Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) chab7


chab7
addikt

Kimaradt az előzőből még hogy rollingban is ez az első disztróm :B
Azt tudom, hogy pacman -Syy és pacman -Syu egy frissítés menete. Azt viszont nem tudom, hogy mindeközben érdemes lelőni a KDE-t vagy maradhat és azon belül konzolból futtassam. Erre vonatkozó infót nem találok a wikiben, szóval gondolom nem baj ha a KDE megy és azon konzolból futtatom le a frissítést.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#102) Brutforsz válasza chab7 (#101) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

A pacman -Syy (vagyis a csomaglisták kényszerített újratöltése) nem szükséges a teljes rendszerfrissítéshez, azt például akkor célszerű használni, ha megváltoztatod a letöltési tükrök listáját.

Ha használod a yaourt alkalmazást, akkor mindent egyben megoldásként a yaourt -Syua parancs a hivatalos tárolók mellett az AUR-ból származó csomagokat is frissíti.

[ Szerkesztve ]

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#103) Siriusb válasza chab7 (#101) üzenetére


Siriusb
veterán

man pacman :D

Szóval a dupla y kényszeríti az adatbázis frissítést. A KDE-ben nyugodtan megnyithatsz egy terminált és ott rootként mehet a pacman -Syyu, ahol az u jelzi, hogy rendszerfrissítést kérsz.

Bruteforsz kolléga is jó tippet adott, bár én inkább kettéválasztom a hivatalos és nem hivatalos csomagok frissítését, a pacman után jön a yaourt -Su --aur.
Ha yaourt-ot vagy más wrappert használsz, arra ügyelj, hogy ne rootként futtasd (sudo, fakeroot csomagoknak fent kell lenni).

Én Ubuntu után álltam rá Arch Linuxra és azóta sem bántam meg.

Hálózat:
networkmanager helyett kipróbálhatod a wicd-t is, ha nem kell ppp, úgy emlékszem, az jelzi a jelerősséget, illetve a netcfg-hez is van GUI: ArchAssistant, de arról csak annyit tudok, hogy profilok közt lehet váltani, ám jelzi-e a jelerősséget, passz.
Illetve conky-ban is ki tudod rakni %-ban és grafikusan is a wireless hálózat erősségét.

[ Szerkesztve ]

(#104) Lenry válasza chab7 (#101) üzenetére


Lenry
félisten

csinálhatod KDE alól is, az éppen futó alkalmazások újraindításukat követően fognak frissülni

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#105) chab7


chab7
addikt

Mindhármótoknak:
Szuper :C Reméltem, hogy van olyan stabil a rendszer, hogy ne kelljen a gui-t lelőni a frissítéshez (plusz pont az Arch-nak ;) )
Yaourt-ot használok, de szerintem én is külön fogom frissíteni (eddig is külön tettem fel a pacmanos és a yaourtos csomagokat. Azt eddig is sudo nélkül futtattam (annyit wikiztem az elmúlt 2 napban hogy már nem emlékszem ott volt-e leírva vagy máshonnan, hogy sudo nélkül kell).
Majd 10 évig én is Ubuntut használtam majd miután elkezdték ezt a Unity felületet erőltetni - és hát az én 6 éves gépem már kevés neki - elkezdtem keresgetni a megoldásokat, más disztrókat amik kevesebb erőforrást esznek. De valahogy mindben volt valami nyűgöm amire nem találtam a neten sem megoldást.
Majd megismertem az LXDE felületet és a Lubuntu révén adtam egy újabb esélyt az ubi vonalnak.
Legnagyobb sajnálatomra viszont akárhogy állítgattam, kb fél-egy napos használat után úgy be tud lassulni még lxde-vel is hogy ablakot váltani is alig tudok rajta. (Akár már telepítés után egy-két héttel is). Valahogy nem az erőforrások gazdaságos használatára van tervezve szerintem. Inkább az erősebb mai gépekhez.
Na itt a nagy keresgélésben kaptam egy infót, hogy Chakra. Először vonakodtam mert hát KDE és az én gépem az LXDE-vel is egy idő után lassult, de csak adtam egy esélyt neki, hogy valóban az Ubuntu rovására írható a lassulás/akadozás nem pedig a gépére.
Nagy meglepetés volt, hogy KDE felülettel az Amarok, Krusader, Firefox sok ablakkal...stb megnyitva sem lassult be a rendszer, amiket más rendszer alatt egyszerre futtatva már csontrafagyott a gép.
Persze kicsit érződik, hogy nem olyan "light", de még így is bőven használhatóságon belül van.
Aztán mivel a Gwhere-t a Chakrára sehogy nem tudtam felvarázsolni - és adták a tippet, hogy Arch alá van az AUR csomagok közt, bár végülis onnan nem ment fel csak forrásból - és gondoltam Archon LXDE-vel még gyorsítok a rendszeren így előkapartam a még tavaly kiírt telepítőt és nekivágtam felrakni.
Végülis egyelőre nem lett LXDE mert KDE-vel is nagyon jó a rendszer és ha már lehet akkor legyen ne csak gyors is hanem szép is :U még ezen a gépen olyan úgysem volt sosem :B
Még épp csak ismerkedem a rendszerrel, de már most nagyon megbabonázott :)
Minden megy, nem kell sokat ásni ha valamit nem tudok mert a wikiben szinte minden benne van. Remélem maradok ezen a vonalon.
Max már csak az tántoríthat el ha a gördülő rendszer miatt esetleg nem sikerül valami frissítés és összeomlik vagy bughalmaz lesz, de úgy érzem ilyen nem szokott lenni - erősítsetek meg azért ebben is. :U

