Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Syl


Syl
nagyúr

Örök élet, ingyen sör nincs? :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2) Nordic


Nordic
Közösségépítő

Kb. ebben látom az államcsőd megvalósulását...vagy inkább a dolgozó réteg még inkább elszegényesedését(mert ugye az ingyen pénzt valakiktől el kell venni...) :U

(#3) Dany007


Dany007
veterán

No igen. :D Elég nagy baromság. Ahelyett, hogy munkára "kényszerítenék" azokat akik nem akarnak(!) dolgozni, ahelyett, hogy eltartanák őket. Meg persze munkahelyeket teremteni, abból a 6k milliárdból azért már lehetne valamit.
Ennek egy "tökéletes" világban lenne értelme, ahol tényleg csak annak nincs jövedelme akit épp kirúgtak / munkanélküli xy okból stb...

De jelenleg is az a helyzet, hogy emberek százezrei élnek az állam pénzén segélyeken, családi pótlékon és hasonlókon. Na most ha ilyen sokan így is megtudnak élni, akkor ha ezt bevezetik már az se fog elmenni dolgozni aki eddig némi hajlandóságot mutatott rá egyáltalán.
Meg úgy eleve nonszensz az egész.

Persze annyi értelme lenne, hogy talán ha a nagyon csórósodott rétegnek juttatnak pénzt, akkor talán csökkenni fog a bűnözés, talán megnő a fogyasztás... De szvsz ez csak egy utópisztikus álom.

Az meg, hogy a cikkben írják, hogy fél éves kutatómunka előzte meg.. hát ez is a nonszensz kategória. Mintha az a fél év olyan sok lenne. :D Az lószar. Semmi, nulla. Megy mezei alap gyógyszer tesztelése (nem kutatása) 2-3-4x több idő...

(#4) mickemoto


mickemoto
őstag

Jó ötlet. Adhatnák mondjuk a felszín alatti vízkincsből való részesülés jogcímén szaúdi olaj mintára.Persze csak ha magyar tulajdonban lenne ugye.

(#5) D1Rect


D1Rect
félisten

(#6) Def26


Def26
félisten

Hahaha. Én Felcsúton szívesen lenék béta tesztelő. :D

Fanboy Status: PS4:On, Xbox:On, apple:On, samsung:Off, Microsoft:Off, Audi :On,

(#7) horush


horush
addikt

Aki nem dolgozik, ne is egyék. Ez is csak a megélhetési munkakerülők létszámát növelné.

"Bizonyíthatóan finanszírozható" - persze, amíg nincs államcsőd, s addig is a dolgozók pénzéből.

[ Szerkesztve ]

(#8) Ghoosty


Ghoosty
őstag

Ez egy olyan eget verő marhaság, hogy az hihetetlen.

Két minimálbéres szülő, két gyerekkel, már havi 150 nettót kap, ami kb megegyezik a jelenlegi jövedelmükkel. Ilyen esetben, ki az a hülye, aki dolgozni fog?

Jelenlegi helyzetemben is meggondolnám, hogy felmondok, pedig bőven nem minimálbéren dolgozok, de cserébe lenne extra 9-10 óra szabadidőm naponta. Amit felhasználhatok, hogy ház körüli munkákkal nagyobb értéket állítsak elő, mint a különbözet. (Állat tartás, aktívabb konyhakert, ha nagyobb a telek, akkor akácos telepítés tüzelőnek, stb.)

(#9) 8th


8th
addikt

A minap néztem a szektATV-ben amint egy politológus és egy közgazdász beszélt a témáról. Hát nem hittem a szememnek fülemnek, ezeknek tényleg elment a maradék eszük is. Szerény véleményem szerint majd ha akkora nagy jólét lesz az országban, hogy nem a magyar celeb ribancok mennek dubajozni hanem Dubai-i nők jönnek magyarozni na majd akkor térjünk vissza a témára.

(#10) Nordic válasza 8th (#9) üzenetére


Nordic
Közösségépítő

Részben ez már megvalósult, csak ide román nők járnak ;] .

(#11) Goose-T


Goose-T
veterán

Látom, mindenki úgy értelmezi ezt, hogy "segílyt mindenkinek". Nem erről van szó, mert ez mindenkinek járna, akár dolgozik, akár nem - a munkabérén felül is. Ennek a segítségével munkaadói szempontból elviselhető mértékre lehetne csökkenteni a minimálbért (na meg a többi bért is), így sokkal több olyan munkát vissza lehetne hozni az országba, amihez eddig már túl drága volt. Újra kifizetődő lenne például a ruhaipar, élelmiszeripar, sokkal több elektronikai gyártást hozhatnának ide külföldről stb. Persze nyilván akkor lenne értelme ennek, ha a szociális segélyeket meg is szüntetnék. Ez egy alapszolgáltatása lenne az államnak, mint pl. a közvilágítás, utak stb., csak ezt sokkal igazságosabban lehetne elosztani. Na, gyúlnak már a fejekben a világosságok? Nagyon radikális elképzelés, és lehet, hogy túl idealistán szemlélem, de az is biztos, hogy nem minimálbér-emeléssel fognak új munkahelyeket létrehozni.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#12) horush válasza 8th (#9) üzenetére


horush
addikt

Remélem ez még belefér a fórum szabályzatába, mert igazán nem politizálni szeretnék, de milyen furcsa véletlen, hogy így a választások előtt került előtérbe, ráadásul egy bizonyos oldalról.

