Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:16:35

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 3***(X) "Zen 2" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23051) Hunter_21 válasza chopin42 (#23049) üzenetére


Hunter_21
újonc

Hazaérek egyből keresni is fogom.
Köszönöm szépen.

(#23052) nuke7 válasza Hunter_21 (#23048) üzenetére


nuke7
veterán

nemhiszem :N
ha hátul szív a házból a venti akkor a cpu hűtő ventit is úgy tedd fel, ezt írtam.
Nem hiszem, hogy sokat vesztesz hűtési teljesítményben, mert ahogy itt már kitárgyaltuk, a proci hőleadó felülete kicsi, nem a cpu hűtő a szűk keresztmetszet valsz. :U

Ja, és szerintem nem érdemes kikapcsolni a core performance boost-ot... úgy nem lesz PB ami legalább 15%-al csökkenti a proci teljesítményét, ha nem all-core OC-zel...

[ Szerkesztve ]

https://youtube.com/user/nuke7

(#23053) MZsoltee válasza Hunter_21 (#23048) üzenetére


MZsoltee
veterán

Ha befér a házadba akkor ez brutál, csendes és elfér a házadban:
Alpenföhn Brocken 3

Ha megveszed a fenti hűtőt, akkor nem kell hozzányúlni a feszhez és boostolhat nyugodtan. Az a dolga és hűs is lesz.

A szembe állított ventik kinyírják a hűtés hatékonyságát. Alapesetben a legtöbb gép úgy épül fel hogy elöl beszívja a levegőt majd hátul ki. Ezzel a megoldással az egészet vágod tacsra.
Ha fel tudod úgy tenni a ventit a jelenlegi cpu hűtődön, hogy kicsit elcsúsztatva a bordán felfelé megfelelő irányba fúj akkor már sokkal jobb lesz a helyzet.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#23054) Hunter_21 válasza nuke7 (#23052) üzenetére


Hunter_21
újonc

Viszont nem tudom úgy feltenni.
Vagy az egyik oldalra teszem, ahol a memoria modulok vannak, ugye oda nem fér fel teljesen. Meg tud kapaszkodni a ventillátor, de a bordák kb. 90-95% fedik csak le így. Ha a másik oldalra teszem, akkor meg az ellenkező irányba fog fújni, visszafelé a házba és nekem is ez az aggályom.

(#23055) MZsoltee válasza Hunter_21 (#23054) üzenetére


MZsoltee
veterán

Nem baj, ha csak a 90-95%-át fedi le.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#23056) GIORGIONE76 válasza hackeeeee (#23046) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

nekem lesz, mert ha újra vizezek akkor láthatóvá válik és akkor számíta kinézet! :DDD

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#23057) nuke7 válasza Hunter_21 (#23054) üzenetére


nuke7
veterán

az teljesen jó, ha a bordák 90%-át fedi kb. :K
Nem érdemes új hűtőt venni ennyiért, nem lesz igazán mérhető előre lépés valsz.

https://youtube.com/user/nuke7

(#23058) Hunter_21 válasza MZsoltee (#23055) üzenetére


Hunter_21
újonc

Rendben, átszerelem.

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget. Rendkívül sok és hasznos tanácsot és segítséget nyújtottatok, tényleg nagyon szépen köszönöm.

Mindent át fogok nézni a Bios-ban a beállításokat a procihoz és a ventillátort is átszerelem.

Köszönöm szépen a segítségeteket mégegyszer.

Nuke7:

"Ja, és szerintem nem érdemes kikapcsolni a core performance boost-ot... úgy nem lesz PB ami legalább 15%-al csökkenti a proci teljesítményét, ha nem all-core OC-zel..."

Ez azt jelenti, ha ki tudnám kapcsolni a boost-ot a BIOS-ban, hogy a processzor automatikusan "túlhúzná" (Overclock) magát?

Akkor inkább szabályozzam én továbbra is manuálisan? (Max 3,6Ghz és max 1,1 Volt).

