Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Huma


Huma
addikt

Jó cikk. Kösz a fordítást. Erről már én is beszéltem egy-két embernek, de nem hitték el.

Még hogy Amerikának nagy tartozásai lennének, á ugyan. Még hogy Amerika nem áll olyan fényesen gazdaságilag mint ahogy az tűnik. Lehetetlen hisz mindenkinek 3 autója van és két lakása.

Lehet 50 év múlva már az jár jól aki kínainak születik.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#2) finest válasza Huma (#1) üzenetére


finest
őstag

Nincs mit, örülök, h megerősítést nyert a véleményed! :R

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#3) philoxenia válasza Huma (#1) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Keress Kínában embereket, akik Amerikába mennének lakni. Keress Amerikában embereket, akik Kínába. Mo-on kérdezősködj, ki hová menne inkább. ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#4) Huma válasza philoxenia (#3) üzenetére


Huma
addikt

Ezt a kérdést tedd fel 50 év múlva. Lehet más lenne az eredmény. :P

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#5) finest válasza Huma (#4) üzenetére


finest
őstag

Itt a hatalom és a pénz mozgásáról van szó, nem az egyes emberekben élő sztereotípiákról. Az amerikai gazdaság mélyrepülése, a pénzrendszer válsága nyílt titok, még akkor is, ha ezt az átlagember nem tudja, vagy nem akarja tudomásul venni. - És persze ott van még a nyugati ember kultúrális felsőbbrendűség érzete is. - A száraz tények azonban azt mutatják, h Dél-Amerikának és Ázsiának óriási gazdasági tartalékai vannak - szemben a nyugati világgal - és a következő évtizedekben a világgazdaság meghatározó szereplőivé válnak.

(Ennek ahhoz, h ki és hova költözne semmi köze. Ha engem kérdeztek én már régóta mondogatom, h az EU-ba nem költöznék a jobb élet reményében, mert előre látható, h a gyerekem életében már Nyugat-Európa is komoly gazdasági problémákkal fog küzden. Így manapság az Egyesült Államokba vagy Nyugat-Európába csak annak érdemes innen elmennie, aki a jobb élettel rövidtávon is megelégedik.)

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#6) philoxenia válasza finest (#5) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A fejlődés perspektíváinál figyelembe kell venni, azt is, honnan indul. Kína párszáz éve talán a legfejlettebb ország volt a világon, aztán ez megváltozott.Most nyugati ipari mércével mérve, fejletlen, de a svájci jóléti szint Kínában olyan nagy mértékű változásokat igényelne, olyan mértékű gazdasági erőt, ami valószínűleg kivitelezhetetlen.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#7) finest válasza philoxenia (#6) üzenetére


finest
őstag

Elbeszélünk egymás mellett. A pénz és a hatalom nem az átlagpolgárok kezébe fog kerülni. A svájci jóléti szintet a Föld erőforrásainak szűkössége miatt Svájcban is nehéz lesz tartani, nemhogy más országokban megvalósítani. A cél nem az európai szintű jólét és erről nicns is szó a cikkben. Kínának hatalmas pénzügyi, Dél-Amerikának nyersanyag tartalékai vannak, ők lesznek emiatt a világgazdaság mozgatói, amerika pedig teret veszít. (Az új gazdasági rend talán lehetőséget ad a javak egyenlőbb elosztására, így a kérdés inkább az, h mennyi mindenről kell a nyugati világnak lemondani, h a Föld élhető legyen és maradjon is mindenki számára.)

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#8) Cs.Orsolya válasza finest (#5) üzenetére


Cs.Orsolya
aktív tag

Jó cikk!
Erről két dolog jutott eszembe: meg kell tanulnom németül, kínaiul, japánul, és síelni, meg magashegyi közegben megélni, ill. hogy nevelőapám mondta a minap, hogy az USA kötvények java része kínai, és egyéb ázsiai kezekben összpontosul. Ha valaki be akarná váltani ezeket egyszerre, effektíve gazdasági összeomlást eredményezne. Hogy pontosan hogyan, ahhoz nem értek, de azt hiszem, ez is egy ide kapcsolódó dolog.

"Aki a meséket megtalálja, az élet forrásából iszik."

(#9) corlagon válasza finest (#5) üzenetére


corlagon
senior tag

amerikai gazdaság mélyrepülése, a pénzrendszer válsága nyílt titok

A kulker merleghianyra gondolsz, ami a 70-as evek ota no?

száraz tények azonban azt mutatják, h Dél-Amerikának és Ázsiának óriási gazdasági tartalékai vannak

Mik ezek a szaraz tenyek? Erdekelne a velemenyed. Mondjuk barmelyik del-amerikai gazdasagot stabilnak, plane erosnek titulalni... erdekes.

