Hirdetés

1,8V-os flash chip felírása és félelmetes Cenovo MiniPC2 mentés

Hirdetés

Tordaitibi fórumtársnak volt egy Cenovo MiniPC2 gépe. Ez egy Intel Cherry Trail alapú izé. Ufó. Az Atom x5-Z8300 proci ilyen vékonykliens-jellegű gépekbe, meg tabletekbe való. Ez a Cenovo meg egy nagyon kínai... koppintása valószínűleg a Nexbox T11 (vagy T10)-nek - ezer ilyen klón van, de ez a NYÁK egyikkel sem azonos. Azonos? Köze nincs semmihez :D . 4GB RAM, 64GB SSD van rajta, persze minden forrasztva, beépített Wi-Fi, GPS(?), kameraillesztők is. Mondjuk olyan szinten másolat, hogy még olyan csatlakozók is az alaplapra kerültek, amiket nem is használnak ebben a kivitelben :D Az egész előnye, hogy az alaplap kb. 10x10cm.

A gond ott volt, hogy a tulaj letiltotta az USB XHCI-t, amely hibába elég sokan beleestek már, és elég kellemetlen. Az USB XHCI letiltása után ugyanis nem marad a gépen beviteli eszköz :D Tehát visszakapcsolni már nem lehet. (Hacsak valaki nem engedélyezte a távoli elérést, és nincs valami eszköze az OS alatt, amivel túrni tudja a BIOS-t.)

Ebben a helyzetben kb. az marad, hogy a BIOS-ba bele kell módosítani, vagy újraírni. Bizonyos ilyen Cherry Trail cuccokon működik az, hogy a BIOS elem kihúzására elfelejti a beállításokat a gép, így megúszható a dolog. Ezen viszont nem. Sőt, áramtalanítás után, BIOS elem nélkül még csak nem is panaszkodott :D (Illetve még a MMtool nevű progival lehet módosítani a BIOS-t, de ahhoz is előbb le kell dumpolni.)


A BIOS IC az a 8 lábú

A BIOS egy W25Q64FVSIG IC-ben foglal helyet, a hűtőborda alatt. Azonban ez 1,8V-os. Nekem meg 5V/3,3V-os CH341A alapú íróm van. (Ez is a borzalmasan kínai kategória :D )

A Hobby elektronika topicban amúgy sokat segítettek (főleg Lewegee2), köszi nekik :) A dolog vége az lett, hogy beszereztem egy szintillesztőt (logic level converter). Ugyan a CH341-hez léteznek 1,8V-os adapterek, amik ugyanarra a TXS0108E IC-re épülnek, mint amit vettem, de azok 2500Ft körül vannak. Ez meg egy 8 csatornás modul, másra is jó lesz, és feleannyiba került. Elég lett volna egy tranzisztoros kivitel is, 4 csatornával, amúgy 1000Ft alatt. A lényeg a kétirányúság, és mint kiderült, 4 csatorna elég is, hiszen az IC annyit használ. A tranzisztoros, és a TXS0108E is úgy működik, hogy megkapja a kétféle feszültséget, és a két oldal között kapcsol.

A CH341A-ról mezei drótokkal (IDE kábel szétvagdosása) vezettem át a jeleket a szintillesztőre, onnan meg a chiphez (bekötés innen volt, a flash adatlapja meg innen). Az szerencse, hogy a WP, HOLD, és VCC lábaknak tápon kell lennie, egy a föld, és csak a DI, DO, CS, CLK jeleket kell átvinni. Mindegy, egyszerűbb volt 2x4 szállal bekötni. Az íróhoz járt egy kis NYÁK, amire különféle méretű IC-ket lehet felforrasztani. Ezen tüskesor van, az ehhez való aljzatokat tettem a drótok végeire, így könnyen cserélhető lett az adapter-board. A level shifter modul OE lábát fixen 1,8V-ra húztam, az a láb engedélyezi a ki/bemeneteket, ez egy komolyabb alkalmazásban lenne szükséges. Az 1,8V egy külön kis tápról jött, amin egy ebay-es step-down modul segítségével állítható a kimenet ("labortáp").


Hát, ez nem valami szép. Felépítem majd adapterNYÁK-ra.


Ennyi a nagy rajz. A két 9 lábú csati a flash IC és a flash író lábainak felel meg.

A flashelés elsőre működött. Vettem előtte egy W25Q64F... 1,8V/8MB-os flash-t, amit akár fel lehet tenni a Cenovo alaplapjára is, arra flasheltem fel a Tordaitibitől kapott BIOS dump-ot (ami vagy jó arra a gépre, vagy nem, nem tudtuk). A flashrom szépen vitte a W25Q64-et.


Így flashelődött fel az új BIOS dump

A gép viszont nem indult el vele. (Piros-kék Power LED villogás.)
A sajátjával elindult. Tehát rosszul tettem fel a csere-IC-t :D (Viszont ha már leszedtem az eredeti IC-t, akkor ki is olvastam gyorsan.)
Mivel nem akartam sokat hőlégfúvózni az alaplapot (a BIOS mellett van talán a SSD IC-je), a szokásos 8 dróttal kivezettem a flash-t 8 tüskesor-aljzatra, arra az esetre, ha még cserélgetni kéne. Mivel ez a forrasztás jól sikerült, a gép elindult, és működött a billentyűzet is :D


Az alaplap a ráforrasztott kis adapterrel

Ezután már csak annyit csináltam, hogy a gép eredeti flash-e felkerült egy SOP8-as kis adapterre, amire ugyanolyan tüskék kerültek, mint az addig használtak -> ez került az alaplapról jövő drótok végére, és így is marad a különböző macerálásokhoz. (Kellet még dolgozni vele, mert csak 2GB-os géphez való BIOS-t lehet találni, de végül visszakerült az alaplapra a BIOS chip.)


És megyen

Mindenesetre kettővel több ember üdvözli azt az idió... remek szakembert, aki ezt a csodálatos BIOS-t összerakta, és aki jóváhagyta. :O :W

Update : Kicsit később kulturált formára hoztam az 1,8V-os flash illesztőt. Köszi a tápban a segítseéget lewegee2 -nek :)


Most így néz ki

Tovább a fórumba.