Bevezető
Bizonyára nem vagyok az egyedüli itt az oldalon, aki az idősebb generációt képviseli, de a játékokhoz még mindig erősen vonzódik. Évtizedek óta játszom PC-n és konzolokon, amikből – a családom legnagyobb bánatára – egy kisebb retrógyűjteménnyel is rendelkezem. Szeretem a kényelmet. A kanapén elnyúlva egy-egy jobb platformjátékkal megspékelem az otthoni pihenésem.
Mindegyik konzolnak és játéktípusnak megvan a maga bája és egyedisége. Online FPS játékokat csak számítógépen játszom – jó ideig versenyszerűen is toltam –, de platform-, árkád- (arcade?) és autóverseny-játékokat jobban szeretek konzolon.
Steamen sokszor találok olyan érdekes és izgalmas címeket – főleg indie-vonalon –, amik nem kapnak túl nagy hírverést, de mégis található bennük valami plusz, ami a magamfajta öreg rókát is még képes lekötni.
De itt jön az a fránya DE. Meg kellene oldanom, hogy a PC-játékaimat át tudjam vinni a nappaliban lévő TV-re, ezzel meg tudjam őrizni a konzol nyújtotta kényelmet, és ezt ötvözzem a Steam és úgy általában a PC által nyújtott sokszínű játékvilággal. Ha a PC előtt görnyedek, akkor nem vagyok együtt a családtagjaimmal, mivel a számítógépem egy légtérben van ugyan a nappalival, de el van választva egy kis kiugró fallal, és így a közös légtér ellenére mégis külön vagyunk.
A legkézenfekvőbb megoldás persze egy második gamer PC építése a TV mellé, de miután ezt a feleségem és a családi kasszánk is ellenezte, valamint esztétikailag is otromba lenne, elvetettem az ötletet, csakúgy, mint a 8 méteres HDMI kábel átvezetését a nappalin át. Emellé még ott volt az egér-billentyűzet-kontroller kérdése, amit szintén TV- és PC-távolság-kompatibilisre kellett volna hozni. Akit érdekel, a PC-m adatait megnézheti az adatlapomon.
Szóval így jött szóba a stream és a SteamLink. Legnagyobb félelmem a magas késleltetéstől volt. (Eléggé kényes vagyok erre a több évnyi Quake és Enemy Territory online játék után.)
Második félelmem az átvitt kép minősége volt a vezeték nélküli hálózaton át. Nézzük, volt-e alapja a félelmeimnek!
Az eszköz
Általában a Steam ünnepek közeledtével elég jó kis akciókat szokott verbuválni, ez alól szerencsére az elmúlt karácsony sem volt kivétel. 12 (11,59) eurós ár abszolút barátságos ezért a szerkezetért, de kicsit árnyalta a képet a hozzá csapott 15 eurós szállítási költség.
4 nap alatt ért ide a csomag, futárszolgálattal, remekül becsomagolva.
A készülék viszonylag kicsi és könnyű.
A dobozban a SteamLink, egy hálózati adapter (többféle átalakítóval), egy HDMI-kábel (átlagos minőségű), valamint egy Ethernet-kábel található. Továbbá egy user’s guide, és kb. ennyi.
A készülék konkrét méretei: 90x123x17 mm
Súlya: Kb. 250 gramm, kábelek nélkül.
Működés
Működés
Mire is jó tulajdonképpen a SteamLink?
Otthoni hálózaton belül képes továbbítani (tükrözni) a PC kép- és hangjelét TV készülékre. Natívan támogat elég sok kontrollert, mert kifejezetten játékokhoz lett kifejlesztve, amit megtámogat a Steam Big Screen módja. Így egyfajta fél-konzol funkciót tölt be.
Hardver
Nem túl acélos a készülékben található hardver. A célnak éppen megfelel, de csodát nem lehet tőle várni. Fél giga RAM egy ARMv7 társaságában, és akad még 4 GB flash memória.
