Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) tvamos válasza Danex (#499) üzenetére


tvamos
nagyúr

En MSP430-at, vagy az STM8L-t.
Mar nem emlexem. Kell RF?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#502) Danex válasza tvamos (#501) üzenetére


Danex
addikt

RF mint a vezeték nélküli adó-vevő? Kéne, mert szerintem az tudná a panellakásban átvinni a jelet.

(#503) tvamos válasza Danex (#502) üzenetére


tvamos
nagyúr

En ilyet vettem regebben egy projektemhez. Jo soka elment a ket ceruzaelemrol.
Amikor en vettem, volt kulon kit 3 target boarddal. Most nem talalom, de biztos van most is.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#504) adatfalo


adatfalo
senior tag

Hello!

Nem tudtok valami jó csoportosítást, listát a piacon fellelhető szenzorokról/érzékelőkről (nem ipari felhasználásúakról)? Tudom, hogy nem túl konkrét, de igazából a-z-ig mindent szeretnék átnézni, hogy mi mire való, mi mire képes stb. (bocsánat, ha nagyon rossz a topic)

Előre is köszi! :R

www.adatfalodesign.hu

(#505) tvamos válasza adatfalo (#504) üzenetére


tvamos
nagyúr

Amikor a szakmat tanultam olvastam egy konyvet, az kene neked! Az a cime, hogy nem villamos mennyisegek villamos merese.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#506) adatfalo válasza tvamos (#505) üzenetére


adatfalo
senior tag

Köszi, megpróbálom beszerezni, esetleg valami online "naprakészebb" anyagról nem tudtok? Akár egy webshop is jó, ahol nagy a választék és logikus a kategorizálás. :R

www.adatfalodesign.hu

(#507) Danex válasza adatfalo (#506) üzenetére


Danex
addikt

Talán itt nézegethetsz. [link]

(#508) tvamos válasza adatfalo (#506) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ja... a'szittem a tudomany erdekel...
De megis mit szeretnel erzekelni? CO-t, vagy tavolsagot?

Ilyet meg en sem probaltam... kene venni egyet!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#509) adatfalo válasza tvamos (#508) üzenetére


adatfalo
senior tag

Érdekel a tudomány :D, mérnök vagyok, de nem villamos... Arduino-val bohóckodom én is, de a konkrét "feladatom" az lenne, hogy minél szélesebb körben tisztában legyek a világpiacon található szenzorokkal (ezért már ki is néztem egy antikváriumot ahol beszerezhetem az általad említett könyvet), de a konkrét működésükön kívül az is érdekelne, hogy melyik cég milyen paraméterekkel gyártja ugyan arra a feladatra alkalmas terméket (de nincs konkrétum, hogy mit akarok mérni, ezért kéne minél nagyobb adatbázis amiből szemezgethetek).

www.adatfalodesign.hu

(#510) tvamos válasza adatfalo (#509) üzenetére


tvamos
nagyúr

[link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#511) Pubszon válasza adatfalo (#509) üzenetére


Pubszon
veterán

Én így néztem meg hogy mik vannak, persze nem minden van itt ami a világon, de elég sok, sok mindenre nem is gondoltam.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#512) bajaki


bajaki
őstag

Sziasztok!

Szeretnék megismerkedni az Arduino világával. Ehhez kellene nekem egy kezdőkészlet.

Erről mit gondoltok? Ennyiért jó vétel?

(#513) kagzer válasza bajaki (#512) üzenetére


kagzer
aktív tag

Szia

Fene se tudja.
Én darabokban vettem elég sok mindent, nem számoltam még utána hogy éri meg jobban.
De amúgy ismerkedéshez nagyon jó, tele van hasznos és értelmes dolgokkal.

(#514) DrojDtroll válasza qisqaqas (#500) üzenetére


DrojDtroll
addikt

igen, root felhasználóval is próbáltam

(#515) Pubszon


Pubszon
veterán

I2C interfészt mely kijelzőkhöz tudom használni?
Könnyebb vele dolgozni vagy csak annyi az előnye, hogy elég neki 2 I/O?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#516) Hyperion válasza Pubszon (#515) üzenetére


Hyperion
senior tag

16x2 20x4, valamint grafikusok...Konnyebb vele dolgozni, pont a keves szal miatt. Ajanlott dolog! 😁

(#517) Pubszon válasza Hyperion (#516) üzenetére


Pubszon
veterán

Értem, köszi, akkor jól gondoltam.
Kezdetnek ez jó lesz, erre már rá is van integrálva.
A TavIR féle 60 nap alatt arduinoban most itt járok, de majd bepótolom ha megjön. :D

Mi ez az új spoiler gomb? Csak tesztelem.

