Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) Dr. Akula válasza anaqer (#146) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Cserébe kell hozzá kitartás + ész. Ezt nem lehet beseggelni mint egy jogszabálygyűjteményt. Hidd el, a többségből ez hinyzik, tehát nem az lesz infós aki csak akar.

(#152) snecy20 válasza Dyingsoul (#138) üzenetére


snecy20
veterán

Én azóta tudom hogy ez egy elképesztő kemény és nehéz műfaj, amióta magam beláttam, hogy már alap / kezdő szinten sem megy a programozás. Aki meg ráadásul profi is benne, attól nemigen sajnálom még a nettó 700k-t sem.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#153) anaqer válasza nyunyu (#148) üzenetére


anaqer
veterán

Személyes tapasztalatból megerősíthetem, ez tényleg simán hihető. Van pár kolléga (csak a család miatt itthon még), aki kb. ennyit szakít. (Mondjuk nem éppen weblapokat dobunk össze a Napsugár MGTSZ-nek... de akkor is, ezek teljesen reális számok.)

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#154) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Erdekes cikk.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#155) Reggie0 válasza anaqer (#146) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat azert ez igy ebben a formaban nem igaz. Legfeljebb azt mondhatjuk, hogy vannak agazatai, amire igaz.

(#132) nyunyu: Pascalt szoktak, mivel sokkal szigorubb nyelv, mint a C, igy kezdoknek elonyosebb azzal inditani.

[ Szerkesztve ]

(#156) pvt.peter válasza Reggie0 (#155) üzenetére


pvt.peter
őstag

Tul sok elonye nincs a Pascal tanitasanak.
Nem lattam meg olyan ceget ahol nyomatták volna.
Ellenben C (relativ) sok helyen van.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#157) Reggie0 válasza pvt.peter (#156) üzenetére


Reggie0
félisten

A pascalt nem azert tanitjak, hogy pascalban programozzal a vegen:) Hanem egyaltalan megtanulj programozni, ismerd az alap fogalmakat, ismerd a tipusokat, ne keverd ossze oket, megtanulj technikakat stb... Aztan ha ezek megvannak, akkor van ertelme rendes nyelvet tanulni, es nem 50 ora alatt lesz meg a hello world. Igazabol eloszor pszeudo programozni is lehetne papiron, csak azt maceras gepen forditgatni, viszont ahhoz kepest a pascal nem egy olyan nagy elrugaszkodas es mar gep ele lehet ultetni a tanulot.

[ Szerkesztve ]

(#158) anaqer válasza Dr. Akula (#151) üzenetére


anaqer
veterán

Kitartás helyett inkább kíváncsiságot mondanék. Ha nincs meg benned az a gondolat, az a szinte tudat alatti késztetés, hogy "miért működik éppen így ez a szar, és miért nem máshogy? miért éppen itt baszódik el, és nem máshol?", akkor ja, inkább ne gyere programozónak. (Nem rád értettem, inkább ilyen általános érvényűnek.)

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#159) Zalanius válasza Dyingsoul (#138) üzenetére


Zalanius
tag

"Itt a fórumon is mindenki néz, mint hal a szatyorban de a programozásról dunsztuk sincs."

Csakis. De legalább érdeklődve figyelik, amikor megmondod a frankót, Helikopter.

--= Zalán =--

(#160) Penge_4 válasza Reggie0 (#155) üzenetére


Penge_4
veterán

"sokkal szigorubb nyelv, mint a C, igy kezdoknek elonyosebb azzal inditani."

Hallottam már olyat is, hogy a Pythont ajánlják a kezdőknek, meg olyat is, hogy az assembly-t mert a hardver működésével kell tisztában lenni először, meg még olyat is, hogy kezdjünk egyből a Java-val, mert azzal lehet a leggyorsabban sok zsét keresni (akár freelanceren), ami majd tovább motivál a tanulásban. És most akkor ezek után döntsön jól az ember.