Na nem nyújtom hosszúra a hsz-t. Még annyi, hogy a wicd-t próbáltam már másik disztrónál is, abban mondjuk tetszett, hogy dBm-ben is lehet a jelerősséget jeleztetni, viszont azzal nem mindig tudtam kapcsolódni - lehet csak az adott disztrók csomagjai voltak bugosak.
Ha feltenném akkor megfér a NM mellett vagy azt le kell szedni?
Végülis annyira nem zavar hogy most nem mutatja, mivel bug, de nem olyan nagy és nem is én csesztem el valamit majdcsak javítva lesz.

Nektek pedig kösz az eddigi segítséget :R :R :R

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#106) Siriusb válasza chab7 (#105) üzenetére


Siriusb
veterán

Elsőként: BACKUP,
másodikként: BACKUP és
harmadszor: BACKUP

Valaki mondta, hogy kétféle ember létezik: aki készít backupot és akinek még nem omlott össze a rendszer.
Javaslom az rsync-et, könnyű használni és gyors.

Érdemes a fórumot nézni ill. feliratkozni levelező listára, mert úgy értesülsz, ha valaki frissítésnél bugba fut, s nem fog meglepetésként érni. Azért hozzáteszem, nem volt sűrűn ilyen esetemben. Ami volt, azt meg lehetett oldani, max. downgrade-del a user.

LXDE: no, erről mondják azt, hogy régi gépekre (is) ajánlott a kis hardware igény miatt, állítólag gyorsabb mint az Xfce. Szóval ha neked belassult, ott valami gáz van, pl. user error. ;)
Részemről openbox-ot használok 8 éves gépen, nincs probléma az ablakkezelő sebességgével.

Mivel Ubuntuztál, szerintem a sudo-t általában felejtsd el. Biztos van valami értelme Ubuntunál, hogy "nincs root", nekem nem tetszett. Én su - paranccsal nyitok egy root terminált és ott végzem, ami kell.

Nem látom a conflicts-ban, hogy wicd és networmanager ne férne meg egymás mellett - amíg nem akarod egyszerre indítani, azt kerülni kellene.

(#107) chab7 válasza Siriusb (#106) üzenetére


chab7
addikt

Ebbe a backupba bele kell majd szokni, mert még az eddigi linuxos pályafutásom alatt nem kellett, de nem is volt dolgom rolling disztróval. Eddig a home könyvtárról egy másolatot tartanom elég volt, hogy esetleges adatvesztés esetén meglegyenek a beállításaim. (Na akkor én az utóbbiba tartozom mert rendszerösszeomlásom még nem volt :B )

Hát az LXDE esetén nem igazán tudok okot user errorra, mert pl Ubuntu után próbálkoztam az LMDE rendszerrel LXDE kezelővel és minden ment is benne klasszul, na az nem lassult, de volt pár olyan bug ami kényelmetlen volt, ezért néztem más után. Majd feltettem a Lubuntut - felbuzdulva az LXDE gyorsaságán - rá a programjaim, és elkezdtem használni. Semmi különösbe nem nyúltam bele csak elkezdtem használni. És miután már fél nap alatt meg volt nyitva jó pár program - ami addig szépen gyorsan futott együtt - egyszer csak elkezdett belassulni és a végére már ablakot váltani sem lehetett.
Szóval nem az LXDE-t találom lassúnak, hanem magát az Ubuntu rendszert.
Persze az is benne lehet, hogy LXDE-n is használtam/használok KDE programokat, mert nem találtam rájuk jó alternatívát, mint pl Amarok és Krusader, de ha fél napig nem lassítja a rendszert akkor utána egyszercsak mégis miért? És az LMDE (vagy akár Debian - csak abban is volt pár dolog ami nem úgy működött ahogy kell és nem találtam rá megoldást a neten sem) vagy az Arch miért nem lassul be sok program hosszabb használata esetén sem? Szerintem annyi az egész, hogy ezek a rendszerek jobban kezelik a hardvert. Optimalizáltabban.
Szerintem az Ubuntunak meg csak annyi volt a baja, hogy nem. Mivel feltételezi az erős gépet maga alá.
Lehet, hogy abban is, a lelkébe mászva meg lehetne piszkálni, hogy jobb legyen, de akkor meg már inkább az Arch, ha könyékig kell benne lenni. (Szerintem ebben a mondatban te is egyet értesz ;) )
Az Ubuntutól elvárnám, hogy anélkül legyen rajta minden flott, hogy hozzányúlok. Ha egyszer a felhasználóbarátság a célja.
Ja, meg hozzá tartozik még, hogy olyankor mikor az Ubuntu úgy belassult, akkor hiába zártam be mindent - már amikor sikerült egyáltalán és nem fagyott meg annyira hogy 5-10 perc várakozás után rebootoltam inkább, mert egy reboot is gyorsabb volt mint kivárni hogy észhez térjen -, feltételezve, hogy akkor mindent kiürít mindenhonnan és visszakapom az erőforrásokat, olyankor sem gyorsult vissza. Akkor is 4-5x lassabban töltött már be mindent, és lehetetlen volt dolgozni rajta. És megelégeltem, hogy már szinte olyan legyen mint egy Windows ami hosszabb üzemidő után már úgy meglassul, hogy rebootolni kelljen.
Azért használtam/használok Linuxot, mert ezzel napokig mehet úgy a gép, hogy ha meg van nyitva minden programom és mikor ráérek dolgozni velük akkor a géphez ülök és folytatom, akkor is tökéletesen működik.
Az Ubuntu is tudta ezt régebben, de az utóbbi kiadások óta nem. (És próbáltam friss telepítéssel is, nem csak az évekig upgrade-elt partícón levővel).
Na de ez már lényegtelen, csak elmeséltem a történetemet. Nem akarom már az Ubuntut begyorsítani (majd esetleg ha egyszer lesz egy újabb gépem akkor másodlagosnak visszateszem). Most már remélhetőleg az Arch-ot fogom használni - elégedetten és sokáig ;)

