Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) orion1025 válasza N.Ferry (#450) üzenetére


orion1025
őstag

Ha annyi szegény növénynek, akkor látni fogod a jeleit (szottyadás, puhulás, száradás, esetleg a föld penészesedni kezd). Mindenképp várj vele pár hetet, ha addig nem ad életjelet, akkor már nem menthető sajnos. Ezután végső próbának még csipegetheted a vastagabb ágait, hogy lásd elszáradt-e belül, vagy még zöldes-sárgás esetleg.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#452) N.Ferry válasza orion1025 (#451) üzenetére


N.Ferry
senior tag

Rendben, köszönöm a segítséget!

:R :R

Walking Dead

(#453) bfgace


bfgace
csendes tag

Üdvözlet!
Két Bonsai-al rendelkezek, egy Kínai Szíllel, és egy Ficus Ginsenggel. Mindkettőt bevásárlóközpontban vettem. A Szílt az egyik Obiban azt hiszem. Pontosan nem tudom, hogy hol, lehet, hogy az Alföldön, de az is lehet, hogy Kaposvár/Pécs/Bonyhád környékén. A Ficus Ginsenget pedig a Lidl-ben, Dombóváron. Nézett is egyet a kasszás, meg úgy alles zusammen mindenki.

Kínai Szíl 2005.02.28-án vásárolt, Obiban.
Ficus Ginseng 2005.08.06-án vásárolt, Lidlben.

Képek:

Kínai Szíl
~ 2005.03.12-én fotózott kép
~ 2005.04.18-án fotózott kép
~ 2005.04.18-án fotózott kép

Ginseng
2005.08.06-án fotózott kép
- | | - Együtt a két Bonsai

Friss mai képek (2016.02.14)
Ginseng földje
Ginseng levelei
Ginseng
Szíl
Szíl fásodott szára
Szíl törzse
Szíl földje
Szíl 2

- A hozzászólásom tapasztalatokat ad, és kérdéseket tesz fel -

A Szíl bonsaiom nálam van a vásárlás óta 2 hét híján 1 éve.
A Ginseng nálam van a vásárlás óta 7 hónap és ~9 napja.

Tapasztalataim
A Hirthbonsai oldal mindkét fajtáról ad némi eligazodást az oldalukon, hogy hogyan kell őket gondozni. Leírják azt is, hogy mindkettő szívós. Konkrétan fogalmazva: a Szíl nagy túlélő, a Ginseng pedig igénytelen, és nehezen szárad ki. Nos mindkettőt igazolni tudom a saját tapasztalataim alapján is.