Ez a szar az internetben, hogy nincs egy normálisan, jól összeállított tanterv (ingyen, nem fizetős online kurzusokra gondolok), amivel el lehetne legalább kezdeni, hogy az ember legalább arra a szinte eljusson, hogy megkeresse élete első 100 dollárját valami fingós app megírásával.

(#161) -v- válasza Penge_4 (#160) üzenetére


-v-
addikt

nincs egy normálisan, jól összeállított tanterv (ingyen, nem fizetős online kurzusokra gondolok)

Coursera?

(#162) cattus válasza Reggie0 (#157) üzenetére


cattus
őstag

Ezeket ugyanúgy meg lehet tanítani C-vel is (ami egyébként erősen típusos nyelv, tehát kezdőknek is bőven ajánlható). Ha meg már kell egy nyelv, amin megtanítanak alapszinten (BME-VIK első félév pl.), akkor már legyen az egy olyan a sok közül, amit ma még használnak is.

Penge_4: Ha egy embernek, aki még életében nem látott programkódot, elkezdesz ASM kódot mutogatni, szerintem a haját tépve menekülne ki a világból. :D Meg szvsz felesleges, hacsak nem direkt ezzel akar foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

Do the thing!

(#163) UnA válasza azbest (#136) üzenetére


UnA
Korrektor

Igazából ez egy válasz volt, csak azzal együtt van értelme a mosogatás felemlítésének (igazából nem is értem, miért hozták elő). :N

(#164) Reggie0 válasza Penge_4 (#160) üzenetére


Reggie0
félisten

Igazabol a logika hianyzik sok helyen:) Minek farasztani egy tanulot a 0. korben az OO-val amikor azt sem tudja, hogy mi az a pointer.
Assembly meg mara elegge kiszorult, mar csak beagyazott es teljesitmenyre optimalizalt teruleteken erdekes, az meg alapkepzes utani temakor. Lehetni lehetne, csak pont az elterjedt magas szintu technikak bemutatasara nem alkalmas, ezert nem jo.

Nem kell nagy tanterv: meg kell tanulni programozni es a szamitogep fejevel gondolkodni: pascal. Valami erdelmes nyelvet, ami szinte mindenre jo: C. Utana barmi johet igeny szerint.

Mondjuk azt sosem tudtam megerteni aki csak a penzkereses miatt tanul meg programozni, nalam ez mar majdnem a prosti kategoria.

(#162) cattus: Csak sok olyan hulyeseget lehet benne csinalni, amire nem kopkod a fordito, ugyanazert a pascal mar rad boritja az aszalt. Ez lassitja a tanulast mert baromi sokaig lehet kergetni a hibakat. Tehat ilyen szempontbol nem hatekony. A masik meg nem art, ha megszokjak, hogy a szemlelet a fontos, a nyelv meg csak egy eszkoz es azokat siman valtogatni kell szukseg szerint. Ha ragyogyitod oket egy nyelvre es minden azzal megy, akkor tulzottan ragaszkodnak hozza.

[ Szerkesztve ]

(#165) UnA válasza Zalanius (#159) üzenetére


UnA
Korrektor

Pedig nagyrészt igaza van - persze a "mindenki" szerintem is túlzás volt. ;)

(#166) anaqer válasza Reggie0 (#157) üzenetére


anaqer
veterán

Ez egy ősrégi baromság, amit minél hamarabb elfelejtünk, annál jobb. A Pascal még tanulónyelvnek sem jó. Annó a BASIC-hez képest előrelépés volt (na de há mi nem...), de kb. ennyi. Még nem találkoztam olyan jó programozóval, aki Pascallal kezdte.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#167) Reggie0 válasza anaqer (#166) üzenetére


Reggie0
félisten

Nyilvan erveid is vannak, csak a feszultseg fokozasa miatt rejtegeted:)
Biztos keves emberrel talalkozal meg. Amugy ez az igazi baromsag, nem attol fugg hogy milyen nyelvvel kezd. Ez olyan, mint ha azt mondanad, hogy attol fugg valaki jol tud-e beszelni, hogy mi az anyanyelve...