Amugy erdemes lett volna a cikkhez hozzatenni, h kicsoda az iro, ha jol latom az El Pais-ba irogat (kb. a magyar Nepszabadsag, amivel amugy semmi bajom), meg az ATTAC szuletesenel is ott volt (ajaj)

[ Szerkesztve ]

(#10) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Szerintem kicsit túlmisztifikál bizonyos dolgokat a szerző. Az USA-nak egyszerűen annyi aranya van, hogy egy gazdasági világválság megoldása náluk nem ipari, termelési kérdés, hanem csak a tőzsdét kell rendberakni. Így volt ez a New Deal idején is. Mindamellett nyilvánvaló, hogy kezd kicsit kiegyenlítettebbé válni a világgazdaság, ami egyrész nem is akkora baj, mert a történelemben sokáig éppen így volt, és csak a világháborúk óta az USA a numero uno. Azonban szerintem a jövőben is a jólét lesz a mérce, ezt pedig az É-Amerika és Európa nem igazán fogja feladni, a többi kontinensen pedig egyszerűen túl sokan élnek ahhoz, hogy mindenkinek jusson belőle, még ha vezető nagyhatalmak lennének is.

(#11) corlagon válasza Crystalheart (#10) üzenetére


corlagon
senior tag

Wat? Milyen aranya? Nema visszatert az aranybazisra a nemzetkozi monetaris rendszer? :)

(#12) Crystalheart válasza corlagon (#11) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha hirtelen nagy világválság volna, visszatérne. Nem véletlenül tartogatják, még ha már jóideje elszakították tőle a valutát. És akkor még nem beszéltünk a gyémánttartalékokról, vagy a nem pénzbeli javakról, amik USA-ban és Oroszországban vannak főleg. (Bár a gyémánt tényleg csak attól függ, kié az adott afrikai bánya. ;))

----------------------------
Egy világgazdasági válság, ha nem közvetlenül háború váltja ki a gyártás fennakadásával, akkor rendszerint csak tőzsdei alapú. Pl. rossz hírek és/vagy szerencsétlen gazdasági helyzet következtében túl sokan akarják kivenni a bankokból a pénzüket, de nincs hirtelen elég pénz a bankban. Összeomlik a tőzsde, súl sok pénzt vonnak ki belőle. Stb. Mindezek azonban áthidalhatók pl a bankok befagyasztásával, állami rendezéssel. Bár amta az állam is beleszól a gazdaságba, azóta sokkal kisebb mindennek az esélye. Maximum lassú gazdasági térvesztésről beszélhetünk, ami nem feltétlenül végérvényes, és nem is feltétlen sújtja porba a nyugatot.

(#13) finest válasza corlagon (#9) üzenetére


finest
őstag

Dél-Amerika kapcsán egész konkrétan Venezuelára gondoltam, a világ egyik legnagyobb kőolaj tartalékával rendelkezik, éppen az utóbbi időben volt belőle nagy felzúdulás, h felmerült a dolláralapú olajkereskedelem kiváltása más pénzzel az olajtermelő országok kongresszusán.
Kínának hatalmas pénzügyi tartalékai vannak, ezt bármelyik gazdasági elemző megerősíti neked. Megvesznek mindent kilóra. Ahogy feljebb Orsi papája is találóan megjegyezte, már most is Kínai eredetűek a legnagyobb befektetések.

A topikban gyakran felmerül, h elkezdik a cikkek íróit cikizni. Most is csak azt mondom, h ezeket a cikkeket oylan nemzetközileg elismert lapok jelentetik meg, amilyen a mostani esetben a Le Monde, a Népszabit hány nyelvre is fordítják, nem mintha bajom lenne vele, de nem egy kategória? (De ettől Ramonet még óbalos nézeteket vall, azt jól érzékeled.)

Az arany iránti kereslet valóban kulcsfontosságú jelzés. A nemzeti valuták értékét ma a nemzetgazdaság (és a forgalomban levő pénz mennyisége) adja, nem az aranyfedezet. Ha azonban a gazdaság összeomlik, a pénz is elveszíti az értékét, így egy pénzügyi válság után csak az olyan értékálló befektetésekben menthetők át a vagyonok, amilyen az arany (vagy esetleg az ingatlanok). Nem emlékszem biztosan, de mintha Soros György nyilatkozta volna nemrég, h ő a vagyonát már aranyban tartja.