Ahogy pedig egyre régebb óta használom a rendszert, már látom kezdek én is rászokni a rootra. Azaz leszokni a sudoról. Rákényszerít, mert így nem kell folyton a jelszót is bepötyögni.

A wicd-t meg majd esetleg később próbálom, ha a másikat le kell állítani (az ugyanis most auto indul a rendszerrel). Az elmúlt napokban kicsit belefáradtam a sok wikizésbe és konzolozásba. Most kicsit használni, élvezni akarom a rendszert ha már egyszer végre kész van, szép lett és gyors :)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#108) Siriusb válasza chab7 (#107) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha egyszer belőtted, utána már tényleg csak az élvezet marad. Ezért felüdülés néha egy bug, nehogy elkényelmesedj. ;]

Backup != linux. Minden oprendszernél és adatoknál kötelező, szerintem. Én akkor kezdtem el erre figyelni, amikor másfél napi munkám szállt el. Azóta mentek, mint a kisangyal, fontos adatokat 2-3 helyre, fizikálisan is távol egymástól.

Egyébként a hiba, amiről regéltél, nekem olyannak tűnik, mint amikor nics swap és elfogy a rendszer lába alól a szabad RAM.

Lehet, hogy abban is, a lelkébe mászva meg lehetne piszkálni, hogy jobb legyen, de akkor meg már inkább az Arch, ha könyékig kell benne lenni. (Szerintem ebben a mondatban te is egyet értesz ;) )
Egyet bizony! :)

Mielőtt otthagytam az ubit, én is azt vettem észre, hogy egyre inkább "felhasználóbarátabb", tehát nem tudod a magad ízlésére alakítani, hanem kénytelen vagy azzal élni, amit eléd tesznek. (Ez a bajom (egyik) a gnomeshell-lel is. KDE-t meg ki nem állhatom, 1,5 óránál többet nem tűröm meg a gépen, amikor esélyt akarok neki adni, hogy megmutassa magát. Egyszer fent volt néhány hétig, de besokaltam, s most már ilyen alacsony az ingerköszöb. )

Sok jó élmény kívánok a rendszer használatához!

(#109) chab7 válasza Siriusb (#108) üzenetére


chab7
addikt

Sajnos anyagilag nem tudom megtenni, főleg 2-3 helyre az adataim teljes mentését. Van 3 külső vinyóm, de azokon főként zene és film van. Ami szabad hely van rajtuk oda szoktam backup másolatokat tenni a legfontosabb dolgokról.
De teljes op.rendszer mentésem még nem volt - bár 10-20 giga hely még akad majd valamelyiken neki.
Én úgy vagyok a KDE-vel, hogy most kellemes csalódás, de ha mégsem válik be akkor felhúzok majd egy LXDE-t is mellé és azzal akkor az Arch még pattogósabb lehet. De lehet majd csak akkor ha találok az Amarok és a Krusader helyére ugyanakkora tudású alternatívát. Most örülök, hogy azok is pattogósan dolgoznak, a nekik megfelelő felületen ;)
Az Ubuntut pedig nem akarom szidni az egyre felhasználóbarátabbá válása miatt, mert ha anno nincs, akkor még nem használnék ma sem lehet Linuxot. Csak évekig az volt hű op.rendszerem ;) de kinőttem ;)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#110) chab7


chab7
addikt

Egy kérdésem még lenne amin ma ügyködtem de nem jött össze. A Libreoffice alá akartam feltenni a Lightproof kiegészítőt, ami fel is ment (ha jól emlékszem aur-ból) minden függőségével. Mégsem jelenik meg a LO-n belül a kiegészítéseknél.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#111) chab7 válasza chab7 (#110) üzenetére


chab7
addikt

Ahh, közben tárgytalan, mert leszedtem és megpróbáltam feltenni a Libreoffice kiterjesztéskezelőjével a webről, és így már jó lett.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#112) chab7


chab7
addikt

Megtettem az első frissítésemet ami már grafikus felület alól volt. Rendben le is futott, nem sok minden volt, viszont van közte egy sor:

(13/20) frissítés: mkinitcpio [##################################################] 100%
figyelmeztetés: /etc/mkinitcpio.conf /etc/mkinitcpio.conf.pacnew néven lett telepítve

Ezzel kell valamit csinálni? Átnevezni vagy egyéb dolgot?

