Hirdetés

6950 'tuning' 2

Az előzőek kiegészítése:

A kártyák tuningolhatóságát az AMD nagyon ügyes húzással korlátozta: a TDP 'felügyelő' áramkör áramfelvétel szempontjából üdvözletes, de miatta akár a driver is újraindul. Ezért gyakorlatilag a stress tesztelésen alapuló, maximális stabil órajel keresés kétes sikerre van ítélve: a furmark remek ha a kártyát nagy áramfelvételre akarja kényszeríteni az ember, de ekkor (+20 mellett) a driver, vagy akár az egész rendszer lefagy. Pl. adott bios, adott fesz. 900 MHz órajellel nem gond, 915-nél pedig már teljes reset kell neki. Játékteszttel 950 gond nélkül.
A 6950 TDP limitje valahol ott van, ahol a 6970 teljesítménye + egy kicsi kijön belőle (~250W-ra emlékszem cikkből), tehát a feszültség emelés egyre inkább csak elméleti megoldás, mert minél magasabb az órajel és a fesz., annál valószínűbb, hogy a hozzá tartozó TDP magasabb, mint a határérték, amit a védelem enged. Ezt mutatja az is, hogy könnyebb húzni egy eredeti BIOS unlockolt, de órajel és fesz. tekintetében változatlan kártyát, mintha 70-es BIOS van rajta, a hozzá tartozó magasabb VID feszültséggel. A bökkenő így viszont az, hogy a CCC típus (device ID) szerint korlátozza a kártya maximálisan beállítható órajelét, így segédprogram nélkül 840 MHz volna a korlát, tehát messze a 70-es képességei alatt.
A BIOS jelentősége gyakorlatilag megszűnt, legalábbis egyelőre a VID beállításán felül semmit nem érdemes változtatni: a driver felülbírálja, vagy adott esetben nem működéssel honorálja a kísérleteket (nem települ, nem indul el, újraindulgat, stb.).

6950 'tuning'

Üdv,

Tapasztalatok eddig...
1. bios flash - a letölthető megoldás simán működik, akár a 70-es órajeleivel is.
viszont: angolul olvasható valahol (a messziről jött ember esete a "valahol", jelen esetben lusta vagyok kikeresni a forrást, ami egy angol fórum v. hw oldal) az 5870 kapcsán, hogy a memória hibáit javítja, így az nem szemetel, helyette próbálkozik - ekkor persze a valós fps visszaesik. Tehát a chip maximumánál magasabb órajelen a memória lehet, hogy csak látszólag megy hiba nélkül. Akit ezen része a szövegemnek érdekelt és van tapasztalata (tesztelgetett olyasmivel, amire hat a ram sebesség), majd kiegészít/kijavít.

2. hőfok
A kártya k... forró, akárhogyan: 50/70, húzva, nem húzva - persze, ha meg van terhelve. Ami nem csoda: mostanra a pl. 8800-asnál (G92) is alkalmazott fajta, jó vezérléssel (egyéni venti beállítás) még isteníthető kétkártyás helyet igénylő gyári hűtés képességeinek túlmegy a határain a 300W-os TDP (szvsz a 250 is). Persze inkább a lapátkerekes ventilátor zaj/légszállítás aránya a gyenge láncszem, 5700-as fordulatnál már nem izzik az áramellátás sem, de annak zaja mindenhogy zavaró.
2a: újrapasztázni a gyári bordát (és kicserélni a hűtőventit, ill a kapcsolódó burkolatot, hogy másfajta ventivel tápláljak be levegőt - szabásvarrás ragasztópisztollyal; )
2b: Arctic 5870 (mert a plus a látott kiegészítő kit és a felár alapján értelmetlennek tűnik/tűnt) - jelöljük meg a B-t:
'Ügyesen' kinéztem, hogy a PCB pont úgy fest, mint a referencia 5870-é. Következésképpen bizonyára jó lesz az Arctic hűtés 1:1-ben (aminél sok helyütt rosszabb VRM hőfokokról találtam teszteredményt). Nos, a VRM borda pont nem passzol (a közepe felfekszik, nyilván az 5870-nél alákerülő alkatrészek alacsonyabbak, mint a 6950-en lévők). Az 5870-ről 'valahol' írták, hogy a VRM bordára azért (is) kell a hővezető lap, mert magasabbak helyenként az ellenállások, mint a hűtendő alkatrészek. Nem hiszek nagyon egy hővezető lap általi hatékony hőátadásban és öröm volt az ürömben, hogy a hűteni kívánt alkatrészek síkban vannak a 6950-esemen, ugyanakkor egyéb nincs felettük. Miután ami van, azt kell szeretni, a VRM borda fordult 180 fokot és filctollal besatírozásra kerül minden olyan része, ami felült volna oda, ahová nem kellene neki (minimumra törekvés, hiszen minden meghagyható felület értékes). Utána satu (csak a vágandó részt befogva kell csinálni, különben gondatlanságból elkövetett VRM-felület elgörbítés lehetséges), vasfűrész, első vágások a borda hossztengelyére merőlegesek. Utána a vékony bordákat - ahol a jelölés alapján szükséges volt, de a fűrész által nem megközelíthető - egész egyszerűen egy keskeny végű fogóval tett csavaró mozdulattal eltördeltem. A kész 'művet' (vesztenivaló ugye nem volt) , aminek a hővezetője amúgy is szennyeződött (gondatlanság), lecsupaszítottam, Thermosil (magyar gyártó hővezető kencéje, 0,4W/mK, ha nem tévedek; 200(!) g cirka 1900 Ft - 4 g 'ezüstcsoda' 2000-ért? kösz, nem!) pasztával bekentem (mintha egy hasmenéses hangya járt volna rajtuk). Felcsavaroz, mem. bordák felragaszt - a gpu feletti sortól balra az 'ő' VRM-jük, arra is rátettem az odavalót, végül a GPU borda is fel.
Teszt: furmarknál még be se jön a karika, a furmark ablak fekete marad, pár sec és a pointer-ből is kifogyott a benzin, reset... Valamit elrontottam tán? (hőfokok alapján semmit)