[ Szerkesztve ]

(#23059) nuke7 válasza Hunter_21 (#23058) üzenetére


nuke7
veterán

ha kikapcsolod a
core performance boost-ot akkor nem fog a procid boostolni, nem lesznek magasabb az órajeleid, mint az alap, gyárilag beállított... Akkor manuálisan nem kell semmilyen limit, de ahogy írták előttem is már - akkor nincs is szükséged ilyen procira, elég egy olcsóbb / gyengébb is :K

[ Szerkesztve ]

https://youtube.com/user/nuke7

(#23060) Corsa02 válasza HSM (#23041) üzenetére


Corsa02
őstag

Szinte kotta nálam is ugyan ezt hozza, a tegnap beállított all core 4,2Ghz-n :) [kép]
Ram: 3733MHz CL16 szintén, és szinkron IF. Egyelőre nálam 1,3V-on, de úgy tűnik így stabil, megyek majd lejjebb mindig tizedekkel.

The Truth Is Out There --->

(#23061) Beba Snake válasza nuke7 (#23047) üzenetére


Beba Snake
junior tag

HDS minden gépemen auto módon indul. Így lőttem be. Nem zavar be, de ott hesszel a háttérben. A nagy bekakken előtt azért szokott szólni. :K (Bár egyáltalán nem mindenható. Az hogy regisztrált vagy nem(csökkentett tesztfunkciók) tök mindegykb.)

Szigorú a stílusom, mint a lópokróc. Nem miattad, nem ellened. A sündisznó is tüskés b@ssza meg a ló! Aki meg belém rúg, azt székely módra visszaadom!

(#23062) HSM válasza hackeeeee (#23043) üzenetére


HSM
félisten

Szerintem teljesen jól megy a ramod. 32GB-al alapból nehezebb magasabb órajelet elérni, azok tudtommal mind dual-rank-osak. Esetleg próbálhatnál 3733Mhz-et, hátha szűkebb időzítéssel elmenne, de nem gondolom, hogy különösebben érdemes lenne ezzel foglalkoznod. ;)

(#23048) Hunter_21: Szerintem ha a hűtő megtartja rendesen, teljesen jó lenne a mostani borda, a szokásos irányba, picit feljebb helyezett ventilátorral. Csak ne érjen hozzá a memóriához, legyen köztük kis hely, mondjuk legalább 1-2 mm.

(#23059) nuke7: "akkor nincs is szükséged ilyen procira, elég egy olcsóbb / gyengébb is"
Ezzel határozottan nem értek egyet. :N Átlag 4Ghz helyett 3,6-on hajtani kb. 10% veszteség tempóban, és kap egy brutálisan energiatakarékos és hűvös, de továbbra is gyors és erős hatmagos processzort. Ez még mindig masszívan erősebb, mint mondjuk egy olcsóbb 3300X-et magas órajelen és feszen, nagyságrendekkel rosszabb hatékonysággal járatni, és olyan nagyon sokkal a 3300X se lett volna olcsóbb. A még annál is gyengébb opciókat inkább le sem írom.

(#23060) Corsa02: Teljesen jó. :K Sikerült beállítani a "kevésbé feltűnő" feszeket is, mint amik itt nálam is látszanak Ryzen Masterben, SoC, CLDO_VDDP, CLDO_VDDG [link] ?
Nálam ezeket szerette emelgetni, amíg nem állítottam be kézzel, nem is kellett több a gyári alapfeszeknél. ;)

[ Szerkesztve ]

(#23063) hackeeeee válasza HSM (#23062) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Próbáltam 3600 időzítéseken finomhangolni a 3733-at, de sajna nem megy. :(

Elment ebből pár óra az életemből.. :)

Igen, ez már mind DR, és ráadásul hynix. :)

Véleményem szubjektív...

(#23064) nuke7 válasza HSM (#23062) üzenetére


nuke7
veterán

nekem ezt írták, amikor mondtam, hogy alulfeszelem és nem PBO-zok... :DDD

https://youtube.com/user/nuke7

(#23065) HSM válasza hackeeeee (#23063) üzenetére


HSM
félisten

Én a Ryzen DRAM Calculator alapján mentem. Az előző Micron E-s kitemhez nem passzolt jól, de a mostani B-die mellé igen jó dolgokat javasolt 3733Mhz A0 csipek mellé a Fast presetben. :K
Sajnos a Hynix chipekkel pontosan 0 tapasztalatom van csak. :B Viszont amit kihoztál belőle 3800-on szerintem teljesen jó, függetlenül a csiptől.

