Bevezető - bevezető
Terápiás jelleggel újra megpróbálom a blogolást.
Sajnos a munkahelyem nem igazán elégít ki szakmailag, így sokat morgok munkaidő után is, ami hosszú távon nem tesz jót. A tapasztaltságnak is megvannak a hátrányai, amikor látod a problémákat, de a szűk mozgástér miatt nem igazán tehetsz ellene 🙂.
A terv az, hogy valami újjal elterelem a figyelmemet munkaidő után. Ez pedig a retrózás Commodore 64-gyel és Amiga 500-zal, meg persze ezekről való blogolás.
Egyelőre, aztán ki tudja mi kelti még fel a figyelmemet.
Bevezető - forrasztás
Retrózás miatt (is) elkezdtem forrasztani. Ha meg akarok javítani egy C64-t, vagy egy korai Amigát, akkor muszáj forrasztani. Nem is beszélve arról a sok érdekes kit-ről, amit alkatrészenként árulnak és neked kell összeforrasztani.
Szoftver mérnök vagyok, sose tanultam, sose kellett forrasztanom. Nagyon kezdő vagyok, kevés tapasztalattal, ezért az eredményt kérem ilyen szemmel nézzétek. Természetesen tanácsokat szívesen elfogadom.
Bevezető
Idén tavasszal, egy rokonom révén kaptam ezt az alig használt, szép állapotú Commodore 64G-t. Az IC-k alapján 1988-ban gyártották. A garancia matrica sérült volt, de nem láttam nyomát, hogy mit csináltak benne korábban.
Alig volt koszos és a ház is sértetlen, nincs törött műanyag. A C64 diag. teszt nem jelzett hibát. Több zenét meghallgatva a SID chip rendben van.
Mégse volt problémamentes:
1. A kapcsoló, amivel be- és kikapcsolom a C64-t, nagyon szorult. Nagy erőfeszítés kellett átkapcsolni a másik állapotba.
2. A C64 bekapcsolás után 1-2 másodperc után el szokott jutni az ismert BASIC képernyőig. Ennek a gépnek legalább kétszer ennyi időbe tellett.
3. A bekapcsolások után olyan 20-30%-ban fekete képernyő maradt. Volt videó kimenet, csak fekete.
4. Néha lefagyott a gép vagy fekete képernyőre váltott bekapcsolás után. Nem értettem miért. A diag. tesztet óráig futtattam, hiába. További próbálgatások után rájöttem, hogy “érintés” esetén jön elő ez a probléma. Kocogtatva a gépet visszavezettem a kapcsolóra a problémát. A legkisebb ütés a kapcsoló mellé, azonnali fagyást okozott.
A fentiek alapján úgy döntöttem, hogy a kapcsolót ki kell cserélni. Szerencsére ezek a kapcsolók még kaphatók, így pár hete vettem egyet. 6 darab láb hátul és két láb elől, ami a mechanikai stresszt csökkenti.
Forrás: [weboldal] [kép]
A csere
A hátul lévő hat lábat csípőfogóval elvágtam, az első kettőt nem tudtam, mert nem fértem hozzá. Megfordítottam a lapot és pákával melegítve a forrasztás helyét, kihúztam a hat lábat. Az elől lévő kettővel meggyűlt a bajom, mert a C64 több rétegű nyákja elvezette a hőt. Sok feszegetés és próbálgatás után végül a kapcsoló kijött a helyéről. Később eszembe jutott, hogy hátha ónszippantóval több szerencsém lett volna, de majd máskor.
Ahogy a képen látható, kicsit felsértettem a nyák védőrétegét, kilátszik a tiszta réz két helyen. Ezt a hibát nem fogom javítani (remélem ez nem lesz “híres utolsó mondatok”).
Ónszívó szalaggal kitisztítva. Mehet bele az új kapcsoló.
A beforrasztásnál már nem volt probléma.
Utószó
Videó és tápkábel bedug, bekapcs és működik! Nagyon felemelő volt, hogy sikerült, hisz ilyet még nem csináltam. Mind a négy korábban írt hiba megszűnt.
Végül itt egy kép a diag. tesztről még a régi kapcsolóval.