Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#25001) magery válasza Rolibácsi (#24998) üzenetére


magery
tag

http://www.hangtechnikakft.hu/regi-kategoriak/hangsugarzo/hangfalepites-alkatresz/kondenzator

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25002) Rolibácsi válasza magery (#25000) üzenetére


Rolibácsi
csendes tag

Nem értem.Ahol bejön a jel ott a magasra van jól bekötve.A középé van fordítva.Nézd már meg mégegyszer :)

Most akkor a kondit a "+" szálba kell bekötni?

Az a baj ebből az MKPA kondiból nincs 100mikorofarádos...pedig ezt venném szivem szerint :S

[ Szerkesztve ]

X99

(#25003) magery válasza Rolibácsi (#25002) üzenetére


magery
tag

Igen, ezt benéztem. A szélesebb saru a pozitív pólus, tehát a mély van fordítva bekötve. A magas elé vegyél MKP-t a mély elé pedig ezt.

Innen választhatsz hangfalkábelt is.

Ha még marad pénzed vegyél rá egy normális csatlakozót is.

[ Szerkesztve ]

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25004) Rolibácsi válasza magery (#25003) üzenetére


Rolibácsi
csendes tag

Jaja akarok venni több dolgot ezért is itt nézelődök mert itt van szinte minden. Kivéve hangszóróra porvédő olyan méretben ami nekem kellene...azt viszont nem sikerül találnom sehol :S

18mm -es kellene...

Esetleg tud vki valamhol?

Na de akkor mégegyszer. Tehát ha majd kötöm be a hangszórókat akkor a kondit a "+" szálba ami megy az aktuális hangszóróhoz... ? :U

X99

(#25005) magery válasza Rolibácsi (#25004) üzenetére


magery
tag

Úgy kösd be ahogyan volt. Ne változtass rajta.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25006) Dißnäëß válasza perempe (#24997) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A Müpa élmény, Verdi Requiem elképesztően jól szólt - bár ott minden jól szól. Az más, hogy meg sem közelítette a kedvenc Karajan verzióm, de ez már inkább ízlés dolga. Nagyon kapkodós volt, de szépen szólt.

Hozhatnának gyakrabban nagy darabokat Müpa-ba, egy Händel Messiásért ölni tudnék.. (bár ez most ment a Bazilikában, de a Bazilika bár gyönyörű és fennséges helyszín, akusztikailag inferior egy Müpához képest).

Van sok hangszernek mélyebb komponense és hiszem-vallom, hogy ami azt nem játssza le, mert mondjuk 50Hz alá nem megy, az a hangszóró akkor nem tudja teljes egészében reprodukálni a hangszer hangját. Mondjuk ez így elég triviális is, száraz logika kb. és egyszerű, mint a szög. Ami már kevésbé triviális nekem, hogy hogyan tudnak egyesek tényleg ilyen 50Hz környékére nagyon zokogva lemenő (és kész, ennyi) kis doboz hangfal szettet audiofil kategóriába sorolni, amikor Bach D-Moll Toccata & Fuga-ja megszólal és az első igazán mély orgona sípot mikor megfújja a gép, hát ott a képeknek táncolnia kell a falon, hiszen a templomban sem épp piano-ban adja elő a művész. De ez már nagyon off.

A legeslegelső teszt viszont egy szép lassú emelkedő frekijű szinusz lesz. :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25007) Dißnäëß válasza Rolibácsi (#25004) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Kolléga elmondta előttem a lényeget és jól mondta.

Az ezüstöt vakteszten is bukják sokan. Olyan esetben van értelme, amikor a teljes lánc ezüst, például ezüst kimenőtrafós csöves és egyéb - számomra - kicsit őrült dolgok, színezüst belső kábelezés erősítőn, hangszóróban, stb. És megkockáztatom, hogy így sem lehet kegyetlen jó szetten sem hallani az előnyét, egyéb megkötendő kompromisszumok miatt, szóval vakteszten buknának. Te itt ezen a szetten 101 hogy feleslegesen adnál ki pénzt ezüstre.

Kondi - elmondva, MKP..

Kondi bekötés: "+" szálba.

Mélyed fordított polaritással van kötve, visszahúznám egyenesbe. Semmi nem indokolja, hogy fordítva legyen a polaritása, mivel ez nem egy jól megtervezett másodfokú 180°-os fázisforgatású szűrő, ahol a közepet szokták gyakran direkt fordítva bekötni, hanem egy összehányt valami, megkockáztatom, hogy szemre.. rádobva egy kondi sorosan a középpel - leszűri a nagyon mély frekiket. De mi a szöszt csinál egy másik kondi sorosan a mélyednél ? (Ha jól látom). Szűr esetleg 20Hz alatti mélyeket, vagy micsoda.

