Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) birno válasza birno (#570) üzenetére


birno
addikt

Csak annyit mondjatok, hogy ez alapján rendben van-e, mert még nem igazán tudom kibogozni, ha így ok akkor próbálkozom a beállítások variálásával.

(#602) Cathfaern válasza Sianis (#600) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Attól, hogy lejátszó, még alkalmas lehet felvételre is :) Amúgy mplayer / mencoder páros nem képes erre is? (nekem úgy rémlik mencoder tud tv tunerről felvenni)

(#603) Sianis válasza Cathfaern (#602) üzenetére


Sianis
addikt

Elvileg lehetséges...bár érdekelne a véleménye annak, aki már használt is ilyet. A következő kérdés meg az lenne, hogy milyen TV tunert érdemes venni Linux alá...koax-os bemenettel természetesen...

(#604) snowflake válasza Sianis (#603) üzenetére


snowflake
tag

Gyakorlatilag is működik a dolog. Legutóbb (pár hónapja), amikor ilyesfélét kellett csinálnom, akkor már mpeg2-be is tudta digizni úgy, hogy a dvdauthor is megette.
A neten biztos találsz rengeteg különféle módon felparaméterezett mencodert, mivel mindenki más beállításra esküszik. Én is elszórakoztam vele egy darabig, mivel az anyag a vhs kazin már közel 15 éves home-video volt és voltak benne már szinkronhibák, amitől aztán a mencoder vicces dolgokat tudott produkálni.


[Szerkesztve]

(#605) Sianis válasza snowflake (#604) üzenetére


Sianis
addikt

És milyen kártyát használsz?

(#606) snowflake válasza Sianis (#605) üzenetére


snowflake
tag

Egy ezeréves Pinnacle PCTV Pro nevű kártyát, amit még pár éve egy volt kollegámtól kaptam, mert neki windows alatt gondja volt a kép minőségével,
illetve a tipikus kép/hang szinkroncsúszások jelentkeztek nála.
Nekem semmi gondom vele, csupán a tuner-je érzéketlen kissé, azt meg egyelőre nem igazán használom.
Egyébként valami ilyesmi rémlik: [link]

A jelenleg kaphatóak közül nem tudom melyik lenne nyerő Neked. Azt ki kell kuglizni..

(#607) ragazzo válasza Barras (#599) üzenetére


ragazzo
őstag

Én is eléggé láma vagyok a témában, de nem lehet hogy valamelyik vasad nem támogatj a rendszer?És egyáltalán melyik UHU-t kaptad meg? Ha végképp nem megy, akkor próbáld ki ezt [link], és talán jobb lesz. Hamarosan jön ki az újabb verziója is.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#608) ngabor2 válasza Sianis (#603) üzenetére


ngabor2
nagyúr

bármilyen analóg tunereset, előny, ha conexant 878a chippel szerelt (aka bt878). egy pár már megfordult a gépemben (volt, hogy egyszerre 2 is), egyikkel se volt probléma. vhs-ről kompoziton érdemes átvenni, ilyen bemenet szokott lenni a kártyákon. amúgy 2-3-5eft-ért kapsz normális használt tévékártyát. ha tuner van rajta, akkor azon van min. 1 koax bemenet :D ha 2 is van, akkor rádiózhatsz is.

ezeknek közös jellemzőjük, hogy a hangot a hangkártya rögzíti, tehát utólag kell a képhez keverni. ha azonos hosszúságúak, akkor barátod lesz a mencoder

mencoder -oac mp3lame -ovc copy -audiofile hang.mp3 -o készvideo.avi némavideo.avi
persze ehez a hangot közben rögzíteni kell, a képpel együtt. gyors és sok vinyó nem árt, mert ajánlott először tömörítetlen aviba menteni, aztán utólag betömörgetni.

(#609) ngabor2 válasza Sianis (#600) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem csoda, hogy nem találtad, mert elírtam a nevét... mythTV [link].
próba szemcsere...

