Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1201) Speed® válasza petipetya (#1200) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

Ez lesz az, köszönöm.
Wint rufussal szoktam.

Ha bejön a dolog, a tartalékos asztali is megkapja..E2160/2GB/SSD..ott már száguldozni fog minden szinten. A laptoppal további korlátozó tényező a vinyó..~25MB/s..ráadásul IDE csati..esélytelen SSDre cserélni értelmes áron.

(#1202) default. válasza tothmaxy182 (#1193) üzenetére


default.
őstag

köszönöm mindkettőtöknek, kipróbálom.

(#1203) default. válasza tothmaxy182 (#1193) üzenetére


default.
őstag

Pl ezt ? Az LTS mit jelent ?

(#1204) quailstorm válasza default. (#1203) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Long term support, 3 év frissítés. Nem kell a rolling releasek bugjaival és nyűgjeivel kínlódni, kiforrottabb és elterjedtebb.

(#1205) tothmaxy182 válasza default. (#1203) üzenetére


tothmaxy182
őstag

Igen, ez tökéletes lesz.

Minden szavam magánvélemény!

(#1206) #40553216 válasza quailstorm (#1204) üzenetére


#40553216
törölt tag

5 év. A Maya azért 2017-ig (tehát mától nézve 3 év), mert az 2012-es. ;)

(#1207) quailstorm válasza #40553216 (#1206) üzenetére


quailstorm
nagyúr

De utána már csak biztonsági, nem feature upgrade. Vagy nem? Mán 2 év után. Mint ubuntunál. 12.04 -ből van 4 kiadás. Oszt annyi. 3.11-es kernelnél elvileg meg fog állni.

(#1208) #40553216 válasza quailstorm (#1207) üzenetére


#40553216
törölt tag

Egy 12.04.5-ről még van szó. De meglehet, utána tényleg ne lesz már, csak security. De majd kiderül.

(#1209) default.


default.
őstag

Srácok, egyik számtech-es ismerősöm EZT ajánlotta, bár nem tudja, milyen gépre kellene feltenni.
Mit gondoltok? Inkább az általatok javasolt Maya.t tegyem fel, vagy ezt ?

köszi szépen
üdv

(#1210) #40553216 válasza default. (#1209) üzenetére


#40553216
törölt tag

Gyenge gépre nem lesz jó.

(#1211) tothmaxy182 válasza default. (#1209) üzenetére


tothmaxy182
őstag

Fuh, hááát hogy is mondjam... Én is kipróbáltam az Ubuntut, de olyan felhasználói felülete van, aminek köze nincs semmi általad eddig látotthoz vagy használthoz... Szerintem használhatatlan és túlbonyolított, túlcsicsázott, de ez egy magánvélemény, lehet, hogy valakinek kézre áll... :)
Nagyon javaslom, hogy mielőtt Ubuntut teszel fel, nézz róla egy-két videót youtube-on, vagy lesd meg Live módban, nehogy koppanj!
Illetve a gépigénye is az egyik legnagyobb linuxos berkekben... :K

Minden szavam magánvélemény!

(#1212) AtHoS


AtHoS
nagyúr

Melóhelyemen van egy kisebb nyilvános könyvtár, ahol lehetőség van a beeső embereknek /többnyire ált. iskolás fiatalok/ netezni.

XP volt eddig a gépeken, de ha nem muszáj nem költenénk újabb winekre ezen gépek vonatkozásában. Athlon II x2 240 proci + 3 GB RAM + IGP HD3000 a gépek kiépítése.

Az egyik gépre feldobtam a 32bit-es cinnamon-t, ami szépen települt is /most épp csomagfrissítés fut rajta/.

Szeretném, ha korlátozott hozzáférésű fiók automatikus bejelentkezésével nyitna.

Megtaláltam a felhasználó és csoportkezelő beállítási felületet, ahol ki is alakítottam egy guest felhasználót. Abban kellene segítség, hogy milyen csoport szabályokat rendeljek hozzá a korlátozott felhasználóhoz. Eddig beraktam neki a users és a cdrom csoportot az alap guest mellé. Sajna linux ügyben padlón vagyok :B

libreoffice, képnéző/képszerkesztő, firefox futtatása 90%-ban lefedi a gépek általános használatát

read-only mode on the forum

(#1213) Polesz válasza AtHoS (#1212) üzenetére


Polesz
addikt

audio cdrom floppy plugdev video power netdev lp scanner

Ezek a csoportok elég kell hogy legyenek, legalábbis Slackware alatt elég nekem :)

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#1214) AtHoS válasza Polesz (#1213) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Köszi, holnap be is állítom, aztán mehet a teszt, mielőtt minden gépre rápakolom :)

read-only mode on the forum

(#1215) Speed® válasza Speed® (#1201) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