Crystalheart: A Federal Reserve nem állami intézmény, az aranytartaléka magánkézben van. Jó lenne, ha csak a tőzsdét kellene rendberakni! Nagyon örülök, h nem fogod fel olyan végletesen a dolgot, valóban arról van szó, h az USA és Európa teret veszít a gazdaságban, nem arról, h most mindenki gazdag/szegény lesz! :R

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#14) t72killer válasza corlagon (#9) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Érdekes kérdés ez a stabilitás és fejlődés dolog. Mindenesetre az alacsony munkaerőköltségek és a sokszor okosabbnak bizonyuló irányítás kína és a fejlődők felé billenti a mérleget.

Gondolj bele: kínában nem kényszerítik a greenpeace-propagandát a gazdaságra (=többszázmilliárdos szalmaerőművek és álló szélkerekek), a munkás heti 60 órát(!!!) dolgozik (és százalékosan nem lóg többet, mint az európai kollégája), stb. Ezek a tételek komoly dollár-ezermilliárdokat jelentenek kínai, €U, vagy usa nemzetgazdasági szinten.

Hogy melyik jó, és kinek, azt nem vok hivatott eldönteni, csak kb így néz ki a helyzet.

Hogy kisemberként most nem költöznék az €U-ba, az is biztos: túladóztatás megy, óriási a bürokrácia, kivagyiság, stb. Büszkék vagyunk rá, h mi vagyunk a szép tiszta európa, de pár jobb sorban lévő afrikai város szebben rendbe van téve, mint pl Párizs vagy Róma...

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#15) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Egyvalamit figyelembe kell venni. A nyersanyag magában nem gazdagít, a történelemben számos példa mutatja. A kínai és általában ázsiai térség gazdaságát mi fűtjük a nyugatinak mondott világ, akik a termékeiket fogyasztjuk. Ha a kínai árukat nem venné ilyen mértékben a nyugat, sokkal lassabban fejlődnének. Saját magában Ázsia nem venne föl ilyen mennyiségben, ennyire magas szinten földolgozott árut. Afrika például hol szerepelne egy ilyen új világrendben?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#16) Wise


Wise
tag

Köszi a fordítást :)

(#17) finest válasza t72killer (#14) üzenetére


finest
őstag

Rómával kapcsolatban pont így érzek. :R

Wise: Szívesen. Ez a cikk magyarul még sehol máshol nem jelent meg, fogyaszd egészséggel! ;)

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#18) corlagon válasza finest (#13) üzenetére


corlagon
senior tag

Aszittem egy pillanatra, ha a vilag legnagyobb kokaintartalekat arakod irni :). Szvsz nem fuzok nagy remenyt a kis es fejletlen orszag + nagy termeszeti eroforras keplethez (emlekezz az olajdollarokra), nezzuk majd h ki es hogyan fogja kitermelni.

Kinaval kapcsolatban tisztaban vagyok a gigantikus penzugyi tartalekokkal, sot talan FDI teren is 2-3. mar globalisan (ebbol irtam a szakdolgozatom, de akkor meg sehol nem voltak, haha.)
Kina tenyleg egyedi, 1 milliard ember es hatalmas piac, 10% koruli ipari fejlodes, de egypartrendszer es vadkapitalizmus, iszonyatos korrupcio, erdekesen militarista kulpolitika, kornyezetpusztitas, kirohogott szabadalmi es szerzoi jogok, hihetetlen tarsadalmi feszultsegek, kb. az amerikaihoz hasonloan muvelt es a vilagra nyitott emberek... ajanlom az indexen par hete megjelent irast, nagyon erdekes. Nem voltam meg ott szoval elso kezbol sajnos nincsenek tapasztalataim.
Az egy fore eso GDP, ppp alapon, valahol 8k $ korul van, ez otode az USA/EU-nak, negyede Japannak, szoval easy azert.

Ne erts felre, nem cikizem a cikkirot, de tenyleg erosen balos nezeteket vall, es atut az irason a 70-es evek nepszeru meses kelet / hanyatlo-belterjes-eloregedo nyugat illuzioja. Ha meg a szegeny ATTAC neve felmerul mindig rohognom kell, pedig tudom h nem kene.