Kezdetben a Szíl a szobámban volt egy jó darabig. 1-2 naponta ha nem locsoltam, akkor hullottak a levelei, de rendesen. Forgattam is, hogy más szögből érje a fény, illetve kezdetben kizárólag lágy vizet próbáltam neki adni. Néha megforraltam és hagytam lehűlni, néha csak hagytam a csapvizet pár napig állni. És ugyan csak az is igaz, hogy a téli időszakban hihetetlen hosszúra tudtak nőni a szárai, ami jelentősen vett az energiájából vissza. Egy idő után lekerült a konyhába. Ott már sokkal jobban érezte magát, nem igényelte a napi öntözést. Azóta lett van a szobám helyett, és gyakran csak hetente locsolgatom, gyakran elfeledkezek róla. A földje száradni szokott, de viszonylag nehezen válik teljesen fehérré. Amikor ez megtörténik, már kezdődnek nála a problémák. Hullik a levele, besárgulnak, elfonnyadnak, érintésre leesnek. Nyáron kint is hagytam a teraszon, sajnos délig jelentősen erős napfényt kellett kiálljon, és gyakran teljesen fel is forrósodott az asztal, amin állt, pedig a teraszon áll ez az asztal, és mégis... Ennek ellenére a levelei nem égtek meg sosem. A Ginseng is bírta mindezt. A biztonság kedvéért inkább visszavittem az ablakpárkányra. A Ginsenget sokkal tovább kint hagytam, szinte egész nyáron kint volt, majd télre be lett hozva a képeken is jól látszó helyre. Az ablaktól úgy 1 méterre lehet, és messze van a radiátortól is, huzatot sem kaphat. Előtte pedig a Szíl foglal helyet, átkerült télről, az ablakpárkányról a Ginseng elé. Nem szerettem volna, hogy huzatot kapjon, illetve télen volt egy nagyobb incidens, és azt hittem, hogy nem fogja túlélni. A levelei elfonnyadtak, feltételezem, hogy a radiátor miatt, mivel éppen a párkány alatt helyezkedik el, és felfelé áramlik a meleg levegő. Az elején még tele volt a lombkoronája levelekkel, aztán fokozatosan hullásba kezdtek, illetve egy része, mint írtam, lekókadva megfonnyadt. Végül az egész teljesen kopasszá változott. Gondoltam, hogy ez a téllel jár együtt, de nagyon féltem tőle, hogy meghalt. Locsolva lett, aztán egyszer csak újra kihajtott. Hihetetlen gyorsan. Most ismét szép, és erősnek néz ki. Nem gyakran locsolom, a levelei egyáltalán nem hullanak, és nem sárgulnak, nem barnulnak, és foltok sincsenek rajta. Egyébként voltak vele gondok az 1 éve alatt - gyakran sárgultak a levelei, volt 1-1 foltos is, illetve gyakran hullott a levele. Amióta lent tartom, nincs vele semmi gond. Viszont a földjén elkezdett megjelenni valami fehér dolog. Arra gondolok, hogy lehet, hogy a Ginsengtől kaphatta el, mivel jelentősen közel vannak egymáshoz. Illetve gyakori az is, hogy a talaja zöldes. Bár az is lehet, hogy a víz miatt van, már rengeteg ideje lusta vagyok állott vagy forralt vizet adni neki, a csapról kapja a vizet, langyosat.

A Ginsenggel az idő alatt semmi probléma nem volt. A leveleit úgy hullatja, hogy csak azt veszem észre, hogy a földjén barna színű leveleket lehullatta. Egyes 1-1 levelei sárgásak, barnásak, de nem gyakori. Amióta megvan nem metszettem egyszer sem. Már ideje lenne. Nagyon keveset nőttek a levelei. A földje viszont jelentősen fehér. Illetve attól tartok, hogy nem megfelelő a tálja. Egyrészt, mert kerek, másrészt pedig nem lehet leszedni róla a tálat, illetve eleve az egész növény a kék tálján kívül egy sima műanyag tartóban van, mint általában a virágok nagyja...

Szóval mindkettő szívós, a Szílnek voltak gondjai, de túlélte. Mégis azt olvastam akár a Hirth-en akár máshol, hogy lehet, hogy csak 1-2 hétig bírják, jobb esetben pár évig... Az enyémek már megütik lassan az egy évet, és jól vannak. Nem is értem ezt a kijelentést, hiszen amíg idáig eljut a növény legalább 5-7 évet növesztik, és hogy lehet az, hogy az ő kezük között sem halnak meg? Akkor a vevő kezei között miért is halnának meg? Vagy az a helyzet, hogy ezek a Bonsai-ok szívósabbak a többieknél?

Vásárláskor ezeket néztem:
Semmi különlegeset nem néztem, kizárólag alapvető dolgokat. Megnéztem a törzs állapotát. Olyat választottam, ami nagyobb méretű volt, illetve szép nagy volt a lombkoronája. Néztem a leveleinek a minőségét is, és próbáltam olyat venni, ami lehetőleg nem beteg... És jelenleg itt tartok.

Rengeteg kérdésem lenne úgy egyébként, és remélem, hogy tudtok segíteni.

