Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4151) DarkByte válasza azbest (#4138) üzenetére


DarkByte
addikt

Köszi! :R

Ez hasznos volt. Tehát te bár slave-ként dugod rá a hub-ot a Pi-re az még is kap áramot mert a kábelen visszatáplálás van. Erre nem is gondoltam eddig hogy ilyen van. :Y Rá fogok kérdezni hogy a Cubieboard két portos USB kimenetét védi-e polyfuse a jelenség ellen.

Egyébként igen, pont úgy van ahogy mondod. A csomagban van egy USB -> DC adapter kábel így PC-ről tudom hajtani vagy olyan mobil tápról amelyen USB aljzat van (pl. a Note2-mé). Illetve működik a mini USB OTG dugóról kapott áramról is (sőt szerintem ezen is van a GPIO tűsoron táplálási lehetőség). És sajnos mini USB megjegyzem az OTG, így a mobilhoz vett microUSB OTG adapteremet nem tudom használni, pedig akkor lenne rajta egy harmadik USB portom. Bár annyira nem vagyok így sem meglőve. :)

[ Szerkesztve ]

(#4152) flierqqq válasza vkp (#4050) üzenetére


flierqqq
tag

3 kérdésem lenne ezzel a csodamasinával kapcsolatban.

1. Mennyi idő a szállítás?

2. 3PINes ventit rá tudok kötni?

3. Milyen Linuxot érdemes rápakolni?

Érdekes a világ megosztása - Van akinek Rolexe van, és van akinek ideje.

(#4153) lord.lakli válasza DarkByte (#4151) üzenetére


lord.lakli
őstag

Csak nehogy nagyon minőségi tápot vegyél :) Én egy 7 portos belkint vettem, de nem ad táplál vissza semmit sem.

(#4154) jackbacsi87 válasza lord.lakli (#4153) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Nálam is egy 7 portos belkin van, minden oké vele. Tescoban kemény 2500ft-volt. :C :C
f5u701-blk

(#4155) lord.lakli válasza jackbacsi87 (#4154) üzenetére


lord.lakli
őstag

Mázlista :) Én Belkin F5U706-t vettem nettó 5000 Ft felett. Pedig az adott oldalon még szerepel is, hogy működő töltő.

(#4156) jackbacsi87 válasza lord.lakli (#4155) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Ja, nagy mázlim volt, mert pár nap múlva, mikor arra jártam olyan 6000-7000ft körül adták már...kicsit benézték, és rosszul árazták be először.:):):)

(#4157) GyéBen válasza flierqqq (#4152) üzenetére


GyéBen
tag

1. Webáruháztól függően pár nap / pár hét.

2. Valószínűleg nem, de nem is kell rá.

3. Raspbian-t (ez egy Debian variáns)

(#4158) jackbacsi87 válasza flierqqq (#4152) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Ventillátor? Mindent meg lehet oldani!
Ezt most találtam.

(#4159) moli.hu válasza jackbacsi87 (#4158) üzenetére


moli.hu
őstag

ennyi erovel usb-re is rakotheted.....

(#4160) hpeti2


hpeti2
aktív tag

Sziasztok!

Új vagyok még rasp fronton és kicsit játszottam az sd kártyán a különböző rendszerekkel. Próbálkoztam OSX-el és Win7-tel is. Két telepítés között általában a MiniTool Partition Wizard Home Edition szoftverrel gyalultam le az sd kártyáról a különböző partíciókat. Eddig működött minden rendesen.
Sajnos most ott állok, hogy a 4 GB-os kártyámból látok 66 MB-ot és semmilyen módszerrel nem tudom visszanyerni a többi tárhelyet. Ezekkel próbálkoztam, de mind csak a 66 MB-os partíciót látja:
OSX-en - disk utility
Win-en - MiniTool Partition Wizard Home Edition, HP formatting tool és windowsos lemezkezelő.

Szerintetek mivel tudnám tisztára gyalulni az SD kártyámat?

