Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) kem


kem
addikt

Megbíztak, hogy rakjak ösze egy gépet, amit videóvágáshoz kell optimizálnom.
Még nem tudom menyi pénz lesz rá pontosan, először számoljunk 150.000Ft-tal.
A lényeg, hogy névre szóló számla legyen mindenről.
Videóvágáshoz nem értek. Mi kell hozzá? Csak gondolom, hogy ezek:
-nagy L2 cache, és magas fsb (A64, vagy Prescott?)
-1Gb memória (fontos a jó időzítés?)
-nVidia, vagy ATI? Milyen típusú vga?
-Sata HDD legalább 160Gb(itt van valami fontos? pl 8Mb cache...)
-SB Audigy1 elég?
-Milyen tápot érdemes venni? Codegen elég, vagy valami jobb?

Adobe Premier-t fognak használni a gépen.
Én erre gondoltam:
Abit IC7; P4 3GHz Prescott+Zalman cooler; 2*512Mb Hynix d43; Radeon 9550; Audigy1; Samsung 160Gb SATA HDD; valami DVD-író...

Várom azok hozzászólását, akik konyítanak a témához,
és a videóvágásra jól alkalmazható konfigok leírását.
Bármi féle ötletre kiváncsi vagyok, ha valamit roszul
írtam, gondolok, tudtok, akkor kérem javítsatok ki!

Üdv: kem

Köszi!

(#2) kem


kem
addikt

Esetleg érdemes SOCKET775-ben és DD2-ben gondolkodni?

[Szerkesztve]

Köszi!

(#3) kem


kem
addikt

Segítsetek plíz!
Mióta lett divat itt a kussolás?:F

Köszi!

(#4) kisho válasza kem (#1) üzenetére


kisho
senior tag

Videokódoláshoz általában intel procit szoktak javasolni (gondolom így a vágáshoz is érdemesebb akkor)
VGA szerintem valami ATI chipes. Memóriából minél több és minél gyorsabb. (abból sosincs elég) Ami pedig a vinyót illeti lehet hogy érdemes lenne elgondolkodni SCSI-n, bár ezt majd remélem megmondják a nálam tapasztaltabbak. Tápból viszont mindenképp márkásat pl.: chieftec.

(#5) Kor


Kor
csendes tag

Sziasztok!
Most írok itt először. Segítséget szeretnék kérni. A problémám a következő:
Sony HC20E DV (i/o) digitális kamerám van és a rögzített anyagot meg akartam vágni. ADS-tech DV-s külső Fire Wire-m van, amin keresztül az anyagot a Fire Wire szoftverével felmásoltam a gépre (CapWiz).
A minőséget a legjobbra állítottam, de nem találtam a rögzített anyagot valami kitűnő minőségűnek. A 40 perces anyag mérete is gyanúsan kicsinek tűnt (mindössze 2 GByte).
Ezt követően a nyerset Ulead Media Studio 7-tel megvágtam (a video editorral)(az általam rossznak ítélt minőség elleneére). Ezután Pal DVD minőségű AVI-ba elmentettem (720x576-os Pal 25frame/sec 24Bits), majd A Ulead Movie Factory-val (menüvel együtt) átkonvertáltam DVD minőségbe. Tehát létrehozta a szükséges vob, ill. a többi fájlt(okat).
Kiírtam DVD-re és nagy-nagy bánatomra asztali DVD lejátszón igen csíkozott volt a kép (LG lejátszóm van, de próbáltam Samsungon és Panasonic-on is, mindegyik új fajta Dvix-es, szoval új verziójú szoftverrel rendelkeznek, hogyha azt egyáltalán szoftvernek hívják). Olyan, mintha egy vízernyő mögül néznénk az egészet, mintha interferencia lenne (tehát olyan volt mint amikor sima monitor közelébe mobiltelefont helyezünk és pl sms jön, vagy hívnak).
Amit viszont nem értek az az, hogy számítógépen nincs semmi baj.

Szóval a kérdésem az volna, hogy mire gondoltok, mi lehet a baj?
És, hogy hogyan lehetne jobb minőségbe felmásolni? Esetleg vmi más szoftverrel kéne próbálkoznom?

Ha lehetséges, akkor e-mail-ben válaszoljatok (korompai.dani@vipmail.hu)!
Nagyon-nagyon hálás lennék!

Köszönettel:
Kori

(#6) MUŁĐER válasza kem (#1) üzenetére


MUŁĐER
addikt

Abit IC7; P4 3GHz Prescott+Zalman cooler; 2*512Mb Hynix d43; Radeon 9550; Audigy1; Samsung 160Gb SATA HDD; valami DVD-író...

szerintem jó lesz....

