Hirdetés

2024. május 25., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#851) peestike válasza jookomak (#849) üzenetére


peestike
senior tag

szerintem, ha csak a kínában készült spyderco-k mellé teszel egy ganzo-t, vagy sanrenmu-t, akkor nem nézhetik rossz szemmel a kínai bicskákat. nem tudom mennyi különbség lehet egy spyderco féle 8cr13mov acél és egy sanrenmu 8cr13mov acél között, ha van egyáltalán különbség.

42 - Nincs is jobb, mint egy kis kötöttség, ami ellen az ember kényelmesen lázadozhat.

(#852) ZolkoW válasza benfolds (#850) üzenetére


ZolkoW
őstag

az előző hsz-t is idézve, az axis lock egy zárszerkezet...

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#853) jookomak válasza peestike (#851) üzenetére


jookomak
őstag

Spy nálam a delica/endura párossal kezdődik. A többi ugyanúgy kínai, akkor már inkább ganzot, vagy sanremut vennék negyedannyiért.

(#854) Bicskás válasza Bicskás (#839) üzenetére


Bicskás
tag

Esetleg valami ötletek van kedves topiklakók, hogy hol lenne érdemes iránta érdeklődni ?

Köszi.

Üdv: Bicskás

(#855) jookomak válasza Bicskás (#854) üzenetére


jookomak
őstag

Hát leginkább azoktól, akik használják. Keress vissza, valaki érdeklődött nemrégiben valami fafaragó késsel kapcsolatban, dobj rá egy pü-t! Általános véleményem, hogy a mora kések jók. Főleg annyiért, amennyibe kerülnek. Általában nem full-tang kialakításúak, így a feszegetést nem biztos, hogy sokáig tűrik, bár ez a legtöbb késre amúgy is igaz.

(#856) lugosi válasza jookomak (#849) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"Az assisted opening vagy flipper épp azért lett kifejlesztve, hogy elkerülje a legtöbb országban jelenlévő "rugóskés" mint tiltott eszköz definíciót, ergo legális."

Ugyan már dehogy.
Rugó nyitja, nem? Akkor? Nem mindegy hogy meg kell nyomni egy gombot vagy meghúzni egy fület rajta? Mennyiben nem rugós, amikor ugyanúgy rugó nyitja? Komolyan kíváncsi vagyok erre, ha már ilyen sarkosan kijelented.

(#857) ZolkoW válasza lugosi (#856) üzenetére


ZolkoW
őstag


ez úgy tudom, flipper, de rugó nincs benn egy szál sem a penge rögzítőjén kívül.

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#858) jookomak válasza lugosi (#856) üzenetére


jookomak
őstag

Utolsó hsz-em a témában. Messze nem olyan könnyű kinyitni egy assisted opening bicskát, vagy egy flippert, mint egy klasszikus rugóskést, amin megnyomsz egy gombot, és sutty. Manuálisan el kell indítanod egy mozdulattal, és a legtöbb esetben 45 fok nyílása után indul be a rásegítés.
Egy rövid videó pedig arról, hogy egyik se kell, ha gyorsan akarsz pengét nyitni: [link] Garantálom, hogy egy darab rugó nincs a cuccban.
Nyilván elvehetik tőled a flippert, de ahhoz már valószínűleg pofázni kell a rendőrrel, és más vaj is kell legyen a füled mögött, vagy épp nagyon rossz napja kell hogy legyen a kollegának. Ellenben idő és pénz kérdése (jó ügyvéd) hogy a bíróságig elvidd és akár meg is nyerd.
Ha utánanézel a nemzetközi jogban ilyen eseteknek, akkor árnyaltabb a dolog. Ott ugye a switchblade-nek nevezik a rugóskést, és assisted opening a másik. A magyar nyelv szerintem kevésbé határolja el a kettőt.
Nagyon fekete fehér jogértélmezésre vall a rugóskés, mert rugó van benne hasonlatod.

