Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

gondolom akad nálad egy linux
rootként (azé' se sudó :P)
lspci -vvvvvv| grep Status

ebben benne lesz a pci busz képessége (capability)

egyébként van még dmidecode, azzal meg tudod nézni pontosan, hogy mit állít magáról az alaplap.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Gúgli? Elvileg a PCI 2.1 tud 66MHz-et.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#3) The DJ


The DJ
addikt

Engem meg az érdekelne, hogy milyen kicikínaiócó SSD-t veszel, mert ha tényleg olcsó és gyorsabb, mint egy régi IDE-s HDD, akkor lehet rendelek párat én is, hátha így jobban elviszik majd a retro gépeimet :)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#4) Jester01


Jester01
veterán

Igazából majdnem mindegy, mert nem a szekvenciális sebesség lesz érdekes valószínűleg.

Jester

(#5) elfelejtette


elfelejtette
veterán

Honnan a csöcsből tudom, hogy az alaplap akkor most 32 bit pci, vagy 32 bit és 66 mhz?
Megazt, hogy pci-e 1x az most 1.0 vagy 2.0? :F

A PCI-E 2.0 szabványt 2007-ben véglegesítették, ha az előtti az alaplap, akkor tuti 1.0/1.1-es PCI-E van rajta. Az Abit NF7/KN8 lapok 2005 körül voltak piacon, tehát ne számíts 2.0-ás PCI-E -re.
Az átlagos alaplapokon 33MHz-es 32bites PCI van, a 66MHz-es, és a 64bites csatik inkább a szerverekben volt szabvány. 64bites PCI volt még a G3/4-es PowerMAC-ben.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#6) twollah1976


twollah1976
őstag

Hiaba raksz bele SSD meghajtot CPU limitbe fogsz utkozni.

1-2 eve vagy tobb a 3D Guru csinalt egy atfogo tesztet amiben a kulonbozo Intel CPUkal mertek le az SSD meghajto teljesitemenyet es szepen kijott a processzor limit.

Ettol fuggetlenul erezheto lesz a sebesseg novekedes.

[ Szerkesztve ]

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#7) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Egyszerűsítsük le a problémát.

PCI portba nem dugunk semmi újabb eszközt, ha nem akarunk kompatibilitási rejtélyekbe bonyolódni.
A sebességen illetve sávszélességen a tápfeszültség szóba kerülhet. A csatlakozóba épített gát vagy gátak szabályozzák a fogadható kártyákat.
Rendszerindítás kérdéses.

A PCIe egy fokkal jobb. Rendszerindítás továbbra is kérdéses. Mint ahogyan az SSD speciális utasításkészletének átengedése is. Csak a sebesség számít alapon jöhet szóba. (Drágábbak mint a SATA.)

SATA az optimális megoldás. SATA 2-től fölfelé nincs kompatibilitási gond. Árban is barátságos, csak el kell kerülni a régi, beragadt készleteket.

A sebesség kevésbé érdekes. Hiába skálázódnak szét az elméleti tesztekben az SSD-k. A gyakorlati teszteknél alig jelentkezik az elméleti.eltérés. (Folyamatos írás vagy olvasás ritkán fordul elő valós alkalmazásban. Kivétel az adatbázis kezelés, de erre kevesek izgulnak rá otthon.)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) ncc1701


ncc1701
veterán

Sata1-Sata3 között gyakorlatilag nem venni észre diffit, kivéve, ha a tesztekre matyizik vki. Sokkal gyorsabb, mint a hdd, akárhol.

(#9) qqcqqc


qqcqqc
őstag

Akkor néhány gyakorlati tapasztalat.

PCI foglalatba rakható SATA vezérlő, ami nálam megfordult azon 2-4 SATA1 port volt, RAID vagy IDE megjelölésű BIOSOK voltak rá, A RAID verziókban voltak méret limitek, úgy emlékszem max 500 GB, de bootképes volt, az IDE verzióra rárakhattam akár 2 TB lemezt is, de csak az oprendszer látta a meghajtókat.
Ilyeneket itt az aprón 2-3.000 Ft-ért kapsz.
PCI-e, amit most használok, azon 2 db SATA2 és egy IDE csatlakozó van (nekem ez utóbbi miatt kell), nincs limit és bootképes. Ez itthon boltban 4-6.000 Ft körül van, Kínából megúszod 2.500 körül.
Illetve van SATA3 PCI-E ezek is jellemzően alkalmasak rendszerindításra.
Mondjuk szerintem nem kapsz annyi pluszt, hogy értelme lenne ennek a bővítésnek. A régebbi rendszereket, amin nincs sata nem nagyon támogatják a modernebb opprendszerek (nincs alaplapi driver), a kártyákhoz meg azt tapasztaltam, hogy a régiekhez nem mindig van WIN7, vagy újabb rendszerhez driver, az újakhoz meg 7-nél kezdődik a támogatás.
A lapokon 32 bites PCI van, annak minden korlátjával, sok korai PCI-e-s lap pedig nem bootol a csatlakoztatott kártyáról. Ezzel sz..tak az első Revodrive tulajok is.
Linux fronton egy kicsit jobb a helyzet.

