2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Magyarország skanzen

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Van egy földgömb-lámpám. Lámpaként nincs használva, kizárólag a Föld modelljeként tekintek rá, és elgondolkozva szoktam forgatni a földrészeket és világtengereket szemlélve. Tulajdonképpen mindenkinek jó lenne otthonra egy földgömb, pontosan be tudná mérni, hogy mit jelent az országa, és személy szerint ő maga a hazájában az egész világhoz viszonyítva. Elgondolkoztató és ijesztő az aránytalanság. A porszemnél alig vagyunk nagyobbak.
Mit akarhat a kicsike Magyarország alig 10.000.000 lakosságával egy olyan globális gazdaságban, melynek egy több mint 1.000.000.000 lélekszámú ország a fő mozgatója? Ez Kína. Kínában többen élnek mint Európában és az Amerikai Egyesült Államokban együttvéve. Igaz, hogy mindenki Kínát tekinti a globális világ mumusának, de India sincs sokkal elmaradva tőle gazdasági potenciálját tekintve. Tehát van két gigászi ország, területükön él az emberiség egyharmada, több mint 2.000.000.000 ember. Erre jöhet egy értetlen kérdés, hogy mit foglalkoztat engemet Kína és India, hiszen a világ másik felén vannak?! A globalizálódott világban az erő odaát van. Ott még hisznek a fejlődés kínálta minden földi jóban. Aztán majd ők is belefulladnak az ipari termelés melléktermékeibe és a rengeteg hulladékba, amit az egyre mohóbban fogyasztó emberek fognak a kukákba tömködni. Ami itt történt Európában, ugyanaz megismétlődik, csak jóval nagyobb mértékben és sokkal gyorsabban Kínában és Indiában. Az egész bolygó bele fog roppanni a „nyugati álomba”. Szerintetek, miért vergődik kicsiny hazánk gazdasága? Semmink sincs, ami kellhetne a nagyvilágnak. Ellenben nagyon csinos skanzenné lehet majd átalakítani eme lassan, de biztosan elnéptelenedő országot.
Béke poraira!

Hozzászólások

(#1) _balázs_


_balázs_
csendes tag

Kínára meg Indiára szokás mostanában csodaként tekinteni,a munkakörülményekről,gyermek munkásokról,elképesztő környezeti terhelésekről stb. elfeledkezve...Valóban egyre több ember él ott is jobban,egyre több a milliomos/milliárdos,meg a középréteg autóra várva,vágyva de ezeknek elég súlyos ára van. :(

(#2) morhange


morhange
tag

"Szerintetek, miért vergődik kicsiny hazánk gazdasága?"

Nem hiszem, hogy van annyi tárhelye a PH-nak hogy ezt a kérdést eredményesen meglehessen vitatni itt.

(#3) CséZé


CséZé
őstag

majd 2-3 évtized múlva lesz, ami kellhetne a nagyvilágnak.
csak győzzük kivárni. akinek meg nem tetszik a takarosabb élet az úgyis elhúz innen. mint ahogy te is, úgyhogy nem értem mit érdekel téged az országunk...

(#4) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Költői kérdés volt, és nem vitaindítás.
Kezdjük ott, hogy egész Európa szószban van. Elöregedő lakosság, bevándorlás, eladósodás stb. Magyarország hihetetlen érzékkel elbaltázta minden lehetőségét. A kurtán-furcsán lezavart privatizáció, a teljes piacnyitás alapjaiban forgatta fel a gazdaságot és változtatta át Szovjetunió-függő helyett nyugati-függővé. Alapból a kommunista exvezetők ötlete volt, hogy bérmunkás országgá teszik a hazát, és majd jön ide a nyugati tőkés és a sok kis dolgos magyarnak lesz bőven munkája. Minden szép és jó lesz. Az más kérdés, hogy a globális versenybe beszállt Kína és India, és a nagy cégek kényelmesen megtehették, hogy egy csomó gyártási feladatot odatelepítenek. Az pedig más lapra tartozik, hogy Kína, India a rengeteg potenciális kétkezi munkás miatt köphet az emberi jogokra és munkavédelmi szabályokra. A munkás megsérült, meghalt munka közben? Kit érdekel, százan ugranának a helyére!
Nagyon bizarr új világrend van kialakulóban. Néha az az érzésem, hogy az egész világ egyetlen Észak-Korea lesz. A nagy diktátor pedig a „tőke” lesz. Akinél a pénz, azé a hatalom. El lehet felejteni a demokráciát. Egyáltalán kinek van kedve lázadozni a dolgok elfajulása ellen? Mindenki félti a saját pici életét és összekapart egzisztenciáját. A félelem a legerősebb lánc a rabszolga bokáján. A fogyatkozó természeti javak felett rendelkezőknek szintén lesz beleszólása a dolgok menetébe. Akinek viszont se természeti értéke, se pénze, annak „hallgass” lesz a neve.
Öröm a négyzetgyök alatt, hogy végignézhetem a régi világrend alkonyát, és megláthatom az újnak hajnalát…