Nos, nem jött be..legalábbis live módban szétesett a desktop pár perc után, de olyan szinten, hogy powergomb kellett 5secig, mert leállítani sem tudtam..a telepítést így inkább meg sem próbáltam. Nem tudom, melyik hardvert nem szereti, tippre az 5200Got..kap még egy esélyt az asztalin, hátha..a laptopra meg keresek más disztrót, mert alapvetően nincs pingvinfóbiám, ha általános használatról van szó, sőt. Az XP halott ügy, már nyűgös a használat..mókolt telepítők és a rizikó..csak ha nagyon nincs más lehetőség :U

(#1216) AtHoS válasza Speed® (#1215) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Nálam egy régebbi építésű gépen (S939 A64 3200+, FX5700 1GB DDR) adta be az unalmast. A tünetekből: live "csökkentett" módban indult csak és itt szoftveres rendert használt. Így működött, de telepítés után nem látni az ablakok tartalmát. Kirak egy szürke ablakot és ennyi. Leállítani sem tudtam ill. a kattintgatások közben fekete képernyőre váltott, ahol hibaüzenetek írogatott ki karakteres képernyőn, majd végleg be is fagyott.

Nézek valami mást - bár aztse tudom mit kellene - annak hátha nem lesz gondja ezzel a hardverrel

read-only mode on the forum

(#1217) tothmaxy182 válasza AtHoS (#1216) üzenetére


tothmaxy182
őstag

Érdekes mindkettőtök esete. Nálam (vagyis a szüleimnél) pont a kettőtök közötti videókártya van, FX5600-as, és tökéletesen fut minden, talán az elmúlt 2 hónapban egyszer fagyott meg, de akkor sem a saját gépünk, hanem egy távoli asztali kapcsolat másik gépe, és nem tudtam kilépni belőle (persze a Ctrl+Alt+Backspace segített). Szóval nem tudom nálatok miért vannak grafikai gondok...

Minden szavam magánvélemény!

(#1218) Speed® válasza tothmaxy182 (#1217) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

Az FX5200Go XPn is szívás, alig találtam hozzá működőképes drivert..miközben egy GMA950 tempóját hozza, hiába 128bit, 64MB RAM és nincs DVMT..ettől függetlenül én sem értem, mi a búja Mint alatt..de nem is szórakoztam tovább vele.

(#1219) AtHoS válasza tothmaxy182 (#1217) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Linux Lite viszont gond nélkül települt :F

Kicsit fapados, kicsit "felhasználóbarátlan", kicsit nem úgy működnek a beállítások (pl. jelszó nélküli vendég fiókra nem sikerült az automatikus bejelentkezést bekapcsolnom - pedig jelszót is beállítottam hozzá utána. Jelszavas admin fióknál nincs gond ezzel), de legalább működik a gépen.

A Mint kezelési kényelemben egy osztállyal legalább felette jár (winhez szokott szemmel nézve :B )

FX5500 a VGA, most megnéztem pontosan

read-only mode on the forum

(#1220) KisDre


KisDre
senior tag

Sziasztok!

Lenne egy sürgős kérdésem. Ha van egy régi gép, amire Win7-et telepítettem de böhöm lassú... A driverek miatt meg a 8 még kevésbé jöhet szóba, akkor hogy tudnám úgy telepíteni a Linux Mint-et hogy a D partíció megmaradjon esetleg csak átnevezve? Tehát hogy ne vesszen el adat. Mert formázni és telepíteni csak a C-re tervezek de annyit tudok hogy a Linux másképpen kezel e-téren a dolgokat, így ezért is kérdezem. Sajnos látatlanban is beszélek némiképp mert azt sem tudom mekkora adatmennyiségről van szó, de 1DVD-nél tuti több. Persze azért le lesznek mentve az adatok, több pendrive-ra, de azért még jobb lenne ha "kecske mellet a káposzta is megmaradna".

(szerk: Bár utólag belegondolva... Microsoft Live kamera driver lehet necces Linuxra?)

[ Szerkesztve ]

KisDre.artstation.com

(#1221) quailstorm válasza KisDre (#1220) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Lehet partíciókat tömöríteni linux alól amíg az adat engedi (elveszi az üres helyet) és abból csinálni másikat. Vagy törölni azt ahol a 7 van most és helyére a linux.
A gond ott kezdődik ha a win7 partíciója elsődleges, és az alá rendelt logikai a másik partíció. Akkor bukod az egészet ha a win7 helyére kerülne a linux.

(#1222) KisDre válasza quailstorm (#1221) üzenetére


KisDre
senior tag

Hmmm :\ Hát ja, elvileg az lenne a terv hogy a Win helyére, és nem amellé

KisDre.artstation.com

(#1223) AtHoS válasza KisDre (#1220) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Mint telepítésekor mikor rákérdez a partíció létrehozására válaszd a legalsó pontot. Ott kézzel fogod tudni törölni a win7 partícióját. Ekkor létrehozol egy cserelemezt kb. a memória mérettel megegyező méretben, majd a maradékra mehet a Mint.

Szerk.

Az eredeti "D" partíciót majd csatolhatod Mint alól később

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#1224) KisDre válasza AtHoS (#1223) üzenetére


KisDre
senior tag

Tehát nem veszne el? Ez szuper :) Persze ettől függetlenül valahogy megpróbálok majd valahogy biztonsági mentést csinálni, de még bizonytalan hogy fogok-e tudni.

