Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Infomaker


Infomaker
tag

A legfontosabb mintha kimaradt volna: tisztázni kell, hogy odaadja-e a negatívokat (fileokat, stb), vagy nem?

Sokszor tapasztaltam, hogy nem adják oda, csak ha náluk nyomtattatok papírra horror áron..

(#2) Lenry


Lenry
félisten

pár éven belül aktuális lesz, addig meg könyvjelző :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#3) Laslow


Laslow
senior tag

Azt gondoltam alap, hogy a képeket odaadják egy DVD-n.

Amúgy a leglényegesebb szempont az, hogy az adott fotós honlapján a képeket végignézve azok tetszenek-e, vagy sem. Itt buktató lehet, ha egy cégnél több fotós is dolgozik, és nem a nekünk tetsző, a honlapra felrakott képeket készítő jön el az esküvőre, hanem egy kollégája. Fontos az egyéni szempontokra felhívni a fotós figyelmét (mi pl. mindenkiről kértünk pár közeli képet, ami nagyon jó ötletnek bizonyult).

Ami meg az árazást illeti, sok-sok honlap képeinek átböngészése után 5-6 fotósnak küldtem el ugyanazt az ajánlatkérő emailt, szinte mind válaszolt is. A legtöbben szinte pontosan ugyanannyit kértek volna a szolgáltatásért, egy féláron vállalta ehhez képest, egy pedig leírta a személyes véleményét az ajánlatkérő levelemre, hogy szerinte mit kellene másképp, mint ahogy azt mi kitaláltuk - ezt nagyra értékeltem, de végül a fele áron dolgozó kollégát kerestük fel személyes találkozóra, meg is bíztuk, és elégedettek is voltunk a munkájával. Szóval csak azt akarom mondani, hogy az olcsóbb nem feltétlenül jelent rosszabbat.

"A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

(#4) DeFranco


DeFranco
nagyúr

Ide lesz egy sztorim a mi esküvői fotósunkról, addig is hsz listába vele :)

(#5) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Egyszer engem is felkértek esküvői fotózásra, hozzá kell tenni, hogy előtte csak partyfotózást vállaltam/csináltam, szóval nem a komolyabb irányzat.

Hiába mondták, hogy jó lesz meg minden, inkább nem akartam elvállalni ,mert tudtam, hogy nem ezzel foglalkozom, és nem biztos hogy élesben kéne egy pár fontos eseményét ezzel elrontani :D.

Így nem is vállaltam, de tény, nagyon sok szempontot kell figyelembe venni, egy igazi szakember kiválasztásánál, nem biztos hogy mindig szempont az ár, hiszen egy lelkiismeretes, régóta a szakmában fellelhető ember, nem épp a meggazdagodástól vezérle készíti el a nemes nap fotóit :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#6) Yutani


Yutani
nagyúr

Az én esküvőmön (ma már csak egy emlék az előző életemből) egy profi reklám/esküvői fotós dolgozott 2007-ben. Nagyon meg voltunk vele elégedve, szép és jó munkát végzett. A készített kb. 1600 képből egy jó 1200 darabot meg is kaptunk DVD-n, sorba rendezve, néhol színesből átmenve FF-be megadott egy jó hangulatot. Amit később színesben kértünk, azt elküldte külön, korrekt volt.

Az árszabás: 2007-ben 85k körül vállalta a munkát, ha jól emlékszem, de rá egy évvel később, egy másik esküvőre már 120k-t mondott. Gondolom annyira sok megkeresést kapott, hogy lazán feltolhatta másfélszeresére az árat. :Y
Nyilván úgy volt, hogy ha valakinek nagyon kell az igényes munka, úgyis megfizeti azt a pénzt.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#7) olbaidhun válasza Infomaker (#1) üzenetére


olbaidhun
őstag

Ez egy okos kérdés. Nekünk azt adták ide, amit egyébként is előhívattunk. A fő gond az, hogy már első körben megbeszéltem, hogy a DVD alap. De aztán jött a duma a válságról, meg arról, hogy ha bizonyos mennyiséget vásárolunk, akkor megkapjuk mindet.

Na ez a "bizonyos" mennyiség van jól eltalálva, mert nem összeghatár van, hanem rendelt fotó mennyiség. Idegtépő, de mi is beleestünk annó ebbe a hibába a párommal. Most van egy csomó szuper képünk és még mindig rendelünk a fotóstól, ha kell valakinek, de azt a limitet átlag családdal csak 1év alatt tudjuk elérni.

Az előző hsz-hez csak annyit tennék hozzá, hogy nekünk kb 100.000Ft-ban állt meg a fotózás és a fotók 3/4 része megvan adatként, de sajnos vannak akik pofátlanul mozgatják fel-le az árat (útközben is), ha az ember nem foglalja írásba a megbeszélteket. :U

[ Szerkesztve ]

7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

(#8) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Hogyan válasszunk esküvői fotóst?
Vállaszuk Riccio-t! ;]

(#9) Sir Riccio válasza Infomaker (#1) üzenetére


Sir Riccio
addikt

(#1) Infomaker: Nem gondolom, hogy ez a legfontosabb lenne. Fontos ugyan tisztázni, hogy átadja-e a nagy felbontású képeket, de a negatívok/nyersfájlok átadása a fotósok nagy százalékánál nem kérdés és nem vita tárgya, szerencsére a megrendelők is kezdik megérteni, hogy miért nem adjuk ki őket/miért nincs rájuk szükségük. Tény az is, hogy sokan keverik a nagy felbontású illetve a nyers fájlokat. Nálam úgy van, hogy nyers fájlokat nem, nagy felbontású (akár 60x40cm-ig nagyítható) képeket viszont igen.

