Chuwi Vi8 - Belépő szintű, kellemes árfekvésű, Windows 8.1 alapú, 64bites tablet

Bevezető

A kínai webshopokat böngészve elegem lett a sokféle és hardveresen nem éppen acélos androidos tabletekből, így más alternatívát kerestem. Először az ismertebb webshopokban olvasgattam a Windows 8 vagy 8.1 alapú táblagépekről, de az áruk nem igazán tetszett. Így egy félfordulattal az Aliexpressen találtam magam, ahol különféle apróbb értékű dolgokat szoktam vásárolni. Hugomnak van egy Acer 7"-os androidos tabletje, aminek a képmérete nekem kicsinek tűnt, így mindenképpen nagyobbat szerettem volna. Ekkor bukkantam rá úgy 2014 November végén a Voyo A1 mini elnevezésű készülékre. Az Aliexpressen napi SuperDeal keretében 95USD áron kínálták, ám valami visszatartott attól, hogy megvegyem. Talán az eladó zéró értékelése és eladása is. :D Ekkor elnapoltam a kérdést, ami végül 2014 December közepe-vége felé újra aktuális lett. Felmentem az Aliexpress-re és leesett az állam... A Voyo A1 mini ára már 115-135USD között mozgott. Na banyeg, gondoltam akkor megint nem lesz olcsó Win-es tabletem. Alul azonban az egyik Voyo hirdetésénél "Az Ön figyelmébe ajánljuk" szekcióban feltűnt egy Chuwi Vi8 tablet. A cikkem pedig erről a táblagépről fog szólni. (ha még nem aludtatok be a hosszú bevezetőm után/alatt ;] )

Amennyiben valakit a 8" rémítene el, itt elolvashatja Victoryus kolléga írását a nagytestvérről.

Doboz, külső

Az elmúlt években szokássá vált egyes gyártóknál a sokat nem mutató, fakó, világos fa színű doboz. A Chuvié sem különb, a doboz tetején egy nagy Chuwi, alatta pedig egy kisebb Intel inside felirat olvasható. A két hosszabbik oldalon szintén egy-egy Chuwi felirat van.

A két rövidebb oldalon a RoHS minősítő matricák valamint termékvonalkódok és a főbb technikai paraméterek vannak feltüntetve. Belül rögtön elénk tárul egy fehér félig átlátszó fóliába bújtatott készülék, melyre a boltokban szokásos termékismertető matricát helyeztek fel. Nagy szerencsére ez alatt a gyártó már előre feltelepített nekünk egy fóliát.

Az alábbi képen láthatjátok a tablet elejét és hátulját feliratozva a fizikai gombok, kamerák, bővítőhely és egyéb fontos infókkal. Az előlapon fent középen található egy 0.3MP kamera, amelytől ne várjatok csodát. Skypehoz három sör után elmegy. Sajnos a kijelző felülete tükröződő felületű, amin jelentősen segít a gyártó által felrakott fólia. Jó lenne végre ha minden gyártó elállna ettől a tükör jellegű felülettől és a mattot részesítenék előnyben. Ellenben a hátlapért nagy piros pont jár a gyártónak. A kemény hátlap egyáltalán nem recseg és a plasztik ellenére szál-csiszolt fémhatásúnak tűnik a kialakítása miatt.

