Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-05-07 21:30:55

LOGOUT.hu

Ismert ventilátor gyártók termékeinek adatlapjai:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3701) didyman válasza DroiDMester (#3699) üzenetére


didyman
őstag

Pont ilyen típusom most nincs itthon, de egy nagyobb áramú AVC azért akad. 410 mA a ráírt áramerősség, nézzük akkor meg, miért ezt írják rá, és miért nem feleannyit.

Kössünk rá 12 V-ot, nézzük meg, mennyit mutat az árammérés: körülbelül 240 mA körül áll meg a műszer. Majdnem igazad van, de mégsem.
A BLDC ventilátorok kefe nélküli, forgó mágneses mezőt elektronikusan előállító eszközök, az állórész tekercseibe pumpált energia függvényében forgatják a forgórész mágnesét. Ennek jellegzetessége, hogy itt semmi nem lineáris, sem a tekercsek árama, sem annak időbeli lefutása. Iktassunk be ezért egy soros, kis értékű ellenállást a ventilátorral sorosan és...
..nézzük meg a rajta eső feszültséget oszcilloszkópon. A csúcsértékből számolható könnyedén az áramerősség, ami 387 mA, amit ugyan rövid ideig ér el, de az 5 ms körüli periódusidő közel negyedében 300 mA közelében van.
A tranzisztorok, amikkel meghajtjuk ezeket, nem túl kényes eszközök, a SOA-n (biztonságos üzemelési tartomány) belül elég szélsőségesen is lehet őket terhelni, ám ez a tartomány erősen függ a félvezető méretétől (hőkapacitás), rendkívül erősen függ a hőmérsékletétől és az egyes, impulzusszerű terhelések hosszától. A fentiek alapján látszik, hogy a ventilátor nem egyszerű terhelés, kis mértékben induktív, erősen változó. Nem lehet egy RMS értékkel leírni az általuk felvett áramerősséget. Ugyanez a helyzet a CPU, vagy a perifériák tápkörével, illetve a tápegység kapcsolótranzisztoraival is: hiába látnak 20/10/5 A RMS áramerősséget, mégis ezek az eszközök 100/30/20 A-re méretezett félvezetőkkel vannak biztonságosan lefedve a PWM meghajtás sajátosságai miatt.
És ezért nem a feleakkora áramerősség van rájuk írva, hanem az a jellemző érték (a korábban említett tűrésmezővel), amihez biztonságosan lehet tervezni meghajtást.

És mivel ez egy PWM ventilátor, nézzük meg, mit mutat 8 kHz (azért ennyi, mert ezt könnyebb látni, mint a 25 kHz-es, jellemző értéket) PWM-mel meghajtva:
Ezek kb. 4-500 mA-es tranziensek. 200 mA körüli Ic értékű tranzisztorra biztos nem bíznék ilyet.

Ugyan írtam, hogy összekevertem a két adatot, nyilván a 600-as helyére a 150 mA-es elfér elektronikai oldalról, így ebben az esetben a kérdés csak az, hogy elegendő hűtést tud biztosítani, vagy sem.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#3702) DroiDMester válasza didyman (#3701) üzenetére


DroiDMester
nagyúr

kár volt ennyit bíbelődnöd vele!

De azért köszönjük a részletes le vezetést! :R

Amúgy meg a tápok 90%-ában (de ezt neked jobban kell tudni ha ezzel foglalkozol) nem PWM el vezérlik a ventiket, és amit már korábban is írtam, 1Ampert tudnia kell mindegyiknek, tehát továbbra sincs miről beszélni! :)

(#3703) Fox Mulder


Fox Mulder
aktív tag

Üdv!
Egy kis segítségre lenne szükségem.
Hozzám került egy Chieftec Proton 750W / BDF-750C / moduláris tápegység valami mókolt ventilátorral.
Videók alapján kiderítettem, hogy GLOBE FAN RL4Z S1352512HH DC12V 0.45A van benne gyárilag.
Rendeltem hozzá aliról egy GLOBE FAN RL4Z S1352512H DC12V 0.45A
Megjött és a tápban nem indul el, kipróbáltam másik tápban de ott forog, itt nem.
A gyári és ez között a különbség a sorozat végén a gyárin dupla HH van ezen pedig csak egy.
Létezik, hogy e miatt nem pörög fel a ventilátor??