KisDre.artstation.com

(#1225) AtHoS válasza KisDre (#1224) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Én 2 gépre pakoltam fel, egyik gépen sem veszett el a D és E partíció. Ez a kettő egy egységben logikaiként vannak felosztva amúgy. Primary volt a winXP partíciója.

Én kézzel alakítottam a partíciókat és nem hagytam, hogy a Mint magának alakítgasson.

Szerk:

Itt jól látható, hogy a legalsó "Valami más" menüpont kell neked: [link]

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#1226) KisDre válasza AtHoS (#1225) üzenetére


KisDre
senior tag

Köszönöm! :))

KisDre.artstation.com

(#1227) quailstorm válasza AtHoS (#1223) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Én tudtommal ha törölsz egy primary partíciót akkor az alá csatolt másodlagosnak is tűnnie kell.
Viszont lehet partíciót konvertálni/átformázni is EXT4-re akkor nincs gáz tutira.

Mindenesetre a beépített parted alapú cuccal meg lehet oldani. Meg minitol partition editor server editionnel.

[ Szerkesztve ]

(#1228) KisDre


KisDre
senior tag

A webkamera viszont ahogy utána néztem nem lesz gond:

UVC
"Linux 2.6.26 and newer includes the Linux UVC driver natively. You will not need to download the driver sources manually unless you want to test a newer version or help with development."

KisDre.artstation.com

(#1229) joecontra válasza quailstorm (#1227) üzenetére


joecontra
addikt

Én már töröltem Win particiót de nem repültek a logikai partición levő adatok.

Üdv,
J

(#1230) quailstorm válasza joecontra (#1229) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Valóban nem törli, most megnéztem. Ellenben a kreálásnál volt valami gondom az tuti. 4 primary partícióm volt, és swapot akartam csinálni a linuxnak, de le kellett egy partíciót törölni hogy tudjak másodlagost csinálni...
Remélem csak a minitool 7.7 bugja volt.

(#1231) CsaBully


CsaBully
aktív tag

Hello video kártya csere után (nvidia volt..amd radeon lett) a Mint 16 Petra grafikus felülete összeomlott..fent volt az nvidia driver..hogyan tudnám helyreállítani?Linux Mint x64 16 cinnamon :F

Referencia: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=CsaBully ..Írj privátot,ha fel akarod venni velem a kapcsolatot.

(#1232) AtHoS válasza quailstorm (#1230) üzenetére


AtHoS
nagyúr

primary alá nem csatolsz semmit, az önmagában egy egység, ha törlöd a többi partíció érintetlen marad. Ha jól rémlik 4 főpartíció lehet, tehát pl. összesen 4 primary.

Nálad éppen előjött, hogy a 4 főpartíció mellé már nem tudtál kreálni swap-et, ami linuxéknál főpartíció

A logikai partíciót extended/kiterjesztett egységben lehet létrehozni és ide a logikaiból többet is létrehozhatunk.

Na közben gyorsan találtam is egy oldalt, ahol épp ezt taglalják [link]

read-only mode on the forum

(#1233) quailstorm válasza AtHoS (#1232) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Az azért érdekes mert a swapom az logikai most is...
Úgy tudtam csinálni hogy partíció ledarál, új partíció logikai, swap, és új elsődleges.
Azon van a linux.

[ Szerkesztve ]

(#1234) N0zer0


N0zer0
senior tag

Ezt a logikai partíciózást home usereknél sose értettem. Egy csomónál láttam, hogy a Windows is úgy van nekik feltéve, hogy a HDD elején elsődleges partícióra van feltéve a Win, utána egy extended (???) partíció következik, benne egy logikai partíció. Ki a p5söm gányol így, logikai partíciókkal? Eleve nem is értem, hogy ki találta ezt ki, miért van ennyi home usernél így megcsinálva. Talán a Win csinálná így meg automatán? Jó, sokszor még az is haladás, ha nem egybe van particionálva az egész hóbelebanc, de akkor is.

A logikai partíció arra való, ha 4 partíciónál több kéne egy HDD-re, akkor lehessen csinálni 5., 6., stb. partíciót, na de home gépen ez nagyon nem reális, sőt normálisabb melóhelyeken, cégeknél sem. Elég 1-2-3 partíció, az lehet mind nyugodtan elsődleges. Még Linuxnál sem tudom nagyon elképzelni, hogy 4 elsődleges partíció ne lenne elég (rendszer, swap, adatok, meg még valami, mondjuk home).

Nekem most 3 elsődleges partíció van. Majd ha frissítek 16-osról Mint 17-re, akkor az egész HDD-t titkosítom (alap LUKS AES256 CBC, most csak 2 adatpartíció van titkosítva), és LVM kerül rá, 3 partícióval, Windows úgyse megy már vissza erre a gépre, már átálltam egy ideje Mint KDE-re, és nagy megelégedéssel használom (fényéveket ver technológiailag bármelyik Windowsra). Egy partíciót fog kapni a rendszer, meg lesz swap partíció, meg egy adatpartíció, de azt nem tudom, hogy érdemes-e külön negyedik, home partíciót létrehozni.