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#518) kagzer válasza Pubszon (#515) üzenetére


kagzer
aktív tag

Én is csak ajánlani tudom, tulajdonképpen nélküle csak annyiban érdemes, ha magad akarod megírni a vezérlést. De az is csak tanulni jó.

(#519) bacus


bacus
őstag

Az érdekelne, hogy van bármi megoldás elmenteni adatokat sd kártya nélkül?

Pl ha egy digit termosztátot csinálnék, aminek lehet egy coderrel állitani a kapcsolási hőmérsékletét, akkor egy áramszünet után ne kelljen újból beállitani.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#520) happy555 válasza bacus (#519) üzenetére


happy555
aktív tag

Van saját nemfelejtő memóriája.

Nem vagyok babonás, mert az szerencsétlenséget hoz!

(#521) bacus válasza happy555 (#520) üzenetére


bacus
őstag

Hogy érem el? Eddig nem kellett ilyen, de most használnám..

Esetleg vmi minta példa..

Ez lesz az http://www.arduino.cc/en/Reference/EEPROM[link]

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#522) gyapo11 válasza bacus (#521) üzenetére


gyapo11
őstag

Belső eeprom írás példa:
http://arduino.cc/en/Reference/EEPROMWrite
olvasás példa:
http://arduino.cc/en/Reference/EEPROMRead

Azaz, amit beírtál.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#523) Pubszon


Pubszon
veterán

Van olyan IDE ami folyamatábrás?
A könnyebb átláthatóság miatt.

happy555: Most jutott eszembe amit korábban mondtál, egy progi sosincs kész... :D
A kapunyitóm már számolja a nyitás/zárást is, menti az EEPROM-ba, sípol is, meg lassan már boltba is el fog menni magától. :D :R

A TavIR 60 napos tanfolyamján most a speakert vettük, de nekem csak egyszerű sípolás kell, azt pedig PWM vezérléssel oldottam meg, így a delay nem fogja meg a programot.
analogWrite(Speaker, 128); a hangjából ítélve, a PC is ugyan így vezérli.

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#524) mitulabattyi


mitulabattyi
aktív tag

Üdv mindenkinek!
Lenne egy gyors amatőr kérdésem.
Hogy tudom azt megoldani, hogy a kijelzőn megjelenő érték század pontosságú legyen ?
:R

[ Szerkesztve ]

(#525) tibi-d válasza mitulabattyi (#524) üzenetére


tibi-d
tag

Servusz!

lcd.print(Var, 2 ); feltéve, hogy float, vagy double a változó.
Üdv.

(#526) mitulabattyi válasza tibi-d (#525) üzenetére


mitulabattyi
aktív tag

Köszönöm a választ, de integer (int).

(#527) Danex válasza mitulabattyi (#526) üzenetére


Danex
addikt

de az integer az egész szám

(#528) nyunyu


nyunyu
félisten

USB billzet agynak milyen miniatur Arduino kompatibilis cuccot ajanlotok?

Gondolom Mega32u4 procisokban kell gondolkoznom a nativ USB miatt.
Ha jol szamoltam, kellene vagy 20 I/O lab ra

Teensy 2.0++ picit sokba kerul.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#529) mitulabattyi válasza Danex (#527) üzenetére


mitulabattyi
aktív tag

Köszönöm a segítséget. Utánépítek egy kapcsolást, arduino vezérléssel, de bele kellett piszkálni a kódba.
Programozni sajnos (még) nem tudok, de közben megtaláltam a hibát. Egy képletet kellett átírni, és így már úgy jelzi ki, ahogy szeretném.
:R

(#530) qisqaqas válasza nyunyu (#528) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Nem kötelező a natív USB. Hasonló cipőben járok én is amúgy :) Tervezek saját billt.