(#3) Laslow: Érdemes a szerződésben kikötni a fotós kilétét, így nem érhet meglepetés. Az árak nagy szórása sok mindennek betudható, értelemszerű, hogy a megrendelők próbálják a legjobb ár/érték arányú szolgáltatást választani. A fotósnak pedig igenis feladata, hogy elmondja a véleményét, tanácsokkal lássa el a párt, mivel jobb esetben sokkal több tapasztalata van a párnál, mondjuk az tény, hogy ezt nem az árajánlatkérő levélre válaszolva kell megtenni hanem lehetőleg akkor amikor a pár már fogékony az ötleteire, tanácsaira (ügyféltalálkozó, foglalás utáni megbeszélés stb...)

(#5) Duliee: Sajnos az, hogy valaki régóta a szakmában van, még nem jelent semmit. Sajnos nagyon sokan vannak akik úgy állnak hozzá, hogy "x éve ezt csinálom, nekem már senki sem tud újat mutatni.". Ez pedig általában nem jelent sok jót.

(#7) olbaidhun: Papír,papír,papír mindenről. Sajnos nem mindenki tartja a szavát.

(#8) dying_star:Egyértelmű. :DDD Viccet félretéve nagyon sokan mennek neki felkészületlenül, és járnak pórul, ezért gondoltam, hogy érdekes lehet.

[ Szerkesztve ]

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#10) GeoPhoto válasza Sir Riccio (#9) üzenetére


GeoPhoto
tag

Low budget esetén még be lehet próbálkozni a baráti körben lévő komolyabb fotósok körben, ha tényleg ismerjük az illetőt. Nem azért mondom, mert már sikerült 4 esküvőt fullban megcsinálnom :Y , hanem mert voltam olyan esküvőn ahol a profi fotós képeit simán überelte a két amatőr (az egyik én voltam :) ) által egy kicsit háttérbe vonulva készített képek.

Persze most már a sajátomra nem a barátomat kérném meg, mert van egy igazán profivá vált ismerősöm, de lehet, hogy nála meg tényleg nem lenne hely egy évig.

A baráti fotózásnak van még egy előnye, hogy eleve adott az oldottabb légkör, és ha esetleg szereti az ember a vicces képeket akkor azokat sokkal könnyebb megcsinálni.

A fotózás végrehajtásában még sokat segíthet a násznagy, - már ha van - az egyik esküvőn olyan szinten a kezem alá dolgozott, hogy szinte profinak éreztem magam :D

+1 lehet, hogy már nem nagyon akad, de pár éve még volt pár kósza filmes fotós, hát őket már inkább nagy ívben kerülném, mert ha normális áron dolgoznak akkor biztos, hogy muszáj spórolniuk a nyersanyagon, mert az ma már nagyon drága, az utómunkát meg el is lehet felejteni.

(#11) GeoPhoto válasza Sir Riccio (#9) üzenetére


GeoPhoto
tag

Low budget esetén még be lehet próbálkozni a baráti körben lévő komolyabb fotósok körben, ha tényleg ismerjük az illetőt. Nem azért mondom, mert már sikerült 4 esküvőt fullban megcsinálnom :Y , hanem mert voltam olyan esküvőn ahol a profi fotós képeit simán überelte a két amatőr (az egyik én voltam :) ) által egy kicsit háttérbe vonulva készített képek.

Persze most már a sajátomra nem a barátomat kérném meg, mert van egy igazán profivá vált ismerősöm, de lehet, hogy nála meg tényleg nem lenne hely egy évig.

A baráti fotózásnak van még egy előnye, hogy eleve adott az oldottabb légkör, és ha esetleg szereti az ember a vicces képeket akkor azokat sokkal könnyebb megcsinálni.

A fotózás végrehajtásában még sokat segíthet a násznagy, - már ha van - az egyik esküvőn olyan szinten a kezem alá dolgozott, hogy szinte profinak éreztem magam :D

+1 lehet, hogy már nem nagyon akad, de pár éve még volt pár kósza filmes fotós, hát őket már inkább nagy ívben kerülném, mert ha normális áron dolgoznak akkor biztos, hogy muszáj spórolniuk a nyersanyagon, mert az ma már nagyon drága, az utómunkát meg el is lehet felejteni.

(#12) Lenry válasza GeoPhoto (#10) üzenetére


Lenry
félisten

én semmiképp sem választanék a baráti körömből esküvői fotóst. a fotósnak az egy munka(hely), a vendégeimnek szórakozás. rossz ötlet, ha a két halmaz keveredik.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#13) Yutani válasza Lenry (#12) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ezzel teljesen egyetértek. Hallottam már siránkozó embereket, hogy a megbízott haverok nem végeztek normális munkát, és alig van használható anyag az esküvőről.

#tarcsad

(#14) powergoku válasza Yutani (#6) üzenetére


powergoku
tag

Hát igen megkérik az árát :Y Én biztosan nem adnák ki ennyit érte,persze valakinek a minőség sokat számít.Mi szerintem ezt megoldjuk családon belül. ;)

Egy hazug eladót akartam negatívval értékelni és én is azt kaptam mint vevő.Ez jár 13 év reg és több száz pozitív értékelés után.Köszönöm.

(#15) GeoPhoto válasza Yutani (#13) üzenetére


GeoPhoto
tag

Kéretik a legelső mondatot is figyelembe venni :) Ha nincsen pénz 100e-es fotósra, akkor lehet, hogy jobb egy barát, mint valaki aki mondjuk 40e-ért elvállalja és az eredmény még rosszabb. Ahogy írtam már én is inkább profival dolgoztatnék, de ez nem mindenkinek adatik meg.