Csatlakozókból egy 100 Mbit/s Ethernet, 3 db USB 2.0 és 802.11ac vezeték nélküli csatlakozásra van lehetőségünk, valamint található még Bluetooth 4.0-elérés és természetesen 1 darab HDMI 1.4.
A kép továbbítása H.264 (MPEG4) formátumban történik, maximum 1080p@60Hz-en, ami némi plusz erőforrást elvon a géptől.
Irányítás
Kontrollerek közül legnagyobb bánatomra az első generációs Xbox One irányítóját csak vezetékkel akarta támogatni, ezért kénytelen voltam beszerezni hozzá a VirtualHere for SteamLink nevű alkalmazást, ami elméletileg segített volna a problémán.
Nos, miután megvettem a programot (11 €), ilyen-olyan varázslatok, videók, satöbbi segítségével valóban működésre tudtam imádkozni a kontrollert vezeték nélkül, de ez sokszor a szerencsének vagy nem tudom megmondani, minek volt köszönhető. Volt, hogy ugyanúgy csináltam, párosítottam a géppel, majd a Linkkel a kontrollert, mégsem ismerte fel.
Végül feladtam, és játszottam USB-kábellel összekötve, majd vettem egy Xbox One S kontrollert, ami már hibátlanul működött, nem igényelte a fent említett VirtualHere programot.
Pár napja egy PS4 Pro tulajdonosa lettem, aminek a vezérlőjét szintén tökéletesen kezeli a SteamLink mind vezetékkel, mind anélkül, valamint egy Logitech F710 is található a repertoáromban, amit szintén hibátlanul kezel vezeték nélkül is.
Kétféle vezeték nélküli egér-billentyűzet szettel próbáltam (Logitech MK270 és Logitech MK320), mindkettő alsókategóriás termék, hibátlanul üzemeltek a SteamLinkkel.
Hivatalosan támogatott játékvezérlők
- Steam kontroller
- Xbox One First Edition (elsősorban vezetékkel, a VirtualHere alkalmazást igényli a vezeték nélküli működéshez)
- Xbox One S
- Xbox One X
- Sony DS4
- Sony DS3
- WII U Pro kontroller
- Xbox 360 (működik vezetékkel is, és a később kiadott Windows/PC wireless átalakítóval is vezeték nélküli módban)
- Nvidia Shield kontroller
- Logitech F310
- Logitech F710
Ezenkívül próbáltam 2-3-féle kevésbé ismert kontrollerrel, pl. Genius G12, Trust GXT24, amikkel hibátlanul működött USB-n keresztül.
Beüzemelés
Első indítás
A beüzemelés és összeszerelés pofonegyszerű és értelemszerű. USB porton át kössünk is rá egy egeret, kontrollert, vagy amit éppen akarunk, mert anélkül nem tudunk navigálni a menüben.
Itt mindjárt elő is jött sajnos az egyik problémám, mégpedig az, hogy konkrét fizikai ki-bekapcsolóval nem rendelkezik a gép. Pár perc tétlenség után automatikusan pihenő üzemmódba vált, és a rácsatlakoztatott eszközök (egér, billentyűzet, kontroller) felélesztik egy vagy két gombnyomás után.
Ez szerintem hiba, mivel volt rá példa, hogy az egyik gyerekem arrébb rakta az irányítót, és közben megnyomott rajta egy gombot, aminek hatására a gépemen elindult a Steam Big Screen módja. Elég kellemetlen egy COD meccs közepén.
Marad sajnos a tápcsatlakozó ki-bedugdosása, ami szerintem enyhén szólva is igénytelen megoldás.
Miután elindult a kis gép, kiválaszthattam a nyelvet. Ezután hálózatkeresésbe kezdett, amivel nem volt semmi gond, pár másodperc alatt felderítette a közeli hálózatokat, még olyat is, amivel eddig nem találkoztam. Maga a Link is írja, hogy a jobb élmény érdekében vezetékes kapcsolatot használjunk, vagy pedig 5 GHz-es Wi-Fi-t.
