Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4101) azbest válasza Jim-Y (#4095) üzenetére


azbest
félisten

Az új rev2-es pi-met használva egy hét alatt többször kellett backup-ból helyre állítanom a kártyákat, mint előtte hónapokon át a legelső sorozatost használva.

Igaz a kártyák is sokat voltak már használva, hogy mind a kettő egyszerre menne tönkre... Ahogy néztem a két pi kártya foglalatát, az rs components-es példányon egy kicsit még gagyibb a foglalat, mint a régebbin. Kidolgozatlanabb az érintkezők tövénél, picit talán a műanyag is más... érzésre talán nem olyan szoros.

Sok múlhat az érintkezők anyagán is. Elvileg felül lehet bírálni a kártyaolvasó sebességét, ha jól emlékszem több lépésben felvitték 50MHz-re, amitől már egész gyors, csak éppen érzékenyebb.

(#4097) wassermann
a futásban érzésre pörgősebbnek tűnik a class 10-esem, mint a 4-es. De főleg a backup az ahol a 8GB-os kártyánál nagyon jó a 16MB/sec sebesség, így is eltart egy ideig mire végez :)

A hűtőbordát én is részben azért használom, mert szerintem jól néz ki :) Meg más boardnál tapasztaltuk, hogy ok nem sérül meg ha véletlen túlmelegedne, mert akkor lefagyasztja magát, de azért stabilabb komolyabb igénybevételnél, ha van borda.

(#4102) azbest


azbest
félisten

Jut eszembe, csináltam képeket a két pi-ről egymás mellett. Sajnos csak az egyik lett teljesen éles :B

(#4103) wassermann válasza azbest (#4101) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Bagóért sikerült vennem egy 4GB-s SONY kártyát (Class4). A random írás értéke fantasztikusan jó kis fájloknál is (a kis táblázatokban a jobb-alsó adat, a Pi-nek ez a fontos).
Itt egy összehasonlítás, két gyors pendrájvval (OCZ Rally², ADATA) egy ősrégi SD-kártyával (PQI):

[ Szerkesztve ]

(#4104) wassermann


wassermann
Topikgazda

Bocs ez lemaradt és a képen nem olvasható (a tesztprogi CrystalDiskMark 3.0.2):
- A bal oldali oszlopok: olvasás, a jobb oldali: írás
- A sorok fentről lefelé (méret): folyamatos, 512kB, 4kB, 4kB random

[ Szerkesztve ]

(#4105) PistiSan válasza vzoltan (#4096) üzenetére


PistiSan
addikt

Szia!
Hogy zajlik pontosan az usb-re költöztetés?
Arch linuxot használok, egy rákötött laptop hdd-vel, szeretném átköltöztetni a fájlrendszert a hdd-re! Csaj jobban bírja a folyamatos írást, olvasást mint az sd.
Ha adnál valami linket, vagy kiindulási pontot, az remek lenne.
Köszi.

(#4106) vzoltan válasza PistiSan (#4105) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Egyszeru, dd-vel leszeded sdrol az ext4 particiot es dd-vel kirakod a leszedett particiot a masik mediara. (Linux alatt)
Utana az sdn a cmdline.txt ben megadod az uj hely elereset, nalam ez sda1 (felso usbbe van csatlakoztatva a pendrive)

dwc_otg.lpm_enable=0 root=/dev/sda1 rootfstype=ext4 quiet rootwait loglevel=1
(Ertelem szeruen csak a root=reszt modositod itt a majdani eleresnek megfeleloen)

De meg ezek elott az ext4 particion atirod a root particio elereset a jovobeni eleresnek megfeleloen az /etc/fstab vagy /etc/mtab fileban, nem emlekszem melyikben van.

[ Szerkesztve ]

(#4107) moli.hu válasza PistiSan (#4105) üzenetére


moli.hu
őstag

Csaj jobban bírja a folyamatos írást mint az sd.
igen, de a linux gyakorlatilag csak a /var -ba ir.

Csaj jobban bírja a folyamatos olvasást mint az sd.
folyamatos olvasast? oprendszer fileokat nem olvasol folyamatosan, inkabb random. azt viszont jobban birja az sd.

