Hirdetés

Windows XP költözés HDD-ről SSD-re

Bevezetés

Hosszas variálás és a HDD Sentinel figyelmeztetései hatására (miszerint a HDD-m szektorhibás, csapágyhibás, meg úgy általában mindenért hibás, és kész csoda hogy még működik:), valamint mivel igencsak idegesített már a szokásos kerregős várakozás a mindennapi használat közben, úgy döntöttem hogy átnyergelek SSD-re és mindezt úgy hogy a 2008 óta tökéletesen működő XP-s rendszeremet költöztetem át.

Mivel sikerült 96GB-ról egészen 22 GB-ra lefogyasztanom a foglalt területet, ezért a célra nekem megfelelt egy 32GB-os SSD verzió is. (megjegyzem ez a fogyás nem volt egyszerű, de mindenképpen megérte az alapos takarítás és szelektálás).
Valójában a sok helyet a Steam mappám foglalta a játékok miatt, valamint elég sok felesleges dolgot töröltem vagy elmentettem külső tárolóra. A legtöbb fejtörést a rendszervisszaállítási pontok okozták, ugyanis Revo Uninstallert használok, ami minden egyes uninstallálásnál létrehozott egyet, és emiatt csak ez volt vagy 9 GB-nyi adat , amit végül egy egyszerű beépített lemezkarbantartós takarítás megoldott.

Két versenyzőt néztem ki, az Adata 32GB-os 596 Turbót és a Silicon Power 32GB-os E20-as SSD-t. Utóbbit csak azért mert egészen elképesztő élettartam illetve 10 éves garanciával hirdették, és úgy gondoltam hogy emiatt jó választás lenne.

Sajnos azonban tényleg csak lenne, kiderült ugyanis hogy ez csak kamu, természetesen jó magyar szokás szerint csak a termék kifizetésekor, hogy a weboldalon hirdetett élettartam garancia valójában csak 3 év, és még egy kis szájhúzást is kaptam mellé, mert ezt nehezményeztem.
Hozzáteszem a Silicon Power hivatalos magyar nyelvű oldalán is élettartam garancia van feltüntetve, ellentétben az angol nyelvűvel ahol viszont valóban 3 év van, na de akkor is.

A webshopban élettartam garanciával árusítják/ották a terméket, és a második helyen kiemelt hivatalos Silicon Power forgalmazóról van szó. (Az első helyen kiemeltnél például 10 év garancia van feltüntetve de akkor ezek szerint az is valótlan.) Szerintem ha egy webshop hirdet valamit, akkor azt vagy vállalja fel, vagy sűrűn kérjen elnézést mert átveri az ügyfelet, és nem mellesleg rabolja az időmet. De úgy tűnik ettől azért még messze vagyunk kereskedési kultúrában.

Szóval lényeg a lényeg, Silicon Power ugrott (illetve maradt ahol volt), én pedig átballagtam egy másik már jól bevált kereskedőhöz ahol kb 500ft-al többért megvettem az Adata 596 Turbó-t.
Mint kiderült gyakorlatilag szinte ugyanaz a két SSD mivel ebben is Jmicron 616-os vezérlő van, (ezt az infót a netről szereztem, én azt hittem hogy Jmicron 612-es van benne) és ugyanazokat a dolgokat tudja mint az E20-as( Trim, ECC, Garbage Collection, Wear-Leveling).

A dobozban találtam beépítő keretet is és USB kábelt, és ezen felül az Acronis True Image HD Oem verzióját is, amivel elvileg valóban egyszerű a költözési művelet. (De erről még később.)

Adata szoftver leírása és videója a költöztetésről

Szóval úgy tűnik hogy igencsak jól tettem hogy visszatértem az eredeti tervhez, - tekintettel az előbbiekre - valamint az Adata-n van USB csatlakozó is, és ennek jó hasznát is vettem klónozáskor, ugyanis az első másolás USB-n keresztül történt, pont mint a fenti videóban. Hogy a Silicon Powerhez jár-e beépítő keret illetve szoftver nem tudom (bár valószínű), de a dobozán nem volt migrációs szoftver feltüntetve az biztos.