(#16) GeoPhoto válasza Yutani (#13) üzenetére


GeoPhoto
tag

Kéretik a legelső mondatot is figyelembe venni :) Ha nincsen pénz 100e-es fotósra, akkor lehet, hogy jobb egy barát, mint valaki aki mondjuk 40e-ért elvállalja és az eredmény még rosszabb. Ahogy írtam már én is inkább profival dolgoztatnék, de ez nem mindenkinek adatik meg.

(#17) Yutani válasza GeoPhoto (#16) üzenetére


Yutani
nagyúr

Valami gond lehet a neteddel, mert minden hozzászólást kétszer küldesz el.

Lehet, hogy igazad van, ezt sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudom. Viszont az biztos, amit előttem már mondtak, hogy az esküvői fotózás mindenképpen munka, nem pedig szórakozás, nem szabad keverni a kettőt.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#18) madgie válasza Lenry (#12) üzenetére


madgie
titán

Igaz. Engem már sokszor kértek ilyesmire, a párnak tetszett is a végeredmény ( vagy csak azt mondták ;] ) én meg nem is éreztem magam jól. Azóta is felszisszenek, ha előkerülnek azok a képek (a saját mércémmel mérten elég gáz, nagyon nem az én műfajom)

Ha jót akar az ember, profit* kell hívni. Sok mindenen lehet spórolni egy lagzin (pl. jó beszerzési hely), fotóson és videóson szvsz nem szabad.

*profi alatt nem a helyi menő csávókat értem, körül kell nézni az országba, a mi fotósunk is 400 km-ről jött.

[ Szerkesztve ]

(#19) BiP válasza madgie (#18) üzenetére


BiP
nagyúr

"Sok mindenen lehet spórolni egy lagzin (pl. jó beszerzési hely), fotóson és videóson szvsz nem szabad." - Mivel ezek a képek kerülnek a polcra, ez marad meg az "utókornak" és az emlékezésnek, ill. akik nem voltak ott, ezért mindenképp fontos, hogy ez jól sikerüljön. + még egy elfuserált esküvő / lagzi is jó fényben tűnhet utólag.
Ill. ha nagyon ivós a lagzi, akkor pláne nem baj, ha valaki dokumentálja, és jól. :)

(#20) zseko válasza madgie (#18) üzenetére


zseko
veterán

Engem is kértek már fel fotózásra, és videózásra is, rokonok. Nem szívesen vállaltam el, de szinte szó szerint rámerőltették. Mert ugye én járok 'fotós találkozókra' és van videokamerám is... :U Nekik tetszik/megfelelt az eredmény, nekem kevésbé. (A videokamera meg egy külön történet..)

Ami pedig nálam történt:
templomból, félhomályból kijövetel a -majdnem- verőfényes napsütésbe, a videofelvételen pár másodpercig tartó kékes színárnyalatok - azt mondta a videós, hogy a kazettától van, ennek a tipusnak a tulajdonsága ilyen... :U

HR24.hu

(#21) kiskaktusz


kiskaktusz
addikt

Jó cikk lett! Hasonló elképzelésem volt nekem is a válogatásról, de ez még nagyon a jövő zenéje.. :DDD

"Don't try to understand women... ...women understand women and they hate each other."

(#22) *Ropi*


*Ropi*
félisten

(#23) *Ropi* válasza Infomaker (#1) üzenetére


*Ropi*
félisten

Igen, ez egy fontos kérdés. A legtöbb kolléga (köztük én is) fenntartja a "minőségbiztosítási előválogatás" jogát magának a használhatatlan (A félrefókuszált, bemozdult és típusképek tölrésére. Ez egy másik történet: kiküszöbölendő a technika hibázását minden kulcsképből 2-3 készül, hogy ha mondjuk véletlenül kettőn félremenne az autofókusz, akkor is legyen egy jó kép a gyűrűhúzásról. Ezekből a típusképekből csak a legjobbat tartom meg.) képek törlésére, de ezeken kívül általában minden képet átadunk. Én két méretben szoktam a képeket a DVD lemezre írni: egyszer teljes méretben nyomtatásra előkészítve, másrészt pedig 720 pixel hosszabbik oldallal, ez a Facebook szabványa. ;) Meg persze vannak a zenés diavetítések, de az más tészta. :) Miután bárki annyi képet készíttethet magának a DM-ben, MM-ben, stb. amennyit csak akar, így a párnak elég csak a DVD-lemez másolatát bevinni az erre szakosodott boltba és ott kidolgoztatni a képeket (de így bizonytalan az eredmény, nem vállalom érte a felelősséget). Ha az általam biztosított standard minőséget szeretnék, akkor megadom annak a nyomdának az elérhetőségét, amelyikkel én is ki szoktam dolgoztatni a képeimet. Országszerte vannak kirendeltségeik, így a hozzájuk legközelebb eső partnercégükön keresztül tudják elküldeni, majd azon keresztül is fogják visszakapni a kész anyagot, nem kell Budapestre jönniük érte. Futárszolgálattal házhoz is viszik.

Egyébként minden a szerződésen múlik: ha nincsen benne konkretizálva, akkor rá kell kérdezni az adott kollégánál. Inkább üljön az ember fél órával többet az asztal mellett, de ne maradjon homályos pont a szerződésben, ami később vitaalapot adhat! Ez a mosolygós elválás feltétele. :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#24) *Ropi* válasza BiP (#19) üzenetére


*Ropi*
félisten

"...ha nagyon ivós a lagzi, akkor pláne nem baj, ha valaki dokumentálja, és jól..."

