2009-et írunk. A szakadt farmer és lukas póló nem minden alkalomra megfelelő viselet.
Az elegáns öltözködés hozzátartozója, a nyakkendő viszont sokaknak valóságos rémálom a kötési technikák bonyolultsága miatt.
Érdekesség csak, hogy Rómában, Kínában és Egyiptomban a nyakkendő mindig valamiféle királyi "rangjelvény" volt. Ebből adódóan lett ma is az előkelő viselet elengedhetetlen kelléke.
Szerintem fantasztikusan néznek ki a férfiak nyakkendőben! :-) Ez nem csak az én véleményem. Akármelyik nőt megkérdezhetitek, legtöbbjük ugyanezt fogja mondani, mert a nyakkendő eleganciáról, precízségről, tisztaságról, igényességről árulkodik, ráadásul még értelmesebbnek, "okosabbnak" és tehetősebbnek is néznek ki tőle az emberek, ...de mindenképpen fontosabbnak. :DD
Ha Nobel-díj osztásra nem is túl sűrűn járunk, de ballagásra, bérmálásra, konfirmációra, szalagavatóra, színházba, esküvőre, keresztelőre stb mindenki el szokott menni alkalmadtán. Ezek közül a viszonylag ritka események közül vannak olyanok is, ahova nagyon előkelő viseletben, pl szmokingban illik megjelenni.
Egyre több munkahelyen is elvárják, hogy a férfiak elegánsan öltözzenek. (A nőket erről nem kell meggyőzni, mert ők "alapjáraton" is igyekeznek tetszetősen kinézni.)
Tudjátok, hogy itt az USA-ban, a computer science - business szakon mit tanítanak az első órán a diákoknak?? Azt, hogy, hogyan kell professzionálisan kinézni. :-)
Ha nem is vagy profi, legalább a kinézeted legyen az. :D hehe.
Tudom, hogy nyakkendőből van "gumizott" változat is, de az azért nem az igazi.
Szóval vágjunk bele a tanulásba!
A nyakkendő-kötés elsajátításához szükséges kellékek fontossági sorrendben a következők:
Idő (pusz türelem)
Nyakkendő
Tükör
Számítógép, amiről az oktatófilm mindjárt indul.
Egyéb előkészület:
Kötelező kézmosás.
A LEGISMERTEBB NYAKKENDŐ-KÖTÉSI MÓDOK:
Ezeken kívül a "FOUR IN HAND" típus az egyik legnépszerűbb, legelterjettebb nyakkendőkötési forma, amit egyszerű csomónak is neveznek. Egy picit asszimetrikus, minden alkalomra viselhető, főleg szélesebb nyakkendővel mutat szépen.
Mindig a képre kattintva indul az oktatófilm. (ismétlés a tudás anyja:)
De nézzük meg sorban egyenként is az előbbi típusokat:
A Windsor Knot a nyakkendőcsomók Cadillacje. :) Ez egy széles, szimertikus háromszög alakú csomó, amit leginkább hivatalos helyekre (pl bíróság) viselnek. Csak olyan ingnél alkalmazható, amelyeknél a gallérok közötti távolság elég széles, vagyis elfér ez a csomó. Vannak olyan ingek, amelyeknek a gallérja majdnem összeér, mert a gomboló rész nagyon keskeny. Ne is próbálkozz ilyen inghez Windsor csomót kötni.
A Half-Windsor csomó kicsit hivatalosabb kinézetű, mint a Four in Hand típus, de ez is bármilyen alkalomra elfogadott viselet. Ez egy közepes méretű csomó, ami szélesebb, finomabb anyagból készült nyakkendővel mutat jól.
A Small Knot, kis csomót jelent, és , ahogy a neve is jelzi ez egy kis méretű csomó, amit vastagabb selyemből szőtt anyagból való nyakkendőknél használnak testhez simuló gallérhoz.