Goose-T:
Mindenkinek járna? Ezt kétlem, mert majd sírnának a minimálbéresek, hogy aki havi félmilliót keres, az miért kap. Már az egykulcsos adórendszer esetében is ez megy. Meg amit odaadnak valakinek, azt valakitől el kell venni, Magyarország jelenleg képtelen 50k-t fizetni havonta mindenkinek. Szóval kb. 100%, hogy csak egy plusz teher lenne a dolgozó embereknek, nem pedig ajándékpénz.

(#13) Ghoosty válasza Goose-T (#11) üzenetére


Ghoosty
őstag

"ez mindenkinek járna, akár dolgozik, akár nem - a munkabérén felül is. "

Ez nem igaz, a munkabéred pont ennyivel csökkenne.

Ez a program az államnak a segélyek kivezetésével együtt is másfélszer annyiba kerülne, mint a két kulcsos adó kivezetése. Azt hiszem senkinek nem kell magyarázni, mennyi plusz adó lett bevezetve az elmúlt pár évben, hogy egyenlegben maradjon a költségvetés.

Olvasd ez ezt: [link]

Ha az a cél, hogy olcsóbb legyen a termelés, akkor vissza kell vezetni a kétkulcsos rendszert, kisebb adókulccsal és ugyanannyival csökkenteni a minimálbér utáni járulékokat. Ezt a járulékkedvezményt pedig szépen csökkenteni, ahogy növekszik a bér, mint ahogy régebben az adójóváírás volt.

Nincs ingyenélés, kevésbé terheli a költségvetést és szintén csökkenti a termelés költségét.

(#14) hoffman_


hoffman_
nagyúr

hülyeee, simán jó. tiszta Dubai leszünk. ide akarnak majd jönni az emberek állampolgárságért. jó ez :D

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#15) Goose-T válasza Ghoosty (#13) üzenetére


Goose-T
veterán

Nem pont annyival csökkenne, legalábbis a nettó (amit kézbe kapsz, tehát csak az számít):

Tehát ha most 65,5 ezer forint a fizetésem havonta, akkor ezentúl 115,5 ezret kapnék?

Nem, az alapjövedelem nem a mostani bérhez adódna hozzá. Bevezetésével párhuzamosan ugyanis a fizetések is csökkennének. Ha ön 65,5 ezer forint nettót keres, akkor most a havi bruttója 100 ezer forint, ami a cégnek valójában 128,5 ezerbe kerül.

Ha bevezetnék a LÉT-et, a bruttó 100 ezer 50 ezer forintra csökkenne, amiből már csak 32 750 forint lenne a nettó, tehát ennyit kapna kézhez. De ez nem minden. A munkaadónak ugyanis ki kellene fizetnie egy új összeget is, az 50 ezer forintos LÉT-hozzájárulást. A munkaadó összes kiadása így 114 250 forint lenne, ami kevesebb, mint most. Alkalmazottként pedig többet vihetne haza, összesen 82 750 forintot.

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#16) horush válasza Ghoosty (#13) üzenetére


horush
addikt

Mondjuk én a többkulcsos adórendszerrel sem értek egyet. Miért kell azokat büntetni, aki több pénzért dolgozik? Olyan ez, mint a 40 év utáni nyugdíj. Aki pl. egyetemre járt, jóval később tud csak nyugdíjba menni, mint aki elment 14 évesen dolgozni.

(#17) Dany007 válasza horush (#16) üzenetére


Dany007
veterán

"Olyan ez, mint a 40 év utáni nyugdíj. Aki pl. egyetemre járt, jóval később tud csak nyugdíjba menni, mint aki elment 14 évesen dolgozni."

Azért ez nem teljesen korrekt az adózás viszonylatában. Mert ugye mindenki ugyanannyit adózzon, aki többet keres az is. Ellenben korábban mehessen nyugdíjba az aki kevesebbet dolgozott? Most akkor ez hogy van?

Mert ez így elég rosszul veszi ki magát. :) Tehát aki nem járt egyetemre az mondjuk 5+ évvel többet dolgozzon, mint az aki igen? Ellenben, aki 3-4xesét keresi a magyar átlagnak az se járuljon hozzá többel az ország háztartásához. Tehát nekem ez így nem korrekt. Ha mindenki egyenlő az adózásban akkor mindenki abban is egyenlő hogy ha megvan szabad a fix ledolgozott 40 év akkor az bizony mindenkire vonatkozzon.

(#18) Ghoosty válasza Goose-T (#15) üzenetére


Ghoosty
őstag

A kezedben valóban több marad, 17k-val, de nem 50k-val. Ez az adókülönbség miatt van. Viszont a program ára vállalhatatlanul nagy.

