Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) janos1988


janos1988
addikt

Lehet en nem olvastam el figyelmesen, de honnan lett plusz helyed a /-hoz?

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#2) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Ó, egész elérzékenyültem. :B
Gratulálok a sikerhez, csak attól tartok, sokan azt sem tudják, hogy miről olvasnak itt. Persze én örülök egy ilyen írásnak. :R

<-ƘƘ->

(#3) Kantorpe


Kantorpe
tag

LVM ?

Minden élő megöregszik, minden tulajdon elenyészik...

(#4) villamos


villamos
őstag

Érdekes szitu szóval nincs elég hely a rendszerpartíción a telepítéshez. Ez wingyóz alatt primitíven egyszerű. Ha nincs hely az egyik meghajtón, akkor simán feltelepíted a gépen lévő bármelyik másikra, ott is létrehoz egy Program Files mappát, és onnan is kifogástalanul működik. Ez linux alatt miért nem megy?

Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

(#5) 7 válasza villamos (#4) üzenetére


7
addikt

Ez kerülőmegoldás, a problémát magát nem kezeled vele. Kerülőmegoldást Linuxszal is el lehet érni minden további nélkül, egyszerűen a megfelelő könyvtárhoz rendelsz egy üres partíciót. De nem ez volt az egész lényege.

(#6) 7


7
addikt

A cikkírónak: dd-vel nem lehetett volna image-t csinálni? Azt én bőven megbízhatónak tartom Linux alatt :K

Ne adj' isten, cp -var paranccsal is lehetett volna kísérletezni, talán az is működik :)

[ Szerkesztve ]

(#7) Lenry válasza Kendek (#2) üzenetére


Lenry
félisten

én pl tudom miről szól, és lehet, hogy kamatoztatni fogom, amennyiben ezzel meg lehet oldani az Arch átköltöztetését a Mátrixból (VirtualBox) a való világba.

igaz, nálam kapásból négy partíciót kell költöztetni (/, /boot, /home, swap), és már amúgy is van 5 partíció a célvinyón, de éljen a kísérletezés

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#8) vamzi


vamzi
őstag

+1! Hasznos írás, valószínűleg nekem is kell majd használnom :B illetve de jól jött volna ez az írás pár hónappal ezelőtt :D

(#9) Kendek válasza Lenry (#7) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Na, ezzel pont nem lehet azt megoldani egykönnyen. Ott inkább a dd-vel érdemes játszadozni. :)

<-ƘƘ->

(#10) sh4d0w válasza 7 (#6) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Meg cpio-val, rsync-kel, tar-ral... stb. :D

A dd viszont elég "powerful" parancs, elég egy paramétert elrontani (pl. sda1 helyett sdb1) és csúnyán haza lehet vele vágni bármit.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#11) 7 válasza sh4d0w (#10) üzenetére


7
addikt

Tudom, hogy a dd kétélű fegyver, de ilyen problémákra ideális :K

(#12) dabadab


dabadab
titán

Az én kedvenc metódusom a boot cd/pendrive (hogy másolás közben lehetőleg ne változzon semmi (meg ilyenkor nincs gond a /proc és társai másolásával :) )) + "cp -a".

DRM is theft

(#13) aram01


aram01
nagyúr

hasznos írás,köszi

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#14) harry válasza sh4d0w (#10) üzenetére


harry
veterán

Mi ilyet azt hiszem rsync -el csináltunk. Igazából csak fel kell csatolni a két partíciót valami live rendszerben, és mehet is, utána meg egy grub telepítés, szerintem nem macerásabb. Jobban mondva egyszerűbb is. Most csak úgy ötletként mondom. Miért maradtál a kép készítéses, átméretezéses, uuid macerálós megoldásnál?

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#15) Plumpy


Plumpy
aktív tag

Aki manapság ilyen fukarul bánik a hellyel, hogy képes 5 gigás partíciót létrehozni, az meg is érdemli a kínlódást...

