Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#302) Dominator válasza Duffy (#296) üzenetére


Dominator
aktív tag

Na ne őrjítsetek már halálra!! :Y :Y
Én itt még nem tartok, hát hogy képzelik hogy pát hét alatt eljutok ide? Különben meg mindegy is mert nem ismerem a számot.
Amúgy nagy dilemmában vagyok. Osztálytársammal most voltunk gitárt venni, ill. ő vett, Johnson elektroakusztikust, én még csak infot gyűjtök, hogy ha megjön a pénzem, mibe fektessem. Nagyon azon vagyok hogy én is vezsek egy frankó cutaway elektroakusztikust :D:D Mi a véleményetek?
A név kitalálása hogy halad?

(#1073) Kobe válasza Bero (#1072) üzenetére


Kobe
veterán

én a magam sima akkusztikusát , nem cutawayes, nem elektros, 27900 ért vettem
ugyanebből a márkából 35 ért volt a cutawayes elektros

(#1480) Spirit


Spirit
őstag

Bocsi,de esezmbe jutott még valami.Az Árkádia hangszerboltot sokat ajánlották már, hogy korrektek.Nekem most elég nagy szükségem van erre, mert ugye nem értek hozzá. Ott kinéztem egy árban passzoló darabot, és azt írják mellé, hogy mega-árcsökkenés
erről mi a véleményetek?:
Johnson JDC2E-N
MEGA ÁRCSÖKKENÉS!!! Aktív elektronikás elektroakusztikus, 4 sávos elektronika. Cutaway test, fenyő fedlap, fehérfenyő hát és oldal, zárt mechanikás kulcsok. Fogólap és híd rózsafa. Natúr lakkozás.
Ez ugye elektro-akusztikus. 34000-ért egész kellemesnek tűnik :B

[Szerkesztve]

(#1481) Kobe válasza Spirit (#1480) üzenetére


Kobe
veterán

hacsak apuci pötyögni szeretne talán még az elektroakkuszikus sem kell, hacsak nem akarja mindenáron gépre, kombóra kötni a drága papa :)
én pécsi viszonylatokat ismerem, 35 vagy 36 magyar ezredesért volt egy Ibanez cutawayes vagyis nem körte alaku hanem az egyik oldalán kivágással tálalt akkusztikus....35 körül az ember már kap becsületes márkákat is ilyen téren, érdemes bemenni boltba és elmagyarázni a szitut eladónak, legtöbb helyen készséggel elmondják mi a stájsz, sőt még meg is mutatják (legtöbb eladó igen még zenélni is tud a kínált hangszereken :) ) bár az én javaslatom hogy ne feltétlenül a tajti féle tömeg-mennyiségben áruló boltokba menjél, mert lehet h nem érnek rá foglalkozni veled, vagy nem akarnak, illetve az ilyen boltok mindig a nagytömegben eladható holmikat árulják, az igazi gyöngyszemekre mindig kiskerben akad rá az ember
ha pesti vagy és megér egy sétát, érdemes lehet örülnézni a következő boltokban:
Triál RT ben (BP Rákóczi út 80) vagy www.trial.hu)
CODA hangszerbolt (Bp József körút 30-32)
Oroszlánbarlang (itt főleg márkás elektronyosok vannak de akkusztikus akad minőségi darab, lehet drágának találod, de azér itt a címe : Bp Pozsonyi út 30)
Lyra hangszerbolt (Bp, VII. ker Almássy út 3)

sztem ha 1-2 napod van rá, kérj ki szabit ha tudsz, márha érint a dolog, egyik nap alatt végigjárod, eldumcsizol az eladókkal, másnapra döntesz és visszamész megvenni a cuccot

(#3629) cucka válasza Cyberpunk (#3627) üzenetére


cucka
addikt

Igen ez elgondolkodtató akkor lehet hogy bepofátlankodok valamelyik hangszer boltba egy kis próbára
Mindenképp. Attól, mert valami fényképen jól néz ki, nem biztos, hogy élőben is tetszeni fog. Meg ugye attól is függ, hogy mire akarod használni. Például ha sokat akarsz szólózni, akkor inkább double cutaway jellegű formában gondolkozz. (tehát ahol alul-felül ki van vágva a test, mint pl. a stratocaster). Amúgy mennyit szánsz gitárvásárlásra?

Hát ha nem szélesebb akkor van valami ötleted hogy mitévő legyek
Nem tudom, milyen vastagak az ujjaid :) . Ha bármelyik ujjaddal bármelyik húron meg tudsz fogni tisztán egy hangot, akkor akkordokat is meg kell tudj fogni, csak sokat kell gyakorolni, izommemóriát fejleszteni, stb. Amúgy lehet csináltatni vagy rendelni extra széles nyakakat, de én inkább a gyakorlást javaslom.
Jártam pár hónapot tanárhoz, ő elmondta párszor, hogy nem kifogásokat kell keresni, hanem gyakorolni. Nyilván, vannak olyan dolgok, amiket csak lapátkézzel és hosszú, vékony és nyúlós ujjakkal lehet eljátszani, de azért a dalok zöme nem ilyen.