(#16) fezlergabor

Nekem is vannak ellenérzéseim a kétkulcsos rendszerrel, de azt tudni kell, hogy a második kulcs, csak annyi jövedelmedre vonatkozik, ami a kulcshatár felett van. Ha 400k HUF-nál van a második kulcs és te 420k-t keresel, akkor csak a 20k adózik többet. Így nekem kevésbé tűnik szemétségnek.
Alapvetően azért "kell" őket "szívatni", mert kevésbé számít nekik. Ha plusz 10k adót ki kell fizetned, azt nem mindegy, hogy 100k összjövedelemből teszed, vagy 400k-ból.
Ha kevésbé lenne csalós a világ, akkor én úgy csinálnám, hogy nincs SZJA, csak ÁFA, de az vagy 50%. Így aki többet fogyaszt, többet adózik, mindegy, hogy hogyan és mennyi jövedelmet szerez. Csak ez a valóságban nem működne.

(#19) Goose-T válasza Dany007 (#17) üzenetére


Goose-T
veterán

Az egykulcsos adórendszer nem pont azt jelenti, hogy mindenki ugyanannyit adózik. Ugye nem kell ehhez külön magyarázatot fűzni?

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#20) Dany007 válasza Goose-T (#19) üzenetére


Dany007
veterán

Oh bakker nem szó szerint értettem. =/ Azt hittem ez egyértelmű és nem kell minden pici apró részletre kitérni külön.

[ Szerkesztve ]

(#21) horush válasza Dany007 (#17) üzenetére


horush
addikt

Ne mehessen korábban nyugdíjba, csak szerintem illene beleszámítani a felsőoktatásban eltöltött időt is a ledolgozott évekbe. Mert szerintem ez a 40 éves szabály azt mutatja, hogy jobb, ha az ember nem tanul tovább, hanem elmegy 14 évesen dolgozni, s akkor 54 évesen, már élvezheti is a nyugdíjas kort, pedig ugye elvileg az állam jobban jár azokkal, aki továbbtanul, hiszen elvileg többet is fog keresni (feltételezzük, hogy így van), s akkor mindenképp, egykulcsos rendszer esetén is többet adózik.

Ghoosty:
Ezzel tisztában vagyok. Ettől függetlenül továbbra is az egykulcsos rendszert tartom igazságosabbnak.

[ Szerkesztve ]

(#22) Coccolino_O válasza Goose-T (#11) üzenetére


Coccolino_O
őstag

Ehelyett a marhaság helyett nem lenne célszerűbb, ha csökkentenék az áfát és az adójárulékokat? Mind munkáltatói, mind dolgozói oldalon. Jah, persze hogy nem, hiszen ez túl logikus. :D

fezlergabor: Valószínűleg a mostani 40-50 éves korosztálynak sem lesz nyugdíja, szóval szerintem ezért kár aggódnia bárkinek is, aki még a közelében sincsen.

[ Szerkesztve ]

(#23) horush válasza Coccolino_O (#22) üzenetére


horush
addikt

Ó, nem aggódok én, úgyis felviszik 100 évre a határt, mire odajutok. :DDD

(#24) bandus válasza Dany007 (#17) üzenetére


bandus
veterán

akinek 3-4szeres a fizuja, az egykulcsos ado eseten pont 3-4szer fizet be tobbet a kozos kasszaba :)
en sem ertek egyet a tobbkulcsos adoval, nemhogymar azert nagyobb legyen az elvonas, mert tobbet merek keresni.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#25) Nordic válasza Coccolino_O (#22) üzenetére


Nordic
Közösségépítő

"Ehelyett a marhaság helyett nem lenne célszerűbb, ha csökkentenék az áfát és az adójárulékokat? Mind munkáltatói, mind dolgozói oldalon. " - Nem mert akkor nem lenne miből fizetni a sok nyugdíjast, meg segélyen élőt.

Mellesleg nekem nem az ilyen hülyeségekből van elegem, hanem abból, hogy olyanok döntenek a sorsomról, akik vagy nem dolgoznak már(pl nyugdíjasok), vagy egyáltalán nem dolgoznak(itt mindenki azokra gondol, akikre akar). A biztos szavazótábor többsége ilyen emberekből áll. Én pl nem engedném szavazni azokat akik még életükben nem dolgoztak, vagy csak közmunkát(ezzel kivételek lennének a 18+ot betöltött diákok, valamint azok akiknek mondjuk volt rendes munkahelye, de sajnos munkanélküli), meg a nyugdíjasokat sem, ők már szavaztak 4 évig. Döntsenek a fiatalok, a szakemberek, és ne azok, akik egy másik világban nőttek fel, és már csak azt nézik melyik csopi emel a nyugdíjon, vagy a segélyeken. De elkanyarodtam a témától...sry.

(#26) Dany007 válasza horush (#21) üzenetére


Dany007
veterán

"Mert szerintem ez a 40 éves szabály azt mutatja, hogy jobb, ha az ember nem tanul tovább, hanem elmegy 14 évesen dolgozni, s akkor 54 évesen, már élvezheti is a nyugdíjas kort, "

Hát ha valaki igy gondolkodik az tenyleg ne menjen egyetemre :D Ha valakit az motival hogy 5 evvel korabban mehet nyugdijba no az annyit is erne. 14 evesen meg amugyse... ez max 18+ folott lenne erdekes.
14 evesen senki nem fog a nyugdijba menetelen agonizalni palyavalasztas kapcsan. De szvsz 18 evesen se azert nem megy valaki tovabb hogy aztan elobb lehesse nyugdijas. :)

@ bandus:

Olvasd el, elozo kollega kifejtette... eddig is ugy volt a 2 kulcsos adonal hogy csak abbol az osszeggbol kellett a magasabb kulccsal adozni amelyik resze a fizetesnek tul volt egy bizonyos hataron. Pl.: 420k-s fizetes eseten csak a hatart atlepo 20k-bol vontak nagyobb adotartalmat. Az alattalveore ua az adokulcs volt ervenyes mint barkiasra.

