Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dlaj


dlaj
őstag

Köszi a hasznos írást. Nagyon tetszenek ezek a videók és már többször gondoltam rá, hogy kellene gyártani egy-két saját kisfilmet. Most már megvan hogyan fogjak hozzá. Még 1x köszi!

(#2) kameraman77


kameraman77
aktív tag

Jó összefoglaló.

Azért nem csak ennyiből áll a dolog, persze ezek a programok tényleg jók ilyen idősorozatok megörökítésére. Sajnos a telefonok képességei nagyon behatárolják a felhasználhatóságot. (automata fénymérés minden kép előtt pl szép villódzást tud csinálni a gyorsított képösszeváságon és hát ugye maga a fényképezőgép rész, az alap képminőség)

Az időintervallum nem csak a kép folytonosságát határozhatja meg, hanem az összefűzött anyag gyorsaságát is, tehát utána lehet, hogy lassítani, vagy éppen gyorsítani kell a felvételen külső videoszerkesztő programmal, ezért érdemes ezt próbálgatni, Nem mindegy, hogy robogó felhőket 10, vagy 3 másodperces időintervallummal rögzít az ember. ilyenkor előfordulhat, hogy "szaggatni" fog a felvétel, szóval érdemes próbálgatni, mielőtt életünk time lapse-át rögzítjük. :)

Érdemes kikapcsolni - ha lehet - az automata fénymérést és a fókuszt minden esetben a végtelenre állítani, máskülönben érhetnek meglepetések, jártam már úgy egy Alcatel Ot995-el, amelynek a videófelvevőjében van automatikus time-lapse rögzítő, azaz egyből videóba rögzíti az anyagot, hogy elé szállt egy bogár és kuka volt az egész felvétel, mert egy halom ideig nem talált fókuszt.

Sokat time lapse-olok nekem a canon régi gépei jönnek be CHDK-val, érdemes elgondolkozni rajta, egyrészt - amíg time lapse-olsz, addig a telefonod nem elérhető, hiszen úgysem veszed fel, sőt offline-ba viszed. Meg manapság egy jobb fényképezős telefon nem olcsó mulatság, kint hagyni napon, szélben, porban fél-egy-két órára nem mindig kifizetődő - arról nem beszélve, hogy akár egy fél napra otthagyni...

Gyakorlatilag ma már fillérekért (nyilván minden forint számít, de tényleg pár ezer forintért) lehet kapni a Canon régi kompakt gépeit, melyekre fel lehet tolni a CHDK-t (bár sok új gépük is kompatibilis vele), így scriptel folyamatként képesek ezek a gépek - teljes beállíthatóság mellett - tehát itt fényképezőgép által készített jó minőségű, nagyfelbontású képekről beszélünk - akár time lapse sorozatokat is rögzíteni. Az összefűzés pedig mehet utána számítógépen, sok ingyenes program is van erre, meg persze a fizetősök, mint pl a Lightroom, ahol csoportosan is lehet kezelni a képeket, vágni, szín-kontraszt-filtert alkalmazni stb...Nem beszélve arról, hogy akár 4K-s time lapse is összejöhet a nagy felbontású fotókból.

(OFF)Én egy Canon a530-ast használok CHDK-val, 7 ezer forintért vettem az egyik apróhirdetéses oldalon még anno... Össze sem lehet hasonlítani a telefonon és a fényképezőgépes time lapse-okat, nem beszélve ugye az optikai zoomról. (persze a telefon mindig az embernél van és ha van szabad fél-egy óra azt is ott lehet hagyni, jó eredményeket tudnak azok is)(/OFF)

(OFF)A másik gépem egy Canon A85, ezt háromezerért vettem, még nem tudja a CHDK-t, de USB porton keresztül teljesen távirányítható számítógépről ez a széria, így egy megfelelő programmal - mivel van rajta teljesen manuális mód - a számítógépről vezérlem a fényerőt, blendét, zoomot, zársebességet, fehéregyensúlyt, amit akarok, és be tudok állítani time lapse rögzítést is. (Egy Asus EEE PC 700 Surf-el használom, gyenge kis gép, de 12-ért vettem és két és fél órás akksija van, time lapse-ozni ideális, mert akkora mint egy könyv csupán.)(/OFF)

[ Szerkesztve ]

(#3) TK36


TK36
aktív tag

Érdekes és jó kis olvasmány. Köszönöm szépen.

A Camera FV-5 program videójában milyen szerkezetre rögzítették a mobiltelefont?
Ha mobillal vagy fényképezőgéppel csinálunk ilyen time laps-okat, akkor utólag meg lehet mondani, hogy mivel csináltuk?
Ha fényképezőgéppel csinálunk ilyeneket, akkor ott is elég a 2 megapixeles felbontás?

