Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cifu


Cifu
nagyúr

Nagyon jó írás.

Először is az összes "jajj így nincs IT és úgy nincs IT"-s hírekben tényleg nincs részletezve, hogy bizony programozókból van hiány.

Másodszor rámutat a hazai nagy problémákra. Nyilván okokból a képzési helyzet kimaradt, azért kár egy picit, érdekelt volna azzal kapcsolatosan mi a meglátás.

Harmadszor az végén való kiszólás az online ipart ördögnek látó hatóságoknak és törvényhozóknak...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2) cuebler


cuebler
senior tag

azért a dotkomlufit nem a bérek fújták fel és durrantották ki, hanem a túlzó befektetői elvárások... ebből is látszik, meddig ér egy hr-s látóköre.
jó, hogy nem mindjárt a quaestor-balhét is a túl magas fizetésekre fogjuk.

"Vannak, akik csak a csúfságot látják a világban... a zűrzavart. Én a szépséget látom..."

(#3) Cathfaern válasza Cifu (#1) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Én már évek óta szajkózom IT-s meg álláskeresős PH!-s topicokban, hogy informatikusnak a programozás olyan, mint újságírónak az írás. Amire persze mindig jött a válasz, hogy az IT nem csak programozásból áll. Ami igaz is, én se ezt mondtam soha, de aki ~3 évvel ezelőtt megfogadta a tanácsom és nekiállt programozni tanulni, annak most nem nagyon van gondja az álláskereséssel, aki meg akkor rávágta, hogy őt nem érdekli a programozás meg "nincs érzékem hozzá"*, az most nézeget, hogy milyen informatikus hiányról beszélnek, amikor ott áll frissdiplomával a kezében és sehová se veszik fel...

* Ami nekem syntax error, pont annyi érzék kell a programozáshoz, mint az írás/olvasás megtanulásához. Persze ahhoz, hogy valaki "sztár programozó" legyen, ahhoz már kell érzék, de most nem erről beszélünk. Másik oldalról persze az olvasás is nagyon sokaknak nem megy, ráadásul ez programozók körében is nagy probléma.

(#4) Egon válasza Cathfaern (#3) üzenetére


Egon
nagyúr

pont annyi érzék kell a programozáshoz, mint az írás/olvasás megtanulásához.

Nem. Pontosan ugyanúgy kell érzék a programozáshoz, mint az íráshoz, önkifejezéshez, igen. Ahogy nem mindenki képes pl. egy normális cikket, egy logikusan felépített feljegyzést, netalántán egy szabályzatot megfogalmazni (sokaknak egy összetett mondat megalkotása is problémát okoz), úgy meggyőződésem, hogy programozni sem tud akárki megtanulni (IQ-tól függetlenül).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#5) Cifu válasza Cathfaern (#3) üzenetére


Cifu
nagyúr

Lehet mondani, hogy a programozás olyan, mint az írás/olvasás, csak hát ettől még ez is olyan munka, mint bármi más. Van, aki begolyózna, ha egy szerelősor mellett kellene napi 8 órát robotolnia, van, aki agyvérzést kapna, ha nap-mint-nap más és más emberek hülyeségeivel kellene foglalkoznia egy hotelben, van aki viszont 8 órát egy irodában ülve nem bírna ki, megint más nem megint más nem bírna ki napokat egy teherautó fülkéjében és így tovább.

Nem mondanám, hogy a programozást nem lehetne megtanulni. De hogy kell hozzá egy affinitás hozzá, az is biztos. Szóval nem igazán támogatom a véleményedet, legalábbis a programozással kapcsolatosan. Persze, syntax error, de legalább annyira, mint bármilyen más szakmára azt mondani, hogy 'nincs érzékem hozzá'...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Tisztelt IT café!

Mi lenne, ha ezt a szemetet egy lendülettel törölnétek? az első mondatot se értem, hogy betegelnek, a másodikban meg fos 700-at (sic!) emlegettek.

Azért ez az alpári stílus nem volt divat a cikkekben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) Shade45 válasza bambano (#6) üzenetére


Shade45
senior tag

Lehet, hogy nem volt divat, de ha beleolvasol a témával kapcsolatos fórumokba, akkor sajnos/nem sajnos hasonló hangvételű hozzászólásokat fogsz látni; kvázi kiragadott véleményeket idéz!

(#8) #03372544 válasza bambano (#6) üzenetére


#03372544
törölt tag

Eredeti formájában közölték az írást, nem tőlük származik.
Ettől függetlenül elég szókimondó valóban, de ez a lényegen nem változtat.

(#9) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

a cikk tartalmához: tehát szerinted itt nincsenek modern technológiák, de "olyan rendszermérnököt, aki programozik is" kerestek dögivel. Nevezzük nevén a gyereket: devops-okat kerestek. Ez mi, ha nem az egyik legmodernebb cucc manapság?

Ez a legnagyobb hr/it bullshit most.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Szerintem IT területen és a többi területen is nagy probléma, hogy nem csak az igények nem találkoznak, de gyakran nem is tudnak hol/hogyan találkozni. Így van párhuzamosan munkaerő hiány és munkanélküliség.

