Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) chipi89


chipi89
tag

Sziasztok!

Nem találtam ilyen témát és ezért úgy gondolom, hogy nyitok egyet.

Gondolom ismeritek már a Raspberry Pi pc ket, ennek a sorozatnak egy újabb kiadása a Banana Pi, amiben már A20 -s procit szereltek és Cortex7 dual core dobog a lelkében 1Gb rammal.
Több változattal is rendelkezik, mint a sima megszokott board és a router változata.

A BPi-R1 egy Banana Pi mini PC alaplap kiegészítve egy gigabites vezetékes és egy 300Mbps wireless N router kombinációjával, melyet kifejezetten intelligens otthoni használatra szántak.

Főbb jellemzői:
-Banana Pi A20 ARM Cortex-A7 Dual-core 1GB RAM alaplap
-Android 4.2.2. támogatás
-OpenWrt támogatás
-Integrál 300Mbps 'N' szabványú wireless modul
-Beépített gigabites WAN/LAN BCM53125 vezérlővel
-Opcionális antenna csatlakozás
-Full HD video kimenet
-2,5'-os HDD/SSD alaplapi csatlakozási hely

Ezzel kapcsolatos lenne a kérdésem is, hogy felszeretném éleszteni a lan portokat, de nem sikerült. Lubuntu -t tettem fel az eszközre.
Amire én szeretném használni, router, nas, illetve a közeljövőben kezeljen pár hardver eszközömet... nyomtatót, usb webcam stb...

Hogyan tudom beállítani a Eth portokat?
/etc/network/insterfaces ben nem látok több konfigot, mely az Eth0 ra és a Wlan0 ra vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

(#2) mzolcsi válasza chipi89 (#1) üzenetére


mzolcsi
csendes tag

Szia,

Én is tervezem, hogy veszek egy ilyen router-t. Ami kiváltaná a mostanit és a NAS-t is.
Openwrt-vel próbáltad már innen: [link]

Amit még szeretnék megkérdezni, hogy SATA-s HDD-vel próbáltad már. Mert terveim szerint egy WD RED-t tennék bele.

Zoli

[ Szerkesztve ]

(#3) qisqaqas válasza chipi89 (#1) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Amit be akarsz állítani az egy switch. a HDD hely túloldalán van egy kis 6(?) portos switch chip(broadcom cucc). Egyik ága megy be a SoC-hoz, másik 5nek van rendes kivezetése — ezeket látod. Beállító eszköze a swconfig. Arra figyelj, hogy a kernelmodulok legyenek betöltve! Mind a swconfighoz, mind a switch eszközhöz! Az interfaces fájlt meg majd neked kell megírni. :))

Zoli, nekem egy régebbi 250GB Seagate lemez megy rajta. Ha vinyót teszel rá akkor nagyobb PSU kell neki, ezzel számolj! Nálam egy 3A-s táp látja el delejjel. Gyártói fórumon írták többen, hogy a SATA port nem ad le elég feszültséget a meghajtáshoz; bár nálam ilyen gond nem jelentkezett.

Szerk.: OpenWRT sem az igazi még.(de a legzavaróbb a csomaghiány) Debian sem teljes még. Egyelőre a Fedora21 áll a legjobban. Van már teljesen működőképes, de az tákolt. A commit jelenleg beolvasztásra várakozik. Ott pár hét és menni fog minden 'out of the box'.

[ Szerkesztve ]

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#4) Sir Gunar


Sir Gunar
aktív tag

Már nem kell sokat várni és itt lesz a 4 magos verzó, az oldalukon olvasni is lehet róla, hogy jön! Persze tud majd más ujdonságot is.
Én kivárom és androidos car pc gyanánt szeretném majd használni, de kell hozzá egy ütős IPS kijelző 7"-os és GPS meg GSM modul is, amik elvben ehhez is hazzátehetők mint a Raspberry-hez, igaz kijelzőben még csak ezt találtam: [link] talán jó lesz.
Ha vki tud netán tanácsokkal segíteni, azt szívesen venném! :R

[ Szerkesztve ]

(#5) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Érdeklődnék, hogy működik e már a wifi openwrt alatt?

(#6) Szita1


Szita1
tag

Van már működő img fájl amin minden megy?Wifi, lan, gpio port, stb? Nem szívesen vennék 30 ért egy jól kinéző, igéretes, chip kupacot :)

(#7) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Megrendeltem, összeállítottam, bekapcsoltam Openwrt-vel.

