Hirdetés

10 éve itt!

Regisztrált 2013-09-10 09:05, azaz 3651 napja - addikt

Öröm volt ez a 10 év, még sokszor ennyit! Rengeteget tanultam és igyekeztem / igyekszem én is segíteni másoknak.

Külön óriási köszönetem a hálózatos fórumnak és az ott aktív veteránoknak. 2013-ban még egy TP-LINK routeres portnyitás is komoly kihívást jelentett számomra és nem gondoltam volna, hogy egyszer a napi munkám és hobbim szerves része lesz a hálózat. Az eziránti olthatatlan imádatomra ezen a fórumon döbbentem rá.

PS: A nevem pedig örökké őrizni fogja, hogy amikor regisztráltam ide, koromból adódóan az adika nevet jó ötletnek tartottam egy nyilvános felületen használni.

Instabil internetkapcsolat stabilizálása a WARP segítségével

Az utóbbi hetekben járva a nagy vezetékes szolgáltatói topikokat rendszeresen botlok olyan hibába, amit magam is többé-kevésbé tapasztalok. Ez pedig az egyáltalán nem, vagy rosszul használható külföldi vagy belföldi sáv problémája.
Szintén sokat látom az egyik topikban azt a hibát is, hogy instabil a hálózati kapcsolat, akár belföldre. Gyenge sebesség, magas késleltetés, random záródó (vagy fel sem épülő) TCP kapcsolatok.
Az itt közölt leírás a problémára nem megoldás, csak egy fajta tüneti kezelés, ami ideig-óráig nyújt egy fajta megoldást. A leírást azért gondoltam fontosnak elkészíteni, hogy ha már nagyon csapnivaló valakinél a helyzet, tudjon próbálkozni a saját hatáskörében valamiféle megoldással.

Használhatóak különféle VPN vagy proxy megoldások, ám ezeknél az ingyenes szegmenssel elég felemás a tapasztalatom, a fizetősöknél meg sokszor probléma, hogy nem lakossági IP-címet adnak, tehát némely szolgáltatás megtagadja a hozzáférést.
A lényeg: A CloudFlare 1.1.1.1 DNS-éhez kapcsolódik a Warp nevű biztonságos internet átjáró szolgáltatásuk. Ennek van valamiféle saját alkalmazása, de ebben nem tudok nyilatkozni, nem próbáltam. Ami viszont érdekesebb, hogy a motorháztető alatt az UDP alapú WireGuard VPN protokollt használja, ami az utóbbi idő egyik legfelkapottabb virtuális magánhálózati megoldása.
A WireGuard-ról röviden annyit, hogy gyors és biztonságos. Van neki egy egyszerű, de nagyszerű alkalmazása, ami elérhető a releváns platformokra. Az 5-ös verzió óta pedig a Linux kernelnek is a része.

MikroTik IPv6 DIGI PPPoE-vel

Sziasztok!

Elég sokat szórakoztam az utóbbi időben a MikroTik és az IPv6 kapcsolatával, hogy elérjem a számomra legoptimálisabb állapotot. Jelenleg DIGI-vel használom, azaz egy darab /64-es prefixet kapok, így ezt egy hálózatban tudom felhasználni. Az eszközök el vannak tűzfalazva, azaz befelé új kapcsolat nem jöhet, kivétel a related és established, kifelé viszont mehet a kommunikáció a kliensekről. A routerről szintén mehet minden kifelé, de befelé én csak az SSH-t engedem. Ezen kívül a DHCPv6 működését is lehetővé teszem a tűzfalon. Álljon tehát itt a beállítás menete!
A leírást 2021-12-21-én frissítettem, a scriptek kíméletesebbek a flash-sel, ROS7-esek (ROS6-on szerintem nem is mennek), és stabilabbak.

A lépéseket elsősorban CLI-n, másodsorban - egy darabig - a WebFig-en keresztül fogom megmutatni. Grafikus interfészt egyáltalán nem használok (WinBox, WebFig), így a WB-ről semmi tapasztalatom.
A CLI-t elérhetjük SSH-n, vagy a WinBox terminal részén. A WebFig pedig a webes kezelőfelület.

Új típusú kínai koronavírus - Mit gondolsz, mit tapasztalsz?

Mivel Magyarország sem maradhat ki a koronavírusos témából, és a két Telekomos topikban (mobil és vezetékes) is begyűrűzött a téma egy roaming kérdés kapcsán, gondoltam, készítek egy ilyen kis témaindító bejegyzést.
Ki, mit gondol róla? Van valakinek közvetett vagy közvetlen tapasztalata?
Induljon a kulturált, pánikkeltés- és személyeskedés-mentes vita az új típusú kínai koronavírusról, avagy az nCoV-2019-ről!

Worm VBSJenxcus - LNK fájlok a pendrive-on!