[ Szerkesztve ]

(#27) Coccolino_O válasza Nordic (#25) üzenetére


Coccolino_O
őstag

:K

(#28) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Na látom, megy itt a diskurzus. :C

Nem sokan vannak mellette.

Egyedül Goose-T érvel mellette. Egyébként mennyit költ az állam szociális segélyre? Meg gyes, gyedre? mert pl az is 0-ra menne. bár szerintem nem jönne ki 1.1-ben.
Inkább egy kisebb régióban kellene kipróbálni, mondjuk Szatmárban. Persze arra az időre lakcímet oda nem szerezhet senki. :D Aztán nézni, hogy mennyien dolgoznak, hányan mondanak fel, mennyivel nő a fogyasztás, mennyi adó folyik be stb.

De még így is vad elképzelés, én nem hiszem, hogy varázsütésre lehet megoldani a problémáinkat. bár lehetne. :(

(#22) Coccolino_O:

Na pont az áfát hülyeség most csökkenteni. Gondolj bele: az össze uniós pénz bejön. annak minimum 1/5-e azonnal csilingel az államkasszában.

(#18) Ghoosty:

több kucsos adó... az az elvi alapja, hogy aki többet keres, arányosan több terhet fizessen. Arról mindenki mélyen hallgat, hogy hol ez a határ? Mondjuk bruttó 250k? Ez 4 fős család esetén felyenként mennyi? S hol a létminimum határa? hát olyan 10-20 k. Jah, nem döglesz éhen, plusz havonta van még 10000 forintod, akkor buzi burzsuj vagy és adózz még többet. Tök korrekt. :DDD

(#26) Dany007:

Mikor, 2001 előtt megszerzett diplománál még beszámít az egyetem munkaviszonyba? Jah. :U
A másik: anyósom ukrajnában, izé a szovjetúniúban kezdte meg munkás éveit. Akkor ott 14 éves korban kezdték. nah azt már itthon nem számítják be, csak 16-tól. Aranyos, mi?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#29) bandus válasza Dany007 (#26) üzenetére


bandus
veterán

oké, mert pont ezt a 400k-s határt, és 420k-s fizut említed, ami nyilván nem nagy érvágás. de mi van, ha valaki 1400k-t keres. ott már bizony százezres nagyságrend a különbség a különböző adókulcsok esetén.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#30) Ghoosty válasza Vladi (#28) üzenetére


Ghoosty
őstag

Linkeltem egy cikket, abban vannak becsült számok is. Ha lenullázod a szociális juttatásokat, akkor is óriási hiány marad.

ÁFA: Ugye tudod, hogy áfát csak a végfelhasználó azaz te fizetsz szinte kizárólag. Vállalati szinten vissza lehet igényelni. Nem is értem, mire céloztál az EUs pénzekkel kapcsolatban.

Többkulcsos adó: bármit, így a többkulcsos adórendszert is lehet értelmesen és nagyon hülyén is kialakítani. Az nem lehet érv ellene, hogy valami idióta a minimálbért is emelt kulcson akarja adóztatni.

(#31) Ghoosty válasza bandus (#29) üzenetére


Ghoosty
őstag

Alapvetően úgy az igazságos, ha mindenki azonos arányban fizet adót. De az alacsony jövedelműek nem feltétlenül tudnák kifizetni a magasabb adót. Azt gondolom senkinek nem okoz meglepetést, hogy 80k-s fizuból nehezebb kifizetni 8k-t pluszban, mint 800k-ból 80k-t, pedig mindegyik a fizu 10%-a.

(#32) Coccolino_O válasza Vladi (#28) üzenetére


Coccolino_O
őstag

Persze, hogy hülyeség csökkenteni, hiszen jelenleg megéri áfát csalni, 10 százaléknál meg nem érné meg. Arról nem is beszélve, hogy nem lenne minden ilyen rohadt drága a boltban. :U

(#33) Dany007 válasza bandus (#29) üzenetére


Dany007
veterán

Hát most erre nem tudok mit mondani. Igazad van. 1,4 milliós havi keresetnél az már tényleg akár százezres tétel is lehet. Lehet adott esetben gyűjtést kéne szervezni az 1 milliós havi kereset fölöttieknek, hogy a nép így kompenzálja nekik a kiesést.

Biztos rohadt nagy bunkó burzsuj vagyok, de engem k...ra nem érdekel, hogyha az 1,4 milliós fizetésből az állam elvesz plusz 100 ezret tőle. :U
Nálam kicsit más kategóriába esik amikor egy 150 ezres keresetből vonják le majdnem a felét, mint amikor az 1,4 milliósból plusz pár százalékot a határ fölötti összegből. Tényleg szörnyű lehet nem is tudom hogy tudnak így megélni.

