2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Blog

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]   [ ÚJ CIKK ]

  • A nagy GNU/Linux tudásbázis

    Számtalanszor láttam már, hogy arról panaszkodnak a legkülönbözőbb fórumokban, hogy nincsenek megfelelő leírások Linuxhoz. Vagy vannak, de nem találják. Nos az igazság az, hogy rengeteg kiváló leírás található netszerte számos nyelven és szemlélettel az egészen kezdőtől a professzionális dokumentációig. Most egy rövid összefolalót próbálok adni ezekről. Kitérve arra is, hogy mely írások kinek és miről szólnak leginkább.

    Szabilinux:

    Ez egy teljesen magyar nyelvű dokumentum gyűjtemény. Igaz elég régi, de sok írás a mai napig megállja a helyét. Az itt található írások a teljesen kezdőtől a haladóig eligazítást nyújtanak. Érdemes benne mazsolázgatni. Főleg az alapfogalmakra figyelni. Ilyen alapvető dolgokat megismerni, mint a fájlrendszer felépítése, csomagkezelés működése.

    link

    Hup Wiki:

    A hup (hungarian unix portal) a leg elismertebb magyar unixos portal. Wiki része a rendszert már jobban ismerő haladóknak ajánlható. De persze mindenkinek érdemes elolvasni a bejegyzéseket. Különösen ajánlott az fstab-ról készült része. Teljesen magyar. Linuxon kívül számos más nyílt forrású rendszerről olvashatunk benne, mint a különböző BSD kiadások.

    link

    Folytatás...

    Vladi 16 éve 12

  • Fedora 9 - Az első csapás

    Frissítve: 2008. május 29. 13:20

    Figyelem!! Elkészült az nVidia driver! Kompatibilis a legújabb - még béta - xorggal. Telepíthető a Livna tárolóból a szokásos módon. Néhány bugtól eltekintve jól működik. :) Lásd lent.

    Nos eljött a nap. Igaz még nincs hivatalosan bejelentve, de néhány nyitott szerverről már letölthető a Fedora 9, azaz Sulphur.

    Az első tapasztalataim:

    Nagyon gyorsan települt. Alig 10 perc alatt megvolt a boot, integritás ellenőrzés, telepítés és firstboot. Már használható is a rendszer. Lassan telepítgetem a csomagjaimat.

    Igaz nem bírta újraindítani a rendszert a liveCD, de a telepítés sikeres volt. A boot valóban rendkívül, gyors, pont ahogy ígérték.

    A Livna repó már most nyitva van. Egy egyszerű trükkel sikerült is működésre bírni. A core 8 repo fájlját használom. Kikapcsoltam a gpg ellenőrzést, ezt majd később visszakapcsolom.

    Most települ éppen az nVidia driver. Öröm nézni, ahogy a kék csík szaladgál. Elképesztő sebességre kapcsolt a csomagkezelés. Remélem működni fog a driver.

    Jelenleg nem működik az nVidia driver. Nemsokára megnézem mi a baja. Mondjuk én ilyet még nem láttam, hogy boot közben próbálta meg újraépíteni a kernel modult egy rendszer. :Y

    Folytatás...

    Vladi 16 éve 31

  • Az elszálló X madár

    Frissítve: 2008. 07. 18. 17:10

    Most, hogy tetőzött az Ubuntu hullám, ideje újra belecsapnom a lecsóba. Ideje ugyanis röviden összefoglalni azokat az ismereteket, amik a X felület helyes beállításához szükségesek.

    Sokan szembesülnek azzal, hogy friss ropogós Linux disztribúciójuk egyszerűen nem hajlandó grafikus felületet produkálni. Fehér, zöld, kék meg isten tudja milyen képernyők kergetik őrületbe a zöldfülű felhasználókat. Erre azt mondom: nem ám kétségbe esni! Az ilyen hibák felderítése és kijavítása valójában elég egyszerű dolog.

    Először arra gondoltam, hogy csak néhány egyszerű lépést írok, ami konkrét és célravezető a ügyben. De úgy döntöttem, hogy részletes magyarázatokat is fűzök mindhez.

    Ez van. A konzervatív kocka vonalat képviselem a Linuxos közösségben. Azt vallom, hogy legalább minimális ismeretet el kell sajátítani ahhoz, hogy valaki használhassa a rendszert.

    Lássuk mit kell tenni, ha nem indul az a fránya grafikus felület:

    1.Derítsük fel a hibát!
    Ehhez lépjünk át terminálra. ctrl+alt+F1


    Magyarázat:

    Folytatás...

    Vladi 16 éve 5

  • 14 érv, hogy miért biztonságos a GNU/Linux

    Üdvözlet a kitartó olvasóimnak!

    Gyakran találkozom fórumokon azzal a véleménnyel, hogy a GNU/Linux azért biztonságos és mentes a kártevő programoktól, mert viszonylag kevéssé elterjedt, így nem kerül a támadók célkeresztjébe. Valójában ez is egy érv, és helytálló, de ha kizárólag ezt tekintjük indoknak, akkor elsiklunk a lényeg felett.

    Nemrég (na jó, viszonylag régen) azt találtam mondani egyik fórum témában, hogy a kevés elterjedtség pusztán a 15. érv arra, hogy miért tekinthető biztonságosnak és immúnisnak a GNU/Linux. Miért is roppant nehéz feladat rosszindulatú támadó programot írni és terjeszteni. Most megpróbálok összeszedni néhány érvet arra vonatkozóan, hogy miért is gondolom én ezt így. Igyekszem majd a közérthetőség és a szakmai korrektség mezsgyéjén egyensúlyozva kifejteni érveimet.

    Persze lehet, hogy egyes kérdésekben tévedek, vagy más érvek és szempontok is lehetségesek. Ezt nyugodtan megvitathatjuk hozzászólásokban.

    Arra viszont nyomatékosan kérek minden hozzászólót és érdeklődőt, hogy a - sajnos - szokásossá vált vitákat ne itt folytassák! Legyen ez a GNU/Linux rendszerek biztonságáról szóló írás és topik. Koncentráljunk erre a dologra. Köszönöm.

    1. érv
    A rendszergazda

    Folytatás...

    Vladi 16 éve 3

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.