Megköszönném, ha régi motoros Linux guruk leírnák, hogy milyen előnyök szólnak a külön home partíció mellett. Vagy az is elég, ha az adatpartícióm (van rajta egy csomó adat, dokumentum, windowsos program, de sok az üres hely is) lesz egyben a home?

(#1235) petipetya válasza N0zer0 (#1234) üzenetére


petipetya
nagyúr

Most az egyetlen rendszerpartíció mellett fogok felszólalni.

Régen még win/linux volt a gépen, így kellett 4 partíció:
- win
- linux
- a közös egy fat32 volt, melyet mindkét rendszer elért
- swap
Mint egyszerű mezei otthoni felhasználó, sosem volt szükségem arra, hogy külön partíción legyen a home, rendszer stb.

Aztán win nélkül jött az alábbi felállás:
- linux
- swap
- adatok (fat32)

Viszont idővel rájöttem arra, hogy minek nekem külön adat partíció? Hisz a fontos doksik, képek stb. a felhőben vannak (nekem fontos a gép/teló összhang), így a gépen lévők mind csak másolatok. Úgyhogy fogtam, és legutóbb már csak két partíciót csináltam:
- linux
- swap
Főleg filmek/sorozatok aktuális epizódjai foglalják el a helyet. Így egy Linux Mint 16-17 váltással (sosem frissítek) csak ezek mennek a levesbe, amelyeket újra leszedek a torrentről.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#1236) CsaBully válasza N0zer0 (#1234) üzenetére


CsaBully
aktív tag

Úgy tudom a külön /home partició arra jó ha mókolod a rendszerfile-okat és ha vmi balul sül el,akkor a rendszert újratelepítve csak be kell mountolni a /home-ot és újra megvannak a telepített programjaid,beállítások,adatok akár.

a winfos meg alapbeállításaiban erőlteti a logikai particiót,ezért jobb manuálisan beállítani és úgy telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Referencia: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=CsaBully ..Írj privátot,ha fel akarod venni velem a kapcsolatot.

(#1237) N0zer0


N0zer0
senior tag

Egy kicsit hozzászólnék a cikkhez is. Szerintem ma már nem nagyon kell tartania az egyszeri usernek sem a Linuxtól. A legnépszerűbb disztrók bőven felhasználóbarátak, van egy csomó alkalmazás. Amire meg véletlenül nem lenne, arra ott a Wine, nem egy esetben még jobban is fut benne a windowsos program, mint natívan, Windows alatt, játékokon sem lassít sokat, alig pár fps-t vesz le. Ennek ellenére amondó vagyok, hogy megéri mindenből natív linuxos alkalmazást használni, és csak akkor Wine-zni, ha tényleg nincs alternatíva az adott windowsos alkalmazásra (ritka az ilyen), de ez utóbbi megint nem elképzelhető otthoni felhasználóknál (vagy igen, de akkor kétlem, hogy csak szimpla otthoni felhasználásról lenne szó).

Hacsak valakinek nincs túl régi, túl spéci hardvere, ami az újabb disztrók/kernelekkel nem megy, nincs mitől tartania Linux-fronton. Kinézetre, sebességben, testreszabhatóságban köröket ver a Linux a Winre. Egy dolgot látok problémásnak: a windowsos userek elfelejtik, hogy anno a Windowst is kő keményen tanulniuk kellett, sokszor szoptak azzal is, sok újratelepítgetés, kísérletezés, adott esetben driverekkel vergődés, stb. áll mögötte, mire beállt az évek folyamán a szokásos rutin. Ezért mikor aztán Linuxra váltanak, eléggé nem fair módon azt várják el, hogy 5 perc alatt minden működni fog, minden programjukra azonnal lesz 100%-os alternatíva, az eszközök 100%-a működni fog (jó ez Linux alatt nem ritka, pl. nekem mind működött alapból, még a nyomtató, szkenner, hulladék webkamera is), hogy majd minden olyan lesz, mint Win alatt. Aztán csalódnak egy nagyot, és le is törlik, anélkül, hogy valódi esélyt adnának neki.

Aztán sokszor éri az a vád a Linuxot, hogy nehézkes, nem felhasználóbarát, terminálban, konzolban kell varázsszavakkal bűvészkedni, conf fájlokat és scripteket hegeszteni, eszköznevekkel kínlódni (eth, /dev/sdz97423498). Ez így is van, csak megint azt felejti el az emberek többsége, hogy a Windows lelkivilága sem egyszerű (hacsak nem megy minden elsőre, alap GUI-ból). 800 mélységbe elrejtett registrykulcsok létrehozása-hekkelése könyékig belemerülve (főleg, ha nem sikeres és hazavágjuk vele a rendszert), házirendekkel, csökkentett módban és install CD-ről előhozott javítókonzollal, msconfiggal vergődés (plusz szolgáltatások tiltogatása), parancssorban parancsok meghívása (pl. SSD beállítás, hálózatos finomhangolás NET paranccsal), BATCH fájl írása adott esetben, vírusokkal küzdelem, mindenféle spéci karbantartóprogramokkal (pl. CCleaner, amit feleslegesnek tartok), DLL verziókkal, frissítésekkel, rendszer-visszaállítási pontokkal, kalózverziókkal ökörködés, nLite-os Service Pack, SATA driver integrálásával görcsölés. Ezeket az egyszeri, max. ECDL szintű felhasználó épp úgy nem tudja Windows alatt sem segítség nélkül megoldani, csak hát a Windowsnak elnézzük az összes hülyeségét, akár fizetünk is a segítségért, mert a Windowst már megszoktuk, és bízunk benne.