A tp-link 941N-et cseréltem le.

+ Lan és wifi nekem megfelelő, hozza a 941N-teljedítményét..

- www.szelessavindex.hu oldal tesztelése alatt megfagy. Nem tudom, hogy hardware vagy software probléma...

(#8) _Dumber_


_Dumber_
őstag

több mint 1 hete nyúzom.. Egy 941N-es-t kellett volna leváltania.

A hivatalos oldalról az Openwrt-t raktam fel. (Kernel 3.14)
Egy TP-link TP-WA850RE-vel karöltve kellett volna biztosítani a lefedettséget a lakásban

Először nagyon elkeseredtem, mivel a 2 percenként dobálta le a wifi-s klienseket a hálóról.
40MHz-s 11-es csatornán (7 felett nincs a környékben jel)
Nem írom le a szenvedésemet, csak a végeredményt:

TP-WA850RE - kidobva, mert nem tud vele együttműködni.
941-N- szintén Openwrt-vel bekonfigolva a következő szerint:

Lamobo-R1: Hozzáférési pont (WDS) - 20MHz - 9es csatorna
941-N : Ügyfél (WDS) - Hozzáférési pont (WDS) + 20MHz - 9es csatorna

A hálózat stabil.
LAN-WAN átvitel cc 35Mbps
WIFI-WAN cc 26Mbps

Amit nem ajánlott használni:
40MHz-n szakadozó wifi háló...
WDS-nélkül az extender-rel szintén instabil

Próbáltam ez alapján ezt (Lamobo-R1) felrakni (3.18-as kernel)

Valahogy nem bírok vele... Az R1 bebootol, de semmivel nem érem el. Mivel kábelnetem van, ezért az R1-en keresztül UTP-n elérem a netet, de ip-t a kábelszolgáltató ad, és ezt csak routingoja az R1 a gépemhez.

Van ötlete valakinek, hogy mit rontok el?

[ Szerkesztve ]

(#9) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Openwrt fórumban segítséggel felszenvedtem suste féle sima BananaPi fw-re a 3.18.11-es csomagot, felvérteztem swconfig-gal, és beállítottam. Mire megcsináltam megjelent egy ehhez nagyon közeli kernel-lel (3.18.09) a hivatalos oldalon is egy R1 verzió.

2 napja fut a 3.18.11 nálam .. a wifi 40Mhz-n. Jelentem: Stabil..
Van még mit fejleszteni rajta, mert egy TP-link sebességben még veri
60-as kébelnetem van... 30-35 Mps nél többet nem sikerült kicsikarni belőle, ugyanakkor lehet nálam visszafogja a rákötött WDS Range extender (941ND+Openwrt) . (egyszer, mikor magában futott, akkor mértem rajta 56-ot is..)
Ugyanakkor amit e mellett tud, (pl SATA) azzal már kísérletezős kedvűeknek szerintem simán megéri.
Most már nem bántam meg.

(#10) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#9) üzenetére


_Dumber_
őstag

Csak hogy rendben legyenek a mértékegységek.. (bár én ezeket soha nem fogom rendesen megtanulni)..
Az előző posztban a számok Mbit/s-ben értendők

(#11) Szita1 válasza _Dumber_ (#10) üzenetére


Szita1
tag

Szia, openwrtre hogy lehet pl wiringBP, vagy 433utils csomagot telepíteni? úgy mintha apt-get install -t használnák?

(#12) _Dumber_ válasza Szita1 (#11) üzenetére


_Dumber_
őstag

Itt parancssorból
opkg install csomagnév

Előtte : opkg update kell, mert csak temp-ben tárolja a csomaglistát, ami újraindításkor elveszik.

(#13) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Sziasztok ismét.

Sikerült egy aránylag jól működő debiant felhegesztenem a kicsikére.
Az alapot innen vettem. Igor Pečovnik munkája. Nem sokat módosítottam. Feltelepítettem ezt azt, beállítottam a bridget, NAT-ot, DHCP-t..stb
3.4-es kernelt használ. Ezzel egyenlőre több minden megy mint a 4.04-en.

Letöltés

Ami megy:

LAN - WAN jól működik.
Bridge: bekötve a LAN és a WLAN
ssh-n elérhető a LAN és a WLAN felől.
Internet elérhető a belső háló felől.