Sajnos a sok klónozgatás közben a csomagfotóim elvesztek, mert nem a Dropbox mappámba mentettem őket (akkor még nem tudtam mennyivel bonyolultabb lesz később a dolog), de pont így nézett ki a 32GB-os csomag is. A cetliken az installálás, és a szoftver beszerzésének instrukciói találhatóak.

Vágjunk bele!

Tehát megvolt a szerzemény, neki is láttam gyorsan a dolognak illetve csak szerettem volna, mivel gyakorlatilag a szoftver beszerzése és aktiválása kb 1 órámba került, az egész másolási procedúra a szoftverrel pedig csak max.20 percbe...
Az Acronis szoftver aktiválása ugyanis finoman szólva is macerás, ott kezdődött hogy a dobozban kapott kis cetlin rosszul szerepelt a letöltési weboldalcím (valószínűleg azóta frissült és átneveződött), még jó hogy Google a barátom, és gyorsan megtaláltam a letöltő oldalt.

Ezután jött a letöltés, ami elég lassú volt szinte alig cseperészett lefelé a 157mb-os szoftver. Ezután az SSD hátoldalán lévő 16 jegyű aktivációs kulcs bepötyögése és adataim megadása következett, amit a rendszer el is fogadott és meg is érkezett az Acronis account regisztrációs email, a beígért 64(!) jegyű aktivációs termékkulcsnak azonban se híre se hamva.
Support átnéz, gmail átnéz, vár 30percet (support oldal javaslata szerint), semmi. Na ekkor kezdtem érezni, hogy nem lesz ez olyan egyszerű. Support újra, email megír, közben kiderül hogy 3 nap mire emailre válaszolnak, miközben nekem a gépem szétszerelve és ott lóg az SSD a kábelen...

Szerencsére azonban van support chat, és pont munkaidő volt arrafelé. A support nagyon kedves volt, elrebegtem hogy valami nem stimmel és kb 20 perc alatt kiderítettük hogy a 16 jegyű számsoromban az egyik 8-as nem is 8-as hanem nagy B ... és máris megkaptam a 64 jegyű aktivációs kulcsot.
Mindezt nagyon kedvesen, előzékenyen és gyorsan. (pl. miközben pötyögtem a számokat kérés nélkül beregisztrálta nekem a szoftvert az Acronis számlámon belül, és végig megvárta amíg végzek, és minden rendben van)
Szóval így újból megtapasztalhattam azt az 'ég és föld' jellegű különbséget a külföldi és a magyar kereskedési kultúra között.

Ezután maga a migrálás már gyerekjáték volt, igen-igen oké-oké nagyjából ennyi (de azért nagyon oda kell figyelni hogy mit okézunk!)..tehát aki nem jár úgy mint én, és mindent jól pötyög be, annak se fog sokkal tovább tartani..(pláne ha nem XP-je van, de erről később).

A szoftver az okézások után újraindítást kér, (ezt 10 percen belül kell elfogadni különben leáll a folyamat) és magát a másolást/klónozást/migrálást (kinek melyik tetszik) újraindulás közben végzi el, ami nálam kb 10 perc alatt megvolt (ez a másolandó adatmennyiségtől függ). Amikor végez, a gép elindul, és egy kikapcsolás után átcserélve a HDD-t SSD-re vagy átállítva a bootsorrendet a BIOS-ban, máris használható az új hardver.

Alignálás

Fontos részlet azonban, hogy XP esetén azért nem ennyire egyszerű az élet, az eltolás (alignálás) beállítása ugyanis bonyolítja a dolgot, erről bővebben itt a PH-n is lehet olvasni hogy miért.