(#23064) nuke7: Nem szabad mindent elhinni... :P

(#23066) Smite válasza gaborw (#23037) üzenetére


Smite
tag

Akinek gondja van a képernyővédővel illetve a monitor kikapcsolással, nálam a legújabb chipset driver megoldotta! :DD

[ Szerkesztve ]

(#23067) hackeeeee válasza HSM (#23065) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Az alap nekem is abból indult ki, a mostani utolsó verzió valamilyen szinten adott finomhangolást, de nem jó, mert ha beállítom azt amit generál, azzal nem indul.

Megy reggel óta a vas, most csak úgy mértem egyet:

Indítás után az olvasás is 55 felett van, egy kicsivel.

[ Szerkesztve ]

Véleményem szubjektív...

(#23068) HSM válasza hackeeeee (#23067) üzenetére


HSM
félisten

Hasonló nálam is. :K 56GB/s olvasás, 29.8GB/s írás, 52.8GB/s másolás, 67.2 ns késleltetés.

(#23069) gaben88 válasza Albigator (#22903) üzenetére


gaben88
őstag

Kb azonos konfigunk, csak, hogy legyen összehasonlítás: [link]

Más: Volt itt szó pár hete, hogy volt valami energiasémás, tüskék kisimítása megoldás, de most nem találom. Hogy keressek rá? :-) Játékból kipróbálnám! :U

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#23070) hfeco01 válasza gaben88 (#23069) üzenetére


hfeco01
tag

[link]
3600x-nél kipróbáltam. Működik.

(#23071) Albigator válasza gaben88 (#23069) üzenetére


Albigator
őstag

Érdekes, hogy CB R20 pontszámod ~ 150-el több (nálam mondjuk ment a hwinfo) de CPU-Z-ben picit kevesebbet kaptál (~30-al)

PBO-n belül nem állítottál semmit?

(#23047) nuke7

Van olyan beállítás, h "Soha".

(#23072) nuke7

Ja a 0 azt takarja, hogy Soha. Ha elkezded egérrel kattintgatni lejjebb és lejjebb az 1 után a Soha jön be.

[ Szerkesztve ]

(#23072) nuke7 válasza hfeco01 (#23070) üzenetére


nuke7
veterán

Tudja valaki, hogy miért áll vissza a "Ryzen Custom"-ról minden restart utána a win10 a "Ryzen Balanced"-re..? :F

(#23071) Albigator: az hol van? én csak számokat tudok beírni oda...

[ Szerkesztve ]

https://youtube.com/user/nuke7

(#23073) hfeco01 válasza nuke7 (#23072) üzenetére


hfeco01
tag

Nekem nem áll vissza.

(#23074) Hublot


Hublot
senior tag

Szerintetek ez így maradhat 24/7? :R 3900X 4.3g 1.25v

[ Szerkesztve ]

“ A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt!”

(#23075) RECSKA válasza Hublot (#23074) üzenetére


RECSKA
veterán

latott valami komoly terhelest is? Mert a cb az nem az... :DDD

Nézd meg a hirdetéseim. Finomságok!!!

(#23076) Hublot válasza RECSKA (#23075) üzenetére


Hublot
senior tag

Ez fut a gépen. :R Fusion Compositing Software [link]
Intel a kanyarban sincs 3900X ebben porig alázza. :D

[ Szerkesztve ]

“ A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt!”

(#23077) RECSKA válasza Hublot (#23076) üzenetére


RECSKA
veterán

intel nem hogy a kanyarban, hanem meg azon a kontinensen sincs, ahol a palya van ;]

Nézd meg a hirdetéseim. Finomságok!!!

(#23078) nuke7 válasza hfeco01 (#23073) üzenetére


nuke7
veterán

Lehet, hogy az ai suite 3 csinálja, kivettem auto-start-ból, hátha így nem csinálja majd... :U

https://youtube.com/user/nuke7

(#23079) Albigator válasza nuke7 (#23078) üzenetére


Albigator
őstag

Megint kipróbáltam én is most ezt a custom sémát, immáron a 3700X-el.
Nem állította át csak a képernyő kikapcsolást 15 percre. Második felülbírálásom után már nem piszkálta. :D

Nálam így néz ki a teljesen IDLE állapot (összes háttérprogi kilőve) 40-40p-es mérés ebben a dögmelegben :

Ryzen Balanced séma (99% CPU min.) :

Átlag 40.8 fok, max 50.8 és egy magom boostol 4.4 GHz-re (összesen ezt 4 tudja)

Ryzen Custom séma (100% CPU min.) :

Átlag 33.6 fok, max 55.9 és egyik sem boostol 4.4 GHz-re

A max hőmérséklet szerintem nem mérvadó, valamit "dolgozhatott" háttérben a win... Ha megismételném a mérést biztos másmilyen eredményeket kapnék.
Viszont a -7 fok átlagban magáért beszél.