Kérdéseim:
- Ténylegesen szükség van a lágyított vízre, az állott vízre? Mivel én már majdhogynem egy éve sima csapvizet adok nekik, és nincs bajuk.
- A képeken látható fehér cucc a földjükön mitől lehet?
- Át kell-e ültetni őket egy másik tálba vagy sem? Nem merem kiemelni a földből, hátha megsérül a növény... szóval nem akarom megnézni a gyökerét.
- Eddig még ennyi idő alatt nem kaptak tápoldatot, de vettem nekik Bonsai folyékony tápoldatot. A Szílt úgy vettem, hogy eleve kapott kis fehér golyó alakú tápszert... azok már jelentősen eltűntek a földjéből. A Ginsengnek nem volt semmi ilyesmije a földjében. Idén már szükséges tápoldatozni, jól hiszem?
- Esetleg betegek a levelei? Valaki lát valamit rajtuk?
- Mire figyeljek oda? Hogyan tudnám megoldani, hogy még sokáig életben maradjanak?

Egy kicsit kiégtem a Bonsai ügyben. Legalább is új vizekre szeretnék evezni. Szeretnék új Bonsait, és szeretnék vele többet foglalkozni.

- Mégis hogyan szerezhetek a szabadból Bonsai fát? Ennek mi a pontos menete? Írtak már ezt is meg azt is a neten, illetve könyvekbe, de mégis hogy néz ez ki? Hip-hop kimegyek a közeli erdőbe, feltérképezem, keresek kisméretű fákat, és kiszedem valahogy? Esetleg megnézem valami növényhatározóban, hogy milyen fát találtam, és megnéztem, hogy lehet e ebből Bonsait gyártani, és akkor ennyi az egész?
- Hogyan készíthetek Bonsainak földet? Mert megvenni nem szeretném, elég drágák az egyéni kevert földek... Milyen erdőbe kell kimenni értük, meg ennek mi a menete?
- Hogyan tanulhatnám meg, hogy profibbá válhassak ezen a területen?
- A kialakított stílusú fákat ugye már nem lehet tovább alakítani? Ezeket már nem tudom alakítani, amikkel rendelkezem?
- Hogyan érhetem el azt, hogy még jobban növekedjenek? Az idő alatt a Szíl törzse talán egy picit vastagodott, de más semmi.
- Hogyan dugványozzak? A Szíl most azért néz ki ilyen gyatrán, mert most jött helyre a téli kopaszságából, és szeretnék dugványozni. Milyen földbe? Ilyen földet hol tudok szerezni?
- Mi a helyzet azzal, ha van egy hosszú fás rész, amin már nem nő levél és új hajtás, hanem a végén kezd kinőni, és marha hosszú nyúlvány lesz az egész? Gondolom nem vághatom csak úgy le, mert a fás részen már nem nő semmi... Szerintem ronda. Lásd a képeknél. Ezzel mit lehet kezdeni?
- Nincs esetleg valami tanfolyam, ami rendesen lépésről lépésre bemutatna mindent, hogy hogyan lehet a szabadból szerezni Bonsait, mire kell odafigyelni vásárláskor... És nem, nem csak minimális 1-1 oldalas leírást adnak, mint a könyvek, hanem mindent elmondanak, leírnak?...

Most így első szusszra ennyi... Várom a válaszokat. Köszönöm szépen.

(#454) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Sziasztok! Kínai szil átültetésében tud valaki segíteni? Nemigazán találok infókat a neten. Le kell szedni az összes előtte levő földet a gyökerekről is vagy valamennyit rajta kell hagyni? Köszönöm! :R

Nem akadama, de ezt vettem amúgy földnek.

[ Szerkesztve ]

(#455) tPedro_


tPedro_
őstag

Sziasztok!

Van egy IKEA-ban vásárolt Ficus Microcarpa Ginseng növényem.

