Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) joghurt válasza Dzsekó (#548) üzenetére


joghurt
addikt

Az a kibővített szótár, amit valami alulművelt hülye firkált tele a rossz helyesírású változattal.

A ''hivatalos'' szótár nem is találta meg rövid ö-vel.

[Szerkesztve]

A tej élet, erő, egészség.

(#552) dabadab válasza Lortech (#545) üzenetére


dabadab
titán

Zsadon Belanak volt egy temaba vago irasa nem reg az Indexen (a fer kapcsan), de persze most sehol nem talalom.
Mindenesetre a lenyeg az, hogy ''hsz-re''.

DRM is theft

(#553) Dzsekó válasza joghurt (#551) üzenetére


Dzsekó
addikt

Rendben.

(#554) Lortech válasza Sipi (#549) üzenetére


Lortech
addikt

Azt értettem, nem értettelek félre, nem arra reagáltam, hanem arra a gondolatsorra, hogy mi a mondatban a hiba, van-e benne még.

[Szerkesztve]

Thank you to god for making me an atheist

(#555) joghurt


joghurt
addikt

Viszont, ha ilyen aktív a nagyérdemű, feltenném klasszikus kérdésem.

a.) Kérem, vigyázzanak.
b.) Kérem, vigyázzanak!

Az a.) változat melletti magyarázat, hogy összetett mondatról van szó, aminek a fő része kijelentő: Kijelentem, hogy azt kérem, hogy vigyázzanak.

A b.) változat értelmezhető felszólításként (vigyázzanak), de óhajtásként is (szeretném, hogy vigyázzanak).

Melyik érvelés a helyes? :U

(Ez amúgy tök független attól, hogy angolszász behatásra, meg puszta lustaságból a kifejezett felszólító mondatok végére sem divat manapság felkiáltójelet tenni.)

A tej élet, erő, egészség.

(#556) Sipi válasza joghurt (#555) üzenetére


Sipi
addikt

Szerintem a második tagmondat nem egyenrangú az elsővel (kérem). Azt magyarázza, fejti ki: kérem - mit kérek? Azt, hogy vigyázzanak. Alárendelt tagmondat, így az első fő rész határozza meg az írásjelet, ami felkiáltójel.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#557) joghurt válasza Sipi (#544) üzenetére


joghurt
addikt

Ha a ... mondatlezáró, akkor nincs más írásjel, de hát épp attól ellipszis az ellipszis. Ha viszont a ... szünetet jelöl, akkor lehet:

''- Hogy is hívják? Kiss ... Kovács ... ?''

A tej élet, erő, egészség.

(#558) dabadab válasza joghurt (#555) üzenetére


dabadab
titán

Mind a ket mondat jo, a ''Kerem'' lehet kijelentes is, bar pont ebben a formaban nem tul eletszeru hasznalata*, de lehet felszolitas is (a latszatra ellenere, es akar onmagaban is: ''Kerem!'' - kialtotta a koldus.).

*: inkabb vhogy igy (BKV-s vizsgan):
- Mit csinal az ajto becsukasa elott?
- Az utasokat arra kerem, hogy vigyazzanak.

DRM is theft

(#559) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Ez bjutifull :DD
[link]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#560) Sensei


Sensei
tag

[link] #4 :F

Nem vagyok hülye, csak van a fejemben néhány hibás szektor.

(#561) nRu3


nRu3
addikt

melesleg

''Egy anlgaii etegyem ktuasátai szenirt nem szimát melyin serenrodbn vnanak a
bteuk egy szbóan, az etegyeln ftonos dloog, hogy az eslo és az ultosó bteuk
a hölyeükn lneegyek. A tböbi bteu lheet tljees össze-vabisszásagn, mgiés

porbléma nlkéül oalvsahtó a szveög. Eennk oka, hogy nem ovalusnk el mniedn
bteut mgaát, hneam a szót eszgébéen''

lehet kötöszködni :D

''az élet fantáziadúsabb mint az álmaink'' csak az álmaink néha elérhetetlenek.......

(#562) tbs válasza nRu3 (#561) üzenetére


tbs
addikt

Szarul gépeeelsz, vazze..! :DDD

(#563) nRu3 válasza tbs (#562) üzenetére


nRu3
addikt

moastntol csak igy foogk ínri :DDD

''az élet fantáziadúsabb mint az álmaink'' csak az álmaink néha elérhetetlenek.......