Szóval igen, a különböző Linux disztróknak is megvannak a hülyeségei, szopni itt is kell, sok disztrót/ablakkezelőt/alkalmazást ki kell próbálni, adott esetben többször neki kell futni, rá kell áldozni az időt, energiát. Érdemes, mert egy ponton túl a Linux meg fogja hálálni, csak túl kell tennünk magunkat az ismeretlenen és a kezdeti nehézségeken (tanulópénz: partícionálás, bootmanager problémái, fstab elszarása, csomagkezelőn kívül telepítgetős huszárkodás pofára esései, videokártya driverével hentergés, stb.). Ráadásul bőven megéri, mert ha már megismertünk egy fajta linux rendszer, akkor jó esetben már a többi disztróval sem lesz utána nagy gondunk, meg akkor sem érezzük magunkat ufónak, ha valahol BSD-vel, Solarissal, vagy hasonlóval kerülünk szembe, meg úgy általában a Windowson kívüli élet egyáltalán nem fog gondot okozni, mert bizony van élet a Windowson túl, és nem is akármilyen.

Én pl. mindig is követtem a disztrók fejlődését, többször be-bepróbáltam őket, eleinte csak másodlagos rendszerként Windows mellett, majd fő OS-ként, de még mindig Windows mellett (XP, Win7). Már Windows-felhasználóként is az évek során pl. elkezdtem ingyenes, lehetőleg multiplatformos programokra átállni, szép lassan, egyesével haladtam. Próbáltam leszokni a warezról, nem a szerzői jogok iránti tisztelet miatt, hanem rettenetesen untam a kalóz verziókkal, törésekkel szopást, meg azt, hogy minden Win reinstall után újra kellett telepítenem és törnöm ezeket a programokat. Az ingyenes, multiplatformos programok legtöbbje megy portable módban is, és még Win reinstall után is azonnal használhatóak, frissíthetőek, fórumokon nem támadnak le, hogy warezt használ az ember és úgy próbál segítséget kérni. Így az évek folyamán szép észrevétlenül szinte minden téren találtam ingyenes alternatívát.

Ezért mikor most sokadik nekifutásra végles átálltam fő OS-ként Mintre (Windows helyére ment), akkor nem okozott nagy lelki törést az átállás. Eleve volt tapasztalatom több disztróval, korábbi szívások tanulságai, az általam használt ingyenes, multiplatformos programok 98%-a eleve ott van változatlan formában Linux alatt is, alig volt 1-2 progi, ami helyett tényleg másikat kellett keresni. Előfordult kényelmetlenség is, hogy egy adott windowsos progit csak több másik linuxos program használatával tudtam kiváltani (foobar2000 helyett Clementine + audio converter bash scriptek + gain szabályozásra külön progik), mp3DirectCut helyett mp3splt + EasyMp3Gain, Office 2010 helyett LibreOffice + csinosításra LaTeX, Total Commander helyett Double Commander + curlftpfs, GoldWave helyett Audacity + terminalban bűvészkedés, Notepad++ helyett Kate editor + JS plugin hegesztése, vagy GVimezés). Még így is előfordul, hogy a linuxos változat csak 98-99%-ban fedi le a windowsosat, és esetleg egy-két funkció nem olyan kényelmes, de a linuxoson is minden megcsinálható, legfeljebb 1-2 dolog picit kényelmetlenebb (máshogy kell áthidalni, többet kell kattintani, scriptet kell terminálból meghívni), de csak megszokás kérdése.

Tényleg Linux alatt is meg lehet csinálni mindent, kizárólag ingyenes programokkal. Egyedül az GIB Országh akadémiai angolszótárra nem volt alternatívám (erre van licencem, papír alapon is megvan, de utálom a GIB-et, sajnos az IDX, REF, TDO, DAT szótárfájlokat még senkinek sem sikerült átkonvertálni XML alapokra), ahhoz az egyhez kellett a Wine, nyelvtanuláshoz kell, ezt nem váltja ki akármilyen angolszótár vagy a Google Translate.