Jó érzésű kolléga nem fogja. :U Senki sem szeret utólag szembesülni azzal, hogy hajnali háromkor üvöltve röhögve táncolt az asztalon. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#25) *Ropi* válasza Lenry (#12) üzenetére


*Ropi*
félisten

Maximálisan egyetértek veled.

A barát sosem munkaként fogja felfogni a dolgot, hanem lazulva végigélvezi az este "műsorát" és mellékesen, amikor úgy gondolja, készít néhány felvételt.

A profi, aki a munkájából kifolyólag elsősorban azért van ott, hogy mindent megörökítsen, maximális felelősségtudattal végzi a dolgát. Neki akkor is használható képeket kell produkálnia mindenről, ha közben zsákos Frodó rabolgatja el a násznép tagjait és kicsi Shrekek hullanak az égből. ;) A tudásbeli és technikai felkészültségének köszönhetően pedig a legrosszabb képei is valószínűleg jobbak lennének, mint a barát legjobbjai. ;) Én így látom, persze egy emelettel feljebbről és a másik oldaláról nézem ugyanazt a képet. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#26) *Ropi* válasza Yutani (#6) üzenetére


*Ropi*
félisten

2007-ben 100-120.000 Ft volt a hazai plafon nagyjából, idén 300.000 Ft: 3 fotósról tudok, aki ilyen árakon dolgozik (én nem tartozom közéjük). Persze ez csak a hazai díjszabás, külföldre ha 2000 Eurót mondok, akkor olcsónak számítok...

A minőségi fine art album külön történet: az olcsóbbak 50000 Ft-tól indulnak, egészen felfelé 300.000 Ft fölé. Egyedileg, kézzel készítik őket Olasz alapanyagokból, személyre szabott kötésben és borítóval. A borításuk lehet bőr, fa, fém, szinte bármi. Ha érdekel valakit, tudok mintákat mutatni. ;)

Fotóztam esküvőt már innen a fórumról (és fogok idén is), ha t_a_m_a_s vagy Real_Necro olvtársat kérdezitek, akkor ők el tudnak mesélni az objektív másik oldaláról. :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#27) madgie válasza *Ropi* (#26) üzenetére


madgie
titán

Jaj, láttam olyan fine art könyvet, ultrabrutál, de nem csináltattunk magunkról, sokkaltuk rá a zsét.

(#28) *Ropi* válasza madgie (#27) üzenetére


*Ropi*
félisten

Én azért szeretem a fine art albumokat (azon kívül, hogy gyönyörűek :K ), mert nem lehet belőlük elprivatizálni a képeket. ;) Tény, hogy nem olcsók, de az biztos, hogy nem fog szembejönni veled még egy ugyanolyan az utcán. ;)

Gondolj bele: pár év múlva előveszi a pár a beragasztós albumot és az eléggé foghíjasan néz ki...Egyik kép a Gézánál van, a másik a Juliska néninél, stb...

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#29) madgie válasza *Ropi* (#28) üzenetére


madgie
titán

Az biztos, de a fine art eléggé "otthon maradós", legalábbis én idegbajt kapnék tőle, ha az asszony odaadná a fodrász Julcsának, meg a kozmetikus Marcsának, ők meg leraknák a hajlakkos asztalukra, miután megnézegették :)

(#30) *Ropi* válasza madgie (#29) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ne is mondd: én is csak szövet kesztyűben merem megfogni őket, mielőtt a pároknak átadom. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#31) BiP válasza *Ropi* (#24) üzenetére


BiP
nagyúr

Nyilván. Inkább arra értettem, hogy azért az ittasabb családtagoknak is legyen valami 'képük' arról, hogy egyáltalán hogyan zajlott a dolog, pl. ha már az az összes saját emléke, hogy a felét a wc-n töltötte. Vagy a cigizős rokonok miről maradtak le, amíg elvonulva bagóztak.
Értelemszerűen nem arról akarnak bizonyítékot, hogy az örömapa épp belep*sál a csokiszökőkútba :)
ill. erre a részre, amit Te is írtál: "Neki akkor is használható képeket kell produkálnia mindenről, ha közben zsákos Frodó rabolgatja el a násznép tagjait és kicsi Shrekek hullanak az égből."

(#32) Skynet258


Skynet258
veterán

A téma nálunk pont aktuális, júniusban lesz a nagy nap. Úgy néz ki végül megvan nálunk is a fotós, két napja beszéltünk vele személyesen. Az árak... amikor elkezdtünk nézelődni, kapásból a 200.000+ kategóriás képek tetszettek, aztán találtunk egy srácot, aki 120 környékén megáll. A személyes találkozó jól sikerült, kölcsönös szimpátia, hozott fotó könyveket is. Két D7000-el tolja, több obi, kalibrált Eizo, szóval nem lesz ott gáz. Mivel magam is hobbi szinten fotózok, így jól eldumáltunk a dolgokról, és láttam, hogy neki is tök jó végre úgy mondani a dolgok technikai oldalát, hogy a másik is megérti. :D

BTW az egész esküvői szervezkedés nem piskóta (még úgy sem, hogy nagyrészt asszony intézi). Fotós, helyszín, kaja, zene, ceremóniamester (a vőfélyektől a hideg kiráz), templomos dolgok... Jól gondoljátok meg. ;]

https://geekpulse.hu

(#33) DeFranco válasza Skynet258 (#32) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Biztosak vagytok a ceremóniamesterben? Én abból még jót nem láttam, vagy olyan, mint ha ott sem lenne, vagy olyan mint egy lakáj, és nektek kellemetlen.