Azt mondod sokat jársz detektoros kapun keresztül. Akkor vagy bíróság, vagy reptér. Egyiknél sem a legális-nem legális méretű késsel van a baj, hanem hogy úgy nagyjából egyáltalán NEM lehet nálad. Mellesleg ha jól rémlik, egyik helyen sem rendőrök végzik el ezt az átvilágítást. Legalábbis ferihegyen tuti nem, bíróságon szerencsére rég jártam.

(#859) lugosi válasza jookomak (#858) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"Ellenben idő és pénz kérdése (jó ügyvéd) hogy a bíróságig elvidd és akár meg is nyerd."

Előtte kevésbé árnyalt voltál azzal, hogy "ergo legális". Most már idő és pénz és jó ügyvéd, és "akár" meg is nyerd. Én azt gondolom, hogy ez tényleg jó utolsó hsz-ednek a témában.

ZolkoW 857:
Szerintem a képen amit látunk az egy liner lock, én flipperes nyitásra utaló dolgot nem látok benne, de lehet hogy csak hiányzik egy része.

[ Szerkesztve ]

(#860) ZolkoW válasza lugosi (#859) üzenetére


ZolkoW
őstag

videót nem csinálok róla, de hagyományos módon ráadásul sokkal nehezebb nyitni,mint a flipperrel.

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#861) lugosi válasza ZolkoW (#860) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Oké, de ha nem assisted openinges, akkor annak nincs köze a rugóskéshez, nem?

(#862) ZolkoW válasza lugosi (#861) üzenetére


ZolkoW
őstag

én is ezt próbálom közölni egy ideje... :P
viszont flippernek flipper, de nem assisted.

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#863) kisza25 válasza zzz03 (#837) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

igen, csak egyszer keveredsz valamibe és nálad van akkor lehet a gond (megtámadnak, kirabolnak...)

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#864) lugosi válasza ZolkoW (#862) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Na. Ez így világos. Akkor egyről beszélünk.

(#865) KubanitoS


KubanitoS
veterán

Sziasztok!

Ismerős szülinapjára márkás bicskát vennék.

Gondolkozom, hogy egy szöveget belegravíroztatnék a penge oldalába. A kis "kiemelő mélyedéssel" egy szintben.

Véleményetek szerint ez kivitelezhető? Nem fog kárt tenni a késben?

Köszönöm!

Nothing will stand in our way. I will finish what you started.

(#866) jookomak válasza KubanitoS (#865) üzenetére


jookomak
őstag

Semmi baja nem lesz tőle. Arra figyelj, hogy kést ajándékba nem adunk, mert elvágja a barátságot. Kérd meg a barátod, hogy vegye meg tőled az ajándékát. Pár Ft apró már megfelelő lesz.

(#867) 7s26c


7s26c
senior tag

Szalonnázó, arató bicskát nézek. Kettő tetszik. Egyik Nagy a másik Varga. Van lényegi, minőségbéli különbség? Köszönöm szépen előre is.

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#868) benfolds


benfolds
őstag

kicsit off, de egy jó krumplihámozót nem tudtok ajánlani? :)
a szokásos: véletlenül a krumplihéjjal együtt kukába dobtam a régi zepter hámozómat, ami amúgy nagyon jó volt, de ha nem muszáj, nem adnék ki rá megint több ezer ft-ot. persze, ha csak szar van olcsóbban, akkor kénytelen leszek.

(#869) emiki6


emiki6
veterán

Massdrop: Blue Box: Boker Plus Urban Trapper

Nekem nagyon tetszik és :
"By joining, you’ll at least receive a Boker Urban Trapper with your choice of Cocobolo wood or G-10 handle with a VG-10 blade. But you’ll also have a chance to receive an upgraded Trapper with more valuable handle materials or even premium steel"

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

(#870) TheProb


TheProb
veterán

Sziasztok!