Googleba: LUFA, VUSB

Mindkettő hasznos tud lenni, ha USB kell. Másik lehetőség a nyers chip. Hozzá csinálni kell PCBt de rendelhetsz is breakout boardot pár dollárért.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#531) Pubszon


Pubszon
veterán

PWM-el vezérelhető potméter van arduinóhoz?
Egy triakot akarok szoftverből vezérelni, most poti van rajta.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#532) qisqaqas válasza Pubszon (#531) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Ezt inkább itt kérdezd meg.

Ha jól tájékozódtam akkor a servo+potméter kivételével nincs rá olcsó és megbízható megoldás. Van egy ilyen projektem is, de inkább átviszem az egészet 12 VDC-re. Olcsóbb :)

De mégis mit szeretnél a triakkal? Nem biztos hogy arra alkalmas amit én hiszek hogy szeretnél.

(#528) nyunyu :

Ami még eszembe jutott, hogy használhatnál Bluetooth-t. Ebayról pár dodóért vehetsz 2.x vagy kicsit drágábban BLE (BT 4.x) adaptereket, direkt kontrollerekhez. Kommunikáció a kettő között soros, aztán a BT pedig intézi a többit. :))

[ Szerkesztve ]

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#533) Pubszon válasza qisqaqas (#532) üzenetére


Pubszon
veterán

Egy segédfazisos kapunyitó motort szeretnek iranyítani vele. :)

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#534) VMatteo


VMatteo
őstag

Sziasztok!
Mint villamosmérnök hallgató, szeretném kicsit gyakorolni a programozást, építést. Honnan érdemes beszerezni, miket érdemes hozzá még rendelni? Könnyen elsajátítható ez a programnyelv?
Előre is köszönöm a választ! :R

Tisztelet a Gépésznek!

(#535) qisqaqas válasza VMatteo (#534) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Ha csak a programozás része érdekel, akkor Python, ha az építés is akkor kezdésnek tökoké. Nem gáz elsajátítani amíg nem akarsz komolyabb dolgokat alkotni, de ezt majd látni fogod.

Amit ajánlok hogy ne merülj el benne túlzottan, mert ha átszoksz rendes AVR-re "you gonna have a baaad tiiime". :DD Mondjuk ez csak az én véleményem. Ezt tartsd szem előtt.

Arduinoról amit tudni kell hogy ezek a szerkezetek AVR chipek erős szoftveres és marketinges hátszéllel. Programozás alapvetően C, de pár libbel megtoldva és ezzel egyszerűvé téve a folyamatot. Chip oldalról pedig egy bootloaderrel van megtámogatva az egész. Nem kell regiszterekkel bajlódni, meg ilyesmivel, koncentrálhatsz magára a működésre.

Beszerzésre valamiféle klónt ajánlok, nem feszegetnék kényelmetlen kérdéseket de hallgatóként nem voltam Dagobert bácsi :)) de ha úgy érzed vehetsz eredetit is a helyet nem igazán lehet specifikálni. A hol olcsóbb az egész jól behatárolja a dolgot, de a pár dolláros ebay-es ajánlatoktól én félek. Anno az Elecfreaks oldalról rendeltem, nemcsak az arduino boardot, hanem néhány kiegészítőt. Azóta a TME oldalán találtam egy POLOLU A-STAR 32U4 MINI Ardu-kompat eszközt, ami nem hagyományos arduino, kell kicsit piszkálni hozzá az IDE-t, de ez jobbnak tűnik. (pl több IO/nagyobb fesztartomány/normálisabb csavarnyílás)

Kiegészítőnek pedig olyat rendelj ami kell. Mármint gondolj 5-10 dologra amit megépítenél és nem csapágygolyó bonyolultságú. Szedd össze mi az ami kell neked, és vedd hozzá azt. Alapvetően kelleni fog led, ellenállás, kapcsoló, forrmentes próbapanel, jumper kábelek meg ami még eszedbe jut,. (2,54mm-es tüsiket ne felejtsd el!) Összeszedtem minden ilyet és így is rendszeres vendég vagyok a híradástechnikai és elektronikai üzletekben.

Illetve szerszámokról se feledkezz meg, ez sajnos nem lego, hogy kézzel összepattintható minden, bár ez már level 2. Ami kelhet az oldalcsípő. forrasztópáka, multiméter, ónszippantó.