Hardver, menü

A Chuwi motorházteteje alá egy 64bit-es, 4 magos Intel Z3735F jelzésű processzor került, melynek maximális órajele 4*1,83Ghz lehet. Ehhez párosítottak 2GB-nyi LPDDR3-as memóriát. A Windows 8.1-es rendszer és a programok egy 32GB eMMC tárhelyen vannak. Sokat olvastam, hogy a 32GB-os tárhelyen az OS döcög és meg-meg akad. Jelzem, hogy semmi ilyet nem tapasztaltam a közel egy hetes használat során. Nyilván ha telepakoljuk ezt a tárhelyet, akkor a lapozófájl miatt előfordulna akadás, de ez a 64GB-val szerelt készülékekre is épp úgy igaz. Amennyiben nem lenne elegendő a körül-belül 15GB-nyi szabad terület, úgy maximum 64GB-os microSD(HC, XC) kártyával bővíthetjük készülékünket. Biztos páran kíváncsiak, hogy a hetedik generációs Intel HD grafikus vezérlő vajon mire elegendő. Én a Blitz Brigade nevű online FPS-vel kezdtem el játszani és gyönyörűen néz ki, akadás mentesen fut a játék a tablet natív 1280*800-as felbontásán. Szintetikus tesztekkel még adós maradok, ugyanis a tabletre én egy teljesen szűz OS-t fogok feltenni pár fontos módosítással. Persze aki nem szeret mókolgatni, annak Out-of-box is meg fog felelni a gép. A Win8 óta létező csempe rendszerrel még barátkoznom kell ugyan, de nagyon jó olyan szempontból, hogy teszteljük a kijelző színeit, válaszidejének gyorsaságát és a betekintési szögeket. Egyikre sem lehet panaszunk, a Chuwi egy minőségibb IPS panelt rakott a tabletbe.

Technikai paraméterek:
Processzor - 4 magos Intel Z3735F 1.33-1.83GHz 64bit
Memória - 2GB LPDDR3
Grafikus vezérlő - 7. generációs Intel HD Graphics
Rendszer - Win8.1
Háttértár - 32GB eMMC (bővíthető max 64GB-os microSD-vel)
LCD Méret - 8" IPS, Kapacitív 10 ponton
Felbontás - 1280*800 HD
Képarány - 16:10
Kamerák: előlapi 0.3MP + hátlapi 2.0MP autófókusszal

Kijelző, multimédia, kamera

A 8"-os IPS kijelzőn az 1280*800-as felbontás ugyan csak 189PPI értéket jelent, de rengeteg androidos táblagép még ezt sem éri el ebben az árkategóriában (90-110USD). A képarány 16:10-es, ami nagyon jól jön internetezéskor és filmezéskor is. A webet böngészve nagyítás nélkül olvasható minden tartalom. Az android rákfenéjét jelentő Flash tartalmakkal röhögve megbirkózik a gép. Filmezésnél és zene hallgatásnál egy kicsit fáj a szívem, hogy a Chuwi-nál sem csak agytrösztök ülnek... A hangszóró ugyanis a hátlapra került. MIÉRT? Nem a hátlapon nézem a filmet a jó Isten osszon már nektek észt! Megfelelően kézben tartva a tabletet (306gr nem szakad le a kezed) a hangszórót az ujjainkkal erősíthetjük és a hang a tablet mellett felénk áramolhat. A hangerővel alapjában véve nincsen gond, a hangzás átlagos, a mélyből kevés jut picit. A hangerő ugyanakkor nagyban függ a zene és a film konvertálási zajszintjétől/decibel értékétől. Aki kevesli a hangot, annak ajánlom a VLC vagy KM Playerek használatát. Aki a mély hangokat kevesli, az dugjon bele 2.0-2.1-es hangfalat. ;)

A kamerák nem igazán érdemelnek szót, a gyártó sem fektetett nagy hangsúlyt rájuk. Amolyan "must built in" érzése van az embernek. Személy szerint az előlapi kamera helyére tettem volna a 2MP-es hátlapi kamerát és hátulra semmit se tettem volna. "Reszkess, sírj és borzadj..." - hangzott el a méltán híres magyar bábfilmben ez a daltöredék, ami nálam a képek láttán megállja helyét. Parancsoljatok:

További tesztképek ITT

Pár szóban a fenti képekről. A részletek nagyon el vannak mosva, a zajosodás mértéke egész jó, de a dinamika tartomány nagyon kicsi. Ahogyan a felbontás is az, maximálisan 1600x1200 lehet. Ilyen egy 90-95USD árú táblagép kamerája. Pocsék!