A Prince Albert kötést a keskenyebb, finomabb anyagból készült nyakkendőknél alkalmazzák.
És végül itt van egy sokak által jól ismert link ismétlésképpen.
Mint azt már korábban említettem, bizonyos nagyon ünnepélyes alkalmakkor csokornyakkendő az elvárt viselet. Katt a képre :)
MIKOR MELYIK KÖTÉSI MÓDOT VÁLASSZAM?
A Four In Hand típus az egyszerűségénél fogva inkább mindennapi munkába való hétköznapi viselet. Nagyon jól néz ki anélkül, hogy hivalkodó, fontoskodónak tűnő lenne, ugyanakkor mégis sikkes eleganciát kölcsönöz hordozójának.
Különleges alkalmakra igényesebben kell öltöznünk, ezért ilyenkor inkább valamelyik Windsor kötés javasolt.
EJTSÜNK NÉHÁNY SZÓT A SZÍNEKRŐL:
Előszöris mintás inghez általában egyszínű nyakkendő illik, mégpedig az ing bármely mintájával megegyező vagy avval harmonizáló színben. Egyszínű inghez egyaránt lehet egyszínű vagy mintás nyakkendőt viselni. Nagyon szép színösszeállítások pl a sötétkék ing és fehér, világos (citrom)sárga, rózsaszín stb színű nyakkendők. Nekem személy szerint nagyon tetszenek a közép vagy sötétszürke inghez a fehér, ezüst vagy halvány rózsaszínes árnyalatú nyakkendők. :)
Hófehér, "ezüst" vagy halvány drapp (selyem vagy szövet) színű nyakkendő különben minden színű inghez jól mutat.
Itt a nyár, zakó sem kell, csak pl egy szép sötétkék (rövidujjú) ing és mondjuk egy fehér nyakkendő. Állítom, te leszel a nyerő a csapatban!. :-) A nadrág lehet fehér, fekete,... tetszés szerint. :)
Egy két tippet mondanék még azoknak, akik tanácsra szorulnak e-téren. Mivel manapság már nem csak hófehér ingben jelenhetnek meg a férfiak, hanem tényleg a szivárvány bármely színében, így mindenki ízlése szerint állíthatja össze a ruhatárát. De a színekkel vigyázni kell. Pl a sárga és zöld ingek sápadttá tehetik az arcot. Ha valaki nagyon sápadt, annak nem tanácsolnám az előbbi színeket ingből. A nyakkendő az más, mert az kisebb, mint az ing, így nem az tükröződik az arcon.
Pirospozsgás (borvirágos :)) bőrszínhez pedig jobbak az arcpírt tompító hidegebb színek, pl a kék minden árnyalata, némelyik zöld is, világos- sárga, stb
Az ing és nyakkendő alkothat kontrasztot és harmóniát is...ízlés dolga. Mindkettő csinos lehet, ha találóan vannak összeválogatva a színek.
Mutatok egy példát Nekem ez is nagyon tetszik:
Minél sötétebb színű a kék, annál érdekesebb az összhatás!
A sötétkék illetve a kék árnyalatai minden arcszínhez szépen mutatnak.
Művész kinézetet ad a "hanyag elegancia".
A művészek néha kicsit hóbortosak, különcködők, de találékonyak és bátrak is, merészen újítanak, ...vájt-"szeműek" . :D. Éppen ezért vigyázni kell a követésükkel, mert az ő egyéni stílusuk nem mindenkinek áll jól. Mindenkinek magának kell megvizsgálnia, hogy mi az, ami a saját karakteréhez jól illik.
Különleges nyakkendő viseletekről később fogok még szólni, most elöljáróban csak néhány képet mutatok.
Természetesen ti is tovább gazdagíthatjátok a felsorolást, jótanácsokkal bővíthetitek a topikot, hiszen az egésznek akkor van igazán gyakorlati haszna, ha mindenki közreadja a tudásának legjavát:)