Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12571) Bencsizy válasza atidzsiforc (#12564) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Zsír. :D

És az sem gond, hogy ha pl palm muteolok, akkor a pengetőt tartó mutató ujjam hegye hozzáér az alatta lévő, másik kézzel tompított húrhoz?
Ez se csinál zajt én úgy vettem észre, csak kérdem, mert most korrigálni akarom minden rossz szokásom.

(#12574) Eastman válasza Bencsizy (#12571) üzenetére


Eastman
őstag

Szerintem mindenki másképpen penget. Tegnap Blackmore jobb kezét figyeltem több tíz yt videón.

Én szólózásnál letámasztom a kisujjam a koptatóra, de ő csak a levegőben matat a húrokon és a csuklója a hídon - ahogy figyelem. Egy rutinos gitáros haverom arra tanítgatott, hogy ne a hüvelyk és mutatóujj ízületeimmel piszkáljak a húrokon, hanem csuklóból menjen minden. Arra már régóta ügyelek, hogy az akkordozást csak csuklóból csináljam.

Nekem is szinte a nyakamban a gitár, nagyon rövid hevedert használok, fixre is varrattam + straplock.

Közeli a pengetéséről: [1973], [2011] ...ezen gyönyörűen csinálja! Így kell a Stratót üzemszerűen működtetni. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12580) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Én is teljesen leengedve játszom. Eleinte kurva kényelmetlen volt, de aztán rájöttem, hogy igazából úgy is könnyű játszani, csak változtatni kell a pengető fogásán.

Nem így tartom:
[link]

Hanem így:
[link]
A pengető külső széle, 1/3-ad része van az ujjaim között, és egy kicsit elforgatom az óramutató járásával megegyezően. Így jobban csúszik a húrokon, viszont nem lesz koszos a hangja, ha értitek mire gondolok.

Régebben tökre mentek a dalok, most meg mintha visszafejlődtem volna, ezért kérdeztem tőletek pár dolgot. :D

Érdekes amúgy, hogy a Lead gitáros itt pl mintha a hüvelyk ujjával is rásegítene a mozgásra, egész finom mozdulatokat csinál így.
[link]

Leeresztve én könnyebbnek találok jópár dolgot, a pengetés könnyű, a bal kézen meg úgy segítek, hogy kb 50-60 fokosra döntöm fel a gitárt.

(#12581) NeoPampalini


NeoPampalini
aktív tag

Na, akkor a "more gear than talent" csoportot erősítendő, kis show-off:

Squier VM Jazz Bass, Cort RB5, Cort Arona4
Elnézést a rozsdás húrokért, ideje lenne cserélni...

TC Polytune -> MXR Bass compressor -> VT Bass deluxe -> Boss CEB kórus
Powered by CIOKS Schizophrenic power supply

Amin mindez megszólal arról most nincs képem, majd ha eljutok a próbateremig, akkor lesz :DDD

(#12605) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Mért van az, hogy be van lőve rendesen az oktáv minden húron, az E és A húr mégis hamisan szól a másik 4-hez mérve?

A DGHe húrok egymáshoz képest tisztán szólnak, az AE húrok is egymáshoz képest tisztán szólnak, viszont ez a 2 a másik 4-hez képest hamis. Ez a 2 magasabban szól hozzájuk képest (pl egy E 3. bundnál lefogott G-je a D húr 5-nél lefogott G-hez képest magasabban szól, pedig a hangoló mindkettőt G-nek mutatja, és tisztán szól szerinte. A fülem viszont mást mond...)

[ Szerkesztve ]

(#12608) blackmacs válasza Bencsizy (#12605) üzenetére


blackmacs
aktív tag

A múltkor én is így jártam,a hangológép azt mutatta hogy minden ok,de a fülem szerint nagyon hamisan szólt.
A végén azt csináltam hogy a géppel hangoltam be a vastag E húrt és ahhoz hangoltam a többit relatíve.

BE QUIET!PureBase600;MSIB450Tomahawk;Ryzen52600;PATRIOT16GBViper4 DDR43200MHzCL16;FSPHyper600W;ADATA 128GBXPGSX6000;WD240GBGreen;SEAGATE BarraCuda1TB3.5"7200rpm64MB;Scythe Mugen 5 Rev B,Sapphire RX580 4Gb

(#12746) sajtee válasza Eastman (#12745) üzenetére


sajtee
senior tag

Úgy bizony, baján, Danubia Zeneiskola. (azt hiszem :D )

Van egy ismerősöm, ő basszusgitározik, Pesten tanul valamilyen zeneművészeti középsuliban és mikor kérdeztem, ismeri-e, rögtön rávágta, hogy igen, már zenélt is vele.
youtube

-----------------------

És akkor már kérdezek is.