De szerintem ezeket a gépeket már nem nagyon tudod mire használni és egy C2D-s brand gép használtan már 15-20 körül kapható alaplapi SATA csatlakozóval.

[ Szerkesztve ]

(#10) kmisi99


kmisi99
addikt

A kínai SSDket nagyon szidják az SSD topicba, na meg egy Sata1 se fogna durván vissza egy SSD-t a windows úgyse száz mb os fájlokat mozgat hanem ezernyi apró fájlt.

(#11) bambano válasza Hieronymus (#7) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"PCI portba nem dugunk semmi újabb eszközt, ha nem akarunk kompatibilitási rejtélyekbe bonyolódni.": a pci port tipikusan az az eszköz, amivel soha semmilyen problémám nem volt. ha bele tudtam dugni, akkor ment.
pedig én elég rendesen kevertem a pci-t meg a pci-x-et.

marékszám használtam sil3112 és sil3114-es sata vezérlőket, mind ment. több szervert építettem át scsi-ről satára, ilyenekkel, és soha nem volt semmi gond a vezérlővel.

a linux gyorsabban bootol ssd-ről, mint vinyóról. észrevehető különbség lesz a böngésző cache és a levelezés kezelésekor is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12) Vladi válasza bambano (#1) üzenetére


Vladi
nagyúr

sudo nincs a rendszereimben. ;]

Amúgy igen, dmidecode-ot néztem. Abból nem derül ki minden:
pci-x-re ezt mondja:
System Slot Information
Designation: PCIEX1_1
Type: x1 PCI Express
Current Usage: Available
Length: Short
ID: 4
Characteristics:
3.3 V is provided
Opening is shared
PME signal is supported

pci-re:
System Slot Information
Designation: PCI1
Type: 32-bit PCI
Current Usage: Available
Length: Short
ID: 13
Characteristics:
3.3 V is provided
Opening is shared
PME signal is supported

Meg ugye a
lspci -vvvvvv| grep Status
amit írsz:

Status: Cap+ 66MHz+ UDF- FastB2B- ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort+ >SERR- <PERR- INTx-

Így a pci-t már le tudom tesztelni, már csak a pci-x verziószáma nincs. :F

(#2) lezso6:

Googli... kösz. Ha az alaplap kézikönyve sem írja? :U

(#3) The DJ:

ott még nem tartok. Csak nézem, hogy mit lehet egyáltalán.

(#5) elfelejtette:

Köszi a választ, akkor nagyjából megvan a limit. Egyébként a mostani desken: M4A79XTD EVO
FEntebb látszik, hogy 32 bites 66 mhz-s a pci csati. Az 266 MB/s-et jelent.

(#6) AzEgyetlen1:

"Ettol fuggetlenul erezheto lesz a sebesseg novekedes."
Igen, olyat szeretnék. :DD

(#7) Hieronymus:

Az a gondom, hogy néhány lapomon nincs sata. Ha van, akkor is max 150-es tempó.
De úgy látszi,, hogy a pci sem gyorsabb. Vagyis valószínű. nf7-en tudom valamikor megnézni.

(#9) qqcqqc:

Köszi, sok értékes infót írsz. :R
Azt meg tudnád még mondani, hogy milyen chipesek a kártyáid? via pl? Pontosan?
Az amúgy min múlik, hogy a gép bootol -e pci-be dugott ssd-ről? bios? Vagy ezt elve tudják?