És igazad van, nem igazságos. De az élet sem. Az sem igazságos, hogy ilyen orbitális nagy különbségek vannak az országos átlagfizetés és egy ilyen jellegű fizetés között. Mert igazából az 1,4 millió - gondolom bruttóra gondoltál - még nem is "olyan nagy".
Szóval igen, ez tényleg nem lenne igazságos, de amikor van közel 300 ezer minimálbért kereső, kitudja hány százezer létminimumon élő ember és család Magyarországon, akkor igen, inkább azt terheljék jobban, akinek bőven(!) van miből megélnie azon kívül is. És nem arról van szó, hogy ha 50k-val többet viszel haza, mint az átlag, akkor vegyék el a felét. Véletlenül sem erről van szó. Az 1,4 millió már jócskán egy felsőbb kategóriába esik.

@Vladi:

Most erre mit mondjak? :) Aki 83-84 előtt született annak még kötelező volt a katonaság... És? A dolgok változnak. Jó vagy rossz irányba arról lehetne vitatkozni. De hogy mi volt meg mi van... Azt kár felhánytorgatni. 10 éve jobban éltünk. 15 éve mégjobban.
Egyelőre azt se lehet tudni, mi lesz itt 5 év múlva... nemhogy már most - gondolom te se vagy túl idős - a nyugdíjon gondolkodni... Lehet addigra már nyugdíjad se lesz úgyhogy muszáj lesz dolgoznod mert majd az állam felajánl max 10k-t havonta, abból meg nem fogsz tudni megélni...
Egyébként addig még ez is változhat párszor... De ezen tényleg kár még ilyenkor kiakadni.

[ Szerkesztve ]

(#34) bandus válasza Dany007 (#33) üzenetére


bandus
veterán

még mindig nem értem miért kellene plusz adóterheket róni arra, aki valószínűleg jóval több időt/energiát/pénzt fektetett abba, hogy majd egyszer ez talán kifizetődik és jól kereshet. nem feltétlenül leányálom plusz 6 évet lehúzni az egyetemen, csórón, szar kaját enni, éjszakázni... de persze a lakosság nagy része ebből csak annyit lát, hogy xy sokat keres, és ez mennyire igazságtalan. csak valószínűleg ő egy picit többet fektetett az életébe ami egy ideig komoly lemondásokkal járt. az más kérdés, hogy ez jó esetben 5-6 év, és nem a hátralévő 40 munkásévében kell szenvednie. de ez meg már az egyénen múlik.

aztán meg majd mindenki csodálkozik, hogy miért hagyja itt az értelmesebb az országot, ahol így aztán sose nem lesz előrelépés sem.

kicsit nevetséges, hogy egy bizonyos réteg az esetek 90%-ban gyakorlatilag megveti a magasabb keresetű embereket, és fel sem merül benne, hogy igenis megdolgoznak a pénzükért (nyilván nem mindenki)

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#35) Vladi válasza Ghoosty (#30) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Áfa: nagyon egyszerű. Az uniós pénzeket valamire adják. Általában állami szerv osztja szét és azt is meghatározza mire és hogyan költsd el. 2-3 uniús projektbe is beleláttam az elmúlt években. Ez megy. Leírja, hogy erre kell költened. Amint elköltöd - márpedig el fogod - azonnal fizeted rá az áfát. Azt meg nem tudja mindenki visszaigényelni. Egyesületek, állami fenntartású intézmények, iskolák pl.

Kulcsok: Hát ez az! Hogy erről sosincs szó.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#36) Dany007 válasza bandus (#34) üzenetére


Dany007
veterán

"csak valószínűleg ő egy picit többet fektetett az életébe ami egy ideig komoly lemondásokkal járt. az más kérdés, hogy ez jó esetben 5-6 év, és nem a hátralévő 40 munkásévében kell szenvednie. de ez meg már az egyénen múlik."

Itt meg is válaszoltál mindent. Mert aki volt olyan buta és vagy nem volt lehetősége (mert ez is erősen fennáll!) időben "befektetni az életébe", annak bizony nem 5-6 év, hanem nagy valószínűséggel az élete egy jelentős része fog igen komoly lemondásokkal járni. Bár itthon ez teljesen megszokott, hogy azt szopatjuk mégjobban akinek amúgy is szarul megy...
Ebbe pedig a sokdiplomás milliókat kereső nem gondol bele. Arról nem is beszélve, hogy attól még azokat a munkákat is el kell végeznie valakinek, amihez nem kell diploma. Csak azokat nem fizetik meg. De valakinek meg kell sütni a kenyeret, fuvaroznia kell, betonozni, házat építeni, gyárban dolgozni stb...
Szerintem a többséget nem az zavarja, hogy vannak páran akik milliókat keresnek havonta, hanem az, hogy egy tisztességes akár szakmunkával sem lehet annyit keresni, hogy normálisan szűkölködés nélkül meglehessen belőle élni. Mert ilyen területeken bizony nem ritka a napi 12-16 óra, akár hétvégén is. Mindezt kb alig többért az átlagfizetésnél vagy még annyiért se. Szerintem senkit nem érdekelne ki mennyit keres ha egy átlagos melós munkából is kényelmesen meglehetne élni szűkölködés nélkül.
Pedig egyik réteg sem élne meg a másik nélkül. Tipikus példa a mérnök vs építőmunkás. Lehet fikázni egyiket másikat, lenézni bármelyiket, de a ház egyik nélkül se tudna felépülni megfelelően.

