Hirdetés

indukciós hevítő

Mindenekelőtt felhívnám a figyelmet, hogy a cikk tájékoztató jellegű, senkit nem buzdít az eszköz megépítésére!! A kondenzátoron nagyfeszültség van ami életveszélyes lehet, ezért megépítését csak elektronikába jártas embereknek ajánlom! Valamint a forró anyag tűz és balesetveszélyes lehet!

Hogy fogalmunk legyen róla mi is az az indukciós hevítés: "Villamos hőfejlesztési mód, amely a váltakozó mágneses térbe helyezett villamos vezető anyagban indukált örvényáramok Joule-hőjét hasznosítja."

Hirdetés

Alkalmazása: Indukciós kemencékben, forrasztáshoz, hegesztéshez, hőkezeléshez. Mostanában jelentek meg az indukciós főzőlapok, amelyek a ráhelyezett vas edényt (és közvetve persze a belehelyezett ételt) melegítik. (Maga a lap nem melegszik - legfeljebb az edénytől.)

ezen a képen jól látható az elv:

Én Vladimiro Mazzilli ZVS ( Zero to Switch) meghajtóját használtam fel ami itt látható:

A szükséges alkatrészek:

2 db IRFP250N N csatornás térvezérlésű tranzisztor
4 db ellenállás ( Értékei a rajzból láthatóak. )
2 db zener dióda ( Én zy12-eseket használtam. )
2 db "gyors" dióda ( SF68-as kitűnő ide. )
1 db kondenzátor ( Fontos, hogy MKP,MKS vagy valami impulzustűrésre alkalmas legyen, én MKP 1uF 250V-ot használtam.
1 db 47-100uH tekercs ( Kb. 10-15 menet egy 3,5 cm átmérőjű ferritgyűrűn. )
1 db munkatekercs ( következő oldalon lesz kép róla )

Működés közben a hevítő

Mint a videón látható 12V-ról ( ami lehet PC táp is! ) 4 A-ert vesz fel a szerkezet, és bizony ezzel is gyorsan fel lehet hevíteni egy 4-5mm vastag vasdarabot.

12V mellett szinte nem is melegszik egy alkatrész sem.

Rendkívül gyorsan melegíti fel az anyagot, de olvasztani nem tud a Curie pont miatt, mert ennél a hőmérsékletnél elveszti az anyag a ferromágneses tulajdonságát, így jóval több energia kellene az olvasztáshoz.
A kondenzátor kapacitása tekercsenként eltérő lehet nálam 1 uF volt az ideális érték, de 0,68 uF-el is még működik.

A teljesítményt mind a feszültség, illetve áram együttes növelésével lehet növelni IFRP250N helyett jobb a IRFP260N, de 30V-nál nem hiszem feljebb lehet menni.

Remélem értékelhető bejegyzés volt, magyarul még nem találtam sehol pontos leírást róla, azoknak való akiknek nincs otthon scópjuk, illetve nem tudnak induktivitást mérni, de érdekli őket a dolog, így egy megépítettből már el tudnak indulni.

Még egyszer felhívom a figyelmet, hogy nem játék! 250 V -os feszültségimpulzusok vannak amik életveszélyesek lehetnek! Valamint az anyag 700 C fok körüli hőmérséklete tűz és balesetveszélyes lehet!

Még van hozzászólás! Tovább