Mert az én gitáromon jelenleg a standard méret van és állítólag a vékonyabb húrok még szebb hangot is produkálnak.
A vékonyabb húroknak vékonyabb a hangja. Alapesetben standard hangoláshoz hosszú menzúrán 9-es, rövid menzúrán 10-est szokás használni, ettől nyilván el lehet térni, de a húrnyomás változni fog.

(#3932) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Egyébként mióta hallottam gagyi erősítőt szólni, valahogy úgy vagyok vele, hogy amíg nincs legalább egy 30, de sokkalta inkább 40 csak arra, én baromi jól elvagyok elektromos nélkül is.

Bár én abszolút jól megvagyok az akusztikussal, más gondolom sokkal jobban érzi az elektromos hívását - ami a mainstream zenei ízlésemet tekintve furcsa lehet, de azt kellett megtapasztalnom, hogy nagyon más vmit hallgatni meg játszani, minden tekintetben :) Sőt, olyannyira igaz ez, hogy erősen gondolkodom rajta, hogy a következő lépés egy combosabb akusztikus lesz, nem egy elektromos. Nem tudom, a kezdeti "tetszik és tökjó, de azért majd kell valami zúzós elektromos" egyre inkább kezd "imádom, szerelem stb stb és még többet ebből"-é alakulni. Majd meglátom, ha lesz pénzem, de nagyon vonz pár akusztikus.

Na meg én vagyok az a pöcs, akitől hogy ha megkérdeznék, hogy mittudomén, fél millióból egyetlen hangszert kell választani, mit akar, akkor nem igazi Gibson Les Paul, meg nem igazi ízig vérig Fender Strato lenne az első gondolatom, hanem egy Taylor, szigorúan elektronika, sőt cutaway nélkül. Ebbe pl bele vagyok zúgva: [link] Igaz, ehhez fél misi sem kell, már megvan 380ezer körül :DDD

Na mindegy, sejtem, hogy nem túl sokakat érdekel, csak gondoltam megosztom :D

[ Szerkesztve ]

(#4195) Szten Márs válasza Eastman (#4193) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mondjuk van nem Gibson L.P. (vagy inkább single cutaway :) ) annyi pénzért is, amennyiért bármilyen Gibsont meg lehet venni és amennyit itt azt hiszem kevesen tudunk beleinvesztálni egy hangszerbe: PRS vagy épp ESP. Egy ócsó darab: [link] :DDD

(#5059) Szten Márs válasza Daweee (#5057) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Elixir abszolút etalon akusztikus gitároknál is :K Vagy vehetsz D'Addario EXP-t, szintén bevonatos, mint az Ernie Ball, és igen jó. A komolyabb nevű gyártók is ezzel a kettővel szerelik a gitárjaikat, én spec. D'Addario EXP-t használok egy ideje.

Hmmm... 50 ezerből tömör fedlapos cutawayes nehéz ügy... töröm a fejem, de nem nagyon tudok olyat, ami ennek megfelelne. Ráadásul a cutaway igencsak gyakran együtt jár az elektronikával, és sokszor csak CE (cutaway electronic) verzióban lehet kapni a gitárt, elektronika nélküli kivágásosat meg nem.
Kettőt tudok így fejből, ami kijön a keretből, két Ashton modellt, a D-40 SCEQ-t és a D-55 SCEQ-t. Ez utóbbinál, bár itt a bolt honlapján nincs feltüntetve, a tető a szokásos sitka-lucfenyő helyett engelmann fenyőből van, a különbségekről nemrég írtam, leginkább a vastagabb hang említendő. Az engelmann fenyő kb. félúton van a cédrus és a sitka fenyő között ilyen téren.
Ha kicsit továbbereszted a pénztárcát 50-nél, akkor viszont már tudok egy Cortot is ajánlani, ami ráadásul juhar oldal és hátlappal rendelkezik, plusz sitka fedlappal, szerény véleményem szerint ez az egyik legjobb létező párosítás. Na meg nem is dreadnought forma, szóval kicsit ki is tűnik a tömegből. Na meg csak-csak Cort. Cortról eddig kétféle véleményt hallottam: jót és nagyon jót. Ashtonról meg... mikor milyet.
Ja igen, a Cort linkje: Cort JADE-2 NS
Ebben nincs elektronika, tehát az elektronika költsége sem a kidolgozásból jön le. Én maximálisan javaslom, hogy ennyivel emeld a keretet, ha tényleg kategóriát akarsz váltani, akkor ez az, ami már megéri.

pc-user:
Bár nem vagyok az elektromos gitárok szakértője, úgy vettem észre, hogy ott a nyakak szélességével kevésbé szoktak variálni, mint akusztikusoknál, ahol létezik kb. 5 féle nyakszélesség. Ha variálnak, az is inkább lefelé, a még keskenyebb irányba történik. De ismétlem: nem én vagyok itt az elektromos gitárok legnagyobb ismerője, szóval majd egy kompetensebb ember lehet jobb hírekkel tud szolgálni, mindenesetre azt áruld el nekünk, hogy kb. milyen hangzású hangszert keresel (vagy ha ezt nehéz szavakba önteni: milyen zenét szeretnél rajta játszani) és mennyit szánsz rá. (Egyébként nagy kézzel is meg lehet tanulni jól játszani vékony nyakú gitárokon, olyan nagyon nem kell ettől félni :) )

[ Szerkesztve ]

(#5367) Szten Márs válasza alienpapa (#5366) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Cutaway-nek nevezik :) Viszont nem, ez nem tömör fedlapos gitár, és bár igencsak jó gitár a rétegeltek mezőnyében, hallhatóan lemarad az Earth 70-től.