(#3704) RVR400 válasza Fox Mulder (#3703) üzenetére


RVR400
veterán

Amit találtam, az alapján mindkettőnek az indítófeszültsége 6V, annyi a különbség, hogy a HH-s 300 rpm sebességgel nagyobb fordulatot tud, de ugyanúgy kellene indulnia mindkettőnek. Lehet, hogy érdemes lenne rámérni, hogy milyen feszültséget kap a venti.

(#3705) Fox Mulder válasza RVR400 (#3704) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Sajnos mérni nem fogom tudni mert nincs hozzá műszerem, alin van ennek a típusnak 12V 0.33A változata lehet azt kellett volna rendelnem, nem tudom mivel tudnám az eredetit helyettesíteni?

(#3706) Fox Mulder válasza RVR400 (#3704) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Egy 12cm 12025 12v 0.25A DF1202512SELN H191305DC ventilátorral megy, illetve San Ace 9S1212F404 szintén ezekkel ki tudtam próbálni. Illetve kipróbáltam egy Arctic P14 PWM-el azt nehezen de megindul vele is.

(#3707) Sieltier04 válasza s1xpack (#3204) üzenetére


Sieltier04
újonc

Szia! Nekem is ugyan ez a gondom ezzel a ventivel viszont a matrica alatt a kis kupak nem akar lejönni hiába próbálkozom.
Van erre valami speckó módszer, hogy hogyan kell szétszedni?
Tennék rá egy kis olajat, de nem bírok egyszerűen hozzáférni a tengelyhez.

Üdv: Zoli!

(#3708) Rowon válasza Fox Mulder (#3706) üzenetére


Rowon
veterán

Szia,

Én egy OEM Seasonic tápba Arctic P12-t vettem (sima 3 pines, nem PWM). Azt minden további nélkül elindította. Próbálkoztam be quiet! Pure Wings 2-vel is, azt nem tudta elindítani. Kimérés a legbiztosabb.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#3709) Rowon válasza didyman (#3701) üzenetére


Rowon
veterán

Fú, ezek aztán komoly cuccok. :C :R Jó látni ilyeneket is.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#3710) Fox Mulder válasza RVR400 (#3704) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Megnéztem multiméterrel és bekapcsolásnál 5V-ot ad le és visszaugrik 4.95V-ra.
Ezek alapján nem csoda, hogy nem indul a 6V-os / S1352512HH DC12V 0.45A /ventilátorral. De ha ilyen volt benne eredetileg akkor nem értem miért nem adja le a megfelelő feszültséget.
A kérdés, hogy mivel tudnám helyettesíteni? Ugyan ezen típus 12V 0.33A jó lehet?
A méret miatt mert 135x135x25MM fér el benne.

(#3711) didyman válasza Fox Mulder (#3710) üzenetére


didyman
őstag

Sajnos ez gyakori. Olykor egy betű az eltérés, ami a legvégén van a típusszámnak, vagy ott sem jelölik, mert a címke ugyanaz és valahol egy apró index jelölés, vagy sorozatazonosító mondja meg, hogy ez valami egyedileg készített verzió, eltérő paraméterekkel.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#3712) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Ahogy látom más is el van átkozva az FSP Hydro Pro (nekem 500w van.. más ahogy látom nagyobbakkal ugyanide jutott) gyári ventikkel :D Szégyen, mert amúgy a táp simán vállalható lenne ahogy nézem a review-kat, hiába C-tier :D (Király a zárlatvédelme, élőben, gyakorlatban teszteltem egy hibás GPU-val, minden túlélte, a bekapcs led egy tizermásodpercre se villant fel, utána tiltott... :D )

A C-tier mivolta eszerint ilyesmibe nyilvánul meg, hogy nagyon gatya a gyári venti.

