Enterprise emuláció - egy kis nosztalgia PC-n

1986. Tesómmal megkaptuk szüleinktől A számítógépet!
Akkoriban mindenki Commodore 64 lázban égett, de mi büszkék voltunk a kis különcnek számító Enterprise 128 gépünkre.
Különösebb specifikációkat nem tudok, akkoriban nem is nagyon érdekelt, amire kellett arra tökéletesen megfelelt. Vagyis nekem játékra, testvéremnek programozásra.
Esténként nem valami buta hogyeszikegyceleb műsorokat néztünk, hanem a család összegyűlt, átkapcsoltuk a tévét a számítógépre, kazetta betölt (jóesetben elsőre sikerült is :D ) és indulhatott a közös játék. Mindenkinek megvolt a saját kedvence, egymással harcolva-segítve próbáltuk átküzdeni magunkat a pályák rengetegén, nem kis örömöt okozva egy-egy lehetetlennek tűnő rész megoldása. Végigjátszásokban sosem voltam jó, hiába volt meg a leírás hála a Spectrum Világnak, valami mindig másképp jött össze és megállt a tudományunk. Szép idők voltak...

Nemrég youtubeon rátaláltam néhány akkori kedvenc játékomra, és rögtön éreztem hogy nekem ezekkel újra játszanom kell!

Lássuk mi is kell ehhez egy mai, Windows alapú gépen. Nem sokminden szerencsére.

Enterprise 128 - hát nem gyönyörű??

1. Töltsük le az emuláló programot. Többféle is létezik, nekem az Ep128emu2 (de szép neve van) a szimpatikus. [Link]

2. Installáljuk. Ez jó esetben két ikont fog eredményezni az asztalon, az egyik szoftveres képernyő-megjelenítés, a másik OpenGL-es. Az OpenGL-essel több video effektet használhatunk, például utánozhatjuk a tévé csíkozódását, nagyon jól néz ki, próbáljuk ezt használni ha fontos a nosztalgia, de sajnos némely program nem komálja. A szoftveressel nincs ilyen gond, azt mindegyik játék szereti. (hurrá)

3. Kellenének még játékok... Többféle módon lehet játékot betölteni, én a számomra legegyszerűbbet mutatom meg. Töltsük le a játék pakkot. [Link]
Ebben kb. 1000(!) játék található meg, 80db floppy disken. Magyarán aki itt nem találja meg amit keres... :))

4. Indítsuk el az emulátor progit. Be is köszön a jól ismert indulóképernyő, memóriateszt. (könnycsepp elmorzsol!) Teljes képernyőre úgy tehetjük, hogy az F9-et nyomkodjuk addig, amíg el nem tűnik a menü és a keret is.
Options / Floppy / Configure. Adjuk meg a kívánt Floppy imaget. Nem árt ha előtte a listából megkeressük melyiken van a játék amivel játszani szeretnénk.

5. Írjuk be a szövegmezőbe a start szót, majd enter. Elindul egy program loader, itt csak ki kell választanunk a megfelelő COM végződésű játékot. Enjoy.

Az irányítás néhol kaotikusnak tűnhet, de egy kis próbálkozás után meg lehet találni mivel is lehet irányítani az emberkét. Már ha éppen nem a kurzorbillentyűkkel...
Készíthetünk játékmentéseket is, a File / Save snapshot funkcióval. Load értelem szerűen a visszatöltése.

Kedvenc játékaim:

Where time stood still / Nodes of yesod / The last ninja 2

Jetpac / Exolon / Elite

Bruce Lee / Batman / Barbarian

Karácsonyra, névnapra szülinapra megvolt a tuti ajándékunk: egy újabb játékkazetta!
A Nodes of Yesod volt a legnagyobb kedvencünk, természetesen soha nem értünk a végére, hiába volt hozzá meg minden térkép, leírás. Gyémántokat kellett gyűjteni egy labirintusrendszerben, nemkis ügyességet felvonultatva.
Vagy a másik kedvenc az Exolon, ahol jobbra kellet haladni különböző feladatokat végrehajtva, ellenségeket elpusztítva. Nehéz volt.
Bruce Lee. Ezt ketten is játszhattuk akár, nagyon élvezetes volt így. Soha nem vittük végig.
Jetpac. Szedd össze az űrhajó alkatrészeit a pályán, töltsd tele üzemanyaggal, majd repülj át a következő pályára. Egyszerű játékmenet, mégis rengeteget koptattuk a joyt vele.

Kedvenc játékainkat egy floppy image-ra rendezhetjük egy egyszerű hajlékonylemez-emuláló program segítségével, így nem kell azokat külön keresgélni. [Link]
Figyeljünk arra, hogy minden floppyra másoljunk egy EXDOS.ini-t, egy START-ot és egy DATA.dat-ot, (ez nem 100%, még nem teszteltem teljeskörűen, nálam így fut) és hogy minden játékhoz tartoznak rejtett fileok, ezeket is át kell vennünk természetesen. Egy játék kb. 40-100kb közt mozog.

A mai fiatalok már biztosan nem élveznék ezeket a játékokat, de hát mit lehet tenni...ők nem ezen nőttek fel. Új ötleteket manapság csak elvétve találni, pedig nagyon hiányoznának. Helyette viszont van elképesztő grafika, fizika, fények, stb.
Talán az Enterprise-os idők miatt, de szeretem az egyszerű játékokat, nem hiányolom a csillivilli grafikát. A mai napig az Unreal Tournamentből a régi, 2000-es kiadású G.O.T.Y. Edition van fent. Hiába, az UT3 csodaszépen néz ki, mégis kevésbé tetszik. A játékélmény nem növekedett.
Ezért is várom annyira a márciusban PC-re is megjelenő Braid című alkotást, nekem nagyon hiányzik egy jó 2D-s, sok ötlettel teletűzdelt játék. Ez az lesz! :)

Jó nosztalgiázást mindenkinek!

Bővebb információk ezen az oldalon olvashatóak.

Még van hozzászólás! Tovább