(#5633) sti10p válasza sti10p (#5632) üzenetére


sti10p
senior tag

Bár most látom csak, hogy a Jade2NS: •Test: Kisebb testű Jade- Jumbo, Cutaway
Lehet mégsem lesz jó? :F

XY

(#5642) Szten Márs válasza sti10p (#5641) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Valószínűleg az SFX-L az magasfényű lakkozást kapott. Amit én linkeltem, az ugye selyemfényű. Mondjuk én a selyemfényűt abszolút szubjektíven jobban szeretem. Objektíven meg azt lehet mondani, hogy bizonyos kategóriáig a minél kevesebb lakkréteg a nyerőbb, szabadabban engedi rezegni a fát, szóval ebből a szempontból is a selyemfényű nyert. (Olyan hatalmas jelentősége egyébként nincs.)

Az SFX-L NAT-ot ettől teljesen függetlenül nem ajánlom. Ahol a fedlapnál az van írva, hogy "fenyő", az rétegelt fát jelent... ami nem rétegelt azt kiemelik, lsd a másiknál: "tömör fenyő". És ugyanazon gyártó ugyanolyan szériájánál biztos lehetsz benne, hogy a tömör tetős lesz a jobb, meg amúgy is, hosszú távra szerintem alap, hogy tömör tetős akusztikust vegyünk.

Netes rendelés? Akár... az biztos, hogy korrektek lesznek, legalábbis a mezzofortéról nekem is csak jó tapasztalatom van, és csak jókat olvasok mindenfelé. Ugyanakkor maximálisan azt tanácsolom, hogy ha lehet, akkor menj el hozzájuk (bár nem tudom merre laksz, de egy napot talán érdemes rászánni felutazni, ha nem a világ végén Budapesthez képest :) ). Sőt a legjobb az lenne, ha végigjárnál minél több hangszerboltot Pesten (ha gondolod adok egy listát, melyikeket érdemes végigjárni). Ha nincs is egy-egy kiszemelt gitár a boltokban (amire nagy az esély), legalább abból a szériából valamilyen lesz, ami ugyanúgy néz ki, mint a kiszemelt, csak más anyagokból, így ha mást nem, a formákat meg tudod nézni, hogy melyik tetszik, melyik kényelmes. A C profilos nyakú dreadnaught Earth sorozat és a cutawayes, akármilyen testformájú V nyakprofilú SFX között azért lesz különbség kapásból kényelemre, fogásra is, és hogy melyik jobb neked, azt kizárólag élőben tudnád eldönteni, neten keresztül nem. Ha meg megtetszik egy gitár, vagy lesz a kiszemeltből, kapásból meg is tudod venni és nem kell futárra bízni.

(#5646) Szten Márs válasza sti10p (#5644) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Sokkal jobb, ha élőben látod/hallod a gitárodat. Vagy legalább egy hasonló stílusút. Egyébként ha ugyanaz a gitár más színben van, akkor le tudod tesztelni, hogy mennyire kényelmes neked, na meg a hangját is. Nagyon egyszerű a képlet, meghallgatod akkor nálatok ezeket a gitárokat és ha tetszik, megrendeled a neked megfelelő színben, szóval ha ez a helyzet, akkor nem kell ezért feljönni Pestre. (Igen, mivel a gitár fából készül, az a tulajdonsága, hogy nincs két teljesen egyforma darab hangra, még ha ugyanazon márka ugyanazon modelljeit nézzük is - de mivel ez esetben azonos minőségű faanyagot azonos minőségben dolgoznak ki azonos metódus szerint, nyugodtan mondhatjuk, hogy szignifikáns - vagy akár csak ténylegesen hallható - különbségekre nem kell számítanunk, így nyugodtan megveheted az adott márka azonos modelljét "vakon" is, rendeléssel.)

A cutaway gitárok egyáltalán nem kényelmetlenek ülve sem (miért lennének azok, a kis görbület, amibe beleül a láb, hiány nélkül megvan), sőt, ami azt illeti nekem egy cutaway-es SFX sokkal kényelmesebben, természetesebben fekszik a lábamra, mint egy dreadnought, tehát mint pl egy Cort Earth. A dreadnought formának nem annyira kifejezett és erős a görbülete az alsó és felső testfél között, ezért érzem pl. az SFX-et kényelmesebbnek, de ez maximálisan szubjektív dolog, ezért is érdemes személyesen kipróbálni.

[ Szerkesztve ]

(#6049) Szten Márs válasza Printszkrín (#6046) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Aztafene, nem is figyeltem, hogy most már van P90-el szerelt verzió :Y Az utóbbi kb. egy évben igen nagy divat lett ez. Már egy ideje érdekel, hogy mit tudnak ezek a hangszedők, amiért hirtelen ilyen felkapottak lettek, lehet ki kéne próbálnom egy ilyen gitárt...

