Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33901) weres78 válasza fanti (#33897) üzenetére


weres78
senior tag

Szerintem külfödi szürkeimport harmadik vagy negyedik kézből.

[ Szerkesztve ]

(#33902) fireman123 válasza weres78 (#33901) üzenetére


fireman123
őstag

......vagy külföldi kamionról "esett le" :DD

(#33903) weres78 válasza fireman123 (#33902) üzenetére


weres78
senior tag

Nem tudom, arra gondolt-e fórumtársunk aki itt (Hardverapro) is hirdet. Róla nem feltételeznék ilyet, max hogy okos forrásból jött a cucc.

(#33904) thomasrc


thomasrc
tag

Sziasztok!

D7000-el van egy olyan problémám, hogy a matrix weighted metering mode-al a képek 90%-a vagy túlexponált vagy alulexponált. Gyakorlatilag csak olyan képeken jó az expo, amik közeliek, tehát nem egy nagyobb teret fognak át. Egyébként manual módban próbálom használni a gépet, de nem tudom mit rontok el, mert a közeli képeket is ugyanazon elv szerint lövöm: Beállítom a rekeszt, belenézek a keresőbe és az expo csíkot 0-ra hozom a zársebességgel (vagy ha túl hosszú lenne a zársebesség, akkor feljebb viszem az ISO-t is kompenzálásképpen). Rosszul csinálom? :F

Egyébként Nikon 18-105-ös VR objektívvel használom, de most nem igazán van lehetőségem kísérletezni, majd ha hazamegyünk hét végén... Végül is Lightroomban tudom javítani az expot, csak hosszú távon ez így nem lesz jó.

[ Szerkesztve ]

(#33905) anaqer válasza thomasrc (#33904) üzenetére


anaqer
veterán

Nikonoknak elég régi rákfenéje a félrehordó Matrix... a D40, D90, D7100 nálam is mindig fél-egy FÉ-t föléexponát(t). Alá szinte soha - utána lehetne nézni valami EXIF statisztikai progival, de a képek szerintem háromnegyede -0.5 , -1 korrekcióval lett meglőve. :U

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#33906) #65675776 válasza thomasrc (#33904) üzenetére


#65675776
törölt tag

A mátrixszal az a baj, hogy az egész kép átlagát nézi fényesség szempontjából. Szóval ha a témád nagyon elüt a többi területtől, akkor az bizony nagyon félreviheti. A megoldás ilyen esetben a spot fénymérés. Így a témán mindenképpen jó lesz az expo, és igazából ez a lényeg.

(#33907) azka79


azka79
aktív tag

Sziasztok,

Ebay-ről akarok rendelni a d5100-ba utángyártott akksit. Tudtok valami megbízható eladót?

(#33908) zool1


zool1
őstag

Urak!
D610re Tamron 24-70 vc vs Nikon 24-70?! Érvek, ellenérvek jöhetnek!!!! :R

[ Szerkesztve ]

(#33909) fireman123 válasza azka79 (#33907) üzenetére


fireman123
őstag

Én D5300-hoz ennél az eladónál rendeltem ezt az akkut, bő 2 hét alatt megérkezett USA-ból, egy éve használom tartalékként, kb. annyit tud mint a gyári Nikon, viszont csak negyedébe kerül :K

[ Szerkesztve ]

(#33910) Dluinet válasza azka79 (#33907) üzenetére


Dluinet
nagyúr

én tőle vettem tavaly, de akkor még nem volt 3000HUF

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#33911) thomasrc válasza #65675776 (#33906) üzenetére


thomasrc
tag

Értem, és a spot fénymérés egy egész házra is alkalmazható? Arra gondolok, hogy ugye a középső fókuszpont a ház közepén van és akkor csak ott méri a fényt. A ház többi része nem lesz ilyenkor alulexponált? Persze meg fogom próbálni spot méréssel is, csak kérdezem. :)

Egyébként ma kipróbáltam a center weighted mérést is, de sajnos ugyanaz a probléma, mint a matrixal. Töltök fel pár teszt képet is, hátha kiderül róluk tényleg a mérésmóddal bénázok-e... A végére megpróbáltam azt is, hogy az exposure fine tune-nál leveszek 1/6 EV-t, de nem volt sok hatása.