Ettől függetlenül nem volt gondom a 2.4 GHz-cel sem, a képet tudta továbbítani, de ezt csak kísérletképpen próbáltam ki.
Miután a csatlakozás megtörtént a világhálóra, a gép őrületes frissítésbe kezdett és 13 darab frissítést húzott le egyből, amit kb. 10-15 percen át telepített. Közben olvasgattam, és a gép Steam oldalán sokan ajánlották, hogy engedélyezzem a béta verziók telepítését, mert ott előjönnek olyan beállítási lehetőségek, amik a végleges verziókban (a gép vételekor még) nem voltak benne. Pl. a kontrollerek konfigurálása, VirtualHere, stb.
Nos, miután felmentek a dolgok, a beállításoknál engedélyeztem a béta verziók telepítését. Ennek köszönhetően újabb 15 percet üldögéltem a képernyő előtt és néztem a további frissítések letöltését.
Egyébként ez a procedúra minden egyes alkalommal – amikor esetleg váltunk a béta és a végleges verzió között – lezajlik, tehát érdemes egy verziót használni. Én a béta mellett döntöttem, teljesen stabil, nincs problémám vele.
Végre elindult a gép, és megjelent a főmenü teljes terjedelemben.
A menü és a felület letisztult, elég egyértelmű és logikus, nem fog gondot okozni a használata szerintem senkinek, aki megveszi a gépet.
Beállíthatjuk a hangot:
A képet, illetve annak minőségét:
Valamint az egér érzékenységét is, és ezen kívül van még pár beállítás, de ezek mind a fenti példákhoz hasonlóan nem igényelnek különösebb agymunkát.
A csatlakozás után a SteamLink kiírja a hálózaton lévő számítógépek nevét, majd ha rá kívánunk csatlakozni ezek közül az egyikre, amin fut a Steam, ezt az első alkalommal egy PIN-kód segítségével tehetjük meg, amit kiír a TV-képernyőre, és amit a PC-n, a csatlakozási kísérlet észlelése után kér is a Steam felülete. Ezek után már automatikusan történik a művelet, nem kell semmiféle kód.
A Steam egyből átvált Big Screen módba és ekkor már csodálhatjuk a TV készüléken is a megjelenő PC felület tükörképét.
Itt fontos kiemelnem egy pozitív dolgot. A Big Screen módból bármikor kiléphetünk, és ilyenkor a TV-készüléken megkapjuk a számítógépes Windows asztalt, tehát valódi képernyőtükrözéssel, egyfajta távoli asztal eléréssel dolgozhatunk rajta, nézhetünk videókat (maximum FHD), vagy játszhatunk, internetezhetünk, olvasgathatjuk a PH-t. Én indítás után ki is szoktam lépni a Windows asztalra, és úgy használom, mint egy PC-t, például Origins játékokkal is ugyanúgy játszom és használom a szolgáltatást.
Játszhatunk nem Steamen vásárolt játékokkal is természetesen. Aki esetleg nem tudná, Steamen van egy olyan opció is, hogy felvehetjük az egyéb helyről vett játékokat is a Steam könyvtárába a "Játékok --> Nem Steames játék hozzáadása a Könyvtárhoz" opcióval, és itt kiválaszthatjuk a fenti játék indítóikonját, majd innentől ugyanúgy játszhatunk vele a TV-n, mint a többi Steames játékkal.
Fontos kiemelnem, hogy a közvetítési beállításokat nem csak a SteamLink beállításaiban lehet és kell módosítani, hanem magában a PC-s Steam felületen belül is lehet, illetve ajánlott.
Ilyen például a "Beállítások --> Otthoni továbbítás", ahol a továbbított kép minőségét tudjuk variálni a szép és a gyors beállítások között. Ebben a menüpontban a haladó beállításokon belül találhatunk pár opciót, ami érdekes lehet. Be tudjuk állítani a kliens és a kiszolgáló oldali beállításokat is.