Amióta hazahoztam, folyamatosan hullajtja a levelei, lombkoronája kb a felére csökkent. Naponta 1-2 levélről van szó, van hogy többről is.
Ezek a lehulló levelek nem száradnak el, látszólag semmi bajuk nincsen, szép zöldek. (Kb hetente van 1-2 elszáradt, összepöndörödött levél is.)

Panelban, ablaktól kb 1,5m távolságra van. Hetente egyszer kap vizet úgy, hogy a kaspóból kivéve a műanyag cserepet vízzel teli tálba állítom és addig hagyom benne, amíg még szív fel vizet.

Mit csinálok rosszul? A túl sok vagy a túl kevés öntözéstől hullhat a levele? Esetleg mástól?

Ma pl ezt vettem észre, hogy egy friss, apró, kb fél-egy centis ép levelet is ledobott.

Köszönöm előre is.
Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#456) fravik válasza tPedro_ (#455) üzenetére


fravik
tag

Szia! A helye okés, a ginseng szereti a sok fényt. Sajnos hatalmas a környezetváltozás (fény, hőmérséklet, páratartalom), ami kb automatikusan ilyen reakciót vált ki a növényekből. :( Ne keseredj el, csinálj mindent úgy, ahogy olvastad/tudod (a locsolás is rendben van így) és várd meg, hogy akklimatizálódjon a megrászkódtatás után.
Kérdés még... az ablak közelsége azt jelenti, hogy a radiátor is ott van? Mert akkor sürgősen tedd át máshova, a radiátor olyan a téli időszakban a fának, mintha tábortüzet gyújtottál volna mellette. Ezen kívül nem érte huzat ugye? A szellőztetést nem bírja, ha közvetlenül a huzatban van.
A páratartalom lehet még a szűk keresztmetszet, próbáld meg valamilyen szórófejes spriccelővel naponta 2-3x fújd le vízzel, hogy kicsit növeld a páratartalmat körülötte... a panel kb 25-35%-os páratartalma nagyon kevés nekik, legalább 60-70% lenne optimális. Egyébként az embernek is ;)

"Always remember that you are absolutely unique. Just like everyone else."

(#457) tPedro_ válasza fravik (#456) üzenetére


tPedro_
őstag

Szia!

Az kimaradt, hogy a vasarlas mar tobb honapja volt, gondolom az akklimatizalodas ennyi ido alatt mar vegbe ment.

A radiator az ablaknal van, a noveny viszont onnan kb 1.5 meterre, egy asztalon, a szoba kozepen.
Huzat nem eri. Az asztal miatt maceras lenne a spricceles, de beszerzek ala egy nagyobb talat akkor, amibe nem er bele a noveny, viszont allhat benne a viz. Ez talan segit a paratartalmon.

(#458) Vigneau válasza tPedro_ (#457) üzenetére


Vigneau
félisten

Rendbe fog jönni, tapasztalataim szerint igen igénytelen. Tavasszal viszont ültesd át, vagy frissítsd meg a földjét. Én viszont csak szimplán szoktam locsolni, nem merítem.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#460) golya85


golya85
csendes tag

Sziasztok!

Egy ideje már gondolkodok bonsai-on, van is már két kiszemeltem. Mit ajánlanátok első fának egy kezdőnek: Borágófa(Carmona microphylla), vagy Kínai szil(Ulmus parvifolia)?
Családi házban lenne, teraszon is tudnám tartani nyáron, ha igényli. Télen pedig szoba(max 20-22 fok, egy nyitott akvárum is van, talán nem olyan száraz levegő).

Köszönöm előre is! :)

(#461) Vigneau válasza golya85 (#460) üzenetére


Vigneau
félisten

Szia!

Lakótelepi lakásban nálam az első 1 év, a második 1/2 év után megadta magát minden előjel nélkül. Ami igazán igénytelen és toleráns, az a Ficus Ginseng és Benjamina.