Robotika törvényei: 3. A robot megvédi magát halálos fegyverzettel, mert egy robot rohadt drága.

(#7) Dilikutya válasza kisho (#4) üzenetére


Dilikutya
félisten

A SCSI nem rossz dolog videófeldolgozáshoz, viszont a keretbe nem fér már bele. A gyors vinyó is nagyon sokat számít. Proci, RAM is minél több, minél gyorsabb. Egyébként az AMD processzorai szintén jól elboldogulnak a feladattal. DDR2-őt egyenlőre nem érdemes, mivel semmivel se gyorsabb a DDR-nél. Gyors modulok már vannak, de még csak nagyon kevés alaplap tudja kezelni őket, tehát ha most vesz egy ilyet, ugyanott van, mintha DDR-t vett volna, és gyorsabbat se fog tudni belerakni. Ami az Intel mellett szól, az egyértelműen a Hyper Threading technológia. Mellesleg a DDR2 sem drága már, így emiatt talán érdemes lenne ebbe beruházni, főleg azért is, mert a nemsoká mefgjelenő 64bites Intel processzorok tökéletesen mennek majd a mostani LGA775-ös lapokban.
VGA-nak miért pont ATI? Annak azt vesz, amit akar, nincs túl sok jelentősége, hogy melyik gyártó.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#8) MaUser válasza kem (#1) üzenetére


MaUser
addikt

Winchester-hez annyit, hogy érdemes lenne egy raid0-át alátolni a vágandó anyagoknak. A rendszer meg lenne egy külön winyón.

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#9) kem


kem
addikt

A VGA-nak vivo-snak kell lennie, bar bármilyen kártya megfelel.
64bites kártya elég, vagy 128bites kell?
Mondjuk egy MX440 is elég lenne 64bites memókkal?
Club3D ATI Radeon 7000 / 32MB DDR, TV /8k ez is jó lenne?:F
Mi a legolcsobb VGA, ami megfelel ilyen célra?

[Szerkesztve]

Köszi!

(#10) Intelligencs válasza MaUser (#8) üzenetére

Csak egyetérteni tudok. Amióta SATA RAID0 van az itthoni gépemben, minden más vincsit lassúnak találok. Videovágáshoz a sok memórián kívül bezony gyors háttértár is szükségeltetik.

The Amiga, Born a Champion

(#11) ngabor2 válasza kem (#9) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Attól függ, hogy kerül a vágandó anyag a gépbe. Ha analóg rendszerből, akkor vagy vivo-s kártya, vagy egy normális tunerkártya kell. Ha digitálisan, tehát pl. firewire-n keresztül, akkor a vivo teljesen felesleges. Ha tévén lesz ellenőrizve/visszanézve, akkor kellhet a tvout, de új kártyákon már majdnem minden van. Ha nem kell video in, akkor szerintem elég az MX440, vagy akár a Radeon 7000, ez utóbbinak állítólag szebb tévén a képe. Úgyis ''csak'' megjeleníteni kell, nagy 3D-igény nincs.
Viszont legalább egy 19''-os monitor elkelhet... Ez benne van a keretbe, vagy külön megy?

(#12) kem válasza ngabor2 (#11) üzenetére


kem
addikt

A monitor külön lesz, vagy már van is, pontosan nem tudom.
Még rákérdezek, de szerintem firewire-t fognak használni.
Öszeírtam egy gépet. Szerintetek jó lenne?

Alaplap:______Abit IC7 ______________21.004- 26.255-
Processzor:___P4 3GHz _____________33.407- 41.759-
CPU cooler:___Zm CNPS 7000B alcu ___08.192- 10.240-
Memória:_____2*512MB Kingmax ______26.224- 32.780-
VGA:________Radeon 7000 ___________06.654- 08.318-
Ház:_________valami Codegen _________09.000- 11.000-
Táp:_________Chieftec 300W __________10.037- 12.546-
HDD:________160GB 8MB SATA _______21.517- 26.896-
DVD:________Pioneer DVR109 _________17.417- 21.771-
Hangkártya:__SB Audigy2 ZS ___________13.317- 16.646-
-------------------------------------------------------------------------------------
Öszesen: nettó:166.769 Ft bruttó:208.461 Ft

Ez a raid dolog még érdekelne, rákeresek, hogy hogy is van ez.

Azt hiszem FDD-n kívül, nem hiányzik belőle semmi.

Van itt valaki PH!-n aki névre szóló számlával ennél olcsóbban tudna hozni cuccokat?:)) A listán szereplő árakat, egy kékhal súgta.:)

Köszi!