(#34) BiP válasza Skynet258 (#32) üzenetére


BiP
nagyúr

"BTW az egész esküvői szervezkedés nem piskóta (még úgy sem, hogy nagyrészt asszony intézi)."
Mi jövőre tervezzük, már előre félek tőle. A "rablánc" kevésbé rémít el, mint az esküvői szervezés körüli macera.

(#35) DeFranco válasza BiP (#34) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Le fogod dobni a hajad. Csak a fotós sztorit most írom, de már negyedes csúszka van a beviteli ablakban, és még az esküvő napjánál nem is tartunk.

(#36) Yutani válasza DeFranco (#33) üzenetére


Yutani
nagyúr

Én vőféjt fogadtam, de nem valami paprikajancsit, hanem egy nagyon korrekt fickót. Hidd el, kell egy ember, aki irányítja a tömeget és vezényli az eseményeket. Hallottam már vőféj/ceremóniamester nélküli esküvőről, ahol az egész káosz volt. Ez főleg a nagy esküvőknél fontos, de már 50 fő felett is ajánlott. Én nem bántam meg, nagyon jó volt, hogy valaki kézben tartotta a folyamatokat.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#37) Skynet258 válasza DeFranco (#33) üzenetére


Skynet258
veterán

Igazából nincs személyes tapasztalat ezt illetően, vőféllyel van, az nekünk annyira nem hiányzik... ;) Nekünk egy olyan ember kell, aki a háttérben irányít, akihez lehet rohangálni a vendégeknek, ha kérdésük van, aki úgymond összefogja a brancsot. Szóval pont ilyen lakáj stílusú dologra van szükségünk igazából. Van egy srác, fiatal, perfekt német (ez nálunk fontos volt, mert a vendégek egy része német lesz, akik magyarul semennyit sem beszélnek).
Ahogy a srác előadta a dolgokat, bízok benne. Rendezvényszervezőnek tanult anno, kamaszkorától rendez mindenféle eseményt, esküvőből túl van a kétszázon, ránézésre azt mondom, a kisujjában van (és általában jó emberismerő vagyok, elég hamar látom ki mire képes).
Az tény, hogy valamennyire irányítani kell a násznépet, de nem akartunk egy csókát, aki vidéki, bölcsességgel tömött verseket mond mint egy gép, miközben mindenki furcsán nézi a másikat, és erőltetetten mosolyog. :DDD Egyszerűen nem vagyunk ilyenek, idegen lenne tőlünk.
Aztán ha majd túl leszünk rajta, akkor tudom mondani, hogy hülyék voltunk, vagy sem. :)

@BiP: na így vagyok ezzel én is. 5 éve együtt élünk, igazából az esküvő mint olyan, gondolhatod, hogy nem nekem hiányzik. :D De essünk túl rajta, az esküvővel nekem sincs bajom. Csak az út ami hozzá vezet... :U

[ Szerkesztve ]

https://geekpulse.hu

(#38) DeFranco


DeFranco
nagyúr

Tavaly nyáron volt az esküvőnk, leírom a fotós sztorit, mert szerintem tanulságos.

Elég sokáig kerestük a megfelelő embert a megfelelő feladatra, elsősorban olyan emberre gondolva, ahol van személyes ismeretség, vagy ismerős ismerőse.

Mindenképpen profi fotóst akartunk a haver/barát témát elvetettük, és úgy döntöttünk, hogy inkább a fotósra áldozunk egy kicsit többet, de videóst nem fogadunk praktikus okokból. Egyik oldalról ott voltak az anyagi korlátok, a másik oldalról az a tapasztalat, hogy az esküvői video kétszer kerül be a lejátszóba, először és utoljára, és majd talán 10 év múlva a gyerekeknek még egyszer. Nem éri meg, első látásra is unalmas, és inkább fizetünk a fotósnak többet, de legyen kiba jó.

Megasztár válogató:

A vérprofi
Az első versenyző egy személes ismerős, tényleg nagyon profi, nagyon eltalált képekkel, esztétikus utómunkával. Profi fotós. Kértem tőle egy ajánlatot, amit elolvasva a földről kellett felkaparni, a gondolt összeg duplája szerepelt benne.

A tehetséges kezdő
A második versenyző egy fiatal lány, szép képekkel, korrekt ajánlattal, de kezdő a lány, most tanulja a szakmát. Nagyon szép képei voltak, de mivel kezdő, nem biztos, hogy üzembiztosan hozza az elvárt szintet, így sajnos off.

A copyright
A harmadik versenyzővel csak telefonon egyeztettem, mondott egy egyébként korrekt árat, de a részleteket átbeszélve kiderült, hogy az ár 50 fotót tartalmaz, és az összes képet digitálisan kb. 640*480-as formátumban, minden további képet tőlük kell rendelni horror áron, és nagyfelbontású "negatívot" nem adnak ki, sem nyersen, sem retusáltan. Egy darabot sem, senkinek sem, mert az az ő szellemi tulajdonuk. Hát, gondoltam, akkor jó étvágyat a szellemi tulajdonhoz, és elköszöntem.