[ Szerkesztve ]

(#168) #03372544 válasza anaqer (#166) üzenetére


#03372544
törölt tag

Pascal-lal kezdtem és jó programozó vagyok.

(#169) cattus válasza Reggie0 (#164) üzenetére


cattus
őstag

Már rég volt Pascal kód / fordító a kezem között, igazad lehet. A második felével meg teljes mértékben egyetértek, nem nyelvet, hanem szemléletet kell tanulni / tanítani.

anaqer: Pascallal kezdtem még általános iskolában. Hogy jó programozó lesz-e belőlem, majd elválik, de reménykedem benne. :)

[ Szerkesztve ]

Do the thing!

(#170) azbest válasza nyunyu (#148) üzenetére


azbest
félisten

az összegeknél egyébként az sem mindegy, hogy milyen keretek közt dolgozik valaki.
Alkalmazottként elég ritka, hogy fejlesztőt megkínálják, de ettől persze bőven akadhat példa, hogy sokezer emberből azért találni valahányat. Persze a vezetőségben könnyen meglehet, még állami helyen is. Az egyetemek tanszékein is minden középvezető benne vagy 1-2 saját cégben, ahová kimozgathatják a profitot. De ez sem alkalmazotti fizetés.

Pár éve van lehetőség egy olyan egyéni vállalkozási formára, amit mintha távmunkás szoftvereseknek teremtettek volna (Kata). A bérköltség helyett annyit számlázva, már komoly nettó emelkedést hozhat és jellemzően nem is trükk, mert megfelel a szabályoknak*. Persze a legkedvezőbb módjának van határa, de még a hátárán túlnyúlva is jó lehet, a fölé eső rész magasabb adóterhe ellenére. (500k+áfa fölötti részre már 40% adó esik, de szerintem a többség egyáltalán nem bánná, ha ez lenne a legnagyobb problémája)

A "poén" az, amikor kiderül, hogy nem a bérköltség miatt nem adnak emelést, mert esetleg benne lennének a alvállalkozói státuszba is. De akkor is legfeljebb annyit hajlandóak fizetni, ami még kevesebb a manager nettó fizetésénél. Szóval fontosabb, hogy ne kapj többet kézhez, mint amit a manager kap alkalmazottként.

Aztán nem csoda, ha olyan munkakörben, amikor harmadik félnek vagy kiadva, a helyi vezetés és cég csak plusz adminisztrációval nehezíti az életed, de nincs hozzáadott értéke, akkor elkezdenek elvándorolni az emberek máshová.

*, Ha alkalmazottként már a felszerelést, notebookokat, szoftvereket is sajátot visznek be, mert a cég különböző kifogások miatt nem veszi meg, de a feladatnak el kell készülnie. Ha a szerződések határozott idejűek és pár havonta hosszabbítják, így kikerülve a határozatlannal járó alkalmazotti jogokat, kompenczációt kirúgás esetére. Szóval ilyenkor joggal merül fel, hogy ha a kockázat és a költségek nagy része is az alkalmazotton csapódik le, eleve harmadik félnek dolgozik, akkor miért ne legyen ő maga vállalkozó. Persze ehhez vállalni kell a kockázatot (észrevenni, hogy eddig is ő kockáztatott) és hátrányokat, cserébe a magasabb jövedelemért. Tudom, ehhez az is kell, hogy egymásra találjon a feladat és aki elvégzi. Jellemzően lejáró határozott idjeű szerződés végén hosszabbítás helyett megkeresik a céget, hogy legyenek partnerek. Persze óvatosak nagyon a cégek, mert ilyenkor azért fáj a hálátlanabb korábbi munkaadónak, hogy elviszik a munkát magukkal a kilépő volt alkalmazottak

Na, de valahogy így kezdődik például egy sóherebb környéken az, hogy nem 150-300 nettó, hanem vállalkozóként 300-900 közti adózás és költségek utáni nettó eredménnyel bővüljön a tárca. És még lehet, hogy a megbízónak is olcsóbb, mert a közbülső cég előtte vastagabban számlázott.