[ Szerkesztve ]

(#23080) Corsa02 válasza HSM (#23062) üzenetére


Corsa02
őstag

Hmm...ezeket a feszeket én nem is néztem, milyen előnnyel jár ha ezeket is finomhangolom?
Fura , hogy emelegeti...vajon miért, pláne ha fiyen is hibátlan..., lehet én is kisérletezek vele.

The Truth Is Out There --->

(#23082) nuke7 válasza Albigator (#23079) üzenetére


nuke7
veterán

nálam is jó a custom :K

https://youtube.com/user/nuke7

(#23083) HSM válasza Corsa02 (#23080) üzenetére


HSM
félisten

"milyen előnnyel jár ha ezeket is finomhangolom?"
Leginkább azt, amiért nem hagyunk semmilyen feszt automatán. Nem hagyjuk hogy szétfeszelje magát. :D
Nálam a VDDP-t pl. simán felrántaná 1V-ra, ami kb. a maximum ajánlott, ahogy olvastam, és közben vígan megy 0,9V-on is.

(#23084) Corsa02 válasza HSM (#23083) üzenetére


Corsa02
őstag

Oké :D Szerintem akkor előbb befejezem a CPU feszültség finomhangolást, majd utána jönnek ezek.

The Truth Is Out There --->

(#23085) Hunter_21


Hunter_21
újonc

Sziasztok!

Tegnap este volt egy kis időm. Ahogy tanácsoltátok a processzor hűtőbordáiról leszedtem a ventillátort és átraktam a másik oldalra, a memória modulok felé. Így a „csak” a bordák 95% takarja le. De elképesztő eredményt hozott a stressz teszt. Nem szabályoztam le. 4 Ghz-ig és 1,36 Voltig ment el és mindössze 70 fokra melegedett csak fel a processzor. AMD Ryzen Master segédprogrammal mértem, előtte is főleg ezzel szoktam. De amúgy üresjáratban, szabályozás nélkül is a processzor 0,9-1 voltot fesz fel.
Szerintem, ha ezen értékeket tartja hosszú távon is a processzor, akkor nem fogom visszafogni vagy korlátozni sem az órajelet sem a feszültséget. És persze jóval halkabbnak is tűnt terhelés alatt a számítógép.
Majd még tesztelgetem azért.
BIOS-ban kerestem mindenhol a ’Core Performance Boost: Disabled’ vagy hasonlót, de egyik fülön, menüpontban sem találtam meg.

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek az ötleteit és tanácsait, köszönöm szépen a segítségeteket!

(#23086) badbull1


badbull1
csendes tag

Ryzennél a cpu saját mérései a legpontosabbak ill. mérvadóak. Első körben az RM adatait tartanám mérvadónak. Nem véletlen volt számos hivatalos megnyilvánulás hogy miért nem megfelelőek az egyéb monitorozó sw-k mutatott értékei s miért (mely mérések részét már a főbb hasonló programokban is javítottak).
Vannak elszórtan közölt referencia értékek az AMD –től is mint VDDP:1.1v (itt valóban van hogy segít az érték csökkentése tuning esetén pl. a memórialyukak végett de ez már jócskán mélyvíz s a memóriamodul típus illesztések finomhangolására alkalmas elsősorban) vagy hogy a magok feszültségellátása 1,5 v –ig károsodásmentes (tisztán feszültség szempontból !!!).
Jóval több szenzor van a processzorba mely által a saját vezérlés megoldásra kerül amit a monitorozó sw-k megjelenítenek.
Ha tisztán feszültség oldalról korlátozunk e processzornál azt kb. ahhoz tudnám hasonlítani min aki nyári melegben megáll az autóval ha a termosztát netán kinyitna J (nyer ~2 napot az élettartamból J ).
Teljes terhelés környékén, ha jól emléxem kb. 1.25v az alsó szint amit a processzor auto beállít a túlmelegedés szempontjából.
Ha takarékoskodni szeretne valaki, akkor meg ott az eco mod ami asszem a 65w-s TDP-t ~40 körülire állítja be ~70% teljesítményszint mellett.