Atticus85:
Nem, a Cort Z sorozat gitárjai - a Z44-et is beleértve - nem Les Paulok. Single cutaway elektromos gitárok, de ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#6055) Szten Márs válasza Atticus85 (#6051) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen, tudom, hogy a mezzofortén oda van csoportosítva, de ettől nem lesz Les Paul. :N A formája hasonlít-hasonlít... de csak távolról és nagy ködben ;] Vagy közelről is, de csak egy üveg whiskey elfogyasztása után. (Testen lekerekítések, a test vastagsága, a nyak vastagsága, a húrláb, a kezelőszervek... a single cutaway kialakításon kívül kb. minden más különbözik.)
Szerk: még jó régen kértem egyszer próbára egy Cort Z44-et a Mezzofortéban, akkor én is hozzátettem, hogy Les Paul. Ők maguk is kijavítottak akkor, hogy bezony nem épp. Pedig ők sorolták be oda :) Gondolom nem akartak több kategóriát létrehozni, ez is épp elég.

Printszkrín:
Jaja, tudom, hogy nem mai találmány. A videót köszi :K Magam is néztem már párat, nem tűnnek épp szarnak. :)

[ Szerkesztve ]

(#6072) Szten Márs válasza Atticus85 (#6071) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem a puszta, körülbelüli, felülnézeti testformától lesz Les Paul hangja egy gitárnak. Továbbmenve: a single cutawayes, Les Paulra hasonlító forma miatt nem lesz jobban Les Paulos hangja a Z44-nek, mint a KX-1Q-nak. Kicsit sem.

[ Szerkesztve ]

(#8675) Szten Márs válasza pc-user (#8674) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mondjuk én spec. a Horákért finoman szólva nem vagyok oda. Ha cutawayes klasszikust akarsz is, akkor is szerintem érdemes más márkáknál körülnézni - ennyiért már bőven kapni értelmes gitárokat.

(#8771) Printszkrín válasza Szten Márs (#8769) üzenetére


Printszkrín
senior tag

Az AEL20 valóban nem igazán szép hangú akusztikus gitár, de mutatós.
Ez nyilván a rétegelt lemez teteje miatt van, ami így viszont szép a furnérozás miatt.
Ha valakinek ez a forma jön be, akkor ott az AEL30, vagy a 40.
Ezek lucfenyő tetős gitárok, sokkal szebb hanggal, viszont nincs színválaszték.
A 30-as fekete, a 40-es natúr tetejű matt sunburst.
Az AEL sorozat kizárólag elektronikával szerelt, így ha valaki csak színpadon
használja, akkor másodlagos az akusztikus hang.
Az AW sorozatban mindig van sima akusztikus, és Cutaway elektomos változat is.
Az más kérdés, hogy ennyi pénzzért lehet már kapni alap Dovina-kat kiváló anyagokból, jó kidolgozással szép hanggal.

Amikor az állatkertben az elefánt mogyorót dobál neked, ideje diétáznod!

(#11173) Szten Márs válasza blackmacs (#11166) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ugye tudod, hogy a Cort Z-42-nek semmi köze az LP-hez, semmilyen téren? Csavarozott nyak, juharfából, testen átmenő húrozás, jóval vékonyabb, kisebb tömegű test, mindenféle lekerekítésekkel... ez csak egy sima single-cutaway gitár, amit, jobb híján az LP kategóriába sorolt be a Mezzoforte, de köszönőviszonyban sincs vele. Ha LP-hangot keresel, nem ez a te gitárod.

nesa:
Bugingát? :F Elektromos gitárnál szerintem életemben nem láttam bubingát... akusztikusnál előfordul, az én klasszikusom is bubinga oldalú meg hátú, de elektromosban... vagy csak le vagyok maradva? :)

[ Szerkesztve ]

(#13759) M3aN


M3aN
senior tag

Már az egyik kollégával PM-ben beszéltem róla, de nektek mi a véleményétek a Cort Co-JADE1 gitárról? :)
Nem igazán játszottam még Jumbo gitáron, aztán itt a testnél az szerepel, azon kívül hogy esztétikában nem annyira szép mint a Dreadnought, "fogásban"? :D

Test: Kisebb testű Jade- Jumbo, Cutaway

(#13760) Szten Márs válasza M3aN (#13759) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ez nem jumbo, akkor sem, ha ezen a honlapon kisebb testű Jumbonak van írva. A kisebb test stimmel - meglepően kistestű gitár - de a Jumbo formához sok köze nincs.
Ez némileg szubkejtív, de úgy gondolom, hogy a dreadnought nem egy kényelmes testforma. A gitárok - mint pl ez is -, ahol a dreadnoughtnál kifejezetteb a nyolcas forma, a felső és alső részt elválasztó ív, sokkal kényelmesebben ülnek az ember lábán. Persze ettől a dreadnought is teljesen megszokható és ha megszokja az ember, akkor már teljesen tökéletes.
Egyébként 32 ezer forint, enyiért használtan már biztosan kapsz tömör fedlapos gitárokat - igaz, dreadnoughtokat. Ha csak nem kifejezetten egy kistestű, cutawayes gitárra vágysz, azokat mindenképpen jobban javasolnám. Sőt, ami azt illeti, ha újonnan akarsz gitárt venni, és max ennyi pénzért, akkor is jobban javasolnék egy jó rétegelt fedlapos dreadnoughtot. Nem vagyok híve a rétegelt fedlapos kistestű gitároknak - persze, mindenféle testformánál előnytelen a rétegelt fedlap, de egy kis testű gitárnál szerintem még erősebben. Vékony, testetlen hang - szigorúan szerintem persze...