Egyébként én meg pont a fordítottját látom. Leginkább az egyszeri munkás van lenézve, mert nincs diplomája. A hozzáállás az "úgy kell neki mért nem tanult tovább"-ban ki is merül, mindenféle háttér ismerete nélkül.

(#37) Nordic válasza Dany007 (#36) üzenetére


Nordic
Közösségépítő

Teljes mértékben egyet értek. Saját magam is azt tapasztalom egyszerű dolgozóként, hogy szarba se néznek engem azok akiknek magasabb a végzettsége, ha javaslatom van valamivel kapcsolatban, kh mintha ott sem lennék, mivel nincs legalább két diplomám.

(#38) horush válasza Dany007 (#33) üzenetére


horush
addikt

De szerintem pont ez a "neki több van, minek neki annyi, kevesebből is meg lehet élni" hozzáállás nem jó.

Az sem igazságos, hogy ilyen orbitális nagy különbségek vannak az országos átlagfizetés és egy ilyen jellegű fizetés között.
Hát azért hadd kapjon már többet egy magasabb pozícióban lévő dolgozó, akire emiatt általában jóval magasabb felelősség is hárul. Az igaz persze, hogy jelenleg Magyarországban a minimálbér a béka se**e alatt van, s nem is lehet csodálkozni, hogy egy csomó, sok esetben diplomás ember megy ki külföldre, a legszarabb pozíciókba dolgozni, mert ott még abból is meg lehet élni. Viszont erre szerintem nem a többkulcsos adórendszer bevezetése, hanem a minimálbérek piacképessé tétele a megoldás.

(#39) Dany007 válasza horush (#38) üzenetére


Dany007
veterán

"De szerintem pont ez a "neki több van, minek neki annyi, kevesebből is meg lehet élni" hozzáállás nem jó."

Ezt soha egy szóval nem mondtam. Ez erős torzítása annak amit írtam. Amit írtam az erős célzás volt arra, hogy ha a milliós keresetűtől vesznek el picivel többet, akkor az őt nem fogja olyan szinten érinteni, mint amikor az átlagfizetésből élő emberről húznak le még egy bőrt.
Teljesen más arányokról beszélünk. Akik havi 120-140k-ból próbálnak normális körülmények között megélni, azoknál a havi 5-6 ezer forint is sokat számíthat. Ellenben aki havi milliós fizetésből él és tőle vesznek el adó formájában teszem azt 60-80k-t valószínű nem fog veszélybe kerülni sem a lakhatása sem az étkezése, sem a családja ellátása. És ez a nem mindegy.

" kapjon már többet egy magasabb pozícióban lévő dolgozó"

Kapjon többet. Épp ezt írtam, hogy senkit nem érdekelne az ő fizetésük ha a hétköznapi munkából élők is könnyedén megélnének a saját fizetésükből. Mondom még egyszer nem azzal van gond, hogy a vezetők mennyit kapnak, hanem azzal amennyit az átlag.

A felelősségről meg lehetne ódákat zengeni. :) Pozitívat is, negatívat is. Talán kiegyezhetünk abban, hogy igen, van ahol komoly felelősségvállalással, nem alvással és nyugtatókkal jár vezetőnek lenni, viszont sokhelyen máshol a "vezető" kimerül annyiban, hogy átpasszolja a munkát eggyel lejjebb "Old meg ahogy akarod" címszó alatt.
Sokszor okoz problémát, hogy az ilyen "vezetők" kitalálnak valamit és kiadják az utasítást. Aztán a gyakorlati megvalósíthatóság terén már nincsenek otthon. Sajnos sok ilyennel találkoztam már. És igen, néha én is elszörnyülködök hogy ilyen emberek hogy kerülhetnek (közép)vezetői pozícióba? Amikor a saját területének egyik ágáról éppen halvány fogalma sincsen, hogy az hogy működik a gyakorlatban és mi lehet reális elképzelés és mi nem. Ódákat tudnék zengeni arról, hogy az ilyen - sok esetben - nagyobb nevesebb cégek marketingvezetőiből is mennyire hiányzik a logikus, racionális gondolkodás. Aztán jön a pofira esés mikor kiderül, hogy az ő diplomás eszével kigondolt elképzelése kb pont megvalósíthatatlan és kivitelezhetetlen, ráadásul 2x költségesebb mint amennyire muszáj lenne. Ilyenkor meg jön a csodálkozás meg az ájuldozás, hogy dehát ő "kovács pista országos cégtől van", én meg mondom sorry, előbb gondolkodni kellett volna.

No, persze ez csak példa volt és lehet én fogok ki mindig idiótákat.

Külfölddel kapcsolatban egyetértek. De itthon mi az életben nem fogjuk tudni felvenni a versenyt a külföldi fizetésekkel. A minimálbérrel meg az a gond, hogy a legtöbb vállalkozó már így is alig tudja kigazdálkodni. Eléggé kivannak szipojozva itthon a vállalkozások. Ez az egyik legfőbb probléma. Nagyobb minimálbér nagyobb teher a vállalkozónak is. És ha nem tudják kitermelni a nagyobb költséget havi rendszerességgel akkor valakit el kell bocsájtani... Irreális itthon elképzelni, hogy egy mosogatófiú nettó 3-400 ezres havi fizetéssel menjen haza. Hogyan termelné ki a pénzét? Ki fizetne annyit mondjuk egy étteremben a kajákért, amiből telik 400k-s fizetésre egy mosogatófiúnak? De ezt bármire le lehet vetíteni. Szóval itthon ez szerintem kivitelezhetetlen.