A Föld és Ég szólójának van egy ilyen része:

____________________________________________12 15
__________________________________13 15 17
________________________11 12
________________12 14
________12 14
12 15

Bocs, jobban nem tudtam leírni. Na, szóval. azt a bizonyos 13-15-17-et a H húron hogyan fogjam? Mutató-középső gyűrűs? Illetve, az összes többit hogyan fogjam? :D

ui:

Utána jön egy visszaugrás
-
-
12~
12~
-
-
-
Ezt milyen ujjakkal kellene?

[ Szerkesztve ]

(#12747) Eastman válasza sajtee (#12746) üzenetére


Eastman
őstag

Fogd a magas E-n.

E ---------10--12----
H ---13---------------

Jééééé, H húrt mondtál? Határozottan fejlődsz!! :D :P :D

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12758) Eastman válasza sajtee (#12748) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor fogsz majd igazán szintet lépni, ha a skálákat is megtanuljátok. Ott már nem kell kitalálni, hanem tudod majd, hogy más hang nem lehet a következő, csak a skála egyik hangja. Ha maradsz a skálán belül az ujjaid már rátalálnak automatikusan a következő hangra. Nem kell semmit kitalálnod. Hallgatod a dalt, hallod a hangsort. Ha magasabb hang jön; oda teszed az ujjad, ha mélyebb akkor ide, stb. Rögtön 3-4-5 hangot (a bundokon) ki is zársz a játékból. Tudod, hogy oda nem teheted az ujjad, tehát marad 2-3 lehetőség amerre kószálhatsz a skálán belül. Érthető nagyjából? ...ha nem, majd edző bá' úgyis elmondja később. ;)

Véleményem szerint nem kell tabokat magolni. Ha megvan a hangnem és a skála, rajta maradsz és mellé hallgatod a dalt, ennyi. Ha megnézed a tabokat, sokszor simán csak egy akkord látható rajta, nem kell az ujjaid ugráltatni, mert sima akkordbontás az egész. Fogsz egy kordot, de más sorrendben pengeted a húrokat, nem fentről le vagy lentről fel, hanem bontogatod. Aztán húzod arréb a nyakon az akkordot és ott is bontogatsz. Aztán mész a harmadik helyre az akkordal és bontogatod megint más sorrendben pengetve a húrokat. Ez a dal, ennyi. Ez van leírva szott sok számmal. Slash is a Paradice City elején fog három (négy) akkordot és azt bontogatja. ...jó-jó de hogy'! Mekkora istencsászárság már!!! :D

Szerintem a gitározás nem bonyolult. A feelinget beletenni, az a tudomány. De azt belátom, hogy másolni, meg számsorokat bemagolni a tabról krva nehéz. Ha az egész logikája megvan, onnan kezdődik a gitározás.

...és abban segít a tanár.

Szerintem arra gondolj amikor rockot tanulsz, hogy a dalokat nagyrészt berúgott, beszívott lusta gitárosok írták - Vai és SzatriJános kivételével talán - akik alibiztek össze vissza, úgy találták ki, úgy játszották a számokat ahogyan a legkényelmesebb a gitáron, ahogy odakeveredett az ujjuk a skálán belül és épp' feelinges hangok jöttek ki. Persze beletették magukat, a személyiségüket, az érzéseiket. Ettől lett nagy zene.

P.C. ...ha kened a portugált. ;]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12768) Eastman válasza Bencsizy (#12761) üzenetére


Eastman
őstag

Aki még nagy hatással volt az elektromosgitár zenére az Dick Dale. Hendrix nagyon szerette, szinte csodálta.

Mindketten úgy használták a Stratót, hogy a mély E húr volt a legtávolabbi kulcsra erősítve, tehát a nyereg után a fejen a legvastagabb húr volt a leghosszabb. Ez jellegzetes hangzást adott a Stratnak. Később ezt több gyártó is lekövette. D.D.-től ered.

Bonus track

[ Módosította: 7 ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12769) izomhod válasza Eastman (#12768) üzenetére


izomhod
senior tag


fejjel lefele vannak a húrok?