(#13) duracell89 válasza kem (#12) üzenetére


duracell89
senior tag

vga-t azert kicsit meg lehetne huzni
legalabb egy 9600pro kene oda :)

(#14) kem válasza duracell89 (#13) üzenetére


kem
addikt

Csak ha fontos akkor, mert minél olcsóbban kell kijönni.
Semmi játszás nem lesz rajta, csak internet, Office, és Videóvágás...
Akkor pedig lehet,h egy 64bites 9600se is elég.

Köszi!

(#15) killer válasza kem (#1) üzenetére


killer
tag

Azt nem sikerült kihámoznom, hogy milyen forrás anyagot kell a gépnek kezelnie.

Mert ha pl. tömörítetlent, akkor felejtős a Pata/Sata hdd, ha DV, Mjpeg, stb..., akkor meg lehet úszni a SCSI-t. Lapnak 875P-set, procinak P4, 3GHz<, memónak jót, legalább 1GB-ot, a mennyiség sokkal fontosabb, mint a sebesség, 2GB ajánlott (ez alatt azt értem, hogy 1GB hipp-hopp el fog fogyni). VGA-nak elvileg csak a moncsi(kat) kell lekezelnie, belépőszintű elég. Személyes vélemény, hogy Raid0-n nem tárolnék semmi fontosat (paranoia rulz). Elméletileg tök jó, mert gyorsabb, mint egy hdd, de ha gubanc van, akkor kőkemény... Egyéb Raid megoldásoknál (10, 3, 5, 50) már a köteg is megeszi a keretet, tehát 2 hdd a neked való.

Ja és célszerű a forrás anyagot megvizsgálni, nehogy olyan codec-et használjon, amit csak hardware-esen tudsz kezelni. Ha beleférsz az árba és elég a kisebb kapacitás is, ajánlott a WD Raptor. Nem, vagy csak minimálisan gyorsabb egy normális 7200-es hhd-nél, viszont az elérési ideje relatíve üt.

mnx

(#16) Xero


Xero
nagyúr

Csak pár dolog!
Szerintem felesleges az au2-es kártya.. megteszi egy au1 is video vágásnál nincs szerepe!
Inkább azt a pénzt memóriába tessék befektetni vagy egy jó kis raid tömbbe!
A másik: Ha nem lehet scsi akkor javaslom a hitachi sata winyókat! Kimagasló gyorsaság és 3 év gar!

Üdv

(#17) kem válasza Xero (#16) üzenetére


kem
addikt

A lista szerkesztés alatt áll, nem mindent fogok egy helyen megvenni.
Au2-t írtam, mert Au1-et alig kapni. Kell egyáltalán hangkártya, vagy elég az integrált is? Mert akkor ugyanenyi pénzből már mondjuk 1,5Gb memória jön ki.
Elég a sima ''márkás'' memória is, ami általában 2,5-3-3-7-et megy 400on, vagy jobb kell ennél? Akkor milyen vinyó legyen? Eddig a Hitachi, és a Raptor közül kell választanom.

Köszi!

(#18) killer válasza kem (#17) üzenetére


killer
tag

Sztem - jobban megszemlélve a keretet - Hitachi, a Raptor nem hiszem, hogy belefér. Bár még mindig nem derült ki számomra, hogy milyen anyagot kell vágni és milyen lesz a végtermék, min/hol lesz közölve, de valszeg egy Live is bőven elég lesz (az integrált hangcumi azért nem az igazi, de még az is lehet, hogy az is elég lenne), rögtön fogtál egy tizest (kb), ha meg külön kari sem kell, kb. 15-öt :)

mnx

(#19) kem válasza killer (#18) üzenetére


kem
addikt

S mit szólsz a memóriákhoz? Fontos az időzítés?
Kamera(nem tudom milyen) által felvett videókat, klipeket
öszefoglalókat, kisfilmeket vágnának, majd még erre rákérdezek.
Azt mondták 160Gb tárhely elég. Akkor inkább 2*80Gb Sata legyen mint 1*160?

Köszi!

(#20) Xero válasza kem (#19) üzenetére


Xero
nagyúr

Inkább a mennyiség a lényeg!
Sztem az integrált hang is bőven elegendő!
Ami itt a döntő az a memo mennyiség esetleg a sávszélesség (késleltetés édes mind1) proc nyers számítási kapacitása és a háttértár!


Üdv

(#21) killer válasza kem (#19) üzenetére


killer
tag

Minden attól függ, hogy milyen anyaggal dolgozol, milyen formában kapod, hogyan kerül a gépbe, és hogyan kerül ki onnan.