Beírom egy nagyobb nevű állásportálba, hogy hol keresek állást és kidobál egy halom (valószínűleg fizetett) hirdetést, aminek semmi köze sincs ahhoz, amit keresek. Beírok egy magyar várost és olyan hirdetéseket kapok vissza, ami több száz kilométerre van a megadott várostól, de pl. rögtön a második egy izlandra szóló hirdetés. Ez nem egyedi, mert majdnem mindegyik állásportál így dolgozik. Az egész használhatatlan. Az meg tragikomikus, hogy állítólag több tízezer (száz ezer?) betöltetlen állás van, mégis komplett megyékre azt dobja vissza, hogy összesen 12, megy 14 szabad állás van. Még Győr-Sopron-Moson megyére is csak 85-öt hoz, pedig ott biztos sokezer szabad állás van, hiszen teli van ipari parkokkal, gyárakkal és közel van Ausztria.

Hol keresnek a cégek munkaerőt?....mert láthatóan az internetet nem veszik igénybe.

Másik dolog, hogy a távmunka továbbra is istenkáromlásnak számít a cégek számára. Inkább siránkoznak és nem vesznek fel senkit, csak nehogy már távmunkában foglalkoztassanak.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#11) #03372544 válasza bambano (#9) üzenetére


#03372544
törölt tag

A másik a full-stack-developer, bár ez annyira nem bullshit, csak ritka.

(#12) csabyka666 válasza Cathfaern (#3) üzenetére


csabyka666
addikt

"...pont annyi érzék kell a programozáshoz, mint az írás/olvasás megtanulásához."

Saját példám, egyetemről. Az IT mindig (na jó, nem mindig, de mondjuk általános hatodik óta) érdekelt, a programozás istenigazából soha. Egyetem (mindegy, melyikre jártam) egy nagy nulla volt, de ezt már akkor tudtam, amikor felvettek, hogy ott nem fogok érdemben semmit megtanulni. Így is lett.
Az előadások alkalmával nem is volt érdekük megtanítani minket, eldarálták az anyagot, oszt' jónapot. Semmit sem értettünk. Nulla programozástudással mentem oda, saját magam, illetve a csoporttársakkal együtt fejlesztettük magunkat annyira, hogy elég jól megálltuk a helyünket, sőt! A szakdogámat (PHP programozás) magam írtam - persze googliztam sokat, de ugye nem kell feltalálni a kereket...

Mindegy, elvégeztem, erős eredménnyel, és ha csak a programozást nézzük, nagyon sokat fejlődtem magamhoz képest, de ennek ellenére nem érzem úgy, hogy programozónak kellene állnom. A papírnak ennek ellenére vettem hasznát, egyéni vállalkozóként nem is végezhetnék bizonyos tevékenységeket, ha nem lenne a mérnökinfós diploma.

Visszatérve a HSZ indító sorához: kell hozzá érzék is, nekem nem volt, de sok szorgalommal pótolható minden, egyszercsak bekattant valami, és tudtam "for ciklusban" gondolkodni, egy feladat kiírásakor már megvolt, hogy mit kell alkalmazni. Ennek ellenére nem vagyok programozó, és nem is leszek soha, oda kevés vagyok, pedig érzek magamban annyit, hogy fejlesszem a képességeimet, csak egyszerűen nem akarok monitor előtt ülni kényszerből. A pénz se minden. Mellesleg aki csak a pénzért dolgozik, nem élvezi, amit csinál.

###

Az oktatásról annyit, hogy a helyzet siralmas. Visszagondolva az egyetemre, akik nem morzsolódtak le, köztük vannak olyanok is, akiket nem hogy a programozás, de kb semmi sem érdekel, ami IT, és ez nagy baj! Ők verik legjobban a tamtamot, hogy "nem vesznek fel sehova", meg "ebben az országban nincs lehetőség", és fogják magukat, kimennek mosogatni. No comment, vagyis de, mert ugye a papír egy dolog, a tudás egy másik dolog.

Szvsz igaz a mondás: az informatika nem csak a programozásról szól.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#13) Zola007 válasza Cathfaern (#3) üzenetére


Zola007
veterán

Én biológus vagyok, de nekiálltam programozni tanulni, mert látom, hogy a biológiában, biotechnológiában is erre felé tart a dolog.
A cikkben emlegetett fizetéseken azért erősen pislogtam, de ha van cég aki kifizeti, akkor biztosan megéri.
Múltkor egyik pályakezdő, még diploma előtt álló infós ismerősöm panaszkodott, hogy nem akarták neki az egyik cégnél megadni a bruttó 500-at, így nem is foglalkozott velük tovább.