Plumpy - A kultúrbölény

(#16) frescho


frescho
addikt

tar, cp -rp, rsync... Kismillio megoldas van. A legjobb talan az, ha van kulon /boot particiod es lvm-et hasznalsz.

https://frescho.hu

(#17) Kendek válasza harry (#14) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem kell készíteni képet, hanem GParted-del másolva és átméretezve a partíciót is tökéletes, csak át kell írni az UUID-t, hogy ne legyen akadás csatolásnál. Meg persze a konfigurációs fájlokban is frissíteni kell az új UUID-re, hogy betudjon tölteni a rendszer rendben. Ez lehet bonyolultan hangzik meg hosszadalmasan, de csak pár perc az egész és kész is.
De ugyanazt a dolgot ellehet érni többféleképpen ez tény. Ez most egy megoldás. :)

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#18) harry válasza Kendek (#17) üzenetére


harry
veterán

Ja vagy úgy. Csak átfutottam a cikket, azt hittem, az image-elős móka megelőzte ezt. Gpartedet használtam már, bár nem ilyen célokra. Így valóban egyszerűbb, és az uuid csere sem bonyolult. Utána gondolom még az fstabban meg menu.lst-ben kell csak átírni, így valóban csak pár perc.

Gondolkodom is, hogy az egyik gépen a / -ot átrakjam egy pendrive-ra (home-server, jó lenne annak ott is), akkor a másik partíciót (ami a / mellett volt, adatokkal) átméretezni is lehet, ugye?

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#19) harry válasza Plumpy (#15) üzenetére


harry
veterán

Nem az a lényeg, hogy "manapság", hanem, hogy milyen használatról van szó :U Pl. nálam egy htpc / server közel 2,2 giga helyet foglal csak... Bár nyilván nem csak 3-4 giga helyet szabnék neki, kivéve, ha valami nagyon dedikált / fix célú berendezés lenne...

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#20) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Clonzilláról mi a véleményetek? Én azzal próbálkoztam, mert tud ext4 fájlrendszert is, sikerült vele lementenem, meg visszatölteni is a komplett meghajtót, de valahogy a boot nem volt sikeres róla, a grub résznél megfagyott minden. Valamit szerintem nem csináltam meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21) ngabor2


ngabor2
nagyúr

én is a cp -ax paranccsal másolgattam a /-t annak idején.

a home esetén még ennyivel egyszerűbb a helyzet, ott főleg elég a cp -ax, utána a /etc/fstab-ban átírni az új partíció uuid-jét. így szebb, mint egy már létező uuid-t adni egy teljesen más partíciónak. kavart okozhat, ha visszakerül esetleg ugyan az az eszköz.

csak leírva hangzik hosszúnak és bonyolultnak, amúgy kézügyesség kérdése.

(#22) rekid


rekid
addikt

Erre mondják hogy GOOD JOB Team :)

Hehe dd vel minap szivtam kellemeset. :D Illetve nem is a dd vel hanem az automata mountal,, cf kartyarol -cflinux- kellett imaget csinalni.. megis csinalta csakhogy mikor automatice az ubi felmountolta rakott egy kellemes bejegyzest a kartyara és a modositottrol csinalta dd az imaget :) ennek a vege az lett hogy nem ugy bootolt a cfrol a cucc ahogy kellett volna :))) persze erre nem en jottem ra egyedul.. :D

[ Szerkesztve ]

Gyáva népnek nincs hazája!

(#23) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szép munka! Mondjuk én ebbe bele em kezdtem volna, jobban paráznék az adatvesztéstől :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#24) sh4d0w válasza janos1988 (#1) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem tűnt fontosnak, ezért nem írtam bele az írásba.

Ugyanazon a HDD-n volt még néhány egyéb partíció, azokat ürítettem ki és a helyére tettem most a / partíciót.