(#4) kameraman77 válasza TK36 (#3) üzenetére


kameraman77
aktív tag

Fényképezőgépnél bőven elég, arra kell csak figyelni, ha nem használsz utólagos képszerkesztő szoftvert, és a fényképezőgéped csak a 4:3 felbontást ismeri, akkor a felvételt 1920x1440 illetve 1280x960-as felbontásban kell kódolni... (bár a legtöbb újabb - sőt jópár régebbi gép is ismeri a 3:2, illetve a 16:9 méretarányokat.)

De fényképezőgép és számítógép párosításnál ma már a 4K simán hozható, a gép elég nagyméretű képeket képes készíteni, és ezeket vágva számítógépen megfelelő programmal simán lehet 4K-s videót is kódolni ilyen anyagból.

Méret szempontjából mindenképpen jobb a kisebb kép, ha memóriakártyára mentesz, akkor a kisebb kép - kevesebb mentési idő elven a régebbi gépek kicsit jobban teljesítenek, bár ha USB-vel tolod számítógépre a képeket egyből, akkor ez kikerülhető.

Fényképezőgéphez - ha nem tud töltődni usb-ről - miközben a gépre tetted, vagy külső hordozható powerbankról, akkor érdemes venni otthonra hálózati csatlalkozót. Régebbi képek - és jobb tükörreflexesek - mennek ilyenről.

Persze vannak apró finomságok, mint műanyag flakonból, vagy bármilyen vízálló dologból kis házat vagy árnyékolót építeni a szerkezetnek.. gondoljatok bele egy telefon a tűző napon egy órát kint van.. biztosan jót tesz neki :) de a fényképezőgépre is igaz ez. Egy kis felcsavarozható árnyékoló sokban segít az eső és a nap hatása ellen.

Aztán a cikkben nem esik róla szó, de nappal szemben..khmmm... inkább kerüljük.

A legfontosabb a stabilitás. Nemcsak a fényképezőgép / telefon védelme miatt, hanem a szél ha belekap, akkor berezgeti és zavaró lehet a felvételen az elmozdulás.

(#5) Shing


Shing
őstag

Én elhiszem, hogy elég képeket készíteni ilyen szintű gyorsításnál, de a videó miben rosszabb? Én kitettem a kamerám 2 órára, utána pedig kb. bármilyen videószerkesztő programmal adhatunk neki 2 kattintással egy gyorsítást és nem kell telefonnal meg fizetős appokkal küszködni. Persze a nagyobb felbontás miatt tényleg jobb lehet képeket csinálni, csak nem biztos h FullHD-nál nagyobb felbontásnak van értelme egy ilyen videónál...

[ Szerkesztve ]

(#6) toronyhaz válasza Shing (#5) üzenetére


toronyhaz
aktív tag

Azért nem mindegy hogy egy 60 megás videót kapsz készen percek alatt,vagy kapsz egy 10 gigás videót és 2óra mire a gép megvágja.
Erről szó is esett a cikkben. :U

(#7) taranis válasza toronyhaz (#6) üzenetére


taranis
addikt

Illetve nem dedikált kameráknál sok esetben limitált a klip hosszúsága.

colorizer.net

(#8) hcl válasza Shing (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk én DSLR-rel timelapse-ztem tavaly. Persze gyilkolja a zárat, de 400 képet egy laza rendezvényen is nyomok néha...
Az 1100D állókép felbontása natívban kb. 4k. Meg ugye nem egy videokamera optikája van előtte (kitobi, paff :D ) . Na azt leméreteztem fullhádéba... :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) kameraman77 válasza Shing (#5) üzenetére


kameraman77
aktív tag

Felhőkre tökéletesen megfelel, már ha tudod kezelni a nagy méretű fileokat a számítógépeden, mert az nem két perc. Viszont gyorsabb mozgásoknál, pl egy autópálya filmezése, "szellemképesedhetnek" a gyorsan mozgó tárgyak, autók, személyek (átlátszóak lehetnek a nagy gyorsítás miatt), míg a time lapse-nál ez nem áll fent. ilyen videós time lapse-okhoz használok egy Kodak Zx3-ast, mert az 720p-t vesz fel 60fps-el és teljesen vízálló, olyan 1-1óra 20 percet bír az akkuja folyamatosan, azt szoktam gyorsítani, de általában csak felhőkre, vagy közeledő, gyors falfelhőre használom.

A videózás hátránya, hogy ha csak nem tudsz alapból tömörítetlen állományt rögzíteni (ami ugye elmebeteg nagy méretű file-t eredményez) akkor már veszteséggel indulsz neki a gyorsításnak, ami szintén veszteséges - hiszen egy újrakódolás. Persze alkalmazhatsz szűrőket, meg élesítést, de pl amikor a Lightroom-ban teljes hozzáférésed van a képek minden adatához, görbéihez, beállításaihoz, részköteteiben tudsz hozzányúlni a fényesítéshez, fehéregyensúlyhoz, fényhatásokat hozhatsz létre, addig ezt egy videófelvételen sokkal nehezebb és időigényesebb megcsinálni.