Nekem 60Mbps-es netem van. Ezt hozza sebességben WAN - LAN - WLAN oldalon is. Nagyobb átvitelnél nem volt lehetőségem tesztelni.
Wifi-t is kb 1 órát teszteltem... addig nem dobált le.
Amit nem tudtam letesztelni az a firewall. Kívűlről nem tudom, hogy mennyire véd.

Ami nem működik:
Egy Openwrt-vel felszerelt 941ND-t nem tudtam wlan-on felcsatlakoztatni rá semmilyen módszerrel. (Ha a Lamobo-ra Openwrt-s fw rakok, akkor gond nélkül megy).

Ami alapvető különbség az eddig próbált összes fw-hez képest, hogy az SD-n csak 1 particiót csinál. Úgy gondolom, hogy éppen ezért könnyebb kernelt cserélni.

Ha van lehetőségetek tesztelni és fejleszteni, akkor hajrá... :)

Telepítés : sajnos 8Gb-s kártya kell hozzá, mert arról mentettem le. Ha valakinek sikerül kisebbre faragnia , írja le hogy csinálta.

felrakni kibontás után a szokásos dd parancs :
dd if=lamobo_debian_v2.0.img of=/dev/sdx (az "x" a # fdisk -l, paranccsal kideríthetó)

WAN port - DHCP-re állítva
LAN-WLAN bridge: static - 192.168.2.1
root/123456789
wifi ssid: lamobo - pw:123456789

wifi paramétereket át lehet írni az /etc/hostapd.conf-rt fileban

-----
Amiért én inkább erre szavazok mint az openwrt-re.

Található rengeteg verzió openwrt-ből a neten kifejezetten erre az eszközre.
Alapvetően a kernel a különbség.
3.14-es wifije nem igazán stabil.
3.19 már jó, DE:
Ha az aki kiadta, nem mentette le és nem osztotta meg az adott kernelhez tartozó packages könyvtárakat, akkor minden bizonnyal , mikor 1-2 hónap múlva fejleszteni szeretnénk,
akkor a /snapshots/trunk/sunxi/generic/packages/ könyvtárban már csak az új kernelmodulok vannak meg. Az meg nem lesz jó hozzá. Lehet hegeszteni és átcserélni a kernelt, de nekem maradéktalanul nem sikerült. Látszólag működik, de pl a VPN kapcsolatot a tűzfal nem engedi át (windows kliens -> neten egy VPN kapu)

A debiannak is van grafikus felülete: webmin-nek hívják. Ha valaki igényli így kell felrakni.

[ Szerkesztve ]

(#14) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#13) üzenetére


_Dumber_
őstag

annyi kiegészítés, fogy a dd így nézzen ki:

dd if=lamobo_debian_v2.0.img of=/dev/sdx bs=1M

(#15) Szita1 válasza _Dumber_ (#13) üzenetére


Szita1
tag

Szia nekem is Igor cucca van fent, de sajna a wan bejelentkezik de nem adja tovább a netet lan-wlan-nak. Mi lehet a gond? itt az interfaces :

auto lo
iface lo inet loopback

auto eth0.101
iface eth0.101 inet manual
pre-up swconfig dev eth0 set reset 1
pre-up swconfig dev eth0 set enable_vlan 1
pre-up swconfig dev eth0 vlan 101 set ports '3 8t'
pre-up swconfig dev eth0 set apply 1

auto dsl-provider
iface dsl-provider inet ppp
pre-up /sbin/ifconfig eth0.101 up # line maintained by pppoeconf
provider dsl-provider

auto eth0.102
iface eth0.102 inet manual
pre-up swconfig dev eth0 vlan 102 set ports '0 1 2 4 8t'
pre-up swconfig dev eth0 set apply 1

allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet manual

auto br0
iface br0 inet dhcp
bridge_ports eth0.102 wlan0

(#16) _Dumber_ válasza Szita1 (#15) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ha jol emlékszem a bridge-utils csomag kell.
A configodban a br0-n statikus cimet használj, ne dhcp-t

(#17) _Dumber_ válasza Szita1 (#15) üzenetére


_Dumber_
őstag

Rosszul emlékeztem, elnézést.

Az a csomag fent van.
Ami a configodban szerintem hibás az a dhcp a br0-n, bár nem tudom hogy ezzel az eszközzel akarod e kiadni a dhcp címeket. Ha igen akkor azt statikusra kell állítani és kell az isc-dhcp-server csomag.