(#12780) Eastman válasza skater86 (#12777) üzenetére


Eastman
őstag

Fejre van csíptetve a hangoló, letekered a hangerőpotit, pengeted a húrt és a fa rezgése alapján hangolod némán a gitárt. ...de hangolópedált is vehetsz, az sem rossz.

Ilyesmit vegyél ami nagy kijelzős és a színpadon jól látszik.

+

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12826) metamo123


metamo123
csendes tag

Sziasztok, mi okozhatja, hogy egy húr jobban "kileng" mint a többi? Videó(nem túl jó minőség, de a lényeg látszik)

(#12832) sajtee


sajtee
senior tag

Hmm..

A dúr skála alaphangja, ha minden igaz, a 8. fekvésben van. Szóval, hogy is van? (E húr)
7-8-10 ? Vagy 8-7-10?

(#12933) Eastman


Eastman
őstag

11-es dáridót tettem fel ma. Nagyon más mint az Ernie Ball. A mély E eleve vastagabb. Dörmög min tállat, azt szeretem. A vékony húrok meg mintha lágyabbak lennének. Holnapra beáll, majd kiderül, hogyan szól. Az biztos, hogy a mostani hangszín-beállításaim el kell felejtenem, mind a gitáron, mind az erősítőn. Hihetetlen, hogy mennyit számít.

Pengetőből vettem egy marékkal kb. egy hónapja. Különbözőek. Rengeteget hozzátesz (vagy elvesz) az egyedi hangzáshoz/ból a pengető is. Anyag, keménység, vastagság, minden. Az egyikkel jönnek a magasak, a másikkal sehol sincsenek.

Probálgattam ma az '50-es Road Worn Stratókat.


+

Annyira bejön, hogy hátul ki van koptatva a nyakuk. Szott kényelmes. ...persze a kisebb rádiusz és a V nyak is pont a kezemre áll. Ha rámesik egy kis pénz, rendelek csak egy nyakat és kicseréltetem.

...de az is tetszik a RW-ban, hogy üthető-vágható, bárhová letehető. Nem gáz, ha kárcolódik.

Addig majd lesem a hirdetéseket, hogy „Szép állapotú Road Worn eladó.” :DDD :DDD


+

[ Módosította: Eagle16 ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12966) izomhod válasza nesa (#12964) üzenetére


izomhod
senior tag

jól hangzik, köretnek adom hozzá a kifőzött húrjaimat:)

ha már itt tartunk, az egyik haver vett ilyen ultrahangos tisztító edényt vagy mit, kíváncsi vagyok hogy mit hoz le a húrokról, ha elviszem hozzá a cuccot

(#13029) McCann válasza M@trixfan (#13022) üzenetére


McCann
tag

Ott a pont, simán lehet pár hanggal is szólót játszani, sőt, van egy olyan gyakorlat is, amikor csak egy húrt használhatsz, úgy kell szólózni, nagyon hamar megtanulja az ember, melyik hang hol van :)

sajtee: én csak filcet hozok, ha összejön, aláíratom vele a Slash-tetkómat és pénteken elmegyek felvarratni :C

[ Szerkesztve ]

Washburn px-solar 170 c, man. Yeah.

(#13057) South Velen


South Velen
addikt

Srácok, fordult már elő veletek, hogy hiányzott egy húr az újonnan vásárolt készletből? A 26-os.

Ernie Regular 10-esről van szó. Áh, nem volt Rotosoundból csak 1, így kénytelen voltam Ernie-t venni, erre tessék. :( :DDD

(#13083) izomhod válasza Plazmacucci (#13080) üzenetére


izomhod
senior tag

105-ös az E húrom, nem tudom annyira letekerni, jó lenne egy 5húros hozzá:)

(#13088) Eastman válasza sajtee (#13087) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor ezt a két fájlt egggen gyorsan nyomtasd ki és vonalzó - schnitzerr, illetve pappervágó olló seggítségével értelemszerűen és sürgősen összeállíttsd!

[link-1]

[link-2]

...tudod, H nem B... ;)

Így már majd érted, hogy mit mondogatom annyit, hogy képzeletben csak el kell tolni az egész skálát a nyakon. Pl. dúr - moll pentaton kopp ugyan az, csak az egyiket mutatóujjal kezded a vastag E húron, a másikat meg kisujjal.

Szerk:

Így fog kinézni:

+

+

...ja, nem, mert én meghekkeltem, hogy számok és pontok is legyenek a keret alján, meg átírtam a B-ket, de azt nem adom. :P ...mert nem találom a vinyón.

