Sziasztok!
Már jó pár notebookról írtam itt.
Hát most egy Lenovo Ideapad 3 -as került hozzám. Méghozzá a legalsó belépő kategóriából. De szép nagy 17 collos képernyővel. Nem lövök le sok poént, alapból gyötrelem a gép teljesítmény ügyileg. Még internetezni is csak korlátozottan alkalmas, és nem. Nem a Celeron proci miatt. Hanem a 4GB ram miatt. Az ma már borzasztó. Így hamar bővítettem és hupsz, rögtön sokkal gördülékenyebb lett mindent.
De kezdjük az elején a történetet. Biztos sokan olvastátok, hogy jártam az Asus TUF gamer notival. A lényeg, hogy több volt a hibás dolog rajta, mint ami működött. A szervize el sem kezdte javítani. Hihetetlen. 280 000 Forintos gépről beszélünk. De ez az Asus szégyene is. A lényeg, hogy így viszont visszavették és a hitel is törölve lett. Én meg ott álltam gép nélkül. Viszont hirtelen cirka 100 000 rongyom volt egy notira, de azonnal.
Emagnál találtam, Lenovo Ideapad 3 alapgép 89990 Forint. Oké, van belőle? Van, akkor viszem.
Hazavittem, kibontottam, bekapcsoltam és Win11 telepítés hajrá.
Na itt volt egy kis gubanc, ugyanis az SSDt nem látta a Win telepítő. Nézem a Youtube videókat. Hát mindenhol azt mutatják az Intel WMD controllert kapcsold is és látja. Hát persze látja, de attól még nem tud rá telepíteni, így az ilyen marha videóknak ne higgyetek. Nem kell azt kikapcsolni. Intel oldaláról a drivert le kell tölteni, bemásolni a pendrive-ra és telepítéskor kiválasztani a meghajtó drivert és már települ is a gép mint a kisangyal.
Na akkor Windws 11 Home felment, Lenovo Vantage és hasonlók is kész lettek. Most már csak használni kell. Tökéletesen működik. Alapjáraton szinte néma, néha mondjuk bekapcsol halkan a hűtés, de a konyhából a halk hűtőnk is jobban idehallatszik, szóval abszolút nem számottevő.
Ha már a működésről beszélek, akkor folytassuk itt a dolgokat. A proci egy Celeron 6305U 2 maggal. Még mielőtt becsmérelnénk, a fő lényege az, hogy ez már a 11 genre épül és dupla csatornás memória üzemmódban nem UHD hanem Iris XE videókártyaként funkcionál az az integrált videókártya. De 4 GB ramnál ami az alaplapra van forrasztva, csak sima UHD. Nem is a videókártya a gond, hanem a 4GB ram ma már böngészni sem elég. Feltúrtam a hardveraprót és találtam is pont egy olyan ramot Mok28-nál ami a gépben van. Samsung 4GB 3200Mhz. Meg is vettem a sráctól. Ez úton is köszönöm neki!!!
Beleraktam gyorsan a ramot, és hoppá, bőven másfélszer gyorsabb lett a gép. Végre lehet nyugodtan böngészni és videót nézni és hasonlók. Ez erre van, nem gamer gép. Most egyelőre megmarad, sőt később is, páromé lesz én meg amint tudok veszek egy Igazi gamer gépet. De hogy miért ezt vettem? Mert nagy a képernyő, teljes értékű billentyűzet, ami normál Magyar, 3 év gar, 11 gen a proci, HD webkamera és hát igen nagyon jó árban volt. A 8GB rammal került így 93490 FT ba. Szerintem kiváló. Jó nagy a képernyő, bár csak 1600x900 és TN de egész tűrhető. Nem mondom, hogy kicsi a gép, mert inkább nagy.
Ha már a nagyságnál tartunk, nézzük is körbe. Baloldalán található a töltő csatlakozó egy USB, HDMI, Type C és combo audio.
A jobboldalon még egy USB és SD kártya olvasó. Nem is olyan rossz felhozatal. Persze Wifi és BT is van természetesen, meg a szokásos Dolby Audio.
Ez úton is figyelmeztetem, hogy a gép telepítése után az első dolog a Lenovo Vantage telepítése legyen. Az leszedi az esetleges driver és bios frissítéseket. Plusz rengeteg funkciót lehet elérni vele. Ez mondjuk gépenként változik. Ez a sok közül: Tálcán lévő gyors menü, asztalra kirakott akkumulátor matrica, gyorstöltés ki/bekapcsolás, Akkumulátor kímélő üzemmód, szemvédő mód, mikrofon és vagy kamera letiltás, USB állandó bekapcsolva tartása, ha bármikor telefont töltenél róla. Wifi erősítés üzemmód és még van sok minden, attól függ a gép mit támogat. És az Fn+Q gomb megnyomásával előjövő három üzemmódról nem is beszélve. Akkumulátor kímélő mód, Teljesítmény üzemmód és Intelligens hűtés
A gépet felnyitva tárul elénk a szép nagy matt képernyő, melynek a tetején csücsül a 720p-s webkamera a mikrofonok társaságában és a kamera elé húzható takaróval.
Alul pedig a teljes értékű Magyar billentyűzet.
A gépet egyébként kb ezer fajta kiszerelésben gyártják. Van belőle egészen Ryzen 7 5600-as szériás procival is. Ott már van ujjlenyomat olvasós bekapcsológomb és IPS panel is. Meg sok más finomság. Gondoljuk el, hogy egyáltalán nem lassú már így a gép 2x4GB rammal és a Celeronnal, akkor milyen lehet a Ryzen 7 2x8GB rammal és a proci ami 8 mag 16 szál. Na hát űrrakéta az fix. De majd később, addig álmodozok, úgyis kitalálok még másik száz gépet addig. De hát játszani is jólenne, arra meg hiába Ryzen 7, dedikált videókártya nélkül na...
Szóval meg lehet venni az ilyen gépeket, csak memóriabővítés azonnal. Ugyanis, így hogy bekapcsolom a gépet és netezek, azonnal 5GB fölött van bőven a memória. Egyébként mindenhol kemény műanyag a gép. Ha bővítenénk, akár 8GB ramot is hozzárakhatunk simán, vagy a beépítő segédlet csatlakozóval még egy 2.5 ös meghajtót is akár simán. Ja amúgy 128GB NVME SSD van alapból benne. Az elmaradhatatlan Dolby Audio hangrendszer, meg a sima nagy tapipad. Amúgy meg úgyis BT vagy vezetékes patkánnyal használom Így hirtelenjébe ennyit akartam blogolni róla. Ha kérdésetek van, írjatok nyugodtan.