(#564) Bibby válasza nRu3 (#561) üzenetére


Bibby
addikt

Akkor én rögtön el is kezdenék kötöZködni.

Ελευθερια η θανατος

(#565) Xantomas válasza nRu3 (#561) üzenetére


Xantomas
őstag

Így van. Teljesen korrektül olvasható. Igazából az ember már rutinos olvasás közben a kezdőhangból asszociál a következő szóra, miközben a szemével ugrál a szavak, és a betük közt. Sokaknak ezért nehéz pl megtanulnia egy fondorlatosabb irodalmi szöveget, mert nem tudnak koncentrálni a folytonosságra, és nem tudják kikövetkeztetni a szavakat.

"Megint eggyel hülyébb vagyok, mint tavaly"

(#566) Kazimír


Kazimír
őstag

Aki helyesen akar írni, az olvasson! Ne fórumot, könyveket.. De ezt már biztos kitárgyaltátok.
A magyar nyelv szépségeinek bemutatására ajánlom bárki figyelmébe a Kabarécsütörtökben néha elhangzó ''Ékes apanyelvünk'' c. számot Sinkovics Imre előadásában. (Még ő is kétszer bakizott a szöveg olvasása közben :) )

[Szerkesztve]

Be köll fizetni, azt' jólvan...

(#567) phanfantom


phanfantom
senior tag

Én például ezt az egyet nagyon nehezen tudom elfogadni:
- körözött (személy, bűnöző)
Hihetetlen, hogy a tv-ben is hosszű ő-vel ejtik, olvassák, írják.... Nem értem, hogy ha egyszer ki tudják mondani azt, hogy rövid ö, akkor az elsőt miért ejtik hosszú ő-nek....

(a kőrözött az teljesen más:) )

(#568) nRu3


nRu3
addikt

dik-e ezek után még rosszabul foogk írni, de noagyn és szándékason ;]

''az élet fantáziadúsabb mint az álmaink'' csak az álmaink néha elérhetetlenek.......

(#569) Xantomas válasza nRu3 (#568) üzenetére


Xantomas
őstag

Az nem jó, mert akkor ''You mustn't have to know'' fórumtásunkhoz hasonlóan, random kell belőni, hogy mit is akartál írni. (direkt nincs smiley itt, mert nincs olyan szarkasztikus vigyor a listán, de pláne nem tudom, hogy miért ír így)

"Megint eggyel hülyébb vagyok, mint tavaly"

(#570) westlake


westlake
félisten

[link]
akkor mostmar mondhatjuk, hogy csak egy ''l'' betuvel helyes, vagy mindket irasmod helyes?

Play nice!

(#571) Kazimír


Kazimír
őstag

Engem a ''bacon szalonna'' kifejezés tud kiakasztani, melyet kishazánkban legtöbben a vákuumcsomagolt szeletelt szalonnára alkalmaznak. A bacon viszont egy angol szó, és magyarul annyit tesz: szalonna..
Ugyanilyen jó a CD lemez, kemping tábor, és a többi...

Be köll fizetni, azt' jólvan...

(#572) rauschie


rauschie
senior tag

vannak ien vicces szavak mint pl:
déli pályaudvar beli.(nem ügyeltem ezesetben a helyesírásra)
na ott a beli akko kisbetű az eleje(legyen inkább esti hírlap beli, a déli pu psroblémás mert nemtom alapból nagybetü-e, mert nem tuajdonnév hanem tulajdonnév szerü akármi, mint a fürdők és mozik meg még egy rakás dolog totál illogikus rendszere, egyébként lassan jöhetne már némi egységesités amiről az irodalom tanárom oly sokat beszélt.).
azért érdekelne a dolog, mert drága jó irodalom tanárom aszonta , hogy ilyenkor melléknév lesz de nagybetü marad, amit készséggel el is hinnék neki, de a drágámnak voltak időnként hülye megmozdulásai.(a tisztánlátás végett: 70valahány éves, 1956 óta tanít, és 197x óta a fazekasban,ahova jártam)

(#573) kp78


kp78
addikt

[link] :D :D
A ''muszáj''-t le tudja írni helyesen (pedig azt 10-ből 6 ember tuti elrontja), de a ''telefonálás''-t nem. :DDD

(#574) geot válasza rauschie (#572) üzenetére


geot
csendes tag

Utánanéztem A magyar helyesírás szabályaiban, és ezt találtam (remélem, erre voltál kíváncsi):

A tulajdonnevek írása
A címek

(200.)
''A -beli képzőt és a képzőszerű utótagokat a címek változatlan formájához mindig kötőjellel kapcsoljuk: Valóság-beli (vita), Népszava-beli (hirdetés), Magyar Hírlap-beli (közlemény), Orvosi Hetilap-beli (cikk); Odüsszeia-beli (világ), Éjjeli menedékhely-beli (alakok); a Kritika-féle folyóiratok, Új Tükör-szerű hetilap; stb.''