Konkrétan a szokásos Yate Loon szutyok D12SH-12 van benne gyárilag, idegesítóen csapágyan pár év után, nagyon zavaró repetitív katt-katt hang, a szokásos csapágy a végét járja kategória...

Topikból idézve:

Yate Loon D12SH-12 (120x120x25)
2200 RPM, 88 CFM, 40 dBA, 0,3A, indítási fesz: 6,5V, statikus nyomás: 2,6 mm-H2O, 30.000 MTBF, Sleeve Bearing

Ha jól gondolom ezt az indítási fezsültséget amúgy lehozza nagyon sok venti...

Ahogy néztem a reflex ajánlat Arctic P12 3-pines, semmi extra, nem slim, semmilyen a jó ide is... most ez nem volt közelben.

No de új megközelítésben inkább egy régi évekre félrerakott ((így inkább már nem indítanék be vele semmi értékeset...)) Seasonic tápból guberáltam egy ADDA AD1212LB-A73GL példányt. Ez persze golyóscsapágy, örök élet, cserébe van minimális alaphangja.


Indulási feszültségről nincs adat, de okés, mert azonnal felpörög a gép indulásokar. Úgyis tápban volt, oda használják, így tuti jó... a Yate Loon 6,5V-ját tuti tudja ez is.

2,42mmH2o nyomás, pipa
20 százalékkal kisebb légszállítás, okés foguk rá

Kicsit kisebb légszállítás, mint a Yate Loonnál, de annyi baj legyen, sosem fog így sem maxon menni ha jól gondolom.

[ Szerkesztve ]

(#3713) csubuka válasza csubuka (#3712) üzenetére


csubuka
addikt

Szóval a fenti csere szakmailag vállalható nem?

Ezen leírásnak megfelel úgy vélem.

Pár kép, egász kulturált belseje van így szemre atápnak, csak ez a Late Yoon ahogy nézem rányomra a bélyegét, tekintve, hogy nem az első vagyok aki a fiatal tápjából kihajítja a ventit. Netes panaszokat nézve a gariztatás sem segít amúgy, tekintve, hogy az újban is szutyok volna, meg némelyik gyárilag is hangos.

[ Szerkesztve ]

(#3714) qdak


qdak
addikt

Sziasztok,

Chieftec Gps táp szivatás:


[nagyítható kép]

Miért ?
Fenti vezeték a chieftec gps tápé, lenti arctic freezer 3 pin
-Fent föld
-Közép MQT
-Lent 2510
ezek a jelölések.
Arctic freezer 3 pin kiosztásnál középsőt jelöli 12V ra, de a jelölés szerint 2510 - 2510 a 2 alsó csati :F

Kérdés miért használ a chieftec 2510 jelölést a VCC 12V ra, míg az Arctic nál az a RPM signal.

[ Szerkesztve ]

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#3715) MMIX válasza qdak (#3714) üzenetére


MMIX
addikt

2510 series a csatlakozó típusának a neve és nem lábkiosztás.
Nem lehet szétszedni egy tűvel? Átszerelni.
Vagy forrasztani.

[ Szerkesztve ]

(#3716) qdak válasza MMIX (#3715) üzenetére


qdak
addikt

Akkor bolond voltam, én azt hittem hogy az is jelölés, érdekes is volt, hogy ellenben áll a 3 pin kiosztással, máskor magamnak hiszek.
Azt nem gondoltam, hogy 2510 a 2pin és 3pin neve is, életemben nem hallottam.
Pedig párat már csináltam.

Forrasztottam, ez végett 2x, zsugoroztam, nagyon akartam volna átszerelhettem volna.
De az nagyobb szívás, van a HP ML 350 szerverem amiben nem szabvány a lábkiosztás,
már szedtem ki és raktam át máshelyre, inkább forrasztok.

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#3717) blp85 válasza qdak (#3714) üzenetére


blp85
aktív tag

Ha egy tűvel óvatosan benyúlsz a fémhez, akkor ki tudod tolni, a kis kapaszkodó pöcköt vissza is tudod állítani a tűvel, hogy később ne csússzon ki (így kép alapján ugyanaz a csatlakozó méret). A kiosztás szabvány, a kép szerint nézve fentről fekete (GND), piros (+12V), sárga (RPM Speed signal).