A csomagos
A negyedik versenyző a neten hirdet, elsőre szép képek, másodszorra kiderül, hogy a szépséget valószínűleg baromi élesre hangolt színek adják, de van választék, hiszen csomagokban gondolkodik. A legolcsóbb csomag 60k, határ a kb. 200k, és 85-90 körül látok nagyságrendjében megfelelő csomagot, de mindegyikből hiányzik kicsi, és felesleges kicsi. Nosza, beszéljünk vele, meglátjuk tudunk-e mozdítani a csomagon. Leültünk, meghallgattuk a konzerv előadást a képek szeretetéről és az egymásra hangolódásról (miután az első 5 perc után nagyon szeretett minket, ez nem volt túl hiteles), majd nagy nehezen az árakra-csomagokra térve kiderült, hogy még kell hozzá előfotózás, ami nélkül nem lesznek szépek a képek (ha nem tejelsz szart kapsz), rájön még vagy négy féle kötlség, tehát minden árra dobj egy 30-ast. Csomagot módosítani nem lehet, ha nekem egyszerre kell slideshow és lagzi kép is, akkor vegyem meg a full extrát 200k-ért, mert igaz, hogy a 85-ösben van fotókönyv ami nem kell, de azt nem lehet felcserélni az előző kettő közül valamelyikre, mert nem a piacon vagyunk. Anyád. Nem alkudozni akarok, hanem tárgyalni. Nem ugyanaz.

Gábor
Az ötödik versenyző (több is volt, de ezek voltak a lényegesek) egész érdekes. Nagyjából az elejétől kezdve benne volt a levegőben, hogy ő lesz a nyertes, egy ismerős párnak fotózott, és annak eredményeként láttuk a zenés slide-show-t, amit készített.
Egy álom. Művészet. Csoda.
Ahányszor megnéztük, annyiszor sírtam rajta, annyira el volt találva a fotó, a zene, a képek ritmusa. Az egésznek volt története, dramaturgiája, az egymásra találásról mesélt, randevú, boldogság, szerelem, annak ellenére, hogy nem egy téma köré voltak beállítva a képek, csak egyszerűen a válogatás és a szerkesztés volt ilyen mesteri. A képek számunkra tökéletesek, a beállítások, az elkapott apró pillanatok minden fantáziánkat felülmúlták. Az apró pici részletekhez csodálatos szeme van, nem a szokásos zsánerképekkel dolgozik, mindig van valami meglepő, de nem közönséges, inkább elegáns és ötletes.

Megkerestük, kértünk árat, referenciát. Az áron dobtam egy hátast, de nyeltem egy nagyot, nem vetjük el.

A referencia egy komplett DVD volt, kb 25-30 slide-show-al (továbbiakban SS), azt átnézve az arány kb. fele-fele, de körülbelül látszott, mi a fotós erőssége-gyengéje (függött a környezettől, a pártól, az esküvő stílusától) és láttuk, hogy nálunk a dolog rendben lesz.

Tény, hogy innentől kezdve minden elsősorban a SS körül forgott, az volt az csúcsa az egésznek, elmondtuk neki, hogy ezért választottuk őt, és úgy kell sikerülnie, mint amit először láttunk. Természetesen emellett a fotók is fontosak, de ez alapértelmezés, hogy kiváló, ezért még kereshetnénk tovább, ami miatt őt választottuk az egyértelműen a szuper SS. Tudja-e vállalni, meg tudja-e csinálni. A válasz egy határozott igen volt.

Egyeztettük a pénzügyeket, elmondta, hogy nála az a szokás hogy az esküvő napján már meg is kapja a honoráriumot, előleg nem kell. Megmondtam neki, hogy ez nekünk nem pálya, ha megfelel, 30%-ot adunk előlegben, és a maradékot a képek átadásakor. Megegyeztünk, ez így OK.

Eljött a nagy nap, fotós érkezik, hozott egy tanulót is, velem egykorú srác, jó géppel, tanulni jött, pénzt nem kér, a képeket megkapjuk. Tudtunk róla előre, szuper 2 in 1. Az öltözésnél volt egy kis csúszás, ezért fél órával kevesebb jutott a beállított képekre, ami nem is lett volna gond, de a csoda valahogy elmaradt. A várakozás közben csak ültek és itták a tonikot, nem kerestek helyszínt, nem kerestek ötleteket, beszélgettek csak, a fotózás egy darálás volt, állj ide, nézz jobbra nézz balra. Semmi fantázia, semmi stílus, pedig a hely adott volna lehetőséget mindenre. Csalódás 1. A képek szerintem igen-igen jóra sikerültek, de hiányzik az a pici plusz, amiért beleszerettünk a történetbe. Nem baj, majd az SS.

Szertartások satöbbi, ez rendben van, azon kívül, hogy átgázolnak mindenkin, és belógnak mindenhova, más gond nincs. Ez az örömszülőket halálba idegesíti, mert zavarja a hagulatot, de legalább jó szögből készülnek a képek. Az eredmény egy pár igazán jó kép a többi közepesen semmilyen, de ettől a résztől nem is lehet csodát várni, ezt inkább dokumentálni kell.

Családi fotózás, na ez kb semmilyen volt, nem koordinálta senki, utólag látszik, hogy csak csattogtattak valamit, jó-jó, de itt már látszott rajtuk a lesz*rom faktor. Nem, nem bántottuk meg őket semmivel, igen-igen jól voltak fogadva és tartva, én sem értem... Csalódás 2

Lagzi, mulatság: nagyjából a szertartással egyenrangú, vannak jó képek.

A menyasszonytánc után elköszönés, megköszönés, később egyeztetés megígérés.

A határidőket előre egyeztettük, két hét múlva képek, három hét múlva SS, négy hét múlva a top 100 retusálva előhívva. Szuper.

Megkaptunk 1600 nyers képet négy példányban (nagyfelbontás, kisfelbontás, FF, szines), abból válogattunk, kb. 200, max 300 ami jól sikerült, a többi talán vagy kuka. Ez az arány szerintem megfelelő, 300 képnél többet úgy sem néz meg senki, ez a cél teljesítve.

Válogattuk, visszaküldtük a top 100-at, abból lesz a papírkép, meg a retus, plusz 3 db A/4-es formátumban. Kérdés, mi van a csoda SS-el, amit már nagyon várunk.