(#4108) wassermann válasza moli.hu (#4107) üzenetére


wassermann
Topikgazda

"a linux gyakorlatilag csak a /var -ba ir"

Azt gondolni, hogy a felhasználók többsége a csupasz oprendszert teszi fel, szerintem nem állja meg a helyét: Amint akarod valamire használni, pl. torrent kliens, média lejátszó rögtöm kell nekik egy meghajtó. A RaspBMC pl. a korábban lejátszott filmek, zenék képeit és adatait (sokat) mind, mind a meghajtón tárolja.

(#4109) moli.hu válasza wassermann (#4108) üzenetére


moli.hu
őstag

?! /var/lib/transmission-daemon , esatobbi. meg ott az /mnt

(#4110) wassermann válasza moli.hu (#4109) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nem a konkrét helyekre szólt a megjegyzésem. Inkább arra, hogy amint valami fut, az bizony használhatja a meghajtót (folyamatosan ír, olvas)...

(#4111) moli.hu válasza wassermann (#4110) üzenetére


moli.hu
őstag

tovabbra sem ertelek. nem nagyon ir semmi a /var -on kivul mashova. persze, apt ir /usr-be, te irhatsz /opt-ba, ritkan ir az /etc-be megritkabban a /boot-ba. os olvasas az sd-rol, iras megy a hdd-re, ami amugy is kell neki, ugye.

(#4112) wassermann


wassermann
Topikgazda

TÚL AZ EGY MILLIÓN !: KLIKK

[ Szerkesztve ]

(#4113) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok! Szerintetek érdemes ezt egy nas alapjakent használni? (torrent, ftp)

Dáccsika

(#4114) sztanozs válasza Mazsika (#4113) üzenetére


sztanozs
veterán

Nem:
- nincs nagy sebességű lemez-vezérlő, csak két usb port, amire egy belső usb vezérlőre csatlakozik
- nincs gigabites LAN, ráadásul ami van, az is osztozik az USB vezérlőn a sávszélességen az USB eszközökkel

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#4115) Mazsika válasza sztanozs (#4114) üzenetére


Mazsika
őstag

Kőszi, akkor el se bírna egy 5/1es netet, meg egy oplayt, filmlejatszassal?

Dáccsika

(#4116) ivjoe válasza Mazsika (#4115) üzenetére


ivjoe
tag

Én kb. 2,5MB-tal írok rá sambán a kövi elrendezésben:
Windows--WiFi--Router--Kábel--Raspberry Pi--USB--Laptopvinyó

Ez a neted lazán (2,5MB=20Mb) bírni fogja, videolejátszásra kb. itt tudsz közelíteni:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bit_rate#Video

[ Szerkesztve ]

http://lorem.hu

(#4117) sztanozs válasza Mazsika (#4115) üzenetére


sztanozs
veterán

Persze, amit egy USB-s router tud, azt ez is meg tuja csinálni - de azért ez nem NAS kategória...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#4118) vargalex válasza sztanozs (#4117) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Persze, funkcionalitásban igen, de sajnos a 100-as LAN miatt (ami ráadásul az USB-vel osztozik) a jobb routerekkel elérhető samba/ftp/nfs olvasás/írás sebességben nem veheti fel a versenyt.

Alex

(#4119) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok!
Kaptem egy telefon töltőt, ami 5 vol 700ma, a gond csak az hogy a csatlakozója nem microusb, valahogy meg lehet azt oldani hogy közvetlen GPIO portra kötve (forrasztva) a tápot, ellássa a pi-t?

Belegonodltatok hogy anno, azt nyilaktozták hogy a GPIO csak véletlen maradt a PI-n, és úgy gyártották le, ha nem lenne rajta alapból a port kivezetve, jóval kevesebbn kezdtek volna el kísérletezni vele, lehet nem is lenne ennyire népszerű az eszköz, monom én, aki nem használja semmire a GPIO-t :).