Aranyparitas meg _nem_letezik_ (asszem 70 korul deklaralta formalisan a FED), tartalekolasra attol persze hasznalhato, sot azzal is egyetertek h fontos konjunktura-indikator lehet, de ez mas teszta. Spekulaciora meg minden globalisan forgo sztenderd aru vagy devirativa hasznalhato.

(#19) corlagon válasza t72killer (#14) üzenetére


corlagon
senior tag

kínában nem kényszerítik a greenpeace-propagandát a gazdaságra (=többszázmilliárdos szalmaerőművek és álló szélkerekek), a munkás heti 60 órát(!!!) dolgozik

Igen, ez oriasi versenyelony, de a bojtje is meglesz. Pl a termeszet brutalis tockosokat tud kiosztani a rossz tanuloknak. Fenntarthato fejlodes ugye. Amugy neha en is 60 orat dolgozok :( jo mondjuk nem annyiert mint egy kinai.

Hogy kisemberként most nem költöznék az €U-ba, az is biztos: túladóztatás megy, óriási a bürokrácia, kivagyiság, stb.

Mihez kepest ugye... pl. en orulnek egy olyan durva tuladoztatasnak meg burokracianak mint Nyugat-Europaban

Büszkék vagyunk rá, h mi vagyunk a szép tiszta európa, de pár jobb sorban lévő afrikai város szebben rendbe van téve, mint pl Párizs vagy Róma...

Azert AK47-essel lovoldozni meg lincselni meg a rosszabb sorban levo europai varosokban se szoktak (EU-15-re gondolok).

(#20) t72killer válasza corlagon (#19) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A természetvédelem terén az épeszűséget hiányolom mind nyugaton, mind keleten: nyugaton átgondolás nélkül ölnek bele €urómilliárdokat projectekbe
(ld pl Mo.-gon az álló szélkerekek, ill németország szélerőművei, amik olyan megbízhatatlanok, hogy 90%-nyi tartalékkapacitást kell melléjük építeni pl atomból - ezáltal elszipkázzák a pénzt az igazi megoldások kutatása elől (fúzió, árapály)) keleten meg a rombolás folyik - bár a kínai kormány már kezd ráébredni a helyzetre.

Hm, nem biztos ám, hogy a kínai kevesebbet keres nálad, kínában a fizetés nagyon függ attól h hol és mit dolgozol. Simán keres 1000€+nettót egy egyszerű mérnök is, jó helyen.

AK47- sajnos ebből a szempontból is kezdünk "felzárkózni":(

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#21) Ugocsa


Ugocsa
csendes tag

Manapság az jár jól aki a keleti országoban fektet be. Hihetetlen iramban fejlődik az a térség és hatalmas piacot jelent. Főleg India.

Fur furem cognoscit!

(#22) Crystalheart válasza t72killer (#14) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"többszázmilliárdos szalmaerőművek és álló szélkerekek"

A különbség, hogy a szélerőművek egyaránt megtérülnek és tényleg nem is károsítanak :D Persze, ha megbízható a gyártó. (De ez már azon múlik, kik nyerik a "közbeszerzést".)

[ Szerkesztve ]

(#23) Crystalheart válasza t72killer (#20) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Kínában van egy nagyjából 100 milliós elit, aki nem nyomorog, sőt. Ez a réteg húzza fel valamicskét a GDP-t, GNP-t is. Pozitív, hogy nem kasztosodás van, hanem alulról is be lehet kerülni ide, persze nem a politikai szinten... Legalábbis azok a kínai lakosok, akikkel együtt MMORPG-ztem, kb így monndták... :)

(#24) corlagon válasza t72killer (#20) üzenetére


corlagon
senior tag

Hm, nem biztos ám, hogy a kínai kevesebbet keres nálad, kínában a fizetés nagyon függ attól h hol és mit dolgozol. Simán keres 1000€+nettót egy egyszerű mérnök is, jó helyen.

2006
China's booming economy boosted salaries in the country's capital last year to an average of 36,097 yuan (US$4,660; €3,490) a year, state media reported Wednesday.

Ketelkedem abban az ezer nettot kereso mernokben

(#25) Johnny


Johnny
senior tag

Az ázsiai régióban (Kína, India) egész egyszerűen nem lesz elképzelhető 50 év múlva sem az olyan életszínvonal, mint a mostani USA-ban. Legalábbis a lakosság egészére vonatkoztatva. Nincsenek meg hozzá az erőforrások, pl. nincs a világon olyan mennyiségű olaj, ami hasonló szintű motorizációt tenne lehetővé.