Látványos javulást érhetsz el egy tervezett, jó váltószűrővel. Csak a hangszórók típusa alapján jó lenne a képességeiket ismerni , aztán mielőtt belemegyünk itt mérőmikrofonba és frekimenetbe, valszeg rájövünk, hogy már így is több időt öltünk bele, mint érdemes.

A kipróbálandó alternatív bekötésed tehát (az eredetit megjegyezve!!!) az legyen, hogy:
- közép előtti kondi "+" ágban sorosan kötve a középpel. Jó eddig.
- magasnak nincs kondija, ami a közepet is leszűri róla. Elkéne.
- mély polaritását korrigálni jóra
- mély előtti kondit párhuzamosan kötni a méllyel, nem sorosan (ekkor magasakat szűr le róla)

Aztán fülelni, mi újság. Jobb-e. Nem biztos, hogy jobb lesz, de szerintem igen, talán.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25008) Rolibácsi válasza Dißnäëß (#25007) üzenetére


Rolibácsi
csendes tag

Köszi. Ez h fordítva van bekötve nekem is gyanús volt h azért van mert így gyorsabban össze lehetett hányni,mivel egy középnél (én annak hívom a 12cm-est) nem változtat a hangján szinte,mindenesetre úgy akarom csinálni,h az egyiket úgyhagyom a másikat meg bekötöm helyesen. Ezeknél vátja a balance az oldalakat hálistennek,így meg tudom halgatni.

X99

(#25009) Dißnäëß válasza Rolibácsi (#25008) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Bár sok értelme nincs egy ilyen csak-kondis akármilyen szettnél fáziskoherenciáról beszélgetni, azért szerintem jobb, ha egyenesben hajtod a hangszórókat, nem fordítva. De Te tudod, annyira komplex az audio mint témakör, hogy környezeti viszonyok, hangszórók frekimenete, stb stb stb -től függően akár fordított polaritással is lehet jó (mondjuk akkor, ha rendesen kötve nagyon kiemel és jót tesz neki az ellenfázis, de emögött sok tudományos alap most nincs, csak lövünk vakon az égbe). Próbálgasd, nagy baj nem lehet :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25010) magery válasza Rolibácsi (#25004) üzenetére


magery
tag

Van a rendszerben egy plusz mélysugárzó? Ha nincs, akkor a 100uF-os kondit ki is hagyhatod mert az csak a mély hangokat vágja. Tehát a soros 100uF-al nem lesz mélyed.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25011) magery válasza Rolibácsi (#25004) üzenetére


magery
tag

Próbálgatáskor mindenképpen a sztereó rendszert hallgasd.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25012) Rolibácsi


Rolibácsi
csendes tag

Na bekötöttem rendesen.Semmi változás nem hallatszik a 2 oldal közt szal így lesz :D

magery

Igen van mély csak az külön jelet is kap hangafalanként.(fentebb beszéltük h valószinű azok mono jelet kapnak mert nem lehet őket balance-al "leválasztgatni"..csak lehalkulnak rá)

X99

(#25013) perempe válasza Dißnäëß (#25006) üzenetére


perempe
addikt

ez is egy jó észrevétel, a zongora is 30Hz alatt indul. engem inkább az alacsony érzékenység zavar.

egy kürt, trombita vagy harsona is állati hangos, nem fog jól szólni 80 decibeles hangfalon. hallottam szünetben nagybőgőst próbálni a Zenepalotában Miskolcon, az se semmi!

Miskolcon a zenekar egy moziban -Művészetek Háza- játszik annak minden előnyével és hátrányával.

[ Szerkesztve ]

* Brahms: 4. szimfónia *

(#25014) magery válasza Rolibácsi (#25012) üzenetére


magery
tag

Akkor kell az a 100uF-os kondi.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25015) Dißnäëß válasza perempe (#25013) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Egyetertek, a gyenge erzekenysegu hangszorok/hangfalak "sotetek" hangzasra, olyan lusta, lapos minden, a nagy dinamika tartomanyokra csak a konnyebben hajthato es jobban reszletezo 90+ dB-s hangsugarzok kepesek. Aminel eddig azt mondtam magamban, hogy "wow ez igen", azok mind erzekenyebb tipusok voltak.

En most PA motyobol epitek, direkt emiatt, 90 felett lesz a szett igy. Alig varom h osszerakhassam, kivancsi leszek, mit ad majd.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25016) Irmscher 353 válasza Dißnäëß (#25015) üzenetére


Irmscher 353
aktív tag

Milyen driverekkel tervezel építeni?

(#25017) gery2123


gery2123
őstag

Hali!

Kezdő vagyok a témában, régen csináltam otthon ládákat :)

Csinálni szeretnék egy 2.1 rendszert, hangprojektor mintára. Nézegetem a neten a leírásokat.....de elég neheéz választani.

