Hirdetés

2024. május 25., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#141) DeltaPower


DeltaPower
őstag

Egyetlen lehetőséget nem láttam felsorolva sem a cikkben, sem a kommentek közt (elnézést, ha mégis szerepel, és elsiklottam felette):
Mivel erősen közeledett a szovjetek által Jaltában vállalt időpont a Japán elleni offenzíva megindítására, ezért az USA mindenáron ki akarta kényszeríteni a kapitulációt, mielőtt a szovjetek komolyabban bekapcsolódnak a csendes-óceáni front eseményeibe. Az ugyanis az USA számára Japán kettős megszállását jelentette volna Németországhoz hasonlóan (a háború alatt a szövetségesek ezt is tervezték) és a szovjet befolyás erősödését a térségben. Egyrészt arra számíthattak, hogy az atombombák ledobása után Japán egyből kapitulál az USA előtt, így a győzelem csak az övék lett volna, másrészt a már említett erődemonstráció lehetett a céljuk a szovjetekkel szemben.
Németország május 8-án adta meg magát, így a szovjet hadba lépés utolsó határideje augusztus 8. volt. A korábbiakból (Okinawa, Iwo Jima, bombázások) már tisztán látszott, hogy a tervezett szovjet hadba lépésig nem tudják megadásra kényszeríteni Japánt. A szovjeteknek a saját érdekükben mindenképpen meg kellett indítaniuk az offenzívát, mert ez volt a feltétele a térségbeli követeléseik teljesítésének, ha nem teszik meg, akkor a jaltában kialkudott követeléseik helyett új tárgyalásokra kényszerültek volna.
Két nappal a határidő előtt, 6-án ledobták az első bombát, így a japánoknak még egy napot hagytak a kapitulációra, mielőtt a szovjetek is bekapcsolódnak a háborúba a térségben. Ez azonban nem történt meg, a Truman által 7-én kilátásba helyezett porig bombázás ellenére sem (amely természetesen a nukleáris bombázást jelentette), csak a 8-án történt szovjet belépés után. Így már az eredeti céljuk szempontjából lényegtelen volt, hogy ledobják-e a második bombát, erődemonstrációnak viszont még megfelelt, valamint be kellett váltaniuk Truman ígéretét.
A céljaikat viszont részben elérték: a szovjetek nem alakítottak ki megszállási zónát Japán területén, így az USA és brit (vagy brit kötődésű) szövetségesei teljesen a befolyásuk alá vonhatták Japánt, amely a háború utáni években több tízmillió dollár hitel formájában realizálódott...

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.