Azaz össze tudsz rakni valamit 150-ből, amin az összerakott anyagot cd-re, dvd-re vésel, vagy kiíratsz kazira, és alkalomadtán nézegetsz, vagy kisebb költségvetésű/szolidabb felszereltségű (rendszerű) helyen lejátszanak, de sokat ne várj. Mind1 milyen gépet teszel össze, ha broadcast az elvárás, pikk-pakk kevés lesz. Lehet az SCSI-s, duál procis, 4GB memós, néhány video- és effekt sáv és már csak a homokóra köreit számolgatod speckó hardware-es zsuga nélkül és persze azoknak is meg vannak a korlátai. Pedig a Premiere RT soft, ugye :D So, komoly munkához komoly technika kell, otthoni „videózgatáshoz'' egy átlag PC is ok.

Ha jól sejtem mire kell a ketyere, akkor jó lesz az egy db 160-as is, partícionálva. Ez költségkímélő.

160GB
Variációk egy témára*: :)

- 1db 160-as 7200-es Pata/Sata hdd -> ~25k HUF,
- 2db 80-as 7200-es Pata/Sata hdd -> ~30k HUF,
- 2db 73-as Raptor -> ~100k HUF,
- 4db Pata/Sata hdd (Raid10) + JÓ Raid kari -> ~200k HUF,
- 1db 146-os SCSI hdd + JÓ scsi kari -> ~250k HUF,
- 4db 73-as SCSI hdd (Raid 10) + Raid kari -> ~320k HUF

Memókat elfelejtettem: mennyiség inkább, mint időzítés. Nem sokra megyek a mondjuk 5500MB/s-sel a penyához mérten átlagos 4800-zal szemben, ha a Premiere 850MB-ot használ és a vinyó meg csak kerreg-kerreg...


[Szerkesztve]

mnx

(#22) kem


kem
addikt

A konfig mostani állása. Ti mit módosítanátok rajta?
ALAPLAP Abit IC7 18 388 Ft 22 985 Ft
CPU Intel P4 3.0 /800MHz/ 1MB dobozos 31 288 Ft 39 110 Ft
HŰTŐ Zalman CNPS7700-AlCu (4in1) 9 888 Ft 12 360 Ft
RAM DDR 512MB 400 márkás (Samsung, Hynix) 10 088 Ft 12 610 Ft
RAM DDR 512MB 400 márkás (Samsung, Hynix) 10 088 Ft 12 610 Ft
VGA ATI Radeon 7000 64MB 5 588 Ft 6 985 Ft
HDD Samsung 160GB 8MB SATA 7200Rpm (3 év gar.) 18 388 Ft 22 985 Ft
HÁZ Q-Tec 14145 L-MD 350W 9 588 Ft 11 985 Ft
DVD-ÍRÓ Pioneer 109D OEM 15 588 Ft 19 485 Ft
nettó:128.892 Ft
bruttó:161.115 Ft

Még lenne pár kérdésem.
Fontos, hogy ennnél jobb tápja legyen, vagy ez alég?
Elég a Prescotthoz gyárilag járó cooler, vagy érdemes jobbat venni?
Miből lenne érdemes jobbat/többet venni, ha még beleférne a keretbe?

Köszi!

(#23) kem válasza kem (#22) üzenetére


kem
addikt

Q-Tec tápokhoz nincs Sata táp csati.
Ez megoldható átalakítóval?

Köszi!

(#24) kem válasza kem (#23) üzenetére


kem
addikt

:Y
Ezt a hsz-t 10perccel ez előtt írtam:DD
Érdekes ez a rios3:))

Szerk: Na most mivan?!:F Nálam már március 7. van, és 19:28 Nálatok nem?:D

[Szerkesztve]

Köszi!

(#25) kem


kem
addikt

UP!

Köszi!

(#26) LordX válasza kem (#23) üzenetére


LordX
veterán

Meg. Adják a vinyóhoz. Legalább is az én SATA 160 GB Samsungomhoz adták.

[Szerkesztve]

(#27) Xero válasza kem (#22) üzenetére


Xero
nagyúr

NE Samsung winyót könyörgöm... Ha tetű lassú winyó kell akkor ok! Ha nem akkor Hitachi

Üdv

(#28) Loha válasza kem (#17) üzenetére


Loha
veterán

Ha digitális jelről van szó akkor tökéletes lesz az integrált hangkártya is...
Ha analóg, akkor viszont nem árt egy komolyabb hangkártya...

