Egy ideje nem teszteltem semmi újat. Ahogy öregszem, kezdenek kevésbé érdekelni ezek az okosórás újdonságok és az utóbbi kb. 1 évben a ZeTime-ot használtam annak hibáival együtt. Közben azért követtem az új dolgokat, de semelyik közben kijött okosóra (sem hibrid óra) sem tudta megragadni a figyelmemet, mert nem igazán ütötték meg az elvárásaim vagy a pénztárcám szintjét. Sajnos amiket leírtam a ZeTime-mal kapcsolatban negítívumként, azokban nem sikerült minden téren előrelépniük 1 év alatt sem (pedig kezdetben ebben bíztam) és a frissítések üteme is lecsökkent jelentősen (bár most jött ki épp egy újabb) ezért elkezdtem újra nézelődni a piacon, hogy most mik az alternatívák.
Kábé ekkor jelent meg a Galaxy Watch és a tesztjeit olvasva egyre inkább érett az elhatározásom, hogy beszerzek egyet (akksiidő miatt kizárólag a 46 mm-es változat jöhetett szóba ill. a színe is annak tetszik) Aztán találtam elég jó áron egy újracsomagolt verziót és lecsaptam rá. Most használom negyedik hete így már megalapozottan tudok róla véleményt formálni.
Hogy maradjak a gyökereknél, még mindig a Pebble-hez hasonlítom az okosórákat (illetve összevetem azzal is amit eddig napi szinten használtam), mert azt tekintem etalonnak. Az alábbi érszrevételeim eszerint csoportosítva (mindenről nem írok részletesen, mert ez most egy ismert okosóra és rengeteg tesztet lehet róla fellelni mindenfelé):
A KO kritériumok a korábbi nejegyzéseim alapján:
- always-on kijelző (óráról beszélünk) - kipipálva, bár így csak kb. 2-2,5 nap az üzemidő
- napfényben jó olvashatóság - kipipálva, van benne automatikus fényerő szenzor (ez pl. hiányzott a Zetime-ból). Semmivel sem rosszabb az olvashatósága direkt napfényben, mint a Pebble-eknek vagy az Amazfitnek és jobb, mint a ZeTime-nak
- acél ház - félig kipipálva: ahol látszik, ott acél, de a hátoldal műanyag. Ezáltal viszont nem is túl nehéz érzetre (összevetve pl. hagyományos férfi karórákkal)
- esztétikus kinézet (ne mondják első ránézésre egy megbeszélésen, hogy "ez tutira informatikus") - az én ízlésem alapján kipipálva, bár fekete kijelzővel (AOD kikapcsolva) épp olyan hülye dolog ránézni, mint az almás órákra. Emiatt ha olyan körökben mozgok, ahol ránéznek az ember kezére (igen, mi férfiak tudjuk, hogy vannak ilyen alkalmak, események), hogy az milyen órát visel, ott bekapcsolom az AOD-t.
- vízállóság (lehessen benne zuhanyozni, úszni) - kipipálva, 5 ATM-ig használható. Fürdést, úszást bírja rendesen és közben is fogadja az értesítéseket, ha bluetooth hatókörön belül van a teló.
- értesítések kijelzése - kipipálva (tényleg mindent át tud küldeni az órára, ami a telón megjelenik (ebben is gyengébb a Zetime). A telefonos alkalmazásban lehet beállítgatni, hogy mik zargassanak az órán. Jól tetreszabható az is, hogya értesitsen (felvillantsa-e a képernyőt, stb.) Egyes alkalmazások esetében még válaszolni is lehet az értesítésekre (akár előre definiált szövegekkel, akár az órán írva (innen mondjuk szerintem a kézírásos módszer a legjobban alkalmazható, de hosszabb dolgokat azért így sem vállanék be). A diktálásos bevitel nem pálya, mert a kapcsolódoó asszisztens nem igazán érti kis hazánk nyelvét. A rezgése is kellően erős, simán ébredek erre alvásból is. A nem olvasott értesítésekre is figyelmeztet a számlapon diszkréten.
