Sziasztok,
Biztos sokan tudják a fórumon, hogy nagy LeEco fanatikus vagyok. A történet egy Le 1s-sel kezdődött még januárban, amikor is rájöttem, hogy mennyire brutálisan komoly minőséget kapunk a pénzünkért cserébe a cégtől.
Olyannyira rákattantam a telefonra, hogy Keeperv85 fórumtárssal az EUI magyar nyelvű fordításában is részt vettem, amely a mai napig a legtöbb custom ROM-ban benne van.
A LeEco-ról nem szeretnék itt részletesen írni, ezt már megtettem a korábbi bejegyzésemben, valamint a Mobilarena is beszámolt már róluk, sőt interjút is készített velük, amelyben nagyon jól látható, hogy milyen ambíciókkal rendelkeznek.
Április 20-án volt egy nagy bemutatója a kínai Tech-óriásnak, ahol elektromos önvezető autótól kezdve nagyon sok mindent bemutattak, de amit én nagyon vártam az az új széria volt a telefonoknál.
Itt három készülék került bemutatásra, a Le 2, Le 2 Pro, valamint a Le Max 2. Ezek közül nekem a Le 2 Pro-ra esett a választásom, mert nagyon vonzónak tartottam a specifikációkat (valamint az MTK SoC-cal szerelt telefonok közelebb állnak a szívemhez).
Ami vicces, hogy az eladás megkezdése után 2 órával el is adták az első 1 millió készüléket.
Nézzük a specifikációkat:
OS: EUI 5.6 (Android 6.0 alapon jelenleg)
CPU: MTK Helio X20
ROM: 32GB EMMC 5.1 (tovább nem bővíthető)
RAM: 4GB LPDDR3
Kijelző: 5,5", 1920x1080 pixel felbontású Kapacitív in-cell IPS-LCD
Hálózat:
4G: FDD-LTE B1B3/B7(1800/2100/2600MHz)
TDD-LTE B38/B39/B40/B41(2600/1900/2300/2500MHz)
3G: WCDMA 850/900/1900/ 2100MHz
2G: GSM 850/900/1900MHz
SIM: Dual-SIM, nanoSIM foglalatok, DualStandby
WIFI: 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, 2.4GHz/5GHz,
Bluetooth: 4.1 (A2DP, LE, APT-X)
GPS: GPS + AGPS + GLONASS + BDS
Kamera: 21 MP IMX 230 hátsó kamera, valamint 8 MP OV "selfie-kamera"
Videofelvétel: 4k @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps, Slow-motion
Akkumulátor: 3000 mAh beépített akkumulátor, gyorstöltés (MTK Pumpexpress Plus!) támogatással
Egyebek: , ujjlenyomat-olvasó, integrált LeTV szolgáltatások, USB Type-C port, infraport, CDLA (nincs többé 3.5 mm jack kimenet a LeEco telefonokon, szerintük ez a jövő. Meglátjuk )
Az új Helio
Előszőr a hardverből az X20-as Helio-t szeretném kiemelni, mivel egy nagyon érdekes és sokak szemében úttörő rendszerchip-ről van szó. Nem csak a 10 mag a különlegessége, hanem a 10 mag elosztása és működési rendje az igazán érdekes.
Nézzük tehát a felépítést.
A SoC tartalmaz 4 db A53-as alacsony fogyasztású magot, amelyek maximum 1.4 GHz-en üzemelnek, ezután következik a következő 4x A53 mag, ahol már a maximális sebesség 2 GHz, majd a 2 db A72-es mag, amelyek maximum 2,5 GHz-en ketyegnek (2.3 GHz az X20, 2.5 GHz az X25 esetén).
A rendszer még rejt magában egy 11. magot is, amiről sokan nem tudnak. Ez egy Cortex M4 mag, amely a nagyon alacsony fogyasztású feladatokért felel, mint a szenzorok működtetése, a telefonálás, valamint a hangminőség javítása.
Ez a felépítés nem csak az izmozás miatt van, de ha megnézzük mekkora előrelépés a korábbi (6752, 6753, 6795) rendszerchipekhez képest, ahol minden mag egyenértékű volt és az igazat megvallva a kernel sem túl okosan vezérelte őket, így hajlamosak voltak nagyon fogyasztani. Ez főleg az X10-re volt jellemző.
A gyártástechnológia is 28nm-ről 20-ra csökkent. Tudom, hogy a Qualcomm és a Samsung jóval előrébb jár, de az Ő rendszereikkel szerelt telefonok ebben az ársávban nem tudnak hasonló teljesítményt nyújtani. Ezért az ár/érték arányért (is) szeretjük nagyon az MTK-t, ugye?
Nézzünk egy összehasonlítást, hogy mi változott a tavalyi X10-hez képest:
Valamint a tri-cluster előnyei egy jópofa ábrán bemutatva:
Azt hiszem ennyi elég is volt arra, hogy nagyjából érthető legyen, hogy miért is voltam izgatott a rendszerchip miatt. A benchmark eredmények majd remélem jól fogják tükrözni az elégedettségemet a teljesítménnyel kapcsolatban.