A másik érdekes dolog, hogy ha routerről, NAS/mediacenterről, telefonról, táblaképekről van szó, akkor hajlandók vagyunk linuxos megoldássokkal és Androiddal (rootolással, meg főzött ROM-okkal) szívni, mert nincs rá Windows, de bezzeg desktopon, ami a legtöbb felhasználó számára egyáltalán nem más (épp úgy csak netezik rajta, meg alap dokumentumokat szerkeszt, videózik), ott meg csak Windows only hajlandóság van. Abszolút le lehet pedig szakadni a Microsoft csöcseiről, le lehet küzdeni az anyakomplexusos warezolós reflexeket. Ennek ellenére tényleg lehetnek olyan régi gépek, amelyekre jobb lehet még az XP, de azt felejtik el sokan, hogy a végtelenségig nem lehet majd XP-ni. Előbb-utóbb váltani kell, az IT gyorsan fejlődik. Ha most meg is ússza valaki, hogy XP frissítések híján nem kapcsolják botnetbe, és nem lopják el a netbankolós jelszavait, akkor is váltania kell előbb-utóbb (Win7/8/9-re, Linuxra, ha kell új gép vásárlásával) majd valamilyen alkalmazás miatt, vagy mert legalább egy fontos program/új hardver nem fog már menni, vagy nem jelenik meg, nem lesz drivere XP-re. Jobb ezt tervezetten, higgadtan előbb meglépni, időben átállni, mint az utolsó és utolsó utáni pillanatban (úristen, már tényleg nem megy XP alatt, nem tudok vele mit csinálni, mindig vírust szedek össze) fejvesztetten kapkodni, meg idegesen pénz szórni (és gyorsan minden szart összevenni).

Szóval jó, hogy születnek ilyen cikkek, és látják az emberek, hogy bizony vannak alternatívák, és akár már a Linuxra átállás is könnyebben megléphető, mint valaha, nem számít ma már sci-fi-nek, és kiváltságos kockák homoerotikus klubjának. A másik különösen fontos érv a Linux mellett az ingyenességen túl, hogy ma már Win8.1-re váltani legalább olyan meredek (csempék, beállítások, régi DirectX-es játékok futási problémái, esetlegesen régi alkalmazásokkal való kompatibilitási gondok), a Win8.1-ből legfeljebb a Windows-telepítő, C: meghajtó, .EXE fájlok, regedit lesznek ismerősek, de amúgy a legtöbb átlag user semmit nem fog tudni vele kezdeni segítség nélkül, egy csomó dolgot elölről kell kezdeni tanulni/megszokni. A Win9 meg még csak erősen ígérgetés szintjén létezik, és az sem biztos, hogy ha végre majd valamikor kijön, az nem lesz ilyen csempés szar, meg könnyen lewarezolható/megfizethető lesz. Persze a csempék kikerületők, desktop mód megvan, 3rd party programokkal Start Menü, gyorsindítás is visszavarázsolható, de ezek megint legalább olyan hekkelések, amik semmivel nem könnyebbek a Linux nehézségeinek leküzdésénél. Plus a modern Windowsok alá vas is kell, nem kicsit. Ott van persze a Win7, de vas annak is kell bőven, meg az is 5 éves OS már, és ugyan még egy jó darabig támogatott, de azért mégis csak 5 éves, SP2 nem lesz már rá, új DirectX és IE verziók nem mindig lesznek garantáltak rá, stb..

(#1238) joelke HU


joelke HU
senior tag

Hali. Gondom volna, felraktam a mayat, de nem akar frissülni a rendszer. Hiányoznak a tárolók azt írja. Most mi ilyenkor a teendő? Tegyem újra a petrával?

Motorola G51

(#1239) N0zer0 válasza joelke HU (#1238) üzenetére


N0zer0
senior tag

Az /etc/apt/sources.list fájlban ez van nálad?

deb http://packages.linuxmint.com/ maya main upstream import
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise main restricted universe multiverse
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-updates main restricted universe multiverse
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ precise-security main restricted universe multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ precise partner
deb http://packages.medibuntu.org/ precise free non-free

# deb http://archive.getdeb.net/ubuntu precise-getdeb apps
# deb http://archive.getdeb.net/ubuntu precise-getdeb games

(#1240) Fenyő válasza joelke HU (#1238) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem csak a medibuntusokat dobja vissza? Azt nyugodtan ki is lehet szedni a listából, mert már elavultak és átkerültek az Ubuntu archívumba.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1241) King Unique válasza N0zer0 (#1237) üzenetére


King Unique
titán

Ez igaz, nem kell félni Linuxtól, bőven felhasználóbarátak a modern disztrók, én is használok másodlagos rendszernek Mintet. :K
Viszont azért nem minden programra van tökéletes alternatíva, én pl. AutoCad-re, v 3D-s tervező progikra nem nagyon találtam igazán jót...Wine-ban is max esetleg régi verziók futnak el, de az újak nem nagyon. Van persze, mint mindenre, erre is alternatív program Linux alatt, pl. LibreCad, FreeCad, Q-Cad és társai, csak azoknál kompatibilitás se az igazi más rendszerekkel, fájlformátumokkal és tudás terén is sokx igen primitívek. Meg azért akad néhány program, v olyan Windows-user, akinek tanulmányai, munkája révén megkövetelt a Windows-os munkakörnyezet és sosem lesz 100%-os alternatíva számára a Linux, max 9x, de lehet épp az a pár százalékra eső program sokat számít adott esetben.

