Az alábbi blog kifejezetten HTC Kaiser felhasználók számára készült.
Sokan szeretnek/nének filmet nézni a PDA-jukon. Végülis, ha úgy vesszük a PDA lehet egy multimédiás MP4 lejátszó is, a megfelelő programmal (pl.: TCPMP).
A legegyszerűbb módszer: felmásoljuk a filmet a "Storage Card"-ra és a megfelelő lejátszó segítségével megnézzük. Ezt meg is tehetnénk a hiper-szuper 400 MHz-es processzornak köszönhetően, de sajnos a közismert driver hiány és esetleges tárhely szűkölködés miatt ezt egyenlőre elfelejthetjük.
Ilyenkor kényszerül az ember letömöríteni a filmjeit.
Ebben szeretnék egy kis segítséget nyújtani nektek.
A videó kódolásról röviden:
Miért is van szükség a kódolásra? Azért mert a digitalizálás folyamata rendkívül hely igényes dolog, egyszerűen tömörítetlen állapotban nem férne el a filmünk, olyan nagy lenne.
Arról van itt szó, hogy a filmet képkockánként "befényképezik" - digitalizálják, ha filmszalagról van szó - a lehető legveszteségmentesebb minőségben egy tárhelyre, majd pedig egy bonyolult algoritmussal (ezek a tömörítési eljárások) úgynevezett I, P, B képkockákká alakítják a tömörítetlen képkockáink tömkelegét. (részletesen a kapcsolódó oldalon)
Ha el akarjuk képzelni, tegyünk egy próbát: vegyünk elő egy (720x576) méretű .JPG képet, és mondjuk a Paint segítségével mentsük el .BMP kiterjesztéssel. Ez a tömörítetlen képünk egészen nagy méretű lesz, főleg a .JPG-hez képest.
Egy kis számolással megkapjuk, hogy ha pl. 1 sorozat epizódot akarnánk digitalizálni, ami nagyjából 45 perces, az 66000 frame (képkocka). Beszorozzuk a méretel, és máris kijött egy marha nagy file...
...és a hangról ilyenkor még nem is beszéltünk...
Lényeg a lényeg, amíg nincs végtelen tárhelyünk, addig kódolást, tömörítést fogunk alkalmazni.
Tömörítési algoritmusok:
MPEG, DIVX, XVID, H264... stb
Felhívnám a figyelmet, hogy az ".AVI" nem tömörítési eljárás, hanem egy úgynevezett konténer (szatyor, ha úgy tetszik ) melyben van a videó adatfolyam, és az audió adatfolyam eltárolva, és ezt tudja a lejátszó értelmezni, lejátszani.
----
A kódolás, vágjunk bele!
Szükségünk lesz a programra, mely végrehajtja a kódolást: Pocket Divx Encoder
Valamint jó, ha van egy alap "codec-pack" telepítve a gépünkre (a legtöbb felhasználónak elegendő pl a K-lite codec pack - only playback módban).
Végül, de nem utolsó sorban, kell egy forrás videó, amely mondjuk egy családi videó, vagy egy ingyenesen letölthető trailer, de véletlenül sem egy jogsértő tartalom.
A menet a következő:
1. Megnyitjuk a Pocket Divx Encoder programot.
2. A felsorolásból értelemszerűen választunk, nekünk most a PDA méret kell.
3. Kiválasztjuk a fileunkat a "1-File to encode"-nél. A program képes feliratot is beégetni a filmbe, szóval ha feliratosat szeretnénk, az ABC gombocskával kiválaszthatjuk azt.
4. A "2-Output file" autómatikusan generálódik, a forrás file mellé. Természetesen a helyét megadhatjuk.
5. Nézzük most a "3-Output options" részt: én személy szerint a Video quality: 8-at és az Audio quality: 5-öt ajánlom, persze ez mindenkinek a maga döntése. Érdemes teszteket csinálni.
6. Brightness, Saturation, Contrast, ezekkel jobbára nem kell foglalkozni, kivéve, ha valami nagyon nem stimmel képileg. Ha tudjuk a filmről, hogy nagyon halk, akkor a Sound-on húzhatunk kicsit, de vigyázzunk vele mert ha túlhúzzuk akkor recseghet a hang (túlvezérlés).
Output dimensions: Amennyiben az elején kiválasztottuk, hogy PDA méretűre formázza a videót, akkor hagyhatjuk alap beállításon (320x***), ha nem, akkor ezzel lehet játszani, de érdemes figyelembe venni, hogy a PDA-nk kijelzője 320x240 felbontású, tehát ennél nagyobb felbontást hasztalan alkalmazni.
Most jön a lényeg: Klikk az Advanced options-ra! Mint láthatjuk, további beállítások jöttek elő.
Amiket alkalmazni kell:
* XVID (jobb mint a DivX)
* Use 2-pass encoding - ez adja a lehető legjobb minőséget, először analizál, azután kódol, igaz majdnem kétszer annyi ideig mint a sima 1 menetes. Viszont a kockásodástól sem kell tartanunk.
Ellenőrizzünk mindent mégegyszer: és mehet az "Encode all" gomb.
www.pocketdivxencoder.net
Itt láthatjuk a kimeneti videó paramétereit.
A kódolás végeztével a program értesít minket.
Kellemes kódolást kívánok!