[link]

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#3718) qdak válasza blp85 (#3717) üzenetére


qdak
addikt

A nem szabvány kiosztást a HP ML350 re értettem, [link] ezt a modot csináltam meg anno.

A tápnál a felirat viccelt meg.

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#3719) F_Zolee


F_Zolee
veterán

Hello

Elgondolkodtam, hogy tovább halkítanám a gépet és kicserélném a ventit a tápban(CM 600W v3). Elvileg ilyen van benne: [link]
Átalakítót rendeltem a csatlakozás végett. Arctic P12(silenten kívül) a többinek lehet motor zaja alacsonyabb fordulaton?

(#3720) DroiDMester válasza F_Zolee (#3719) üzenetére


DroiDMester
nagyúr

sima P12 vegyél! ne silent-et. :N

ha pedig annyira csendet akarsz, tápcsere fél passzívra! :)

(#3721) F_Zolee válasza DroiDMester (#3720) üzenetére


F_Zolee
veterán

Elég nekem ha kis szélzaj van motorhang helyett. :D
Nem egyforma összegű a venti és a táp csere de majd ha lesz táp csere azt is fontolóra veszem.

(#3722) F_Zolee


F_Zolee
veterán

Több féle p12 van. Melyiket érdemes venni?

(#3723) DroiDMester válasza F_Zolee (#3722) üzenetére


DroiDMester
nagyúr

ahogyan már többször le lett írva a sima 3.pines verzió kell!

ARCTIC P12 120mm 1800rpm (ACFAN00118A)

(#3724) Fox Mulder válasza F_Zolee (#3721) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Annak a tápnak a gyári ventilátora helyett minden jobb. Szörnyű hangja van már új korában is.

(#3725) F_Zolee válasza Fox Mulder (#3724) üzenetére


F_Zolee
veterán

Vettem észre. Hdd zaj után a 2.helyen. :D Még a vgat se hallom játék alatt. Persze hozzá tartozik, hogy az sem egy zajos fajta.

(#3726) didyman válasza csubuka (#3713) üzenetére


didyman
őstag

Már 8-10 éve is utálta a fél világ a Yate Loon ventiket, pedig nem olyan hitványak, csak az FSP konzervatív kissé.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#3727) csubuka válasza didyman (#3726) üzenetére


csubuka
addikt

Azért mondjuk a 10 éves XFX Pro 550-ben simán ugyanolyan vállalható az ADDA golyóscsapágyas venti mint volt újonnan. Na ebben a z FSP-ben ~3 évesen kuka a Yate Loon venti.

(#3728) RVR400 válasza csubuka (#3727) üzenetére


RVR400
veterán

3 hónap után cseréltem mindkét FSP tápomban a ventit. De ezt is csak azért vártam ki, hogy ha ennyit kibír az elején, akkor valószínűleg gariidőn belül sem pukkan el. Én nem voltam hajlandó hallgatni a gyári ventik hangját.

(#3729) csubuka válasza RVR400 (#3728) üzenetére


csubuka
addikt

Akkor ez már gyárilag csapágyas hangú :D Útős..

(#3730) veber0937 válasza RVR400 (#3728) üzenetére


veber0937
tag

Hi

Mire cserélted?

(#3731) RVR400 válasza veber0937 (#3730) üzenetére


RVR400
veterán

Az elsőbe egy Arctic F12 ment, akkor még nem volt P12, a másodikba egy Be Quiet Silent Wings 2-t raktam, mert az volt itthon feleslegben, a mostaniban egy Arctic P12 van.

(#3732) fox64


fox64
tag

Üdv mindenkinek!
Zalman arx 1000w tápban kellene kicserélnem a ventilátort,Yate Loon D14BH-12 van benne gyárilag,135mm-es.Mi lenne amit bele lehet rakni illetve venni is tudok? :R

[ Szerkesztve ]

A kompromisszumok nem jók semmire.