CDLA
Most egy olyan technológiát szeretnék még a telefon bemutatása előtt bemutatni, amely nagyon megosztó a felhasználók között. Ez nem más, mint a 3.5 mm jack csatlakozó elhagyása.
Amikor ezt bejelentette a LeEco, akkor kapott hideget-meleget a felhasználóktól. (úgy is addig tart az elégedetlenség, amíg az Apple újra fel nem találja a dolgot, utána már teljesen elégedett lesz mindenki )
Mi is az a CDLA?
Continual Lossless Digital Audio. Tehát a céljuk nem más, mint digitálisan továbbítani a hangot, így az analóg bemenet miatt nem lesz komoly veszteség.
Ez a kis ábra nagyon jól szemlélteti a lényegét a funkciónak:
A cég készített egy fejhallgatót és egy fülest is a telefonhoz, de ugye arra, hogy elterjedjen a "szabvány" a többi gyártóra is várni kell.
Addig sem kell kétségbe esni, mert kapunk egy kis átalakítót a telefonhoz, így a régi fülesünket is használhatjuk továbbra is.
Itt szokott jönni az, hogy oké, de hogy töltöm közben a telefont. A válasz: egyelőre sehogy. De remélem azért senki sem szeretné 10-15 órán keresztül hallgatni a zenét egyhuzamban. (vagy még tovább, hála a kis Cortex M4 magnak).
A Le 1s-nek is nagyon jó hangminősége volt az elődjéhez (Mlais M7) képest, de amikor első alkalommal bepattintottam a Le 2 Pro-ba a kis LeTV All Metal fülesem, azt hittem, hogy leszakítja a fejem a hangerő. Gyönyörűen, tisztán szól, pedig ez még csak az átalakítós megoldás, nagyon várom, hogy egy Type-C csatlakozósat is kipróbálhassak!
A külső:
Azt hiszem már eleget írtam az újdonságokról, itt lenne ideje konkrétan a telefonnal is foglalkozni egy kicsit.
A teló az SPEmall-ról érkezett, alig több, mint egy hét volt a szállítás. Nagyon izgatott voltam, amikor átvettem a csomagot a futártól. (ilyenkor a legdühítőbb, hogy atombiztos csomagolást kap, mert alig várja az ember, hogy sikerüljön végre kiszabadítani belőle a dobozt)
A készülék csomagolása igényes, szépen kivitelezett, a megszokott kis dobozzal ellentétben most egy nagyobb felületű, de vékonyabb kiszerelést kapunk.
Mit rejt magában? Van benne egy gyönyörű telefon, egy töltő, egy Type-C kábel, SIM-tálca nyitó, CDLA átalakító. (volt benne még egy gyári LeEco szilikontok és egy kijelzővédő is, nem tudom, hogy a tok gyári tartozék-e, a netes kicsomagolós videokon másnak is volt benne)
Az arany színűt választottam (lévén a többi szín még nem elérhető Kínában), mert a Le 1s-nél is nagyon bejött az a szín. Sokak szerint csajos, szerintem inkább elegáns, de ízlésen nem szabad vitatkozni. Ezt sokan rose goldnak gondolják, de a sajtófotókon egy kicsit túlozva van szerintem a színárnyalatokkal való játék.
Az összeszerelés a LeEco-tól megszokott brutálisan precíz minőség. Gyönyörűen kidolgozott élek, minden részletében tökéletes. Egyedül a hátul kiálló nagy kameramodult lehetne negatívumként megjegyezni, de azon egy jobb tok rögtön segít.
A hátlapon a kamerán kívül még megtalálható az ujjlenyomat olvasó, a duplaLED-es villanó, valamint a zajszűrő mikrofon a kamera felett.
Az előlapon a kapacitív gombok találhatóak a képernyő alatt, felül az értesítő LED (rejtett), a beszédhangszóró, Proxy-szenzor, valamint a 8 Megapixeles OV előlapi kamera foglal helyet.
Az alsó gombok háttérvilágítást is kaptak, de nem látszik, míg nem nyomjuk meg őket. Napfénynél már gyenge a fényük, de cserébe éjszaka abszolút nem zavaró.
NotiLED-et is természetesen kapott a telefon, szintén rejtett, csak akkor találjuk meg, ha van értesítés.
Értesítés esetén csak zölden villog egyelőre, de RGB LED-ről van szó, mert töltésnél narancssárgán, alacsony töltöttség esetén pirosan világít.
Valószínűleg a rendszer limitációja, hogy még szín nem választható hozzá, szerintem ez az EUI 6-tal változni fog.