Amiért mégsem tudod árforgatni a csomagokat lan oldalra, az a tűzfal (iptables) hiányos beállítása.
Az én iptables beállításimat itt megtalálod. Nem az igazi még, de már NAT-olni tud.

A PPP-t még nem próbáltam, mert nekem nem kell.
Nyilván a beállításokat értelemszerűen át kell írni a PPP-re

Ha minden igaz sikerült kisebbre venni a lentebb belinkelt image-t. Tesztelem, de lassan felkerülhet.

[ Szerkesztve ]

(#18) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#13) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ahogy ígértem itt a 2G-s változat:

[link]

Letöltés után ki kell csomagolni:
tar -zxvf lamobo_debian_3.4_v2.2.img.gz

Majd a megfelelő helyre kiírni:
sudo dd if=lamobo_debian_3.4_v2.2.img of=/dev/sdX bs=1M
(az "x" a # fdisk -l, paranccsal kideríthető)

WAN port - DHCP-re állítva (kábelmodemhez jó)
LAN-WLAN bridge: static - 192.168.2.1
root/123456789
wifi: lamobo/123456789
wifi paramétereket át lehet írni az /etc/hostapd.conf-rt fileban

Firewall már jobb, de még mindig van mit csiszolni rajta.
SSH kinyitva a WAN (22)

[ Szerkesztve ]

(#19) PrinczA


PrinczA
őstag

Lehetne ebből egy "külső wifi-s merevlemezt" összerakni?

(#20) Szita1 válasza PrinczA (#19) üzenetére


Szita1
tag

Hálózaton elérhető meghajtóra gondolsz? Azt gond nélkül.

(#21) Zotykoresz


Zotykoresz
csendes tag

Üdvözlet.

Nemrég beszereztme egy banana pi m1+.
Nem tudok linux os-t futtatni rajta. Android 4.4 béta remekül működik.
Fel másolom az img fájlt a 8gb class 10 micro sd kártyára beteszem a banánba de semmi életjelet nem produkál.
USB billentyűzet, vezeték nélküli egér bedugva működik.
Tudátok segíteni mi az amit nem jól csinálok?
Ismerkedem az eszközzel, linux ismereteim nincsenek...

[ Szerkesztve ]

Nokia 7710 => Samsung Galaxy Mega 6.3 => Lenovo Phab Plus => ???

(#22) Horv válasza Zotykoresz (#21) üzenetére


Horv
csendes tag

Szia!

Így próbálod felrakni? Amúgy melyik linux dist-val próbálkozol?

(#23) Tamás88


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Tudom, hogy az R1-ről van szó, de ugyanúgy Banana Pi-vel kapcsolatos.

Mai napon vettem egy M1+-t, amire egy openWrt-t raktam rá. Miután áram alá kerül, a piros led, illetve a lan csatlakozónál világítanak a lámpák. Csak egy gond van vele, hogy OpenWrt beállító oldala, illetve a putty-al sem tudok rámenni, hogy 1 személyes routerként tudjam használni. A kérdésem az, hogy ti hogyan oldottátok meg?

Ja és már sokat keresgéltem a neten, de mindenhol szinte ugyanezt írják, csakhogy pont a beállítások behozásánál akadok meg.

(#24) Zotykoresz válasza Horv (#22) üzenetére


Zotykoresz
csendes tag

Szia,
kicsit későn reagálok... Köszönöm hogy vetted a fáradságot hogy segítesz.
Az volt a baj hogy class 4-es kártyával próbáltam.
Tettem fel rá androidot, meg azokat a linux verziókat amik itt elérhetőek.
Most más problémám van vele, nem megy a wifi semmilyen rendszerrel. Androidnál ezt írja ki:
... nem jövök rá hogy tönkre ment vagy valamit be kell állítanom.

Nokia 7710 => Samsung Galaxy Mega 6.3 => Lenovo Phab Plus => ???

(#25) HENE


HENE
aktív tag

Sziasztok!

Boldog :F tulajdonosa vagyok egy Banana Pi-nek. SD kártyára a http://simplenas.com/ operációs rendszert tettem fel, ami alapból tudja az openmediavault-ot. Egy 2TB HDD van rákötve SATA-n, NTFS partícióval.

