Hirdetés

2024. június 13., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25801) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Iskolában nagyon régi gépekre amely egy tanteremben nagyjából egyforma hardver van bennük,menne rá lubuntu 16.04 beállítanák mindent és utána.Hogyan tudnám egyszerűen leklónozni az egyik kliens gépet és vissza tölteni a terem többi gépeire,sajnos menteni csak egy külső vinyóra lehet.

(#25802) bambano válasza qwertly (#25801) üzenetére


bambano
titán

olyan klónozásról nem tudok, ami a gépek közötti kötelező különbségeket is megcsinálná, például minimum a hostnév cseréjét. sima klónozást szerintem ghost for linuxszal lehet legegyszerűbben, g4l néven keresd.

én nem csinálnék ilyet, hogy klónozom az oprendszert, nekem ez elég gagyi megoldásnak tűnik. debianból építkező linuxoknál van telepítéskor preseed, egyszer megcsinálod rendesen, utána automatikusan telepíthető a kiadás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25803) qwertly válasza bambano (#25802) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszönöm a válaszodat,hát igen lehet,hogy gagyi de max 14 gépre kellenel és a szerverre nem lehet sem az iso telepítő fájlt sem a kész rendszert lementeni.Nem úgy mint a windowsos rendszereket,amúgy itt nem kell beléptetni a tartományba a kliensgépeket mert olyan régiek ;] csak egy olyan dühöngő terem lenne.

(#25804) bambano válasza qwertly (#25803) üzenetére


bambano
titán

a g4l-nek is kell háttértár...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25805) Lenry válasza qwertly (#25801) üzenetére


Lenry
félisten

Clonezilla elvileg tud hálózaton keresztül klónozni, de személyes tapasztalatom nincs ezzel a részével.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25806) qwertly válasza Lenry (#25805) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Nem,lehet szerverre menteni csak egy külső usb mobil hdd-re.És erröl másolnám vissza egyesével a többi gépre,tudom elég primitív de most jobbhoz nem értek :B

(#25807) Lenry válasza qwertly (#25806) üzenetére


Lenry
félisten

de épp ez az, hogy nem kell sehova menteni.
elindítod mindkét gépen a Clonezillát, és hálózaton az egyikről átmásolódik a rendszer a másikra.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25808) Ablakos


Ablakos
őstag

Mit akar közölni a lenti hibaüzenet? Minden reggeli indulás után ez fogad.
root@centos admin]# abrt-cli list --since 1499863040
id 22ef301b1c33044b8fbef907c5840202ee8d2337
reason: general protection fault: 0000 [#1] SMP
time: 2017. júl. 14., péntek, 07.01.10 CEST
uid: 0 (root)
count: 1
Directory: /var/spool/abrt/vmcore-127.0.0.1-2017-07-03-16:37:20

[ Szerkesztve ]

(#25809) #59070464


#59070464
törölt tag

(#25810) #59070464


#59070464
törölt tag

(#25811) szimi57


szimi57
őstag

Sziasztok.
Egy linuxos gépre rátelepitettem a win10-et, müködik is, csak bármit megnyitok kiirja, hogy hozzáférés megtagadva. Mi lehet a gond?

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#25812) Rimuru válasza szimi57 (#25811) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez nagyon keves info, viszont latom masik topicban is probalkoztal, ott folytasd ahol problema van (ahol nem ered el amit szeretnel)

Vigyázat, csalok!

(#25813) szimi57 válasza Rimuru (#25812) üzenetére


szimi57
őstag

A linux egy külön HDD-n volt, azt ujraparticionáltam a win10 feltelepitése után. Egyik HDD-ről sem tudok médialejátszást inditani. Másolást enged. Mintha a programfuttatás lenne blokkolva. Viszont bemásoltam egy portable Totalcommandert, az müködik. Kimásolt médiafájlokat másik gépen le tudok játszani.

A MOSOLY egy olyan vezeték nélküli kapcsolat, amely nem igényel külső áramforrást.

(#25814) BoB válasza szimi57 (#25813) üzenetére


BoB
veterán

Ez linux topik, ha windows-al van gondod fáradj át a megfelelő windows-os topikba.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#25815) Frawly


Frawly
veterán

És akkor megint egy kis Windows :DDD

Meg kéne javítanom egy gép Windows 10-es GPT+EFI-s bootolását a Windows telepítő javítókonzoljával. Ehhez kéne csinálnom egy USB-ről bootolható Win10 telepítőt, a lemezkép megvan. Ezt a műveletet Windows alól szoktam megejteni Rufusszal, de most nincs bootolható Windowsom, csak Linuxom, és windowsos virtuális gépet sem akarok kreálni csak ezért.