Ha beírom professionre, hogy programozó, kiad 500 hirdetést, ha beírom biológus, kiad 15-öt.
Irigylem a problémáit, a mi szakmánkban bruttó 170-200 a jellemző kezdő fizetés és ezért is olyan szakmai tapasztalatot vár el némelyik cég, hogy mikor mondom az 5-10 éve a szakmában dolgozó ismerőseimnek, akkor ők is csak pislognak, hogy lassan már nekem kell fizetni, hogy dolgozhassak.
Szóval bruttó 700-as fizetésért egy informatikus igenis képezze magát a piac igényei szerint

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#14) Cathfaern válasza Cifu (#5) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

+ csabyka666:
Félreértetek. Egy szóval se mondtam, hogy minden informatikusnak napi 8 órában programoznia kéne. Csak azt mondom, hogy ha nem tud programozni (bármilyen nyelven, bár nyilván célszerű azt ismerni amit az adott cégnél használnak), akkor borzasztó hátrányba kerül bármilyen IT pozícióban (nem csak állásinterjún, hanem napi munka során is). Például tapasztalatom szerint borzasztó hiány van olyan emberekből akik tudnak az ügyfelekkel is kommunikálni, meg a programozókkal is (ugye a programozók egyik fele erre nem alkalmas, a másik fele elvből nem hajlandó rá, de akárhogy is, nem is az ő dolguk). Viszont programozóval csak akkor fogsz tudni értelmesen kommunikálni, ha legalább valami közöd van a programozáshoz (bárki aki mást gondol: garantálom, hogy a programozók azt gondolják róla, hogy nem tud kommunikálni velük. Max. szervezeti és állásbiztonsági okokból ezt nem fogják közölni vele). De legyen az tesztelő (automatizált tesztelés), rendszergazda (devops), akármi, kell hogy értsen programozáshoz. Nem kell azt csinálnia napi 8 órában. 1-ben sem. De ha lát egy programkódot, akkor értse mit csinál, és legalább valami egyszerű dolgot meg tudjon csinálni valamilyen nyelven.
Lehet mondani, hogy pl. egy projekt mendzsernek minek kell tudnia programozni, de egyrészt aki 100%-ban projekt menedzseléssel foglalkozik, az nem informatikus (ez nem negatívum akar lenni, nagyon fontos egy jó projekt menedzser, de attól, hogy IT projektet menedzsel még nem lesz informatikus), másik oldalról ha lövése sincs a programozásról, akkor a programozók ott ejtik át ahol akarják (és át is fogják, kezdve onnan, hogy azt nem lehet megcsinálni, egészen odáig, hogy ez azért tartott annyi ideig mert ennyire bonyolult feladat és nem azért mert munkaidő felében LoL-t toltuk).

(#15) csabyka666 válasza Cathfaern (#14) üzenetére


csabyka666
addikt

Ja igen, jól mondod, lehet elbeszéltünk egymás mellett. :)

Szerintem mint minden munkát, a programozást is azért kell vállalni (bocsánat, "végezni"), ha valaki erre adja a fejét, mert szereti csinálni, élvezi, amit csinál, van húzása az egész dolognak. A különbség az egy szalagmunka és a programozás között, hogy előbbit lehet unottan, rossz kedvvel, másnaposan vagy még részegen is csinálni, utóbbit nem, vagy aki mást mond az hazudik, mert teljesíteni nem lehet ilyen állapotban. Mondom ezt úgy, hogy nem dolgozom multinak, és nem vagyok programozó sem. :)

Azt továbbra is állítom, hogy az informatika nem csak programozás, noha kétségtelen, hogy az a zsírosabb része, eszméletlen fizetésekkel.
A másik gondom, hogy a programozók szerintem nem polihisztorok, ismereteim szerint programozni tudnak, de mást nem nagyon. :(

###

Én ismerősi körökben azzal is találkoztam többször, hogy valaki hiperszuper programozó, vagy legalábbis annak tűnik, de az egyetemet nem végzi el. Ezt sose fogom megérteni, mindegy is, de ez a fajta ember sajnos halálra van ítélve a piacon, hacsak nem egy akkora koponya, hogy érettségivel felveszik valahova, de hogy nem fog IT-s bért kapni, az tuti!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#16) redgreg válasza Zola007 (#13) üzenetére


redgreg
tag

"""a mi szakmánkban bruttó 170-200 a jellemző kezdő fizetés és ezért is olyan szakmai tapasztalatot vár el némelyik cég"""

Jó az 150-170 bruttónak is ;) De ezt mondjuk már akkor lehetett tudni, amikor az ember gyermeke jelentkezett az egyetemre, hogy Mo-n ebből nem fog megélni. Minimum posztdokoskodni ki kell menni. Igaz onnan ha jól csinálod, nos volt főnimnek 5 nulla volt a havi fizus papírján, és előtte egy 10<x<35 közötti szám :)

Amúgy mit tanulsz programozni? R?

(#17) UnA válasza csabyka666 (#15) üzenetére


UnA
Korrektor

"valaki hiperszuper programozó, vagy legalábbis annak tűnik, de az egyetemet nem végzi el. Ezt sose fogom megérteni, mindegy is, de ez a fajta ember sajnos halálra van ítélve a piacon"

Ez nem igaz. A cégek néhány év gyakorlattal ugyanúgy veszik fel, mintha szuper diplomája lenne.