Szóval valami hasonlóra gondoltam külsőleg. [link]

A fához értek, az összerakás megy, azonban a méretek nem világosak még. Fejben már megvannak a méretek és az elrendezés, azonban nem tudom milyen hangszórót válasszak hozzá. Rajzolok majd, hogy mi az elképzelés, és méret is, de előre tudtok e valami nem méregdrága rendszert összeszedni?
ebay-en néztem hozzá 2.1 -es [link] vagy [link]

szóval ezekhez mérten van valami elképzelés mélyet illetően.

mélyláda 40*40*40 cm kb. soundbar része kb 10*90*15 (magas/hossz/mély) cm.
Tudom, hogy ez így kevés csak egy kiinduló pont jó lenne.

Előre is köszönöm!

-- PSN_ID: GerY2123

(#25018) zeltam


zeltam
tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.Építettem egy autós mélyládát,ennek szeretném megmérni az átvitelét.Egy reflex ládáról van szó.A mikrofon elhelyezése érdekelne hogy azt pontosan hogyan szokás csinálni.Valahol olvastam hogy két mérést is csinálnak,egyet a membránnál egyet a reflexnyílásnál majd a kapott eredményeket valahogyan összegzik.Most ezt az írást nem találom sajnos.

(#25019) Dißnäëß válasza Irmscher 353 (#25016) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Oldalanként 1x mély, 4x közép, 1x magas. Aktívra. Bár gyanítom, míg el nem készülök a 6 végfokkal, passzívban hajtom őket egy ideig.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25020) Goose-T válasza gery2123 (#25017) üzenetére


Goose-T
veterán

A Lepy (Lepai, Lepin stb.) cuccok hangminősége elég tré, inkább egy TPA3116 alapú erősítőt vegyél. Ház nélkül azok is beférnek a vámmentes határ alá.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25021) gery2123 válasza Goose-T (#25020) üzenetére


gery2123
őstag

Én is e felé hajlok elsősorban, már csak a hangszórók a kérdések. Az a baj, hogy amennyiért én összerakok egyet majd , annyiért már lehetne venni egy olcsóbb gyári megoldást is csak azok olyan gagyi műanyag hatásúak és a hangzás se az igazi.. Persze amit én csinálok az se biztos, hogy jó lesz :D

-- PSN_ID: GerY2123

(#25022) Goose-T válasza gery2123 (#25021) üzenetére


Goose-T
veterán

Ha nem akarod bonyolítani az életedet, akkor tegyél bele 3-4"-es szélessávú hangszórót, 4-6 darabot. Ha nem akarsz külföldről rendelni, akkor innen nézhetsz, de szerintem akár ez is megteszi. Ha rendelnél külföldről, akkor szóba jöhet a Vifa TC9, Hivi M4N/M3N, ezek szerintem színvonalasabb termékek. Egy kis első- vagy másodrendű szűrővel érdemes leszedni a nagyon mély frekvenciákat (100Hz alatt) a felesleges terhelés elkerülésére. A mélynyomó megépítése még egyszerűbb, csak találni kell egy jó hangszórót hozzá.

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25023) Dißnäëß válasza gery2123 (#25017) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A mellékelt soundbar nem rossz külsőre, de amire ügyelnék (aztán vagy figyelembe veszed, vagy nem):

- többhangszórós soundbar-ok hibája a vízszintes helyzet miatt a vízszintes diszperzió. A függőlegessel még csak-csak megbarátkozik az ember, amikor sokhangszórós álló doboznál borul, de egy "fektetett hangszórónál" - ami a soundbar is lényegében - én ügyelnék erre. Ugye álló doboznál többnyire senkit nem zavar (alap esetben) :) az, ha feláll az ember és berogyik ott a középmagas, mert ülő pozícióban hallgatjuk a zenét, nézzük a mozit, stb, és hát az álló dobozok nagy többsége úgy van építve, hogy a középmagasak fejmagasság körülre szórjanak. Nem téma, ha az egymás alá-fölé tett hangszórók esetén a "radiation pattern" a függőleges síkon karfiol vagy egyéb hülye anomáliás alakú lesz, mert tengely környékén maradva élvezhető a motyó. Konyhanyelven fogalmazva most.

Vízszintes, elfektetett hangszórónál más a helyzet. Egyrészt a sztereo színpadkép ezen a síkon alakul ki leginkább, vagy van értelmezve, mondjuk így. (Egyesek szerint függőlegesen is, amivel vitatkoznék, de nem vagyok hangmérnök, hogy erről nyilatkozzak, se tudós, se semmi)..