(#29) Loha válasza kem (#22) üzenetére


Loha
veterán

Ha kolyan gondolják a videóvágást, akkor szerintem édeskevés lesz 1db 160-as vinyó...
Minimum 2db-ot tennék bele...

(#30) Loha válasza Xero (#27) üzenetére


Loha
veterán

Bővebben: link

A Ziff-Davis WinBench 99 -nél van egy sor: Premiere 4.2

Azt érdemes megnézni, mert ugye erre lesz használva...

(#31) LordX válasza Loha (#30) üzenetére


LordX
veterán

Hahh, a Samsung pont, hogy jobb abban, mint a Hitachi :)

(#32) joey7 válasza Loha (#28) üzenetére


joey7
őstag

miért nem elég egy integrált hangkártya az analóg jelhez?:F

(#33) joey7 válasza Xero (#27) üzenetére


joey7
őstag

hogy tetű lassú lenne azt azért én nem mondanám...:(

(#34) Xero válasza LordX (#31) üzenetére


Xero
nagyúr

Hát bárhol mérték vagy bárkivel hasonlítottam össze Samsung lassabb volt!

Üdv

(#35) master bud


master bud
tag

De jó ez a topik :)

Én is gépvásárlás előtt állok, ugyanezen igényekkel. Vonzódom az AMDhez és egy Matrox G550-t is kinéztem. Ehhez kellene valami konfig ajánlat, ha valaki venné rá a fáradtságot.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#36) Loha válasza joey7 (#32) üzenetére


Loha
veterán

Elégnek elég, de az integrált hangkártya mindig sokkal zajosabb, mint egy PCI-os, tehát sokkal több zaj lesz a felvett hangban...

(#37) Loha válasza master bud (#35) üzenetére


Loha
veterán

Én a Matroxot hanyagolnám, ha újról van szó, azért mert irreálisan drága...
Szerintem érdemes lenne írnod egy árat, amibe bele kell férnie a gépnek, és hogy ez monitorral vagy anélkül értendő...

(#38) master bud válasza Loha (#37) üzenetére


master bud
tag

Halihó!

Matrox a legendásan jó kép + dh miatt kellene, amúgy használtat keresek :)

A gép főleg videóvágásra kellene+ After Effects (TRIAL VERSION) + egy két 3D render.

Monitor van, DVD iró van, FW van és még van egy 120 GB HDD, ami egyenlőre elég lesz (megtanultam helytakarékosan dolgozni). Minden más hiányzik.


mod: de hülye vagyok, 120k

[Szerkesztve]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#39) Loha válasza master bud (#38) üzenetére


Loha
veterán

Videókarinak akkor használtan egy Matrox G400-at ajánlanék, de minden márkásabb régebbi kártya is megteszi, amin van DVI... (GF4, 8500 stb...)

(#40) wiziloo


wiziloo
tag

Tapasztalatból mondom, hogyha vágáshoz lesz összerakva a gép, akkor a 160Gb vinyó édeskevés lesz(ahogy azt már Loha is írta)

Mi videókat/filmeket ilyen géppel vágjuk, ez idáig teljesen megfelelt:
Abit Ic7 lap
P4 2.4ghz
1db 60Gb 7200/8 maxtor
2db 200Gb sata, asszem samsung
1gb ram
ati radeon 8500le
codegen 300W táp:))

Ez a gép idáig bőven elég volt videóvágáshoz, bár átkonvertáláshoz jól jönne nekünk is valami gyorsabb, 3.2ghz-es procc...

(#41) Zordkaszás válasza wiziloo (#40) üzenetére


Zordkaszás
senior tag

Vagy esetleg athlon 64 :DDD
Bár mondjuk ehhez alaplap csere is kell :))

█ Egyszer elmegyek érted!! Érted? █

(#42) DcsabaS válasza kem (#1) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Huh, ez kevés lesz, mármint a pénz. Ha látatlanban kell specifikálni egy ''videó vágásra optimalizált'' PC-t, az még önmegtartóztatás mellett is fél millió fölé megy. Takarékoskodni viszont csak akkor lehet, ha egészen pontosan tudjuk, hogy mire is lenne használva a gép.

Nem tisztázott kérdések:

- Milyen hosszú videók lennének vágva?
(M-JPEG, illetve DV codec használata mellett egy 1.5-2 órás anyag 20 GByte-is lehet, ráadásul egyszerre több project-ettel is számolni kell, ezért egy 160 GByt-os HDD meglehetősen szűkös. Tömörítetlen videó használata szóba sem jön. Ha csak rövideke klipekről van szó, arra elég a 160-as HDD.)