(#18) Cathfaern válasza csabyka666 (#15) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Szerintem mint minden munkát, a programozást is azért kell vállalni (bocsánat, "végezni"), ha valaki erre adja a fejét, mert szereti csinálni, élvezi, amit csinál"
Persze, ebben 100%-ig egyetértünk :R

"A másik gondom, hogy a programozók szerintem nem polihisztorok, ismereteim szerint programozni tudnak, de mást nem nagyon. :("
Sajnos egyet kell, hogy értsek. Illetve annyiból rosszabb a helyzet, hogy divat, "menő" az, hogy IT-n kívül semmi máshoz nem ért. Rosszabb esetben IT-n belül is csak egy szűk szegmenshez ért.

"Én ismerősi körökben azzal is találkoztam többször, hogy valaki hiperszuper programozó, vagy legalábbis annak tűnik, de az egyetemet nem végzi el. Ezt sose fogom megérteni, mindegy is, de ez a fajta ember sajnos halálra van ítélve a piacon, hacsak nem egy akkora koponya, hogy érettségivel felveszik valahova, de hogy nem fog IT-s bért kapni, az tuti!"
Mondjuk pont a programozás szerintem olyan dolog amihez alapesetben nem feltétlen kell diploma (van olyan terület ahova igen, de nem feltétlen). Egyik legjobb programozó srác akit ismerek 12 évesen kezdett el programozni (bátyja tanulta középsuliban, és megtetszett neki a könyv alapján) és 18 évesen szakközép után rögtön nekiállt dolgozni (bár tény, hogy azóta elkezdett diplomát, azt nem tudom hol tart vele).

(#19) csabyka666 válasza UnA (#17) üzenetére


csabyka666
addikt

És hol szerez gyakorlatot? Azt mondja majd, hogy "én írtam már egy android appot", vagy hogy "feltörtem már pár WiFi-t"?
Veszett dolog ez, és bár van - igaz egyetlen egy - ismerősöm, aki bekerült diploma nélkül is, de a legtöbben csak szövögetik a nagy álmokat, hogy "majd robbantunk valamit a programozással", aztán ha kérdem, hogy és mégis mit, csak mormognak, hogy az titok. Aha...becsukódik lassan a mesekönyv.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#20) hallador


hallador
addikt

A cikkel az a problémám, hogy nem a magyar helyzetet tárgyalja. Amiről a cikk beszél az tipikusan a Devops- csak éppen devops tipikusan oda kell, ahol helyi infra nem nagyon van, hanem a cloud a téma, Magyarországon Cloud-ot vagy nagyon kicsi cégek, vagy nagyon nagy cégek használnak. A kicsiknek nem fognak kelleni Devopsok, a nagyok pedig megoldják alvállalkazókkal.

A Magyar piacon nem jellemző a Cloud, de ha igen a vállalkozásnak köze nincs hozzá, erre az Azure-hoz... Mert ott is először a "Microsoft partner" megcsinálja, és utána elnyomogatja a rendszergazda, mondjuk egy Exchange migrációt.

És az, hogy pl tőlünk nyugatabbra azért kell annyi devops, mert ott a helyi infra pont akkora, hogy egy "programozó" is el tudja nyomkodni, az egy dolog, de egy iparvállalat van, ahol tényleg a legújabb technológiák hevernek van pénz is, oda pont nem fog kelleni a cikkben szereplő úriember, mert egy DS8800 storaget, vagy egy 100 Hostból álló VMware farmot, cloudot, a SAN úgy komplete nem lehet megcsinálni egy Hyper-V desktopon, ahhoz oda be kell kerülni, meg kell nézni meg kell csinálni, ott kell lenn, vagy egy 600 szerveres mentés megtervezését, úgy hogy van benne minden, ami operációs rendszer, és minden amire menteni lehet (TapeLibrary, NAS, Storage DD stb), és senkit nem érdekel, hogy mennyire kened a Python-t.
És a Devops-al ellentétben ezt nem tanítják az egyetemen, Magyarországon biztosan nem.

A másik ami a cikkben/egyetemen/oktatásban/közkézen/átlagos informatikus kézen nem forog, azok a speciális technológiák ismerete ilyen a virtualizáció, a Linux-os technológiák a storage, SAN a mentés és a többi nem általános informatikus munka, és ezekhez nem elég a majd elolvasom és tudom mint a Microsoft adott szoftvereihez, ehhez tapasztalat kell mert sehol nem tanítják.

A Cikk szinté nem tesz említést egy elég egyedi csoportról a Rendszer Integrátor csoportról, aminek semmi köze a Devops.hoz, de a legújabb technológiák náluk jelennek meg, ők jutnak hozzá, és ők telepítik el először.

Persze ez magánvélemény,

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#21) csabyka666 válasza Cathfaern (#18) üzenetére


csabyka666
addikt

Az egyetemről vannak olyan ismerőseim, akik IT-ben helyezkedtek el multiknál vagy épp kisebb programozóirodáknál, de nyelvvizsga miatt nincs diplomájuk. Ők többnyire határidőt kaptak, hogy X éven belül csinálják meg, mert lapát, vagy pedig maradhatnak, de nem kapnak diplomás fizut.