Σαγαπώ Krinya

(#575) tomcsi23 válasza kp78 (#573) üzenetére


tomcsi23
veterán

Lehet, hogy azt ''elrontotta''. :DDD

Itt egy sorban két klasszikus. ;] [link]

...de bugyit ne vegyél, mert fontosat akarok mondani.

(#576) Oly


Oly
senior tag

[link]
Javíthatalan az ürge...

SonyEricsson T20 - T68 - T610 - K700 - W800 - K750 - K800 - C702 - P1 - MOTO Defy - Galaxy S Advance - Galaxy S4 - Lumia 820 - Honor 7 - iPhone 5S

(#577) tuskooo


tuskooo
addikt

Na ez kemény: [link]

(#578) lorcsi válasza Oly (#576) üzenetére


lorcsi
veterán

Még mindig: [link]

(#579) Troy. válasza westlake (#570) üzenetére


Troy.
addikt

Ventilátor.

.

(#580) lesaux


lesaux
veterán

bazmeg!
Irjatok 1 másik cimen is meg van hirdetve de max msn tudsz elérni azon na mind 1
irjatok hivjatok vagy vmi ezt a versiot kaptam és nekem nem kell inkább a pénz
11k már ajánlottak érte de mondjatok ti árat nyugodtan Windows vista relase candidate 1 et adnám el ! lehet licitálni:D üdv Benny

(#581) lesaux válasza rauschie (#572) üzenetére


lesaux
veterán

Déli pályaudvar -> Déli pályaudvarbeli
Európai Unió -> európai unióbeli
Esti Hírlap -> Esti Hírlap-beli

A -beli az -i képzőhöz nagyon hasonlít (mondjuk annak a hülye szabályaiból is egy diplomamunkát meg lehetne írni), de ami lényeges különbség, ahogy geot is írja, a címekhez kötőjellel kapcsoljuk, megtartva a címek eredeti írásmódját.
A pályaudvaros megoldást fejből írtam, szerintem így kell, a másik kettő biztos.

(#582) Loha válasza Kazimír (#571) üzenetére


Loha
veterán

Ezek mind abból fakadnak, hogy a bacon szalonnára rá van írva, hogy ''bacon''. Azt mindenki látja, hogy szalonna, de mi legyen a neve? Hát rá van írva, nem látod wazze?!

Meg persze a ''CD fajta'' lemezre is rá van írva, hogy milyen lemez... :)

(#583) Andie


Andie
őstag

Az már feltünt valakinek, hogy a ''Metál zenerajongók'' [link] topikcime is fullra hibás?
Mer ugye valójában nem vasból készült zenerajongók topicja lenne, hanem a metálzene rajongóinak a topikja.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#584) dabadab válasza Kazimír (#571) üzenetére


dabadab
titán

Ez azert van, mert a magyar nyelv alapjaba veve nem tud ''kulfoldiul'' (ellentetben pl az angollal, ami esetenkent meg az eredeti tobbes szamot is megtartja).

DRM is theft

(#585) lesaux válasza Andie (#583) üzenetére


lesaux
veterán

Nem tűnt fel, mert soha nem néztem azt a topicot. :)
Viszont ha már a topiccímeknél tartunk: amikor moderátor voltam, mindig átjavítottam a Chello pro és kontra címben a pró szót hosszú ó-ra, de valaki mindig visszaírta rövidre.

(#586) Viktor0610 válasza lesaux (#585) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

Mert röviddel helyes. ;] (Sz.tem... :U )

Samsung Galaxy A54

(#587) lesaux válasza Viktor0610 (#586) üzenetére


lesaux
veterán

Aztán szótárban nézted-e? ;]

(#588) dabadab válasza lesaux (#585) üzenetére


dabadab
titán

A ''pro'' az rovid o-val helyes, mivel idegen szo, igy az eredeti formaban irando (masreszt meg kiejtes szerint is igy kellene irni).

