Első oldal
Napokban áttértem a Samsung Salaxy S készülékemen EXT4 fájlrendszerre. Ezzel együtt, adódott a kérdés – mivel az EXT4 naplózó fájlrendszer -, hogy hogyan is lehet kikapcsolni az EXT4 velejáróját, a naplózást (journaling)? Hogy miért is? Miért ne!
Az EXT4 gyorsabb, mint a gyári RFS, de egy naplózó fájlrendszer teljesen felesleges telefonra. Szerintem. Plusz valamennyi erőforrást fel is szabadíthatunk vele. De a lényegesebb indok, hogy így jobban kímélhetjük a telefonba belegyógyított NAND memóriát. Ennek a memóriának van ugye az a rossz tulajdonsága, hogy nem bír ki korlátlan írási ciklust. Persze jöhetnek itt a tüntetők, hogy több év az élettartam, ezért minek?! A válasz számukra: Csak!
Akit érdekel, végigolvassa és majd eldönti, akarja–e vagy sem, én akartam. És, hogy ne kelljen mindenkinek túrni a netet, próbálkozni, akit érdekel ez a megoldás, leírom.
Előkészületek, előfeltételek: - ha ezek megvannak, természetesen kihagyhatók.
- Rootolt telefon + EXT4-et támogató kernel, pl. Semaphore ( Ez stock JVT-hez való, mivel az fut jelenleg a telefonom)
- Telefonon telepíteni a CF-ROOT-EXT4-v1.3-ADDON.APK –t
- Elindítani a telefonon a programok között a EXT4 MANAGER-t -> Convert to EXT4. (3-4 perc kb., majd újraindul a telefon.) Figyelem! A konvertáláshoz legalább 15MB hely kell, hogy legyen a /system -en. Ehhez töröld ki pl. az Aldiko, Swype, Samsung programok alkalmazásokat (később visszarakhatók).
Tulajdonképp eddig semmit sem csináltunk. EXT4 –hez kell egy őt támogató kernel, majd egy alkalmazás ami megcsinálja az RFS-ből a EXT4 konverziót. Csak azok kedvéért írtam le, akiknek ez nem volt meg.
Hirdetés
Ha ezek megvannak jöhet a tényleges naplózás kikapcsolása.
Elég sokat túrtam a neten mire találtam Gingerbred-hez való, naplózást kikapcsoló okosságot. A neve: Acid Ext4 No Journaling And Sqlite.zip. Innen letölthető az eredeti.
De most nem ezzel fogunk dolgozni. Úgyhogy ne is töltsétek le. Ugyanis van vele egy kis bibi:
Lefuttatva szépen meg is csinálja, a /system és a /cache –en a kikapcsolást, de ottmarad a /dbdata és a /data változatlanul. Ezekkel nem boldogul.
Belekontárkodtam egy kicsit és sikerült rávenni a /data –ra is, hogy ezzel is foglalkozzon, így már erről is törli a naplózást. Ez a verzió letölthető innen és CWM–be bebootolva, Install zip from sdcard-ból telepíthető.
Ezzel egyszerre három partíción kivégeztük a naplózást, marad a negyedik, a /dbdata.
Ezt akárhogy próbáltam, nem sikerül a fenti zip-ből megcsinálni.
Ezért itt a kerülő megoldás:
Ezzel akár mind a négy partícióról levehető a naplózás, szóval akár innen is kezdhettük volna az egészet mókát, de szerintem, gyorsabb a utóbbi zip-et feltolni gyorsan, így három partíción már ki is van kapcsolva a naplózás. Jöhet a negyedik, de kézzel...
Második oldal
A teljes, szükséges csomag ami kellhet, innen letölthető.
1. lépés:
Másold tune2fs nevű fájlt pl. WIFI-n vagy bármi módon a telefonra az /sdcard mappába.
(A tune2fs benne van a már letöltött zip-ben, a TOOLS könyvtárban, de innen is letöltheted.)