...és bocs a kép minőségért, telóval készült.

[ Módosította: radi8tor ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13119) sajtee válasza nesa (#13116) üzenetére


sajtee
senior tag

Lehetne pár kérdésem a gitárépítéssel kapcsolatban?

A testet gondolom, te vágod ki. Milyen méretekkel dolgozol? Vagy ez nem 1:1 Gibson Les Paul?
A nyakat is te készíted, vagy azt külön veszed?
Testen átmenő nyakú gitárt házilag érdemes készíteni (úgy értem, mennyire lehetséges, hogy bírja a fa, és mennyire megmunkálható egyben)?
A potikat, hardvereket, húrlábat, ilyesmiket milyen méretek alapján szereled fel?

Vagy ezek mind csak "találomra", tehát kísérletezgetsz?

(#13132) Eastman válasza mandras81 (#13123) üzenetére


Eastman
őstag

Abban is van igazság, hogy az 1-2 éves olcsóbb gitároknak már kijött a hibájuk. Szoktam is ezt a nézetet hangoztatni. De az ilyen „sportgitároknál” a bundozás már megérezheti azt az 1-2 évet.

Olyat kellene találnod aki balkezes és anno megvette a baltát és gyorsan meg is unta. Tokban vagy a sarokban állt hónapokat - éveket a gityó. Aki koncertezik egy superstratón az általában hajtja is rendesen. ...hiszen arra való.

Van az a módszer amikor próbálgatod a hangszerboltokban a gitárt és a netről rendelsz egyet a típusszám alapján, de én nem vagyok barátja ennek. Minden gitár egy külön darab, mondhatjuk, hogy egy egyéniség. Konkrét darabot kell választani szerintem. ...ennek a módja pedig az, hogy próbálgatod őket. Engem nem zavar, hogy lófrálok 1-2 órát egy gitárboltban aztán elköszönök és kijövök - általában veszek azért egy csomag húrt vagy két pengetőt. Hadd döntsem már el alaposan, hogy miért adok 50-100-200 ezer forintot valakinek a kezébe. Nem kevés pénz. Csak akkor tudom, tudhatom meg, hogy mi jó nekem, mi áll a kezemre, ha kipróbálok több darabot. 5 Strat volt múltkor egymás után az ölemben és mind az ötnek totál más volt a fogása.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13152) madgie válasza izomhod (#13151) üzenetére


madgie
titán

Nekem ha hazajön a sógor, akkor mindig le kell hangolni C-re (!), mert ő úgy szereti és arra szokta írni a témákat is (bőgőzik, és az öthúrost hangolják még le a főd alá :D)

szerk: amúgy borzasztóan élvezem a fix húrlábat, oda hangolok, ahová akarok és nem kell negyed órákat izgatni a kulcsokat, mint anno a Floyd Rose-nál.

[ Szerkesztve ]

(#13154) madgie válasza Plazmacucci (#13153) üzenetére


madgie
titán

Nekem anno eladták nyolcas húrokkal a floyd-os cuccot, felraktam a kilencest rá és az égbe meredt a cucc. Lekaptam a hátulját, hát nem csak két rugó volt benne? Úgy kértem Medgyesitől egyet, mert akármit variáltam, nem fogta meg :D

(#13156) madgie válasza Plazmacucci (#13155) üzenetére


madgie
titán

Nekem már nincs meg az a gitár, pont írtam, hogy élvezem a fix húrlábat (Cort M200-at van most) :)

Anno használtam, de kezdeti lelkesedés volt, gitárszintihez nem nagyon volt rá szükség.

(#13183) Plazmacucci válasza nesa (#13182) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Persze mind a kettő ragasztott, de a hangkitartást nem tudom rendesen összehasonlítani, mert a fehéren másfélszer vastagabbak a húrok, és ott még a nyak is nagyon durván berezonál tőle :) De mindkettő jó, pl a volt Ibanezemhez képest mindkettő meseszerű :D

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#13208) Eastman válasza Plazmacucci (#13178) üzenetére


Eastman
őstag

Jó az az Epi. :K Én fordítva tudom elképzelni. Az EMG fölé 9-es készlet, a Studiora 11.