(#172) lugosi
fel kell nőni ahhoz, hogy egészében lássa az ember a helyzetet. Más korábban is létező formánál egész évben alacsonyabb lett volna az óradíj, mert ott alapból 50% körüli az adó-járulék. Persze a normál vállalkozási formáknál lehet, hogy a macskakaját is elszámolják költségnek, hogy optimalizáljanak. De ha a nincs mit költségelni, akkor teljesen jó.

Legiptimálisabb 500as esetben 12% körüli teher van rajta, ha "csak" 250-et tud átlagban számlázni, akkor 24% (fix teher van a határon belül), de ha 1M az átlag, akkor is "csak" 26%. Persze felfelé lehet más teher is változik, amit most nem vettem figyelembe. (250-ből 190, 500-ból 440, 1000-ből 740 azért nem olyan rossz nettó, persze könyvelő meg számlavezetési díj, ilyesmi költség pluszban van, amit nem számoltam)
Btw, alkalmazottként ugyanannyi bérköltségből nettó fizuként ez lenne a sor: 120, 260, 500. Persze gyerekekkel javítható.

[ Szerkesztve ]

(#171) Reggie0 válasza cattus (#169) üzenetére


Reggie0
félisten

Igazabol kisebb gyerekeknel a Logo celszerubb mint a pascal:) Korulmenyekhez kell valasztani az eszkozt, de programozni tanulnak, nem nyelvet. :R

(#172) lugosi válasza azbest (#170) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"(500k+áfa fölötti részre már 40% adó esik, de szerintem a többség egyáltalán nem bánná, ha ez lenne a legnagyobb problémája)"

Nehogy azt hidd. :((
Ezt csak addig nem érzed nagy problémának, amíg rá nem jössz, hogy az év hátralévő részében a fele lesz az óradíjad.

[ Szerkesztve ]

(#173) pomorski válasza nullpoint (#99) üzenetére


pomorski
őstag

Nem viccnek volt szánva.

(#174) azbest válasza Reggie0 (#157) üzenetére


azbest
félisten

naja, aki egyetem előtt nem programozott, az sokkal könnyebben megértheti pascal-ul, a gondolatmenetet, mintha rögtön C-ben kezd. Persze lehetne más nyelvet is használni erre. Ki mire esküszik, de a pascal szerintem elég jól olvasható, szóval angol nyelven olvasva kb ki is derül a példáknál, hogy mi történik.

Múltkor hallottam kollégáktól, hogy olyan gyakornokok érkeztek hozzájuk, akik még sosem használtak az egyetemi oktatásukban igazi programozási nyelvet. Addig mindent táblán pszeudokódban írtak.
Volt némi kétely velük kapcsolatban, hogy egyáltalán használhatóak lesznek-e bármire a gyakorlat hónapjai alatt.

(bocs a külön hsz-ért, de nem akartam az előzőt még tovább nyújtani)

(#175) anaqer válasza Penge_4 (#160) üzenetére


anaqer
veterán

Assemblyre nagy plusz. Nem lesz egy különösebben populáris vélemény, de szerintem az nem programozó, aki nem tudja, hogy annó miért xoroztak mov eax 0 helyett.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#176) nemlehet


nemlehet
őstag

Én nem vagyok közvetlenül érintett, de 2 barátom mérnök infóra ment, közben az egyetem alatt ráfeküdtek a programozásra és már a diploma átvétele előtt dolgoztak 700k nettóért (nem alkalmazottként, hanem számláznak). Mondjuk elég sok munkaórát tesznek bele, meg már az egyetem alatt is igen pofás iOS appokat csináltak, amivel aztán tudtak menni, hogy tessék ilyet tudunk. Szóval egyáltalán nem kamu kategória a 700k.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#177) nyunyu válasza Reggie0 (#155) üzenetére


nyunyu
félisten

(#132) nyunyu: Pascalt szoktak, mivel sokkal szigorubb nyelv, mint a C, igy kezdoknek elonyosebb azzal inditani.