Kerámia kést szeretnék éleztetni, Kom-Eszt v Győr megyében nem tud valaki esetleg valakit aki vállal ilyet?

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#871) Fred23 válasza tibbike01 (#824) üzenetére


Fred23
nagyúr

Nagyon elégedett vagyok vele! :K Szerintem 09-03-ig még beszerzek párat a sorozatból.

[ Szerkesztve ]

(#872) LittleBoss67


LittleBoss67
aktív tag

Sziasztok !

Új vagyok itt, és lehet, hogy már kérdezték. Szakácskést szeretnék itthoni konyhai használatra. Ezt néztem ki.[link]
Első minőségibb késnek megfelel?

Köszönöm a válaszokat.

(#873) Fred23 válasza LittleBoss67 (#872) üzenetére


Fred23
nagyúr

(#874) LittleBoss67 válasza Fred23 (#873) üzenetére


LittleBoss67
aktív tag

Minőség tekintetében? Vagy mert pont gyűjtéssel olcsóbb? Nem járok sparba, bár van. Ez meg mégis csak egy DICK. Jamie nevével jelzett kések egyébként hol kerültek gyártásra? Vagyis minek az átnevezése?
Amúgy azon szoktam kuncogni, hogy amilyen puritán körülmények között serénykedik, vágódeszkára tálal, hihetetlen, hogy a nevét adja ezekhez a cuccokhoz. Szal kamunak tartom.
De fogékony vagyok jó magyarázat alapján megszívlelni az iránymutatást.

Tudnom kéne kés szélesség ( min.4 cm.), anyagvastagság fok oldaláról (2,3-3 mm.), súly (legalább 200 g.), kiegyensúlyozottság, hrc (55-63)

[ Szerkesztve ]

(#875) Fred23 válasza LittleBoss67 (#874) üzenetére


Fred23
nagyúr

Az ára miatt leginkább, de tippre a minősége is rendben van. A hrc-re én is kíváncsi lennék, az egyik régi késemet meg tudta karcolni, egy másikat viszont már nem. Az persze biztos, hogy nincs 60 fölötti hrc-je, de ennyiért tényleg ezt is várnád?

Esetleg megvehetnéd mindkettőt, és összehasonlíthatnád őket! A SPAR-os akcióban csak 4k az általam linkelt kés, és szerintem simán kijöhetne az az eredmény, hogy nem marad el minőségben attól, amit linkeltél, vagy csak olyan minimálisan, amit a gyakorlatban nem nagyon veszel észre. Én egyébként abból indultam ki, hogy Jamie nem adná a nevét hozzá, ha nagyon szar lenne, nem akarna beégni miattuk. Lehet tehát, hogy nem top -sőt, biztos-, de nem is szar; és olcsó.

Nekem most az univerzális kés van, jövő hónapban jön még hozzá két másik. Én elégedett vagyok a minőséggel teljesen, ami persze csak annyit jelent, hogy megütik az én -talán nem túl magas- mércém. 4k-t biztosan megér, és ez a lényeg!

[ Szerkesztve ]

(#876) Fred23 válasza Fred23 (#875) üzenetére


Fred23
nagyúr

Hmm, eszembe jutott, hogy amit nem tudott megkarcolni, az 440C acélból készült pengéjű kés volt. Ebből kiindulva szerintem 56-57-es lehet csak a hrc-je.

(#877) jookomak válasza LittleBoss67 (#874) üzenetére


jookomak
őstag

Teljesen jónak tűnik az a Dick. Elég nagy név, kb minden hentes azt használja. Bár ugye náluk fogyóeszköz, ezért inkább olcsóbbak, könnyebben élezhetőek vannak a bölléreknél, sok esetben műanyag nyéllel.

Ezek a Jamie Oliveresek sem néznek ki rosszul, de olcsó árkategóriában az ikea kések sem elvetendőek.