Azért, ahogy te is utalgattál rá félig, Win8.1-nél bőven használható szintre lettek varázsolva a dolgok, főleg mióta Update 1 kijött, méginkább kényelmesebbé tették a desktop használatot, de előtte se volt egyáltalán vészes. Szeptemberben érkező Update 2-ben meg még start menüt is visszavarázsolják a népnek, holott most is van legalább 8-10 féle ingyenes alternatíva, aminek keresése-felrakása 2 perc, másrészt asztalra és tálcára pakolva ikonokat is bőven megtalálni majdnem mindent, de kezdőképernyőre kimenni 2 másodpercre, majd ott indítani és vissza desktopra se olyan megerőltető, mint ahogyan egyesek állítják...+ alap bal klikkes start menü is bőven funkciódús. Az nem igaz, h mindent elölről kéne tanulni, mert ugyanúgy adott a desktop felület és gyakorlatilag el lehet úgy dolgozni a rendszerben, h egyáltalán nem kell modern UI-t használnod. De utóbbi használatához se kell nagy tudomány, meg tanulás. Tanulni egy programot kell huzamosabban, pl. egy Excel használatát, abban makrót programozni, nem egy ilyen egyszerű, xar kis Windows-t.

Ahogyan Linux OS vs Win userek kapcsán a probléma, h ők belekényelmesedtek a Windows használatába és Linuxot is Windows-ként akarják használni, úgy igaz ez XP/ 7 vs 8.1 esetén is valamennyire. Utóbbi esetben sokan belesüppedtek előbbiek használatába és ahogyan Linuxos példánál, úgy itt se hajlandóak rászánni egy fél órát, v egy délutánt, h kicsit felfedezzék, hanem, pár apró, már-már triviális kezdeti nehézség után élből elutasítják az egészet és xarnak titulálják...másik oldalról a mainstream win user "elvár" időről-időre vmi kis csicsát, új dizájnt, mert ezt az Aero Glass-t már ugye 2x előtték Vista,7 kapcsán és harmadjára olcsó dolog lett volna. Csak hát az igényeiknek nehéz megfelelni...
Az objektív érvéket, mikor vkinek esetleges gondja akad bizonyos 3G mobilnetetnél a beállítással, v épp régi hardveréhez nincs 8 driver teljesen ok, ha felrója, emiatt nem vált új rendszerre. De a többi, javarészt triviális, szubjektív dolog, már fárasztó...

[ Szerkesztve ]

(#1242) #40553216 válasza N0zer0 (#1237) üzenetére


#40553216
törölt tag

"ezt nem váltja ki akármilyen angolszótár vagy a Google Translate"
Egy -- talán nem is olyan magas -- szint után már érdemes az egynyelvű szótárakkal próbálkozni. Angolból nem akármilyenekkel, hanem pl. ezekkel:
Merriam-Webster
Oxford Dictionary

Tetszik az összefoglalásod.

[ Szerkesztve ]

(#1243) N0zer0 válasza #40553216 (#1242) üzenetére


N0zer0
senior tag

Egynyelvű szótárat is használok a tanuláshoz, főleg, mikor angolról kell magyarra fordítani, meg nyelvi példákat kell keresni, hogy hogyan használnak egy adott szót, hogy néz ki az az adott szó angol mondatba ágyazva, de magyarról angolra fordításnál nagyon nagy szükségem van az Országh-szótárra. Az egésszel nem lenne baj, ha XML-lé lehetne alakítani, a neten már sok nagy neves külföldi kiadó szótárát átalakították valamilyen XML-szerű formátummá, amit visz a Goldendict (ami natívan van Linuxra is), csak ez a magyar kiadós szarság megfoghatatlan. Remélem, hogy előbb-utóbb valaki megtöri.

(#1244) N0zer0 válasza King Unique (#1241) üzenetére


N0zer0
senior tag

Az AutoCAD-re vagy 3D-s tervező progik minden, csak nem otthoni felhasználás. Egyébként valóban, vannak ingyenes CAD-ek, csak nem feltétlenül kompatibilisek minden esetben a AutoCAD-del.

Kimaradt a leírásból, hogy a mostani Linuxok nem csak otthonra jók, hanem irodákba is. Ahol csak leveleznek, szöveget szerkesztenek, netezgetnek, nyilvántartóznak valamilyen adatbázissal, meg csak fájlmegosztás kell. Nyilván azért más egy IT tech vagy tervező- vagy designcég, oda már nem feltétlenül elég, de egy átlag irodába igen. Sok kisebb cég/vállalkozás feleslegesen költ Windowsokra.

(#1245) pjtr


pjtr
aktív tag

Sziasztok!

Hogy lehet kivenni a jelszóbekérő ablakot? Zároló képernyő bekapcsolásának az idejét meg lehet növelni?