Szóval ha a vízszintes síkon vannak egymás mellé téve és így szétszedve mondjuk a már jelentős iránykarakterisztikával rendelkező közepek és magasak, az önmagában is jobban borítja az élményt, 1 hallgatónál, aki középen ül. Nem beszélve arról, ha Melléd ül valaki, párod, ismerős, akárki, akinek hellyelközel ugyanúgy kellene tudnia élvezni a mókát, mint annak, aki tök középen ül(ne).

Érdemes guglizni a D'Appolito / MTM (mélyközép-magas-mélyközép) elrendezést és hogy ez hogyan viselkedik centersugárzóknál, az jó kiindulási alap sztereo soundbar esetén is.

Tehát:
- mélyed van, a sub. Ez pipa.
- oldalanként 1 közép és 1 magas (lenne, ha 1-1 közép elég erős Neked az igényeidhez).

A mellékelt képeden az elrendezés oldalanként 2 közepet mutat, ami a pontszerűségnek vízszintes szórásban tesz be, ráadásul megspékelve azzal, hogy a két közepet még el is távolítja kicsit egymástól, és közéjük teszi a csipogót. Nem láttam még komolyabb tanulmányt az MTM elrendezés vízszintes alkalmazásáról, de nem merném rá tenni az életem (én spec a függőleges MTM-nek sem vagyok híve, de ez ízlés dolga, mondjuk ott, ahol a hangsugárzók nincsenek eltolva egymáshoz képest, lehet akár értelme..)... kis agyalnivaló, ha már úgyis építesz: [link] - ugyanezt lehet ugyanígy interpretálni elfektetett MTM hangszóró esetén a vízszintes diszperzióra is. Egyébként váltószűrőn is korrigálhatót sokminden a sugárzott össz hangkép formáját-helyzetét illetően, erről Siegfried Linkwitz-nek vannak jó írásai, hát elég hardcore mindenesetre, én maradtam a kőműves alapoknál :)

Szóval kb. 10cm magasságot írsz. Ebbe azért belefér már olyan középsugárzó, amit lehet terhelni jobban, vagy ha oldalanként mégis kettőt nézel, szorosan egymás mellett legyenek legalább. Ha 2, arra ügyelni kell, hogy a névleges impedanciájuk passzoljon a melléjük tett magassugárzóhoz, tehát ha 8 Ohm-os a magas, akkor 2x4 Ohm sorosan kötve, vagy 2x16 Ohm párhuzamosan kötve legyen a két közép. Soros kötésnél egyébre nem nagyon kell figyelni, párhuzamosnál igen: kapsz egy +6dB-s nyereséget párhuzamosan kötött hangszóróknál, szóval érzékenységben (és emiatt hangerőben végül) eléggé elszállhatnak a közepeid, ha passzív rendszerben gondolkozol (aktív esetén is, csak ott elegánsan kikorrigálod az érzékenység-eltérést gain potival erősítő oldalon, vagy az aktív váltószűrőn).

Szóval első lépés, ahogy ÉN csinálnám (nem kötelező követni):
- teljesítmény igény, falbontás nem lesz ilyen méretben, hangos lehet, halk is lehet. Neked kell döntened, mire kell.
- hangszórókat keresni impedanciában egymáshoz illeszkedőket (közép vs. magas), akár 1, akár több közép lesz oldalanként.
- elrendezés: soundbar két legszélén (bal, jobb) a két csipogó, eggyel bentebb sorakozzanak a közepek (akár 1-1, akár 2-2). Ha találsz az igényednek megfelelő erőséggű-paraméterű-frekimenetű stb stb. közepeket, törekednék az 1 magas + 1 közép felállásra oldalanként.

Így kapod a legnagyobb sztereó teret, legkisebb horizontális diszperzió hibákat (tökéletes se így, se úgy nem lesz, de törekedni illik rá) :)

A mélyet 100Hz körülig engedném fel, 12 vagy 24dB/okt. letöréssel. Mire megjön az iránykarakterisztikájuk, már a közepeknek kellene átvenni a feladatot, tehát 500Hz körül induló közép egy 2.1-es felállásban számomra kizárt lenne például, míg egy másodfokúval szűrt közép mondjuk 100-120Hz-es keresztezési frekivel már jó lehet (de itt is lehet mennék lentebb azért, biztos ami biztos, csak ugye a 10cm magasság limitálja azt fizikai méretben, hogy mennyire lóghat le mély tartományba a középsugárzód).

Nnna, ügyesen ki lehet amúgy ezt sakkozni, de nem 2 perces művelet lesz. De megéri izzadni kicsit fölötte, megnézni n+1 hangsugárzó paramétert és pár nap alatt megszülni egy jó design-t. ;) :K Sok sikert.

Fentebbi utat nem kötelező követni, csak egy vélemény, támpont, nem tudom. Hallgass meg másokat is. Meg ugye kérdés, mennyi időt akarsz bele ölni ....