Fogdostam ma is a Stratókat. Úgy tudom, hogy 10-es szettel jönnek ki a gyárból, de nekem az nagyon csirke. Sosem érzem a hangszert az üzletben, nem tudom úgy tesztelgetni ahogy szeretném, mert kell az ujjaim alá a vastagabb 11-es készlet. Annyira hozzászoktam már. Vékony és lágyabb húrokkal általában hamisan játszom.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13216) izomhod


izomhod
senior tag

megtanultam a Pál Kata Pétert egy húron, ma előadom próbán!

(#13246) Szten Márs válasza nesa (#13245) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen, persze, mondjuk fene tudja milyen faanyagból készül, és mennyire éri meg hangszedőt cserélgetni benne. De egyébként teljesen egyenes, jó nyaka volt, normális magasságokban lévő húrokkal, azzal nem volt gond.

(#13271) alienpapa


alienpapa
senior tag

Sziasztok!
Az a gondom, hogy nem tudom rendesen megfogni a pengetőt. Egyfolytában "kitekeredik" a kezemből. Csak akkor nem ha három ujjal fogom meg. Viszont az összes jutúbos "how to hold pick" videóban azt mondják, hogy a 3 ujjas fogás nem valami jó. Én is érzem a hátrányát, akkor ha nem akkordokat pengetek, hanem egy dallamot. Sokkal nehezebb megtalálni a húrokat. Viszont akkordozásnál bármeddig a kezemben tudom tartani. De mihelyst csak két ujj közzé fogom szinte kiesik a kezemből. Mit csinálok rosszul? :F

''Science has failed our mother Earth.'' - S.O.A.D.

(#13277) Eastman válasza nesa (#13274) üzenetére


Eastman
őstag

OK, písz!

MK a polcról:

+

Komoly önvallomás a Bon, hiszen a zenekar dinamikus AC/DC és Motörhead gyökerekből táplálkozik. ...kis punk szűrőn átengedve. Mint írtam kvázi az egyik első „balladisztikus” daluk, az egész TCS „magyarázata”, ha lehet ilyet mondani. Lukács még hat húron.

...aztán lehet, hogy megérezte amit Te is, és a Bon után váltott négy húrra, vagy csak a Lemmy-feeling után vágyott, ki tudja. ;)

Baj Van, Punk & Roll alap, persze. Ronggyá hallgattuk a kazettákat. Még bézgitáron nyomultam amikor a Tetoválj ki-t játszogattam, talán az első hangsorok voltak amikkel próbálkoztam. Még az a krva nagy szerencse, hogy nem tetováltattam ki magam :D , most a'szem bánnám. Annyira a TCS hatása alatt voltunk, megbabonázva, annyira jó és új zene volt nekünk, annyira betalált, annyira lázadtunk minden ellen.

...de az én utam nem a pokolba tart és az élet nem a legjobb méreg, hanem a legnagyobb áldás. Amennyit „kell” szenvedni azt legjobban a Blues és a jazz fejezi ki nálam.

Písz!

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13288) Nunder válasza izomhod (#13286) üzenetére


Nunder
őstag

Félreérted. Én is ilyen témákat akarok. Miért jó a 7 húros, kinek milyen tapasztalatai vannak ezzel meg ezzel a gitárral, milyen szeretne, ki mit vett éppen, amivel még jobban az őrületbe kergeti a szomszédokat stb. Engem konkrétan a TCS akaszt ki, meg az, hogy az érdekes dolgok gyakran elvesznek miattuk. Tehát minden ami gitár, mert ugye ez egy ilyen topik. Hidd el kismillió dolgot tudnék én is linkelni zeneileg, vagy bármilyen más hasonló témában, de nem teszem, mert úgyis csak a TCS az, amiről lehet érdemi beszélgetést kicsikarni :)

Nesztök, ez gitár: Na Veia ;)

Plazmacucci: Pontosan, a lerágott csontok vannak pörgetve egyfolytában. Néha annyira felüdülés, amikor belefutok egy-két Govan linkbe, vagy valami hasonlóba.

[ Szerkesztve ]

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#13298) Bencsizy


Bencsizy
csendes tag

Ez aztán naggyon petíció, kár hogy sosem sikeresek az ilyesmi módú felkérések... :)
Petition Asks Metallica And The Offspring To Tour Together
[link]

Mondjuk az oldalon eléggé megfigyelhető ez az erős metal orientáltság, mert hát ha nincs benne 20 hang 1 másodperc alatt, akkor az nem is zene.