(#26) t72killer válasza Crystalheart (#22) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

háát, az aluminiumgyártást (aluból készül a szélkerék legtöbb alkatrésze) nemigazán nevezném sem környezetbarát, sem energia-kímélő eljárásnak:( Egy emberke anno nálunk a bme-n kiszámolta, mennyi energiába kerül az alutestet legyártani a bauxitbányától számítva, és hogy mennyit termel 25 év alatt, átlagos magyar szélviszonyok között, és a szélkerék húzta a rövidebbet:( Persze ok, óceánparton rendben van, de gondolkozni kéne, mit, hova, miért...

#24: az a baj ezzel, hogy benne van a hipermilliárdos gyártulaj és a nyugat-kínai rabszolgamunkás keresete is (kb mintha a végtelen nagyot és a 0-t is belekevernénk). az 1000€ Kelet-Kínára vonatkozott, pl Bejing, Sanghai. Ennék jobb a helyzet pl Hong-Kongban és Macaun.

#25: teljes mértékben igazad van, sőt, az olaj a nyugatnak sem elég, a mostani szint fenntartásához, ld az olajárat. Ami jelentős előrelépést hozna bolygószinten az a fúzió hatékony és tömeges munkába állítása (+járműveknél ezzel párhuzamosan a hidrogénhajtás) - így az energia nem lenne limitáló tényező. Viszont a nyersanyagokból (fémek) sincs korlátlan mennyiség, az lenne a következő akadály, SzVSz belőlük se lenne elég, hogy mindenkit jólétbe vigyünk:(

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#27) Crystalheart válasza t72killer (#26) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nyilván nem átlagos magyar szélviszonyokhoz kell mérni. Ezért baj, hogy lecsúsztunk a Kárpátokról, ott elég nagy a szél :D Bár földet még vehetünk.

Darabonként 20-30 milliárdért veszik mostanában őket, úgy hallottam. (Olcsóbb lenne, ha mi elő tudnánk állítani.) Viszont alig igényelnek néhány szakembert a felügyelethez, és ha jó a konstrukció, kevés a meghibásodás. Csak hangos. Azt nem nagyon tudom kiszámolni, a 30 milliárd mennyi idő alatt térülne meg, de még mindig olcsóbb szélerőműveket építeni, mint egy új atomerőművet. Ugye, utóbbi egyszerre volna hatalmas befektetés az országnak, bár szerintem jó volna.

---------------------
Hosszútávon a nyersanyagoknál szerintem az lesz döntő, ki bírja előbb megvalósítani más égitestek bányászását, mert itt a Földön elég kevéske van a magma fölött :D Pl. a Marson rengeteg, szinte korlátlan mennyiségű vasérc van.

[ Szerkesztve ]

(#28) t72killer válasza Crystalheart (#27) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

hmm, inkább megoldjuk sztem a magmába való beleturkálást, mégha süti is a kezünket, minthogy a marsról cipeljük a vasat :DD :DDD , vhogy ez az érzésem:)) Persze ott a pont, ha megoldottuk a fúziós energiaellátást, akkor sokkal olcsóbb lesz az űrkutatás is:))

Apropó űrkutatás: igaz, hogy még csak inkább reklám jelleggel+sok ötlet lenyúlásával, de ezen a téren is jön felfelé india+kína (valamint hanyatlik €U, USA és oroszország:()

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29) Crystalheart válasza t72killer (#28) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerintem inkább csak titkolóznak. A hidegháborúban látszott, hogy ha rögtön nyilvánosságra hoznak minden fejleményt, akkor az ipari kémek hamar lenyúlják az új technológiákat. Gondolod, a NASA-nál megállt az élet? :DDD

Egyébként a magma hagyján, de a nyersanyag jóval alatta van, és az "Utazás a Föld középpontja felé" az idők végezetéig megmarad scifinek ;)

Eszembe jutott valami, amit Magyarországnak kár volna nem kihasználnia. Nevezetesen a földenergia, amit pl. Izlandon is haszosítanak. Igaz, ott aktív vulkánok vannak, de az fedezi is szinte az összes energiafölhazsnálásukat. Nálunk meg geológiai okokból veszettül vékony a földkéreg (gondoljunk csak a termálvizekre), a lakossági energiafelhasználást és az ipari jó részét is lehetne fedezni sok kitelepített kis erőművel. Hasonló, de egyéni megoldás a föld hőjét felhasználó vízcserés rendszer, ha elég pénzünk lesz, beszerelünk egy ilyet, ~3 milla pénz, de megtérül. Igazából nagyon nem ártana jobban támogatni az ezirányú lakossági kezdeményezéseket, mert növelné az ország gazdasági függetlenségét.