Ó, hát még nincs kész, de nagyon dolgozik rajta, de sok a munka. A képeket viszont akkor ugye fizetni kellene. Így van, utaltuk is a pénzt rögvest, hiszen gakorlatilag teljesített, ha csak részben is, de jogos. (...) És akkor itt most megállunk, ahogy ebben a pillanatban meg is állt a folyamat.
egy hét
Ó, most nagyon beteg, de meglesz
egy hét
Felesége beteg
egy hét
Feltorlódott a munka, sürgős dolgok vannak, türelem.
két hét
OK, ok, holnap küldi az előzetes verziót, zenét választottunk-e? Nem, nem választottunk, mert rád bíztuk csezdmeg. Ja, akkor késik.
egy hét
Kész, átküldtem, milyen? - Szar. Nem jó képek, nem az a zene, amit végül mégis kiválasztottunk, nem jó a sorrend, nem jó a ritmus, és csak képek egymásra hányva, időzítés és szerkesztés nélkül. Hibalistát, kéréslistát megír, elküld.
két hét
Kész, átküldtem, milyen. - Na, most már csak középszar, a lista könnyebbik felét megcsinálta, de a zenevágást és a szerkesztést nem, pedig kértem és vállalta. Semmi gond, megterveztem, leírtam, paramétereztem, elvégeztem a munkáját, csak rakja össze. Fejben már kész volt, de akkor már dolgozzon meg a pénzéért, ki van fizetve ez is.
egy hét
Jajj, bocsi, most megyünk az éves rendes olasz túránkra, három hét, de addig igyekszem megcsinálni. - :((
egy hét
Küldtem, kész. - Nincs kész bazmeg, ez az, amit legutóbb átküldtél, hozzá sem nyúltál. - Elutazott.

Nos, két hónap után itt untam meg, fejben már kirúgtam, a SS-t majd megcsinálom én, szoftver van hozzá, csak azért nem küldtem még el személyesen is a halál hátára, mert azóta nem keresett, hogy akkor hol adhatja le a kész munkát, illetve hova postázhatja a 3 db A/4-es képet, amivel még tartozik.

A röhej az egészben az, hogy a végső képek tulajdonképpen szépek, azokkal meg vagyunk elégedve, és 100%-os, ajánlott fotós lenne, ha a lustaságával nem szúrja el, és kicsit, nem sokat, két napot még dolgozik vele az után is, hogy megkapta a pénzt. Sajnos azonban a minőségi munka a számla rendezéséig tartott, az szép volt, utána viszont semmit, ismétlem semmit sem teljesített.

[ Szerkesztve ]

(#39) DeFranco válasza Skynet258 (#37) üzenetére


DeFranco
nagyúr

@Yutani és @Skynet258: nálunk is vőfély volt, a különbséget én a vőfély és a ceremóniamester között ecseteltem, nem a van/nincs között.

Egyetértek abban, hogy kell, szükséges, de ami ceremóniamestert én eddig láttam, az rend szerint annyira szolid és visszahúzódó volt, hogy semmit nem csinált a vendégek fogadásán (üdvözlöm, ott az asztaluk) és a vacsora megnyitásán (hölgyeim és uraim a vacsora tálalva, jó étvágyat) kívül. Az este további részében kólázott, és próbálta megdugni az aktuális piros ruhás hölgyikét, akivel beszélgetett. Több esküvős tapasztalat.

Biztosan van jó, talpraesett, és igazán stílusos, de én még nem láttam.

Nálunk vőfély volt, stílusra ugyan hagyományos, de fiatal, nem közönséges, nem harsány. Mondott verset, de nem sokat, pont amennyi kellett, nem voltak cicis-fütyis poénok, volt viszont szervezés, csinálta a hangulatot, amikor kellett játszottunk, amikor kellett ültetett, és amikor kellett mesterien felvitt mindenkit a táncparkettre.

Én a kettő közötti különbséget ott látom, hogy a vőfély "közelebb" van, többször nyúl bele akár láthatóan is a dolgok folyásába, ami több lehetőséget ad a kezetekbe. Ettől nem kell közönségesnek lennie, és ha jó az arányérzéke, akkor nagyon jól meg tudja találni, hogy mikor kell neki szerepelni, és mikor nem.

Ez persze csak személyes vélemény, amolyan input, ettől persze azt csináltok amit akartok :)

[ Szerkesztve ]

(#40) BiP válasza DeFranco (#38) üzenetére


BiP
nagyúr

Jól körüljártad akkor a témát.
"és úgy döntöttünk, hogy inkább a fotósra áldozunk egy kicsit többet, de videóst nem fogadunk praktikus okokból."
Ezzel én is így vagyok. Totál feleslegesnek tartom. Senki nem nézi meg, unalmas, nem szórakoztató, a kép és hangminőség általában gyatra, és állandóan a videósra kell figyelni, kerülgetni, mert neki folyamatos rálátás kell.

A tehetséges kezdő: elsőre úgy olvastam, hogy "nagyon szép keblei voltak" :)

Választott arc: sajnálom, hogy a jó indulás ellenére így alakult.
Kár, hogy a jó képek mellett pont a SS nincs meg, hiszen ez alapján választottatok, meg ez az, amit szívesen mutogat is az ember.

(#41) madgie: akkor szerencsétek volt. Engem (vendégként) zavarni szokott.

[ Szerkesztve ]

(#41) madgie válasza BiP (#40) üzenetére


madgie
titán

Nálunk két kamerás is volt, soha nem voltak útban...