Van egy elég fontos menüpont, ahol kiválaszthatjuk a kliens oldalon a maximális sávszélességet, maximális képfelbontás, satöbbi.
Minél nagyobb a sávszélesség, annál nagyobb késleltetéssel kell számolnunk, amennyiben kihasználja a magasabb felbontással vagy jobb minőséggel a SteamLink. Ugyanez igaz a képminőségre is. Minél szebbre toljuk, annál nagyobb lesz a késleltetés. Érdemes egy köztes vagy automata értéken hagyni szerintem, de ez szubjektív dolog. Egy ellenőrzést megér, ha esetleg túl rossznak látjuk a képet, vagy lassúnak találjuk az átvitelt.
Játék közben
Játék közben
Sajnos megfelelő eszközökkel nem rendelkezem a késleltetés mérésére, kénytelen vagyok pár nevesebb oldal adataira, méréseire hagyatkozni.
A késleltetés nagysága több dologtól is függ:
- az áthidalandó távolságtól, akadályoktól, falak számától,
- mindenképpen függ a kapcsolattól, hogy vezetékes vagy vezeték nélkülivel használjuk, azon belül 2.4 GHz vagy 5 GHz,
- ugyanez igaz a kontrollerre, amit szintén használhatunk vezetékkel vagy vezeték nélküli módban (utóbbi értelemszerűen növeli a késleltetést),
- a továbbított kép minőségétől,
- a kiosztott sávszélességtől,
- a megjelenítő eszköz tulajdonságaitól,
- a kép kódolásáért felelős eszköztől.
Szóval, mint látható, ez egy elég összetett dolog. Az interneten fellelt mérések szerint össze lehet hozni 27 ms vagy akár az alatti késleltetést, de ezt kis távolsággal, vezetékes eszközökkel, magas sávszéllel és alacsony válaszidejű, nagy képfrissítésű monitorral jöhet csak össze.
Egy átlagos felhasználó, mint én, aki kb. 7 méter fal nélküli távolságot vezeték nélküli kapcsolattal és vezeték nélküli irányítóval hidal át, és egy átlagos Samsung 4K TV-n játszik, bizony jó esetben 40 ms vagy rosszabb esetben 60 ms vagy akár efölötti késleltetéssel is számolhat.
Mit jelent ez hétköznapi nyelven?
Térjünk rá a gép elsődleges feladatára, a PC-játékok használatára és a végső konklúzióra, hogy jogosak voltak-e a félelmeim a magas késleltetés miatt? Mondjuk úgy, hogy félig igen.
Pár személyes vélemény, mert ez szubjektív dolog szerintem, hiszen van, aki nem annyira érzékeny a megnövekedett késleltetésre, mint én, de az is lehet, hogy sokkal jobban zavarja akár, mint engem. Fontos figyelembe venni, ki milyen típusú játékra akarja használni a gépet, mert ez erősen befolyásolja azt, hogy számára használható lesz-e a SteamLink vagy nem.
Számomra online FPS játékra teljesen alkalmatlannak tűnik így a gép, de sztori-alapú játékokhoz átlagos konzolélményt nyújthat jó esetben. Például így játszottam a Tomb Raider 2. részét (magyar nyelven), a Witcher 3. részét, a Hellblade-et (magyar felirattal), valamint a Mass Effect Andromeda-t.
Teljesen megfelelő minőségű élményt nyújtottak, gyönyörű, PC-szintű grafikával (ami természetesen nem a SteamLink, hanem a megfelelő erősségű gamer PC érdeme), valódi 60 FPS sebességgel, 55" méretben, könnyen feltelepíthető magyar nyelvű feliratokkal, ami messze kárpótolta azt, hogy a magasabb késleltetés jelen volt, de mégis megvolt az a konzolszerű kényelem, amire vágytam és amiért részben megvettem a kis szerkezetet.