Hardvererő, játékok

A gép lelke mint már említettem egy 4 magos Intel Atom processzor, amit az Intel 7. generációs HD grafikus vezérlője támogat a megjelenítésben. De vajon használható-e már végre egy atom processzor játékra is? A kérdésre a választ a lentebb megtekinthető videó adja meg, amelyben kipróbáltam a Call Of Duty 4: Modern Warfare demóját. Nem vagyok CoD-os, mert a 2 után csalódtam a sorozatban, de ez egy másik történet. Íme a videó:

Update: Korábbi és további játékok, amiket a hozzászólásokban kértetek:

Need For Speed - Most Wanted (demó)
800*600, minden maxon - mindig 30fps felett
A felbontást a demóban limitálták

Need For Speed - Underground 2 (demó)
1024*768, minden maxon (részletes grafikai beállításokban is) - mindig 30fps felett
A felbontást a demóban ennyiben korlátozták

Call Of Duty 2 (demó)
1280*800, minden maxon - mint a kisangyal, 30 fps felett jócskán

Call Of Duty 4 - Modern Warfare (demó)
1280*800, LOW, minden OFF-on és kikapcsolva - 30fps felett
Optimalizálással több is kihozható belőle

Blitz Brigade (Win8 verzió)
1280*800, maxon minden - 30fps felett

Minion Rush (Win8 verzió)
800*1280, passz, szépen néz ki - 30fps felett
4 magos droid telómon nem ilyen smooth... LOL

Adatátvitel, akkumulátor

Sajnos a tablet nem 3G-s, így SIM helyet se keressünk, lemaradt továbbá a mini HDMI csatlakozó is. Vezetékes adatkommunikációra csupán egy microUSB áll a rendelkezésünkre, ami OTG képes. Vezeték nélküli esetén a repertoár a szokásos: 802-es b/g/n típusú wifi, 4.0-ás kékfog. 3G-re külső adapterrel nyílik lehetőségünk. Az aksi egy 5000 milliamper/órás darab, amivel vegyes használat mellett a 6-6,5 óra jön ki. Wifizéssel ez az idő kitolható, de játékkal 4 óra után is elfogyhat a nafta. Az üzemidő így eléggé átlagosnak mondható, de nincsen szégyenkezni valója a Chuwinak, mert androidos társai sem képesek sokkal többre.A töltőfej kicsit szokatlan formájú, amolyan ívelt felületű téglatest. :D

Adatkapcsolat: Bluetooth 4.0, Wifi 802.11b/g/n
GPS - Nincs
OTG - Támogatott
HDMI - Nincs
3G - Támogatott külső adapterrel
SIM - Nincs
Akkumulátor: 5000mAh Lithium-Ion

Tartozékok:

Egy fehér dobozkából az angol típusú töltőfej kandikált ki, amihez szerencsére kaptam EU adaptert is. A töltő 2A erősségű, amivel 2,5-3 óra alatt teljesen feltölthető a tablet. A hosszúkásabb világosbarna dobozban egy microUSB-USB adat/töltő kábelt találunk, valamint egy OTG kábelt. Egy lapos CD tokra emlékeztető tokban a kínai nyelvű leírást, két Chuwi feliratos valamit nézegethetjük. Ezen kívül kapunk még egy tartalék kijelzővédő fóliát, ám más nincs. :)

1 x CHUWI VI8 Tablet PC
1 x OTG kábel
1 x USB kábel
1 x Töltő + EU adapter
1 x Kézikönyv (kínai nyelven)
1 x kijelzővédő fólia

Összegzés

37.000 Forintért (DHL-es szállítással és ÁFA-val együtt értendő ár!) egy kiváló IPS kijelzővel és gördülékeny Windows 8.1-es rendszerrel felszerelt tabletet kapunk. A 2GB memóriával és a csupán 32GB-os tárhellyel kapcsolatos tévhitek nálam szertefoszlottak. A kamerákat felejtse el mindenki. Az üzemidő az Intel SoC ellenére nem rossz, de nem is kiemelkedő. Az összeszerelés első osztályú és külön plusz pont jár a hátlapért.

Pro:
- igen kedvező ár/érték arány
- minőségi IPS kijelző
- kellemes aksi üzemidő
- kiváló anyaghasználat
- prémium hatású hátlap
- gördülékeny OS
- microUSB + OTG + USB HUB esetén több eszköz együttes kezelése

Kontra:
- gyenge kamerák
- HDMI hiánya
- USB hiánya
- hangszórók a hátlapon vannak, nem elöl
- hangminőség lehetne jobb is
- 3G, SIM foglalat hiánya

Chuwi vi8 2/32GB Windows 8.1 Tablet

Még van hozzászólás! Tovább