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#4161) azbest válasza hpeti2 (#4160) üzenetére


azbest
félisten

dd if=/dev/zero of=/dev/az-sd-kártya bs=1M

(#4162) hpeti2 válasza azbest (#4161) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Köszönöm, végül sikerült helyre pofozni.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#4163) wassermann válasza hpeti2 (#4162) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Korábban beszéltünk itt erről, hogy az SD-kártyák ki tudnak feküdni a túlzott igénybevételtől. Az enyém is mutatott már ilyen jeleket (pl. néha csak olvasni hagyta magát). Azóta én is kímélem, mint a hímestojást.

(#4164) tamas1985


tamas1985
aktív tag

Valaki próbálta már pi-vel ezt a billentyűzetet?
[link]

(#4165) flierqqq válasza jackbacsi87 (#4158) üzenetére


flierqqq
tag

Én egy 3 pines Noctuát szeretnék rákötni..fog vele menni?

Érdekes a világ megosztása - Van akinek Rolexe van, és van akinek ideje.

(#4166) wassermann válasza flierqqq (#4165) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Pi nem egy Pc, alapesetben semmi szüksége venti-re. Emiatt csatlakozás sincs kialakitva. Ha a kimenetelét akarod ilyesmire használni, programoznod kell

(#4167) flierqqq válasza wassermann (#4166) üzenetére


flierqqq
tag

hajaj..inkább hagyom. :K

Érdekes a világ megosztása - Van akinek Rolexe van, és van akinek ideje.

(#4168) Lin3Lord


Lin3Lord
tag

Farnell-től ma kaptam levelet, hogy a getboard és a pi face elérhető... Nektek van kicsit bővebb infótok, vagy valami, mint ami a farnell oldaláról kiderül? Igazából az érdekelne, hogy melyik kiknek és miért ajánlott. :R

akkountvadasz

(#4169) azbest válasza Lin3Lord (#4168) üzenetére


azbest
félisten

gertboard [link]
Lényegében többféle ki-bemenet, ezek védettebbek, nem közvetlenül a soc-ba mennek. A pi a gpio -ján pár rossz mozdulattal tönkre tehető, mivel azok nem védett portok.

A pi face is hasonló [link]

(#4170) lord.lakli válasza tamas1985 (#4164) üzenetére


lord.lakli
őstag

Gyanúsan olcsó darab.

(#4171) azbest válasza lord.lakli (#4170) üzenetére


azbest
félisten

mivel dx-en 12 usd körül már kapni hasonlót, így még akár jó is lehet a 9 dolcsi körüli árával.

(#4172) Osiris


Osiris
őstag

Sziasztok!

A raspi-m a következő tuningal tűnik teljesen stabilnak (RaspBMC):

force_turbo=1
arm_freq=1000
isp_freq=450
sdram_freq=500
over_voltage=6

A core feqi alapon (250Mhz) maradt, mert itt azt olvastam, hogy annak tuningja okozza az sd kártyák fájlrendszerének az összekuszálódását. Az lenne a kérdésem, hogy a core_freq tulajdonképpen minek a sebességét jeleni és mire van hatással a gyakorlatban? Illetve kiderült e, hogy ennek az órajelnek az emelése hardveres vagy szoftveres probléma miatt okoz gondot?

[ Szerkesztve ]

(#4173) Proci85 válasza Osiris (#4172) üzenetére


Proci85
senior tag

Sziasztok

Egy fejlesztéshez Rpi-t használnék fel.
Soros vonalkód olvasó (soros-usb átalakítóval) + GPIO 1-2 led vezérlés + LCD rövid szöveges tartalom megjelenítése + napi 10perc weblap kiszolgálás helyi hálón.
Rpi-n debian futna, minimal feladatokkal.

Ehhez nem feltétlen szükséges nekem 512MB -s rev2 B panel.
Gondoltam nézek itt a PH!-n "használt" olcsó panelt valamelyik korábbi verzióból.
Van-e olyan ismert hiba a korábbi paneleknél amiért mégsem érdemes visszamenni hozzájuk?

Előre is köszönöm!

(#4174) vkp válasza Proci85 (#4173) üzenetére


vkp
aktív tag

Nekem nem annyira mentek a profilic chipes usb-serial átalakítók.
Inkább vegyél usb-s vonalkódolvasót, ami billentyűzetmódban üzemel.