(#13761) M3aN válasza Szten Márs (#13760) üzenetére


M3aN
senior tag

Ami a döntő az esetben, az a cutaway forma. Nézegettem másokat is, de hasznos meg jó dolognak találom a kivágást és számomra még esztétikában is szebb.
Az hogy rétegelt vagy tömör, szerintem egy panelszobában nem jelentős. Mire a rétegek elkezdenének eltávolodni egymástól, mert enged a ragasztó ahogy a húrláb húzza, az pár évbe beletelik ha valaki vigyáz rá, és annyi idő alatt lehet venni másikat.:)

Egyébként nézegettem a használat kínálatot is, de a környéken nem találtam olyan gitárt (itt már nem is számított a cutaway), amire azt mondanám hogy: megveszem! Se pH, se gitárshop-on nem volt sajnos, sőt még a vatera környékén is szétnéztem, de ott sem igazából.

(#13762) Szten Márs válasza M3aN (#13761) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A rétegelt fedlap nem azért hátrányos, mert kevésbé lenne tartós - sőt, egy rétegelt lemezből készült gitár jóval kevésbé igényes, mint egy tömör társa és kb az idők végezetéig egyben fognak maradni a rétegelt lemezei, ettől nem kell félni. A különbség a hangban van. A tömör fedlapos gitár sokkal teltebben, szebben zeng, ráadásul idővel csak egyre jobb lesz.
Első gitár lenne, vagy már járatos vagy a gitározás világában? (Nyilván függ a stílustól, de nekem pl még az életben nem lett volna szükségem a cutawayra.)

(#13764) Szten Márs válasza M3aN (#13763) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mielőtt bármi konkrétat írnék, mennyire érezted eddig, hogy hiányozna a cutaway a Tensonon? Mondjuk hozzátenném, a legtöbb fémhúros - ami azt illeti, az összes az általad említett árkategóriában - nyaka a 14. bundnál csatlakozik a testhez, míg a Tensonnál a 12. bundnál. Ez azt jelenti, hogy mindenféle cutaway nélkül is két bunddal több mozgástered van a nyakon.

(#13765) M3aN válasza Szten Márs (#13764) üzenetére


M3aN
senior tag

Néha jól volna, de kompromisszumokat tudok kötni, tehát nem fogok szemellenzős ló módjára ragaszkodni a cutaway formához.
Tudom hogy a fémhúrosoknál néhány bunddal később csatlakozik a testhez, mert volt nálam egy fémhúros gitár - szintén kölcsönbe - 1-2 hétig.

Nézzük meg az összes olyan lehetőséget, ami belefér a keretbe, és amire még te is azt mondanád hogy megvennéd! :)

(#13766) Szten Márs válasza M3aN (#13765) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Miket játszol úgy általában, illetve miket tanulsz? És honnan tanulsz? Mit játszol akkor, amikor kéne jobb hozzáférés a felső bundokhoz?

Igazság szerint ez az árkategória nem ad túl sok teret a válogatásra. Vagy a Jade1, amit linkeltél vagy Cort AD-810, ami nem cutawayes, ellenben dreadnought. Kicsit határozottabb, zengőbb hangja lesz. Ha inkább akkordsikára kéne, akkor kifejezetten jobb választás. Ha finom fingerstyle játékra, akkor viszont meggondolandó a Jade1. (Ilyesmi miatt is kérdeztem, hogy mit játszol - bár a jó kérdés inkább az lenne, hogy mit akarsz majd játszani.)

(#13767) M3aN válasza Szten Márs (#13766) üzenetére


M3aN
senior tag

Igazából 50-50.
Szeretem a magyar dalokat (Edda, Republic, Bikini), de van néhány külföldi is amit szoktam játszani (Green Day, Jason Mraz meg ha majd felnövök a feladathoz akkor Queen). Ismerőstől tanulok, vagy netről tabok/kordlisták.

Lehet funkcionálisan nem is használnám ki a 15-16+ bundokat amit a cutaway kényelmesen nyújt, de kinézetre sokkal jobban tetszik, bár tudom hogy ez nem annyira számít a hanggal ellentétben.

(#13771) Szten Márs válasza Eastman (#13769) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Amíg a klasszikus gitárok alakja kb. teljesen ugyanolyan (leszámítva az esetleges cutaway különbözőségeit), addig a fémhúros akusztikusok és elektromosok ezer féle formában kaphatóak. Elektronikus vonalon szerintem mindenki ismeri a leggyakoribb formákat - super strato, stratocaster, telecaster, Les Paul stb...
Akusztikus vonalon talán kevésbé. Mindenesetre az elterjedtebb formák:

- Dreadnought: Messze a legelterjedtebb forma, az alacsonyabb árkategóriában kb. mindegyik fémhúros ilyen, de a legdrágább akusztikusok között is bőséggel van dreadnought. Nagy test, a gitártest alsó és felső része közötti homorú ív kevésbé kifejezett, a többi testformához képest egész lapos. Leginkább énekkísérethez szokás ajánlani, jó kis pengetős sikáláshoz. Persze ez bőven nem szentírás. :) Pléda.