#14 Harry: számomra ez tűnt a legegyszerűbbnek. Végül is nem bántam meg, hogy ezt az utat választottam, így utólag visszagondolva baromi egyszerű az egész.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#25) Friczy válasza sh4d0w (#24) üzenetére


Friczy
senior tag

Ha ugyanazon a lemezen volt még hely, akkor a dolog egyszerűbben is megoldható. Létrheozod az új partíciót, felmountolod, és cp -ax paranccsal átmásolod a root filerendszer tartalmát (ez a parancs filerendszeren belül marad, tehát nem kell félni attól, hogy a többi felcsatolt filerendszert is beveszi a másolásba, valamint minden jogosultságot, és egyebet megőriz.

Illetve ha a felszabadított hely a meglévő partíció mellett volt, akkor a partíció átméretezése és a resize2fs parancs is elegendő.

(#26) dev89 válasza Friczy (#25) üzenetére


dev89
tag

Ha egy mód van rá akkor a root fájlrendszert ne cp-vel másoljuk már, hanem rsync-el... A másik meg, hogy nem futó rendszer alatt kell ezt csinálni, hanem valamelyik live rendszer alól.

Egyébként megvalósítható lett volna partimage segítségével ez a történet; ha már szűkmarkú voltál anno a root-tal, ami nem baj hozzáteszem, akkor gondolhattál volna rögtön az LVM megvalósításán. Más kérdés, hogy raid 1 nélkül nem használnék csak önmagában LVM-et.

(#27) dabadab válasza dev89 (#26) üzenetére


dabadab
titán

"Ha egy mód van rá akkor a root fájlrendszert ne cp-vel másoljuk már, hanem rsync-el..."

Miért?... Az rsyncnek milyen előnye van a cp-vel szemben jelen esetben?

"raid 1 nélkül nem használnék csak önmagában LVM-et."

Miért?... Egyedül azt a veszélyt látom, hogy ha több HDD-n van az LVM-es partíció, akkor hangyányival nagyobb az esély az adatvesztésre, mint ha csak egyetlen HDD-n lenne a partíció, de nekem ez a differencia nem tűnik igazán nagynak.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#28) dev89 válasza dabadab (#27) üzenetére


dev89
tag

"Miért?... Az rsyncnek milyen előnye van a cp-vel szemben jelen esetben?"

Jelen esetben, ha csak a száraz tényeket nézzük nincs előnye mivel az adatokat átmásolja egy új üres partícióra és kész... DE! Ugye az rsync egy sokkal többet nyújtó eszköz. Nyilván ennek akkor van előnye, ha már vannak meglévő adatok és nem kell az egészet áthúznom, mert ellenőrzi a különbségeket, főleg inkrementális mentések során.
Szóval én az rsyncet részben megrögzöttségből, részben funkcionalitása miatt ajánlottam. (Igen itt valóban nem jön ki az általa többet nyújtó "szolgáltatásai", de hát én másra is használom, gondolok itt az inkrementális és egyéb backup mentésekre) Na szóval jó cucc...

Az LVM-et meg félreértetted. Amire te gondolsz, hogy összefűzök 2 HDD-t és felette van az LVM réteg, na az maga az orosz rulett... Ott valóban ha elpatkol az egyik lemezünk akkor szépen megborul az LVM is.
Én azt próbáltam ecsetelni, hogy van 2 vinyónk azt összefűzzük raid1-be, majd erre a raid1 rétegre húzzuk fel az LVM réteget, így ha elmenne az egyik vinyó ott a másik. Ilyen egyszerű. Azt hiszem ez a differencia így már igen nagy!

(#29) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Az én gondolkodásomnak is a dd tűnik logikusnak a /home-od esetén. Nem kell bootszektort, ilyeneket átvinni. A felcsatolt /home az if és a kívánt új partíció az of.

Mivel az új partíció eleve nagyobb, hiszen terjeszkedsz, a dd befejezi, és voilá.