(#878) kisza25 válasza Fred23 (#875) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

a sparban sokszor nem adnak sz@rt pontokért, az 5 csillagos zwilling készletem onnan van 30-40eFt késeket adtak 8eFt + pontokért
ugyanígy wmf is volt...

[ Szerkesztve ]

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#879) Shad0w


Shad0w
senior tag

Sziasztok,

Most jutottam hozzá egy Böker Magnum Dark Force késhez, de nem teljesen vagyok elégedett a gyári élezéssel. Pesten hova tudnám elvinni ahol megélezik rendesen és közben nem barmolják szét a pengét? Mármint eladó szerint titán réteg van a pengén és csak az élnél látszik az acél kb. 1 mm szélesen és ezt szeretném ilyen állapotban tartani, ezért nem szívesen viszem be kulcsmásolóhoz aki csak konyhakésekkel találkozik aminél nem számít ha megcsúszik a keze...

(#880) jookomak válasza Shad0w (#879) üzenetére


jookomak
őstag

Ikeában lehetett régen kapni kerámia fenő/élezőrudat, nem tudom van-e még. Azzal magadnak is meg tudod oldani. Többet nem lenne érdemes rákölteni. Ha bárhova elviszed, 1-2 ezer alatt nem úszod meg, az meg már a kés értékének 20 százaléka. Nincs valami ismerős, akinek van cucca?

(#881) ZolkoW válasza jookomak (#880) üzenetére


ZolkoW
őstag

erről jut eszembe, lehet hogy ide pont jó lenne, és ezresbe kerül, plusz pár hét várakozás : [link]
van ilyenem, és ha csak igazítani kell, jó, és van vídia és kerámia fele is.
azt régóta nem értem egyébként,a késélezők miért szeretik a teljes pengét polírozni élezéskor..
régebben linkeltem a Ruixin élezőmet, az pont jó volna a bevonatos késekhez, szépen tartható vele az élszalag szélessége.
továbbra sem tudok vele olyat élezni hogy a ráejtett női kendőt kettéhasítsa ;) de ennek ellenére használatban már hozzák a szintet az élezéseim. előbb szeltem sonkát az egyikkel, rossznak nem rossz :)

[ Szerkesztve ]

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#882) jookomak válasza ZolkoW (#881) üzenetére


jookomak
őstag

Az a baj, hogy fenőkőből kéne minimum 2, az meg már 4-5 ezer Ft környéke, de pár óra gyakorlás után a tejfölösdobozt is megélezed vele.
Haidu fenőkő például. Hordozhatónak meg egy Fallkniven dc4.

(#883) Shad0w válasza jookomak (#882) üzenetére


Shad0w
senior tag

Oh, késélezők. Ezeknek a választéka vetekszik a késekével.
Nekem most annyi is elég lenne ha a papírvágós teszten átmenne és szépen egyenletesen vágná a nyomtatópapírt. Jelenleg nagyon nem ez a helyzet. Azért gondoltam elsőre elvinni valakihez, mert ha évente (max fél évente) 1000-1500 Ft ráköltésével éles marad az nekem már bőven jó. Nem szívesen vacakolnék kövekkel (többnyire mert suta vagyok hozzá :) )

ZolkoW, amit linkeltél ebayes élezőt, azzal el lehet érni, hogy a papírt szépen egyenletesen vágja a kés? Selyemsálat ráejtve elvágni nem terveztem... :)

(#884) ZolkoW válasza Shad0w (#883) üzenetére


ZolkoW
őstag

franc tudja... most direkt kipróbáltam a kedvedért, de lehet, hogy mégsem javaslom olyan jó szívvel. jó pár esetben, és lehet, hogy a kerámiás része neked is pont elég volna kicsit végigsimítani vele az élét, de a keményfém rész inkább kicsipkézte azt a mezei evőkést, amit nekiküldtem. utána a kerámiával is nehéz helyrehozni, ha egyáltalán lehetséges. szóval egy kerámia "fenővassal" lehet hogy mégis jobban jársz. az profi cucc, még lehet, hogy meg is tanulod használni :) mondjuk amennyire tudom, durva munkára nem való, csak végső simításként, tehát ha később más késeket is éleznél, ugyanúgy be kell szerezni pár követ, már ha magad akarod megoldani.