Kettő együtt nagyot ütne, mondjuk egy szigeten vagy egy volton nagyon elférnének. :DDD Dehát álmodik a nyomor :D

Ez mekkora dal volt régen is:
[link]

Nemrég elkezdtem dolgozni a még jobb tompításokon. Mikor felemeled az ujjad a húrról és kicseng még egy üreshúr hang, ezzel koszosítva a játékot, na az nagyon idegesített. Most úgy oldom meg, hogy a bal kéz mutatóujjával tompítom a felesleges vékony húrokat, a jobb kéz tenyerének oldalával meg a felesleges vastag húrokat, a jobb kezet fel-le tologatom, egyelőre szokatlan, de nagyon jól működik, és egyre jobban. :)

Emellett pár hónapja elkezdtem itthon képezni az énekhangom is, mély-magas regisztert erősítettem először, aztán összeolvasztottam a kettőt, most pedig megpróbálom használni a mixemet (Mikor a hang az orrban és a torokban is rezonál egyszerre), mert ez adja a legjobb minőségű, legerőteljesebb és legkönnyedebb éneklési módot. A hamissággal nincs gondom, mert ha megtalálom a kezdőhangot, akkor simán elénekelem a tök magas hangokat is, egészen a tenor C-ig, utána már kezd vékonyodni a hangom sajna, de majd dolgozok még rajta. Ezután jó lenne egy kis shoutingot, meg distortion, overdrive technikát , meg false cord screaminget tanulni (ilyen pl linkin parkból chester bennington screamje, mikor a torzított és a tiszta hang egyszerre hallatszik), de addig még hosszú út vezet, meg sokkal többet kéne foglalkozni a dologgal.

Van itt am valaki, aki énekel is? :D

[ Szerkesztve ]

(#13304) Bencsizy válasza McCann (#13303) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

:D
Hát én általában mindenhol, ahol éppen rám jön a dolog, vagy eszembe jut vmelyik dal, akkor eleinte csak dúdolom, azt kinyitom a szám is, mert nem bírom. :D Általában csukott ajtónál szoktam a szobában, viszonylag halkan, a beszédhangnál kicsit talán halkabban. Ami azért jó amúgy, mert ugye ez a "speech-level singing", vagyis a hangerő normális marad, és így tökre természetesnek hat! Ami jó még, hogy itt is megvan az a súlya, mélysége a hangnak, ami amúgy normális esetben csak nagy hangerőnél jönne elő.

Magától a genetikai adottságoktól is sok függ (hogy basszus, bariton, vagy tenor szólamba illik-e a hangod, ugye anatómiailag ezen nem tudsz változtatni sajna), bár én azt mondom, hogy gyakorlással bármi elérhető.
Amikor elkezdtem, akkor a hangtartományom alján énekelgettem, aminek az lett az eredménye, hogy jól megerősödött a sok brummogástól :D Aztán próbáltam egy oktávval magasabban, amitől erősebb lett a közép, meg megnyíltak a fejhangok is, ahogy megtanultam "ledobni a súlyt", és aztán az is megerősödött, mert sokáig kissé operás hatású hangon énekeltem, akkor még nem tudtam semmit a mixről. Most ezt használom, és megint megnyílt egy csomó hang, múltkora tenor C feletti G-ig tudtam felmenni, ami a gitár vékony e húrjának 15. bundján van ugye. :D Így kicsivel több, mint 3 oktávot tudok (most már) rendesen használni. a legmagasabb hangjaim extrém hangosak, még én magam is megijedtem tőle először, mert azt várná az ember, hogy halkul a hang, de nm, csak erősödött :D

Amit tudok tanácsolni, hogy koncentráltan gyakorolj, ha teszed, tehát az énekre figyelj, és először csak egy egy lehúzást csinálj ütemenként, aztán pengess folyamatosan, majd ritmusosan, és menni fog. Szerintem így a legélvezetesebb játszani, meg hát kell oda a gitár, mert én nem tudom mit csinálnék egy szaros mikrofonnal a kezemben, kell vmi, ami leköti mindkét kezemet. :)

Durván kisütött nálunk a nap, egy felhő sincs az égen. :)) Megyek is, élvezem kicsit, mert tuti beborul nemsokára megint :(

(#13316) M@trixfan


M@trixfan
addikt

Hú emberek, új húrok! Legszívesebben hetente raknék új húrokat! Az a puha friss csilingelés...