2. lépés:
Töltsd le ezt a pici ADB csomagot innen. Csomagold ki valahová, majd indítsd el a parancssort (Start menü - Futtatásba írd, hogy cmd.exe). Menj a kicsomagolási helyre (ahol az adb.exe van).
Gy.k: Ha a d:\Samsung\adb mappába csomagoltad ki az adb-t, akkor a parancssorban d: majd entert nyomj, majd cd samsung ismét enter, majd cd adb és enter. Elnézést, hogy ezt le kellett írjam, de volt már nem egy reklamáció, hogy nem fut az adb.exe. Fut az, csak mivel parancssoros, a kattintgatás nem működik. A parancssort nem ismerik jó néhányan, a DOS említésére riadtan szaladgálnak szét a szélrózsa minden irányába. Ugye-ugye, amikor TotalCommander nélkül már egy egyszerű fájlműveletet sem tudunk végrhajtani... Ill. hiba volt még a szóközös, ékezetes mappanév. Használjunk ékezet és szóköz nélküli mappát!
3. lépés:
Dugd az USB kábelt a telefonba, majd engedélyezd az USB debug módot (Beállítások, Programok, Fejlesztés menüpont). A telefonnal bootolj be a (CWM) Recovery alá és így dugd a gépre.
4. lépés:
A megnyitott parancssorban írd be:
adb devices
Amennyiben az erre a parancsra kapott válasz kb. ilyen, akkor jó:
List of devices attached
353A543CB450EC device
Ha nem ilyesmit ír ki, nézd át mit rontottál el!
5. lépés(ek):
Írd be:
adb shell
Az enter lenyomása után a sor elején egy # áll, ide kell majd pötyögni a következőket:
umount /dbdata
Ez leválasztja a /dbdata -t, így lehet vele mókolni.
FIGYELEM! Próbálj meg umount -ot írni nem pedig unmountot. Páran reklamáltak, hogy nem megy. Nos, unmount-tal valóban nem fog menni (mert hogy nincs ilyen parancs), csak umount-tal (ilyen viszont van)!
/sdcard/tune2fs -l /dev/block/stl10 | grep features
Ezzel leellenőrizzük, hogy valóban naplóz-e a fájlrendszer. Ha a válaszban kapott felsorolásban megtalálod a has_journal -t , akkor igen. Ezt akarjuk kikapcsolni. Gy.k: -l az mínusz ell (betű), a grep előtti karakter pedig a | (pipe) karakter, azaz Alt Gr + W kombinációval csalogatható elő.
e2fsck -f /dev/block/stl10
Kiírogat ezt-azt, majd megkérdezi: Lost+found not found. Create <y>?
Itt nyomj neki egy Y -t .
Most tüntetjük el a naplózást:
/sdcard/tune2fs -O ^has_journal /dev/block/stl10
-O , nem nulla, hanem nagy O betű!
Elvileg kész, ellenőrizzük le:
/sdcard/tune2fs -l /dev/block/stl10 | grep features
Ha a válaszban, a felsorolásban nincs ott a has_journal, akkor ÖRÜLÜNK!
Ha ott van, valamit elrontottál, nézz át mindent, jól csináltad -e!
Bekapcsoló gomb megnyomásával újraindítod a telefont. Ennyi.
Első boot picit hosszabb, várj türelemmel!
Aki nem akarja a zip-es megoldást csinálni, hanem kézzel akarja mindenütt kikapcsolni a naplózást, úgy az e2fsck -f /dev/block/stl10 és a /sdcard/tune2fs -O ^has_journal /dev/block/stl10 parancsokhoz érve futtassa le az stl9 , stl11 majd mmcblk0p2 partíciókon is. (Gy.k: a parancsban az stl10 helyett írj pl: stl9 -et a példa példája: e2fsck -f /dev/block/stl9
Mindenki használja a SD-kártyája egészségére, de csak saját felelősségre.