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#113) Brutforsz válasza chab7 (#112) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Nem kell vele tenni semmit. Az üzenet lényege, hogy az mkinitcpio frissítésekor a hozzá tartozó, és általad már belőtt konfigurációs fájlt - nagyon helyesen - nem írta felül, hanem annak új változatát más néven helyezte el.

Például ha nálam lecserélte volna, akkor a következő kernelfrissítéskor az új initramfs készítésekor a beállított lzma helyett gzip módszerrel tömörítette volna a kiinduló memóriaképet, ami nem gond, viszont nem tette volna bele az fglrx (ATI Catalyst) cuccait, ami viszont meglehetősen.

Egyébként megnéztem, a konfigurációs fájl új változata néhány magyarázó szövegben tér el az előző alapállapotától.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#114) Siriusb válasza Brutforsz (#113) üzenetére


Siriusb
veterán

Azért ilyen hülyeséget ne mondjunk, hogy a pacnew fájlokkal nem kell tenni semmit! :W

Össze kell hasonlítani az eredetivel (diff, meld segít ebben) és a változásoknak megfelelően frissíteni. Pl. van amikor régi opciókat ki kell venni, vagy újakat bemásolni az eredetibe. Nagyon fontos a pacnew átnézése és a változások adaptációja, hiszen újraindítás után lehetséges, hogy hibákkal, nem megfelelő működéssel találkozol az elégtelen konfigurálás miatt.

Változatok a programokra:
Krusader helyett tux-commander, gnome-commander vagy terminal
Amarok helyett Sonata, Clementine

(#115) chab7 válasza Siriusb (#114) üzenetére


chab7
addikt

Belenéztem a két fájlba, és szerencsére egyeznek, szóval most nem volt teendőm. Majd legközelebb biztos lesz.

Tart még keményen a rendszerem finomhangolása, most pl valami olyat keresnék amivel látnám milyen frekin megy a proci. Mivel telepítéskor sem acpi, sem cpu dolgokat nem kellett telepíteni - nem volt ilyesmi az install guideban - ezért nem tudom vajon jól kezeli e a rendszer a laptop cpu-ját, azaz nyugalomban 800MHz ha meg kakaó kell 1,7GHz. De az is lehet, hogy azért nem volt ilyen a leírásban mert alapból ezeket jól kezeli a frissen feltett rendszer.
Szóval ha lenne egy olyan valami a panelen ami mutatja az aktuális cpu frekit akkor ellenőrizni tudnám. (LXDE alatt tudnék erre panel elemet de KDE-n nem találok).
Ezen már végigmentem, de pl a cpufreq-info parancsra ez a válasza:

no or unknown cpufreq driver is active on this CPU

Így hát gyanítom nem kezelheti rendesen a procit (vagy mégis? :F mert alapállapotban nem érezni hogy jobban melegedne mint kell, de ha látnám is a szememmel mikor mekkora frekin üzemel akkor nyugodtabb lennék :U )

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#116) Siriusb válasza chab7 (#115) üzenetére


Siriusb
veterán

Arch Linux = te magad építed fel a rendszer minden elemét. Magától semmi nem kerül bele.

CPU szabályzás: vagy cpufrequtils, vagy cpupower. Ez utóbbi az előző továbbfejlesztett változata. Attól függ melyiket használod, rc.conf module sorba kell majd az acpi-cpufreq (mindkét programnál ha intel pricid van, más procinál a megfelelő modul), ill. a governor. Wiki oldalon meglesheted.
Kellene még neked a laptop-mode-tools, pm-utils, wikiben keress rá a a laptop stb kifejezésekre.
Laptop hangolás nálam is most van folyamatban, számomra teljesen új terület, eddig csak desktop-ot használtam, szóval ha van valami kérdés, vagy más, írj ide, nekem is jól jöhet. :)

És javaslom, használj conky-t, azzal egyből átlátod a rendszer aktuális állapotát.

(#117) chab7 válasza Siriusb (#116) üzenetére


chab7
addikt

Egyelőre nem akarok szabályozni csak megnézni akarom, hogy most így mennyin megy a proci. Akkor ha jól értem erre a Conky kell.