- Milyen forrásból származik a vágandó videó?
Ha analóg forrásból, akkor kell minimum egy ViVo-s kártya, ha digitális, akkor kell egy FireWire bemenet (jobb, ha alaplapi).

- Mi lesz a vágott videóval?
Ha DVD lemezre lesz írva (értsd: DVD formátumban), akkor kell egy jó minőségű (stabilan író és olvasó) DVD író, és a grafikus kártyának is jó (hardveres rásegítésű)DVD lejátszást kell tudnia. Ez gyakorlatilag ATi gyártmányú grafikus kártyát jelent. Ha a kész videót SVHS kazettára másolnánk, akkor pedig fontos a Video Out minősége (az ATi ebből a szempontból is jó választás).

- Mi a helyzet a rendszeres archíválással?
Ha ez nem lesz megoldva (DVD lemezekre, vagy külső, esetleg más hálózati drive-ra), akkor a HDD-nek mindenképpen megbízható típus kell (Maxtor és IBM kizárva), ha viszont lesz adatmentés, akkor meg lehet kockáztatni a gyorsabb, ámde kevésbé megbízhatókat.

- Lehet-e majd később upgrade-elni a gépet? (Lesz-e rá pénz?)
Ha későbbi upgrade is szóbajön, akkor valamilyen újabb chipset-es P4, illetve főleg Athlon64 a jó választás. (Leginkább a proci és a HDD upgrade-je lesz érdekes.) Ezek persze drágábbak, mint mondjuk egy SocketA AthlonXP-s alaplap, ami persze fajlagosan olcsóbb.


Egyéb általános megjegyzések:
- SCSI HDD felesleges, és fajlagosan túl drága. SATA, illetve SATA RAID 0 jöhet szóba pár százezer Ft-ból.
- Külön hangkártya nem szükséges, az alaplapi hangvezérlők is elég jók. Egyedül az jelenthet nehézséget, ha mikrofonok jelét kellene digitalizálni, de ahhoz meg amúgy is spéci előerősítő javasolt.
- A RAM esetében nem szükséges, hogy hiper-szuper-tuning fajtájú legyen, egyébként sem lesz célszerű overclockolni a gépet (a stabilitás elsődleges). A DDR2-nek sincs semmi fölénye a DDR-rel szemben. (A magas FSB sem különösebben érdekes.) Viszont nem célszerű 1 GByte RAM alá menni.
- Az LCD képernyő drága, és a színeket rosszabbul adja vissza, mint egy korszerű, lehetőleg 19''-os CRT monitor.
- Távlatilag előnyös lesz egy kis UPS.

Konkrét javaslat:
Tekintve, hogy a 150 eFt nagyon kevés, a következőket mondanám:
1.) Az alaplapon legyen a déli hídba integrált SATA vezérlő és lehetőleg IEEE1394-es vezérlő is.
2.) A grafikus kártya legyen ATi, minimum Radeon 9200 Pro ViVo.
3.) A DVD író nyugodtan lehet Pioneer.
4.) A HDD lehet Seagate vagy Samsung, és célszerű előrendeléssel vásárolni, mert úgy olcsóbb. (És inkább legyen 200 GByte-os, mint 160.)

Záró megjegyzés:
Akik videóba kezdenek, először szinte mindig a HDD-t növik ki, majd a CPU-t, és csak ezután egyebeket (RAM, hangvezérlő, videó kártya, stb.).

(#43) killer válasza wiziloo (#40) üzenetére


killer
tag

Ez rendben van, csak ahogy már más is megfogalmazta, nem mind1, hogy miből-hogyan-mit-mibe...<-wiziloonak

Én anno egy „csúcsgépnek'' számító 200-as MMX-en, űber brutál 128MB memóval, pár GB-nyi (asszem 2x2,5, vagy 2x5/PATA) háttértárral, Miro DC30-cal kinlódtam egy keveset, Premiere 4-gyel. Működött. Viszont SVHS/Hi8 volt a forrás, és jobb esetben SVHS lett a kész anyagból, de jellemzően csak VHS. Így tehát továbbra is azt mondom, hogy amíg az alapok nincsenek tisztázva, lehet vagdalkozni mindenfélével, mi jó, mi nem jó, nem sok értelme van.

Példa 1:
Barton 2500+, 512MB memó, 60GB hdd, egyéb sallang. Premiere fut, „vágni lehet'', néhány sávval el lehet maszatolni (DV), jobb esetben (vagy sok számolgatással) le is tudja játszani a cuccot (x felbontás mellett) akadás nélkül, maximum az erőforrásigényes részeket kihagyja. Ezzel is lehet Premierezgetni.