(#3733) DroiDMester válasza fox64 (#3732) üzenetére


DroiDMester
nagyúr

Típus szám alapján ez 14centis :)

Ha elégedett voltál a gyári ventivel akkor ugyan olyat itt tudsz venni!

De ha elfér vastagságban a 27mm akkor inkább Arctic P14.et raknék

(#3734) fox64 válasza DroiDMester (#3733) üzenetére


fox64
tag

135mm-es is van ebből a tipusból,ezzel a számmal,de meg is mértem,ezért írtam ide :D

A kompromisszumok nem jók semmire.

(#3735) Fox Mulder


Fox Mulder
aktív tag

Üdv!

FSP Hydro GSM Lite PRO tápegység képen látható gyári ventilátora elviselhetetlen hangot ad ki magából, mehet helyette egy Arctic P12? :R

(#3736) blp85 válasza Fox Mulder (#3735) üzenetére


blp85
aktív tag

Nyugodtan mehet, a 3 pines és nem PWM-es.

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#3737) Fox Mulder válasza blp85 (#3736) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Már benne is van, köszi! :R

(#3738) F_Zolee


F_Zolee
veterán

Hello

Van itthon olyan bolt ahol kapni a 2pin-3pin átalakítót?

(#3739) DroiDMester válasza F_Zolee (#3738) üzenetére


DroiDMester
nagyúr

gugli a barátod ......... :))

amúgy meg : egyik , másik és így tovább van millió féle

(#3740) F_Zolee válasza DroiDMester (#3739) üzenetére


F_Zolee
veterán

Köszi. Kerestem de mindig más talált. Itt is kerestem de az már nem volt elérhető a boltba.

[ Szerkesztve ]

(#3741) F_Zolee válasza DroiDMester (#3739) üzenetére


F_Zolee
veterán

Közben az első link alatt nincs szintén.

(#3742) F_Zolee válasza F_Zolee (#3741) üzenetére


F_Zolee
veterán

Na meg is jött a kábel. Persze nem az a fajta csatlakozó. :W :D

(#3743) F_Zolee


F_Zolee
veterán

Idő közben sikerült a venti csere P12-re. Sokkal csendesebb lett már gép. Eddig ez volt a legzavaróbb.

(#3744) Stema


Stema
tag

Sziasztok, van egy evga 450w-os tápom, benne egy DWPH EFS-12E12H ventillátor (12v, 0.5A, danawa.com szerint 2500rpm, 62.5cfm). Meg is rendeltem az itt folyamatosan ajánlott p12-t (simát). Viszont a tápban 2 pin van (piros, fekete, azaz táp és föld), a 3. ilyen esetben mire szolgál? P12-nél írják hogy fixed speed, tehát nem pwm. Földelés? Kihagyható?

(#3745) Stema válasza Stema (#3744) üzenetére


Stema
tag

áhh, rpm feedback az arctic support oldala alapján, tehát ha jól értem kihagyható ez a 3. pin :)

[ Szerkesztve ]

(#3746) blp85 válasza Stema (#3744) üzenetére


blp85
aktív tag

A sárga a sebesség visszajelzésére szolgál, azzal nem kell foglalkoznod.

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#3747) DroiDMester válasza Stema (#3745) üzenetére


DroiDMester
nagyúr

az RPM vissza kijelzést(sárga) kell kihagynod!

korábban már betettem de akkor még 1X melyik mi!

[ Szerkesztve ]

(#3748) Stema válasza DroiDMester (#3747) üzenetére


Stema
tag

Igen, én is csatoltam a képet 2 kommentel feljebb, megtaláltam az infót az arctic oldalán és így már egyértelmű h kihagyható. közel 3800 komment van, szerintem ezt érdemes lenne az összefoglalóba odaírni (mind azt h mi az ajánlott venti és h a bekötésénél erre figyeljünk)

(#3749) Stema


Stema
tag

bocs, nem akarok hálátlannak tűnni, köszönöm mindkettőtöknek :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.