Szóval Linux alatt készíteném az USB-s Win-telepítőt. Erre való a winusb, amit holnap kipróbálok. Viszont ha nem működne, akkor arra az esetre valaki le tudná írni a kézi módszert? Arról olvastam, hogy lehet simán egy FAT32-es partíciót a pendrive-on létrehozni, rámásolni az .iso-ból a telepítőfájlokat, majd a bootflaget aktiválni ezen a partíción. Ez így bootol EFI-s bootmódban? Mert ugye egy GPT-s telepítést kéne rendbetenni vele, és félek, hogy ha MBR-rel csinálom, akkor nehogy a gép Legacy bootot hajtson végre, mert akkor a GPT/EFI-s javítás esélytelen.

(#25816) Orionhilles válasza Frawly (#25815) üzenetére


Orionhilles
senior tag

Igen, ez így bootol EFI módban.

– Yet, thou serves with thine eyes clouded in chaos. Thou, bound in the cage of madness. I am he who commands those chains – Fate/Zero Berserker Mad Enchantment

(#25817) Rimuru válasza Frawly (#25815) üzenetére


Rimuru
veterán

Ne szorakozz vele, siman ramasolod a particiora, esetleg adsz neki boot flaget es kesz.

Vigyázat, csalok!

(#25818) King Unique válasza Frawly (#25815) üzenetére


King Unique
titán

A 8 évesnél kell általában külön programokkal, aktív partícióval (boot flag) szórakozni, az újaknál már rendszerint nem. Utóbbiaknál valóban elég lehet csak csatolni az ISO-t, majd a tartalmát rámásolni egy FAT32 fájlrendszerű pendrive-ra. Annak normál esetben Legacy / UEFI módban egyaránt bootolnia kell!

Legközelebb meg majd a téma topikjában kellene feltenni a nem ide való kérdéseket! Egyébként UEFI-ben a boot teljes javítása kissé macerás, de azért megoldható.

[ Szerkesztve ]

(#25819) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok Szakik !

Ekéztem az asztalit, lett egy laptop helyette. 3-4 hónap Win10-től kiakadtam, istennek nem tudom megszokni. Mivel régóta hobbi Linuxozom (Debian nagyon sokáig, mostanában Linux Mint, mert lustulok) :) érdeklődnék, hogy szerintetek mi elégítené ki az igényeimet a legjobban:

- laptop, de ez egyik modern disztrónak sem okoz gondot kezelni sztem

- titkosítottra az összes háttértár (2db SSD), Linux alatt LUKS nem kérdés, /boot marad nyitott, többi titkosított. Elég csak egy lopás/elvesztés esetén elriasztani az embert a töréstől, nem pentagoni megoldásra gyúrok mint az Arch Linux, ahol a /boot is titkosítva..

- böngészés, net, üzleti dolgok (van egy vállalkozásom, abból élek, mobil vagyok eléggé, szóval levelezés, ilyesmik kellenek csak, LibreOffice, stb, ezeket backup-olnám rendszeresen felhőbe vagy még inkább valami otthoni motyóba VPN-en keresztül sync-elve beküldve).

- Starcraft II egy 2014-es cikk szerint megy Wine alatt, gondolom ma ez csak még jobb és tényleg megy szépen.

- Master of Orion (az új) SteamOS-nek hála natívban megy Linux-on, kipróbáltam, szuper.

- CS : Source: SteamOS-nek hála szintén natív, jól megy.

- Battlefield 4: na ez nagy fejvakarás, régi cikk szerint érkezik majd SteamOS-re, de azóta nem tudok semmit róla.

- Adobe Photoshop: megy Wine alatt rendesen ? A CC és nincs törve.
(Mellékes kérdés: kalibrálni lehet akár a beépített monitor, akár a külső monitoromat Linux Mint alatt?)

Ennyi, ki is fújt. Hogyan oldanátok meg ? Saját elképzeléseim fentebb mögé írva halványan. (4 mag, 8 szál i7 Kaby Lake, nVidia GPU)

- bónusz kérdés: nVidia-hoz saját driver (nvidia-prime) ami elég zárt és kicsit szembehugyozzák egymást kölcsönösen nvidia és a linux közösség, vagy a reverse-engineered nouveau-prime ? Optimus-om van, igen.