(#4175) Oldmobil válasza vkp (#4174) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Esetleg közvetlenül a GPIO UART RX és TX portjai?

(#4176) Proci85 válasza Oldmobil (#4175) üzenetére


Proci85
senior tag

No ez új (nem másztam még ennyire bele a GPIO-ba). Van neki dedikált RX, TX? Az nagyon jó lenne. Amúgy már megvan a soros vonalkód olvasó. Nekem jó tapasztalataim vannak a saját usb-soros átalakítóimmal.
Sok projektet ezekkel csináltam.

(#4177) azbest válasza Proci85 (#4176) üzenetére


azbest
félisten

Van rajta rx,tx max a /boot-nál kell átírni a cmdline.txt fájlt, hogy ne oda loggoljon alapból. Arra kell figyelni, hogy 3.3 voltos TTL a pi gpio-ja és más eszközök általában normál (5v+) soros kapcsolattal rendelkeznek, ezért kell közéjük szint illesztés. [link]

Annó a pi soros portjával keltettem életre egy szintén TTL soros portú routert. [link]

(#4178) Osiris


Osiris
őstag

RaspBMC-t a telepítés után van értelme frissíteni? apt-get update + upgrad-re gondolok. Nekem valamiért úgy tűnik, hogy nem tesz jót neki, lassabb lesz, csomag ütközések vannak stb.. :F

(#4179) azbest


azbest
félisten

No, végre megjöttek az mcx-rg316 pigtail kábelek és így már rá lehet tenni a tetejét is akár :D

(#4180) graffin


graffin
csendes tag

Na, megvan az első nagyon zavaró tapasztalat, bár ez valószinűleg inkább az XBMC hiba: van olyan videom, amire utólag lett rákeverve a hangsáv. Nos itt pár másodperc után teljesen elcsúszik a kép és a hang...

Próbáltam a beállitásokban az audió-videó szinkronizálást bekapcsolni, de nem segitett.

(#4181) wassermann válasza azbest (#4179) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nagyon jól néz ki, látom a 3 DVB-T vevő is világít: - ez azt jelenti, már inicializálási probléma nélkül bekapcsolás után simán működnek?

(#4182) azbest válasza wassermann (#4181) üzenetére


azbest
félisten

A 3.6.11-es kernellel nagyon jól mennek. Nem is kellett media tree-ről fordítanom új drivert hozzá (it9135-öket tettem bele), csak a firmware fájlt kellett elhelyezni. Raspbmc van rajta, de gondolom a raspbian is átállt már az új kernelre, legalább is azt láttam a master branch-nak a repójukban. Egy dolgot láttam problémát: a hardveres pid filtert nem tudtam letiltani, mert nem veszi figyelembe az /etc/modules -ba tett "dvb-usb-it913x pid=1" sort, ami feloldaná. Ez akkor jelenthet gondot, ha sok különböző adást ugyanarról a tunerről nyomnék, mert lehet nem elég a 32 pid, amit így átenged. Emlékszem ilyen bugra, lehet mégis felteszem a friss drivert majd.

Kell még vennem erősebb 5v-os tápot, mert a 400W codegen csak 5 volton terhelev nem ad eleget. Legalábbis vele is leesett a fesz 4.7 alá időnként, amikor az usb-sata keretes winyót is rákötöttem. Bár az is lehet, hogy a kábel vége nem a legszerencsésebb, mert nem teljesen olyan csatlakozós, mint amilyen kellene hozzá.

Még a tápot kellene hátra kivezetni, meg a composite-hez várok alkatrészt hogy azt is kitegyem. RTC még nagy kísértés i2c-re, meg akkor már esetleg az lcd is lehetne azzal.

Az usb csatlakozásokkal van időnként problémám, hogy nem mindig érintkeznek teljesen jól és úgy nem jön fel a rákötött eszköz. Ilyet egyébként pécénél is tapasztalok, nem a legmegbízhatóbb kapcsolat az usb.