"Linux fronton egy kicsit jobb a helyzet."
Hálistennek. :DD

"De szerintem ezeket a gépeket már nem nagyon tudod mire használni és egy C2D-s brand gép használtan már 15-20 körül kapható alaplapi SATA csatlakozóval."
Mi? Hogy ééééén???? Hátdehogynem. A műhelyemben az nf7-es gépen nézek videókat. Amúgy meg szeretek régi gépekkel bütykölni. Arról nem is beszélve, hogy annó az egyetemet ilyen géppel csináltam végig. Ösztöndíjból spóroltam össze, tehát emocionálisan is kötődöm hozzá. :B

Amúgy az egész gép eddig olyan 3500 forintomban van, tehát... ;]

(#11) bambano:

Ühüm... ühüm... következő selejtezésnél vagy 3-at hozzámvághatsz. :D

Köszi amúgy a segítséget, nem is gondoltam, hogy ilyen sokan hozzászóltok majd. :R

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13) Jester01 válasza Vladi (#12) üzenetére


Jester01
veterán

Kéretik a pci express-t nem pci-x névvel illetni mert az más.

Jester

(#14) bambano válasza Vladi (#12) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"FEntebb látszik, hogy 32 bites 66 mhz-s a pci csati. Az 266 MB/s-et jelent."
a pci az 32bites 33MHz-es csatoló. ami ennél több, az pci-x.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15) PC-rev-RM


PC-rev-RM
tag

IDE-SATA átalakító nem játszik?

"My GPU maker took more money from me than yours did from you! My GPU maker is #1!"

(#16) qqcqqc válasza Vladi (#12) üzenetére


qqcqqc
őstag

A PCI az sil3112 és sil3114, PCI-e-t este megnézem.

(#17) Vladi válasza PC-rev-RM (#15) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem annyira, mert akkor nem sok sebességet nyerek. :(
Gondoltam rá amúgy. Ahogy nézem az ide ssd-k jóval drágábbak mint a saták.

(#16) qqcqqc:

Köszi.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18) bambano válasza Vladi (#17) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az ssd-vel nem azon nyersz, hogy burstben elég sok adatot képes átvinni, mert nem is mindig képes.
azon nyersz nagyon sokat, hogyha szerteszéjjel a vinyó minden területéről kell adat, akkor a vinyó folyton arra vár, hogy beforduljon végre a tányér a fej alá, a fej meg odaérjen a trackre, az ssd-nél meg nulla idővel követik egymást a szektorok.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19) Vladi válasza bambano (#18) üzenetére


Vladi
nagyúr

JOgos amit írsz amúgy.

De mióta vagy ssd párti? ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20) bambano válasza Vladi (#19) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mindig az volt a véleményem, hogy én meg tudok lenni ssd nélkül.
nem azt tagadtam, hogy gyorsabb, hanem azt, hogy nekem kell.

ettől függetlenül a tény tény: iops-ban gyorsabb az ssd.

szerk: a desktop gépemben is ssd van azóta, de nem érzem, hogy letépné az arcom, főleg a szokásos setuppal, hogy oprendszer ssd, home partíció hdd. mert oké, hogy villámgyorsan elindul akár a tbird, akár a firefox, majd utána elkezd szöszmötölni a postafiókjaimmal meg a cache-vel, és az egész villámgyorsság megy a levesbe. ráadásul jönnek olyan bajok, amik hdd-nél nem, ha sikeresen tudtál ssd gyártót választani.

egy helyen látom sok értelmét: a hurcolászós notebookomban, de nem a sebesség miatt. hanem azért, mert a hurcolászós notebookomat gyakran rakom le építési területen, szügyig koszban, esetleg oda is koccan, stb. az tetszik, hogy az ssdben nincs mozgó alkatrész és nem vesz levegőt sem. ezért oda jobbnak gondolom.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#21) Vladi válasza bambano (#20) üzenetére


Vladi
nagyúr

nekem az ssd az samsung 830, na az nagyon jó. :K

De ha valaha eljutok odáig eskü letesztelem a sata vs ideátalakítós vs pci vs pci-e felállást. :DD

Annyi, hogy a tesztelés is problémás. Mert oké, hogy az ember leteszteli, hogy xy írásmódban mennyit bír, de desktopon tuti nem az történik.

Egy idje már gondolodom valami desktop felhasználás valós teszten, de az egy másik post témája lenne.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22) bambano válasza Vladi (#21) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

én meg megvettem valami samu 840 jobbfélét, ami jól lelassult az idők során. majd hosszasan cikkeztek róla, hogy mennyire bugos. a samunak harmadikra se sikerült rendes firmware-t adni hozzá.
ráadásul akármivel nem is lehet fw-t cserélni benne...
jó nekem a hdd is...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) Vladi válasza bambano (#22) üzenetére


Vladi
nagyúr

A 840 már problémás. A 830-nál még nem volt kellő tapsztalat, tehát beletették az anyagot. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.