ez meg a Ruixin 3. kb. 15 kés után érzem azt, hogy ha még gyakorlok, akkor utána majd apám damaszkuszi pengés kését is meg merem majd élezni, addig remélem tartja az élét :)
én 6e körül vettem, igaz, azóta jött hozzá gyémánt kőszett, meg egy marék mágnes a penge rögzítéséhez.

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#885) gojko.m válasza ZolkoW (#881) üzenetére


gojko.m
senior tag

Az általad linkelt gyorsélező, Smith's koppintásának tűnik: [link]
Kíváncsi lennék, hogy van-e köztük lényegi különbség?

(#886) ZolkoW válasza gojko.m (#885) üzenetére


ZolkoW
őstag

ezt nem ismertem, mondjuk annyiért bármennyire szuper, nem vennék :)
az utánzatnak kissé durva a gyémántos része, mármint késhez még nem használtam, de oda soknak is érzem. az eredetin ez lehet hogy jobb.

Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

(#887) lugosi válasza jookomak (#882) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A Fallkniven DC4 szerintem tényleg csak arra jó, amire írod, hordozható vész-élezőnek, ha muszáj kiránduláskor vagy túrán helyben élezni. Elég jól használható élességet el lehet vele érni, de még a finomabbik fele is túl durva, még egy finomabb élező mindenképpen kell utána, ha otthon élezi az ember a kést. Tehát tipikusan egy kerámia vagy egy nagyon finom kő. Egy élezős megoldásnak a DC4 szerintem se jó.

Shad0w: nem hiszem, hogy találsz olyan késélező embert, akire gondolsz. Sajnos ma már ez a késes-köszörűs szakma teljesen kikopott, pedig te szerintem arra gondolsz. Ezt legfeljebb ismerős, haver, vagy valaki ilyen alapon tudná úgy megcsinálni, ahogy te gondolod, egyébként tényleg jobban jársz, ha veszel valamilyen élezőt és magad csinálod. Vagy veszel fenőköveket és megtanulod valamilyen eldobható késen, vagy veszel egy olyan szettet ami valamilyen módszer szerint vezetett élezést tesz lehetővé. Nálam ez utóbbira a Lansky élezők váltak be, a Lansky Croc Box egy kifejezetten jó megoldás [link] de ez közel annyiba kerül mint a késed, a szállítást nem is nézve (nem tudom, hogy itthon lehet-e kapni). Cserébe ezzel az összes késed élezése évekre meg van oldva, és nagyon-nagyon jó eredményt lehet vele elérni. Van a Lansky-nek is terméke ebben a zsebélező kategóriában [link] ezzel saját tapasztalatom nincs még, csak netes infók, az alapján nem rossz.
Én azt gondolom, hogy ennél csak drágábban tudsz venni valamilyen jó minőségű élezőt, de viszont az életlen kés legfeljebb dísznek jó, és az a drága, ha nem tudsz használni valamit. Én a helyedben vennék egy élezőt. Olyan ez mintha lenne biciklid, de nem lenne hozzá pumpa, és pénzért járnál valahova pumpálni. Hosszú távon nem is éri meg, másrészt meg nagyon hozzátartozik az adott dolog használatához.

[ Szerkesztve ]

(#888) Shad0w válasza ZolkoW (#884) üzenetére


Shad0w
senior tag

Azzal a Ruixinnal biztos nem fogok ügyetlenkedni.