A képek leméretezéséért elnézést kérek, de ritka rossz netkapcsolat van itt (~5kB/s feltöltés) és csak így tudtam megoldani.

(#33912) anaqer válasza thomasrc (#33911) üzenetére


anaqer
veterán

(1/6 EV az lóf*sz, ha azt szabad szemmel kiszúrod, jár a magas pacsi...)

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#33913) glaci válasza thomasrc (#33911) üzenetére


glaci
őstag

Szerintem ezeken a képeken / témákon olyan nagy a különbség a világos és a sötét részek között, hogy egy HDR -rel nagyobb eséllyel lőnél olyan végeredményt, amilyet szeretnél, mint az expó kompenzációval.

Majd írok ide valami okosat. (Majd ...) ;)

(#33914) Throme válasza thomasrc (#33911) üzenetére


Throme
veterán

Jpg-ben fotózol? Ha igen, nem lehet, hogy a dinamika korrekciós automatika be van kapcsolva, és az szól bele a végeredménybe?

(#33915) total90 válasza zool1 (#33908) üzenetére


total90
veterán

Tami jobb képminőség, Nikkor gyorsabb AF. Mindkettőt próbáltam, Tamit vettem.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#33916) zool1 válasza total90 (#33915) üzenetére


zool1
őstag

Köszi! :R

(#33917) m3ss válasza thomasrc (#33911) üzenetére


m3ss
veterán

ezek a kepek engem nem gyoztek meg, hogy nem juzer error. miert vagy manualban? lehet benezed a visszajelzot :P 1.3.4. center weighted, es vegulis a centert jol ki is exponalta :DDD
matrixban is ennyire tulexpozik expo korrekcio nelkul A modban? akkor ott vmi gond lesz.
masik objektivvel nem probaltad? nekem mielott szalagkabel cseres lett a 1530 sigmam, hasonlokat csinalt a vazam. ha masik objektivvel is ezt csinalja, vidd szervizbe.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#33918) silver-pda


silver-pda
aktív tag

Helló!
D7100-hoz milyen (64gb) sdxc kártyát használtok megelégedéssel? Vagy mi az ajánlott márka?

(#33919) fireman123 válasza silver-pda (#33918) üzenetére


fireman123
őstag

Nikon által jóváhagyott kártyák, de nyilván mással is jó lehet :) , D5300-hoz ezt használom, gondolom 7100-hoz is ugyanolyan jó :)

(#33920) gergo5991 válasza silver-pda (#33918) üzenetére


gergo5991
őstag

én samsung pro SDHC--t használok, 90mb/s el ír 80al olvas, max fps-en simán birja a kártya.

[ Szerkesztve ]

(#33921) weres78


weres78
senior tag

Múltkor kérdeztem kezdő géppel kapcsolatban. Akkor D3300 volt amire jutottam, de közben volt nálam egy pár napig, és nem jött be. Kicsi, kényelmetlen, képminőséget nem tudom megítélbi mert közel sem tudom (még) kihozni belőle amit lehet...
Úgy döntöttem, megduplázom a keretet (400e ft így), és próbálok olyan gépet venni ami pár évig kiszolgál és átvezet a tanulás időszakán.
Néztem egy D7200-at, annak kifejezetten tetszik a fogása, elég gyorsan talált fókuszt, így egyelőre az a befutó. Persze kíváncsi vagyok a véleményetekre!
Amennyiben emellett döntenék, kezdetben mennyire jó egy zoom obi? Mondjuk egy 18-140,esetleg 300? Vagy érdemesebb már tanulni is témaspecikusabb obikkal?