- Jumbo: a legnagyobb testforma - többnyire. Valójában különféle méretekben gyártják. Létezik miniatűr jumbo is, ahol nem a méret, hanem az alak, ami miatt jumbónak sorolják be, mint ahogy létezik super jumbo is. Mindenesetre mondjuk azt, hogy a legnagyobb akusztikus gitárok a jumbok közül kerülnek ki. A test alsó fele hatalmas, kiszélesedő, a test alsó és felső részét elválasztó homorú ív igen erős, kifejezett. Elsöprő basszus, agresszívabb sikához ajánlatos leginkább - szintén nem szentírás. Példa.

- Auditorium/OM: közepes testméretű - a dreadnoughtnál és jumbónál kisebb -, leginkább mindenes gitár - tökéletes fingerstyle játékra, de sikára is. Szép, kiegyensúlyozott hangkarakterű hangszerek szoktak lenni Itt is kifejezett az alsó és felső részt elválasztó ív. Példa.

- Parlor: a legkisebb testméretű, a klasszikus gitároknál is kisebb fémhúros. A többi fémhúrossal ellentétben tipikusan nem a 14., hanem a 12. bundnál csatlakozik a nyak a testhez, valamint többnyire áttört a fejük, és az áttört fejben keresztben találhatóak a húrgépek, ahogy a klasszikusoknál. Igen keskeny kialakításúak. Leginkább fingertyle játékhoz ajánlottak. Példa.

De igazából nehéz a testformákról beszélni, mert mindegyiknek van kismillió változata - még a drednaughtnak is, pl round-shoulder drednought, valamint a különféle gyártóknak különféle elképzeléseik vannak az egyes testformákról, arról nem is beszélve, hogy még van számtalan testforma, amit egy-egy gyártó kitalált magának, hogy mást ne mondjak, pl a Grand Symphony a Taylornál, ami a Grand Auditorium (ja igen, ez is egy Taylor-forma, de nem meglepő módon az Auditoriummal rokon) és a Jumbo ötvözete. Vagy olyan többé-kevésbé tipikus formák, mint a Grand Concert. De tényleg, ha az ember belemerül, láthatja, hogy ezernyi testforma millió változata létezik, szóval igen nehéz általános körképet adni.

[ Szerkesztve ]

(#15150) sajtee


sajtee
senior tag

Mint azt már említettem, nyáron veszek egy akusztikus gitárt.
Nyár van, a héten dolgozok is, de ez a lóvé sajnos elmegy, mert megvettem az új Black Sabbath albumot, kell haver szülinapjára valami piát vennem, ez-az magamnak, ez már több, mint 10ezer és nem számoltam még a hétvégével...

Szóval most kis pihenés, aztán megyek megint egy hetet.
Bevallom, nem akartam Cort gitárt venni. Esetleg Fendert vagy Ibanezt..
De nézegettem őket, és feketében nagyon megtetszett az AD810 és a Jade 1.
Persze kipróbálom őket vásárlás előtt, de nem tudok dönteni.. Gyakorlatilag csak a kivágás a különbség köztük, jól tudom?
Szeretek szólózgatni, de az akusztikus gitárt nem arra veszem, viszont a dreadnought talán kényelmetlen lesz nekem (próbáltam már, nem volt az, de ki tudja..)
Ezek eléggé ajánlott gitárok és újonnan is 30körül mozognak, gyakorlatilag nem tudok mellélőni szerintem.
Még el kell döntenem, kell-e nekem a cutaway. A Cort névvel már megbarátkoztam. Elektromos gitárok terén nem győztek meg (ízlések és pofonok.. igaz, olcsó kategóriás gitár volt), de próbáltam Cort akusztikusokat is és nagyon tetszett a hangjuk.
Gondolkodom a 11 húros AD-810-ben is, de az az igazság, hogy nekem 6-nál több húr már.. Katasztrófa lenne. Nem beszélve a hangolásáról :D

Ja, igen.. Mire kell a gitár.
Akkordbontásban nem igazán vagyok jó, ezt szeretném fejleszteni, főként pengetővel. A sikát szeretem és a tábortűzi témákat, és persze klasszikusok.. 8 óra munka, Legjobb méreg, Egyszerű dal, Örökké tart, About a girl..
Részben azért kell, mert az elektromost nem igazán vihetem magammal társaságba, mert ha többen énekelnek, már-már halk és ez nem is az igazi..

A fekete AD-810-et páran szidták, mert nem lakkozott és nagyon gyűjti a piszkot. A fekete Jade 1 drágább 7 ezerrel, de ez most mindegy egyelőre. Ha meggyőztök, hogy jóó az az AD-810, akkor azt veszem :D vagy nem.

[ Szerkesztve ]

(#16013) NSiS


NSiS
csendes tag

Sziasztok!

Készítenek olyan gitárokat 100k alatt ami nem Made in Indonesia, China stb.? Jelenleg Törökországban vagyok (és még leszek is néhány hónapig), az egyik hangszerüzletben találtam egy fekete Crusader márkájú akusztikus dreadnought gitárt, az eladó állítása szerint francia gyártmány. A cég központja tényleg ott van, viszont nem tudom hogy tényleg ott készülnek-e, hallottatok már felőlük esetleg? Egyébként szép telt hangja volt, cutaway stílusú, fekete, egyedi faragott motívumokkal (!) és csak 400 líra (kis alkuval 370-ért ideadta volna az eladó). Egyedül a bundok kialakítása amit kicsit igénytelennek mondanék, a végeik mondhatni nem voltak lesorjázva..