Vigi

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#462) golya85 válasza Vigneau (#461) üzenetére


golya85
csendes tag

Jól néz ki az a fajta is: [link] :D
A kisebb levelűek jobban tetszenek, de úgy nézem igényesebbek is. Lehet Fikusz lesz akkor még is.

Köszi a választ! :)

(#463) Vigneau válasza golya85 (#462) üzenetére


Vigneau
félisten

Igazán nincs mit. Sikerült valami pofást hazavinni már? ;)

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#464) golya85 válasza Vigneau (#463) üzenetére


golya85
csendes tag

Igen, pont tegnap jött meg. Az lett végül, amit linkeltem (Ficus retusa). Nekem tetszik, aztán majd kiderül hogy jövünk ki egymással. ;)

(#465) bb0t


bb0t
senior tag
LOGOUT blog (1)

Sziasztok!
Két napja kaptam ezt a szép Ficus ginsenget. A levelein nyugtalanító dolgokat fedeztem fel. Mi lehet? :F

[ Szerkesztve ]

Talán azoknak való leginkább a hatalom, akik nem vágynak rá. Azoknak, akiket (...) a sors állít az élre, akik szükségből öltik fel a palástot, s aztán maguk is meglepődnek rajta, mennyire jól illik a vállukra.

(#466) Vigneau válasza bb0t (#465) üzenetére


Vigneau
félisten

Szia!

Nekem akkor ilyen pöttyös, mikor a metszés után a saját nedve a levél tetejére csöpög.

Vigi

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#467) golya85 válasza bb0t (#465) üzenetére


golya85
csendes tag

Szia!

Amikor megkaptam, az enyémen is voltak hasonló foltok, de mostanra eltűntek. Lehet a saját nedve volt.
A kör alakú foltokat nem tudom mi okozhatta, nem láttam még ilyet. Ha csak az az egy levél, szerintem nem kell vele foglalkozni.

Tomi

(#468) bb0t válasza Vigneau (#466) üzenetére


bb0t
senior tag
LOGOUT blog (1)

Szia!

Ez valóban lehetséges, mert metszés után vettem észre.
Ha már metszés: van arról valami jó anyag, hogyan érdemes nekiállni? Fogalmam sincs igazából. Azt olvastam, hogy 8 levélpáron túl érdemes metszeni, de azért ennél egyértelműbb leírás kéne. :)

golya85: Van még néhány ilyen levél, majd figyelem. :F

Talán azoknak való leginkább a hatalom, akik nem vágynak rá. Azoknak, akiket (...) a sors állít az élre, akik szükségből öltik fel a palástot, s aztán maguk is meglepődnek rajta, mennyire jól illik a vállukra.

(#469) golya85 válasza bb0t (#468) üzenetére


golya85
csendes tag

Nem lehet, hogy valami fizikai sérülés? Mintha meg lennének nyomódva/törve a levelek. :F

(#470) Vigneau válasza bb0t (#468) üzenetére


Vigneau
félisten

Nos, valóban kb. ez a helyes leírás a metszésre. De én azt az elvet vallom, hogy szemre kell kihozni azt a formát, amit szeretnél. Általában először az aránytalanul nagy leveleket és túlhajtásokat távolítom el. Utána pedig megnézem, mi az, ami még nem illik a kívánt forma összképéhez. Bár az is igaz, én a magam szórakoztatására tartom ezeket a kis fákat, nem kiállításra szánom. :B

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#471) bb0t


bb0t
senior tag
LOGOUT blog (1)

Tudtok abban segíteni, hogy mi lehet az alábbi fotókon látható elváltozás? Mire hazaértem ma elég sok levelet elhullajtott a ficus ginsengem. Talán melege van? 17-én kaptam azóta még nem locsoltam meg, mert nedves a földje még most is.

Talán azoknak való leginkább a hatalom, akik nem vágynak rá. Azoknak, akiket (...) a sors állít az élre, akik szükségből öltik fel a palástot, s aztán maguk is meglepődnek rajta, mennyire jól illik a vállukra.