(#33922) gergo5991 válasza weres78 (#33921) üzenetére


gergo5991
őstag

nekem d7200am van, ha kezdő obit akarsz akkor a 18-105 öt javaslom mert jóval olcsóbb mint a 18-140 kitben, és nincs sok eltérés a kettő között. Ahogy mondani szokták először használd zoombival és nézd meg melyik zoomtartomány jön be neked és aszerint venni valamilyen jobb fixet, vagy ha tájfotózni akarsz akkor a nagylátó tokina 11-16 f2.8as a legjobb, makróra sok van pld nikon 105mm, portréra a nikon 85mm f1,8g, nagyzoom nikon 70-200 f2.8 bár ezek elég drága obik :D

(#33923) thomasrc válasza Throme (#33914) üzenetére


thomasrc
tag

RAW-ban, csak azt nem tudtam feltölteni. JPEG-nél annyi változtatás van, hogy a sharpness-t felhúztam és a gammát egyel, de úgy tudom ez nem érvényesül a RAW képekre. Egyébként az ADL-re gondoltam először én is, de hát az nem szól bele a RAW-ba, direkt ki is kapcsoltam, hogy hátha... Szóval vagy a mérés rossz vagy én állítom be rosszul.

(#33924) thomasrc válasza m3ss (#33917) üzenetére


thomasrc
tag

Lehet, hogy user error. :) Igazából ezek az első képeim DSLR géppel. Manualt azért erőltetem, mert meg akarom tanulni jól beállítani a zársebesség/rekesz/ISO szentháromságot, de úgy néz ki, hogy még kell mit gyakorolnom... Megpróbálom A-ban is hamarosan. Sajnos másik objektívet nem tudok kipróbálni. Annyit tudok mondani, hogy ez egy használt gép 16 000 expóval és egy használt objektív (Nikon 18-105 VR ED). Épületen belül és ahol egyenletes a fény (pl. ahol nincs árnyék-napsütés különbség, mint a vizes képen), ott jó képeket csinál, szóval nem hiszem, hogy hibás lenne a gép/objektív.

Ez a kép például mátrix méréssel készült és számomra jónak tűnik (nincs sem kiégett, sem nagyon alulexponált rész). De itt nincs is nagy fénykülönbség a framen belül.

Annyit tartok furcsának, hogy az EXIF mindenhol "compulsory flash mode"-t ír, mintha a gép azt akarta volna, hogy vakuzzak. Vagy ez így normális?

[ Szerkesztve ]

(#33925) xors válasza thomasrc (#33924) üzenetére


xors
senior tag

Annyit azért hozzátennék h fénymérésnél bármilyet is használsz vedd figyelembe, hogy a fényszenzor nem lát színeket, csak pont szürkére akarja belőni a képet. Pl. ha verőfényes napsütésben a fehér főtéren fotózol akkor a +ba kell eltolni hogy jó legyen.
Hasonlóan egy sötét helyen inkább mínuszba kell tolni.

(#33926) bandigno válasza thomasrc (#33924) üzenetére


bandigno
senior tag

az előző képeiden a kiégést (ég, víz, fal) LR-ban vagy PS-ben simán ki tudod javítani, ha jó az expó, el kell találni egy aranyközéputat! 3-4 éve fotózom csak, de hidd el, nem egyszerű helyzetet vázoltál fel, főleg az ég a necces, az imád kiégni ilyen napsütésben, főleg ilyen kompozíciónál! :) utómunka v hdr v sok gyakorlás és beállítások próbálgatása! ;) a neten keringő hasonló képek is meg vannak cincálva rendesen!

(#33927) anaqer válasza xors (#33925) üzenetére


anaqer
veterán

"Annyit azért hozzátennék h fénymérésnél bármilyet is használsz vedd figyelembe, hogy a fényszenzor nem lát színeket, csak pont szürkére akarja belőni a képet."

Azé esztet nemá...

Metering
- TTL exposure metering using 2016-pixel RGB sensor
- Matrix : 3D color matrix metering II (type G and D lenses);
color matrix metering II (other CPU lenses)
[...]