Viszont ott a másik oldal, ami mellett nem mehetek el szó nélkül, és ennek a negatív dolognak szól az előző mondatomban a "félig igen". Dark Souls-hoz, és extrém nehézségű platformjátékokhoz (például Ori, Cuphead), profi szimulátorokhoz maximum nyugtató használatával tudom ajánlani, de inkább még azzal sem. Sajnos ezekhez a játékokhoz, és az általam nagyon kedvelt platform ügyességi játékokhoz nem igazán alkalmas a SteamLink. Persze biztos van pár ellenpélda, de ez így csak félmegoldás. Szóval egyik szemem sír, a másik nevet.
A képminőséggel nem volt gondom, de indításkor többször futottam bele akadozásba, és néha előfordult, hogy megakadt játék közben a kép a TV-n, de a hang ment tovább, valamint a PC kijelzőjén is zajlottak az események. Ezeken csak egy SteamLink újraindítás tudott segíteni, de ez szerencsére nem volt általános, néha fordult csak elő.
Lenne lehetőség natív módon telepíteni alkalmazásokat a gépre, médialejátszóként használni, de ezt sajnos nem igazán használja ki és támogatja Valve. Lehetséges, hogy a hardver erősen gátat szab a dolognak, de azért akad pár darab telepíthető programocska. Nehézkes az alkalmazások összevadászása, valamint nem is ígérnek stabil élményt, a tárhely is eléggé szűkös, tehát ez a lehetőség kiaknázatlan marad.
Van még egy lehetőség a Link esetleges kihasználására – ha már valaki konzolélményre vágyik –, aminek segítségével egy PS3 konzolt válthatunk ki a TV-n a PC és némi pénzösszeg segítségével. A Sony-nak van a Playstation Now (PS Now) nevű szolgáltatása, ahol felhőszolgáltatáson át, havi díj ellenében játszhatunk PS3-as és most már pár darab PS4-es címmel is. A PS3-felhozatalból fent vannak az exkluzív játékok is, mint például a Last of US, a God Of War, satöbbi.
Hivatalosan nálunk nem érhető el a szolgáltatás, de természetesen van rá mód, hogy mi is igénybe vegyük. Itt van egy remek kis cikk oriic tollából, ami segítséget nyújthat ebben. [link]
Nos, én így játszottam végig a LOU-t, és még pár játékot először 17 € ellenében, amíg nem lett meg a PS4 gépem. Mindenképpen ajánlott egy Sony irányító használata hozzá.
Átmeneti megoldásnak, kipróbálni, esetleg végigjátszani egy-egy exkluzív játékot megérheti, de hosszabb távon elég drága, valamint az amúgy is magas késleltetésű felhő-alapú stream szolgáltatáshoz még hozzáadódik a SteamLink késleltetési ideje is.
A magas késleltetésre kevésbé érzékenyeknek ajánlom. Mivel pár napos próbaidőszakig ingyenes a hozzáférés, megérheti kipróbálni. (Fontos kiemelni, hogy a PS Now regisztrációnál megadott bankkártyát automatikusan megterheli egy havi összeggel a Sony, ha lejár az ingyenes időszak. Tehát ha valaki a kipróbálás során úgy dönt, hogy neki ez nem jó így, akkor ne felejtse el az automatikus megújítást kikapcsolni, mert különben levonják az összeget!)
Szóval nekem így lett egy PS3 klónom a SteamLink segítségével, amit a TV-n úgy használtam, mint egy valódi PS3 gépet, persze leszámítva a lag jelenlétét.
Úgy gondolom, megérte a befektetett összeget a gép. Aki esetleg gondolkodik a beszerzésén, érdemes körülnéznie a használtpiacon vagy egy jó akcióban megrendelni a gépet a Steamtől közvetlenül. Nemrég 35 € volt az ára kontrollerrel együtt, ami a hibái ellenére is egy jó irányító és könnyen kiváltható vele alapműveletekre egy egér, valamint tényleg natívan támogatja a SteamLink és a Steam felület, remekül használható a géppel.
Köszönöm, hogy elolvastad!