"A pendrive-omon eltűntek a fájlok, és csak néhány KB méretű parancsikonokat látok az eredeti fájlok nevével. Mit tehetek? Elvesztek a fájljaim?"
A fájlok jóeséllyel nem vesztek el.
Mivel nem találtam rá teljesértékű magyar leírást ami még működik is, ezért álljon itt a Worm VBSJenxcus eltávolításának módja Windows 7 rendszeren

vírus: Worm VBSJenxcus
amit látunk:
Eltűnnek fájlok (vagy akár az összes), helyükre parancsikonok kerülnek
amit csinál: az USB-s eszközök egy jó részét megfertőzi.
A fertőzés alatt elrejti a fájlokat, ami miatt azt csak akkor érjük el ha a rejtet fájlok mutatása be van kapcsolva.
A fájlok nevével parancsikonokat hoz létre. Ezek mind a vírus fájlját indítják el.
Felmásol továbbá egy 'ylmxjfhjix.vbs' nevű fájlt. Erre nem szabad rákattintani, és a parancsikonokra se, ezek mind ezt indítják. Ha még is sikerült, alább lesz a törlési megoldás.
Ez a furanevű fájl felelős egyébként azért hogy ez a jóság terjedhessen.

Windows 10 és megfigyelés eltávolítása, avagy hogyan szabaduljunk meg a Telemetria és Win10 gwx közösétől...

Windows 10 ikon és a megfigyelő mechanizmusok eltűntetése

Most egy programot fogok megmutatni, ami Windows 7, 8, 8.1 esetében megszabadít minket a Windows 10 agresszív zaklatásától, és a Microsoft által a Win10-ben jó ötletnek tartott megfigyelő csúnyaságokat is szomorú szájízzel fogjuk letörölni. Vagy még sem?

1. lépés:
töltsd le ezt a progit:
[Destroy Windows Spying]
(én is használom!)
ha lenntvan, indítsd el. Most elénk tárul egy ablak. Itt úgy van beállítva, hogy a telemetria, és gwx dolgokat eltávolítsa. Érdemes időnként lefuttatni, mert ahogy MS-ék is erölködnek, úgy a progit is fejlesztik hogy agresszíven takarítsa a frissítéseket...
Más frissítést nem takarít le.
Tehát ha elindult, úgy van beállítva, hogy minden ilyen csúnya dologtól megszabadítson. Ha készenállunk, katt a destroy-jal kezdődő gombra.
Itt erősen elkezd takarítani, időnként erőteljesebben is le fogja fogni a gépet, de türelem. Néhány perc alatt rendetrak, és jelzi hogy kész. A folyamat előrehaladását folyamatosan láthatjuk, de az asztalra is kirak egy log-ot hogy biztos legyen a dolgában:).
Ha végzett, minden ilyen kellemetlen dolgot eltörölt, elrejtett...

Portátirányítás TP-LINK eszközökön

TP-LINK port nyitás a régi felületű(baloldali sáv menü közép tartalom jobboldal súgó) routereken.

Első lépésként lépjünk be a routerbe.
Win+R>ncpa.cpl>használt kapcsolatra bal klikk>részletek>alapértelmezett átjáró megnézése
ha megvan az átjáró, írjuk be a böngészőbe
http://atjaro
formátumba.
A felugró ablakba, vagy oldalon adjuk meg a kért adatokat, ezek gyárilag admin mindkettő.

Ha megvan, akkor fix ip-t érdemes a gépnek kijelölni. Most az egyszerűség kedvéért a jelenlegi címet fogjuk.
Bal oldalon katt a DHCP-ra, majd a DHCP clients list-ra, itt keressük ki a gépünket a táblázatban, vagy client name, vagy a gép fenn említett ncpa.cpl-es ablakban látható IP-jével hasonlítsuk össze az IP-ket. Ha megvan a gépünk, a MAC címét másoljuk ki, és az IP-t is.
Utána katt az adress reservation-ra, itt add gomb, a MAC-hez a gépünk MAC címét másoljuk be, az IP-hez a jelenlegi IP-t, save, majd a felugróra ok, mivel most nem kell újraindítani mert most is az a címünk van amit a jövőben fixen szeretnénk. Az, hogy ez változzon, nem valószínű. Vagy ha igen, és valaki ezt beállította, akkor most a fejét fogja hogy milyen alap módon írom a port nyitás menetét.:) De azért minden esetre, a beállítás napján este, vagy amikor a legkevésbé fontos a net, egy újraindítás nem árthat, rögzítendő routerünk lelkében az IP beállítás. Viszont a nyitás mehet akár most indítod újra, akár este.

Pontes Media Downloader

Egy a népszerű médiamegosztóoldalakról letölteni képes szoftvert szeretnék bemutatni.
A lényege annyi, hogy egy rakás formátumba és minőségbe tudja nekünk letépkedni a cuccokat általunk kiválasztott médiamegosztós oldalakról. Néhány példa: Soundcloud, Youtube és sok más.
A programot letölteni
innen
tudjátok, ezen szép kis román weblapról. Tehát a program is román!
Na jó, igazándiból angolul kommunikál a felülete de egy román fejlesztőcsapat készíti.