- híváskezelés - kipipálva. Lehet fogadni és elutasítani is a hívásokat sőt bónuszként még telefonálni is lehet ezen keresztül, mintegy kihangosítóként használva; bár ezt csak egyszer próbáltam ki a móka kedvéért - nem vagyok egy Michael Knight - már aki érti )
- zenelejátszó vezérlése - kipipálva (és nincs limitálva, hogy csak egyes alkalmazásokat kezel, mint pl. a ZeTime). A kapcsolódó telefonon futó lejátszót kezeli, de akár az órára letöltött zenéket is kezeli lokálisan, így sporthoz nem kell telefont sem vinni és szólhat a zene (GPS alapból van benne, de ez a tesztekből tudható)
- minimum a Pebble-lel megegyező akkuidő - na ez már más tészta. Bár kompromisszumokkal ugyan, de közelít erősen. Bekapcsolt AOD kijelzővel 2-2,5 nap. Csak kézmozdulatra bekapcsoló kijelzővel 4-4,5 nap (a Pebble Time Steel nálam 6 napot tudott, a ZeTime hosszútávú tapasztalatok alapján 8 napot az okos funkciók folyamatos működése mellett). Okos funkciók kikapcsolásával vagy energiatakarékos módban (ilyenkor is kezeli még a hívásokat és üzeneteket!) ez még kitolható pár nappal. Röviden a Pebble üzemidejét nem éri még el, de a ma kapható azonos tudású versenytársakat megelőzi. Én kézmozdulatos időkijelzéssel használom, szükség esetén AOD-t bekapcsolva, így nálam 4 napot megy el. Számomra ez egy vállalható kompromisszum, amíg az akkupiacon nem jön vlamilyen egetrengető újdonság.
Nice to have:
- HR-szenzor - kipipálva. Működik, a pontosságát nem tudom megítélni, mert nincs összevetési alapom orvosilag hitelesített eszközökkel (szerecsére nincs is rá szükségem)
- színes kijelző - kipipálva. Felbontásban és élességben ugye nem vitás, hogy veri mind a Pebble-eket, mint a ZeTime-ot
Egyéb észrevételek:
- a tesztekben elég jól leírják, mire képes és mire nem a rendszer. Jóval kevesebb alkalmazás van rá, mint Pebble-re, de nekem nincs hiányérzetem így sem, mert a telóval (Galaxy A8) amivel használom, azzal maximálisan együttműködik, mondjuk durva is lenne, ha a saját márkájukkal gond akadna
- apropó együttműködés: aki vásárlásban gondolkozik, az előtte próbálja ki lehetőleg a telefonjával, amivel használni szeretné, mert pl. a korábbi ZUK Z2 Pro telómmal nem akart rendesen működni. Hiába stimmel minden specifikáció (elvárás: RAM min. 1,5 GB, min. Android 5.0, a teló RAM 6 GB és Android 8.0) még a telefonos alkalmazást is apkmirrorról kellett hozzá letöltenem, de utána is gondjai voltak az értesítésekkel így árukapcsolásként rögtön egy telót is beújíthattam. Ezt annak tudom be, hogy nem egy mainstream telefonom volt, de gyanítom, hogy ismertebb gyártók telefonjaival ilyen gond nem feltétlenül jelentkezik.
- a kezelése a gombokkal, számlapkerettel és az érintőképernyővel tényleg a legszuperebb eddigi felhasználói élményt adja az összes általam eddig próbált okosóra közül.
- Azért arra kíváncsi lennék, hogy milyen lenne egy transzreflektív LCD-vel kombinálva a jelenlegi műszaki tartalmat...
Summa summarum: jelenlegi ez a daily driver, hogy ilyen szép modern kifejezéssel éljek