[ Szerkesztve ]

(#30) t72killer válasza Crystalheart (#29) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, a geotermia nem-kihasználása szégyen Mo.-nak. Volt egy tantárgyam anno itt svájcban(!!) ahol 2 országot neveztek meg európában, geotermia-nagyhatlomként: Izlandot és Mo.-got. A szüleim faluja mellett is találtak termálvizet (dél-alföld).

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#31) Ugocsa válasza Crystalheart (#22) üzenetére


Ugocsa
csendes tag

Szalmaerőmű?

Azt a nagy mennyiségű szalmát kinn kellene hagyni a szántókon, elsődleges tápanyagutánpótlást jelentene a talajnak.

Mellesleg az, hogy Amerikában beindult a biodízel gyártása és többmillió tonna gabonát használtak fel erre a célra, okozta itthon is az élelmiszerár növekedést.

Mert bár tényleg aszály volt tavaly (2007-ben) mivel raktáron volt rengeteg gabonánk, nem szabadott volna ilyen árdrágulást okoznia.

Szóval Amerikát bizony sokmindenért lehet okolni...

Fur furem cognoscit!

(#32) t72killer válasza Ugocsa (#31) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A bioüzemanyag-előállítással bizony több probléma van. nem csak az, hogy ahol termelik, kivágják az erdőt, hanem az, hogy ezekután a fél világon áthajóztatják jókora CO2 kipufogás kíséretében, és oda szállítják, ahol zsíros állami támogatással adják a népnek (pl svédország)

Szép pédája ez annak, hogy mennyire nevetséges a "szociálisan és ökológiailag érzékeny" európa. Az egész nem más, mint egy reklám, ami ráadásul környezetszennyezőbb még a fosszilis megoldásnál is és egy rakás pénzbe is kerül.:(
Ha valaki ennyire hüje, megérdemli, hogy legyőzzék. Az a baj, hogy a levesben mi is benne vagyunk, nyakig :(((

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#33) EQMontoya


EQMontoya
veterán

Kinában sem lesz tartható a gazdasági növekedés, az egész keleti gazdasági növekedés össze fog roppani a fogyasztói igények növekedésével.

Same rules apply!

(#34) stop


stop
aktív tag

Kina rendelkezik a világ készpénzállományának 40-60 %-val (felett)....

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#35) Dare2Live válasza Crystalheart (#29) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Eszembe jutott valami, amit Magyarországnak kár volna nem kihasználnia. Nevezetesen a földenergia

MOL probálkozott anno ezzel most pedig a Pannonplast próbálkozik ők egyébként Izlandról hozták a szakmai hátteret, az első probafúrások idén lesznek pl Szentlőrinc közelében.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#36) stop válasza stop (#34) üzenetére


stop
aktív tag

...ja és minen gyakorlatilag az államé!!!
(de a föltulajdon mikndenekfelett!!!)

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#37) Crystalheart válasza Ugocsa (#31) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én is épp ellenzem a szalmatüzelésű energiatermelést.

Ám a mezőgazdasághoz értek kicsinyég, és bizony Magyarországnak nem tudna betenni etéren az USA-beli áremelkedés. (Európa egyik legjobb termőföldje itt van.) A saját termésen, azaz szinte saját bőrömön tapasztaltam az aszály hatását. A kukorica nagyjából feleannyit termett nálunk, ahol még trágyáztuk is és locsoltuk. A föld azonban ~50°C körül egy nap alatt kiszáradt még árnyékban, takarva is. Láttam olyan táblát, ahol szinte nem is lehetett ép csövet találni, ami kevés volt, azt megették a vadak. (Tudvalevő, hogy a húsiparban is a kukorica a legfontosabb takarmány, ha az nincs, az durva.) Az egyéb gabonák néha idő előtt száradtak ki, és a szemek feldolgozhatatlanok maradtak. Emellé (azaz ez előtt) jött a gyümölcstermesztésben a tavaszi fagy, ami mindigis tök rizikó volt, hogy mikor sújt le, némely vidékeken nem is termett alma és szilva.

Más dolog, hogy az országnak eleve lenne annyi tartaléka és kapacitása, hogy áthidaljon egy ilyen évet, de sokat még az év elején előre fölajánlottak az EU közösbe, az előző, bővebb évekhez mérten.

(#38) Crystalheart válasza EQMontoya (#33) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"az egész keleti gazdasági növekedés össze fog roppani a fogyasztói igények növekedésével."