(#610) Sianis válasza ngabor2 (#608) üzenetére


Sianis
addikt

Én inkább új kártyát vennék. Viszont...akkor gondolom valami jobb minőségű hangkártyát is érdemes venni, vagy tévedek? Alaplapi hangkártyák milyen minőségben képesek rögzíteni, gondolok itt pl arra is, hogy VHS-ez egyáltalán érdemes-e minőségi kártyát tenni a gépbe ( ha nagyon kell akkor van ).

(#611) Jester01 válasza ngabor2 (#608) üzenetére


Jester01
veterán

Természetesen az mencoder tudja közben a hangkártyáról hozzádigizni a hangot is, nem kell némaleventét játszani :C

[Szerkesztve]

Jester

(#612) Sianis válasza Jester01 (#611) üzenetére


Sianis
addikt

Hmm...ez finoman hangzik. Tehát Tudom egyszerre digitalizálni a képet, közben vonalbemenetről mencoder tudja rádigitalizálni a hangot úgy, hogy az a file egy másik program által folyamatosan írva van? Vagy akkor, hogy is van ez? :)

(#613) Jester01 válasza Sianis (#612) üzenetére


Jester01
veterán

Az mencoder csinál mindent, nem kell külső progi. A -tv opcióit nézegesd, különös tekintettel az alsa, adevice, amode, audiorate kapcsolókat.

Jester

(#614) ngabor2 válasza Jester01 (#611) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen, tudja. itt a mások által (máshol) említett hangelcsúszásra reagáltaqm, eggyel előreszaladtam. tehát helyesbítem magam: erősebb gépen (>1ghz) egyszerre lehet a képet a hanggal venni.

sianis: a minőségről: vhs-nél túl nagy minőséget ne várj se képben, se hangban. új tévékártyák szerintem nem érnek annyival többet, mint amennyivel többe kerülnek. persze újabbakkal is tökéletes lehet a felvétel, és ahoz gar is van. én magamból indultam ki, 1 év gar nekem nem ér meg 10k-t egy (nálam) gyorsan forgó eszköznél, inkább veszek 2500-4000ft között egy használtat, és a ''gyengébbet'' utána eladom 5k-ért :D
a minőséget a forrás határozza meg, egy zajos, kis felbontású vhs-ről hifi dvdminőséget nem fogsz kapni. az antennajelnél meg megintcsak tapasztalatból tudom mondani, egy jó antenna és egy jó antennaerősítő többet ér, mint egy hiper-szuper tévékártya.

mondjuk a képminőségnél ha bevesszük a játékba a digitális műholdas adások minőségét... akkor megintcsak új kategória van.

egy lehetséges megoldás a mencoder levlistről:
mencoder -tv
driver=v4l2:device=/dev/video0:input=0:norm=PAL:freq=591.25:width=640:height=480:fps=25.0
tv:// -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video:vbitrate=6000 -oac mp3lame
-lameopts cbr:br=224:mode=1 -o noname.avi


ha input=1, akkor kompozitról szedi. a többi ennek függvénye, tehát pl. freq nem is kell.


[Szerkesztve]

(#615) zLegolas válasza Sianis (#612) üzenetére


zLegolas
őstag

Így van, pontosan. Én egy lomis piacon vett ezer éves 500Ft-os Pctv Studio karival veszek fel TV-ből, direktbe 768x576 felbontású xvid avi-ba. Sima ügy.

Ha kell anyag, tudok küldeni.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#616) zLegolas


zLegolas
őstag

A GeexBox csak lejátszó, felvenni a MEncoderrel lehet. Úgyszóván mindent tud.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#617) Sianis


Sianis
addikt

Nem is akarok én hiper szuper-t :) Csak az van, hogy 1x szeretném megvenni, meg ha gari van rá annál jobb. Nem is várok DVD minőséget, csak nem akarom, hogy elvesszenek a filmek...

A vas:
2GHz-es Celeron
256 MB ram
80 GB-os Samsung vinyó

Gondolom ez elég ahhoz, hogy működjön a dolog egyszerre hanggal nem?