Fájlmegosztásra, FTP-re és torrentre használnám. Az átviteli sebesség sajnos nem éri el a máshol mérteket, (6-8MB/s) sőt egy idő után iszonyatosan belassul, annyira, hogy a filmek lejátszása sem megy, a lejátszó folyamatosan pufferel. Ilyenkor reinstall segít.

Tekintve, hogy nem értek a Linuxhoz (max. nagyon alapszinten) fogalmam sincs, hogy lehetne felderíteni a hiba okát, esetleg milyen napoló fájlokat kellene megnézni.
Ha van esetleg más disztró, amit javasoltok, azt szívesen veszem.

:R

(#26) _Dumber_ válasza HENE (#25) üzenetére


_Dumber_
őstag

Szia!
Az NTFS partició win partició. Linux olvassa és írja, de torrentezésre elég prociigényes. Ez lehet az alapprobléma.
Ha ext4-re formázod jelentősen gyorsul a torrent... cserébe a win nem fogja látni közvetlenül a wines gépbe kötve. Amenyiben hálózatról akarod elérni, elég egy SAMBA szerver a PI-re, és a win is látni fogja (annak ellenére, hogy ext4-re van formázva), de az FTP megosztásoddal is működni fog.

Javaslom ugyanakkor, hogy ne FTP-n játszál le filmeket, hanem próbáld meg a minidlna-t.

(#27) HENE válasza _Dumber_ (#26) üzenetére


HENE
aktív tag

Köszi!
Érdekes amit írsz. A 2TB-t nehéz lenne átformázni, tekintve, hogy elég sok adat van rajta.
Megpróbálom torrent nélkül. SAMBA-n van megosztva, a HTPC azon keresztül éri el, nem FTP-n.

Viszont a lassulás csak néhány nap, (1 hét) után következik be, úgy hogy pl 1-2 torrent futott a háttérben, az is seeden. Ez is okozhatja problémát?

(#28) _Dumber_ válasza HENE (#27) üzenetére


_Dumber_
őstag

1 hét az sok idő.. okozhatja a NTFS, de én másfele keresgetném a hibát. (az hogy alapesetben is lassú, az 99%-hogy NTFS)
pl : írod, hogy reinstall segít..
Tényleg reinstall, vagy restart?
Ha reinstall, akkor megkérdezhetem, hogy mekkora kártyára van feltéve a rendszer?.. Nem lehet, hogy a sok log, meg tmp teleszemeteli a kártyát, és elfogy a hely?

(#29) HENE válasza _Dumber_ (#28) üzenetére


HENE
aktív tag

Reinstall, tehát formázom a kártyát újra rakom rá az image-t.
A kártya 8GB, de amikor felteszem az image-t, akkor nem egy particiót hoz létre, hanem többet. Megnézem este, hogy pontosan hogy néznek ki.

Valami hasonlóra gondoltam, hogy a kártyán történik valami. Gondolom valahogy ki lehet kapcsolni a "szemetelést".

(#30) Kshma válasza HENE (#29) üzenetére


Kshma
újonc

Nekem már több mint egy éve megy egy hasonló konfig,BPi+2TB vinyó. Raspbiant használok FTP, Samba,DiniDlna,transmission kiegészítéssel.
Ami problémákkal találkoztam eddig.
-gigalan kell ha filmet szeretnél nézni rajta

-frissítésekkel óvatosan, nem ártanak, de nem tudni pontosan milyen hatással lehetnek

-gyakori mentés a memória kártyáról, ha jó emlékszem nekem már kettő pusztult el alatta -> tervezgetem az os hdd-re való átrakását, de valahogy nem vesz rá a lélek hogy egy működő rendszert megbolygassak

-sokat szívok/szívtam a torrent kliensekkel, nem tölt fel, próbáltam transmissiont és deluget is. Ami legjobban bejött az a transmission nem démonként futtatva. Egyszerűen linux asztalról indítom(ezt még nem sikerült autómatizálni) Egyébként nulla linux tudásról indulva kezdtem.

(#31) piny


piny
tag

Sziasztok!

Látom nincs egy ideje forgalom a fórumban, de azért hátha:
Használ valaki ilyet?

Minden általam leírt dolog, csak és kizárólag, az én véleményemet tükrözi. Vagy nem, de azt majd én eldöntöm ;)

(#32) abdaizs válasza piny (#31) üzenetére


abdaizs
csendes tag

Szia,

Én most kezdtem el használni, tegnap érkezett meg a cucc. :)

Zsolt

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.