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#5) ^Clown válasza Algieba (#4) üzenetére


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Már most is a tőke, és jó barátja, a profit az új világrend alapja.

(#6) Crystalheart válasza Algieba (#4) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Egy bizonyos szintnél rosszabb úgysem lesz. A dolog kulcsa, hogy Európa teljességben önellátó tud lenni, ha szorul a hurok, így végeredményben nincs ok aggodalomra. Minden nagy földi régió tudja, hogy az egyik nagy hatalom a többi nélkül kevesebbet ér. Akárcsak a hidegháborúban, úgy a globális gazdaságban sem lépnek át soha egy bizonyos kritikus pontot.

Magyarországnak kifizetődő volna, ha valóban egyfajta skanzenné válna - a szó szoros értelmében -, persze 10 milla lakóval. :D Gondold csak el, mekkora pénzeket lehetne leakasztani akár nyugatról, de inkább keletről...

[ Szerkesztve ]

(#7) Иван


Иван
őstag

Megoldás lenne az EU. A sok kis ország egymagábal eltűnik, de ha kombináljuk (netán még töröko. + oroszo. is belépne) messze a világ legnagyobb ereje is gazdasága lenne.

Csak kicsit át kell formálni. A bürokratizmust felszámolni meg a megszámolhatatlan tanácsot és intézményt, elég lenne 3 erős: egy törvényhozói testület, a kormány és a bíróság. Európát egy időre kizárni a világgazdaságból (max nyersanyag behozatal) és új gyerekpolitikát bevezetni. Az elej nagy kínlódás lenne, de ha kitartanánk, 20-25 év múlva hihetetlen dolog lenne.
Miért nem tesszük? Mert valakiknek nem érdeke. Mondhatjátok, hogy ez le van egyszerűsítve stbstb.... igazatok lesz, de a lényegének ennek kell lennie.

És ne gyertek nekem, én nem összeolvasztani európát, meg akarom tartani ezt a sokszínű kontinenst a kultúrákat. De hát ez így nem megy.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#8) Crystalheart válasza Иван (#7) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Senkit nem lehet kizárni a világgazdaságból, és senki nem léphet csak úgy ki belőle, olyan nincs, hogy "csak nyersanyag-behozatal". Az egy dolog, hogy Európa önellátó tudna lenni, ha rászorítanák, de az elszigetelődés (mondhatni, szovjet-módra) egyáltalán nem volna célravezető. Az internet mellett pedig nem is igen volna kivitelezhető.

[ Szerkesztve ]

(#9) Algieba válasza Crystalheart (#6) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Az a baj, hogy az átlagember szintjén még nem tudatosult, hogy mekkora érték egy jól megalapozott identitás (nem csak külsőségeiben) és a természeti értékek.
A biodiverzitás magyarán biológiai sokféleség fenntartása sokaknak semmit sem jelent. Aztán majd öt év múlva mindenki halálra váltan fog ordítani a hatványozottan jelentkező gazdasági és természeti bajok miatt. Menni fog az egymásra mutogatás. Mert ebben mindenki nagyon jó.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#10) FPéter válasza Crystalheart (#8) üzenetére


FPéter
aktív tag

Az internet aligha funkcionálna a demokrácia megmentőjeként egy olyan helyzetben, ahol befolyásos politikai erők, ne adj isten katonai erők bevonásával megpróbálnák elszigetelni az ellenőrzésük alatt tartott területen élőket a világ többi részétől... Még ha működőképes is maradna egy ilyen helyzetben - aminek az esélye pl. Magyarországon igen-igen kicsi, hiszen a rendszer jelentős része centralizált és ennélfogva sebezhető - semmivel nem adna több pluszt az ilyenkor kialakuló Nagy Forradalmakhoz, mint egy rádióadó, vagy más médiumok.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.