(#40) horush válasza Dany007 (#39) üzenetére


horush
addikt

Persze, arról szó nincs, hogy belátható időn belül akár meg is közelítsük mondjuk a norvég fizetéseket. S ezzel addig nincs is gond, amíg az árak is igazodnak a fizetésekhez. Csak az a baj, hogy nálunk még arányosan sincs sehol a fizetés. Úgy értettem a piacképességet, hogy legalább meg lehessen élni belőle emberhez méltó módon. Szerintem a többkulcsos áfarendszer amúgy egy viszonylag jó részmegoldás.

(#41) Dany007 válasza horush (#40) üzenetére


Dany007
veterán

Az a több kulcsos áfa szerintem csak arra lenne jó, hogyha ne attól vegyenek el még akinek amúgy sincs sok, hanem attól akinek amiatt még nem rendül meg az egzisztenciája sem. Legalábbis amíg válság van és szüksége lenne rá az országnak. Az már más kérdés, hogy hogyan s miként költik ezt el odafönt. :)

Igen, az gyakori probléma mikor nyilatkoznak xy termékek áráról és elmondják hogy tehát egész Európában is ennyibe kerül, sőt itthon még picit olcsóbb is. No igen ám, de ehhez azt nem teszik hozzá, hogy "Európában" - vagyis tőlünk nyugatabbra - az átlagfizetés sokszorosa az itthoninak. Ezt mocskosul elfelejtik figyelembe venni. És igen, két dolgot tartanék reálisnak. Vagy az árak igazodjanak a fizetésekhez vagy a fizetések az árakhoz. Egyik se történt meg.
A tapasztaltak azt mondják, külföldön (ez még mindig tőlünk nyugatabbra értendő) a lakhatás és a szolgáltatások amik jóval drágábbak, mint itthon. De ez meg teljesen érthető. Hiszen ki fizetne ki mondjuk 50-80 ezer forintot egy fogtömésért, mint mondjuk Angliában? Nyilván kb senki és egyből be is zárhatnák a boltot. Erre itthon nincs fizetőképes kereslet, hát nem lehet megcsinálni. Vagy épp ki dolgoztatna olyan grafikussal / mérnökkel / programozóval akinek 30-40 ezres óradíja van? Nyilván senki, mert itthon ezt nem lehet megfizetni. Kajálni viszont kell mindenkinek, így ezen a téren lehet árat emelni "nyugodtan" azt lehet Eu-s szinten tartani, hiszen azt mindenkinek meg kell vennie valahogy. De valószínű mindenki menne inkább az SZTK-ba, minthogy kifizessen 80k-t egy foktömésért a maszeknak.
Ugyanígy ha 300 font lenne két hétre egy garzon itthon, akkor valószínűleg a többség az utcán lakna. :) Tehát ezt sem lehet megcsinálni.

Egyébként én nem hiszem, hogy itt 10-20 éven belül érdemi pozitív változások lesznek. Inkább egyre jobban nőni fog a szakadék az emberek társadalmi helyzete között. Lesznek a kispénzűek meg a gazdagok.

(#42) D1Rect válasza Dany007 (#39) üzenetére


D1Rect
félisten

Vegyük el attól a pénzt attól akinek több van mint nekem, és osszuk szét egymás között, mert teljesen biztos, hogy "nem érdemli meg" és egyébként is tuti lenézik az ilyenek az "eccerű embert" aki havi 120-140-ből nyomorog.

Érdekes módon a gondolat mindig úgy szüleik, hogy az ötletgazda ne essen bele a "magasabb sávba". Amikor minimálbéres az előadó, ő már a 140-es sávot is megadóztatná pluszban.

tldr.: az adót mindig a másik fizesse, ne én.

(#43) Ghoosty válasza D1Rect (#42) üzenetére


Ghoosty
őstag

Ha visszaállítanák pont ugyanazt az adórendszert, ami volt pár éve, akkor én beleesnék a magasabb sávba már most, pedig még bőven a karrierem elején vagyok és ha visszaolvasol én említettem először, hogy vissza kellene állítani.

(#44) Dany007 válasza D1Rect (#42) üzenetére


Dany007
veterán

Ferdítesz megint! És ezt utálom a legjobban.
Mutasd már meg hol a k...anyámba írtam olyat, hogy: "nem érdemli meg" ? Fasznak kell mindent eltorzítani és szándékosan félreértelmezni azt amit írtam.
Elhiheted nekem, hogy a legkisebb bajom lenne az ha a havi 800-850k-s fizetésemből levonnának még 50k-t adóban... bárcsak ezen kéne stresszelnem... :D

(#45) bandus válasza Dany007 (#44) üzenetére


bandus
veterán

mondod ezt most. de ha oda kerülsz majd, hogy tényleg levonják, akkor hidd el, hogy nem örülnél neki, akár 50k-t vonnak a 800k-s fizudból, akár 15k-t a másfél milliósból, az ember egyszerűen ilyen.