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25024) ozzy711 válasza Dißnäëß (#25015) üzenetére


ozzy711
őstag

a nagy dinamika tartomanyokra csak a konnyebben hajthato es jobban reszletezo 90+ dB-s hangsugarzok kepesek.

Természetesen ez nem igaz.

(#25025) gery2123 válasza Dißnäëß (#25023) üzenetére


gery2123
őstag

Na ezt még át kell rágnom párszor az biztos. :)
Nagyon szépen köszönöm ezt is nagyon jó kiindulás. A soundbart én 4 hangszóróra terveztem fejben, és az elrendezést ahogy írtad. Azért maradnék a 10 cm magasságnál mert ha ettől nagyobb az elég hülyén néz ki szerintem a TV alatt. Persze nem minden a desing de szeretem a letisztult és szép formákat. Ma már nem de lesz időm a jövő héten és írok majd pontos méretet is egy kis számolgatás után. Illetve rajzot, hogy hogyan is képzeltem el.
A linkelt amplifer megfelleő lenne erre a célra? Nem kell brutális hangerő TV/Zene lenne csak, fontosabb a tiszta és élvezhető hang mint a hangerő.

Ha egy közép és magas oldalanként akkor 4Ohm legyen mind a kettő vagy 8 Ohm mind a kettő. Tehát ugyanolyanok? Ha jól értelmezem?

-- PSN_ID: GerY2123

(#25026) #56474624 válasza Dißnäëß (#25015) üzenetére


#56474624
törölt tag

Ehhez képest az angol (és egyes amerikai dobozok az 50-es, 60-as, 70-es évekből) hangdobozok elég jól tudnak szólni az érzéketlenségük mellett is. Nem kell az első pillanatban elkapnia a "wow" érzésnek, inkább néhány óra után is legyen képes hallgattatni magát a zene kedvéért. :R

(#25027) Dißnäëß válasza ozzy711 (#25024) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Elméletben nem, gyakorlatban igen. Nem azért, mert egy 80dB-s lustának mondható hangsugárzót nem lehetne rendes mozgásra bírni, de, lehet, kellő erősítő teljesítménnyel, tehát mondjuk egy 90 dB-nyi 1 méteren mért hangnyomást egy 80dB-s hangszóróval 10 Watt-al kapsz meg, 90dB-ssel meg 1 Watt-ból. Bár ha cáfolsz, gondolom, ezt nem kell elmagyaráznom. És még igazad is van ... :K

A bajom a kevésbé érzékeny hangszórókkal, hogy a gyártók érzéketlen hangsugárzói nem véletlenül érzéketlenebbek. Persze, van olyan, hogy széles palettát gyártanak, minden igényt megpróbálva kielégíteni. De ilyenkor az egyéb alkatrészeiket sem éppen hifizik túl, se a mágnes méretezése, se a tekercs, se a membrán tömege-anyaga-karakterisztikája, se semmi nem olyan (lásd Thiele-Small), ami indokolna egy magasabb érzékenységet a végén. Tehát elméletben simán lehetségese persze 70dB-s érzékenységű, hangszórónak nevezett hifit is építeni, amin majd vakarózik az ember, hogy mivel hajtsa (leginkább D osztállyal, ha nem a szobát akarja fűteni) és abban igazad van, hogy kellő erősítési tényezővel ugyanoda lyukad ki az ember papíron. PAPÍRON.

Csak olyan ez, mint az autó, legalábbis ahogy én tapasztalom: fel lehet Budapestre traktorkerekeken is menni vidékről, meg rolleren is, meg autó keréken is, mindegyik kerék felvisz oda azonos sebességgel, csak más a fékezetlen tömege, fordulatszáma és ebből adódóan a rugózás feszessége mozgás (forgás) közben. Míg papíron stimmel minden a rollerel is, percenként forog egy roller kereke 130km/h-nál saccra 25-ezret, ha ez nem probléma, befogtam.

Visszatérve a hangszórókra, azt látom, hogy ami igazán megfogott eddig, elképesztően finoman részletezett, nüansznyi dolgokat is kihozva kis hangerőn is, azok az eleve érzékenyebb hangszórók voltak. Szándékosan hangerőt írtam, nem az adott hangerőhöz társított erősítő teljesítményt. Tehát kellemes finom szobahangerő. Nem hallottam még 80dB-s szettet, amit kellően combos erősítővel hajtva jónak ítéltem volna hangra. Hoztak egy átlag hangzást és jónapot. Ahol viszont a magasak szinte csiklandozzák részletezőképességükkel a fülem, a közepek elképesztően élethűek, a mélyek feszesek, tranziensekben is "jók" a középmagashoz képest.. azok nem 80dB-s hangfalak voltak.