Videokártya piac (ár/teljesítmény) 2.

A táblázat új üdvöskéje a HD 6850, CF-ben könnyedén hozza az 5970 teljesítményét, tehát bővíthető is. AMD AM3 platformon az nvidia mintha nem akarna sli-t eladni, érdemleges az MSI 980-as lapja, de hiánycikk.

Mai árakkal, több fps adattal (2560x felbontású tesztek után, amikben szinte minden GPU limites; javult is tőle a drága kártyák fps szerinti ára): Copy-paste megunva, helyette kép :)

Videokártya piac (ár/teljesítmény)

Készítettem egy számolótáblát (ti. "excel táblázat" - csak épp open office "calc táblázat"), de ezt már említettem talán máshol. Elméletileg ugyanazon konfiguráció mellett született eredmények alapján, a GTX460-768 árát (32500 nettó) és teljesítményét alapul véve, kb. ennyibe kellene kerülnie a többi kártyának, hogy azonos/jobb legyen az ár/telj. arányuk a fent említett 460-al/-hoz képest (alap kártyák esetén, nettó):
5830 - <28000
6850 - <32800
460-1GB - <35700
5850 - <34000
6870 - <38400
5870 - <42100
470 - <43100
6950 - <44600
6970 - <49750
480 - <54300
570 - <56100
580 - <64700
5970 - <63200
Nyilván ez szokatlan megközelítés, nem is véletlen jött be az "enthusiasm" (kb. rajongó) jelző a "csúcs" kártyák kategóriájára: ésszel nem fizet az ember prémium árat egy valamivel jobb termékért. A fenti árak pedig, ha nincsenek is kőbe vésve, de még +-10% melléfogással is mutatják, hogy a 100-120 eFt-os kártyák csak az ár feléért nyújtanak valamit.
Lehet itt szépíteni, okoskodni, de arra nincs mit mondani, ha az olcsóbb kártyáiból kettő übereli az adott gyártó csúcsmodelljét: ezzel nyilván a gyártó is tisztában van, azaz, hogy költséghatékonyan is adhatna többletteljesítményt. De ez nem célja, ha nem muszáj. Ha étteremre lefordítom ez épp annyit jelent, mintha a kétszemélyes tál 3-4-szer annyiba kerülne az adott helyen, de csak két adagos lenne. Vagy a péknél a kétkilós kenyér kerülne 3-4-szer annyiba, mint az 1 kg-os. Kevesen büszkélkednének azzal, hogy bezzeg ők a kétkilóst veszik...

A használt alkatrészek ára

Annak idején, amikor a pc-s pályafutásom első fejlesztésébe kezdtem (286 -> AMD DX4-100, már ennél is történt overclock kísérlet, de 120-on nem volt stabil :)) ), megismertem egy helyi kereskedőt.
Az árképzése egyszerű volt: használt ár= jelen piaci új ár mínusz áfa (vagy számlát adjon az eladó) mínusz hátralévő garancia (akkoriban 1 év volt). A garanciát 50%-ra súlyozta, azaz egy olyan termék, aminek lejárt a garanciája (vagy ami, mint napjainkban egyeseknél, hogy XY az eladó, de ő Z-től már szintén vette és ezért a vevő Z-t keresse, aki majd vagy elintézi a garanciát, ahol ő szerezte a kártyát, vagy nem), a nettó új árának maximum a felét érte számára.
Ennek tükrében igen édekesek némely ajánlatok, de balek mindig akad...