Kijelző és hangszóró:
A telefon egy 1080p-s 5.5" méretű In-Cell technológiás megjelenítőt kapott, ahol a pixelsűrűség 403ppi. Nagyon szépek a színek, a kijelző fényereje napfényben is bőven elegendő. Az In-cell technológia még jobban segít ezen. A kijelző két oldalán a kávák nagyon keskenyek, ezt a LeEco bezel-less design-nak hívja. Van pár mm káva, de ettől sokkal kisebb már nem nagyon lehetne. Szerintem nagyon jól mutat vele a kis a Le 2 Pro.
Alul két hangszórórács van, de csak az egyikben van valóban hangszóró. De az az egy nagyon jól szól. Kellően hangos és tiszta, nem az a minőség, amit ebben a kategóriában megszokhattunk.
A rendszer:
A telefonon az EUI 5.6 verziója fut, Marshmallow alapokon. Az AOSP droidnak egy apró nyomát sem lehet felfedezni a készüléken, teljesen át van szabva a kezelőfelület.
Viszont látszik, hogy eléggé kutyafuttában módosították rá a korábbi 5.5-ös verziót, mert az angol fordítás itt-ott hiányos még, ezáltal a magyar fordításunkon is dolgozni kell még.
A felület iszonyatosan gyors, akadás, belassulás, instabilitási probléma egyáltalán nincs. De nem is vártam el mást egy ilyen hardvertől. Átlagosan 2 GB körüli RAM van szabadon, 3-tól többet még nem tudtam megetetni vele.
Nem szeretnék bővebb bemutatót tartani az EUI-ról, mert jövő hónapban jön az 5.8, majd nyáron a 6.0, akkor azt hiszem megér majd egy külön bejegyzést. ( ha eleget fejlődik. )
A hardver:
Azt hiszem, hogy a részletesebb X20 bemutató után nem kellene itt túl sokat írnom a rendszer teljesítményéről, beszéljen helyettem a táblázat: (a GFXBench eredmény érdekes annak fényében, hogy kevesebb a pont, mint a Helio X10-nél volt, ha az újabb rendszerekkel javul majd, akkor frissítem a táblázatot)
Közben rájöttem, hogy a GFXBench és a 3DMark nem kapcsolja a telefont High performance módba, ahogy azt az Antutu és a Geekbench esetén teszi, ezért ilyen alacsonyak a pontszámok.
Amint rájövök, hogy hogy kell, frissíteni fogom a valós pontokkal a táblázatot.
Kamera:
A telefon hátulján egy 21 Megapixeles IMX230 szenzor garázdálkodik optikai stabilizátor nélkül. Az sajnos csak a nagytestvér Le Max 2-nek jutott.
A képek nem rosszak, de még lesz mit pofozni rajta a LeEco-nak. A Le 1s esetén nagyon komoly fejlődésen ment keresztül a kamera a rendszerfrissítésekkel, így ebben biztos vagyok, hogy itt sem lesz ez másképp, mivel nagy potenciál van a szenzorban.
Ha szeretnétek, akkor video-t is készíthetek. Van lassított felvétel és 4k is a repertoárban.
Támogat minden földi jót, A-GPS, Glonass, Beidou
A GPS-ről egyelőre komolyabb tapasztalatom nincs, mert még az elmúlt egy hétben nem volt rá szükségem, így csak egy GPS test képernyőképpel tudok szolgálni. Jelet villámgyorsan talál.
Ha az előző LeTV-m alapján kellene megítélnem, akkor nem hiszem, hogy lesz vele probléma.
Üzemidő, összegzés
A Le 2 Pro és a Le 2 az előd 3000 mAh teljesítményű akkumulátorát és az MTK Pumpexpress gyorstöltési képességét is megörökölte. A töltésről sajnos nem tudok beszámolni, mert nem a gyári töltőt használom.
Az átlagos kijelzőidő az egy hetes ismerkedés alatt 4,5-5 órára jött ki 1,5-2 naponta töltve.
Ez még nagyon sokat fog javulni érzéseim szerint, mert a rendszer most még csiszolatlan, így ezt a részét frissítem is majd a bemutatónak, ha kijött az EUI 5.8 és tovább javult az üzemidő.
A két kép az első teljes töltés utáni ciklusban készült:
Csináltam egy Antutu battery tester 4%-os merítést is, viszonyítási alapnak talán jó.
Összességében nagyon elégedett vagyok a telefonnal. A rendszerfrissítésekkel tovább fog javulni az üzemidő és az összteljesítmény is, ebben biztos vagyok. Már az első magyar nyelvű ROM is készen van, de még beta, legalább is szerintem jobbak egyelőre a gyári rendszerek. Persze, akinek fontos a nyelv, abban sem fog csalódni.
Részemről mindenképpen ajánlott vétel!
Ha bármilyen kérdés, észrevétel van a teszttel, vagy a készülékkel kapcsolatban, akkor azt itt érdemes feltenni.
Jó lenne, ha ott tudnának a tulajok és az érdeklődők tömörülni, hogy ne szakítsuk ketté a csapatot.
Köszönöm!