(#4120) footy


footy
addikt

Ma rendeltem én is egy Raspit, még mindig filózok rajta, hogyan lehetne nyomtató/szkennerszervernek és médialejátszónak egyszerre használni. Gondoltam egy olyanra is, hogy Berryboottal felrakom az Openelecet(medialejátszáshoz) és a Raspbiant(nyomtató/szkennerszerver) is. Mivel a lényeg az egyszerű kezelhetőség mindkét funkciónál, arra gondoltam, hogy egyszerűen írok egy batch file-t ami újraindítja a raspberry-t a megfelelő image-dzsel. Vagy egyszerűbb lenne ha minden Raspbian alatt futna? Kicsit félek tőle hogy akkor kifutok az erőforrásokból.

(#4121) graffin válasza footy (#4120) üzenetére


graffin
csendes tag

szia!

nekem is valami ilyesmi a tervem, ezért került fel rasbmpc.
Itt olvastam, hogy az alá könnyebb egyéb dolgokat tenni.

Egy nyomtató szervernek szerintem nincs valami brutál erőforrásigénye is nincs is gyakran használva, úgyhogy remélhetőleg szépen el fog ketyegni a kettő egymás mellett.

Még ugyan nem próbáltam, de ez a terv. :)

Üdv

g

(#4122) footy válasza graffin (#4121) üzenetére


footy
addikt

A szkennelés viszont eléggé erőforrásigényes, bár ha nem omlik össze akkor pár másodperc nem oszt nem szoroz. Ha sikerült valamit összehozni írni meg légyszi a fórumba.

(#4123) vargalex válasza footy (#4122) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ha a TP-Link TL-WR1043ND megbirkózik a scanneléssel akár transmission,samba,minidlna,ftp mellett, akkor a raspberrynek sem lehet gond.

Alex

(#4124) footy válasza vargalex (#4123) üzenetére


footy
addikt

Ahogy fórumokon olvastam az 1043 kifut a memóriából szkennelésnél. Neked van az 1043-mal ilyen jellegű tapasztalatod? Nekem most simán switchként fut a router és egyenlőre az admin felület sem elérhető.

(#4125) peter9228


peter9228
aktív tag

Hol tudom módosítani xbian alatt az automatikusan induló programokat? Feltettem párat, és automatikusan indulnak, de ez az xbmc-vel együtt annyira leterheli a Pi-t, hogy elindul, de a hálózat nem működik, és ha megpróbálok kilépni az xbmc-ből, lefagy. Szóval az sd kártyán kéne valamit átírnom PC-ről.

(#4126) korcsi válasza footy (#4124) üzenetére


korcsi
veterán

1043-al oldottam meg a multifnkciós eszközöm megosztását, 300dpi szürkeárnyalatos beolvasásnál eddig nem volt gondja.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4127) FireLord


FireLord
aktív tag

Megvettem a Nokia AC10 töltőjét, de még egy 2,5-es külső hdd-t se bír el ez a sz*r... :W :W :W

(#4128) Jim-Y válasza FireLord (#4127) üzenetére


Jim-Y
veterán

De írták is neked, hogy csak akkor fog menni, ha van külső tápja a merevlemeznek, szóval nem tudom miért vagy meglepve, nem árulnak zsákbamacskát..
[link]

A nokia töltő helyett, inkább egy külső aktív hubot kellett volna venned a 2.5"-os hddnek.

[ Szerkesztve ]

(#4129) lord.lakli válasza FireLord (#4127) üzenetére


lord.lakli
őstag

Direkt szóltunk, hogy csak aktív hubbal megy. A töltő tökéletes a málnához, de többre nem. A málna sem tud 500 mA-nél többet leadni, bemenete meg max 1100 mA így a töltő maradhat. Billentyűzetet, talán még mini wifi sticket is elvisz, de már pedrive is necces, nemhogy winyó.

(#4130) ivjoe válasza FireLord (#4127) üzenetére


ivjoe
tag

Ha 2.5-es vinyót akarsz USB-ről tápolni, akkor egy aktív USB HUB 2A-es táppal elkél.

http://lorem.hu

(#4131) peter9228


peter9228
aktív tag

Vettem egy Trust Pyramid hub-ot, szerencsére 2A-t tud. Nem voltam biztos benne, mivel a neten sehol sem találni róla infót. Szóval nyugodtan meg lehet venni a Pi-hez, nekem jelenleg egy USB-S vinyó és egy wifi stick van rajta, működik minden tökéletesen.