Csakhogy náluk kommunizmus van, a kínai átlagemberek meg történelmi okokból általában viszonylag könnyen irányíthatóak, így a kormány azt csinál, amit akar. Náluk nem lesz olyan, hogy "hé, most hirtelen megnőnek a fogyasztói igényak", ha már túl sokan túl sok vécépapírt akarnak, akkor az állam szimplán meggátolja. Akárhogy.

(#39) dabadab válasza Crystalheart (#27) üzenetére


dabadab
titán

"de még mindig olcsóbb szélerőműveket építeni, mint egy új atomerőművet."

Nem mintha a kettonek barmi koze lenne egymashoz :) (Es erosen ketlem, hogy tenyleg olcsobb lenne: Paks 4 x 440 MW, az Mo-n telepitett szelturbinak csucsteljesitmenye meg ugy a 0,2-2 MW/db tajan van (valos, atlagos teljesitmenyrol sajnos nincsenek adataim, de ennek a toredeke lehet)).

Az atomeromu az alaperomu iskolapeldaja, egyszer beinditjak, aztan termeli az aramot szep egyenletesen, olcson, ahogy kell. Aztan ott vannak meg a szeneromuvek, amiknek a teljesitmenyet nem tul gyorsan, de lehet szabalyozni, ezek szepen kovetik az atlagos energiaigenyt es ezeken felul meg vannak az u.n. csucseromuvek, amiket gyorsan be lehet roffenteni, ha hirtelen a szokasosnal tobb lampat kapcsolnak fel, ilyenek pl. a gazturbinas eromuvek, amiknek nagy hibaja, hogy nagyon sok penzert termelik az aramot.

Azt hiszem, talan latszik is, hogy mi a gond a szelkerekekkel: az, hogy nem akkor termelnek aramot, amikor kell, hanem amikor fuj a szel, ezert aztan arra van szukseg, hogy legyen eleg tartalek csucseromu ami tud akkor is aramot termelni, ha hirtelen elall a szel.

Namarmost, a problema nem megoldhatatlan persze, vannak megoldasok (pl. a szeleromuvek energiajaval vizet szivattyuznak viztaroloba, ami aztan csucseromukent uzemelo vizeromuvet hajt meg), de ezek mind dragabba es kevesbe kornyezetbaratabba teszik a szelenergiat.

DRM is theft

(#40) dabadab válasza Crystalheart (#38) üzenetére


dabadab
titán

"Náluk nem lesz olyan, hogy "hé, most hirtelen megnőnek a fogyasztói igényak""

Dehogy nem. Azok is emberek, annyira azert nem kulonboznek tolunk, a kinai kormanyzatnak pedig nincs akkor befolyasa, hogy alapveto kereslet-kinalati dolgokat tulzottan befolyasoljon.

DRM is theft

(#41) Dare2Live válasza t72killer (#32) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Svédország 2020ra 100%al akarja csökkenteni az energia importját ez náluk elsősorban gazdasági célkitűzés és NEM környezetvédelmi.

Biodizel:
$70-$75/barelltöl rentábilis támogatások nélkül is a bioüzemanyag. Innen nem a pék veszi meg a kukoricát hanem a Biodizelgyár. Felkéne dolgozni, hogy szabadpiac van.

Én egyébként egyetérteka zöldekel: Csökkenteni kéne a CO2 kibocsátást. De akkor már ha vmit kitalálnak akkor azellen ne tiltakozzanak már foggal körömmel alá: vizerőmű, atomenergia, szélenergia, napenergia és a legujabb: bioenergia és Tokomak FRben.

Megjegyzem ha az olajlobbi tiltakozna a "vizerőmű, atomenergia, szélenergia, napenergia és a legujabb: bioenergia és a Tokomak" ellen azt megérteném. De nem ők teszik. Vagy mégis?

"Ha valaki ennyire hüje, megérdemli, hogy legyőzzék. Az a baj, hogy a levesben mi is benne vagyunk, nyakig " ehez még egy dolgot had tegyek hozzá: Kinek is áll érdekében az amit a zöldek csinálnak? Éljen gyözött az olajlobbi!