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#25820) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#25819) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Optimus kérdést pipáltam kis utánaolvasással. [link]

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#25821) Frawly válasza Dißnäëß (#25819) üzenetére


Frawly
veterán

SSD-k titkosításához jobb lenne az ATA jelszó használata, azaz használni az SSD-k beépített, hardveres, teljes lemezes titkosítását. Az SSD-k nem szeretik a LUKS-ot, bár működik rajtuk, meg a TRIM-et is be lehet kapcsolni, de nem a legjobb ötlet. LUKS-ot akkor érdemes SSD-re tenni, ha az adott drive nem támogat öntitkosítást, vagy támogat, de a legnagyobb biztonságú titkosítás kell neked, de mivel írtad, hogy ilyen pentagonos megoldás nem kell, így érdemesebb rámenni az ATA jelszóra.

Starcraft 2 tuti normálisan megy Wine alatt. A másik két játék nem a SteamOS miatt támogatja a Linuxot natívan, hanem azért, mert készítettek nekik natív binárist. Jó, persze a Steam jóvoltából, de akkor sem közvetlenül a SteamOS miatt. A BF4-et szerintem elfelejtheted, még ha el is indul Wine alatt, szerintem túl nagy lesz a performance penalty. A Photoshop CC viszont elvileg megy, igaz azt írják, hogy kisebb bugokba bele lehet futni, mivel nem tökéletes, de alapvetően használható.

nVidiához elsősorban a nyílt drivert használd, zárt csak akkor kell, ha nincs vele probléma, nem frissítesz túl gyakran, és az általad játszott játékoknál annyival több fps-t kapsz vele, hogy megéri zárt meghajtóval szívni.

(#25822) Dißnäëß válasza Frawly (#25821) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hmm korrekt válaszok, köszönöm.

Az SSD egy ilyen modell, legalábbis amin a rendszer(ek) van(nak). Ez támogatja az ATA jelszót, amiről írsz ? Adatlapja szerint van hardveres titkosítás benne, AES256, de hogy hogy kell ezt aktiválni egy akármilyen oprendszer telepítése előtt, nem tudom. (Nekem ez az infó új volt, hogy van beépített titkosításuk).

(A második SSD majd egy NVMe típusú lesz, a game-ek és a multimédiás motyók alá, de akkor abban is ilyet keresek majd).

nVidia-hoz kezdek a zárttal, hátha jó. Nyíltban azt írják nincs power saving motyó, az megeszi akkor igen hamar a kakaómat. (Bár AC-n mindegy, akkuról meg úgysem játszok).

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#25823) Frawly válasza Frawly (#25815) üzenetére


Frawly
veterán

Először winusb-vel akartam megpróbálni, nyomtam neki egy yaourt -S winusb parancsot. Viszont kilőttem, mivel i7-es, SSD-s gépen már több mint két órája fordítja azt a nyüves webkitgtk csomagot, ennyi idő alatt a kernel 5-ször lefordul.

Szóval most FAT32-re másolással fogom megpróbálni.

(#25824) Rimuru válasza Frawly (#25823) üzenetére


Rimuru
veterán

Mobil i5-on 12x. :DDD Amugy legkozelebbre, woeusb (ezt ugy a tobbieknek is akik olvassak, ne a winusb-t ajanlgassatok)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#25825) Frawly válasza Rimuru (#25824) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz a tippet, megnézem majd ezt a woeusb-t. Közben kipróbáltam, tényleg bootol így FAT32-es partícióra felmásolva a cuccot. Igaz még a célgépen csináltam, hanem csak a főgépemen próbáltam ki, hibátlanul fut rajta a telepítő.

[ Szerkesztve ]

(#25826) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok, erre esetleg innen vki tudna adni par tippet ? Koszonom!!

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#25827) togvau


togvau
senior tag

debianban telepítettem egy két csomagot, le is foglalódott a hely rájuk. De aztán leszedtem mindet, mert mégse kellett. De a lefoglalt hely fele foglalva marad. Volt autoremove, autoclean, clean, de így is marad. Hogy lehet linuxból kitakarítani a megmaradt szemetet?

hitler, sztálin, micro usb

(#25828) #11563776 válasza togvau (#25827) üzenetére


#11563776
törölt tag

Üdv.!

Merevlemez- és rendszerkarbantartás az Ubuntu Linux rendszeren -> Ezek Debian-on is működnek.

Sok sikert!