(Nekem meg asztalim nincs már jó pár éve, és a Linuxot már eleve laptopon kezdtem. De ennyire elemeire szedett op.rendszer nálam ugye még ez az első :B )

Aztán még egy újdonság amibe ma futottam bele. A két tök egyforma - csak az egyik már dizájnosabb, mert újabb - WD usb-s vinyómból az egyiket vfat-nak mutatja a másikat meg ntfs-nek :Y Létezhet, hogy alapból így voltak formázva? Csak mert én nem formáztam őket mikor megvettem, és eddig az Ubuntu alatt ugye nem volt velük gondom. Most viszont az újabb vinyón - amit ntfs-nek mutat - levő fájlokhoz nincs írásjogom. Ma akartam rajta levő txt fájlt szerkeszteni és nem engedte, akkor vettem észre ezt.
Összefügghet azzal is, hogy mikor Debiant próbáltam azon meg csatolni nem csatolta fel.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#118) chab7 válasza chab7 (#117) üzenetére


chab7
addikt

Nagy keresgélésemben erre akadtam:

cat /proc/cpuinfo | grep MHz

Kimenete pedig:

cpu MHz : 1728.948

Szóval jelenleg csonton fut :( akkor mégis csak kell a témával foglalkoznom és valahogy behegeszteni a megfelelő cpu kezelést.
Hopsz, ez csak a cpu adatait mutatja, szóval ettől még lehet most épp nem ennyin fut. Akkor most jön a conky.

A másik téma pedig az acpi lesz, de azt úgy látom már kapásból tartalmaz, mert erre a parancsra:

lsmod | grep acpi

ezt adja:

thinkpad_acpi 54705 0
nvram 4794 1 thinkpad_acpi
snd 45013 10 snd_timer,thinkpad_acpi,snd_pcm,snd_ac97_codec,snd_intel8x0,snd_intel8x0m
rfkill 12600 2 cfg80211,thinkpad_acpi
pata_acpi 2388 0
libata 145743 5 libahci,ahci,ata_piix,ata_generic,pata_acpi

szóval legalább magától valamit berakott ami thinkpad :)
No de lehet nem elég.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#119) Siriusb válasza chab7 (#118) üzenetére


Siriusb
veterán

Ami kell neked:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Lm_sensors
https://wiki.archlinux.org/index.php/Cpufreq
https://wiki.archlinux.org/index.php/Conky

Még én is farigcsálom a conkyrc-met (kinézetileg) a laptopra, ha kész lesz és kéred, átküldöm.

Külső HDD-nél simán el tudom képzelni, hogy vfat-ra volt gyárilag formázva. Nem akarok hülyeséget mondani, de mintha a WnXP nem kezelte volna ntfs-sel az ilyen eszközt.

Szerk.
Persze még mindig megnézheted az órajelet így is:
cat /proc/cpuinfo | grep MHz

[ Szerkesztve ]

(#120) Siriusb


Siriusb
veterán

Fontos!!!

Most tényleg figyeljetek a pacnew fájlokra!
http://www.archlinux.org/news/having-pacman-verify-packages/

(#121) chab7 válasza Siriusb (#119) üzenetére


chab7
addikt

Ehh, dupla az 503-as nyavaja miatt.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#122) chab7 válasza Siriusb (#119) üzenetére


chab7
addikt

Kösz a wikis linkeket - bár ezeken indulok én is alapból :U
Ez a conky egész jó lenne de "ráfagynak" a karakterek egymásra, szóval nem látni mikor vált akkor épp mekkora a freki. Na meg akkora betűkkel írja eleve, hogy az én 1024x768 -as kijelzőm felét le is foglalja. Bár már átlátszóvá tettem, de a nagysága és a beragadó karakterek miatt nem tetszik. Ha majd lesz kész configod akkor megnézem újra.
Egyelőre azonban találtam ezt a parancsot: watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo
Ez klasszul csak azt mutatja épp mekkora a freki. És szerencsére már a 4 lépcsős conservative governort is sikerült belőnöm.
Viszont a conky-t nem tudom lelőni. killall conky -ra azt írja nem fut. De hát ott van az asztalon :Y Hogy lehet akkor eltávolítani? Újraindítás után is ott van, pedig nem is állítottam be auto indulásra.
Majd lehet kipróbálom a trayfreq programot, arra is ráakadtam a wikiben.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#123) Siriusb válasza chab7 (#122) üzenetére


Siriusb
veterán

ps aux | grep conky
ebből megnézed a PID-et és ki tudod lőni

Egy minta a desktopról, mit is lehet művelni a conky-val

Persze lehet még cifrázni a lua kör kijelzőivel stb.

(#124) chab7 válasza Siriusb (#123) üzenetére


chab7
addikt

Hmmm, nekem csúnya nagy kan betűkkel tette ki, ennyi info el sem férne a kijelzőmön így :DDD Hogy lehet kisebb betűkkel kijeleztetni? (És úgy hogy ha valamelyik érték változik akkor ne ragadjon be az előző érték, mert együtt látszanak és olvashatatlan így.)

Na meg egy olyan ikon kellene a panelre amive egy kattintásra elérhető az asztal. Ilyet sem találtam még :B
(Viszont a proci kezelést sikerült beállítanom már).