Röviden: az SSD élettartamára illetve a sebességére van negatív hatással, ha nincs rendesen beállítva az eltolás mértéke. Mivel az SSD-hez gyárilag járt az Acronis szoftver, és ajánlották is, ezért ezt használtam. Sajnos azonban mégsem működött a dolog, a klónozás ugyan rendben lezajlott, az SSD el is indult és működött, viszont az eltolás mértéke maradt úgy, ahogy eredetileg a HDD-n volt, külön MBR (Master Boot Record) állítási lehetőséget pedig nem találtam.
Paragon szoftverrel klónozva pedig az eltolás mértéke ugyan beállítódott egy helyes értékre, az SSD azonban nem indult el, hibaüzenettel a rendszerindítás leállt.
Megjegyzem pontos választ sehol sem találtam erre a kérdésre, hogy mi is a jó módszer XP esetén, szerencsére a PH-n kaptam segítséget és tippeket Bodor és Fire/SOUL/CD fórumtársaktól, és végül teljesen véletlenül (próba cseresznye alapon) megoldódott a dolog.

A lényeg hogy Acronissal újraklónozva az eltolás helyes értéke megmaradt, és az SSD bootolhatóvá vált. Tehát először klónozás Paragonnal, majd újraklónozás Acronissal, és készen van a jól alignált XP-s SSD.

Végül is csak egy napom ment el a dologra, mire ez így kiderült, de nekem ez a kombó bevált, úgyhogy egy szavam sem lehet. Elképzelhető hogy van olyan szoftver is, ami ezt egy füst alatt megoldja, de nekem ezek álltak rendelkezésre, és örültem hogy egyáltalán sikerült megoldani a dolgot. Lényeges hogy Acronisnál van 15 napig teljes funkcióban ingyen használható migráló szoftver is, Acronis Migrate Easy néven. Eredetileg ezt terveztem használni, de mivel kaptam egy True Image HD-t ezért ez kimaradt. A Paragon szoftverei is beszerezhetőek egy kis keresgéléssel, és náluk is van Trial verzió.

Akinek ezek után sem sikerülne az alignálás, annak sem kell feladnia a dolgot, létezik ugyanis utólagos alignálási eszköz, szintén a Paragontól de szerencsére nekem ezt már nem kellett használnom.


Végeredmény AS SSD Benchmark-al

Lényeg az, hogy így egy régóta használt XP-s rendszer költöztetése is megoldható, megfelelő eltolással együtt. Magyarországon még mindig magas az XP-t használók aránya, és valószínűleg sokan vannak úgy mint én, hogy nem szeretnék újratelepíteni a jól belakott rendszert ha nem muszáj, hanem a régit szeretnék valahogy SSD-re téve felgyorsítani.

Ilyen volt:

Ilyen lett:

Valószínűleg vannak ennél sokkal jobb eredmények is, de tekintettel arra hogy egy 2008-as telepítésű XP-ről van szó, úgy gondolom ez így bőven jó lesz nekem a Win 8-ig. Hozzáteszem minden Natív IDE módban van, ha valakinek ez lényeges.

Összegzés

A HDD-ről SSD-re váltás egyszerű összehasonlításban szerintem nagyon megéri. Amióta átcseréltem a két hardvert, folyamatosan „soha többet HDD-t” érzésem van, szerintem ilyen gyorsulást semmilyen komolyabb processzorcsere sem tudott volna produkálni, ugyanis pont azok az idegesítő használat közbeni belassulások, és HDD gondolkozások tűnnek el teljesen, vagy majdnem teljesen, amik a napi használatban igazán számítanak.

Érzetre minden jóval gyorsabb, fürgébben mennek a dolgok, és nem mellesleg teljes csend van. Se kerregés se gondolkozás.

Hozzáteszem hogy egy jól karbantartott rendszerem volt és Eboostr-t is használtam mellé, 1GB-os területtel a RAM-ból, szóval nem volt olyan vészesen lassú az eredeti rendszer sem, de mindenképpen egyértelmű a javulás.
Mivel a régi HDD is maradt a rendszerben játékoknak illetve tárolásra, és a teljes rendszermásolat is rajta van, elég csak átváltanom, és egyből érzékelhető hogy mennyire lassú is volt az SSD-hez képest.

Tehát aki minőségi változást szeretne a mindennapi számítógép használatban, vagy esetleg egy régebbi hardverrel rendelkező pc-t/laptopot szeretne egy kicsit combosabbá tenni, annak részemről az SSD mindenképpen:

Különösen Ajánlott

Kapcsolódó írások:
Milyen SSD-t vegyek?
SSD beüzemelése a gyakorlatban!