(#618) raczger


raczger
őstag

nesze nektek ;]

[link]

:DDD :DDD

www.movat.hu - http://bit.ly/2mIziA4

(#619) ngabor2 válasza Sianis (#617) üzenetére


ngabor2
nagyúr

elég lesz hozzá. az új tévékártyákon már általában dig. tuner van. ez régebben gondot okozott, de állítólag most már megy az alap kernellel is. bár néhány fórumon továbbra is lehet olvasni, hogy nem megy.

az meg megintcsak bátorság és bizalom, vagy ízlés dolga, hogy veszel 14k-ért egy új kártyát 1 év garral, vagy veszel 4k-ért egy használtat. mindkettőnek vannak tagadhatatlan előnyei.

mindenesetre ubuntu alatt semmit nem kellett tévékártya ügyében állítanom, azonnal megtalált mindent, azt hiszem.

(#620) Sianis válasza ngabor2 (#619) üzenetére


Sianis
addikt

Szerencsére megadathat a lehetőség (remélem), hogy elviszek 3 tunert egy boltból, kipróbálom őket, és amelyik működik rendesen azt megveszem. Így biztosan nem nyúlok bele, mert ugye egy használtat is megvehetek, ha nem működik, akkor fájdalmasabb, mint egy újat venni, amit már kipóbál az ember fia.

(#621) ngabor2 válasza Sianis (#620) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ja, az más. aki protekciós, és megteheti... :D

de komolyra fordítva: bár úgy tűnik, egy darabig nem lesz aktuális, de ha van jól működő megoldásod, arra kiváncsi leszek én is.

(#622) stanci


stanci
tag

Egy kis X probléma

Szóval pontosan ez a bajom ami itt levan írva: [link]
Átírtam a cuccokat az XF86Config-4 fájlban, de úgy tűnik mintha nem alkalmazná a változtatásokat.

Aztán ezt találtam: [link]
Ez sem működik.

Nem igazán vágom, hogy ez mire jó:

cp /etc/X11/XF86Config-4 /etc/X11/XF86Config-4.custom
md5sum /etc/X11/XF86Config-4 > /var/lib/xfree86/XF86Config-4.md5sum
dpkg-reconfigure xserver-xfree86


Valaki esetleg nem tudná leírni, mit kell csinálni, hogy alkalmazza is a változásokat a config fájlban? köszi

[Szerkesztve]

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#623) Sianis


Sianis
addikt

Mitől lehet az, hogy...

Win alatt nem melegszik annyira a notim winyója, mint Linux alatt. Ha Win fut, lehajtom a notim tetejét, egész este csendben van, reggel kinyitom, és langyos a winyó feletti műanyag. Linux alatt ugyanez, ritka hűtőbekapcsolás és reggelre meleg/forrú winyó feletti műanyagot eredményez. Gondolom, hogy valami nincs rendesen beállítva...de mi?

(#624) DrGonzo22


DrGonzo22
őstag

SMC2662W v.3 nevű usb-s rádiós antennához nem találok sehol linuxos drivert. Így nem tudok felmenni a netre, pedig szívesen feltenném az otthoni gépemre is a linuxot kipróbálni. Sajnos simán kábelt nem tudok a gépbe dugni, mert egy emelettel lejebb van csak:(

Ha valaki tudja, hogy honnan szedhetnék linuxos drivert hozzá, vagy hogyan odhatom meg, hogy menjen mégis driver nélkül légyszi írjon. SMC weblapján csak win2000/XP-s driver van, szerintem nem írtak hozzá mást.

köszi

(#625) Jester01 válasza DrGonzo22 (#624) üzenetére


Jester01
veterán

Parancsolj: [link] vagy [link]


[Szerkesztve]

Jester

(#626) DrGonzo22 válasza Jester01 (#625) üzenetére


DrGonzo22
őstag

köszi

(#627) charlie54


charlie54
csendes tag

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogyan logolhatnám a net-em ki-be menő forgalmát.
A firestarter és a különböző hálózatfigyelők kiírják ezeket az értékeket, de újraindításkor 0-ról indul. Hol juthatok hozzá az előzményekhez? Logolja ezt a linux valahová?

(#628) TrollBalint


TrollBalint
addikt

Valaki ért itt a VPN -es net csináláshoz? :)
Nálunk pptpconfig-ot javasolják, de sehol nem találtam értelmes dokumentumot, hogy kell beállitani. Valaki tud ebben (vagy egy másik programban) segíteni?