(#10) counterbill


counterbill
senior tag

Ejha ezt a cikket hónapokkal ezelőtt írtam és most látom h kirakták :) Azóta csináltam már fényképekből is. Kicsivel macerásabb de tény ,hogy Lightroomba szépen meglehet szerkeszteni az összes képet és lehet szebb lesz a videó is.
Testvéremmel akartunk a nyaraláson csinálni sok sok timelapset ,de megadta magát oda fele a pár napos Go Pro :W

Ezt sikerült telefonnal csinálni a parton.

[ Szerkesztve ]

Everything not saved will be lost. -Nintendo "Quit Screen" message

(#11) zseko


zseko
veterán

"FV-5 ... Sajnos a free-ről nem tudok nyilatkozni, mert már nagyon rég megvettem a pro-t, így lehet, hogy nem fog működni a lite verzióval."

"The Lite version is a fully functional version of Camera FV-5, with limited picture resolution support."

[ Szerkesztve ]

HR24.hu

(#12) EczkE


EczkE
addikt

Koszi a cikket! :R

Pont a napokban gondolkodtam hogy csinalnom kellene time lapse-t. Pl lent a kikotoben vagy a varosban. :D

Asszem mindenféleképpen!

(#13) ksanyo


ksanyo
tag

Köszi a leírást, nem is tudtam, hogy van ilyen. De most letöltök egyet és kipróbálom. Jópofa dolog.

(#14) dokee78


dokee78
félisten

Droid Time Lapse esetén kell valamit állítani vagy maradhat minden az alapbeállításokon?

(#15) norbert1998


norbert1998
veterán

Látom, kinőtte magát ide az írásod :P ,már nem csak blog

gratula :K

(#16) ghost364


ghost364
senior tag

Tetszik az írás! WP-n én a ProShot nevű appal próbálkoztam, itt van manuális fókusz és expo, plusz kikapcsolható keresőkép is. Nekem bejött!

(#17) dokee78


dokee78
félisten

Droid TimeLapseben,ha kikapcsolom a kijelzőt akkor leáll a felvétel.
Valahol be lehet állítani,hogy folytassa?

[ Szerkesztve ]

(#18) counterbill válasza dokee78 (#17) üzenetére


counterbill
senior tag

Ha megvásárlod akkor kikapcsolt kijelzővel is működik :)

(#15) norbert1998: Ohh örülök ,hogy valaki olvasta hónapokkal ezelőtt is blogként:D

[ Szerkesztve ]

Everything not saved will be lost. -Nintendo "Quit Screen" message

(#19) dokee78 válasza counterbill (#18) üzenetére


dokee78
félisten

Pro verzió,de kikapcsol vagyis leállítja a rögzítést.

(#20) azbest


azbest
félisten

Droid timelapse-nál kell valami trükkös beállítás arra, hogy a második képkockánál ne fejeződjön be a felvétel? Két telefonon is próbáltam (2 és 4 magos mtk chipsetes), de ugyanúgy megáll a pro és a free is.

(#21) Balathruin


Balathruin
veterán

Utólag is köszi az írást, hasznos volt nekem is, Droid Timelapse Pro-val csináltam egyet, majd felgyorsítottam 2x-re, kicsit lassú volt. [link] Nem túl jó minőség, de sajnos ez van...

(#22) HoaryFox


HoaryFox
őstag

Oh, ez a cikk kellett nekem, köszi :D

Egy apró kiegészítés: Lapse It Pro verziójában van olyan opció, hogy lockolni lehet a telefont és csinálja közben a felvételeket :)

Én is mostanában szeretnék egy kisebb projektet csinálni egy Xperia M + Lapse It Pro + állvány segítségével :D

Az állvány még nem jött meg, de remélem jó fog kisülni belőle :)) Majd megosztom veletek az eredményt ha érdekel valakit :DDD

Jelenleg jobban élek, mint... 1 év múlva. // Eladó Warwick BC10 basszusgitár kombó -> https://hardverapro.hu/apro/warwick_bc_10_basszusgitar_kombo/friss.html

(#23) DopeBob


DopeBob
addikt

Sziasztok,

olyannal esetleg foglalkozott valaki, hogy hosszabb ideig rögzítsen képeket? Ki szeretnék tenni egy (ahogy nézegettem Canon+módosított firmware és script) fényképezőt, és kb 1-2 hetente ránézni, de folyamatosan menne kb fél évig. Ilyennel esetleg próbálkozott valaki?

MZ/X

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.