Szóval helyesek ezek a sztorik, hogy csak tudást néznek, és ebben egyet is értek, de a papírra adják a fizetést, aki meg jókor van jó helyen, az az üdítő kivétel.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#22) moma


moma
őstag

Az egy jó irány lehetne, hogy megkönnyíteni az infos diplomához jutást. Vegye fel valaki a klasszika filológiát, mert az a szerelme, de hagyjuk neki, hogy mellette megtanuljon valamit, amivel termelhet is a piacon.

we all deserve a bit of luck.

(#23) bambano válasza csabyka666 (#21) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem ez az egyik legnagyobb gáz az országban, hogy nyelvvizsga hiánya miatt nem kapnak diplomát az emberek. ennél nagyobb marhaságot nehezen tudnék mondani.

itt van a példád: emberek el tudják látni a munkájukat, tehát a szakképzettségük is jó, az aktuális nyelvtudásuk is elég most is, néhány éven belül is, miközben egy (láthatóan felesleges) papír miatt kirúgással fenyegetik őket. ostoba hozzáállás az ország és a munkaadó részéről is.

mondjuk a mostani helyzetben nem követendő példa programozót kirúgással fenyegetni értelmetlen követelmények elmaradása miatt...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#24) csabyka666 válasza moma (#22) üzenetére


csabyka666
addikt

Felesleges, így sem a suliban tanulunk meg semmit, ez csak egy utópia. Maximum felfogást, szemléletmódot, de a többi csak bohóckodás. És sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de az órák 99%-a csak arról szólt, hogy típusfeladatokat meg kellett tudni oldani, aztán hogy mi van mögötte, kit érdekelt?! :(

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#25) vandor01 válasza UnA (#17) üzenetére


vandor01
őstag

okj rendszerszervezoi papirfecnivel programozok mar tobb mint 20 eve ebbol 15eve
a vilag legnagyobb multijainal..... ennyit az egyetem elvegzeserol :D
ja meg nyelvizsgam sincs :D szerintem igy papirok nelkul megyek nyuggerbe :DD

[ Szerkesztve ]

CSAK az INNOVACIO jegyeben! dr Palkovics: "Továbbá Magyarország, legalább régiós szinten, vezető szerepet kíván betölteni a dróntechnológia elterjesztésében, mivel a technológia térnyerése számos további előnnyel, kedvező hatással jár egyebek mellett a szoftverfejlesztésben és a mezőgazdaságban."

(#26) csabyka666 válasza bambano (#23) üzenetére


csabyka666
addikt

Persze, vicc, és az a szomorú, hogy aki beáll dolgozni, csak kevesen teszik le a nyelvvizsgát. Vagy elmegy valami nyelvsuliba, és kvázi megveszi, annak meg megint sok értelme van.
Emlékszem középsuliban én megbuktam az angol ECL nyelvvizsgán, de voltak az osztályban, akik megszereztek valami low-end papírt, kb 1000x voltam jobb náluk angolból. :D

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#27) csabyka666 válasza vandor01 (#25) üzenetére


csabyka666
addikt

Te vagy az üdítő kivétel, a piacra ettől még nem ez a jellemző. Szerinted mégis minek lenne oktatás, ha mindenki ott dolgozna, ahol megálmodta? :U

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#28) Vitamincsiga


Vitamincsiga
tag

A cikk mindenről szól, csak a valódi problémákról nem...
~20 év, még az inetes korszak előtt "szocializált" rendszergazdai múlt után váltottam. "Rendszergazda", aki ha kell project manager, programozó, takarító, formanyomtatvány készítő, málhahordó - nehéz egy 4U-s szerver!, árubeszerző, pszichológus, adatrögzítő stb. Ja, amúgy a Multinál +1 Mrd HUF-nyi hw, sw cuccra felügyel a gépteremben.

1. probléma: Emberi megbecsülés hiánya!
Hogy mi nincs sehol?
Pezsgő!
Nem röhögni, komoly!!
Ennyi idő alatt egy kezemen lévő ujjak száma is túl sok, hogy megszámoljam, hogy hányszor gyűlt össze aktuális csapatunk megünnepelni: NA EZ SIKERÜLT! A rendszer hasít, királyok vagyunk :DDD
Ismerős?
És higgyétek el egy idő után mindenki belefárad abba, hogy a "mi is az értelme az egésznek"-en rágódásba! Persze a túlóramentes hétvége és a 3.-ai átutalás kivételével.
És ahogy látod, amint a főnök nem fogadja az idősebb hölgy kolléga előre köszönését. Látod, hogy aki megteheti délelőtt 10 fele szivárog be, de este 7-kor még elvárja, hogy ott legyél. A kolléga 3 napja nem olvasta el a leveledet. Soroljam?
Szóval meddig is bírod?