Viszont ugyanitt megnéztem egy gitárt (masterwork néven fut.. haha) a hangolást se bírta ki, a G húr ki is szakadt, konkrétan katapultál a helyéről (nem elszakadt, hanem a húr végén lévő "gömb"ugrott ki).. Ez még csak egy hangszerbolt volt, szétnézek még, mert hiányzik a gitározás, csak azt nem tudom repülőn hogy engedik hazavinni, ilyen jellegű tapasztalatom nincs még.

[ Szerkesztve ]

(#19913) SunMount3r válasza Eastman (#19912) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Az electro-akusztikus nylon húrosok között sok a cutaway amiket a webshop-okban látok, akkor az már crossover? :F

Amúgy a szélesebb fogólap (nekem) mindenhol jól jönne, nem csak a klasszikusoknál. :K (Elég nagy mancsom van...)

(#21646) Moleman


Moleman
addikt

Boldog karácsonyt mindenkinek!

A sok szabadidőtől újra beindult az álomgyár, elektroakusztikból mi az általános ajánlás? A mennyország egy Taylor 310ce lenne, de úgy látom, hogy a megfizethetőségbe csak a fedlap tömörsége fér bele. Natúr szín, dreadnought, testkivágás, vékony nyakprofil, minél hókuszpókuszosabb elektronika (belső mikrofon blend jó lenne, de nem nagyon találtam olyat) a cél. Most egy Squier SD-6-om van Artec piezoval, nagyon szeretem, meg is marad tábortűz mellé.
Eredetileg Fender CD-140 vagy CD-280 volt az elképzelés, de a low end elektronikájuk miatt nem szimpatikusak. Régen próbálgattam 1000 euró környéki Guildet és Martint, azok nagyon tetszettek, ezért a legjobban most a Sigma fogott meg, ami valami Martin licensznek tűnik. Ez a DRC-28E tényleg olyan jó lehet, mint amilyennek látszik? Vagy esetleg Cort MR-730FX tömör háttal, vagy Yamaha FGX-720, FGX-730?
Utólagos elektronikával lehet, hogy jobban járnék most is, de a cutaway jól jönne, az pedig általában csak a gyári elektromosokhoz jár.

Még nagyon messze, évekre van a vásárlás, csak most kezdem megálmodni, de hangszerboltban kipróbálhatatlannak tűnnek, alig van készlet minőségibb akusztikból, ezért próbálok minden infót begyűjteni, hogy melyikeket érdemes kipróbálásra levadászni. :)

Köszi!

(#23574) jettison válasza Kobe (#23572) üzenetére


jettison
tag

Ár-érték arányban szerintem jók a Cort gitárok, ha új gitárban gondolkozol. Ha használt is szóba jöhet, akkor nyilván a használt gitárok jobb aránnyal rendelkezhetnek.

Egyébként a Cort Zenox-ok nem LP formájúak, csak épp ez is single cutaway, mint az LP. Ha mindenképp Les Paul felé mozdulnál, akkor vagy a már említett opciók, vagy a Cortnak is ott a CR szériája.

(#23581) Kobe válasza #20655360 (#23575) üzenetére


Kobe
veterán

Pontosítok. Nem a klasszikus LP formára vagyok rámoccanva, hanem inkább a single cutaways, LP-re hajazó formára. (Na jó, egy Cort CR250 fekete kivitelben nem lenne megvetendő :) )

Hasonló árban, mint a KX5, a Z42-t és a CR100at találtam, bár nekem a klasszik műanyag panelos LP forma helyett inkább a single cut jön be, mint írtam. ezek szerintem valamivel könynebbek is mint a hagyományos LP.

A menzúrát nem tudom, nekem alapból nincsenek pók ujjaim, rövidebbek, és nem is vékonyak, így pl anno az Ibanez RG320amnál szenvedtem eléggé, hogy annyira nyíljon a kézfejem, hogy rendesen le tudjak fogni.
Bár nem tudom a kb 2 cm távolság 24 fele osztva gyakroaltban mennyire jelent "megváltást"

(#25550) Tommyka21 válasza Kobe (#25549) üzenetére


Tommyka21
tag

Üdv!
A Cortnál a 880-asnál már van cutaway ami kényelmesebb.
Azt is szokták dícsérni.

(#25551) Kobe válasza Tommyka21 (#25550) üzenetére


Kobe
veterán

Neztem azt is, igazabol a cutaway a masodik tenyezo lenne, az elsodleges a vekonyabb test.
Lattam 1-2 tipust, ahol kicsit kortesebb, szelesebb alakja van a testnek alul, viszont vekonyabb maga a test (gondolom a test kiszelesitesevel ertek el, hogy kb ugyanakkora ureg maradjon belul, mint a klasszik western tipusunal)

Pl cortnal GA5F, SFX1, NDX50 pl

Valami hasonlora gondoltam, csak nem tom arkategoriaban melyik a jo, nem kotelezo cortnak lennie

(#26374) Moleman válasza BDave (#26373) üzenetére


Moleman
addikt

Nekem az 5. van az egyik gitáromon, kicsit zavar, ha nagyon fent játszom, mert nincs cutaway, de szerintem ott a legbiztosabb és legkényelmesebb.

