Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55364) doc válasza benedekco (#55359) üzenetére


doc
nagyúr

"általában feldolgozásokkal, variálásokkal szoktak kezdeni a kezdők is, úgymond egyszerűsített változatokkal sokszor." - ennek a masik verzioja amikor CSAK varialasok/valtozatok vannak :D sok szamhoz ahany helyen TABot talalok, annyi fele...

(#55420) consono válasza X2N (#55415) üzenetére


consono
nagyúr

Én még egy tizessel korábban kezdtem, akkor még tabulatura is alig volt, gopher-ről tudtam az egyetemi gépteremben valamit letölteni :) Nálam a volt a legnagyobb flash, el nem tudtam képzelni hogy csinálják. Kellett idő, mire összejött :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#55563) FockeWulf válasza topikk (#55562) üzenetére


FockeWulf
tag

Ez a C-Cisz-G felmenet nekem sem rémlik, szerintem ez a tab hibás, amit linkeltél songsterr-es tab sem pontos (többek közt mikor a vers végén van az az àtvezető dallam a refrénbe, ott nem azok a hangok vannak amiket a songsterr-es tab ír)

(#55564) topikk válasza FockeWulf (#55563) üzenetére


topikk
senior tag

Koszi, van valakinek egy linkje a pontos TAB-hoz?

(#55766) arnyekxxx válasza consono (#55765) üzenetére


arnyekxxx
veterán

34 éve a helyi $boltban már meg tudtam venni a Maiden Somewhere in time tabos kottáját :) de évtizedek óta nem volt a kezemben :)

(#55767) consono válasza arnyekxxx (#55766) üzenetére


consono
nagyúr

Én tabbal sem találkoztam korábban :) Még talán a Maidennel sem :) Örültem, hogy Lord lemezt kaptam.

"In God we trust. All others must bring data"

(#55768) Moleman válasza Ctrl+Alt~Del (#55763) üzenetére


Moleman
addikt

Igen, mai szemmel már szörnyű. :D

De 20+ éve pont erre volt szükségem, megtanította az akkordokat, hozzá Bródy, Illés, stb fosszíliák, amik amúgy is szóltak az akkor új Sláger Rádióból, szerettem őket. Aztán lett internet, jöttek a külföldi tabok, azóta nem volt Muszty-Dobay a kezemben.

Az utóbbi 10 évben meg már tabokat se nagyon használok, hiába elérhetők végtelen mennyiségben, szinte mind hibás, jobban járok, ha hallás után megyek, vagy lelesem valamelyik jó coverről vagy koncertfelvételről, hogy melyik fekvésben kéne játszani. :)

(#56251) benedekco válasza FockeWulf (#56248) üzenetére


benedekco
addikt

Lásd Gary Moore, Johhny Winter, Mark Knopfler.
Amúgy a kollégám pont mindenféle nótát is játszik basszuson.

Vagy ahogy consono mondja ott van pl Eric Gales esete aki pl csak átfordította a gityót. Ezzel pl csak az a gond, hogy nehezebb megtanulni ha az ember tab-ból meg a netről akar megtanulni gityózni.

re: AndyN84
Írás, az más, egér használat más. De egy gitárnál mind két kezedet használod egyszerre, ezért majdhogynem tök mindegy melyik oldalon van a gityó nyaka.
De nem mondom azt, hogy nincs igazad, vagy hogy a tapasztalataid semmisek. Ha próbáltad és neked személy szerint így jött be akkor semmi gond. Csak sokan nem próbálják meg egyáltalán. Ezért is mondtam, hogy ha még nem fogtál gitárt akkor lehet érdemes jobboson kezdeni.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#56564) Alexios válasza arnyekxxx (#56563) üzenetére


Alexios
veterán

Nyilván, úgy értem hogy egyéb hangszerek kikényszerítik ezt, mert nem egy tabot nézel hogy melyik húron hol fogd meg pontosan, hanem van egy kotta ami megmondja milyen hangot játsszál.
Egy hegedűn nem fogod tudni lejátszani a dallamot, hacsak nem hallod, gitáron meg megfelelő sorrendben egymás után játszva a tabban leírt módszerrel meg simán le tudod, anélkül hogy meg tudna az illető különböztetni egy kisszekundot egy kisterctől.

De nyilván erre gitáron is képes lehet lenni amúgy, régebben akik rádió felvételek.alapján próbálták hangonként megtanulni a dalt, az pont ugyanez a módszer, inkább manapság nagyobb probléma ez(már ha egyáltalán probléma)

(#56566) cucka válasza Alexios (#56564) üzenetére


cucka
addikt

A zenét hagyományosan hallás után tanulták meg az emberek. Szerintem te is el tudod énekelni (jól-rosszul) a kedvenc dalodat kotta meg tab nélkül, pusztán a hallásodra és a memóriádra hagyatkozva.

A zenének legalább 40 ezer éves történelme van. A kotta pár száz éve terjedt el, az internetről tabok olvasása meg kb. az utóbbi 15-20 évben.