MSI nél ha jól olvastam a „Core Performance Boost” a „Precision Boost Overdrive”-tal egyenértékű ill. azt takarja illetve ezen opciót állítja.

Szóval átlagos felhasználásra w10 1909 plusszos, fel a gyári chipset driver, beállítani az AMD ezen cpu család teljesítményprofilját, fel a Ryzen Mastert aztán elég egy kattintással változtatni a default meg eco mód között J

A kíváncsiaknak meg „hitetleneknek” ott a többi beállítás melynek melyek sikeres változtatásaira nem elég egy képernyőkép, hanem sikeres (többféle) terhelési tesztek is kellenek a hitelesítéshez (mivel pl. csupán egy feszültségkorlátozással jócskán le lehet húzni egy processzor stabilitását is terhelt állapot tekintetében J)

(Én hiszek illetve bízok az AMD szakembereiben, mérnökeiben hogy jobban tudják belőni az auto szabályozást mint én azt utó hangolni normál használat esetére J )

(#23087) ricsip


ricsip
addikt

na ide is megpróbálom:
https://prohardver.hu/tema/nagy_gigabyte_topic/hsz_6924-6924.html

Van itt ph-n egy rövid összefoglaló, melyik BIOS beállítás/opció mire való? Több mint 3 szóban...? Vagy mind a 10 ezer ember egyesével kell megkérdezze amikor ide látogat? Vagy ez az elvárt, mert ez pörgeti az oldalt és a reklámokat?

Gigabyte GamingX X570 BIOS menüjében ezek vannak:
- Core performance boost: Auto/Enable/Disable: ha ezt letiltod, akkor nincs semmi boost, a base clock-ig megy csak fel az órajel. Lefelé viszont mehet idle-ben, de fölfelé (terheléskor) nem! Ha engedélyezed, akkor.....? Mi a különbség az Auto és az Enable/Disable között?
- AMD cool&quiet: ? ha engeded ez történik: X, ha tiltod, ez történik:X előnye? hátránya?
- SVM mode: ha virtualizalni akarsz, ezt engedelyezd, mert ez hardveresen gyorsítja a VM-kezelést. Ha letiltod, vagy szimplán el sem indul a virtualizációs szoftver, v. qrva lassú lesz a VM-ek futása. Hatása a boost-ra pozitív/negatív irányban van-é?
- PPC adjustment: ?
- Global C-state control: a C-1-2-3-4-5-6-x egyre energiatakarékosabb üzemállapotok. Cserébe mi a hátránya?
- Power Supply idle control: ha a táp alacsony terhelésnél lekapcsolja a gépet szónélkül, itt kell átállítani auto vagy Low current helyett Typical current-re. A C6 enable/disable ezzel hogy függ össze?
- CCD control: ?
- CPPC: ?
- CPPC preferred cores: ?
- Downcore: le lehet tiltani bizonyos darabszámú magot (bizonyos kötött per-CCX-es kombinációs bontásokban) pl. 2+2, 4+0 stb. Az oprendszer-ben "cserébe" letiltja a Sleep (alvó) módot az engedélyezése, nem fogod tudni altatni a gépet. Az összefüggést mondjuk nem értem, de a BIOS ezt írja, és tényleg eltűnik a sleep a windows-ban.
- SMT mode: az 1 maghoz 2 logikai processzort rendelő (hyper-thread) funkciót lehet tiltani, SMT disabled esetén 1 mag = 1 logikai processzor lesz látható. Az SMT tiltása letiltja a Sleep (alvó) módot, nem fogod tudni altatni a gépet

Ezen kívül van még egy teljesen más helyen:
Precision Boost Overdrive: Auto/Enable/Disable, szintén kérdőjel

-

(#23088) hackeeeee válasza Alpi. (#22979) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Én alapból nem használok offset-et a procihoz az allcore miatt. :)
De, köszönöm a részletes választ! :R

Véleményem szubjektív...