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#125) Siriusb válasza chab7 (#124) üzenetére


Siriusb
veterán

Példa:

xftfont Arial:size=8

és a TEXT szekcióban:
${font arial:bold:size=12}${color2}CPU${color4}${font arial:bold:size=11} INFORMATION

(#126) chab7 válasza Siriusb (#125) üzenetére


chab7
addikt

Kösz, kipróbálom.
A külső vinyó írásvédettsége megoldódott. Annyi volt, hogy feltettem az ntfs-3g csomagot, kihúztam az usb-t, visszadugtam és most már fuseblk-ként tünteti fel és visszakaptam a régi jogosultságokat, amik voltak.
De nekem ez akkor is fura ha esetleg ez a vinyó alapból ntfs volt. Ha tudom formáztam volna, mert csak Linuxot használok és kellett volna a francnak az ntfs. Jó lett volna a fat32, mert csak adat van rajta és azt ha a tesóméknál vagyok akkor Wines gépen is lehet kezelni, meg az én Linuxomon is.
Na sebaj, most már ilyen, mert a 3/4 -e adatot tartalmaz és nem tudom hová pakolni hogy formázzam. Lényeg, hogy most már működik rendesen.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#127) chab7


chab7
addikt

Ezmiez? :F

Lefuttattam azokat a parancsokat, de nekem nem keletkezett pacman.conf.pacnew fájl amit összefésüljek az eddigivel. Most akkor sikerült ez a verify téma vagy sem?

Ehhez még zöldfülű vagyok az Arch-ban :B

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#128) Siriusb válasza chab7 (#127) üzenetére


Siriusb
veterán

Először pacman -Syyu, ekkor értesülsz, hogy a pacman-t kell először frissíteni, s miután ez megtörtént, jönnek a leírt lépések.

(#129) chab7 válasza Siriusb (#128) üzenetére


chab7
addikt

Azokon természetesen végigmentem, kulcsimportálás meg ilyenek az lefut csak a végén ahogy írja (a cikkben) nekem nem keletkezik pacnew fájl amit összefésüljek :F

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#130) Siriusb válasza chab7 (#129) üzenetére


Siriusb
veterán

A find /etc -iname *pacnew mit mond?

(#131) chab7 válasza Siriusb (#130) üzenetére


chab7
addikt

Ezt:

/etc/locale.gen.pacnew
/etc/rc.conf.pacnew
/etc/pacman.d/mirrorlist.pacnew

De ehhez nem kell parancs, mert Krusaderben látom ha valamelyik fájl mellett keletkezik egy pacnew, és itt most nem lett pacman.conf.pacnew

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#132) Siriusb válasza chab7 (#131) üzenetére


Siriusb
veterán

pacman -Qi pacman milyen verziószámot mutat?

Azt ellenőrizd le a pacman.conf-ban, hogy minden tárolónál ott legyen a
SigLevel = PackageRequired

Pl.:
[core]
SigLevel = PackageRequired
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

(#133) chab7 válasza Siriusb (#132) üzenetére


chab7
addikt

A verzió természetesen a legújabb 4.0.3-2 hiszen lefutott a frissítés, és a kiírt parancsokat is lefuttattam. Azok is lementek rendben.
A SigLevel = PackageRequired is ott van mindnél.
Én csak arra reagáltam, hogy a cikkben említett pacnew fájl nem jött létre, így nincs mit összefésülnöm. :R

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#134) Siriusb válasza chab7 (#133) üzenetére


Siriusb
veterán

És nincs kommentelve egyik sem? Érdekes. Lehet akkor a friss telepítés (netinstall) már egyből ezt a verziót szedte le neked, én meg csak mögötted kullogok a frissítéssel.

(#135) chab7 válasza Siriusb (#134) üzenetére


chab7
addikt

Nem netinstall volt pedig, hanem még a 2011.08 lemezről indultam és utána frissítettem. Megy amúgy minden rendben, csak megjegyeztem, hogy fura mód nekem nem jött létre az a fájl most.
A többit amit az imént ollóztam be azokat időközben összefésültem, nem volt azokban sem változás, azaz az rc.confban igen, már a hwclock démon nincs az újban és a network-ot is kivettem mert azt írták a networkmanager elég helyette ha az fent van, de nekem mégsem indult úgy. Aztán betettem a networkmanagert a sor végére, és úgy már elindult network nélkül is.

Én igyekszem majd 1-2 naponta lefuttani a Syu -t, mert abba belevesznék ha rengeteg csomag lenne egyszerre. Pár darab közül meg csak van esténként 20-30 percem hogy kibogarásszam ha van valami teendő.

Továbbra is csak azt tudom mondani, hogy a gyorsaságán kívül még a szuper dokumentáció az ami megfogott az Archban. Szinte mindenre találok választ benne. Csak olyannal jövök amire nem - vagy mikor már órákat olvasgattam és kicsit elfogy a türelem :U

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#136) Siriusb válasza chab7 (#135) üzenetére


Siriusb
veterán

Valahogy felkerült oda az a pacman.conf. Na mindegy, ha jó, akkor jó.

Nem mindegy a daemon array-ben a sorrend. Vannak olyanok démonok, amiknek már fel kell állniuk, mire egy másik sorra kerül. Pl. dbus-t nem célszerű a végére rakni. Viszont a nem fontosakat meg háttérbe tudod szorítani, a @ jelet kell elé rakni, ilyen lehet pl. a networkmanager. A network démon ebbe az esetben nem is kell, vagy töröld, vagy rakj elé egy felkiáltójelet.

Nos, ha az 1-2 nap ellenében csak hetente 1x futtatsz frissítést, akkor jó eséllyel az esetlegesen felmerült bugok már ki vannak javítva, a hibás verziót meg sem kapod. Néha láttam, órák alatt megszületett a javítás.