Szóval az emberiségnek 39 ezer évig sikerült zenélni és a zenei tradíciókat tovább örökíteni kotta, tab, meg általában írni-olvasni tudás nélkül.

(#56570) kutyek válasza Alexios (#56564) üzenetére


kutyek
senior tag

Ugyanez magyarul? ;)
Bocs, de elvesztettem a fonalat. Amúgy a tab nagyjából ugyanazt az infót hordozza, mint a kotta, csak hangszerspecifikus kódolással. Mit jelent az, hogy "nem fogod tudni lejátszani, hacsak nem hallod..."? Már hogy a viharba ne? Kottából minden hangszeren el lehet játszani ugyanazt, sőt énekelni is. Sőt, ha eleget gyakorolsz, még nem is kell hangot kiadni, már fejben is hallod kotta alapján. A tab is tudja ezt, csak folyamatosan fordítani kell kottára (én ezért is utálom, tőlem elég idegen a tab).
Persze mindez akkor működik, ahogy @arnyekxxx is írja, ha megvannak (hagyományos) zenei alapok. A képzett gitárosok ugyanúgy kottából játszanak, mint minden más profi zenész.

(#56574) kutyek válasza cucka (#56573) üzenetére


kutyek
senior tag

Értem, de nem értek egyet. Eleve furcsa, hogy egy hangszerre vonatkozólag jelented ki, hogy "nem alkalmazhatók a klasszikus zene intézményesült szabályai és hagyományai". Ha egy stílusra, zenei irányzata mondanád, még el tudnám fogadni vitaalapnak. Szerintem a klasszikus zene ugyanazt a 40 ezer éves hagyományt fejlesztette tovább, ami az összes zenénket megalapozza.
Egyébként ha az a mondás, hogy olyan variabilitás jellemzi a gitár zenét, hogy az kottával már nem megragadható, azzal adott esetben egyet lehet érteni, de szerintem ez sem azt jelenti, hogy a leírt zene helyett hallás alapján kellene tanulni. Jazzben ott a lead sheet, ami épp azért elegendő a gitárosnak, mert olyan tömörséggel is meg lehet ragadni a dal lényegét, és mert a képzettsége miatt érti is, hogy milyen improvizációkkal lehet feltölteni az adott stációkat (vagyis a dal zenei jelentésének megfelelő ritmikai / dinamikai / frazeológiai utasításokat is tudja jelzés nélkül is, mert képzett, és érti a zenét, és mert látott már 1000 hasonló kottát, ahol ezek az utasítások szerepeltek).
Ami a pörgős durva tempójú modern szólókat illeti (pl. Petrucci), azokat éppenséggel tabból, még inkább kottából könnyű megérteni / lekövetni, semmint hallás után.

De az is lehet, hogy elbeszélgetünk egymás mellett, és továbbra sem értem, hogy mi volt a kiindulópont, amivel azt hittem, hogy nem értek egyet :B
Meg el is kell mennem aludni. Peace :R

(#56577) Alexios válasza kutyek (#56574) üzenetére


Alexios
veterán

Az egész onnan indult, hogy hogy lehet olyan hangszeren játszani, amin nincsenek bundok, a kottát csak azért hoztam fel példának hogy az sem azt írja le(egy tabbal ellentétben) hogy hanyadik centinél fogd le melyik húrnál a hegedűt. Gitárnál manapság főleg a kezdők ki vannak ezzel segítve, és emiatt sokaknak elképzelhetetlen hogy hallás után játszanak, és szerintem sokan meg is rekednek itt. Nyilván ha valaki rászánja az időt, ugyanúgy lehet(sőt, célszerű) gitáron is hallás után játszani.
Ez alatt nem azt értem, hogy soha többé ne nézzen rá az ember egy tabra/kottára/akármire, hanem hogy ne az legyen hogy meg akar tanulni egy dalt, de ha nincs hozzá tab, akkor kétségbeesik. Vagy ha zenekarban akar játszani, és van egy dalszerző, jó eséllyel nem fogja lekottázni/tabozni hogy milyen riffet, témát talált ki.

[ Szerkesztve ]

(#56578) doc válasza Alexios (#56577) üzenetére


doc
nagyúr

Ha nincs is tab, kotta meg lehet, volt már olyan hogy nem talaltam tabot valamihez amit gitározni akartam, kottát viszont igen. Ez arra is nagyon hasznos hogy az ember könnyen megtanulja a gitar nyakán a hangokat :)

ha meg kotta sincs akkor tényleg jöhet hallás után :D

[ Szerkesztve ]

(#56580) benedekco


benedekco
addikt

El tudom képzelni, hogy hamarosan lesz progi, ami a kottát átalakítja nekünk automatikusan tabbá. Ala mstrsgs ntlgncija.
Sőt, videót csinál belőle. Hogy live stream tudjad játszani, mint pl rcksmth vagy ilyesmik.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#56581) Alexios válasza benedekco (#56580) üzenetére


Alexios
veterán

Egy guitar pro is simán atalakitja a kottát tabbá, max az ujjrendi megoldások lesznek nagyon furák

(#56775) Smiley


Smiley
őstag

Koszi! Gondoltam, hogy csinalni kene belole egy tab-ot aztan feltenni a netre... bar ahhoz sem ertek igazan. :D

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#56782) Moleman válasza m3tr0 (#56781) üzenetére


Moleman
addikt

Kisebb részben adottság, nagyobb részben szorgalom kérdése.