Én ezt értem, hogy jóval hülyebiztosabb, mint a C, hiszen nem nagyon lehet szintaktikailag kifogástalan programot írni benne, ami azonnal elszáll a francba.
Így ha már le bírod fordítani, akkor fél siker, nagy hiba nem lehet benne.

Míg C-ben ha lemarad egy * vagy & a pointer környékéről, máris jó lesz mitirki feladványnak röpZHra. :DDD

(Hajaj, mennyi ilyen volt a 3 órás online programozó felvételi tesztben, amit múltkor emlegettem. :W)

Egyébként gimiben nem szoktak Pascalt oktatni?
Vagy csak én voltam olyan szerencsés, hogy 20 éve számtech tagozaton azt toltuk?
(Általánosban még C64 BASIC ment akkor)

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#178) emvy válasza Dr. Akula (#142) üzenetére


emvy
nagyúr

> 7 kiló inkább az unreal, kamu kategória.

Dehogyis.

while (!sleep) sheep++;

(#179) Reggie0 válasza nyunyu (#177) üzenetére


Reggie0
félisten

Fogalmam sincs manapsag mit tanitanak gimiben(sot azt sem tudom, hogy anno mit tanitottak nalunk, en ezekbol felmentest kaptam. Altalanosban meg atraktak haztartastanra a lanyokhoz, mert sok fejfajast okoztam a rendszergazdaknak. Viszont varrni tudok kezzel es geppel is:) )

[ Szerkesztve ]

(#180) azbest válasza nyunyu (#177) üzenetére


azbest
félisten

93-ban basiceztünk szakkörön. Tanórán csak valami minimális mutatás volt még. Igaz akkoriban számítástechnika néven futott. Mondjuk lehet később pascaloztunk is kicsit, de a haverokkal külön programozgatásból több megmaradt, órán a "haladó" csapatban pár perc alatt megcsináltuk a feladatokat aztán doomoztunk, míg a többieknek segített a tanár egy óra alatt megcsinálni ugyanazt. Meg persze ms office oktatás ment nagyrészt. (a vicc, hogy pár éve nem fogadták el a számítástechnika tárgyat egyetemi felvételire, mert túl szakmai, ezt mondták. Az általános művelő informatikából kellene újra érettségizni hozzá.)

Akkoriban az SZTE-n is pascallal kezdtük az algoritmusokat, aztán jött be mellé a C. Meg persze architektúrák tárgyhoz tartozott assemly is. Azóta a pascalt dobták... úgy hallottam volt, hogy keresztféléves alapozó tárgyat kellett indítaniuk, mert c-vel akkora lett az első féléves bukás, hogy veszélybe sodorta a ráépülő tárgyak létszámát.

[ Szerkesztve ]

(#181) philoxenia válasza RBJ (#102) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Két módon kaphatsz sok fizetést ma Magyarországon, vagy olyan kapcsolataid vannak, hogy munkát sem kell végezned érte, vagy olyat tudsz/akarsz csinálni, amit kevesen, most az utóbbiról beszélünk. :)
Na meg persze mindenhez kell szerencse is... Nyilván sok ezer színész bír hasonló tehetséggel, mint a legnagyobb hollywoodi sztárok, de pont nekik fizetnek annyit, amennyit, C. Ronaldo nyilván sokkal kevesebb gólt rúg, mint a teljes magyar mezőny, mégis többet keres...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#182) nyunyu válasza azbest (#180) üzenetére


nyunyu
félisten

Gimi negyedikben nálunk is Office ment a korábban beígért C helyett.

Ezen persze annyira felhúztam magamat az osztály egyik legnagyobb kockájaként, hogy se számtechből érettségizni, se ECDL vizsgázni nem voltam hajlandó, mert nem akartam javítani a tanárunk statisztikáját, fényezni az egóját.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#183) Reggie0 válasza nyunyu (#182) üzenetére


Reggie0
félisten

ECDL kezdeten ez ment, boldog boldogtalant elkuldtek ra.