A másik, amit érdemes figyelembe venni, az A osztály témaköre. Nekem nincs A osztály együtemű fétisem, viszont szeretem, ha egy Mahler-ben az üstdob odabasz. De úgy rendesen. Ehhez nem biztos, hogy építenem kellene olyan erősítőt, ami a 80dB-s hangfalaimat Eimac 250TH-s rádiós teljesítménycsövekkel hajtja meg, ha ragaszkodni akarok az A osztály hangzásbeli előnyeihez, akár együtemű, akár pushpull A osztály - minden más hátrányát figyelmen kívül hagyva. Nem beszélve arról, hogy megemelni sem jó egy ilyen szettet, nem tesz jót a deréknak, azt mondják. Oké, építsem félvezetősre, stb ... - ahh, az alap probléma érthető szerintem.

Az én filozófiám az, hogy teljesítmény igény, relatív jó (lapos) frekimenet és utána érzékenység, amire marhára illik ügyelni hangszóró választáskor. Már 1 esetén is, mondjuk szélessávú, amit egy Jericho horn-ban nem akarok illeszteni se magassal, se semmivel. Több esetén meg pláne vakarózás azonnal, hogy jön ki jól a dolog (passzívra), a lehető legegyszerűbben (mert a passzív szűrő bonyolításnak és a csillió korrekciós tagnak se vagyok híve). Nem szívesen hajtanék egy amúgy középkategóriás, egész jó hangú álló dobozt 80W RMS képes Media Markt-os Onkyo-val, 120-as damping factor mellett, ha egy optikailag (is) orgazmust nyújtó triódával megoldható a dolog a lehető legkevesebb visszacsatolással. Ég és föld.

Mindezek után elmondható, hogy az érzéketlen hangsugárzók többnyire kellően hajtva sem adják azt, mint az érzékenyebb társaik "gyengébben" hajtva, mert a teljes lánc nem merül ki két egyszerű dB és Watt képletben a matek füzetben. Az érzéketlen hangszórókat nem építik jóra. Talán kivétel a high-end világ, ott van mindenféle egzotikum (mondjuk azokkal is lehetne vitatkozni), de maradjunk a földön, a földi halandó számára elérhető kategóriában, négyszögletes doboz, stb. Itt én biztos, hogy szóba sem állok 90dB alatti hangszórókkal. A szép ebben, hogy abszolút igazam nincs, mivel a cáfolatod elméletben tényleg jogos. :K

Csak... valahogy nem sikerül a hangszóró gyártó srácoknak gyakorlatban az, hogy érzéketlen is és marha részletező is, egyszerre.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25028) Dißnäëß válasza #56474624 (#25026) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nincs köze a wow-nak ahhoz, hogy mekkora hangnyomást kapsz mekkora erősítő teljesítmény mellett, szóval lehet érzéketlent is hajtani 10x akkora teljesítménnyel ugyanoda, mint érzékenyt tizedannyival.

Ha mégis azt mondanád, hallgathatóbb hosszabb távon az érzéketlenebb, illetve nincs a "wow" hatás, akkor az engem cáfolót cáfolod és nekem adsz végeredményben igazat. :U (Nálam a wow hatás az érzékeny, igen).

Tehát a szimpla matek egy ideig megy, utána bejön más még a képletbe, amivel nem számolunk. :U

Amúgy sztem hifiben nincs egyetemes igazság, ezért is írom mindenhova, hogy MAGÁNVÉLEMÉNY. Aztán azt kezd vele mindenki, amit akar. :) (Sosem szokásom téríteni).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25029) Dißnäëß válasza gery2123 (#25025) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Rágd át. Vélemény volt !!! Más fórumokon is csak véleményt olvasnál, aztán ... jön a szintézis. Sok hangfalépítő cég akik 40-50 éve foglalkoznak ilyennel, már 70-80 éves a tulajdonosuk, ... hallottam őket nyilatkozni youtube-on, számtalan riportot.. nagyon érett fejjel nyilatkozzák a teljesen meg-nem-foghatót, .. hogy keresték egész életükben a szent grált, mi a legjobb hangzás, kompromisszum, erősítő, kábel, akármi. Fantasztikus dolgokat csinálnak, és újra és újra és újra és újra és újra. Nem egyetlenre mondják azt, hogy "ahh, megvan, heuréka".

Mások vagyunk :) A végén a füled döntsön. Támpontnak jók a fizika és matek alapjai, de a legutolsó centiket a cél előtt a füled fogja megtenni. Ekkor jön az, hogy nem érted, egy Audio Note fullezüst kimenő trafó miért szól úgy, ahogy, vagy hogy a fenébe lehet egy BJT-s erősítő jó hangú, amikor a fülnek kellemetlenebb felharmonikusokat erősíti. Meg egyáltalán... erősítő ... hangú ... ???