[ Szerkesztve ]

(#25829) sh4d0w válasza togvau (#25827) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

/var/cache/apt-bol kitakaritod a deb allomanyokat - noha az altalad hasznalt parancsok vmelyike elvileg kitakaritja onnan oket, de neha megsem.

https://www.coreinfinity.tech

(#25830) megema válasza megema (#25739) üzenetére


megema
őstag

acpi=noirq boot paraméter megoldotta. Jó ez a fórum, a legtöbb Linuxos problémát magam oldom meg. :D

(#25831) whYz


whYz
addikt

Sziasztok

Az miert lehet, hogy ubuntu server 16.04 alatt a network interface neve allandoan valtozik majdnem minden restart utan? Neha enp1s0, utana atvalt enp2s0-re es igy tovabb, ezert allandoan at kell irni a /etc/network/interface fajlban, hogy mukodjon.

Valaki tud erre valami megoldas. Mitol lehet?

(#25832) Rimuru válasza whYz (#25831) üzenetére


Rimuru
veterán

Adj neki fix nevet, arch wiki network change device name

Vigyázat, csalok!

(#25833) whYz válasza Rimuru (#25832) üzenetére


whYz
addikt

Koszi szepen ez megoldotta a problemat.

(#25834) megema


megema
őstag

Külön session-ös VNC-re van szükségem, így Tight/Tiger/TurboVNC-vel próbálkozom XFCE DE mellett. Olyan problémába ütköztem, hogy egyik böngésző sem hajlandó elindulni (Chromium/Firefox). Terminálból indítva kapásból "Befejeződött"-et ír mindkettő. Az adott gépen lokálisan gond nélkül futnak. Más alkalmazások VNC-n keresztül is elindulnak: XFCE részei, MKVToolnix, LibreOffice.

Hol keressem a hibát?

(#25835) Rimuru válasza megema (#25834) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem futnak mar annal a usernel akinel a vnc server is fut?
FF eseten megoldas pl: firefox-bin --no-remote -P es csinalhatsz masik profilt

Vigyázat, csalok!

(#25836) megema válasza Rimuru (#25835) üzenetére


megema
őstag

Nem. Lemaradt, hogy ezt már próbáltam. :(

(#25837) Lenry válasza megema (#25836) üzenetére


Lenry
félisten

elindítod a böngészőt, aztán
# journalctl -xn
mond valami relevánsat?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#25838) megema válasza Lenry (#25837) üzenetére


megema
őstag

Semmit. :(

Az segít valamit, hogy ha azonos felhasználóval lépek be a gépen és VNC-n is, akkor VNC-ről DISPLAY=:0.0 firefox paranccsal rendesen megnyílik a gép helyi munkamenetében?

[ Szerkesztve ]

(#25839) #68216320


#68216320
törölt tag

Ubuntu 16.04 Server-en szeretném automount-olni a dvd-rom-ot. Mi a gond az alábbi script-el?
Nem mountolja, de én nem látok hibát benne.

/etc/udev/rules.d/81-automount_cdrom.rules

KERNEL=="sr0", SUBSYSTEM=="block", ACTION=="change", RUN+="/home/peachman/automount_cdrom.sh"

/home/peachman/automount_cdrom.sh

#!/bin/bash
{
if [ "$ID_CDROM_MEDIA" == "1" ]; then
mkdir -p /media/cdrom
mount -t $ID_FS_TYPE -o ro /dev/cdrom /media/cdrom
else
umount -l /media/cdrom
rm -rf /media/cdrom
fi
} &>> "/var/log/automount_cdrom.log" &

chmod +x /home/peachman/automount_cdrom.sh

Log:
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: not mounted
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: not mounted
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: not mounted
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: mountpoint not found

[ Szerkesztve ]

(#25840) #68216320 válasza #68216320 (#25839) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megjavult... Az okát nem tudom.

(#25841) #68216320 válasza #68216320 (#25840) üzenetére


#68216320
törölt tag

Tévedtem. Időnként jó, de leginkább nem ... :F

(#25842) pengwin válasza megema (#25838) üzenetére


pengwin
addikt

VNC színmélységét próbáltad állítani?
Mondjuk 24 bitesre?

Üdv, pengwin

(#25843) megema válasza pengwin (#25842) üzenetére


megema
őstag

Kliens oldalon igen.

Amúgy már nagyon elegem van. Egyelőre virtuális gépen próbálkozom, macOS gazdagépen. Most felhúztam egy VirtualBox-os VM-et is, és így még annyira sem akar működni, mint eddig Parallels Desktop alatt (Mac specifikus).