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#13317) Plazmacucci válasza M@trixfan (#13316) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Ismertem egy embert, aki nem cserélt húrokat, mert szerette a tompa jazzes hangot :DDD

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#13348) daredar562


daredar562
tag

sziasztok, lenne egy kérdésem, GP progit használok tab olvasásra , és nem nagyon tudok mit kezdeni azzal amikor így ábrázolja a húr lefogást hogy :

E----------------------------
B----------------------------
G--11--11--11--11---------
D----------------------------
A--9---9---9--9------------
E---------------------------

amikor két hangot kell lefogni, de van egy köztes húr amit nem kell, viszont ha üresen belepengetem azt is , eléggé eltér a kívánt hangtól

Válaszokat előre is köszönöm :)

Asrock B450 Steel Legend - Ryzen 5 2600 - 2x8 GB Kingston HyperX

(#13349) Szten Márs válasza daredar562 (#13348) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Van több verzió is:
1, Pengess ujjal. :DDD Ez esetben az A húrt hüvelykkel, a G húrt mutatóujjal pengeted, egyszerre.
2, Pengess pengetővel ÉS ujjal egyszerre. Ez esetben az A húrt a hüvelyk- és mutatóujjaddal tartott pengetővel pengete, míg vele egyidőben a G húrt a középső ujjaddal, vagy ha úgy könnyebb, a gyűrűssel.
3, Fogd le úgy az A húrt a kilences bundnál, hogy elfekteted kicsit az ujjad, hozzáérsz a D húrhoz, eléggé ahhoz, hogy megakadályozd a rezgésben, elnémítva ezzel azt. Ez esetben simán végighúzhatod a pengetőt ezen a három húron.

alienpapa:
Helyes, csak így tovább! :K
[link] - tessék, 19 másodpercnél. :D Bár gondolom nem erre gondoltál, itt csak ökörködtek. :)

[ Szerkesztve ]

(#13357) Szten Márs válasza madgie (#13355) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem hiszem, hogy a sebességgel lenne összefüggésben - lehet elég szépen pengetni ujjal sebességre is.
Sokkal inkább stílus és kontextusfüggő. Nyilván bizonyos stílusokhoz eleve csak az egyik vagy épp másik megoldás illik, meg amúgy is teljesen más érzetet kelt, hogy ha egy időben pengetjük meg a két húrt, meg az, hogy ha végighúzzuk a pengetőt három húron, amiből a középsőt dempfeljük, így némi késleltetéssel szólal meg a második hang.

(#13371) NSiS válasza Plazmacucci (#13369) üzenetére


NSiS
csendes tag

Szerintem inkább 11-54. :)
Húrok tekintetében már megtörtént hogy másokra hallgattam, és meg is bántam. Nekem az egyik gitáromon (25,5") 10-52-es Cobalt van, jelenleg Drop C-re használom, de szörnyű. :D Drop B-n vagy B-n már elviselhető (sőt..). Csak azért nem cserélem le, mert még egész jó állapotban van a szet, de amint cserére szorulnak tuti visszaállok 9-46-ra.
Ki kell tapasztalni.. A helyedben vennék valami olcsó szetet pl.: Rotosoundnak van 13-54, azzal nem vesztes sokat ha esetleg nem jó.

(#13372) Plazmacucci válasza NSiS (#13371) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Nekem régebben C-re hangolva volt 13-as készlet, épp jó volt. Azért gondoltam hasonlót B-re, mert a vékonyabb húroknak annyira nem gáz ha nem olyan vastag, de a B-re kell a hajókötél.

izomhod:
egy kis Carcass-t játszani.

[ Szerkesztve ]

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#13400) Injun


Injun
aktív tag

Nagyon kezdő vagyok és érdekelne,hogy mit számít,hogy egy gitáron milyen vastag húrok vannak?

(#13401) McCann válasza Injun (#13400) üzenetére


McCann
tag

A húrvastagság a hang hogy is mondjam, teltségét befolyásolja, ha vastagabbak, zsírosabb a sound, játéktechnikailag a vastagabb húrokon nehezebb pl nyújtani, Barrés akkordot nehezebb lefogni, ilyesmi (ez utóbbi mondjuk függ a gitártól is)

Washburn px-solar 170 c, man. Yeah.

(#13402) Eastman válasza Injun (#13400) üzenetére


Eastman
őstag

Elektromosgitárról tudok nyilatkozni. Szten Márs majd kiegészít akusztikus aspektusból.