(#23089) nuke7 válasza Alpi. (#22979) üzenetére


nuke7
veterán

akkor érdemes aggresszívabb / nagyobb LLC-t beállítani, vagy felesleges..? :F

https://youtube.com/user/nuke7

(#23090) hackeeeee válasza nuke7 (#23089) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Ki kell tesztelni, hogy melyik a jó. Nekem 2-3 körül jó, de kicsit magasabb fesszel 4-5 is simán megy, és ilyenkor kicsit hűvösebb is, pedig több a kakaó.

Véleményem szubjektív...

(#23091) nuke7 válasza hackeeeee (#23090) üzenetére


nuke7
veterán

Nekem auto-n van, szerintem hagyom is ott.. :DDD

https://youtube.com/user/nuke7

(#23092) Corsa02 válasza nuke7 (#23091) üzenetére


Corsa02
őstag

Nekem is auton van, próbáltam több beállítást, de ott a legjobb érdekes módon...

The Truth Is Out There --->

(#23093) kellcucc


kellcucc
aktív tag

Sziasztok!
Sajnos az összefoglalóban nem találtam infót arról, hogy egy kezdő ryzen-es mi alapján állítsa be magának a proci teljesítményét. Őszintén szólva bő egy hétig lazsáltam és nem követtem a fórumot, és ha minden igaz holnap össze tudom rakni a gépet, és nem akkor kellene információ után keresgélnem. Szóval a kérdésem, hogy van-e valahol "ökölszabály" vagy megbízható guide, ami alapján beállítható egy 3600X? (Semmi húzás, normális feszültségekkel, gyári hűtővel maradjon normál hőmérsékleten..) Az alaplap hozzá egy Asus Prime B550 Wifi lesz, 2x16 3600 Trident Z ramokkal. Tudom, már sokszor volt hasonló kérdés és a szidás is, jöhet az is, megérdemlem, mert nem tudok időt szánni sok száz előbbi komment átolvasására. Lementettem pl ezt a hasznos HSZ-t, de most hirtelen nem találom milyen procira használható.
(#22258) ffodi

(#23094) ffodi válasza ricsip (#23087) üzenetére


ffodi
veterán

Nincs (általában nem szokott lenni), mert
1. a userek nagy többsége nem foglalkozik ezekkel, mindent hagynak auto-n
2. sok esetben nehéz rátalálni (és kitapasztalni, majd megérteni) mit csinálnak/mire valók ezek a beállítások valójában.

Válaszok sorrendben:
- Core performance boost = Precision Boost (a legtöbb esetben), itt leírtam mi történik, ha bekapcsolod. AUTO esetén a lap dönti el, hogy Enabled vagy Disabled. Bizonyára vannak tudományos if/else ágak mi alapján lesz ez a beállítás AUTO esetén Enabled/Disabled (pl. manual szorzó esetén kikapcsolja szerintem...), alapbeállítás esetén Enabled lesz.
- Dinamikus órajel és feszültség skálázás --> energiagazdálkodás. Ha bekapcsolod, üresjáratban a lehető legjobban visszaveszi az órajeleket és a feszültségértékeket. Előnye: energiát spórolhatsz, és alacsonyabbak lehetnek az idle hőfokok. Hátrány: Okozhat apróbb akadásokat, lassulásokat használat (pl. játék) közben, mivel folyamatosan tekergeti az órajeleket...Manual OC esetén összekeverheti a dolgokat és problémákat, instabilitást okozhat (ez régen volt jellemzőbb, manapság már nincs gond).
- Nem tudok semmi pozitív vagy negatív hatásról a boost-tal kapcsolatban.
- PPC adjustment: Erről nem találtam sehol rendes leírást még (csak tapasztalatból következő ajánlást, hogy erre állítsd, mert az jó...), tippre azt mondanám, hogy a default power state-et tudod vele állítani, ami alap esetben P0 (vagyis max. órajel, stb..). Itt előfordulhat, hogy pl. a CnQ aktiválása esetén megjelennek további PState-ek (amik a magasabb számok ellenére alacsonyabb teljesítményszintet fognak jelenteni).
- Hátrány kb. ugyan az lehet, mint a CnQ esetén.
- Igen, ez tápfüggő. A régebbi tápok eseten magasabb volt a határ arra vonatkozólag mi számít minimális terhelésnek. Ha üresjáratban kikapcsolásokat vagy problémákat tapasztalsz, akkor érdemes ezt állítgatni. Kapcsolat C-state-ekkel (és más energiagazdálkodási opciókkal): Ha ezek ki vannak kapcsolva, akkor üresjáratban nagyobb lehet a fogyasztás, tehát elképzelhető, hogy így nem tapasztalsz problémát (ha bekapcsolt esetben tapasztaltál).
- Segítségével ki/be tudod kapcsolgatni a CCD-ket.
- CPPC és preferred cores: erről nem olyan rég volt szó.