(#472) tPedro_ válasza bb0t (#471) üzenetére


tPedro_
őstag

Sajnos segíteni nem tudok, de nálam ugyanezt csinálta. Onnantól kezdve, hogy megvettem az IKEA-ban, napi szinten dobott le 3-5 levelet.

Aztán szüleimhez került, hátha ott jobban szereti a klímát, de továbbra is potyogtak a levelei, pedig teljesen más környezet, mint ahol én lakom.

Mikor legutóbb néztem, már egy nagy levele se volt meg, csak amiket újonnan hozott, de azok is lepotyognak, amikor még csak kb 1.5 cm-esek és világoszöldek.

(#473) modflow


modflow
veterán

Úgy látom elég kihalt ez a topik.... :(
Van esetleg máshol kicsit jobban pörgő topik?

(#474) Vigneau válasza tPedro_ (#472) üzenetére


Vigneau
félisten

Én is jártam már úgy, hogy nem változott semmilyen körülmény, de egyik napról a másikra a több hónapig szépen éldegélő kis fám adta meg magát. Lekonyult, ledobálta a leveleit, virágait, majd kiszáradt, nem reagálva a locsolásra.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#475) bb0t válasza modflow (#473) üzenetére


bb0t
senior tag
LOGOUT blog (1)

Facebookon vannak bonsaios csoportok.

Talán azoknak való leginkább a hatalom, akik nem vágynak rá. Azoknak, akiket (...) a sors állít az élre, akik szükségből öltik fel a palástot, s aztán maguk is meglepődnek rajta, mennyire jól illik a vállukra.

(#476) modflow válasza bb0t (#475) üzenetére


modflow
veterán

Köszi, megnézem. :)

(#477) Dudika80


Dudika80
újonc

Kedves Bonsai megszállottak, kedves ismeretlen bonsai kedvelők! Szeretném kérni segítségeteket, kérlek adjatok tanácsot, segítséget az alábbiakhoz:Válaszotokat, segítségeteket előre is megköszönöm!

- Kérdezem, meglévő bonsaimnak hogyan lesznek picikék a levelei?
- Kaptam két magról vetett, kb. 20 cm-es tölgy "fácskát". Szeretnék belőle egy bonsait kialakítani. Át kellene ültetni, mert csak egy kis föld labdávala a kerti földdel fel lett véve és két cserépbe bele lett téve. Kérdéseim:
- milyen földbe ültessem (olvastam, hogy agyagos föld kell, azt lehet kapni?)- mekkora cserépbe ültessem, hosszú gyökerei vannak, azokat körbe tekerem a cserépbe? Agyag granulátum kell-e, hova cserép aljába, belülre, vagy a cserép alá? Már most meg kell drótoznom, hogy tudjam alakítani? Milyen öntözést igényel? Van erkélyünk, ahol nyáron 50 fok is van, vagy függő folyosó (huzatos) reggel 9 óráig süt oda a nap. hol lenne jó helye?

(#478) g.viktor93


g.viktor93
csendes újonc

Sziasztok!

Bonsai tartásról már olvasgattam pár dolgot, tudok ezt-azt van is pár bonsaiom amit itt-ott vásároltam. Most egy építkezésről sikerült megmentenem egy 30 centis szép formájú juhart. Olvasgattam a saját bonsai nevelésről is de konkrét dolgot nem találtam:
Mitől nem fog nőni a törzse?
Azt tudom, hogy most fiatalon ki kell ültetni pár évig. Mivel már a magassága akár végleges magasság is lehet. mit kell tennem (most a kezdetek kezdetén), hogy a törzse ne legyen magasabb?

Köszönöm a válaszokat.

