Hirdetés

5050-es hangvezérelt RGB LED rendszer

A LED olcsó, praktikus, jól néz ki, nem eszik sok áramot és persze vezérelhető a zene ritmusára.

Tervezés

Amikor már fontolgattam, hogy veszek szalagot, még nem is gondoltam a macerára, a tápra, a kábelekre, a forrasztásokra, a betáplálásra, a kapcsolásra, semmire. Olyan egyszerűnek tűnt az egész. Ahogy nézegettem a LED szalagokat, egyre nagyobb rálátásom lett a dologra. Egyből elhatároztam, hogy nekem nem is fehér, hanem színváltós, RGB LED kell, amit távirányítóval lehet vezérelni. Előre láttam az egészet magam előtt. Mi alá, fölé, hova, mennyit és hogyan húzzak ki, ezzel nem is volt gond. Viszont a számolgatásnak mindig rossz vége lett, túl hosszú, túl nagy teljesítmény, túl nagy táp… Talán a legnagyobb probléma ez volt, aztán később, mint kiderült, nem.

Hirdetés

LEGFŐBB MÓDOSÍTÁS: A HANGVEZÉRLÉS
Miután végigböngésztem cikkeket, fórumokat értékeléseket, szinte mindent átbogarászva a ledekről, elég hamar feltűnést keltett a hangvezérelt LED. A programozható Dreamledektől kezdve határ a csillagos ég... Én egyszerűbb megoldást választottam, egy TQ MUSIC 2 kétcsatornás rádiófrekvenciájú hangvezérlést. Videókat nézegetve a kis dobozról, elképedtem. Minél előbb meg szerettem volna rendelni, és építeni be a rendszerbe.

KIVITELEZÉS: HOVA, ÉS HOGYAN?

Az alap koncepció az volt, hogy a kis szobába a négy falon körbehúzom a szalagot a kábelvezető csatornában, így a LED a plafonra és a falra vetít hangulatvilágítást.
Elnézegetve más, már kész szobákat, nagyon hangulatos volt, talán még több motivációt és inspirációt szedtem belőlük, így talán még a munka is jobban ment, viszont szükségem is volt rá, mert a dolog egyáltalán nem volt olyan egyszerű, mint ahogy elterveztem.
Sok tervezgetés és megannyi kapcsolási rajz után megszületett. A táp és a közvetlen rákapcsolt hangvezérlés közvetlen az ajtó fölött, egy polcon talált magának helyet. A hangvezérlés két csatornája elég szépen adta a többit, az egyik jobbra másik balra futott végig a falon. A négy falon középen, egy kis hungarocell oszlopfő volt ragasztva, amiken feküdtek a házimozi hangfalai. Ezekre az elemekre kerültek a T és X 4 pines osztók.
A falhoz közel a T-ben ment a szalag, rá az X elemben, párhuzamosan a T-re ment az áram vezetéken, majd az utolsó ágba ment egy házilag készített papír díszgömbbe a világítás. Az egész rendszer párhuzamosan van kötve az elegendő áram betáplálás miatt, mivel 15m szalagról van szó. Ezen a fő körön kívül még bevittem a falon lógó snowboardom mögé a világítást, amivel nem fogtam mellé, mert nagyon sokat dob az összképen.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!