DRM is theft

(#589) Viktor0610 válasza lesaux (#587) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

Nem, csak a saját fejemben és a Wordben... ;]

Samsung Galaxy A54

(#590) lesaux


lesaux
veterán

Bazmeg, nézzétek már meg a szótárban! Hihetetlen, így kijelenteni valamit anélkül, hogy utánanéznétek, ez azért meredek.
Amikor tőlem kérdezik, hogy van-e hiba az oldalban, soha nem mondom azt, hogy nincs. A válasz mindig az, hogy nem találtam.

(#591) Andie válasza lesaux (#590) üzenetére


Andie
őstag

Ilyen szó sincs a szótárban, amivel a hsz-edet kezdted :C
(De szerencsém ez most, hogy nemvagy már modi :P )

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#592) Rive válasza lesaux (#590) üzenetére


Rive
veterán

Bazmeg, a gugli leszavazott.

'pró kontra' -> összesen: kb. 19 400 magyar nyelvű találat
'pro kontra' -> összesen: kb. 231 000 magyar nyelvű találat

Az utóbbi akadémiai - meg nyelvészeti - oldalakon is, bőséggel.

A dolgot az élő nyelv már igencsak eldöntötte, a kérdés merőben akadémikus jellegű.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#593) dabadab válasza Rive (#592) üzenetére


dabadab
titán

''a kérdés merőben akadémikus jellegű''

Ezt pont ugy mondod, mintha az irott magyar nyelvet nem az MTA definialna. Pedig de.

DRM is theft

(#594) Rive válasza dabadab (#593) üzenetére


Rive
veterán

A kérdés némileg bonyolultabb. Az akadémia megfigyel, illetve megad némely normákat a nyelv - írott, beszélt - dolgaival kapcsolatban. De nem definiál. Szép is lenne.

Az ''akadémikus'' némileg mást jelent az adott környezetben - egy olyan hozzáállást, ami az akadémia, vagy más nyelvi források valamely normáit feleslegesen túlerőlteti, akadékoskodik.

( :) )


[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#595) dabadab válasza Rive (#594) üzenetére


dabadab
titán

''De nem definiál. Szép is lenne.''

Dehogynem. Kenytelen, mert csak igy lesz egyseges a helyesiras (ezert volt kiemelve az ''irott'' resz - nyilvan a beszelt nyelvet csak leirhatja, viszont a helyesiras szabalyait igenis az MTA definialja a Szabalyzatban meg a hozza tartozo szoszedetben).
(A szojatekot vettem elsore is.)

DRM is theft

(#596) Rive válasza dabadab (#595) üzenetére


Rive
veterán

Létezik ugyan irányzat, amelyik az akadémiának efféle jogkört tulajdonít, de ezt sokadszorra is hatalmas tévedésnek tartom.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#597) dabadab válasza Rive (#596) üzenetére


dabadab
titán

Oke, akkor szerinted kinek kellene meghataroznia a magyar helyesiras szabalyait? (Tovabbra sem a beszelt nyelvrol van szo, az teljesen mas tema, hanem arrol a meroben mesterseges transzformaciorol, aminek segitsegevel a ''beszelt'' nyelvbol karakterek tomege lesz.)

DRM is theft

(#598) Rive válasza dabadab (#597) üzenetére


Rive
veterán

Bocs, de miért is ez az igény, hogy mindenáron kell valamiféle igen/nem meghatározás a helyesírás kapcsán?

Az akadémia most pont jó helyen van a normáival: ezek elsöprő többsége jól alkalmazható és kiválóan tükrözi az igényes nyelvhasználók által használt nyelvet. A bizonytalan vagy változás alatt levő kérdésekben meg miért is kell mindenáron mesterséges szabályokat alkotni, vagy ilyeneket megkövetelni?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#599) dabadab válasza Rive (#598) üzenetére


dabadab
titán

''Bocs, de miért is ez az igény, hogy mindenáron kell valamiféle igen/nem meghatározás a helyesírás kapcsán?''

Onnan, hogy a helyesirasnak ez a feladata, hogy definialjon egy egyertelmu lekepezest, semmi mas. Ezert. (Ha pedig az erdekel, hogy ez miert fontos, akkor olvass el nehany itt linkelt hozzaszolast.) Es ez a nemes cel az, ami miatt elviselunk olyan hulyesegeket is, mint az ly.

DRM is theft

(#600) lesaux válasza dabadab (#552) üzenetére


lesaux
veterán
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.