Nézek egy filmet, és kb 10-15 percenkét, ha nem vagyok elég gyors, hogy megpitykézzem a tapipadot, bejön a zároló képernyő :)

Köszönöm!

(#1246) N0zer0 válasza pjtr (#1245) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nálam KDE-s Mint 16 alatt: Rendszerbeállítások → Kijelző és monitor → Képernyőzároló → Automatikus indítás ennyi idő után / Jelszó kérése ennyi idő után, itt kell az időtartamot beállítani és a jelszókérést letiltani. Ha Cinnamon vagy más ablakkezelőd van, akkor is valami ilyesmi lesz, csak kicsit máshogy hívják esetleg, de akkor is beállítások, képernyő környékén lesz valamilyen zárolás név alatt.

Lejátszóban is meg lehet tiltani, hogy videó lejátszása közben tiltsa le a képernyővédőt, és akkor nem kapcsol be a zárolás.

(#1247) King Unique válasza N0zer0 (#1244) üzenetére


King Unique
titán

Igaz nem kommersz home user felhasználás, de nyilván azon rétegnek, ilyen tevékenységgel foglalkozó cégeknek azért eleve kizáró ok. Sok helyütt megfordultam már műszaki területen, ahol max szervernek voltak Linuxok, de tesztberendezéseken, irodai gépeken pont ezek, v más xy hasonló igényű programok miatt futottak Windows.ok.
Persze egy kisvállalkozásnak alap célokra bőven jó lehet Linux, Open/-LibreOffice is, csak ott meg dolgozók, titkárnő hőbörög, h nem ahhoz van szokva, nem jó neki...ez a nyílt rendszer, nyílt szoftver németben is megbukott hivatalokban, aztán visszatáncoltak Linuxra, aztán akkor mégse, maradt végül a Windows...most nem tudom mi lesz, v mi van, de ott se vált be maradéktalanul.

(#1248) joelke HU válasza Fenyő (#1240) üzenetére


joelke HU
senior tag

De, a medibuntusoknál írta, csak így az egész leállt illetve el sem kezdődött a frissítés. Mindegy is, mert aztán a Petra változatot felraktam, mert gyorsan kellett egy működő, nem az én gépemen teljesít szolgálatot. A lényeg, hogy az rendesen frissült. Tudom, hogy ez csak júliusig jó, de a haverom régi gépe ezzel tud csak elfogadható sebességet produkálni. Ismerkedni jó lesz a 16, ha bevállik, akkor a 17-es végleges, stabil verzióját teszem fel neki, már, ha addigra elkészül. Ha nem nyeri el a tetszését, akkor kukázva lesz a régi gép és jöhet egy újabb, ami már viszi a Windows 7-et normálisan.

Motorola G51

(#1249) Fenyő válasza joelke HU (#1248) üzenetére


Fenyő
őstag

Medibuntu nélkül is mennie kellett volna a frissítéseknek minden további nélkül, csak kissé hosszadalmasan, mivel végig kellett volna várni, hogy nem válaszol a medibuntu, de a többi dolognak zokszó nélkül települnie kellene utána, egyébként még van egy medibuntus mirror ami él (deb http://mirrors.ucr.ac.cr/medibuntu/ precise free non-free), de különben arról sem szed le semmit, szóval nyugodtan ki is lehet szedni a listából.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#1250) N0zer0 válasza petipetya (#1235) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ezzel nem értek egyet. Elég gáz az 1 partíció. Ha behány a rendszer, és véletlenül nem tudod helyrehozni, eléri a partíciót, akkor buktad az adatokat is. Igaz én két helyen is tárolom a fontosabb dolgokat, de akkor is biztosabb a külön adatpartíció, kényelmesebb, sok vizet nem zavar.

Nálam eredetileg 3 elsődleges partíció volt majdnem mostanáig (Windows NTFS, adat1 NTFS - erre terveztem régen opcionálisan Linuxot, azért is lett külön partíció, adat2 NTFS), még évekkel ezelőtti szokásomhoz híven maradt így rajta). Most 4 elsődleges partíció van (root, swap, adat1 megmaradt, de Ext4 titkosított lett, adat2 megmaradt, de Ext4 titkosított lett, persze ez csak ideiglenes kényszermegoldás). Ha majd kijön a Mint 17-es, vagy Arch kerül a helyére, akkor telepítéskor tényleg újraparticionálom, de előtte az egész lemezt letitkosítom. Akkor lesz egy kicsi boot Ext2 partíció (ennek muszáj titkosítatlannak lennie, különben a rendszer nem tud betölteni), meg egy LUKS titkosított blockdevice, rajta LVM, ez így kívülről csak 2 partíció. Viszont az LVM-en belül lesz root (45GB), swap (valamivel nagyobb, mint a RAM mérete), adatpartíció (az egész maradék lemezterület), mind Ext4-es. Nem szándékozok már Windowst visszatenni a gépre, ha majd esetleg olyan meló lesz, amiért fizetnek, akkor majd felteszem új HDD-re/új gépre. Így már nem szempont, hogy legyen NTFS/FAT32 partícióm.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.