Pendrive-okat szoktam így másolni, amik boot-olhatók. Nagyobbról is megy a kisebbre, két lépésben.

dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc bs=512 count=1K

Ekkor átmásolja a boot szektort és a partíciós táblát. QtParteddel helyrepofozom a partíciót, mert ugye az eszköz kisebb, mint a partíció hiszi.

Ekkor újra dd, a felcsatolt partíciók közt.

dd if=/mnt/sdb1 of=/mnt/sdc1

A másolás lefut, a dd kiválogatja a dolgokat. Sosem hibázik, csak legyen elég hely.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#30) MBazsee


MBazsee
tag

Ejj, de jó lett volna ismerni ezt az írást már szombaton éjjel. Valami hasonlót csináltam én is, annyi különbséggel, hogy egy teljesen új vinyóra akartam átköltöztetni a letöltőgépemet.
Nekem kicsit radikálisabb megoldás vált be. Régi vinyó kiránt, be az új, új telepítés, és /home mappa visszaállít.
Az én megoldásom is jó, csak a szaktudás teljes hiányát mutatja. :D

(#31) sh4d0w válasza MBazsee (#30) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor már kész volt, csak vasárnap jelent meg :)

https://www.coreinfinity.tech

(#32) nagygabor519 válasza 7 (#6) üzenetére


nagygabor519
tag

Pont ezt akartam írni! dd-vel pillanatok alatt meg lehetett volna oldani. Volt, hogy hálózaton át toltunk egy partíciót dd-vel meg néhány pipe-al :)

Nagy Gábor

(#33) Friczy válasza dev89 (#28) üzenetére


Friczy
senior tag

Akkor ugye egyetértünk abban, hogy a jelen célra az rsync nem nyújt előnyt a cp használatához képest. Akkor viszont csak amiatt rsyncet használni, mert máshol más célra előnyösebb, nem igazán jó indok. Természetesen lehet, csak nem értek egyet azzal a kijelentéssel, hogy a root partíció átmásolására a cp -ax ne lenne alkalmas eszköz.

(#34) Friczy válasza dabadab (#27) üzenetére


Friczy
senior tag

Ha két winchesteren terül el az LVM, akkor a meghibásodás valószínűsége kétszer akkora, mint ha egy winchesteren volna, ez azért elég jelentős különbség.

(#35) dabadab válasza Friczy (#34) üzenetére


dabadab
titán

"Ha két winchesteren terül el az LVM, akkor a meghibásodás valószínűsége kétszer akkora, mint ha egy winchesteren volna, ez azért elég jelentős különbség."

Nem igazán. Egyrészt ott a szőrszálhasogató rész, hogy ha egy HDD esetén n a meghibásodás valószínűsége, akkor két HDD esetén, ha a meghibásodásokat független eseményeknek vesszük, nem 2n hanem 1-((1-n)^2), vagyis 2n-n^2. Viszont a meghibásodások nem feltétlenül függetlenek, egy csomó olyan dolog van, ami mind a két HDD-t egyszerre küldheti a túlvilágra (túláram, ütés, ilyenek). Mindezzel együtt a HDD-k meghibásodása azért nem az a hatalmas veszélyforrás, ráadásul általában nem hirtelen halált halnak, hanem csak pl. bad sectorok keletkeznek, ami jó eséllyel csak pár file-ra van hatással, nem az egész fs-re.
Mindezeken túl az adatokra a konkrét diszkhibákon túl más veszélyek is leselkednek (véletlen törlések pl) és tapasztalataim szerint ezek jóval gyakrabban fordulnak elő, mint döglött HDD-k.

DRM is theft

(#36) lapa


lapa
veterán

a tar-ral lett volna egy esetleg nem haszontalan bakup file, ha úgy van csinálva.

de az rsync is jó, pár órája gyalultam le vele az etc-t, pedig csak a postfix beállításokat akartam másolni. minek nyomkodom ha hülye vagyok hozzá.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.