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#629) szijartg


szijartg
senior tag

háháá... visszajöttem megint.
eddig szépen muzsikál a debian.
csak egy gondom van.... a rendszer egy 9gigás scsin van rajta. benne van egy 80as vinyó is. bios látja. lehet hogy a kernelben nincs benne ide modul?? és azért nem akarja látni?
esetleg valakinek valami jó ötlet??

(#630) Jester01 válasza szijartg (#629) üzenetére


Jester01
veterán

lehet hogy a kernelben nincs benne ide modul?? és azért nem akarja látni?
Hát ez elég nyomós ok lenne :DD

Jester

(#631) Jester01 válasza TrollBalint (#628) üzenetére


Jester01
veterán

Különösebben nem értek hozzá, de én (kézzel :U) így csináltam:
1. ppp-mppe-mppc kernel patch
2. ppp 2.4.2+
3. /etc/ppp/chap-secrets fájlba user, pass felvétele
4. /etc/ppp/peers alá új konfig létrehozása ilyesmi tartalommal:
refuse-eap
nobsdcomp
nodeflate
require-mppe-128
mppe-stateful
pty ''pptp <server ip> --nolaunchpppd''
persist
connect /bin/true
connect-delay 5
user <user>
5. pon <új konfig neve>
6. örül :C

Gondolom milliószor egyszerűbben is lehet csinálni, gondoltam amíg valaki elárulja addig álljon itt a bonyolult módszer :B

Ez ugye m$ vpn kliensnek konfigurálja a linuxod, ha szervert akarsz, vagy másfajta vpnről van szó, akkor storno.

Jester

(#632) TrollBalint válasza Jester01 (#631) üzenetére


TrollBalint
addikt

Igazából az a helyzet, hogy kollégista vagyok, és nekünk csak úgy van netünk, ha egy szerverhez kapcsolódunk VPN-en keresztül. Természetesen Windows-os szerverhez kell csatlakozni, ami úgy láttam neten, kicsit másabb...
Ha jól veszem ki a szavaidból te VPN-es szervert irtál le. Utólag is bocs, hogy ezt elfelejtettem beleírni, de én csak kliens vagyok, lennék... :)
Jah, a kernel patch az szerinted kell nekem, ha 2.6.16-os kernel van? vagy ez független tőle?

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#633) dat válasza Sianis (#623) üzenetére


dat
senior tag

Lehet hogy win alatt be van állítva hogy lekapcsolja a vinyót pár perc/óra után, linuxban meg nincs, és ott folyamatosan pörög.

(#634) rokefeller


rokefeller
senior tag

hello, van egy radeon 7000 es videokártyám meg fedora 4 fent a gépen, és az a fura, hogy fedora alatt csak 800x600 as felbontásban hajlandó menni, míg xp alatt 1024x768 ban is, ki lehet valahogy csiholni linux alatt is ezt a felbontást, vagy a driver nem alkalmas rá? beírtam az xorg.conf ba a ''1024x768'' sort is a ''800x600'' elé, de nem igazán tudom hogy kellene aktiválni, tud nekem ebben a témában valaki tanácsot adni?

A télapó nem a régi már...

(#635) -=Lord Tom=-


-=Lord Tom=-
senior tag

Hello mindenki!
Kérlek segítsetek, a Linuxról lenne pár alapvető kérdésem:

1.Fel lehet-e Telepíteni WinXP mellé, tehát hogy induláskor válasszam ki melyiket akarom elindítani.
2.A Windowsra íródott programok közül egy se fog elindulni? (Pl:játékok)

egyelőre ennyi jut eszembe, előre is kösz...

Lord Tom

(#636) GD válasza -=Lord Tom=- (#635) üzenetére


GD
őstag

fel lehet, a grub nevű rendszertöltő intézi a választást
játék= főleg csak emulációval'' google: cedega, linux gamers

(#637) TrollBalint válasza -=Lord Tom=- (#635) üzenetére


TrollBalint
addikt

néhány játéknak van linuxos telepítője pl. UT2004, neverwinternights,
de a többi csak cedegával...

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#638) gaben


gaben
aktív tag

Uhu linux alatt szeretnék Windowsos progit futtatni.Hoyg tudnám ezt megoldani?Milyen emulátro kell hozzá?