(#42) Yutani válasza DeFranco (#39) üzenetére


Yutani
nagyúr

Az én vőfélyem nem volt harsány, szépen beszélt, a búcsúztatón a könnyeket kicsalta a szemünkből. A lagzi folyamán ott és akkor beszélt, amikor kellett, nem volt közönséges, nem ivott, esküvő után saját kocsival ment haza. Igazából bárknek tudnám ajánlani, aki vőféllyel szeretné az esküvőjét szervezni. Ja és nagyon fontos, hogy 1 évvel az enyém előtt az unokahúgom esküvőjét vezette le, így megvolt a tapasztalat, percig sem volt kétséges, hogy ő kell nekünk. Egy érdekesség volt, hogy éjfél körül elénekeltette velünk a himnuszt. :DDD

madgie: Nálunk is volt kameramann, egy nagyon korrekt és profi ember, aki szép és jó munkát végzett. És nem volt láb alatt. :)

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#43) DeFranco válasza Yutani (#42) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Nem ugyanarról a személyről beszélünk véletlenül? :DDD

Amúgy egy kérés/ajánlat:

Ha valaki szakmai szemmel megnézné a képeinket és mondana róla egy szakszerű véleményt, hol is helyezkedhet el a minőségi skálán, azt nagyon megköszönnénk. Nekünk tetszik, kialakult véleményünk van, tehát lehet nyugodtan kritizálni, sározni. Ha valakit érdekel privátban küldök hozzá linket. Egyéb érdeklődők is megnézhetik, de kérem, hogy kezeljétek bizalmasan :)

[ Szerkesztve ]

(#44) dorka23


dorka23
újonc

Nekünk nagyon jó fotósaink voltak az esküvőnkön. a munkájukban benne volt az hogy két fotós dolgozott, benne voltak a nyers képek kb 2000 db. az átadott anyag, egy film a képekből összeválogatva, plusz ajándék vászonkép. és rendelhettünk még nagyon jó fotókönyvet is.
Nagyon imádtam a munkájukat, ha kiváncsiak vagytok rájuk a nevük G2 foto.
Nagyon ajánlom őket.

(#45) buherton válasza dorka23 (#44) üzenetére


buherton
őstag

Köszönjük szépen a reklámot, de a saját vállalkozásodat (avagy a barátodét) kérlek ne itt hirdesd. [link]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#46) Yutani válasza buherton (#45) üzenetére


Yutani
nagyúr

Rögtön az első hozzászólásáért letolást kap? :DDD Persze, hiszen most regisztrált, hogy ezt be tudja ide írni. :C

#tarcsad

(#47) Lenry válasza Yutani (#42) üzenetére


Lenry
félisten

Egy érdekesség volt, hogy éjfél körül elénekeltette velünk a himnuszt. :DDD

én eddig akárhány esküvőn voltam, ez mindig megvolt. mondjuk nem mindig éjfélkor, volt, amikor a vacsora előtt.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#48) madgie válasza Lenry (#47) üzenetére


madgie
titán

Éjfélkor mi szerintem a pálinka dalt énekeltük a haverokkal, épp a harmadik inget izzadtam sz*rrá :DDD

(#49) *Ropi* válasza BiP (#31) üzenetére


*Ropi*
félisten

Így jogos (az én lelki szemeim előtt egy komplett násznép lett detoxikálóra érett). :K

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#50) *Ropi* válasza Skynet258 (#37) üzenetére


*Ropi*
félisten

Akkor Ti ceremóniamestert választottatok, nem vőfélyt. :)

Aki már eldöntötte, hogy szüksége van egy megbízható, stílusos személyre, amolyan központi figurára, aki az esküvő stílusának, hangulatának megteremtésén kívül az esemény koordinálásának feladatkörét is professzionális módon elvégzi (tájékoztat, konferál, egyaránt összefogja a vendégsereget és a szolgáltatókat), az két utat választhat: ceremóniamestert vagy vőfélyt. A két szakterület feladatkörében sok átfedés van. A fő különbségek a megvalósításukban, a jellegükben, stílusukban rejlenek. Manapság már az is mindenki számára egyértelmű, hogy a vőfély a tradícionálisan vidékies esküvők és lakodalmak jellegzetes szereplője népies stíluselemeivel, verseivel, játékaival és azok kellékeivel együtt. A ceremóniamester a modern kor interaktív animátora: jobban illik egy szálloda báltermében megrendezett partyra, vagy egy fogadás jellegű esküvőhöz. Természetesen az utóbbi feladatai között ugyanúgy ott van egy-egy játék levezetése, illetve a megfelelően adagolt humorral fűszerezett műsorvezetés. Ahhoz, hogy a házasulandók megfelelően tudjanak választani, alaposan át kell gondolniuk az eseménnyel kapcsolatos szempontokat. Nem mindegy például, hogy a vőfély / CM mennyire van tisztában az adott helyszínen még élő, tájjellegű szokásokkal. Előfordult már, hogy egy vidékről származó, de Budapesten dolgozó pár ceremóniamestert kért fel vidéken megrendezett lagzijához, a kettőszáz főre rugó falusi násznép viszont hangosan követelte a levesverset, a pikáns játékokat. Akinek vőfélyre van szüksége, keressen azt magának, akinek pedig ceremóniamesterre, az azt, mert a két személyiség igencsak eltérő. Lehet menet közben a tollas kalpagot öltönyre cserélni, de nem hiteles alakítás: ezen a területen a legmeghatározóbb tulajdonság a személyes stílus. A házasulandóknak tehát el kell dönteniük, hogy a két külön szakma melyikéből szeretné kiválasztani az esküvő meghatározó figuráját, közülük pedig megérzéseikre és személyes benyomásaikra támaszkodva választva rutinos, meggyőző és hiteles kollégát.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.