DX-11 videokártya piac(kutatás)

Felmerült lassan elavuló DX10 kártyám cseréjének a gondolata. Korábban is megvalósíthattam volna, de nem látom, hogy a technikai fejlődés is jelen volna az utána megjelent kártyákban. Pl. a jelenlegi HD5830/GTX460 - bár belül kétszeresére hizlalt processzorra épül, teljesítményben annyival kínál többet egy G92-höz képest, amennyivel kevésbé fogja vissza a GDDR5. A G92 ugyanilyen ramokkal valószínűleg csak a DX11 támogatásában lenne szegényebb választás, teljesítményben nem sokkal maradna el = nem volna érdemes váltani. Ugyanakkor az említett belépő szintű játékkártyákhoz képest nem kínálnak jobb teljesítményt - az árukhoz képest - a csúcsmodellnek számító kártyák. A leggyorsabb G92-höz képest muszáj volt valami reális többlettel előrukkolni, így viszont pl. az 5870-est nem butíthatta vissza oly mértékben az Ati/AMD, hogy a felét, vagy kevesebbet tudja 5830-ként.
Vannak, akiknek a pénz nem számít, ők nyilván megtehetik, hogy vegyenek 2-3 db, 30 eFt + ablakon kidobott 70-100eFt / db árú kártyát és CF/SLI üzemmódban használva örvendeztessék az iparágat, miszerint sem gyors (single) kártyára, sem az egy kártyára tisztességesen elkészített játékra nincs igény: majd a fogyasztó, azaz a kereslet igazodik, tehát jöhet moslék is, arany áron. Normál esetben a meglévő hardverre készülne játék, annak maximális kihasználásával. De mostanra nem úgy, mint a: riva 128, riva tnt, ... idején, egy chip, egy változatban legfeljebb több-kevesebb memóriával készül, sem úgy, mint a 3dFX esetén, hogy egy adott FPS-t teljesítenie kell a cuccnak, hanem felosztották alsó, közép és felső kategóriára, majd még ezen is csavarva egyet a kategóriákat is tovább szeletelték (58XX). Sőt, ennél is tovább mennek, ugyanis hiába tudnának n órajelet kihozni az adott processzorból, n-x órajelű típusként indul (jöhetnek a kártyagyártók 'overclock' modelljei), azután kijön az új változat/típus, ugyanarra a chipre épülve, de már magasabb órajellel, természetesen prémium áron.

PC biztonság(?) - Avagy van-e élet vírusirtó nélkül?

A legtöbb embernek, akivel ilyesmiről beszélek, problémát okoznak a spyware-ek, spam-ek és a vírusok és sok esetben eljutnak oda, ahol ugyan nem egyedüli megoldás (valószínűleg) a rendszerük újratelepítése, de a leggyorsabb. Ugyanakkor a kívánt eredményt nem hozza meg, hiszen a problémák előjövetelét a felhasználói 'magatartás' okozza, ha ez nem változik, akkor a végeredmény szükségszerűen ugyanaz marad.
Ez az írás tehát azoknak kíván tippel szolgálni, akik hajlandóak felülvizsgálni az aktuális szemléletük/hozzáállásuk.

Részemről a következőképp törekszem jó eredményre:

Passzív védekezéshez:
PeerGuardian 2 - edu/gov/spy/ad/p2p szerverek (IP-k) blokkolása
Spybot Seek & Destroy (Immunizálás funkció)
Ezek ha lassítják is a gépet, azt bootolásnál és nem pedig állandó jelleggel teszik.
Továbbá: semmiféle toolbar-t nem telepítek egyik böngészőbe sem.
Tűzfal: nincs(!)

Aktív védekezés:
MailWasher - a levelek letöltése nélkül ellenőrizhető a postafiók, a kéretlen v. rosszindulatú programot tartalmazó leveleket még azelőtt el lehet vele távolítani, hogy a számítógépre töltené a levelezőprogramunk.
Firefox, Opera, stb. böngésző,lényeg, hogy nem Internet Explorer v. azon alapuló. Firefoxnál különösen ajánlott az adblock v. adblock plus plug-in használata, amivel a sávszélesség-faló , kéretlen reklámok kiirthatók (gyorsabb böngészés), és bármilyen böngésző esetén a szkriptek, aktív tartalmak lehetséges mértékben korlátozása.