Hirdetés

HTPC harmadik

Vannak új fejlemények:
A legfontosabb, hogy megy a gépen a távirányító, gyakorlatilag mindent sikerült beállítanom. Már több mint egy hete használom a gépet, jó sok meló volt, de megérte!

Érdekes volt, mert (ha jól emlékszem) setserial-lal állítottam valamit, hogy bootolás után ne fogja a kernel a serial portokat, de újraindítás után se lett jó. Viszont pár nap múlva, amikor újra rászántam magam, csont nélkül ment. (A modprobe nem jelzett hibát.)
A serial.conf -ba írtam be ezeket:
/dev/ttyS0 uart none
/dev/ttyS1 uart none

Az irw parancsra egyből írta a kódokat a terminálban. Yippí! :D
Ezután jött egy kis szívás, mert bár a myth frontendje reagált a távirányítóra, az mplayer nem. A myth frontend film indításakor meghívja az mplayert, és kiteszi teljes képernyőre, így a távirányító ezek után csak az mplayerrel kommunikál direktben. Az mplayer manualja, azt írta, hogy ha induláskor nem írja ki, hogy „setting up lirc support”, akkor nincs beleforgatva a lirc support. Ennyi. Mondom, kira, akkor fordírsunk mplayert. Három napom ment rá, a p3-ason kb egy óra mire lefordítja forrásból. Meg legalább ötven csomagot felraktam, mire nagyjából nem hiányolt semmit. Tök jól futott: se képet nem bírt produkálni, se hangot, (alsa és nvidia csomagok hiányoztak még mindig szerintem) csak a terminál ablakban futottak a százalékok. Hogy a lircet látta-e, gőzöm sincs.
Ismét feladtam, egy hétig rá sem bírtam nézni. Ezután visszatettem az ubuntura fordított kész mplayert, bár semmi infót nem találtam, hogy akkor abban benne van-e a lirc support vagy nincs. De mivel nincs tele minden fórum azzal, hogy hogyan fordítsunk mplayert lirc-hez, gondoltam, inkább továbblépek, és feltételezem, hogy az ubuntus mplayer oké.
Hát persze, hogy oké volt, csak nem jól állítottam be a lircrc nevű konfig fájlt, és nem is tettem jó helyre. Ááááááááá!

HTPC tovább

Régen nem írtam, íme az újabb fejlemények. (Az előző bejegyzést is kiegészítettem pár HSZ-szel.)
Az első nagyobb esemény az volt hogy megpróbáltam TV-re kötni. Az Ubuntun három helyet találtam ahol a videókértya beállításait lehet állítani. Az egyik a rendszerbeállítások között, rendes grafikus felületen állít alap dolgokat. A másik az nVidia driver beállító panelja. Ezt csak a mythBuntu beállító paneljáról értem el, nem találtam kilinkelve direkbe. A harmadik lehetőség, az Xorg.conf szerkesztése kézzel. Legalább egy hetet szívtam normális eredmény nélkül gyakorlatilag annyira összekutyultam mindent, hogy a végén, már alig tudtam bootolni. Minden a neten fellelhető infót kipróbáltam. Eztután nekiláttam az alapoktól. Felülírtam az Xorg.conf-ot azzzal a változattal, amit az első bootoláskor készít el. A többit töröltem. Eddigre ötven valahány backup változat volt már belőle, mivel a gui-s config eszközök mindig csinálnak backupot. Gondolhatjátok azt a káoszt, amikor mindegyik belebarmolt valamit. Ezután nekiálltam a netről szerzett infókból kézzel megírni. Ez kb. egy hét volt megint. Még rosszabb lett. Sajnos nem egyértelmű pár infó amit találtam, a végén már abban sem voltam biztos, hogy mi a kisbetű, és mi a nagy, és hogy számít-e egyáltalán. ("TVOutFormat" vagy "TVOutformat" ?) Pokoli volt.
A videókártya egyébként bootoláskor ad képet RCA-n, már a biostól egyszerre a CRT-mmel. Csak Fekete-fehér és amikor bejön a desktop elmegy a kép róla. Gondoltam vissza az alapokhoz megint. Legelső Xorg.conf vissza (Asszem az etc/Xorg/ könyvtárban van), és most csak és kizárólag az nVidia paneljával próbálkoztam. TwinView és clone mode bekapcs. Majd az Xorg.conf-ba kézzel:
Section "Screen" részébe
Option "TVOutFormat" "PAL-B"
ezt az egy sort adtam hozzá.
Így megy de csak akkor ha a tv-re van kötve már bootoláskor. A kép szines és jól is néz ki. Egyedül az overscant kellene állítani, de így sem tesz nagy keretet (oldalt kiér a szélére, csak alul-felül van egy centi). Viszont monitor nélkül, csak tv-vel is indul ami nagyon jó, mert ez lenne a cél. Egyelőre eddig jutottam, TV-out ügyileg, majd ha lesz lelkierőm, finomítom még ezt a vonalat is.
Itt az Xorg.conf monitor, device és screen része:
[I]Section "Monitor"
# HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "EIZO"
HorizSync 15.0 - 79.0
VertRefresh 56.0 - 75.0
Option "DPMS"
EndSection

HTPC tapasztalataim

Leírom én mit szeretnék, miért így, hol tartok most, és várom a kritikákat.
Először: nekem nincs rá százezrem. Feleannyi se. Ha lenne akkor lehet hogy szétnéznék a lejatszo.hu -n, 100 körül ütős popcorn-ok vannak. De de lehet, hogy akkor is építenék.
Amikor belevágtam kikötöttem pár alapszabályt, amihez így félidőnél egészen jól tudtam tartani magam:

- A célszám max 20 ezer. (Vannak csóró családapák is a PH-n. :D )
- Eddig xp-n MPlayerrel néztem filmeket. Főként sorozatok, néha egy két divx-es film. gyakorlatilag csak felírattal nézek mindent, mert jobban szeretem eredetiben. Az MPlayer lejátszás közben tudja csúsztatni a felírat időzítését. Erre a funkcióra feltétlenül szükségem van.
- DVD lejátszás
- Kalapos, hullámos ő betűtől hányok, mutassa helyesen az ékezetes karaktereket a felíratokban.
- CRT tv-m van, nem is lesz mostanában komolyabb LCD, tehát nem kell HD.
- Azt akarom, hogy minél kevesebb áramot fogyasszon, mert letöltésre is akarom használni. (Számolta valaki, hogy mennyi áramot zsabálnak azok cuccai amik mindig mennek? Pl. a modem-router havi 500 ft villanszámlát generál.)
- Távkapcsolóval lehessen irányítani, és TV-n bootoljon monitor nélkül.
- A halott VHS videóm helyett tudjam használni felvételre. (Évente 2-3x szóval nagyon ritkán)
A fő célok mellett pár extra amirol esetleg lemondok:
- Lehetőleg Linux alapokon (OSX-en melózok, win van otthon, a linuxhoz hülye vagyok. De nyomás alatt tanul az ember legjobban.)
- Timeshift az UPC direct beltérimmel ("tányéros tv" :D )
- 720p ha egyszer mégis fejlesztek TV-t
- alap webes szolgáltatások (RSS, időjárás)
- esetleg netrádió, nettv, nettelefon.
- meglévő cuccaimat be tudjam használni (com-os infravevő, HD4470 2*16 LCD, vincsi, DVD olvasó)