2. probléma: Szakmai megbecsülés hiánya!
Hogy mit utál egy főnök? Azt, hogy minden megy és a rendszergazda nem csinál semmit!!
Nem röhögni, komoly!
Persze, hogy minden megy, mert az új rendszer bevezetése előtt hónapokig csak azon agyal a szerencsétlenje, hogy mit lehet és kell reszelni, hova kell tartalék alkatrész és mennyi, mit rontson el a teszt alatt, hogy valós körülmények között is tudja mit kell tennie, ha valami megáll. És az átálláskor előhúzza a kispárnát és bevackol hajnaltájt egy kényelmetlen fotelba, mert személyes ügye, hogy minden menjen, mert neki ez nem csak a munkája, de hívatása és a hobbija is egyben..
De megy is minden!
És itt kezdi foglalkoztatni a gondolat a mindenféle nyugati titulusú semmirekellőt, hogy "ez" kitúr a helyemből!!
Ismerős?
Pedig dehogy akarok főnök lenni, az már akkor voltam - egy rövid ideig -, amikor te még a Doomozáson kívül semmihez sem értettél...
Tehát marad a szakmaszeretet és annak az elviselése, hogy ők ott mondják el, hogy mennyit érsz, ahol tudják - mindenhol.
Szereted?

3. probléma: Na ez tényleg a zsé'...
Nem ragozom, a kettő metszete! Amikor menni készültem, rögtön toltak volna alám céges autót - ősöreg lefulladót, lecserélték volna a 17"-os 4:3-as monitoromat 19"-os 16:9-re. /Otthon már 24"-os volt.../ és emeltek volna gálánsan zsé'-t - 10%!!! Szerintetek érdekelt?
Legyen már egy kicsi tartásunk!

Ennyi.
Az IT szakma szép.
Pont az a szép benn, hogy egyfolytában olyan jön, ami még nem volt :)
Az, hogy ennek az öröméből ne kapjak semmit, sőt büntessenek, mert én élvezem - értsd: csak a 8 éve nem támogatott programozási nyelvben készült 15 éves agyonfoltozott rendszerünk menjen, csak az a fontos! /Jó, jó... Itt sarkítottam egy kicsit./
Hogy ebbe bukik bele mindenki?
Ja!
Volt cégeim 80% -> kuka.
Hogy emiatt a szemlélet miatt nem menő az IT szakma?
Lehet.
Aki mégis oda vágyik csak a +500 e-es kezdő és 800 e-es zsé'-t látja egy év múlva? Érdeklődés nuku? Meg szorgalom és pontosság?
Na és?
De hogy a következő cikk 25e, majd 30e hiányzóról fog szólni, az borítékolható :(((

[ Szerkesztve ]

Jó lenne egy varázsgömb ;-)

(#29) Snoop-y válasza Cathfaern (#3) üzenetére


Snoop-y
veterán

En sem programozok megis tok jol megvagyok az IT piacon szoval van elet a koderkedesen tul is
pl en BI teruleten dolgozom (az SQL-t most ne szamitsuk programozasnak)

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#30) Vitamincsiga


Vitamincsiga
tag

:R
Kicsit hosszú volt, pedig alig írtam valamiről :U
Bocsi!!
:B

Jó lenne egy varázsgömb ;-)

(#31) hallador válasza csabyka666 (#27) üzenetére


hallador
addikt

Ez meg nem igaz, az IT az a munkakör amihez a Diploma csak alapozónak OK, a legtöbb új technológiához képest a magyar egyetemek programozás szintjén 3 - 5, Hardver szintjén 15 évvel vannak lemaradva. Ahhoz, hogy egy akár 15 év alatt egy System Architecht legyél nem kell a magyar diploma, mert semmit nem ér. Az alapokat megtanítja, de azt erősen meg tudod tanulni.

A programozás más téma ott egy 5 éves egyetemi végzettség nagyon nagyot tud dobni, mert utána könnyű fejlődni, de olyan eszközöket, amit eleve nem tanítanak az egyetemen, csak majd 15 év múlva ahhoz mi értelme van a diplomának?

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#33) csabyka666 válasza hallador (#31) üzenetére


csabyka666
addikt

Értelme annyi van, hogy igenis szenvedje végig a deák, tanuljon mentalitást, ha már mást nem lehet. Anarchia lenne, ha bezárna az összes egyetem, és bemondásra vennének fel minket munkahelyre. Van pár szerencsés, aki diplomás munkát csinál, és mellette talán van annyira szerencsés is, hogy diplomás fizuért, de mondom még egyszer, nem ez a tendencia, ez az üdítő kivétel.