Igyekeztem összefoglalni minden hasznosat röviden, plusz kiegészíteni kicsit, hogy ne ess azokba a hibákba amibe én :)

(#528) nyunyu : POLOLU A-STAR 32U4 MINI 26 IO-s ardu cucc :) El is feledkeztem róla.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#536) nyunyu válasza qisqaqas (#535) üzenetére


nyunyu
félisten

Jol hangzik, bar nem tudom, eleg lesz-e ra a 15 I/O lab.
Utoljara a Pro Microt nezegettem.

Problema az, hogy egy 7x21-as billzet matrixot kellene lekerdezni, ahhoz kell 1 demultiplexer, 3 multiplexer, ezek cimzesehez kell 3+3 lab, ujabb 3 a multiplexerek kimeneteinek, 3-4 a billzeten levo ledeknek, eddig ez 12-13 lab.
Plusz biztos kifelejtettem valamit.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#537) qisqaqas válasza nyunyu (#536) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Hozz létre fürtöket, pl 2 függőleges sorból lesz 1. Piszkosul meg fogja bonyolítani a dolgod ha kézzel drótozol, de IO lábakat spórolsz vele. 80%os billnél 24(18x6) helyett 18(10x8) IO kell majd.

Ha neopixel(vagy hasonló) ledet használsz ahhoz elég lesz 1 pin, mert digitálisan vezérel. Sorba kötöd őket és egyedileg címezhető minden gombod. :))

Multiplexelést mire érted? Nem teljesen tiszta számomra, hogyan akarod a bill vezérlést megvalósítani.

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#538) nyunyu válasza qisqaqas (#537) üzenetére


nyunyu
félisten

Klasszikusan egy billzet matrix igy nez ki:

Egy 8x8-as matrix vegigolvasasahoz kell 8 sor es 8 oszlop lab, ez osszesen 16 I/O pin.

Ezen lehet csokkenteni multiplexer-demultiplexer parossal, ezeknek az ICknek az a dolguk, hogy kap egy binaris erteket, aztan az annyiadik bemenetet (vagy kimenetet) kapcsolja a kimenetre (bemenetre)
Igy 3 biten cimezhetove valik a 8 sor, masik 3 biten meg a nyolc oszlop, 16 helyett eleg 6 I/O lab, de kell hozza ket IC pluszban, de ezeknek ~100Ft darabja.

Egy MS Ergo4k billzetet akarok atalakitani, ami teljes kiosztas, plusz rakat multimedia gomb.
7 sora es 21 oszlopa van.

Multiplexer nelkul ezek vegigcimzesehez/olvasasahoz kellene 7+21=28 I/O lab.
Ha jol szamolom, akkor multiplexerekkel ez lecsokkentheto 3+3+3-ra.

Nyilvan ez a megoldas bonyolitja a mikrokontrolleren futo kodot, de hat azt egyszer kell csak megirni.
(Meg eleve lattam hasonlo multiplexeres megoldast az egyik egyedi billzet projekt oldalon, hozzavalo Arduino Leonardo koddal)

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#539) nyunyu válasza qisqaqas (#537) üzenetére


nyunyu
félisten

Furtozes nem biztos, hogy jo otlet, mivel nem fogod tudni megkulonboztetni hogy pontosan melyik gombok vannak eppen lenyomva, ha a furtbol 2-3 gomb is le van nyomva.

Eppen ugy, mint az olcso billzeteknel, ahol sporoltak a billzetmatrixszal, aztan jatek kozben verheted a fejed az asztalba, hogy miert nem veszi be az X gombot, ha mar le van nyomva a E+S. (Khm, Cherry G80-3000, de a tucat Logitechek sem remekelnek ezen a teren.)

Egyedileg cimezheto matrixszal nincs ilyen problema, csak maceras bekotni. :D

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#540) Pubszon válasza VMatteo (#534) üzenetére


Pubszon
veterán

A másik hozzád szólót kiegészítve, én eBay-ről rendeltem 2db NANO-t és egy UNO-t, mind hibátlanul teszi a dolgát, első osztályú minőséggel, filléres áron.
Ezt a NANO-t vettem, 2db-ot.
Az UNO pedig ilyen, de már nem tudom visszanézni hogy kitől. Mind a 3 DCcEle márkájú.
Mindhez kaptam kábelt is. :D