(#184) Szmeby válasza azbest (#180) üzenetére


Szmeby
tag

Azért ez valahol szomorú. Mármint, amit oktatás címszóval művelnek.
Én kisgyerekként otthon C64-en (basic) többet tanultam, mint amit évekkel később gimiben kaptunk. Sajnos ott a számtech fakultáció is abból állt, hogy szövegszerkesztés, táblázatkezelés, az internet története (kajakra évszámokkal meg definíciókkal, tömény bullshit).
A feladatok után a hátralevő időben meg tényleg ment ugyanez, doom, quake, starcraft. Merthogy kódolni nemigazán volt kitől megtanulni. Nem mintha akkoriban olyan nagyon foglalkoztatott volna a karrier. Talán még a szót sem ismertem. :) Később ki is iratkoztam a fakultációról, időpazarlásnak tűnt.

Egyetemen (mérnökinfó) ugyan kaptunk valami kis alapozást, de az is inkább elmélet volt, meg pszeudokód. Ellenben a kolesz szobában szabadidőmben megismerhettem a vbscriptet, majd a luát... jobb volt, mint bejárni vállalatirányítás 2-re. :)
Aztán egyetemet váltottam, ott már sokkal gyakorlatiasabb volt az oktatás, újra megszerettem kódolni, volt c meg java, végül a szakdogám is javaban készült. Utólag visszanézve botrányosan gány kódot írtam akkor. :D

A kétkedőknek meg: java fejlesztőként kapok most havi 650k-t plusz juttatások, és szerintem az iparági átlaghoz képest alul is vagyok fizetve. De legalább tetszik, amivel most foglalkozunk. Kéne keresnem egy jobban fizetőt? Amúgy is beígértem magam egy gyenge pillanatomban egy fejvadásznak, majd meglátjuk, mit tud ajánlani.

(#185) #03372544 válasza Szmeby (#184) üzenetére


#03372544
törölt tag

Bruttó vagy nettó?

(#186) Zola007 válasza Reggie0 (#183) üzenetére


Zola007
veterán

én is megcsináltam anno a 7 modulost, még a Puskásba kellett Pestre menni vizsgázni, mert nem volt máshol.
örültem neki "nagyon".
jó, könnyű volt, de azóta se láttam hasznát

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#187) Reggie0 válasza Zola007 (#186) üzenetére


Reggie0
félisten

Valaki biztos sokat keresett a licenceken, de kb. titkarnokepzobe valo.

(#188) .tnm válasza #03372544 (#185) üzenetére


.tnm
addikt

biztos bruttó, mivel a hazai átlag java fejlesztőként nem 1mó bruttó.

-----
íráshoz:

egyébként a cikkel egyet tudok érteni, leszámítva a dotcom-os részt, ami vagy egy alapos magyarázatra szorul, vagy valami nagy tévedésen alapszik.

a magas kezdő fizetésekben meg én annyira nem látom a problémát, ha majd nem tudják a cégek kitermelni, akkor elkezdenek jobban válogatni a kezdők között, ami nyilván a gyengébb képességűeknél azt jelenti, hogy lejjebb kell, hogy adjanak*, amivel rögtön elkezdődik a helyzet egyensúlyi állapotba való elmozgása.

*vagy próbálkozhatnak külföldön, de kezdőként (főleg tapasztalatlanabb, vagy gyengébb képességű kezdőként), azért nem lesz az se olyan könnyű út, ott már nem csak a többi magyarral van versenyben.

a közel jövőben (egy világégést leszámítva) pedig attól se tartanék, hogy lufiként kidurranna az infós hiány és ebből adódóan letörnének a fizetések. vannak persze értelmetlen projektek, meg felfújt startup-ok, de ha beütne egy újabb válság, akkor is a legtöbb cégnél a spórolásnak az eszköze, valamilyen gépesítés, vagy outsourcing, ami megint informatikai igényeket és valós igényeket fog generálni.

az indai meg kínai olcsó kollégáktól egyelőre nem félek, elég nagy számban kellett elsőkézből velük dolgoznom, és mások történetei is megerősítették, hogy, egy-egy rossz manageri döntés hatásaként elvehetik a munka egy részét, de azt utána valakinek végül csak meg kell csinálnia rendesen. és itt a balkán sarkán szerencsére (és egyben sajnos), nyugatnól olcsóbban, de nyugati minőséggel tudunk szállítani...