Precision Boost Overdrive: Ugyan itt olvashatsz róla. Alap esetben az AUTO általában Disabled-et jelent. Engedélyezéskor tudod állítani a limiteket. Itt előfordulhat még egy "Manual" beállítás az enabled helyett/mellett.

badbull1:

Csak 3 megjegyzés: :)
1. VDDP /= CLDO VDDP, jóllehet sok alaplapon csak az egyiket tudod állítani és sokszor nem is egyértelmű, hogy az adott beállítás melyiket takarja.
2. Az 1,5 V-os VCore-t max. akkor tekinthetjük biztonságosnak, ha a gyári alapbeállításokat használod (annak minden trükkjével és beállításával együtt), egyébként biztosan nem az.
3. A gyári beállítás jó, trükk mindig az benne, hogy úgy vannak kitalálva (jó esetben) a gyári paraméterek, hogy az minden CPU-val, minden körülmény között működjön. Pont emiatt szokott lenni mindig lehetőség némi finomhangolásra. :)

kellcucc:

Tulajdonképp bármilyen Zen2 CPU esetén használható.

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#23095) Corsa02 válasza ffodi (#23094) üzenetére


Corsa02
őstag

Tehát, ha jól értem, akkor all core OC esetén érdemes kikapcsolni a Global c-State controll-t és a CnQ-t is mert bekeverhet mind a kettő? Viszont a CPPC-t érdemes bekapcsolva hagyni?

The Truth Is Out There --->

(#23096) GIORGIONE76 válasza ffodi (#23094) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Szvsz esetünkben (Zen2) azért nem lehet/nehéz meghatározni bármiféle setup tippeket mert ide 3féle lapcsalád (x/b/a 3-4-5xxx) tartozik és megannyi gyártó annyiféle beállításával, szóval inkább a megfelelő laptopikban érdemes kérdezősködni ha valaki messzemenőkig be szeretné finomhangolni, ide meg szerintem elfér az ha valaki új csak betéved az.ezerszer feltett kérdéseivel, sztem senkit nem hajtottak még el amiatt hogy pár speckó dolgot (cppc, vddp, offset stb) nem tudott, uff én szótam :DDD

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#23097) Paxker315 válasza kellcucc (#23093) üzenetére


Paxker315
addikt

csak egy rövid beleugatás: Ilyen alaplap& RAM-ok mellett, X-es procinál én elgondolkoznék egy normális hűtésen, mert árban nem sokat ad már hozzá, de használati minőségben azért sokat jelenthet! (csend, hőfokok). Pl. ez egész jó áron van, és fényéveket ver a gyári kerregő-kereplő madárijesztőre :)

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#23098) ffodi válasza Corsa02 (#23095) üzenetére


ffodi
veterán

Nem teljesen. Régebben (5-10+ éve) gondot okozhatott manuális OC mellett az energiagazdálkodási opciók bekapcsolása (Intel-nél és AMD-nél egyaránt). Manapság már nem szokott gond lenni, így a C-state ctrl és a CnQ is mehet, és csak ha gondot okoz, akkor érdemes kikapcsolni. A CPPC is maradhat bekapcsolva, egyedül a preferred cores opciónak nincs sok értelme all core OC-nál (CCX OC-nál viszont érdemes ezt is bekapcsolva hagyni)

GIORGIONE76:

Persze, de a kolléga is az alaplap topic-jából jött vissza ide, mert nem kapott választ. :)

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#23099) Create. válasza ffodi (#23098) üzenetére


Create.
Topikgazda

Ez a CnQ hol szokott lenni asrock x570 biosban? Én még sehol se láttam ilyet.

(#23100) GIORGIONE76 válasza ffodi (#23098) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

mert ez már a lvl 1000! ;] :DDD

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.