Kézi késélezők amiket találtam és szimpatikusak is:
Lamart LT2058 Edge
Chefs Choice 476 MANUÁLIS KÉSÉLEZŐ

Van bennük kerámia betét amivel meg lehet fenni a késeket, és sztm a bökernek most csak ennyi kéne. Meg kép alapján ezekbe belefér a penge markolathoz közeli része is anélkül, hogy szét kéne szedni a kést. Valakinek esetleg van ezekkel tapasztalata?

(#889) lugosi válasza Shad0w (#888) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Kizárt hogy élezés közben tudnád tartani a megmaradó kb 1-2mm távolságot jobbról-balról, főleg a másodiknál. Őszinte véleményem szerint ez mind a kettő kerülendő, ez felesleges pénzkidobás egy rendes élező helyett. Azaz ez mind a kettő felesleges kitérő mielőtt megveszed a normálisat. Én az olcsóbb konyhakéseken kívül ezekben tutira nem éleznék semmit.

Ha a nagyon minimumra akarsz menni, akkor egy ilyet vegyél szerintem: [link] Ez a victorinox élező egyben fenőkő is, ha a "kupakját" veszed le, ott pedig egy V alakú kerámia élező van. Ha éles, de nem elég éles a kés, akkor a kerámia résszel jól lehet rajta segíteni. A fenőkő részét értelemszerűen ne használd elsőre, azt meg kell tanulni, különben összekarcolhatod a pengét, de benne van a potenciál, hogy esetleg azt is megtanulod később, gyakorolhatsz a konyhakéseken. Ilyenem van, gyorsan elég jól lehet vele élezni. Megfelelő fenőkövekkel, illetve kerámiával jobbat is el lehet érni, de adott ár és idő befektetésével ezzel elég jó eredményt lehet elérni.

Van egy másik Victorinox élező is: [link] ezt személyesen még nem próbáltam, de netes videók alapján dicsérték.

[ Szerkesztve ]

(#890) Shad0w válasza lugosi (#889) üzenetére


Shad0w
senior tag

Na, az a lansky élező már jónak tűnik és ofcourse a youtube videó mellett ott volt a versenytárs is: Spyderco Sharpmaker. Ami abban más, hogy 20° és 15°-os szögekben lehet élezni, szemben a Lansky 20° és 25°-jával. Most már majdnem elolvastam az egész internetet és az jött le, hogy konyhakéseknél jobb a 15°-os penge, zsebkésnél meg jó a 20°-os ami picit tartósabb, de még mindig nagyon éles. Mondjuk most azt sem tudom, hogy a Böker késem pengéje hány fokosra van élezve...

Szerinted megéri a felárat a Spyderco? (Van most ismerős amerikában és ha szerencsém van rá is tudom venni, hogy vegyen egyet Walmartban ~60 dollárért)

(#891) gojko.m válasza Shad0w (#879) üzenetére


gojko.m
senior tag

Élezéssel kapcsolatban ezt találtam Budapesten: http://www.keselezes.info/
...esetleg még: http://www.faragoszerszam.info/kapcsolat/

(#892) sysrq


sysrq
őstag

Üdv! Az Edge Pro Apex vagy klónjai menyire ajánlottak kezdőnek hobbi felhasználásra?

Keresek Thermalright 1150 lefogatót

(#893) Shad0w válasza gojko.m (#891) üzenetére


Shad0w
senior tag

Köszi, őket megtaláltam én is. Inkább az érdekelt, hogy van-e velük itt valakinek tapasztalata, de most már világos, hogy késeknél mindenki megoldja magának az élezést. Már egyre jobban hajlok én is abba az irányba, hogy beszerezzek valami élezőt és akkor mindent tudok majd élezni.

[ Szerkesztve ]

(#894) lugosi válasza Shad0w (#890) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az élszögeket jól olvastad, 15 élesebb de könnyebben tompul és tipikusan konyhai kés, 20 fok jobban tartja az élt, a 25 fokot pedig inkább én már baltára olvastam, egyetlen késem sincs 25 (azaz 2x25 azaz 50) fokra élezve.