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#189) atike válasza anaqer (#166) üzenetére


atike
nagyúr

A négy programozónkból három azzal kezdte... 40 éves korosztály. És ügyesek... :)

(#190) vzozo válasza emvy (#178) üzenetére


vzozo
senior tag

Hagyjad rá, ezt a kört pár párszor lefutottam a topiktárssal, nem érti meg. Talán a tudása és a tapasztalata kevés, vagy nem tudja eladni magát.

Mind a szakmai háttér, mind a soft-skill fontos. Ha a topiktársnál bármelyik hiányzik, akkor ne csodálkozzon az alacsony béren meg a vissza nem hívásokon.

(#191) Zola007 válasza Reggie0 (#187) üzenetére


Zola007
veterán

szerintem oda is vérszegény.
Nekünk annyi, hogy emelt számtech miatt kötelező volt megcsinálni érettségi előtt
Azóta ami office megoldandó problémába belefutottam, hasznát nem vettem az ottani anyagnak.
De legalább ingyen volt.

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#192) EnGarde


EnGarde
csendes tag

Jó a cikk, de nem teljes. Szó sincs benne a munkaadók rugalmatlanságáról, múlt századi hozzáállásáról, vaskalaposságáról.

Idén vissza akartam menni Mo-ra. Megkerestem három multit, mondtam, hogy nem kell sok mani (16 éve vagyok a szakmában), elég az átlag, vagy alatt is akár, de kérek 3 nap távmunkát egy héten ( persze csak a bevezető időszak után, amikor már kiépült a bizalom).

Mondták, hogy micsoda??? Távmunka?? Hogy képzelem?!
Még úgy sem jöhetett szóba a dolog, hogy az egyik cégnél lehúztam három+ évet, jól ismernek ott, szóval referenciám is van.

Szóval nem kell nekem 1 millió bruttó.

Nekem rugalmasság kell, hogy minél többet legyek a családdal és ne rohadjak havi 40 órát a BKV-n teljesen feleslegesen.

A cégegnek ez nem elég jó. Képtelen megérteni és képtelenek változtatni azon, hogy a jelenlétet mérik mindenáron, percre pontosan, nem az outputot, szép magyarul, azaz a teljesítményt. Tökmindegy, h nem csinálsz semmit, de legyél bent. No comment.

Maradok külföldön.

(Ha ezt olvassa egy rugalmas cégnél dolgozó hr-es, keressen meg. Teremtsünk precedenst és jó eséllyel megindulnának haza páran...mert azért élni Mo-n jó, még ha dolgozni nem is!)

(#193) Szmeby válasza #03372544 (#185) üzenetére


Szmeby
tag

Bruttó, persze. A cikk is bruttóról beszél.

(#194) #03372544 válasza Szmeby (#193) üzenetére


#03372544
törölt tag

Budapesten?
Nem biztos hogy alul van a 650, igazából a tapasztalattól függ, mióta vagy a szakmában és milyen területen.
Meg persze attól, hogy mennyire vagy jó.
Szenior szinten a most divatos technológiák ismeretével (spring, EJb, ws, angular, stb) lehet ez több is.

[ Szerkesztve ]

(#195) #82729984 válasza nemlehet (#176) üzenetére


#82729984
törölt tag

Azért az egyéni vállalkozást ne keverjük össze az alkalmazotti léttel.

700k nettót kezdő programozó/egyetemről kiesett fiatal nem fog kapni itthon. Profi programozó kaphat, de ott is ez már inkább a senior/lead developer kategória. Ettől függetlenül ebben a szakmában ez nem ritka, bár el tudom képzelni hogy főleg vidéken egy rendszergazdának akit a nettó 160 megállít ez tényleg a felfoghatatlan kategória.

