Hirdetés

Northwood vs Prescott + tuning: a tesztek

A cél egy fullos socket 478-cas számítógép építése a józanság határain, amit úgy érzem sikerült összehozni. Persze ettől is lenne feljebb, alaplapból, VGA-ból, és CPU-ból is, de az aránytalanul megdrágítaná a projektet.

Akit érdekel, itt már megírtam az előszót.
A teszt azért jött létre, mert tudatosult bennem, hogy van itthon 3 darab cpu: Northwood P4 3GHz, Prescott P4 3GHz, Prescott P4 3,2GHz. Régebben amikor megépült valamelyik P4 kisgép, olvasgattam régi teszteket, és fórumokat is, de rendszerint arról ment a vita, hogy hiába újabb a Prescott, a hosszabb feldolgozó "futószalagja" miatt, és a nagyobb szivárgóáram okozta melegedés miatt jobb a Northwood.
Ez a tesztből ki fog derülni.

Főbb komponensek

Abit IC7 alaplap
2x1GB DDR400 RAM
Radeon AGP HD4650
Intel Pentium 4 3GHz Northwood cpu, Intel Pentium 4 3GHz, 3,2GHz Prescott cpu

Hirdetés

A videokártya

A gép egy Sapphire HD 4650 AGP kártyát kapott utólagos Zalman hűtéssel,1GB DDR2 rammal sajnos ez az utóbbi határolja be, de nagyon.

Ezért (bár amúgy is) emeltem a memória órajelén +166Mhz-cet, és mivel bírta, a magórajelen is 150Mhz-cet. Így az alap 12,8GB/s-kes memóriasávszélesség 18,1GB-ra módosult, ami mindenhol érezhető volt, és ezt külön nem méregettem ki de a magórajel emelés is hozott valamennyit.
Efelett a teljesítményben az AGP-s kártyák sorában a HD 4670 és a HD 3850 van, de ezek ára manapság már elszállóban van.

Alaplap és memória

Az alaplap egy Abit IC7, rengeteg helyen ajánlották korabeli cikkekben ezt az alaplapot, szóval ezért lett ez. Az északi hidat stílusosan egy Zalman borda hűti.
A memóriákban nincs semmi különleges, csak talán a rajta ülő hűtőbordák amik "EKL Ramses II" csomagból vannak.
A háttértárról nem esett még szó, ez egy Liteon SATA3 SSD volt. Ezen kívül egy Asus hangkártya is volt a gépben, bár ez a tesztek szempontjából nem sok vizet zavart.

CPU

A két főszereplő

Az alapórajeles tesztek után megkapták a jól megérdemelt overclock-kot, 250 MHz-re emeltem az FSB-t, így a két proci 3750MHz-cen járt. RAM FSB maradt 1:1.

Sajnos többet nem tudtam belőlük kihozni.

Ezután teszteltem le a 3,2 GHz alapórajellel dolgozó procit, de itt 4GHz-n indítottam majd egész 4,16Ghz-ig tudtam stabilizálni. Ez először 250MHz-ces FSB-t jelent, másodszor pedig 260-at, de még itt is maradt az 1:1-hez RAM FSB arány.

A TESZTEK

3DMark 03

3DMark 03 tesztek nagy részében ki volt hajtva a VGA, egyedül csak az első teszt volt az ahol még mindig tudna gyorsulni a GPU. CPU teszteknél érdekesség, hogy az első teszt a Prescottnak kedvez, a második a Northwoodnak.

3DMark 05

3DMark05-ben mindent vitt a Prescott, talán besegített neki az újabb utasításkészlet, de lehet csak szimplán a jobb memóriakezelés, a nagyobb gyorsítótár, vagy maga az architektúra.

Cinebench 2003

Ez az egyik kedvenc mérésem, mert itt kijön az a vita amiről írtam az elején. Amikor csak a "nyers" teljesítmény kell, akkor a Northwood rövidebb feldolgozója hozza a kötelezőt, 4,16GHz-cen sem tudta befogni a Prescott.

Crysis

Sok esélye nem volt a már játék megjelenésekor is gyengécske processzoroknak, de a Prescott csutkóra járatva már szinte elérte a 40 FPS álomhatárt. A beépített GPU benchmark toolt használtam, medium grafikán, 1024x768 felbontáson.

F.E.A.R.

Itt is érvényesült a papírforma, ha nem is sokkal, de a Prescott mindig többet nyújtott. 1024x768 felbontás és maximális beállításokkal futott le a beépített teszt, élsimítás nélkül.

Counter Strike: Source

A Source engine-ben is lassabb volt a Northwood, igaz nem sokkal. A beépített benchmark-kot használtam 1024x768-cas felbontásban, maximum beállításokkal, élsimítás nélkül.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

A legtöbb időt felemésztő benchmark hozta meg talán a legkevesebb érdemi információt. A Stalker különálló benchmark progiját futtattam, ami különböző időjárásokban méri meg az FPS-t. Érdemi gyorsulást esős időben kaptunk, és a processzor tuningra a minimumok növekedtek szépen, de a többi beállításban szinte ki volt hajtva végig a VGA (vagy csak a memórialimit miatt nem ment többet) ergo cpu nem nagyon számított.

Quake III

A végére hagytam a legrégebbi játékot, ami elméletileg nem ismerheti ezeket a CPU-kat. Itt látszik, hogy a játék nem profitál semmit az újabb architektúrából, sőt minimumokban még talán rosszabbul is teljesít de ez lehet akár mérési hiba is. 1024x768-ban teszteltem, maximális beállítások mellett.

Öszzegzés

Ha a játékokat nézzük akkor nem jelent hátrányt sehol sem a Prescott mag, szinte csak előnyei vannak az újabb processzornak. A hűtésről egy Zalman CNPS9500 gondoskodott, így a melegedés nem volt mérvadó tényező.
Úgy gondolom, hogy a procit fullra járatva előjön a megfelelő mennyiségű erő a videokártya kihajtásához, és igazából hobbigépként nincs szükségem többre. Lehetne még cifrázni több rammal, vagy az említett erősebb Gallatin magos cpu-val, vagy HD3850-nel, de ez a gép most el lesz rakva, és ki tudja mikor lesz újra bekapcsolva.

mng.

Még van hozzászólás! Tovább