(#639) dr_strange válasza gaben (#638) üzenetére


dr_strange
senior tag

attól függ, milyen programot szeretnél futtatni

első körben próbálkozz a wine nevűvel

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#640) zLegolas válasza gaben (#638) üzenetére


zLegolas
őstag

Szerintem inkább keress Linux-os helyettesítőt, valszeg találsz és talán még jobb is mint a Win-es. Konkrétan mi kéne?

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#641) zLegolas válasza -=Lord Tom=- (#635) üzenetére


zLegolas
őstag

Röviden:

1. igen
2. nem (99%)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#642) zLegolas válasza TrollBalint (#632) üzenetére


zLegolas
őstag

Szinte kizárt, hogy a kernelt kéne macerálnod, a gyári előfordítotaknál jobbat legtöbbször úgysem tudsz csinálni.

Én a helyedben a Samba felé keresgélnék.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#643) zLegolas válasza charlie54 (#627) üzenetére


zLegolas
őstag

Nézz utána az Ethereal-nak.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#644) zLegolas válasza DrGonzo22 (#624) üzenetére


zLegolas
őstag

Segít a barátod, Google:

[link]

Kb 10 sec volt.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#645) zLegolas válasza stanci (#622) üzenetére


zLegolas
őstag

Az X-et gondolom újraindítottad a változtatásokat követően... (?)

cp /etc/X11/XF86Config-4 /etc/X11/XF86Config-4.custom
md5sum /etc/X11/XF86Config-4 > /var/lib/xfree86/XF86Config-4.md5sum
dpkg-reconfigure xserver-xfree86


1.sor: másolja a ...Config-4 -et ugyanoda, más néven (biztonági mentés)
2.sor: md5sum ellenőrző összeget készít a mentett fájlról (nemtomminek)
3.sor: bállítja az X-szervert az új (módosított) XF86 alapján.
(ha jól értem)

A gond az, hogy itt nem látok semmi módosítást - de lehet, hogy azt előzőekben már megtetted. Szal a biztonsági mentést az ertedeti XF86Config-ról érdemes csinálni, hogy ha beüt a ménkű, és nem jön össze a változtatás, akkor csak vissza kelljen másolnod az eredeti fájlt, és visszaáll az eredeti állapot.

Magyarán a 2. pontban nem md5sum-ozni kéne, hanem átírni a config fájlt.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#646) Sianis


Sianis
addikt

Üdv mindenkinek!

Pihentem egy pár napot a Mátrában. Lenne is rögtön egy kérdésem. Van rá mód, hogy egy Live CD-t feltegyek HDD-re, és onnan bootoltassam? Ha igen, akkor hogyan?

(#647) ngabor2 válasza Sianis (#646) üzenetére


ngabor2
nagyúr

dd? igaz, onnantól a vinyó többi részét kb. nem fogod tudni használni...

vagy ha boot managert is tehetsz fel, akkor mintha lenne valami trükk, hogy fel lehet mountolni loop-ként a cuccot, chroot-olni rá, és megy. initrd valszeg kell hozzá, meg egy kernel. bonyolult, csúnya, de akár működhet is...

(#648) gaben


gaben
aktív tag

Leszedtem a Wine nevű progit,emulátroként használnám wines progik miatt.
Ezt hogyan lehe telepíteni UHU linux alatt?

(#649) Cathfaern válasza Sianis (#646) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Lehet, vmelyik direkt liveCD-s disztrib (talán a Slax) honlapján vagy manuáljában olvastam leírást erről. Sajna se azt nem tudom hogyan kellett, se azt hogy hol :O De legalább abban biztos lehetsz hogy van értelme keresni :)

(#650) Jester01 válasza TrollBalint (#632) üzenetére


Jester01
veterán

De igen, ez a vpn kliens leírása volt, tehát pont az ami neked kell.
Nemtom benne van-e már a rendes kernelben, próbáld ki, hogy ez dob-e hibát: modprobe ppp_mppe_mppc

zLegolas: Samba-val hogyan lehet vpnt csinálni :F Vagy azt nem erre írtad?

Jester

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.