Tényleg kiváló a wiki. Gondolkoztam azon, hogy beszállok a magyar fordításba, de nem tudom az adott szakmai kifejezések miként honosodtak meg a magyar nyelvben, már túl sok éve angolul használom az oprendszereket, szóval inkább nem kavarok.

Csak olyannal jövök amire nem - vagy mikor már órákat olvasgattam és kicsit elfogy a türelem
Na, én ennél a pontnál szoktam mindig pórul járni, mert az esetek többségében, amint elküldtem a hozzászólást, már rá is jövök a megoldásra.

(#137) chab7 válasza Siriusb (#136) üzenetére


chab7
addikt

A magyar fordítás nekem is eszembe jutott, csak tudom, hogy nem lesz rá időm ezért inkább nem vágok bele.

Szerintem nem baj az ha itt van egy két kérdés, és annak a megoldása, mert lehet másnak segít majd. Minél több az infó valamiről annál inkább kedvet kapnak kipróbálni ;)
Én is így kerültem ide. :DD

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#138) chab7


chab7
addikt

Na csak akadt egy problémám amire ma sem találok megoldást. (azaz 2 is)

Szépen be van állítva a vga kimenetre a tv - kiterjesztett asztalként. Működik is minden ahogy kell, gépen dolgozás, kiterjesztett asztalon film.
Aztán leülnék a filmet nézni és lecsukom a laptop fedelét.
Be van állítva, hogy ne történjen semmi így hát nem is történik, amint lecsukom eléri a pöcköt és a laptop képernyőt lelövi (hogy ne süsse meg a billentyűt) a kiterjesztett asztalon (a tv-n) pedig szépen megy tovább a film.
Eddig minden oké is, a gond ott következik mikor felnyitom a fedelet, mert akkor ugyan felvilágosodik a laptop képernyője, de egyben a vga kimenetet megszünteti és csak a laptop kijelző aktív.
Ilyenkor újra be kell mennem a képernyő beállításaihoz és a vga kimenetet tiltottról áttenni megint aktívra.
Biztos, hogy meg lehet csinálni, hogy felnyitáskor ne tiltódjon a vga kimenet - a Lubuntun alapból így is működik - csak mivel nem tudom hogyan kell és nem találok rá sem beállítási lehetőséget sem leírást a neten így megbuktam egyelőre ezzel.

A másik meg szintén idegesítő dolog, hogy nincs sem képernyővédő beállítva, és az energiakezelésnél a hálózati áramon fülnél kivettem a pipát az elsötétítés/kikapcsolás/felfüggesztés elől, mégis 10 perc után elsötétül a film.
A fura az, hogy legelőször mikor filmet néztem az Arch alatt akkor nem volt még így, mert 55 percig jutottam a filmben mikor is felnyitottam a fedelet mert jött üzenetem és akkor fedeztem fel az elsőnek említett felnyitás utáni vga kimenet tiltást is. Miután az üzenetet elolvastam és visszacsuktam a fedelet és néztem tovább a filmet azóta csinálja ezt a 10 percenkénti elsötétülést.
Vajon mi lelete, hogy egy felnyitástól valahol valami átállítódott, és hogyan tudnám kiküszöbölni ezt?
Félmegoldásként most bepipáltam az elsötétítést és 120 percre állítottam.
Na de most már piszkálja a csőröm, hogy hogy lehetne mégis úgy, hogy hálózatra dugva egyáltalán ne sötétüljön el.
Na meg felnyitásra ne vegye el a vga kimenetet.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#139) chab7


chab7
addikt

És nálunk már 13-as Firefox figyel a rendszeren ;) :C :C
Gyors a csomagfrissítés itt kéremszépen :K

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#140) Siriusb válasza chab7 (#138) üzenetére


Siriusb
veterán

Ehhez nem tudok hozzászólni.
Ha nagyon kell én az xset -dpms paranccsal kikapcsolom az energiagazdálkodást, oszt jóidő.

(#141) chab7 válasza Siriusb (#140) üzenetére


chab7
addikt

Pedig reméltem, hogy lesz valami tipped/linked amiből rájövök :U
Sebaj, egyelőre marad akkor a nem teljesen csukom le változat, de mivel régi gép, kikopott fedéltartóval így ki kell pöckölni, mert magától nem bírja már a súlyát csak függőlegesben :B

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#142) Siriusb válasza chab7 (#141) üzenetére


Siriusb
veterán

Sajnos KDE tapasztalatom régi / limitált.
Esetleg nézd át ezt, bár lehet hogy valami KDE-s démon úgyis felülbírálja, de esetleg kipróbálásra jó lehet.

(#143) chab7 válasza Siriusb (#142) üzenetére


chab7
addikt

Oh, kösz, ezt megnézem, ez a cikk nem volt még a repertoárban.

Arra tudsz esetleg valamit, hogy hogyan tudnék egy tar.gz fájlon belül fájlt szerkeszteni?