Azért, mert látsz az út szélén egy lerohadt Toyotát, attól még az nem rossz autó. :)

@ vandor01: Becsüld meg a helyzetet. :) :C

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#34) anaqer


anaqer
veterán

Az a 700 egyáltalán nem olyan elszállt pénz ám... én sok-sok év alatt kihordott BSc-vel, elsőmunkahelyesként 400-ról kezdtem (jó, nyilván a két felsőfokú is sokat nyomott a latban). De ha megvan a rendszer-szemlélet, tudsz az architektekkel egyenrangú félként kommunikálni (kritizálni és javaslatot tenni, ha éppen van jobb ötleted) meg átlátod az alkalmazott vállalati processzeket, hajlandó vagy kiutazni onsitera, stb. ... nos, akkor még egy erős közepes programozói tudással is elég jól el lehet boldogulni. Ha valaki meg tényleg nagyon penge valami trendi területen (akár cloud, akár AI, akár képfelismerő rendszerek, stb.), akkor tényleg nagyot lehet szakítani.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#35) GIJoe


GIJoe
addikt

Szerintem ha valakinek van egy kis kocka affinitása bármit meg tud tanulni, de nem is ez a lényeg amit írni szeretnék, hanem hogy mennyire helyfüggő ez az állás dolog. Itt Kelet Magyarországon 3 mérnöki diplomával, 10 év munkatapasztalattal, nem kezdőnek Senior részbe bruttó 180E Ft tud felajánlani az IT Service :D
Azt hittem viccelnek de nem , csak a szokásos balkáni bér... Meg ugye aki nem fővárosi az nem ember, persze. Nem is tudom aki teljesen kezdő, friss diplomás hogy tud itt nem éhen halni, 70-80E egy albérlet+rezsi és fotoszintetizál vagy mi? :)

(#36) csabyka666 válasza GIJoe (#35) üzenetére


csabyka666
addikt

Na igen, erről még nem esett szó, hogy ez a 700k pesti bérezés, ami igaz, hogy pesti viszonylatban is megsüvegelendő, de kb a vidéki 500k-nak felel meg, amiből ugyancsak el lehet éldegélni, még ha szűkösen is. :U

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#37) VinoRosso


VinoRosso
veterán

Istenem ilyeneket belekeverni, hogy uber meg .com lufi. Egy spekulációs buboréknak mi köze az elmondottakhoz ? Ha csak nem addig megy el az összeesküvés elméletekkel, hogy már eleve a munkaerőpiacot is úgy formálták a spekulánsok, hogy beüssön a krach.

(#39) Snoop-y válasza Sanguinius (#38) üzenetére


Snoop-y
veterán

Remelem ezt egy modi nagyon gyorsan kiveszi innen! :W

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#41) anaqer válasza GIJoe (#35) üzenetére


anaqer
veterán

Nézd, Budapest legalább 100-150 éve vízfej az ország nyakán - más szakmákban is, nem csak az IT szektorban. Sajnálatos tény, de ez van. Én is vidéki vagyok, ráadásul dunántúli megyeszékhelyről - azt hinnéd, hogy az még egy racionálisabb környezet, ott még megfizetik az embereket... hát lófaszt. Bp persze drágább, de ha van bármi lehetőséged mozdulni (és nem rögtön ki ebből az országnak csúfolt valamiből), akkor (főleg a szellemi munkával foglalkozók számára) sajnos kevés kevés alternatíva kínálkozik. Ez már csak egy ilyen biznic, és nem mostanában fog megváltozni.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#42) bambano válasza csabyka666 (#36) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a pesti 700k-s bérezés a vidéki 700k-s bérezésnek felel meg.
ne szítsunk indulatokat megalapozatlan hiedelmek miatt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#43) #03372544 válasza anaqer (#41) üzenetére


#03372544
törölt tag

Az emberek mobilitási hajlandósága a béka segge alatt van, sokan inkább otthon ülnek munka nélkül, vagy szar munkahelyen, minthogy elköltözzenek vagy bejárjanak dolgozni messzebbre.
Én mindig mentem a lehetőségek után, Szabolcs megyéből indultam az ukrán határ közeléből, onnan Debrecen, majd Budapest.
Persze lehet mondani, hogy a költözéshez is pénz kell, de pl. van olyan ismerősöm, aki Borsodból járt fel Budapestre dolgozni, aztán lassan megvetette itt a lábát ő is véglegesen.
Másik ismerős kazincbarcikai, ő ha lehetőség van elmegy Németországba vagy az UK-ba is, már ő is Pest megyében él egy ideje, összejött neki egy lakásra való idővel.

Száz szónak is egy a vége, mozdulni muszáj.

(#42) bambano: nem teljesen vágom mire akarsz kilyukadni, mindenesetre mikor Bp-re jöttem kb. 2x annyit kaptam, mint amennyit Debrecenben, és most is kb. 2x annyit keresek, mint amennyit ott lehet, vannak ottani szakmabeli barátaim.