(#26875) Saccco válasza Saccco (#26857) üzenetére


Saccco
nagyúr

Keresgéltem egy sort:
Ezek vagy ezek közül valamelyik?

pl.:
Cort AD810
Ibanez AEG8
Fender CD60 CE (1)
Fender CD60 CE (2)
Ibanez TCY10 Talman Cutaway

Köszi :DDD

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#29422) Moleman válasza FockeWulf (#29421) üzenetére


Moleman
addikt

Fellépéshez elengedhetetlen, de otthon se hátrány. Nekem a régi akusztikomban van egy előfokos Artec piezo, beszereléssel együtt volt kb 15 ezer ft 9 éve (a káva érintetlen maradt). Nagyon jó felvételeket lehet csinálni vele, keverve sokkal gazdagabb a hang, mint egy mikrofon magában. Az más kérdés, hogy ritkán van rá szükség, az új akusztikomba nem is rakattam, pedig pont lett volna akciós Bluestick valami 40-ért. Egy Presys Blendre is kíváncsi lennék, mit tud. Ja, meg a mikrofonmodellezős Yamaha SRT2 is jóféle.
Ha választani lehetne, én elektroakusztikust vennék, a lehetőség megléte miatt, plusz néha hiányzik a cutaway.

[ Szerkesztve ]

(#29423) kemotox válasza Moleman (#29422) üzenetére


kemotox
addikt

Kezdőnek tök mindegy a lehetőség megléte, úgy sem fog egyből felvételezni meg ilyesmi, cutaway meg van sima akkusztikból is.

(#29425) Kobe válasza #72797440 (#29420) üzenetére


Kobe
veterán

Anno 10 éve volt egy SX akkusztikusom. Egész jó kis darab volt, gyöngy berakással a fogólapon, normális kivitel, nem pozdorja.....az se volt sokkal drágább.
Szerintem kb a Cort szintje lett most az ami az SX akkusztikus volt. Az elektromosai nem valami biztatóak.
ha biztonsgi játékos lennék, én lehet inkább egy Cortot választanék.
Viszont érdemes vékonyított, single cutawayes típust választani, tapasztalatom hogy a full dreadnought kva nagy....pedig én vagyok 120 kiló és majdnem 2 méter, még nekem is kényelmetlen a sonkáimat egy jó 20 széles sarkos fadarabon pihentetni....

FockeWulf. csekkold Hvetter csatornáját youtubeon. Nézd meg egy mikrofonnal, akkusztikussal, egy looperrel és egy Roland CUbeal mit hoz ki az utcán.....több nem kell szerintem még profiknak sem :)

[ Szerkesztve ]

(#32832) Kobe


Kobe
veterán

Cort cec5 mennyira vallalhato tuzifa? :)
Regota szeretnek egy vekonyitott, cutawayes nylonhuros elektroakkisztikot, most pont hirdetnek egyet egesz jo aron

Ennel vekonyabb testu kivitel sztem mar csak a cort sunset lenne de eleg huzos, ennyit nem aldoznek ra

Vagy 40K korul van a cec5nel jobb cucc? (ujonnan a cec1 is msjd 50K)

(#37396) b.kov


b.kov
senior tag

Sziasztok!
A négy gitár közül melyiket ajánlanátok, és miért? Esetleg ha van hasonló árkategóriában valami más, azt is szívesen meghallgatnám. :)

1. Cort AD810
Olcsó, jókat írnak róla.

2. Yamaha F310 TBS
Ha minden igaz, ébenfa fogólapja van, illetve erről is jókat olvastam (+ ez tetszik kinézetre a legjobban :) ).

3. Cort Earth70
A topikban sokszor láttam, mint ajánlott gitárt.

4. Cort SFX
Elektroakusztikus, illetve cutaway szól mellette.

Igazából vegyes használatra venném. Főleg akkordozni, és fingerstyle játékra használnám, elsősorban saját magam szórakoztatására.

Köszi! :R

(#45411) FockeWulf válasza Tempes (#45408) üzenetére


FockeWulf
tag

Igen, ahogy írták, ebben a kategóriában érdemes kipróbálni több modelt, adott márkán belül is. Kérdés még hogy mire kell konkrétan, csak otthoni zenélgetéshez, vagy esetleg más célok is vannak. Szerintem elektro-akusztikus gitárt akkor érdemesebb venni ha van stúdiófelvételed, esetleg fellépésed, otthonra nem igazán van értelme (persze ez is szubjektív), viszont ez esetben feleslegesen drágítja a gitárt. Példa: egy sima akusztikus gitár jelentősen olcsóbb, mint ugyanaz a modell plusz elektronikával. Ugyanez a helyzet a cutaway/kivágásos testtel, ha sokat játszol egész fent (oktáv felett) akkor megéri, ha nem akkor ugyanaz mint az előbbi példában, plusz pénzt fizetsz olyan dologért amit nem használsz ki. Érdemes figyelni az akciókat, van mikor bizonyos modellekhez adnak tokot is az eredeti ár töredékéért.

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.