Ismerem a Spyderco-t, őszinte véleményem szerint jobb, mint a Lansky. Például a lapos élező kerámia miatt, illetve azért mert annak az élével a recés élt is könnyen meg lehet élezni (én a lanskyval próbálgatom a recés élt élezni, türelem kell hozzá az biztos, egyébként erre jó nagyon az a Victorinox amit linkeltem, de a tiéd sima élű úgyhogy nem kell).

Én csak a saját szemszögemből tudom megítélni, így én, de hangsúlyozom hogy én, ha 60 usd környékén meg tudtam volna venni a Spyderco-t akkor egyértelműen azt veszem. Így így 10k körül vettem a lanskyt szerintem [link] bár most fejből nem emlékszek, hogy mennyi volt, de ennél tuti hogy nem volt drágább, inkább olcsóbb lehetett. Az enyémben a gyémánt bevonatú és a kerámia van benne, a gyémántot alig használtam eddig, 3 db késnél kellett, amik annyira tompák voltak, hogy egyszerűen nem tudom, hogy mit csináltak velük előtte, talán követ vágtak vagy nem tudom. Egyébként a kerámiát használom, borotvaélesre lehet velük élezni, különösebb odafigyelés és hozzáértés nélkül. Azóta minden késemet ezen élezem, kivéve a skandináv élezésű mora kést, mert annak csak a lapos fenőkő vált be, de az nagyon.

Én azt mondanám neked, hogy ha most 10k körül van a lansky, és kijön neked 60 usd körül a Spyderco, akkor vedd meg ez utóbbit. De, azt azért látni kell, hogy ez nyilván sokkal, de sokkal több, mint amit eredetileg rászántál az egész dologra, tehát csak akkor vedd meg (bármelyiket is), ha úgy gondolod, úgy látod, hogy akár most vagy később ki tudod őket használni, a háztartásban vagy a családban lévő kések élezésével, esetleg ha később lesz több / nagyobb késed, amik árban akár a 2-3x-osába kerülnek az élezőnek. Ha nem, akkor a két Victorinox közül választanám valamelyiket.

Még egy infó a Lansky és a Spyderco között, az én meglátásom szerint a Lansky zsebkés méretű késeknél nagyobb kések élezésére csak kis trükközéssel alkalmas, a Spyderco-nak szerintem fekszik egy akár 20 centis penge is. Van 20 centi feletti késem, a Lanskyval ezt úgy tudom megélezni, hogy marokkal körbefogom a pengét a felénél, az elejét megélezem, majd megfogom a markolatnál, és a másik felét is. A Spyderco-nál ez nem szükséges szerintem.

Nem akarlak rábeszélni a Spyderco-ra, de ha azt megveszed akkor normális keretek között szerintem nem fog kelleni másik élező otthonra. Maximum szerintem akkor kell (= érdemes) venned másikat, egy kisebbet, pl a jókomák :DDD által ajánlott DC4-et vagy akár a DC3-at, ha kifejezetten kell egy kicsi és hordozható élező pl túrázáshoz, kempinghez. Otthonra a Spyderco-nál szerintem feljebb már csak a motoros késélezők vannak, olyat én személy szerint nem vennék mondjuk. Bár még mind a Lansky, mind a Spyderco olyan méret, hogy be tudod tenni egy hátizsákba és simán magaddal viheted, egy DC3 / DC4 inkább zsebbe való.

Remélem inkább segítettem, mint összekavartalak.