Példa 2:
Duál Xeon 3GHz, 4GB memó, több TB RAID köteg, Targa-3000, egyéb sallang. Ez tömörítetlen avi-val is képes RT a legtöbb feladatot elvégezni, de ahogy már írtam, ennek is van korláta, az áráról már nem is beszélve...

Athlon64 sztem nem vágásra való. Értem ezalatt, hogy pl. egy 3500+-os csak szerencsés esetben teljesít úgy, mint egy 3,2-es P4.

A Matrox karik „legendája'' azokban az időkben keletkezett, amikor valóban ritka volt a jó minőségű megjelenítés és valóban a Matrox volt a megfizethető és patent kategória. Ez a kor azonban már régen lejárt...

mnx

(#44) DcsabaS válasza killer (#43) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Az Athlon64-hez annyit, hogy nekem nagyon jók a tapasztalataim vele videóval összefüggésben. Először engem is meglepett, ugyanis az előzetes tesztek szerint (amelyek többnyire egyszerű AVI-MPEG-2, MPEG-2-DivX, vagy AVI-WMV konverziókat takartak) nem sokkal volt gyorsabb, mint egy azonos órajelű Athlon XP, vagy egy megfelelő P4.

Én viszont általában sokféle filtert használok (fényerő, kontraszt, színegyensúly, telítettség, temporal noise filter és deinterlace úgyszólván mindig van, plusz az esetenkénti egyebek), és ilyen körülmények között az Athlon 64 valahogy aránytalanul gyorsabb. (Valószínűleg az integrált memória vezérlőjének kisebb késleltetése miatt.)

Az adott esetben persze mindegy, hiszen egy Athlon 64-es rendszer aligha fér bele 150 eFt-ba.

(#45) killer válasza DcsabaS (#42) üzenetére


killer
tag

Ahogy kutyafuttában olvastam, nagyjából egyetértek, azonban a „SCSI felesleges'' sztem nem feltétlenül állja meg a helyét.

Ha jól tévedek a tömörítetlen avi valahol 45MB/s körül játszik, amit a legtöbb mai új SATA/PATA hozni is tud. Ha tehát egy sávnyi adattal számolunk (azaz egymás mellé illesztett matatás mentes snittekről (RT megvalósulhat), vagy előre kiszámolt anyagról beszélünk, akkor is elég a RAID mentes SATA/PATA. A RAID 0-val a sebességet kívánjuk növelni, minimális, vagy 0 elérési idő javulás mellett, ami csak akkor számíthat valamit, ha nem a fentebb leírt (pl. egyszerre 3 filterezett/kulcsolt vedeósáv) 2-féle típus valamelyike a lejátszani kívánt anyag, de akkor már édeskevés lesz a hardware többi része, így megint csak az előre kiszámításhoz jutunk el, ahol elvileg elég a sima hdd. Ellenben a 0-s móddal bevállaljuk, hogy ha meghal az egyik vinya, elveszíthetjük minden adatunkat. Én ezért mellőzöm a RAID 0-t.

A SCSI védelmében: gyors, de főleg alacsony az elérési ideje. Ez pl. x db TGA szekvenciánál erőteljesen pozitív. Hátránya, hogy aranyárban van :)

mnx

(#46) killer válasza DcsabaS (#44) üzenetére


killer
tag

Ez tényleg érdekes és lehet, hogy kétkedve is fogadnám, de Max render alatt ugyanilyen furcsaságot tapasztaltam. A 3000+-os 64-ek 10-20%-kal gyorsabban renderelték ugyanazt a scene-t, mint a 3-as P4-ek, és ugyanez volt a helyzet magasabb órajelű P4-AMD-knél is. Ebből csak annyit tudtam leszűrni, hogy a igen erőteljesen befolyásoló tényező, hogy mit kell számolni és milyen render motorral.

mnx

(#47) firefighter


firefighter
csendes tag

Hali nekem lenne egy olyan kérdésem hogy Ulead DVD Movie FActory 3.5-el konvertáltam át egy avi filet dvd formátumba. A menü minden teljesen frankón mükszik. A hang az ami nincs pedig készített audio ts mappát is de abba viszont nincs benne semmi. Hogy lehet ez vki segítsen.

Vagy ha esetleg tudtok ajánljatok egy konvertálo progit.

Válaszotokat előre is köszi

(#48) kem


kem
addikt

Még 2 gyors kérdés, amíg kiderítem,
hogy pontosan mit is értenek ''videóvágás'' alatt:

Q-Tek táp megfelel-e(Codegennél jobb)?
Gyári hűtő elég a Prescottra, vagy cooleren ne spóroljak?
Tuningolni nem fogja senki a gépet.

