Hirdetés

Cooler Master MasterCase H500P

Bevezető:

A HAF elnevezés egy rövidítés, az angol High Air Flow kifejezésből, ami magas légáramlást jelent. A gyártó ezzel nyilvánvalóan a termékcsalád jól szellőztethetőségére akar utalni.
A legújabb modell olyan új extrákkal van felvértezve, ami manapság már nem maradhat el. 2db 200 mm-es ventilátora - amellett, hogy csendes - RGB ledeket is kapott. Az RGB vezérlése a hagyományos 4 tűs csatlakozón keresztül valósítható meg. Tehát külön van a ventilátor csatlakozója a ledekétől. Ez több szempontból is praktikus: ha valaki, köszöni, nem kér az RGB világításból, egész egyszerűen csak nem köti be, illetve, így aki szeretne élni ezzel a lehetőséggel, akár alaplapról, a gyártó (alaplap) által biztosított szoftverrel tudja vezérelni, és ezzel egységes kinézetet kreálni számítógépének.

A dizájn egy letisztult, de semmiképp nem unalmas formavilágot ad. Színek tekintetében a fekete és a fegyverfém szín dominál. Véleményem szerint kimondottan elegáns és jól passzol az RGB-s ventilátorokhoz, mivel a felhasználó így korlátlanabb testreszabási lehetőséget kap.
A H500P egy "mid-tower", azaz "közepes torony" ház. Ugyan a termékcsaládban fordult elő "full tower", azaz "teljes torony" ház is (HAF-X). Köszönhetően a jól megtervezett takaróelemeknek, a táp és a HDD rack felett, valamint az alaplap helye mellett egy igencsak tágas házat kapunk. Emellett nagyon impozáns a "CPU cut-out" , a CPU mögötti kivágott rész és a kábel alagút takarólemeze. Annyira gyönyörű, letisztult formát kapunk a hátsó traktusra is, hogy szinte nincs szíve az embernek fém oldallapot rárakni, legszívesebben ezt az oldalt is edzett üveglappal fednénk le.

PASCAL (GP104)

Debütálás:

2016. 05. 07.-én mutatta be az Nvidia a vadonatúj GP104 GPU-t és, ekkor hullott le a lepel az első modellről, a GTX 1080-ról. Előtte lehetett olvasni mindenféle találgatásokat órajelekről, memóriavezérlőkről, hűtés megoldásokról. Ám az AMD sajnálatos gyengélkedése monopolhelyzetbe juttatta a gyártót. Ez nekünk, mezei felhasználóknak kevésbé kedvező mind ár, mind az ezért kapott teljesítmény tekintetében. De lássuk, mit is kapunk ettől a generációtól...

Architektúra:

A GP100 GPU-t úgy építették fel, hogy felhasználták a Tesla P100 gyorsító platform alapjait. Ezért felépítése is hasonló a Tesláéhoz, azaz áll egy sor Grafikus Műveleteket végző Klaszterből (GPC), Textúra Feldolgozó Klaszterekből (TPC), valamint Streaming Multiprocesszorokból (SM) és a memória vezérlőből. A teljes GP100 GPU röviden állhat:
• GPC,
• 60 Pascal SM,
• 30 TPC (mindegyikben két SM), és nyolc 512 bites memória vezérlő (összesen 4096 bit).