egyébként sem az szja rendszerben kellene keresni az ország problémáira a megoldást addig, amíg ilyen alacsony az átlagkereset és a valójában elkölthető jövedelem. tehát elsősorban szerintem (bár csak felszínes közgazdasági ismereteim vannak, és ezzel a mondatommal sem fogok semmi újat mondani) a kiadási oldalt kellene visszafogni, amelyen keresztül csökkenthetők lennének az aránytalanul nagy elvonások és munkáltatói járulékok, ez pedig a fizetések és az elkölthető pénz, ezáltal pedig az életszínvonal emelkedéséhez kell, hogy vezessen.

sajnos ma itthon nem látok olyan politikai csoportosulást, akiben meglenne mind a képesség mind a szándék, hogy ezt végig tudja vinni.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#46) Dany007 válasza bandus (#45) üzenetére


Dany007
veterán

Ugyanmár. :) Azért ne szálljunk el ennyire. Persze biztos sokan vannak akik ennyire elszállottak. De biztos lehetsz benne, hogy én pont le...nám. Arányaiban ez most is így van. Mondjuk telkom adó, ami miatt több lett a telszámlám. Vagy megszűnt az adókedvezmény.. ami jobbára havi 10k-t jelentett. Hát jó, pont le..rom. Arányaiban hasonló és abszolút nem érzem magam rosszabbul tőle.

"amelyen keresztül csökkenthetők lennének az aránytalanul nagy elvonások és (I)munkáltatói járulékok(/I),"

Ezt is írtam a korábbiakban. Hogy itthon eléggé ki vannak herélve a munkáltatók. Ami miatt egy magasabb fizetést elég nehéz lenne kigazdálkodni törvényesen.

[ Szerkesztve ]

(#47) Ghoosty válasza bandus (#45) üzenetére


Ghoosty
őstag

"...a kiadási oldalt kellene visszafogni, amelyen keresztül csökkenthetők lennének az aránytalanul nagy elvonások..."

Az ilyen próbálkozásokat élből kicsinálták. Lásd még "IGEN, IGEN, IGEN". A legmérgesebb azokra voltam, akik egyetértettek vele, de nem kell, mert az a bizonyos politikus nevéhez fűződik. (remélem így még belefér és nem politika)

(#48) D1Rect válasza Dany007 (#44) üzenetére


D1Rect
félisten

"Ferdítesz megint! És ezt utálom a legjobban.
Mutasd már meg hol a k...anyámba írtam olyat, hogy: "nem érdemli meg" ? Fasznak kell mindent eltorzítani és szándékosan félreértelmezni azt amit írtam."

Te hosszabban írtad:

"Sokszor okoz problémát, hogy az ilyen "vezetők" kitalálnak valamit és kiadják az utasítást. Aztán a gyakorlati megvalósíthatóság terén már nincsenek otthon. Sajnos sok ilyennel találkoztam már. És igen, néha én is elszörnyülködök hogy ilyen emberek hogy kerülhetnek (közép)vezetői pozícióba? Amikor a saját területének egyik ágáról éppen halvány fogalma sincsen, hogy az hogy működik a gyakorlatban és mi lehet reális elképzelés és mi nem. Ódákat tudnék zengeni arról, hogy az ilyen - sok esetben - nagyobb nevesebb cégek marketingvezetőiből is mennyire hiányzik a logikus, racionális gondolkodás. Aztán jön a pofira esés mikor kiderül, hogy az ő diplomás eszével kigondolt elképzelése kb pont megvalósíthatatlan és kivitelezhetetlen, ráadásul 2x költségesebb mint amennyire muszáj lenne. Ilyenkor meg jön a csodálkozás meg az ájuldozás, hogy dehát ő "kovács pista országos cégtől van", én meg mondom sorry, előbb gondolkodni kellett volna."

(#49) Dany007 válasza D1Rect (#48) üzenetére


Dany007
veterán

A felelősség mibenlétét vontam kétségbe, nem pedig azt, hogy megérdemli-e vagy sem! És még ezt sem általánosságban írtam, hanem megjegyezvén, hogy van ilyen is! Nem pedig hogy mindegyik ilyen!
Úgyhogy megint csak ferdítesz, gratulálok. Kiemeled amit épp be tudsz állítani negatívan, a többit meg a körítést meg a szövegkörnyezetet már figyelembe se veszed. És levonsz mindebből egy olyan következtetést amit én sehol nem mondtam!
Egyébként igen, vannak olyan vezetők akik nem érdemlik meg azt a pénzt! Ezzel most újat mondtam? :D De ez mocskosul nem egyenlő azzal, hogy senki se érdemelné meg a milliós fizetést. Ez baromság. Ezt sehol nem írtam.

[ Szerkesztve ]

(#50) D1Rect válasza Dany007 (#49) üzenetére


D1Rect
félisten

Értem, nekem innen csak egy hosszú magyarázkodásnak tűnik, hogy alátámaszd az érvet, hogy "jogos" "tőle" elvonni többet mint a többiektől.

Elnézést, hogy általánosságba vettem a mondandódat amikor azzal az általánossággal kezded, hogy "sokszor". Mindezt azért, hogy kikezd a "felelősség" érvet amit arra hoztak, hogy "miért érdemli meg" a "vezető" a magasabb jövedelmet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.