Valószínűleg kezdem újra...

(#25844) pengwin válasza megema (#25843) üzenetére


pengwin
addikt

export DISPLAY=:<number> a gazdagép parancssorában?

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#25845) megema válasza pengwin (#25844) üzenetére


megema
őstag

Ugyanúgy "Befejeződött" az eredmény. Ez gondolom ugyanaz, mintha DISPLAY=<number> firefox-ot írnék, csak így eltárolja a további parancsokhoz.

(#25846) Rimuru válasza #68216320 (#25841) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem eleg lenne ha kihagynad a mappa letrehozast es torlest, esetleg tedd feltetelle a mountot, mappa letrehozas sikeressegetol fuggoen

#!/bin/bash
{
if [ "$ID_CDROM_MEDIA" == "1" ]; then
mkdir -p /media/cdrom && \
mount -t $ID_FS_TYPE -o ro /dev/cdrom /media/cdrom
else
umount -l /media/cdrom
rm -rf /media/cdrom
fi
} &>> "/var/log/automount_cdrom.log" &

Vigyázat, csalok!

(#25847) megema válasza megema (#25845) üzenetére


megema
őstag

Firefox probléma valahogy megoldva (más sorrendben telepítés, stb.). Most már csak azt kéne elérni, hogy VNC-n belépve az XDM login képernyővel találjam szemben magamat. Parallels Desktop VM alatt rendben működik az egész, VirtualBox VM alatt fekete képernyőt kapok XDM helyett. Ezt a saját leírásomat csináltam végig mindkettőn. (nobody helyett vnc felhasználóra csak azért van szükség, mert van olyan VNC kliens, ami csak jelszavas autentikációt támogat.)

Bármi ötlet? :F Amíg VirtualBox alatt nem megy, nem akarom a tényleges vasra telepíteni...

[ Szerkesztve ]

(#25848) sonar válasza megema (#25847) üzenetére


sonar
addikt

Hali,

Nekem egy ilyen van felírva a jegyzeteimben, mikor minimal installból épitettem fel a gui-t akkor nekem is voltak hasonló gondjaim
systemctl set-default graphical.target
rm '/etc/systemd/system/default.target'
ln -s '/usr/lib/systemd/system/graphical.target' '/etc/systemd/system/default.target'
systemctl enable lightdm.service

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#25849) megema válasza megema (#25847) üzenetére


megema
őstag

Átkonvertáltam a VirtualBox-os VM-et Parallels-essé és mily' meglepő úgy is működik a VNC, szóval a VirtualBox-nál van valami gáz. Valószínűleg rápróbálok a fizikális gépen is.

-----

Adott egy kis SSD a rendszernek és egy 2, valamint egy 3 TB-os HDD az adatoknak. Utóbbiakat 4, valamint 8 TB-osra tervezem cserélni. Ennek kapcsán felmerült az LVM és a partíciók kérdése. Jelenleg ext4 partíciókat használok LVM nélkül. Mit gondoltok, lenne értelme változtatni?

A /-nél el bírnék viselni snapshot lehetőséget. Akkor viszont btrfs vagy LVM? Melyik a jobb választás összességében?

Az én felhasználásomhoz pocsékolásnak tartom a RAID 1-et az adatlemezeknél, a RAID 5 meg ugye problémás, szóval inkább mentegetek. LVM-nél JBOD szinten összefűzni szintén nem akarom a meghajtókat, csak hátrányát látom egy esetleges vinyó halál esetén. Maximum külön LV-ként/VG-ként, de akkor meg mi lenne az egész LVM előnye számomra? Könnyebb költözés/mentés? A mentést azonos HDD-kre tervezem (USB-s dokkolóval), hogy probléma esetén csak ki kelljen cserélni őket. Ilyen esetben könnyebb az LVM-mel/btrfs-sel? Vagy inkább simán szinkronizáljam a változásokat rsync-kal?

Ubuntu Server 16.04.2-t használok.

[ Szerkesztve ]

(#25850) xabolcs


xabolcs
őstag

Sziasztok!

a rEFInd miert nem tudja betolteni a 4.9-es (meg a 4.11-es) kernelt btrfs subvolume-rol, mikozben a 4.8-as kernelt minden problema nelkul betolti?

Error: Device Error while loading vmlinux-4.9.0-3-amd64

Persze igazabol az erdekel, hogy hogyan tudnam betolteni vele a subvolume-on levo 4.8-nal frissebb kerneleket.

[ Szerkesztve ]

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.