John Lindsey Hood könyvét olvasgatva amikor azt olvastam tőle, hogy vakteszten, CSAK ERŐSÍTŐT cserélve egy adott szett alatt, masszívan elvérzett a hallgatóság (magazinok hifistái), elgondolkodom, minek van és meddig értelme audio-ban és minek nincs már, mert egyes szaktekintélyek szerint - pár extrémitástól eltekintve - erősítők hangja között alig van különbség, és ez le van írva, erről tanulmányok születtek, más meg Shakti-követ pakol a nappalijába és tüskékre helyezi a 230V-os elosztót is. Ki a hülye ilyenkor ? :F :DDD Vagy hol az egyetemes igazság ? :U Ágoston Lajos az Audiofil erősítők építése c. könyvében például szidja a toroidokat, de nagyon. Hääää??? :F Ugyanez. (Pedig azt hinné az ember, ez egyértelmű eldönthető dolog, fizika).

Végül azzal zárom: zenét hallgatni csak kellő lelki békével és nyugalommal. :D :K

Ki-ki építkezzen, amiből szeret ;)

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#25030) Irmscher 353 válasza Dißnäëß (#25019) üzenetére


Irmscher 353
aktív tag

Aztamindenit...
Gondolom nem egy kisszobában fogod hallgatni...

(#25031) ozzy711 válasza Dißnäëß (#25027) üzenetére


ozzy711
őstag

Csak arra reagáltam, hogy az általánosítás kicsit sántít. Egyébként az valóban helytálló lehet, hogy az érzéketlen hangszórókból valóban nehéz jó hangsugárzót építeni.
Pl. ennél a hangsugárzónál a gyártót nagyon nem érdekli, hogy minimum 50 wattos erősítőteljesítmény kell a tisztességes megszólaltatásához, a cél a lehengerlő hangminőség elérése volt, ami sikerült is.
De hozhatnék rengeteg példát a 90 alattiak klubjából.
Valószínűleg a háttérben az lehet, hogy a különböző érzékenységű hangszórók összehangolása után egy kvázi gyengébb érzékenységű hangsugárzót kapunk, ami viszont tökéletesen összehangolt egészet alkot. Ilyen volt pl. anno ez a 89 dB-s doboz is.
Szerintem az önmagában semmit nem mond egy dobozról, hogy mekkora az érzékenysége, mindössze azt, hogy ehhez mérten, mekkora minimális erősítő teljesítmény kell a korrekt megszólaltatásához.

[ Szerkesztve ]

(#25032) ozzy711 válasza Dißnäëß (#25019) üzenetére


ozzy711
őstag

Miért akarod aktívan hajtani őket? Van valami különös oka az aktív váltásnak, nem lenne egyszerűbb egy korrekt passzív hangváltó és egy jobb végfok?

Más: Ágoston Lajost én is ismerem ( inkább múlt idő ) anno 2000... valahányban voltan Hmv.helyen egy találkozón, akkor azért nem minden erősítő szólt egyformán, bár az iskolai tanterem akusztika borzalmas volt.

(#25033) Goose-T válasza Goose-T (#24764) üzenetére


Goose-T
veterán

Na sikerült is még ebben az évben beszerelnem! :DD

Ilyen volt:

Ilyen lett:

A doboz nem változott, még mindig így néz ki:

A belsejében ez volt a váltó:

Ezt raktam bele helyette:

Az elvárásaimat hozta, sokkal szebbek lettek a magas frekvenciák, végre érdemben tud dolgozni a tweeter. A hangzás is kiengyensúlyozottabb lett.

Na jó bulizást mindenkinek, nálunk már alszik a nagyobbik gyerek, a kisebbik meg nemsokára fog. :D

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25034) perempe válasza Dißnäëß (#25015) üzenetére


perempe
addikt

a PA jó irány, lehet a klasszikus, nagy stúdiómonitorokhoz (pl. L4430) hasonlót építeni; a nagyobb doboz nagyobb falat.

[ Szerkesztve ]

* Brahms: 4. szimfónia *

(#25035) Giot válasza Goose-T (#25033) üzenetére


Giot
addikt

Egész szépen kilapogattad! :)

(#25036) Goose-T válasza Giot (#25035) üzenetére


Goose-T
veterán

Nem az én érdemem, csak végrehajtottam a tervet. :)

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25037) Giot válasza Goose-T (#25036) üzenetére


Giot
addikt

De ha nem csinálod meg senki sem lapogatja ki helyetted. :)

(#25038) mpierre


mpierre
veterán

Lakkozás után ilyen lett:

Talán a csavarokat kicserélem feketére... És továbbra is szépen muzsikál.

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#25039) magery válasza Goose-T (#25033) üzenetére


magery
tag

Lényegesen jobb lett, de én még azt az árkot betömném valamivel.