Csak mert feltettem a gwhere-t forrásból, de a kinézete sem akar igazodni (mint ahogy a multkor linkeltem képpel olyan), és ikonja sem lett a menüben.
Gondoltam a yaourttal feltetetem úgy, hogy a gépen egy mappában csináltatom vele a buildet (erre találtam ezt a parancsot: yaourt -Sb --export <dir> <package>) és a kész fájlban megszerkesztem azt a sort ami miatt alapból nem teszi fel - ezt már valaki jelezte is a gwhere aur oldalán, de aki csinálta nem javította ki.

Hátha ha én megszerkesztem a fájlt amivel forrásból sikerült feltetetni akkor a yaourttal is felmenne, csak be is állítaná a rendszerhez. Kinézettel, ikonnal.
Lehet, hogy vakvágányon vagyok, de csak megpróbálnám.
Nem hagy nyugodni , hogy más rendszereken forrásból is fel tudtam tenni és szépen igazodott is a témához és ikonja is volt, itt meg kínlódok vele.

Az a módszer hogy kicsomagolom szerkesztek és visszacsomagolom nem jó, mert akkor eredetiségvizsgálattal errorozik.

Már lecserélném a gwhere-t is, ha lenne más program ami meg tudná nyitni a .ctg lemezkatalógus fájljaimat és még keresni is tudna benne joker karakteresen mint a gwhere ami kicsi de ügyes program.
Sajna az ismert programok nem tudják (cdcat és társai).

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#144) Siriusb válasza chab7 (#143) üzenetére


Siriusb
veterán

http://aur.archlinux.org/
Az egyszerű mód:
Megkeresed a csomagot, letöltöd a tarball-t, kicsomagolod, belépsz a létrejött könyvtárba.
makepkg -s elkészíti a telepítő fájlt, de nem törli a source-t. Töröld a létrejött telepítő fájlt, majd szerkeszd a forrást.
makepkg -s --skipinteg és kész vagy, csak telepíteni kell sudo pacman -U akarmi.tar.xz

Olvasnivaló:
man makepkg
https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_User_Guidelines

Egyébként, ha a PKGBUILD-ben megjelölt helyekről letöltött forrást manipulálsz, utána a PKGBUILD-ben az md5sumo(ka)t frissítsd: md5sum módosított_fájl és megvan az új összeg.

Szerk: nem kell tar.gz fájlon belül szerkeszteni, minek. A legegyszerűbb, ha kicsomagolod, szerkeszted, újra tömöríted. Persze kicsomagolhatod azt az egyetlen fájlt, amire szükséged van, majd updatelheted a tömörített fájlt, de most nem akkor méretről beszélünk, hogy ezzel kellene veszkődnöd.

[ Szerkesztve ]

(#145) chab7 válasza Siriusb (#144) üzenetére


chab7
addikt

Na ezaz hogy így próbáltam már hogy kicsomagol szerkeszt becsomagol. De ha így etettem meg a telepítővel akkor ezt dobta:

==> Forrásfájlok eredetiségének ellenőrzése md5sums ellenőrzőösszeggel...
gwhere-0.2.3.tar.gz ... HIBA
==> HIBA: Egy vagy több fájl nem ment át az eredetiségellenőrzésen!
==> ERROR: Makepkg was unable to build gwhere.

Megpróbálom akkor a leírás alapján nem yaourttal.

Amúgy a már előzőleg forrásból feltett verziót hogy távolíthatom el, hogy be ne kavarjon?

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#146) Siriusb válasza chab7 (#145) üzenetére


Siriusb
veterán

Én a forrásfájlok alatt az src könyvtárba kicsomagolt cuccot értem és nem a kész telepítő fájlt. Miután a nyers forrást szerkesztetted, utána állítod elő a telepítőt a makepkg-vel.

(#147) chab7 válasza Siriusb (#146) üzenetére


chab7
addikt

Aha

Most megcsináltam úgy, hogy a tarballt kicsomagoltam és a mappájában nyomtam egy makepkg -s
Na ez lefutott, a végén azzal a hibával ahogy az aur oldalán írja is már valaki más.
Akkor most a src mappában levő fájlt módosítsam? (Azt amelyikről kiderítettem mit kell megváltoztatni benne, hogy ne dobja ezt a hibát).
És miután megváltoztattam azt a fájlt akkor megint futtassam a makepkg -s ?

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#148) Siriusb válasza chab7 (#147) üzenetére


Siriusb
veterán

(#149) chab7 válasza Siriusb (#148) üzenetére


chab7
addikt

Ahha

"Töröld a létrejött telepítő fájlt, majd szerkeszd a forrást.
makepkg -s --skipinteg és kész vagy"

Jólvanna, már rájöttem :B :B :B

Mentségemre szóljon ezt a programot már annyira fel akarom hegeszteni a rendszerre hogy összefolynak a dolgok mikor mit csinálok.
Még annyi hogy amit felszenvedtem forrásból (de csúnya) azt hogy szedjem le, hogy ne kavarjon be?

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#150) Siriusb válasza chab7 (#149) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha nem a pacman-en keresztül telepítetted és nincs hozzá uninstall script akkor kézzel kel kitörölgetned mindent, amit felpakolt. Nos, az ilyen telepítés az, ami nem nagyon ajánlott, biztonságosabb és könnyebb mindent pacman-en keresztül.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.