Letöltés után hajítsuk fel a gépre. Ez egy SSD-vel szerelt I5-ös laptopon elég gyorsan végbemegy, de sima HDD-vel szerelt konfigokon se egy hosszú idő, nekem 1 percen belül eddig mindig végzett.

Ha felraktuk az asztalról vagy ahonnan jólesik indítsuk el a programot. Elénk tárul ahová az URL-t kell írni, és egy Status rész. Ha a vágólapon van egy URL, akkor be is másolja. Hát nem ügyes? Dehogy is nem!
A status-nál tájékoztat minket a folyamatokról. Ha a linket bemásoltuk, akkor a formatnál választhatunk formátumot. Az alapértelmezett letöltési helye a Dokumentumaink\Pontes Media Downloader mappában van, de ez a programban szintén módosítható. Ha megvan a link és a formátum akkor katt a download gombra. A programban van még néhány beállítás, de annyira nem gondolnám ördöngősnek hogy leírkáljam őket, egyszerű mint a faék...

Winamp intézős lejátszási bug kijavítása

Nem rég vettem észre, hogy a Winamp egy új szokással boldogít, mégpedig ha a file-okat intézőből indítom néha elindul, ha olyanja van akkor meg már nem indítja el, szól tovább mint ha mi se történt volna. Ezt mivel a második gépemen jött elő rohadtul megelégeltem, és az alábbi lépésekhez folyamodtam:
1. Töltsük le a (jelenleg legfrissebb verzió) 5.6.6.3516 verziószámú vagy újabb Winamp-ot akár a Ninite segítségével, akár erről a linkről:
winamp5666_full_all_redux.exe
vagy ellenőrizzük, hogy a direkt linknél van-e frissebb, esetleg csak az érdekesség kedvéért de ide másolom a fórumposzt linkjét a verziónak:
angol fórum
2. Telepítsük fel, de ne nyomjunk rá a telepítés utáni indításra.
3. Társítsunk egy (lehetőleg MP3) file-t a Winamp-hoz, majd lépkedjünk végig a varázsló lépésein, és a Winamp ismét a megszokott módon fog működni.
Kommentben várom a véleményeket!

TeamTalk5 bemutató, sztereóban

Üdv!

Egy hangminőségben kiemelkedő programot fogok bemutatni!

Bevezetés:
A programot jónéhány éve ismertem meg, és akkor nagyon megkedveltem.
Megfogott a jó hangminősége, a regisztrációmentesség, és a saját szerver lehetősége. Akkortályt, talán 2010 környékén, totál elegendő volt mindenre, lehetett beszélgetni rajta, bár a jó hangminőséget kínáló 4-es verzió igen csak gyerekcipőben bugdácsolt. Voltak rendesen hibái, de mindettől függetlenül én nagyon hamar megszerettem.
Teltek az évek, és sorban jöttem rá a jó lehetőségekre. Lehetett közösen csevegés közben sztereóban zenét hallgatni, (na ezt csinálja után a Skype a pocsék hangminőségével!), egy-egy alkalommal csináltam webrádiót is, tehát aki odajött ahol adásoltam, abba a csatornába, hallgathatta a rádiót. Be tudtam állítani hogy más ne szólhasson bele, csak a rádió.
Eközben a program is haladt előre, sorban kerültek bele az új lehetőségek. Videocsevegés finomhangolásokkal, képernyőmegosztás tehát már közös filmnézés is megoldható volt, és sok egyéb. Csatorna készítő által szabályozható lett hogy éppen ki beszélhet, meg még rengeteg újdonság.
Közben megismertem a hálózatozás alapját, így tudtam portot nyitni, és a hivatalos szerverek helyett, a sajátomat tudtam használni! Na ez volt a varázslat, főként amikor az 512-s netet felváltotta az 5 megás feltöltésű koax net.
A saját szervernek az volt a hatalmas előnye, hogy nem egy központi szerveren ment a beszélgetés, hanem a gépemen futtatott szerveren, ahol lehetett admin jogokkal játszani, egymást kitiltogatni, vagy csak beszélgetni függetlenül minden más körülménytől, kivéve a saját hálózatunk és gépünk.
Ahogy aztán haladt az idő, 2013 tályán beszereztem egy FullHD Logitech webkamerát, na itt volt aztán nagy az öröm, mert támogatta a sztereó mikrofonolást, tehát ahogy mászkáltam a szobámban a túloldalon hallották merre járok a géptől. Apró, de jópofa feature, én sokkal jobban tudom úgy élvezni a beszélgetést, mert akkor aztán tényleg lehet hallani minden kis mozzanatát a júzernek. Jött a ráadás is idén júniusban, egy barátom szerzett egy HP EliteBook-ot, amiben beépítve volt a sztereó mikrofon, szóval mindketten igazi térhangzásban élvezhettük egymás hangját.
Ennyi meskete után térjünk is a lényegre.