Vastagabb szettnél jobban dolgozik a hangszer faanyaga, vastagabb lesz a hangzás, vékonyabb szettel könnyebb a húrokat, hangokat nyújtani, illetve nem szedi szét annyira az ujjakat. ...de, könnyebben szakad a legvékonyabb.

Általában a húrkészlet vékony E húrjának méretét "mondjuk be" a kereskedőnek, vagy egymásnak, ha az a kérdés, hogy milyen vastag húr van a gitáron. A gyárban 0,010 inch vastag magas E húrral szerelik a legtöbb elektromos gitárt, vagyis 10-es húrral. Ehhez képest válthatsz vékonyabb 9-re, vagy vastagabb 11, vagy 12-re. Ha kicsi elektromos jelet leadó hangszedők vannak a gitárodban, akkor tanácsosabb a vastag szett, mert jobban beledolgozik a fa a hangzásba, de ha nagyjelű pick-up-okat használsz akkor vagy mindegy, vagy mehet rá vékonyabb (vagy maradhat a 10, ha az kényelmes).

Amennyiben nem standard E A D G H E-re hangolod a gitárod hanem mélyebbre, akkor még vastagabb húrokat tehetsz rá, akár 12, vagy 13-as szettet is. Van olyan gyártó aki fel is tünteti ezt a csomagoláson.

A húrvastagság váltáskor egy picit utána kell állítani a gitáron, a húrlábnál, mert a gyárból kijövő vastagságra "lövik be". Ha az új szett is olyan vastag mint a gyári, akkor nincs dolgod vele. Ha váltasz, akkor oktávállításra lehet szükség, hogy ne legyen hamis a gitár.

Ha itt tartunk, én pl azért használok 11-est, mert 1.) Kis jelű pick-upokat használok 2.) Túl lágy nekem a 10-es és hajlamos vagyok rajta hamisan játszani azzal, hogy túlságosan megnyomom az akkordokat, a húrokat. 3.) Jó a fa, szépen dolgozik, hozzátesz a hangzáshoz. De leginkább a 2.) ;)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#13428) McCann


McCann
tag

Ja, télleg, nem is mondtam: tegnap felraktam egy Ernie Ball TItanium húrkészletet, hát RESPECT!!! :R
Úgy szól, mint az álom, csak dícsérni tudom!

Washburn px-solar 170 c, man. Yeah.

(#13431) nap válasza Plazmacucci (#13430) üzenetére


nap
addikt

Véleményem szerint, az új húr borzalmasan szól. Bármit játszok Shadows lesz belőle. Az első egy-két hét, amit túl kell élni, utána már rendes a hangja.

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#13432) madgie válasza nap (#13431) üzenetére


madgie
titán

Egyetértek, én is rühellem az új húrokat, ráadásul anno a gitárszintin (Roland GR-33) mindenféle torz felhangok/sípolás-szerű üveghangok jöttek az új húrokkal, ami stúdióban, vagy koncerten a kiállásos részeknél persze mindig előjött :DDD

(#13433) blackmacs


blackmacs
aktív tag

Sziasztok!
Rég jártam itt?Igen. :D
A múltkor említettem hogy már érett a húrcsere.Neki is vágtam,kicsit megdöbbenve tapasztaltam hogy szinte az összes hangolókúlcs fel volt lazulva,úgyhogy meghúztam őket.
Végül is úgy döntöttem kipróbálom mégis azt a kobaltos húrt legfeljebb nem válik be.Behangoltam a műszert és istenien telt,erőteljes de egyben lágy is volt a hangja!Mintha valamilyen plussz power jött volna elő!
Nagyon jót tett a z42-nek,szerintem egyszer érdemes kipróbálni! :C

BE QUIET!PureBase600;MSIB450Tomahawk;Ryzen52600;PATRIOT16GBViper4 DDR43200MHzCL16;FSPHyper600W;ADATA 128GBXPGSX6000;WD240GBGreen;SEAGATE BarraCuda1TB3.5"7200rpm64MB;Scythe Mugen 5 Rev B,Sapphire RX580 4Gb

(#13434) sanzik válasza blackmacs (#13433) üzenetére


sanzik
senior tag

Én most legutoljára a Titaniumosat tettem fel,előtte nekem is cobalt volt fent,hát az sokkal jobban is tetszett.
Duesenberg húrom van most itthon ez lesz a következő. Nem is tudom miért ilyet vettem,azt hiszem rábeszéltek a boltban...
Ismeri ezt márkát valaki? Mire számítsak? :B

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.