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#33928) xors válasza anaqer (#33927) üzenetére


xors
senior tag

Én ezt még így tanultam pedig, lehet félreértően írom le, de a lényeg ugyanaz, bármit tud a gép: ha valami sötétet fozózól és a fénymérésre hagyatkozol akkor a fénymérőnek nem középen kell lennie hanem mínuszban, hogy fényerő helyes képet kapjál. Ugyanígy ha fényeset fotózol akkor pluszban.
A gép nem tudja, hogy te mit szeretnél világosnak avagy sötétnek ő kiegyensúlyozottan állítja.
Persze való életben vegyesn vannak ezek jelen, ilyenkor neked kell döntened, hogy mit szeretnél kiemelni. lehet, hogy nem baj ha az ég kiég, viszont az ember arca meg világos. ilyenkor a fényszenzor valószínűleg nem a nullán fog állni, hanem pluszban, mert az ég fehérje dominál. (és most annak mondom aki kérdezte, hogy miért nem sikerülnek a képei: nem a nullánál álló fényszenzor a jó, és az nem a gép hibája ha ilyenkor túl sötét vagy világos lesz a kép)


:R

(#33929) weres78 válasza gergo5991 (#33922) üzenetére


weres78
senior tag

Nagyzoomok közül melyik gyártó ajánlott, ha a jó ár (itthon max 200e), és a viszonylag jó képminőség illetve a megbízhatóság (ebay rendelés, döcögős az esetleges gariztatás) az elsődleges szempontok. A motor hangja és a súly nem érdekes, csak hogy kompromisszum is legyen.

(#33930) rekid válasza weres78 (#33921) üzenetére


rekid
addikt

Hasonló helyzetben voltam mint te.. d3300 nálam is kiesett. Viszont én 7100-et vettem 7200 helyett mert a plusz funkciói/tudása ugyan hasznosak és biztosan vannak helyzetek ahol jól jönnek de a pénzbeli difit inkább objektívre költöttem.

Xors: Pont a héten olvastam (újra.) expo fénymérés stb..

[ Szerkesztve ]

Gyáva népnek nincs hazája!

(#33931) quby válasza zool1 (#33908) üzenetére


quby
őstag

Csak nem lecserélődött a d7k? :C

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#33932) gergo5991 válasza weres78 (#33929) üzenetére


gergo5991
őstag

nagyzoomok közül sokan szerintem a tamron 70-300ast ajánalnák link, bár szerintem ezzel most érdemes lenne várni, mert kijöttek az új nikon 70-300asok vagy még csak bejelenteték őket, szóval lehet lessz valami áresés gondolom.

(#33933) Throme válasza gergo5991 (#33932) üzenetére


Throme
veterán

Szerintem új 70-300-ak se lesznek itthon olcsóbbak a tami 70-300VC-nél.
A tamira adnak 5 év garit, FF vázon is használható, combosabb a képstabi és a vége nem f 6,3, hanem f5,6...

Nikon előnye szerintem az, hogy kisebb és könnyebb ....

[ Szerkesztve ]

(#33934) xors válasza rekid (#33930) üzenetére


xors
senior tag

Igen, pont erre a dologra gondoltam amit írtál, így működik a fénymérés. :)

(#33935) n000rbi válasza n000rbi (#33803) üzenetére


n000rbi
senior tag

Hétfőn visszavitte a futár a vázat a szervizbe, szerdán (!) jött csak a bevételi igazolás mailben és azóta az égvilágon semmi nem történt a tracking szerint, holott emailben soronkívüli vizsgálatot ígértek. :(((

Ma érkezett egy Befree állvány és egy infrás kioldó, csak gépem nincs hozzá. :W

[ Szerkesztve ]

(#33936) anaqer válasza xors (#33934) üzenetére


anaqer
veterán

Leszámítva az egész színes-szürke kavarásodat, ja... :U

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#33937) Throme válasza n000rbi (#33935) üzenetére


Throme
veterán

Fel kell őket hívni, hogy wtf.

Rossz esetben kapod a "szabadságolások miatt kevesen vagyunk", vagy a "túl sok a munka" kifogásokat..."érdeklődjön egy hét múlva", vagy " másik kolléga kezdett el vele foglalkozni, csak szabadságra ment", ilyenkor kb 1 hónap, ha hetente felhívod még őket..

... , de reméljük nem így lesz és " elnézést kedves uram, már csináljuk is, csak a tarcking nem frissült, de ezen is dolgozik egy másik munkatársunk" választ fogják a vonal másik végéről a füledbe duruzsolni....