[ Szerkesztve ]

(#4183) Osiris


Osiris
őstag

Megoldható valahogy, hogy a rasbberry ne kapcsolja be a tv-t a hdmi-n kersztül mikor újraindítom?

(#4184) D@reeo válasza Osiris (#4183) üzenetére


D@reeo
aktív tag

A Cec vagy hogyhívják funkciót kell letiltani vagy konfigurálni (anno a ps3 nekem is bekapcsolgatta)

(#4185) tamas1985


tamas1985
aktív tag

A hardveres támogatás mikora várható, tud róla valaki valamit?

(#4186) wassermann válasza tamas1985 (#4185) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- Mihez? Az mpeg2-höz és a wmv-hez fityingekért megvehető a licensz, a többit (mov, DivX) magától is viszi...

(#4187) ivjoe


ivjoe
tag

Pi-hez/linux-hoz létezik olyan program, ami tudja a következőket:
- FTP client
- Tudom limitálni az egyszerre futó letöltéseket a többit meg queue-ba rakni
- Telepíthető hozzá webes frontend (webui)
- Daemon-ként tud futni

Szóval igazából szeretnék egy transmission-t torrent helyett FTP-re.

http://lorem.hu

(#4188) tamas1985 válasza wassermann (#4186) üzenetére


tamas1985
aktív tag

arról volt szó még régebben hogy Debian alatt azért lassú mert hogy nincs meg még hozzá a driver

(#4189) azbest válasza tamas1985 (#4188) üzenetére


azbest
félisten

te a grafikus felület, X gyorsításáról beszélsz ezek szerint :) Hát, annó nagyon tolták az alapítványosok, hogy "nyílt forrású" lett minden... aztán persze helyreigazították őket a témában jártasabbak. Persze ezt is próbálták elkenni, de az android támogatás kapcsán egyértelműen kijelentette egy munkatársuk, hogy azért nincsen még kiadva a közösségnek az amit a broadcom demózott, mert zárt driverekkel kapcsolatban még nincs minden rendezve.

(#4190) peter9228


peter9228
aktív tag

NetBSD, ha valakit érdekel: [link]

(#4191) azbest


azbest
félisten

Mostanában nézegettem milyen kütyüket lehetne még a pi-re kötni és látom, hogy i2c -vel például rtc vagy kamera vagy akár lcd kijelző is ráköthető lenne. A problémám, hogy szinte minden eszköz 5V-os, míg a pi 3.3V-os i/o-val rendelkezik. Láttam 3 dolcsi alatt 3-5V szint illesztő áramkört, de ez még nem megoldás, mivel a pi 3V-on alig terhelhető. Szóval mit javasoltok, hogyan lehetne úgy megoldani a szintillesztést, hogy elég terhelhető is legyen.

gondolom az nem lenne túl szerencsés, ha a pi 5V-ját kötném tovább a 3.3V->5V illesztés 5V oldalára. Vagy mégis?

[ Szerkesztve ]

(#4192) Boha


Boha
aktív tag

Valaki rendelt mostanában raspberry pi-t az RS-től ?
Kb hány nap alatt érkezik meg a rendelés után ?

OBORZIL

(#4193) tomzi1 válasza azbest (#4191) üzenetére


tomzi1
tag

Nem tudom, hogy a többi működik-e 3.3V-ról, de pl. az mcp 23008 (8 port) 23017 (16 port) portbővítők igen, ki is próbáltam (gondolom a készen kapható i2c lcd is ezt használja).

A portbővítő a kimenetre már 5V-ot ad, de portonként max 20mA, összesen max 150mA-t tud kiadni. Ide be kell tenni egy darlington IC-t uln2003a (7 csatornás, de olcsó) vagy uln2803a (8 csatornás, drágább), ezzel már csatornánként lehet 500mA-t vezérelni. Ha ennél több kell, akkor csak párhuzamosan kell használni több csatornát. Portbővítőről itt: [link]. A Darlington pedig nagyon egyszerű, minden bemenethez van egy kimenet, ezen kívül földet és külső 5V-ot kell rákötni, így a földet tudod vezérelni, tehát ha pl. egy motort akarsz vezérelni a motorra rákötöd az 5V-ot és a Darlington IC egyik kimenetét és mehet a móka.