[ Szerkesztve ]

(#44) moma válasza csabyka666 (#24) üzenetére


moma
őstag

De arra jó a felső oktatás, hogy legyen valami mögötte, hogy egyáltalán elmerjen kezdeni arrafelé mozogni. Lehetne más utakat is kitaposni azoknak, akik rájönnek, hogy pénzt is akarnak keresni amellett, hogy kiművelték magukat abba az irányba, amit amúgy szeretnek, de az egyetem/főiskola a legegyszerűbb talán. Ez már ki van építve. Lehet valami új szakok kellenének csak. Mert nyilván aki csak a pénz miatt lesz IT-s nem abból lesz az, aki a legnehezebb problémákat oldja meg, hanem inkább valami kőműves féle, akinek elég patternt kell tudnia megfelelő rutinnal alkalmazni. És akkor nem is azt az elméleti hátteret kellene talán beletolni. Ha lesz belőle egy béna informatikus egy képzés után, akkor is onnan könnyebben nagyobb önbizalommal tudja magát tovább fejleszteni, meg ugye van egy papírja is.

Meg egyébként ha az országban lenne több IT végzettségű valaki, aki állást keres, az lehet azt is kiváltaná, hogy még több állás jönne ide külföldről.

[ Szerkesztve ]

we all deserve a bit of luck.

(#45) #35193216 válasza bambano (#42) üzenetére


#35193216
törölt tag

Én konkrétan dupláztam, mikor Pestre költöztem. A tudásom nem érzem, hogy duplázódott volna.

(#46) #35193216 válasza anaqer (#41) üzenetére


#35193216
törölt tag

Ez így van. Csakhogy erősen kapcsolódik ide, mert az IT-s vidéki ismerőseim alapvetően 4 kategóriába kerültek bele:
1. Budapestre költözött.
2. Külföldre költözött.
3. Helyben talált IT-s munkát éhbérért.
4. Munkanélküli vagy mást csinál.

Az arány meg kb. 4:4:1:1

Nyilván nem reprezentatív a mintám (több, dunántűli városból vannak ismerőseim), de ezen mintán belül az IT munkaerő fele elveszik a hazai piacról, mert ha már költöznie kell, Budapestre megy, vagy mert nincs helyben IT-s munka, de nem mobilis az illető. Ha ez nagyban is igaz, akkor azért némi köze van egymáshoz a Budapest vízfej jelenségnek az IT-s munkaerőhiányhoz...

(#47) #35193216 válasza #03372544 (#43) üzenetére


#35193216
törölt tag

Ja, de a mobilitás azzal is jár, hogy aki vidékről megy Budapestre, az jó eséllyel külföldre is kacsintgat. Ami jó dolog amúgy, csak éppen a sokat panaszolt munkaerőhiányon nem enyhít.

(#48) [CsuCsu]


[CsuCsu]
őstag

A dotcom valsag emlitese a magas fizeteseknel ordas baromsag. Az 'elszallt' fizetesek oka a szabad munkaeroaramlas, az IT-s szakember gyakorlatilag exportcikke valt, vilagpiaci arakkal. Magyarorszagrol a magasabb fizetesek elszivjak az elvonalbeli programozokat, ezt kizarolag megemelt fizukkal lehetett orvosolni. De a gyatra politikai es kozintezmenyi helyzetre ez sem megoldas, ezert eleget kell adni ahhoz, hogy azt is elturjek es ne valasszak a kivandorlast.

Egyebkent most mar ott tartunk, hogy nem IT-s szakmaknal is alap elvaras a programozas. En kozgazdasz vagyok Londonban es VBA, R programozas nelkul be sem hivtak volna interjura. Szimulaciokat futtatunk, adatbazisokat dolgozunk fel sajat algoritmusokkal ami manualisan 10x annyi ideig telne.

A munkaltatonak a hatekonysag az erdeke, es sokszor jobb 6 orat szoszolni egy koddal ami magatol megcsinalja a munkat, minthogy szarakodj vele szemelyesen 20 orat. Ergo barmilyen munkabol, ahol adatokkal kell dolgozni, lassan kiszorulnak a programozasra keptelenek, ugyanis ez egy olyan eszkoz a dolgozo kezeben, ami drasztikusan megnoveli a produktivitast. Mar ott tartunk, hogy errefele a jogaszok es szociologusok is programoznak. Nehez lesz boldogulni nelkule egy igazi versenypiacon.

[ Szerkesztve ]

(#49) Tapsi


Tapsi
addikt

Ha beindul a fizetés spirál (már beindult), annak rossz vége lesz, és mi már láttunk ilyet. Úgy hívták: dotcom válság.

Azzal együtt, hogy összemosni a két dolgot minimum csúsztatás, ezzel a fizetési spirállal én vitatkoznék. A cikkben is kb. 2000-2500 eurós fizetésekről beszélünk, kérdem én, hol van ez a nyugati bérekhez képest? És mi ez a kitermelős szöveg? Ezeket olyan multi cégek fizetik, akik vagy külföldre dolgoznak bérmunkában, vagy eleve SSC jelleggel vannak itt.

Arról van szó, hogy az emberek hajlandóak ennyiért dolgozni seniorként is.

Az pedig agyrém, amikor azt írja a cikk, hogy a cégek egy idő után nem fogják megfizetni a túl drága IT fejlesztést. De igen, meg fogják fizetni, mert nincs alternatívája.

[ Szerkesztve ]

(#50) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Szerintem azért vándorolnak ki, mert Londonban jobb a gyros.

x gon' give it to ya

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.