(#33938) weres78 válasza gergo5991 (#33932) üzenetére


weres78
senior tag

Ez az obi (Tamron) ráadásul csak kb 20%-kal drágább itthon, amit nekem meg is ér a gari...

[ Szerkesztve ]

(#33939) bazsimano


bazsimano
őstag

sziasztok! gyors kerdes.
nikon d5100 valami miatt "eloben nem autofokuszal" ertsd a kep eles lesz, de amikor belenezel a gepbe akkor homalyos marad az egesz. erre van valami otlet mitol lehet? (18-105 nikkor obi)
elore is koszonom!
b.

[ Szerkesztve ]

(#33940) Throme válasza bazsimano (#33939) üzenetére


Throme
veterán

Kereső dioptria beállításokat ellenőrizted?
Lehet valaki eltekerte...

(#33941) bazsimano válasza Throme (#33940) üzenetére


bazsimano
őstag

Koszi s valazt. Igen az volt az elso smire gyanakodtam...robalkoztam vele de semmi javulas...

(#33942) JohnyBlue válasza Throme (#33940) üzenetére


JohnyBlue
őstag

az lesz a bibi tuti, nekem a taska szokta eltekerni ;)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#33943) bazsimano válasza JohnyBlue (#33942) üzenetére


bazsimano
őstag

Akkor holnap reggel megint probalkozom...mert mar altatas van es mst nincsen kedvem mar szorakozni vele. Koszi meginz a tippet

(#33944) ujtzjani


ujtzjani
tag

Sziasztok.

Nedves szenzor tisztításra van valami ajánlott márka? Sajna a körtepumpám beleköpött egy nagy adag mocskot a D7000 belsejébe és félek a lenspen nem lenne elég bár azt is kell majd vennem, na meg új körtepumpát is. Körtepumpából jó a lenspen-es? SK-2A SensorKlear II Plus-t néztem ki.

Előre is köszönöm a segítséget.

(#33945) rekid


rekid
addikt

Az effektek opciót szoktátok használni? Vagy jól gondolom, hogy miután a gép ilyenkor kényszerűen visszavált JPG-be így kuka és inkább PS raw-val ugyanannak a hatásnak az eléréséhez?

Gyáva népnek nincs hazája!

(#33946) Throme válasza ujtzjani (#33944) üzenetére


Throme
veterán

Pl sensor swab.

(#33945) rekid

Szerintem nyugodtan használhatod. Rajtad áll. Vannak, magukat menőnek tartó emberek, aki cikinek tartják.
PS-hez azért komolyabb tudás szükséges, de biztos, hogy sokkal több lehetőséged van benne, és jobban át tudod alakítani/helyre tudod hozni a képeket, pláne hogy a raw-ban nagyobb tartalékok vannak a jpg-nél.

szvsz

[ Szerkesztve ]

(#33947) rekid válasza Throme (#33946) üzenetére


rekid
addikt

Ja persze ilyen alapon kuka teljes effects, scene, meg programautomatika mód, mert ha tudod mit akarsz fotózni és tisztában vagy a fotózás alapjaival simán belövöd magadnak a gépet egy "kis" rutin után.
Viszont tetszenek a fekete fehér képek egy szín kiemelésével, és meglepődve látom, hogy van ilyen effekt persze nyilván korlátokkal.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#33948) ujtzjani válasza Throme (#33946) üzenetére


ujtzjani
tag

Köszönöm szépen a választ.

Az érdekelne, hogy hol lehet Magyarországon ezt beszerezni, illetve gondolom kell hozzá folyadék is. Azt hol lehet beszerezni?

Ha tudsz linket azt megköszönném. Sajna google nem igen dob nekem magyar shop-ot.

(#33949) Throme válasza ujtzjani (#33948) üzenetére


Throme
veterán

sajnos én csak ebay-t tudom javasolni.

(#33950) ujtzjani válasza Throme (#33949) üzenetére


ujtzjani
tag

Értem, azért köszönöm.

Esetleg valakinek ötlet, hogy ki foglalkozik szenzor tisztítással megfizethető áron? Tolna megye előnyben. :)

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.