Ja és ha sima GPIO-ról szeretnél 5V-os (12V-os stb) dolgokat vezérelni (nem i2c), arra is jók a Darlingtonok, 50V-ig.

[ Szerkesztve ]

(#4194) tomzi1 válasza tomzi1 (#4193) üzenetére


tomzi1
tag

Kicsit sok lett a vezérelni :DDD
A lényeg, hogy ezek a Darlington IC-k arra valóak, hogy kis bemeneti feszültséggel/árammal nagyobb feszültség/áramerősség igényű dolgokat lehessen irányítani. A sorrend így legyen: pi->i2c->darlington, fordítva azért nem jó, mert nem bírná az i2c sebességét a darlington, erre való az amit linkeltél, de esetünkben nincs rá szükség. Közben megtaláltam az rtc-t is az adafruiton: [link] ehhez sem kell 5V. Ennek az az oka, hogy a logikai 1 feszültségszintje alacsonyabb, mint 3,3V (pl. 2,5V). Persze ha leesne a feszültség ez alá, akkor már nem működne jól a kommunikáció.

(#4195) azbest válasza tomzi1 (#4194) üzenetére


azbest
félisten

Láttam az adafruit-osat, csak az a bibi vele, hogy az általuk árult rtc-nél az ellenállások lehagyásával gyakorlatilag 3V lesz belőle, de ebayen jó áron más kialakításúakat kapni, amit nem biztos, hogy ugyanígy lehet használni, nameg ha több i2c eszközt kötnék rá, akkor sem megoldás.

A szintillesztő kapcsán ezen gondolkodtam:
- ha jól sejtem 5V->3V megy csak a táp átalakítás
- i/o részen kétirányú az illesztés

Mi lenne ha az i2c és föld-et bekötném a 3.3 oldalára az illesztőnek (de a 3.3V tápot nem kötném sehová). Az 5V oldalon pedig bekötném a pi 5V és föld ágát, valamint az i/o-t. És ide az 5V oldalra jönnek az eszközök (rtc, kamera, lcd...). Gyakorlatilag csak az i/o lenne illesztve. Ha jól tudom az i2c eszközök szépen felfűzhetőek egymás után, az eszközöknek egyedi címe van a buszon.

Jó a gondolatmenetem?

[ Szerkesztve ]

(#4196) tomzi1 válasza azbest (#4195) üzenetére


tomzi1
tag

Itt írják az okosok, hogy R2, R3-t kell kiforrasztani. Az lcd-vel nem lesz gond, a kamerával még nem találkoztam eddig, de lehet, hogy egyáltalán nem működik a pi-vel sebesség miatt: [link]
I2c-n párhuzamosan mehet több cucc, jól gondolod.

(#4197) azbest válasza tomzi1 (#4196) üzenetére


azbest
félisten

Igen a kamerát néztem, hogy az pont 3 voltos egyébként is :) Igazából még csak ötletelés, de láttam barométert, fénymérőt, talán iránytűt is ... szóval mivel hardveresen kb készen van a set-top-box, némi finomításon kívül (valamint az xbmc bugjait leszámítva), így újabb kihívásokat keresek még mielőtt a holdújév / kígyó éve miatt egy hónapra bedugul a kínai webshop :)

Közben a hivatalos fórumot böngészve elvileg képes a pi komolyabb sebességekre is, 1MHz biztosan megy azt mondják, a slave-k sebességén múlik inkább.

[ Szerkesztve ]

(#4198) azbest


azbest
félisten

Most látom, hogy már tesztelési fázisba került a hardveresen gyorsított X grafikus felület. Ez a srác megelőzte az alapítvány által fizetett fejlesztőket és ahogy olvasom sokszorosan gyorsabb a gui az ő driverével, mint az eddigi megoldás volt [link]

(#4199) ivjoe válasza ivjoe (#4187) üzenetére


ivjoe
tag

(#4200) footy válasza Boha (#4192) üzenetére


footy
addikt

Január 19-én rendeltem tőlük, megkaptam a visszaigazoló mailt, de azóta semmi.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.