Én amiket vettem hozzá:
Jumper kábel (female-female és male-female-t is)
Dugdosós próbapanel (breadboard)

Tactile gombok
Potméter
LED-ek
Sok ellenállás
Ezek voltak a fontosabbak, de még ezeket vettem:
Csavarterminált (NANO, UNO)
Stepper driver
Különböző szenzorok (fény, hang, mozgás, eső, mágnes)
RF adó-vevő
Relé modul

De még van sok minden, nekem is benne van már 10-15 ezer forintba. :D

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#541) VMatteo válasza Pubszon (#540) üzenetére


VMatteo
őstag

nagyon köszönöm az eddigi segítségeket! Uno-t vagy Nanot vegyek? melyik jobb, vagy melyik ajánlott kezdőnek?

Tisztelet a Gépésznek!

(#542) Pubszon válasza VMatteo (#541) üzenetére


Pubszon
veterán

Az UNO-t vedd kezdésnek, abba tudsz dugdosni meg nem olyan apró.
Én is UNO-t vettem tesztelésre, de beépíteni már a NANO-t fogom, csak várom hogy megjöjjön hozzá a csavar terminál... :)

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#543) VMatteo válasza Pubszon (#542) üzenetére


VMatteo
őstag

köszönöm, napközben akkor bogarászok ebayen, aztán amiket kinézek, belinkelném ide, ha mondjátok hogy passzolnak az UNO-hoz akkor utána rendelem is. :R

Tisztelet a Gépésznek!

(#544) qisqaqas válasza Pubszon (#540) üzenetére


qisqaqas
senior tag

Fényellenállást kihagytam. Szerintem az alapvető dolog, ugyanis nagyon egyszerű az analóg input próbálgatására. :)

CMstorm QF TK eladó || Nem jó a keyboardod? Építs -> http://prohardver.hu/tema/igy_epitsd_a_billentyuzeted/ || Jolla!

(#545) mdraco


mdraco
őstag

Sziasztok,
Ma elkezdtem nézni ezeket az Arduinokat, látom többféle van belőle, egy fogyasztásmérőt szeretnék megvalósítani, lenne két átfolyásmérő, ami négyszögjeleket ad, kettőnek a különbsége adná a fogyasztást. Kellene időt is számolni és két nyomógomb különböző funkcióra.
Architektúrát, Mikrovezérlő programozást, Perifériák és Interfészt tanultam mechatronika szakon, mivel nyák-áramkörtervezést nem tanultam, úgy nézem jobb ha ezzel kezdem, mi szóltok? :R

(#546) Pubszon


Pubszon
veterán

Úgy néz ki, hogy az UNO meg adta magát, valamit véletlenül összezárhattam. :(
Gépre kötve a PC látja, de induláskor csak az ON és az L led világít, ha írni akarok rá akkor a TX felvillan, de hibát dob.
Valami ötlet esetleg?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#547) Hyperion válasza Pubszon (#546) üzenetére


Hyperion
senior tag

Azert ennyire nem konnyu oket elpusztitani!
Arduino ide-ben megfelelo board van kivalasztva, a megfelelo portal?
Probaltad mar masik usb portban?
Milyen uno-d van? Eredeti, vagy clone?

(#548) Pubszon válasza Hyperion (#547) üzenetére


Pubszon
veterán

Clone van.
Szaga sem volt meg semmi hangja.
Ez a két LED világít folyamatosan, még a resetre sem reagál de a gép felismeri csak nem lehet rátölteni semmit. :U
Szgép kizárva, rá sem volt dugva mikor elkezdte ezt csinálni.
Bootloadert újra lehet rakni?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#549) Hyperion válasza Pubszon (#548) üzenetére


Hyperion
senior tag

Ez lett volna a kovetkezo javaslatom..
Nalam pro mininel volt ez a gond, ott a bootloader ujrairasa segitett.
Kell hozza egy masik arduino:
[link]

(#550) Pubszon válasza Hyperion (#549) üzenetére


Pubszon
veterán

Van itthon másik NANO, akkor azzal helyreállítom (vagyis megpróbálom).

Mindig ezt a hibát kapom. :U

Arduino: 1.6.0 (Windows 7), Board: "Arduino Uno"

avrdude: usbdev_open(): did not find any USB device "usb"
Error while burning bootloader.

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
enabled in File > Preferences.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.