(#479) Nori:)


Nori:)
újonc

Sziasztok! Ma vettem egy ficus bonsait, szeretném kérdezni, hogy nem-e kell átültetni?! Elég kicsinek látom a cserepet a növényhez képest. Ha át kell, akkor mekkora cserépbe ültessem? Gyökeret kell metszeni? Majd 12 cm átmérőjű cserépben van. Előre is nagyon szépen köszönöm Sziasztok! Ma vettem egy ficus bonsait, szeretném kérdezni, hogy nem-e kell átültetni?! Elég kicsinek látom a cserepet a növényhez képest. Ha át kell, akkor mekkora cserépbe ültessem? Gyökeret kell metszeni? Majd 12 cm átmérőjű cserépben van. Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :R :R További szép napot mindenkinek!
Üdv :)

[ Szerkesztve ]

(#480) Vigneau válasza Nori:) (#479) üzenetére


Vigneau
félisten

Szia!

Ez egy kezdeti keltető edény, ami növendékfának való és amúgy sem valami szép. Egy picivel nagyobb és egyben csinibb kerámiacserépbe raknám át, valamint a már elhalt gyökerektől szabadítanám meg. Majd 1-2 év fejlődés után újra ültetném (földfrissítéssel). Szerencsére ez egy igen toleráns fajta, jól bírja a klímánkat.

Vigi

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#481) Nori:) válasza Vigneau (#480) üzenetére


Nori:)
újonc

Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :R Milyen földbe ültessem át?

(#482) Vigneau válasza Nori:) (#481) üzenetére


Vigneau
félisten

Igazán nincs mit Nori! ;)

Sokan esküsznek a bekevert bonsai földre, ami valóban jó, hiszen a PH értéke miatt segít sanyargatni és pici méreten tartani a növényt. De meg fogsz lepődni, én szimpla általános virágföldet használok. Lehet, néha nagyobbak az új hajtások, de így még nem igazán halt ki egy növényem sem, ellentétben a klasszik bonsai földdel.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#483) Nori:) válasza Vigneau (#482) üzenetére


Nori:)
újonc

Mikor megvettem jól megöntöztem, nagyon könnyű volt. Megszívta magát vízzel rendesen. Átültettem szám viragofoldbe, ahogy írod. De nem mertem meglocsolni, nehogy kirohadjon. Mikor locsoljam meg?
A gyökereket nem kellett megvágni szerintem, igaz volt barnás színű része is, de abból fakadnak ki feher gyokerhajtasok. Köszönöm a valaszod! Nagy segítség egy kezdő amatőrnek!

(#484) Vigneau válasza Nori:) (#483) üzenetére


Vigneau
félisten

A vele adott föld egy ültető, porózus közeg. Azt a célt szolgálja, hogy könnyebben gyökeret verjen a facsemete.

Locsolás érzéssel, kb. 3-4 naponta nem árt. Sose hagyd cserepesre kiszáradni. De ne is álljon a víz alatta, ha van kis tálkája.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#485) Nori:) válasza Vigneau (#484) üzenetére


Nori:)
újonc

Rendben! Köszönöm a választ! :) Akkor gondolom kicsit hagyhatom megszikkadni a földjét, és csak óvatosan adok neki. Remélem nem keveset. Egy kaspóba ültettem át, kis tálkája nincs sajnos.

(#486) Vigneau válasza Nori:) (#485) üzenetére


Vigneau
félisten

Persze, nem kell túllocsolni. Én ebbe a hibába szaladtam bele az egyik porcsinemnél, ki is rohadt szegény szép lassan... :U

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#487) ChrystianHUN


ChrystianHUN
csendes tag

Sziasztok!
Van egy ficus bonsai facskank. Sajnos elrontottuk mert a klima szereles utan abban a szobabam maradt es szerintem megfazott. Jelenleg az osszes leveket ledobta. Kapott egy friss bonsai foldes atultetest es bonsai tapoldatot. Mit gondoltok magahoz fog tudni terni?

(#488) Vigneau válasza ChrystianHUN (#487) üzenetére


Vigneau
félisten

Szia!