Egyébként a cikkhez visszatérve, valóban programozóból van hiány, azon belül is a jó programozóból. De ez számunkra (programozók számára) tulképpen jó hir is egyben, mert ezért kapunk magas fizetést. Ha minden utcasarkon teremne egy jó programozó, akkor meg a bérek lennének a béka s.gge alatt.

(#196) Zola007 válasza #82729984 (#195) üzenetére


Zola007
veterán

Valaki vállalná, hogy szán rá némi időt és privátban egy adott problémán és kódon keresztül kifejti nekem, hogy mi teszi a jó programozót?
Nem kötekedés, kíváncsi vagyok. Programnyelv sem lényeges, mert alapszintű Perlen és Pascalon kívül nem ismerek mást.

Én önerőből és könyvből / netről tanulom a programozást és egyelőre abszolút nincs rálátásom arra, hogy hova is kellene eljutni, ha esetleg ebből akar egészben/részben megélni valaki.
Mert PhD hely kapcsán szóba került a programozás dolog, hogy kellene tudnom egy "bizonyos szinten programozni Perlben", de mikor rákérdeztem, a témavezető nem igazán tudta definiálni mit is jelent a "bizonyos szint"
Hogy máshogy fogalmazzak, úgy meg nehéz vizsgára készülni, hanem is ismerjük a tételsort :)

Akinek nem tetszik a kérdésem, kérem ignorálja, nem vitaalapnak szánom.

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#197) #03372544 válasza Zola007 (#196) üzenetére


#03372544
törölt tag

Kiismered az alkalmazás rétegeit, átlátod az architektúrát.
Ha kapsz egy komplex feladatot tudod melyik részét hová kell tenned, mit hol kell keresni.
Nem kevered a rétegeket és mindent a helyén kezelsz, pl. nem adatbázisból akarsz web service-t hívni.
Tudod hogyan kell normálisan tranzakciót kezelni, ismered az alapvető design mintákat és jól alkalmazod ( sokan tudni vélik mi a singleton mégis képesek alapvetően rosszul csinálni).
Ismered a szál kezelést, ha nálad sok felhasználós környezetben érthetetlen dolgok történnek, akkor nem vagy jó mert nem látod át.
Össze tudod rakni az alkalmazást futtatni szervereket hozzá megcsinálni konfigurálni helyesen.
Ismered és jól kezeled a verzió kezelő rendszereket.
Fontos skill, hogy tudj az ügyféllel beszélni, és rávezetni az olyan megoldásra, ami neki is jó, és neked sem kell csillaghajót építened.

Egyelőre ennyi, de rengeteg dolog van még.
Az messze nem elég hogy jól ismersz egy programozási nyelvet, tudni kell a toolingot is és még sok mást.

Nem az a jó programozó aki be tudja írni amit mondanak neki, azok az indiaiak.

[ Szerkesztve ]

(#198) Reggie0 válasza #03372544 (#197) üzenetére


Reggie0
félisten

* az indiaiak mar tobbet keresnek, mint mi...

(#199) #06658560 válasza Zola007 (#196) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az elég értelmetlen kérdés, hogy milyen a jó programozó. Ahogy a milyen a jó mérnök, biológus is. Mert milyen programozó? Hová fejleszt, megbízásból, vagy direkt a megrendelő rendszerét elérve, web, adatbázis, valami spéci szoftver? Utóbbi alatt értem videóvágás, CAE, CAD, valami speciális banki cucc, távközlés, ne adj isten szuperkomputerekre valami nagyon egyedi, pl. CERN esetén. Ahogy az is mást igényel, ha kvázi egyetlen rendszer és annak karbantartása, fejlesztése a feladat, vagy x évente valami új program írása esetleg nulláról. Vagy tűzoltás.

(#200) #03372544 válasza #06658560 (#199) üzenetére


#03372544
törölt tag

Így igaz, én is csak a saját területemre érvényes elvárásokat tudtam leírni, nyilván máshova más kell.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.