(#895) Shad0w válasza lugosi (#894) üzenetére


Shad0w
senior tag

Köszi, sokat segítettél. Főleg mert a lansky/spyderco típusú késélezőket nem találtam meg magamtól. Meg a többiek is sokat segítettek, köszönöm nektek is. :R
Egyébként már leadtam a rendelést 3-kor a Spyderco-ra, látom benne a potenciált, hogy a teljes konyhai készletet karban tudom majd tartani és/vagy ismerősöknek is tudok élezni, szal ki lesz használva ha működik (márpedig miért ne működne). Most várom, hogy rá tudom-e venni ismerőst, mert kicsit parázik, hogy amerikai útnál mennyire ugranak rá a vámosok, meg előre kijelentette, hogy nem akarja magára húzni a málhás ló szerepét (de amikor kiment még nem tudtam, hogy akarok egy késélezőt...). Fingers crossed! :)

(#896) lugosi válasza Shad0w (#895) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Méretre nem vészesen nagy. Szerintem jó döntés volt, tök univerzálisak ezek a fajta élezők.

(#897) jookomak válasza Shad0w (#895) üzenetére


jookomak
őstag

Van spyderco sharpmakerem is, bitang élt lehet vele csinálni, és eléggé bolondbiztos a használata. Viszont nagyon tompa élű késhez már nem jó, oda durvább kő kell. (Élmény hallgatni a videóban Sal Glesser-t, tök jó hangja van, és nagyon érthetően beszél)

Vámosok nem fognak vele foglalkozni, bőőőőven értékhatár alatt van.
Ami nálam még nagyon bevált, azok a Haidu fenőkövek. Olcsó, jó, itt kapható.

(#898) lugosi válasza jookomak (#897) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nagyon jókat olvastam a Haidu fenőkövekről. Nekem King van, azzal élezem a borotvakésem is (bár azt nyilván ritkán kell).

10-12000 grit körül kellene nekem valamilyen kő. Mit ajánlanál? Nem nagyon láttam ebben a kategóriában. Kingben ami nekem legfinomabb, 6000-es van.

Shad0w: megtaláltam, én a lansky-t 24.30 GBP-ért vettem, akkor én drágán vettem relatíve.

[ Szerkesztve ]

(#899) jookomak válasza lugosi (#898) üzenetére


jookomak
őstag

Ez valami másik skála, van ilyenem is: [link]
A késportálon a még sokkal tapasztaltabbak elárulták, hogy más a skála, mint pl a Haidu-nál. A japán 3000 csak olyan sima 800-1000 körülinek felel meg. Ez az érték már elég ahhoz, hogy tükör-élt tudj varázsolni a pengére. Utána még meghúzod egy bőrszíjon, és kész vagy, nem kell több.

Alapmű a témában a késportál cikke.

(#900) lugosi válasza jookomak (#899) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Na az tök jó, ha a grit nem ugyanazt a mértéket jelenti itt mint ott. :/

Az én japán 6000-esem kb olyasmi, mint a márvány, ami egy kicsit koptatott. Ezzel tudok a skandináv élezésű késre olyan élt tenni, ami elég éles, azaz ezzel finomítom, polírozom az élezés után. A borotvakéshez kellene egy 10-12000-es, mert azon még mindig úgy érzem, hogy lenne mit javítani.

Amúgy egy szükségmegoldásra jöttem rá a napokban: ha nincs kéznél másik kő, amivel az élezőkövet akarod szintbe hozni, vagy csak a rárakódott és le nem mosott fémport leszedni róla, akkor nagyon jól megteszi erre a célra a hullámpapír karton. Volt egy olyan kés amihez (szerintem, de lehet hogy csak túlkombinálom) egy 3000-es körüli kellett volna de csak az én 6000-esem volt kéznél, és egy kicsit megdörzsöltem a 6000-est a hullámpapír kartonnal (aztán letisztítottam, hogy ne a karton agyaga maradjon rajta), és egy kicsit érdesebb felületet kaptam, meg lehetett vele csinálni amit akartam.

Amúgy szerintem normál rendes késhez a 6000-nél finomabb nem nagyon kell. De ezek alapján lehet hogy vennem kéne pont egy 3000-est, mert sosincs kéznél amikor kéne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.