config.sys, autoexec, programok
config.sys
A config.sys töltődik be először, ezért vele kezdem az ismertetést. Példaként egy egyszerű verziót osztok meg veletek. Nincs menu, így nem okoz gondot a különböző verzióknak. A memória kezeléshez szükséges meghajtókat pedig a Windows-ból vettem, de erre még visszatérek részletesen a következő fejezetben.
device=c:\windows\himem.sys
dos=high,umb
device=c:\windows\emm386.exe
devicehigh=c:\mouse\mouse.sys
devicehigh=c:\mtmcdai.sys /d:123
rem devicehigh=c:\dos\setver.exe
shell=c:\dos\command.com c:\dos /e:512 /p
rem country=044,437,c:\dos\country.sys
files=47
buffers=20
Minden sor a paraméter = érték formulát követi. A nem szükséges sorokat elejére rem-et írva lehet elkerülni a betöltést. A legfontosabb paraméterek a következőek:
device - Memória rezidens meghajtó betöltése. Ilyen pl. a memória kezelésre szolgáló himem.sys
devicehigh - A driver HIGH memóriába töltése. Az egér és a cd driver jól elfér a felső memóriában.
dos - A DOS-nak itt engedélyeztem a HIGH és UMB használatát. Ez fontos, mert a 640k nem sok mindenre elég
files, buffers - Az egyszerre megnyitható állományok számát, illetve a hozzájuk tartozó buffereket szabályozzák. Ha növeljük a méretüket, akkor fontos memóriát veszíthetünk. Ha az értéke túl kicsi bizonyos programok véletlen hibákkal szórakoztathatnak. Az X-COM például a files-re nagyon érzékeny volt, valamiért több ezer apró állományban tárolta az adatokat.
autoexec.bat
Ez az állomány már egy sima scriptnek tekinthető. Mindent meg lehet benne valósítani, amit más batch állományokban.
@echo off
set blaster=A220 I5 D1
set path=c:\windows;c:\;c:\dos
lh c:\dos\mscdex.exe /d:123
A fenti nyúlfarknyi autoexec a következőket tudja:
set blaster - a blaster válttozót állítjuk be, hogy a hangkártyánkat használó programokkal tudassuk milyen hardver címen keressék a hangkártyánkat: 220-as port (A220), 5-ös megszakítás (I5), 1-es DMA (D1)
set path - A path változó a default elérési útvonalat adja meg. Ha kiadunk egy utasítást a command.com először az aktuális, majd a path-ban megadott könyvtárakban keresi azt.
lh - Megpróbáljuk a CD driver második felét is a felső memóriába tölteni. Ha nem fér bele, akkor autómatikusan betölti az alsóba.
com, exe, bat
Már említettem com és bat állományokat. Az előző kettőhöz tartozik az exe is, ugyanis ez a három fajta állomány futtatható DOS alatt. Ha azonos névvel szerepel több executable állomány, akkor com, exe, bat a prioritás. Ezt pár vírus ki is használta, mert DOS alatt a kiterjesztést nem kötelező megadni, ezért elég a valami.exe mellé bemásolni egy valami.com állományt a fertőzéshez.
com: a legegyszerűbb bináris álomány. Semmilyen fejléccel nem rendelkezik. A kód és az adat maximum 64kiB (egy szegmens hosszú) lehet. A DOS szimplán betölti a 0x0100-es címre és átadja rá a vezérlést.
exe: Szintén bináris állomány, de felismerhető az állomány első két karakteréről: MZ (Mark Zbikowski MS fejlesztő) vagy NE (New Executable) A legnagyobb előnye, hogy 64kiB-nél nagyobb memóriát is használhat, azaz komolyabb programokfejlesztését teszi lehetővé.
bat: batch, vagy kötegelt állományok. A command com, mint interpreter futtatja ezeket. Más programokat indíthatunk belőle, ezek visszatérési értékét kezelhetjük, és feltételekkel feldolgozhatjuk. Nem olyan jó, mint egy igazi shell script, de el lehet vele botladozni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!