(#4132) wassermann válasza FireLord (#4127) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Külső aktív hub nélkül, csak 1200mA-es Nokia töltővel amit nekem max bírt: 16GB pendrive (+300mA), billentyű egér kombó (+100mA). A külső vinyó ezeknél az áramértékeknél induláskor jóval többet vesz fel...

[ Szerkesztve ]

(#4133) moli.hu válasza Jim-Y (#4128) üzenetére


moli.hu
őstag

de ti a 3.5 hdd-re irtatok a kulso tapot, o pedig most a 2.5-t mondja... persze, jo lett volna, ha azt is megkerdezni, de ne legyen az, hogy enmegmondtam.

@FireLord: 2A-es toltot lehet kapni elekronikai boltokban ~2000-ert. gondolom a nokia tolto se volt olcsobb.

[ Szerkesztve ]

(#4134) wassermann válasza moli.hu (#4133) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A 2A-es töltő nem megoldás, mert a PI-ben van egy áramkorlátozó elem (polifuse). Ez csak max 1100mA-et enged be a táp felől, nehogy leégjen a nyák. Nem, véletlen az aktív USB-hub használata.

(#4135) moli.hu válasza wassermann (#4134) üzenetére


moli.hu
őstag

es azt a toltot csak a raspihoz lehet hasznalni? jo lesz az a 2A 3 ev mulva a fiokban talalva, nem tobb penzert.

(#4136) pmikloska


pmikloska
aktív tag

Sziasztok! Aki r-pi-vel használ XBMC-t, tudna nekem segíteni abban, hogy ha feltelepítettem egy PC-re az alap rendszert, hogyan tudnám beüzemelni a DVB-T stick-emet, és hogyan lehetne belőni streamelésre? Tudom, hogy van külön HTPC topic, de itt aktívabbak vagytok, és az alapgépen kívül gondolom a fenti feladat beállítása ugyanaz a pi-vel is, és a közeljövőben egyébként is szeretnék venni egyet a kevesebb fogyasztás miatt.

(#4137) DarkByte válasza azbest (#3979) üzenetére


DarkByte
addikt

Lenne egy nagyon béna kérdésem. Majd nekem is kell a Cubieboard-hoz ha lesz rajta sok minden egy táplált USB hub. Jól gondolom hogy itt a hub táplálja a lapot és egyben be is van kötve az RPi-nek hogy lássa a hub-ra aggatott dolgokat? Nem akad itt valami össze hogy van egy hurok. Mit tudom én látja saját magát slave-ként a Pi a hub-on keresztül? :D

[ Szerkesztve ]

(#4138) azbest válasza DarkByte (#4137) üzenetére


azbest
félisten

Csak egy A-B kábel van a hub és a pi között. A hub-ban nincsen dióda, ami megakadályozná, hogy azon a kábelen a pi irányába is folyjon áram, ezt nevezik visszatápolásnak.

A régebbi pi-n, aminek az usb portján volt egy polyfuse ami ezt akadályozta, ott mégegy kábel kellett, amivel a pi tápbementére volt kötve a hub egy portja. A pi-nek mikro usb tápcsatlakozója van, csak az áram erek vannak bekötve, az adat nincsen. Itt mindkét megoldástról tettem képet: [link]

A cubieboard-nál nem tudom, hogy működhet-e a hub és a board közötti A-B kábelen keresztüli visszatáplálás. Sőt erre érdemes kifejezetten figyelni, hogy ha ilyet csinál a hub, az a boardnak nem okoz-e kellemetlenséget. Viszont, ha ez rendben van, akkor így a legegyszerűbb.