Köszi!

(#49) DcsabaS válasza killer (#45) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Úgy értettem, hogy felesleges, hogy 200 eFt körüli költségvetésbe eleve nem fér bele, _szükség_ pedig csak akkor lenne rá, ha tömörítetlen videóval dolgoznánk (mert egyébként a korszerű 7200-as PATA/SATA HDD-k is jók, pláne RAID 0-ban).

''Ha jól tévedek a tömörítetlen avi valahol 45MB/s körül játszik, amit a legtöbb mai új SATA/PATA hozni is tud.''
A tömörítetlen teljes PAL videó inkább csak 30 MByte/s (RGB-ben 720x576*3*25), viszont a HDD-nek ezt folyamatosan kellene tudnia ÍRNI (az olvasás ugye könnyebb). A Seagate 7200-as HDD-i (amelyeknek a legmagasabb a folyamatos írási sebességük _minimuma_ 22-23 MByt/s) sem elég gyorsak ehhez, legfeljebb párban (RAID 0-ban). Szóval a tömörítetlen AVI-hoz RAID 0, és/vagy SCSI kell, vagy pedig mégsem RGB-ben kell dolgozni, hanem YUV-ban (ez viszont már egyfajta tömörítés). Ennek igénye ''csak'' 720x576*2*25, vagyis kb. 20 MByte/s, amit optimális esetben ki tud szolgálni egyetlen HDD is. (De csak akkor, ha az oprendszer másik HDD-n van, és garantáltan semmi sem zavarja a digitalizálást.)

Úgyhogy a jelen esetben szerintem eltekinthetünk a tömörítetlen videó használatától. Ha viszont DV, vagy M-JPEG codec-et használunk, akkor 3-5-szörös tömörítési arány mellett a minőség még nagyon jó, az írási sebességre vonatkozó igény viszont csupán 5-10 MByte/s lesz, ezt meg a mai 7200-as PATA/SATA HDD-k könnyedén tudják hozni.

Ettől függetlenül persze egy RAID 0 (vagy 10)-es HDD tömb, pláne SCSI HDD-kkel sokkal könnyebb és gyorsabb működést eredményezne az _editálásnál_, főleg olyan esetekben, amikor csak direct stream copy-ban átmozgatunk néhány (tucat) gigabyte-ot (kivágtuk a felesleget). Ilyenkor sok percet megtakaríthatunk vele.

A RAID 0 tényleg kockázatot jelent, ezért csak egy jó archíválási módszerrel kombináltan célszerű használni.

Athlon 64 és videó:
Egyetértünk, a konkrét felhasználási mód dönti el, hogy melyik procival hogyan járunk. Talán még annyit, hogy nem is a procik névleges (vagy valós) órajeléhez célszerű viszonyítani a processzálási sebességet, hanem a vételárához, vagyis hogy adott Ft összegért milyen proci fajtával kapjuk a nagyobb sebességet, figyelembe véve még azt is, hogy később esetleg még szeretnénk egy gyorsabb procit ugyanabban az alaplapban.

************
(#47) firefighter:
Általában a hang is a video_ts mappában található VOB file-okban van - ha van.

(#50) DcsabaS válasza kem (#48) üzenetére


DcsabaS
senior tag

''videóvágás'':
Alapvetően ugye arról van szó, hogy több forrásból származó videókból szeretnénk kivágni a nekünk kellő részleteket és összemásolni egybe, vagy fordítva, egy hosszabb felvételből eltávolítani a felesleges részeket, stb. Minthogy itt a kép, illetve a hang NEM kerül átkódolásra, a végrehajtási sebesség gyakorlatilag azon fog múlni, hogy milyen gyors a HDD alrendszer. (Elvárjuk, hogy a valós idő töredéke alatt menjen.)

Egy másik csoportba tartoznak a filterek (effektek), amelyek valahogy (nekünk tetsző irányban) módosítják a képet. Ezek sebességét döntően a CPU határozza meg.

Egy harmadik csoport a kódolás MPEG-1/MPEG-2/MPEG-4/DivX/XviD/WMV formátumokba (a hangé is). Ezeket végezheti egy hardveres (gyorsítású) kártya is, de ha nincs, akkor szintén a CPU sebessége a döntő.

Látnivaló, hogy a CPU sebessége több szempontból fontos, mint a HDD-é. A HDD sebessége mégis érdekesebb (:), ugyanis a vágásnál tipikusan jelen kell lennünk, viszont a kódolást (a filterezéssel együtt) a gép a távollétünkben is csinálhatja.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.