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#42) Crystalheart válasza Dare2Live (#41) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A mezőgazdaság energiatermelésbe állításának az a legnagyobb hátránya, hogy a szegény országok megpróbálnak minden lehetőséget kiaknázni, hogy ők termeljenek a legtöbbet, legjobban. Csak ahol nincs agy, ott nincs, és kiirtják az esőerdőket (kb mint a szójatermesztés dilemmája). Hogy azután a feldolgozáskor mennyi CO2 keletkezik, az egy más dolog, akár még üzemanyagcellával is le lehetne kötni. A legjobbnak én is az atomerőművet tartom, de az országnak egyelőre nincs egyben annyi pénze, amennyi kellene egy korszerű erőmű felépítéséhez. Pedig nekünk még 1-2 erőmű még a jelen elektromosság-felhasználáson fölül is teljesíthetne, pláne, ha bejátszanák mellé a geotermet.

(#43) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

A cikkben sok jó gondolat van, csak rengeteg benne az ok okozat keverés, láthatóan nem egy hozzáértő írta.

Kezdeném azzal, hogy a subprime válság csak egy apró momentum: A dolog nem a dotcom lufi kipukkanásával kezdödött hanem sokkal régebben: Nem 2001ben szált el totálisan az USA külkerhiány, nem 2001ben kezdödött el az USA eladosodása és nem 2001ben kezdtek el az ami állampolgárok "hitelre zabálni".

Egy a forditottnál sokkal korrektebb cikk: ( hamár csak 2001töl nézzük: )[link]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#44) Ugocsa válasza Crystalheart (#37) üzenetére


Ugocsa
csendes tag

Én is benne vagyok a mezőgazdaságba és azt kell hogy mondjam, hogy öntözés (nem locsolás!) mellett még alacsony aranykorona számú földeken (pl. alföldi homoktalajon) is le lehetett szedni a hektáronkénti tíz tonnát.

Csak egyvalami kellett ehhez. Pár illegális kút. :DDD

Mindemellett az a tendencia is be fog tenni Magyarország gabonatermelésének, hogy nagyon nagy állami támogatások járnak már most (hátmég később mennyi fog!) az elsődleges bioüzemanyagalapot jelentő növények termesztése esetén. Pl.: repce.

Szóval mindenki ész nélkül repcét fog termeszteni bízva az atombiztos piacban. Csak ugye a repcéből nem lehet kenyeret sütni. :(

Fur furem cognoscit!

(#45) Dare2Live válasza Crystalheart (#42) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A legjobbnak én is az atomerőművet tartom, de az országnak egyelőre nincs egyben annyi pénze, amennyi kellene egy korszerű erőmű felépítéséhez.

Ezek az erőmüveket jellemzően tőlün NYra is hitelre építik minimális önerővel: Annyira olcsón termelik ha 30évre vetitjük a költségeket, hogy röhögve kitermelik a hitelt.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#46) Dare2Live válasza Dare2Live (#43) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ittvan mégegy jó de nagyon száraz szimplán statisztkai összefoglaló amiböl jol látszik mikor indult az egész:
[link]

Külön felhvnáma figyelmet a capit/debre
[link]

és az annual change debtre
[link]

Nem kérdéses melyik elnökök/politikák probálták "visszahozni" és melyikek totálisan eladósitani az USAt.

Egyébként finest ha nem is tartom jónak a cikket de legalább nem hazudozik. :DDD

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#47) Ugocsa válasza Johnny (#25) üzenetére


Ugocsa
csendes tag

Már rég nem érdemes olajban gondolkozni! Pont azért háborúzik Amerika, mert kicsúszik a kezéből az irányítás!

Míg most látszólag az olaj utolsó cseppjeiért megy a vérontás, már rég az atomenergiáé a hangsúly.

Sőt, nemsokára jön már a magfúziós reaktorok ideje. Szerintem 10 éven belül annak is meglesz már a kidolgozz terve. (Mert ugye egyenlőre nem tudják a folyamatot kontrollálni.)

Fur furem cognoscit!

(#48) Dare2Live válasza Ugocsa (#47) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Komolyan mondom ha nem értesz hozzá ne szólj bel. Vagy olvasgass inkább mielött beleszólsz.

Adok is egy linket: [link]
Itt egy magyar link is ha angol nemmenne: [link]

Elnézést a hangnemért de ha vki ekkora hülyeséget mond: Úgy beszél bee, hogy fogalma sincs róla akkor néha kitör.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#49) Dare2Live válasza Dare2Live (#48) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

tényleg elnézést..... :(

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#50) moma válasza Dare2Live (#43) üzenetére


moma
őstag

nekem nem engedi olvasni csak ha sms-elek :) nem copy-znád át ide. szívesen elolvasnám.

we all deserve a bit of luck.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.