Ha nincsen visszatáplálás, akkor ha jól tudom két lehetőség van a cubieboarddal: van egy tápcastlakozója és egy tápra is alkalmas mikro usb-je. Van olyan usb - dc kábel, amit például külső winyó vagy dvd plusz tápcsatlakozáshoz szoktak használni, ha azzal kötöd be pluszban a hub egy portjára, akkor mivel nincs adatvezetékkel kapcsolat: [link]. Az usb-mikrousb esetén lehet probléma, kivéve ha ki van kötve az adat ér benne. Vannak "töltő" usb kábelek, ott lehet hogy össze van kötve a két adatláb, ez sem biztos hogy úgy megy, ahogy jó. Itt az okozhat még problémát, ha a hub limitálja a szabványos 500mA-ra a portjain kimenő tápot, ami gondolom nem elég a boardnak.

Szóval érdemes rákérdezni erre a gyártóktól akár.

[ Szerkesztve ]

(#4139) vargalex válasza moli.hu (#4133) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Nem követtem végig az összes ezzel kapcsolatos hozzászólást, de ha bárki belegondol, akkor 3.5"-os Hdd-nél nem kérdés a külső táp. Ugyanis azoknak 12 V-ra is szükségük van, így nem is létezik táp nélkül kivitel. Azaz nem gondolom, hogy bárki is kifejezetten 3.5"-os HDD-vel kapcsolatban ajánlotta volna a külső tápot.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#4140) moli.hu válasza vargalex (#4139) üzenetére


moli.hu
őstag

az a baj, hogy te feltetelezed, hogy a kerdezo ezt tudja. marpedig, ha tudta volna, akkor nem kerdezte volna meg, hogy kell-e neki tapolt hub! ezert kell vigyazni, hogy mit es hogy ir az ember.

[ Szerkesztve ]

(#4141) FireLord


FireLord
aktív tag

Rákötöttem egy usb hubra, ahhoz viszont amit találtam otthon töltőt kevés volt az A, úgyhogy hagyom a fenébe ezt az irányt. Igazából egy 1,5Tb 3,5" vinyót kellene kiszolgálnia, úgyhogy beszerzek annak egy külső tápot. Kérdés hogy lehet-e ilyet kapni? Egy SATA-USB adaptert+tápot ház nélkül.

(#4142) moli.hu válasza FireLord (#4141) üzenetére


moli.hu
őstag

http://dx.com/s/sata+usb
vigyazz, a sata csatlakozo nem arra lett tervezve, hogy fel-el csatoljak! a teljes elettartamra vonatkozo csatlakozasok szama nagysagrendileg 50 koruli. epp ezert ense vettem ilyen haz nelkuli adaptert, hanem inkabb egy rendes keretet.

(#4143) Oldmobil válasza FireLord (#4141) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

(#4144) Mister_X


Mister_X
nagyúr

Sziasztok!
Külsős USB CD-ROM-ot kezel a gép? Emulátort építenék belőle.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#4145) otapi válasza moli.hu (#4142) üzenetére


otapi
tag

Miért kellene a sata-usb-t átalakítót fel le csatolni? Egyszer rá kell dugni a PI-re és a HDD-re, onnantol hálózaton kell használni.

(#4146) otapi válasza Mister_X (#4144) üzenetére


otapi
tag

Az előtted ketten hozzászólók ilyen adaptereket linkeltek. Ezekkel IDE csatolós CD-ROM olvasót is tud kezelni a gép.

(#4147) moli.hu válasza otapi (#4145) üzenetére


moli.hu
őstag

nem kell, viszont lehet.

(#4148) jeriko2 válasza Oldmobil (#4143) üzenetére


jeriko2
tag

Hasonlót vettem, igaz itthon - kb. 3000 Ft-ért. A tápja tűzforróra melegszik, és íráskor kb. 2 percenként leszakad, read_only-ba vált (ext4 fs). Vettem egy külső tápos másikat, azzal szépen megy ugyanaz a HDD.

(#4149) ivjoe válasza Mister_X (#4144) üzenetére


ivjoe
tag

Jah, de ha nincs külön tápja a meghajtónak elég valószínű, hogy aktív USB HUB-ra lesz szükséged.

http://lorem.hu

(#4150) ivjoe válasza otapi (#4146) üzenetére


ivjoe
tag

o.O azt írta, hogy eleve USB-s, külső meghajtója van.

http://lorem.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.