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25040) Goose-T válasza magery (#25039) üzenetére


Goose-T
veterán

Milyen árkot? A diagramon a két hangszóró (midwoofer/tweeter) karakterisztikája van ábrázolva külön-külön, de az összegük így néz ki:

Nincs ezen semmilyen árok, amit be kéne tömni. :)

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25041) magery válasza Goose-T (#25040) üzenetére


magery
tag

Így már kicsit jobb a helyzet. Te csináltad a mérést?

"Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

(#25042) Goose-T válasza magery (#25041) üzenetére


Goose-T
veterán

Nem, és nem is lett megmérve az én hangfalam. Az itt leírt modot valósítottam csak meg.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25043) #56474624 válasza flaci_76 (#24948) üzenetére


#56474624
törölt tag

Bocs, hogy csak most reagálok az alapos leírásodra, de eddig nem volt időm kísérletezgetni, illetve lefoglalt a közben beérkező vintage Beyer DT990. :B

Nem én csináltam a pille beszerelését, mert annyira nem vagyok benne a témában. Azt látom, hogy aki csinálta, próbálta belőle kihozni a maximumot, még magasítást is csinált a magassugárzó előlapjának (a mágnesre tett a légrés köré egy körgyűrűt), hogy lehessen a dőlésszöggel játszadozni. Amikor megcsinálta, akkor jól beállította, csak én közben szétcsavaroztam, és erre nem is gondoltam.
Szóval valóban ferde a cséve, az egyik oldalon jobban, persze azzal az oldallal van a probléma is. Játszadoztam vele, sikerült belőnöm. Persze egy bizonyos hangerő felett már ez sem lenne ideális megoldás, de addig meg úgysem igen szoktam felhangosítani, túl hangos lenne a helyiségbe. Köszönöm a segítséget! :R

Egyébként ezeket nem lehet újratekercselni? Hosszabb távon az jelentene megnyugtató megoldást. Most venni még egyet, hátha szerencsém lesz és az nem lesz ferde, nem egy életbiztosítás.

[ Szerkesztve ]

(#25044) gery2123


gery2123
őstag

Na elkezdtem nézegetni a hangszórókat de nem igazán tudok dönteni. Ugye 4db lenne a Soundbarban. Melyik lenne jobb választás? Illetve ha külföldről rendelnék akkor honann érdemes ami eu-ból jön? Nem gond a külföldi rendelés de van és áfa nem igazán éri meg....
Eddig amit néztem. [link]
[link]
[link]

Vagy ezek felejtősek? Van ettől jobb ár/érték arányú cucc? Márka?
Illetve 4 vagy 8 Ohm ? Mélynyomó 4 Ohm lesz terveim szerint.
Mély milyen ajánlott? Olyan 7-10 ezer a max amit rá tudok költeni és elég kell hogy legyen neki egy 35*35*35 cm láda.

Rajz már alakul méretek kb megvannak.

Plusz hogy járok jobban? Aktív vagy passzív? Aktív estén Tpa3116 gondolkodom passzív estén pedig használt erősítő vagy egy dobozos Tpa3116.

Előre is köszi!

-- PSN_ID: GerY2123

(#25045) villamos válasza gery2123 (#25044) üzenetére


villamos
őstag

Ezek elég drága hangszórók...
Meg lehetne próbálni ilyen szélessávú ovállal...

Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

(#25046) gery2123 válasza villamos (#25045) üzenetére


gery2123
őstag

Lehet hogy jó lenne azonban kinézetre ..... Mivel szobában lesz és azt szeretném hogy szép is legyen így nem opció ez a hangszóró sajnos. Árban ha 3 ezer/db körül kijön a 4 kicsi nekem belefér.

-- PSN_ID: GerY2123

(#25047) Goose-T válasza gery2123 (#25046) üzenetére


Goose-T
veterán

Hangfalselyem mögött nem látszik...

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#25048) morgolodo válasza Dißnäëß (#25015) üzenetére


morgolodo
csendes tag

Szerintem, ezt a hangsugárzó alapján nem lehet egyértelműen kijelenteni.

Alapvetően a szoba akusztika, hangsugárzó érzékenysége, műsorforrás jelszintje, erősítő teljesítménye, dinamikája együttesen a meghatározó.

(#25049) gery2123 válasza Goose-T (#25047) üzenetére


gery2123
őstag

Nem lesz hangfal selyem, legalábbis nem terveztem.

Mély?

-- PSN_ID: GerY2123

(#25050) Giot


Giot
addikt

Fórumtársak erről a Mivoc márkáról van tapasztalat? Valaki került már közelebbi kapcsolatba valamelyik termékkel?
Mélysugárzókat nézegettem. Awm 104, am 3000.
Elég sokan használják doboztervek is vannak hozzá.
Egy normálisabb hifi szettben mennyire állna helyt vajon?
Vagy német mnc sal kategória?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.