Youtube-on sok ilyen összevágott videó van, hogy hogyan fejlődtek a kezdetekkor, vannak, akik 1 év után már olyan dolgokat játszanak jól, amit én 22 évvel a hátam mögött sem tudnék a kisujjamból kirázni.

Nekem szerencsém volt az adottság részével, aránylag jó a hallásom és a ritmusérzékem, de a szorgalommal voltak gondok, néha belevetettem magam, gyakoroltam, skáláztam, zenekarokban játszottam, máskor meg néha évekig alig nyúltam a gitárhoz.
Az is hiba volt talán, hogy a zeneelmélettel nem foglalkoztam, mindent csak megtanultam, nem érdekelt, hogy miért van úgy, de ennek ellenére mondhatjuk azt, hogy 10 év után már úgy éreztem, hogy hallás után megtalálok mindent, amit keresek, vagy ha más nem, keresek egy tabot és kijavítom, ahol hallom, hogy rossz.

Az utóbbi 2-3 évben viszont elkezdtem aktívan zeneelméletezni, azzal együtt zongorázni és óriási változást hozott, sokkal hamarabb megtalálom a dolgokat hallás után, mert nagyjából tudom, hogy miből lehet válogatni. Az "ahogy valóban van" részén is sokat javított, pont tegnap próbáltam 10+ év után újra eljátszani egy számot, régen addig jutottam vele, hogy D#m Bbm B C#, most viszont már kihallottam az akkordok felépítéséből, hogy D# standard hangolásban van és az utolsó akkord egy C#maj11 (a nevére azért rá kellett keresnem :D).

De hiába foglalkozom vele így sokat, a technikai oldalon be vagyok rozsdásodva, jól tudok akkordozni, egyszerűbb pentaton-blues szólókkal is próbálkozom, de pár nagyobb nyújtástól már 20 perc után fáj az ujjam. :D

(#57271) Moleman válasza topikk (#57270) üzenetére


Moleman
addikt

Ez egy érdekes téma.

Én 14 évesen kezdtem, még a korábbi generáció nyomában egy hulladék Kremona gitárral, Gitáriskola+Csalamádé, plusz hibás tabok az internet hajnalán.
Aztán elektromos gitár, pár évvel később jöttek az erősítőmodellező programok, akkor még volt lendület, gyakorlás, kreativitás, problémamegoldás.
Aztán pár évig nem foglalkoztam vele, újra fellángoltam, vettem egy csomó gitárt, több bandában is játszottam párhuzamosan, aztán megint szünet.

Most ott tartok, hogy lendület, gyakorlás, kreativitás már nincs, cserébe van egy mélyebb szintű megértés a zeneelméleti oldalon, amitől sokkal jobban élvezem ezt az egészet, mint eddig valaha, hiába nem fordítok rá sok időt.
A fizikai korlátok már jelentkeznek így 36 évesen is egy kicsit, de szellemi oldalról sokkal fittebbnek érzem magam, mint 20 évesen.

(#57511) doc válasza m3tr0 (#57509) üzenetére


doc
nagyúr

Ah, ha az angol gond az sokat nehezit. De az hogy az appban a szamokra jatsz, nyelvfuggetlen :) Ilyesmi: [link] Bar nalam kicsit mashogy nez ki, igaz en tableten hasznalom, valoszinuleg azert.

"Egyszerűen alkalmatlan vagyok gitározásra" - hacsak nem hianyzik az ujjaid tulnyomo resze, ezt erosen ketlem :)

(#57514) X2N válasza Ctrl+Alt~Del (#57510) üzenetére


X2N
senior tag

Látod megint csak jönnek a kifogások ahelyett hogy elhagynád a hibás kéztartást, (talán nem kellene leengedni annyira azt a gitár nyakat, vagy tökig leengedett gitárral Hetfield-et imitálni) mutass egy barrés akkordot melyik nem megy.

m3tr0-Mit szoktál gyakorolni? Mutass tabot, példát. Kezdőként az természetes hogy nehéz az akkordokat váltogatni amikor az ujjaidat sem tudod irányítani. Ha valami fáj(alkar,csukló, ujj) az baj, nem szabad úgy fojtatni mert csak további probléma lesz belőle, nem erőltetni kell a dolgokat, hanem szépen minden nap beletenni azt a gyakorlást amitől megszokod ezeket a mozgásokat. Nyugodtan pihentesd a kezeidet gyakorlatok között, csinálj mindent inkább lassabban metronómra mint gyorsan szarul.
Már régen volt, de nekem baromi nagy élmény volt kezdőként is a gitározás, persze én rengeteg egyszerű, számot játszottam kezdőként(The Shadows, Black Sabbath,ACDC),Maiden kaliberű számokat csak ilyen 2-3év után kezdtem el játszani.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.