Van esély rá. Tedd az ablakba vagy közel hozzá. Érje némi napocska - lehetőleg a délutáni órákban - és pár héten belül megjelenhetnek a levélkezdemények. Addig pedig csak óvatosan a locsolással.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#489) ChrystianHUN válasza Vigneau (#488) üzenetére


ChrystianHUN
csendes tag

Koszonom pontosan igy tettem a logika is ezt diktalta ugyhogy mar harom napja az uj helyen van. Remelem, hogy feleled szegenyke :)

(#490)



addikt

Sziasztok!

Pár hónapja vettem egy bonsait fácskát. Nem sokkal később ledobta az összes levelét és tele lett "pókhálóval" mintha tetves lenne, már kb csak 1 kóró maradt belőle.

Akkor olyan minden mindegy alapon kiszedtem a földből és zuhany alatt fogkefével teljesen lecsutakoltam, majd új földbe és cserébe ültettem. Sajnos csak sima virágföld volt itthon.

Szépen el is kezdett egy csomó szép új zöld hajtást hozni, de az új ágacskáiról folyamatosan rohadnak le a levelek, ahogy a fotón is látszik. Most "pókhálót" nem látok, de az új virágföld felszíne azonnal ilyen zuzmós lett, nem tudom ez számít-e valamit.
Kép alapján tudnátok segíteni mi a baja, vagy mit kell csináljak vele?

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#491) joe5577 válasza (#490) üzenetére


joe5577
csendes tag

http://rabi-bonsai.blogspot.com/2010/02/elsosegely.html?m=1

(#492) válasza joe5577 (#491) üzenetére



addikt

köszi ez hasznos.
Viszont nálam már egyszer újraindult a fa, de aztán megint elkezdett haldokolni, szóval valami lehet nálam, amit nem szeret. Erre szeretnék rájönni, hogy inkubátor után se essen vissza mindig. :(

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#493) batman. válasza joe5577 (#491) üzenetére


batman.
senior tag

Sziasztok!
Sajnos én tudom mi a baja a Borágófámnak. :B megfázott :B
Még reménykedem.

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#494) Gonosz15


Gonosz15
aktív tag

Sziasztok,

Valaki meg tudná mondani, hogy mi ez a fehér réteg a fa gyökerén?
Mivel tudnám eltüntetni? :F

[kép]

[kép]

Köszi előre is! :R

"Az igazi érték az nem is a szépség, meg nem az intelligencia, nem a humorérzék, nem az hogy milyen a kocsid, vagy az hogy mi a neved, hanem ha te kerülsz szóba azt mondják egy korrekt gyerek."

(#495) RastaKillah válasza Gonosz15 (#494) üzenetére


RastaKillah
újonc

Bár gondolom már történt valami a picivel, valamint egyáltalán nem vagyok szakember, de szívesen ötletelek:
úgy látom a képeken, hogy az gomba. Ha nincs gomba ölő szered, dohányt vagy fokhagymát ajánlok ellene, mint házi módszer. Nézz utána neten, hogyan készítsd, de tudtommal a dohányt csak kiáztatod, ahogy a fokhagymát is, miután szétpréselted, illetve apróra vagy vékonyra szelted. Az oldatot sprayvel permetezd, vagy kesztyűvel fröcsköld rá, akár elkenve ott, ahol megszaladt. Kiáztatott dohányt a nikotin miatt semmiképp nem ajánlom csupasz bőrre, oldott állapotban magas koncentráció jöhet létre.

Több helyen is láttam itt a fehér foltos leveleket, legtöbb esetben ez az ásványi sók kiülésének jele a leveleken. Ha kapott megfelelő tápot a picike, érdemes desztillált vízzel locsolni egy jó darabig, figyelve, hogy táp hiány ne lépjen fel, mert a deszt víz old a legjobban, ki mos mindent. Esetleg érdemes a leveleit óvatosan lefürdetni, vagy néha azt is deszt vízzel lefújni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.